Drugsgebruiker is tevreden mens 'Historie grondwet sterk verdraaid' Nederlander woont met plezier in rijtjeshuis Eén op de elf durft 's avonds niet op straat Dokter, mag ik een pilletje De Staat van het Land 1998 Feiten &Meningen ZATERDAG 2 MEI 1998 152 )AG 2 17 Eetlustproblemen :tprivi D/GN-graphics irkregl i van an ec< Alcoholgebruik a privt fckenrc 51% van de volwassen iseerd Nederlanders drinkt vraa£ dagelijks Drinléagen «I 28 •tsb Drinkt éi ?e in het weetvrijh» Van de dagelijkse drinkers dp^e P1 84 1 tot 3 glazen per dag.niss^ Van de weekend-drinkers drPre®^ 79 1 tot 4 glazen per weetoet hi GPD/GN-graphlcs ioorf Eerde ia, Va Afgaand op krant en tv lijkt Ne derland een poel van crimineel verderf. Misdaad alom. Van de ene overval naar de andere ont snapping en het volgende beursschandaal. Vele Nederlan ders voelen zich daardoor on veilig, ook al neemt de misda digheid in cijfers af. Maar, zo blijkt uit de GPD/SEO-enquête 'De Staat van het Land 1998', toch liggen we daar niet van wakker. Een op de drie vindt de misda digheid ernstig, maar dat brengt hen er niet toe zich voor de bo ze buitenwereld te verschansen. Ruim negentig procent zegt 's avonds best alleen over straat te durven. Dat geldt voor mannen èn vrouwen. Alleen jonge en oudere vrouwen hebben daar meer moeite mee. Maar dat betekent natuurlijk dat nog altijd één op de tien Ne derlanders in het donker niet naar buiten durft. In de grote steden ligt dat nog iets hoger - ongeveer een op de acht - ter wijl de inwoners van Zeeland, Groningen, Friesland, Drente en Overijssel zich het veiligst voe len. Daar durft slechts 6 procent de volwassen 3 van Nederlanders g 1 gebruikt Vj - regelmatig 97% 2 o/ gebruikt nooit drug Van de drugsgebruikers gebruikt 86 alleen softdrugs, 6 hard drugs en 7 andere, zoals xtc. van de inwoners niet 's avonds de straat op. Ouders laten hun kinderen ook gerust buiten spelen. En hoe ouder, hoe minder aarzelingen er zijn de kinderen de straat op te sturen. Negentig procent is zelf nog nooit in aanraking ge weest met criminaliteit. Vernie ling en vandalisme worden nog het meest opgegeven (15 pro cent), terwijl tien procent wel eens met inbraak te maken heeft gehad. Inbraak en vandalisme komen het meest voor in de grote ste den en in Limburg. Zeeland blijkt op alle gebieden veruit de veiligste provincie. Fysiek ge weld is gelukkig een uitzonde ring: een procent is de laatste twee jaar wel eens aangerand of daarmee bedreigd, vijf procent is mishandeld of bedreigd en vier procent beroofd. Dat is een duidelijke stijging vergeleken met vorige enquêtes. Jongeren hebben vaker met ge weld te maken dan ouderen. Een op de acht mannen onder 25 jaar is wel eens mishandeld of daarmee bedreigd, een kwart van hen was slachtoffer van ver nieling of vandalisme en een op de zes van inbraak. En jonge mannen zijn vaker slachtoffer dan vrouwen. Opvallend is trouwens ook dat de Nederlander weinig te spre ken is over de aanpak van cor ruptie, fraude met uitkeringen en de beursfraude. Van alle ter reinen waarop haar beleid wordt beoordeeld, krijgt de re gering van de geënquêteerden het laagste cijfer voor de aanpak van die problemen. Financiële misdrijven worden dus duide lijk als een groot probleem ge zien. Twee op de drie Nederlanders zeggen geen enkele probleem met hun gezondheid te hebben. Maar dat betekent dat nog altijd een op de drie wel eens tobt met lijf en leden. De meest voorkomende klachten over de lichamelijke en geestelijke gezondheid, met in procenten het aantal mensen dat zegt er 'soms' en 'regelmatig tot vaak' last van te hebben: KLACHT Verstopte neus Hoesten, ruwe keel Griep, verkoudheid Spierkramp, spierpijn Depressieve gevoelens Irritaties, boosheid Maag- en darmklachten Lage rugpijn Slaapproblemen Concentratieproblemen Allergiën Snel moe zijn Aambeien Onrustige gevoelens Minder seksuele interesse Hoofdpijn Hoge bloeddruk Overspannenheid Angsten of fobieën Huilbuien Nachtmerries Menstruatieproblemen Geen eetlust Grote gewichtsverandering Reumatiek 61,8 18,3 65,0 13,4 70,8 7,0 51,5 19,3 34,4 11,5 60,6 20,6 34,2 9,7 40,8 23,5 41,5 14,7 45,1 11,0 19,2 10,4 41,2 19,6 18,0 5,9 35,0 9,2 37,5 12,7 38,3 13,6 13,8 8,2 24,3 6,7 15,2 4,5 18,4 3,9 12,8 2,4 24,0 10,7 16,0 2,2 7,1 2,2 7,4 3.9 lirtl rdam -en w< Gestopt met rtfcaan l litleg i bnstre 35°° «geM" 9 iuitd de tot ngest Aangi ndej Rookt: Aantal sigaretten per dag: 1 tot 5 'o 5 tot 10 10% 10 tot 20 au ]mi 5 meer dan 20 1 irdam 'D.'GN-graphicshÜr S. rakt n kvavel der v£ tal du T7^schra d. Bij COLOFON: ;nk<?1 Aan deze GPD/SEO-produi werkten mee: LOK] 'rof. Dr. Bernard van Praag, Anr ten Hove Jansen en J. Peter Hoerend de Stichting voor Economistvan e Onderzoek van de Universiteiyag tt Amsterdam. Purrr Redactie: Judith Flier, Harm Hark nnpf Evelien de Jager, Margot de Jong, Marmelstein, Leonoor Meyer, v#ater Scholten, Hans de Bruijn. i doo Foto's: Cees Zom, Roland de Bt en h Rob Keeris, Henriëte Guest, Tcen st Tudor ut0 Infografieken: Reinoud Sijtsi pn Tekening: Edlth Buenen.. Eindredactie en coördinatie: He ve huizenbezitters tref je weer aan in Gelderland en Noord-Hol land en de minst tevreden in Limburg, Zuid-Holland en Utrecht. Nederlanders zijn zeer tevreden met hun huis. Bijna de helft woont in een rijtjeshuis, een op de zeven in een vrijstaand huis en ruim een kwart in een flat of bovenwoning. Bijna twee op de drie is huiseigenaar. Vier op de vijf heeft een tuin. De maande lijkse bruto woonlasten van een eigen huis liggen tussen 800 en 1.400 gulden, terwijl een huur der tussen 560 en 800 gulden huur betaalt. Ruim 42.000 krantenlezers hebben de twee pagina's vragenlijsten ingevuld die op 17 januari werden gepubliceerd. Dat leverde een schat aan informatie op over het dagelijkse leven en werk, inkomen, politieke opvattingen, voorkeuren, en lichamelijke en geestelijke gesteldheid van de lezers. Het omvangrijke onderzoek was een initiatief van de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) van de Universiteit van Amsterdam en de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), de nieuwsorganisatie van regionale dagbladen waarbij ook deze krant is aangesloten. Vandaag de laatste pagina met gegevens uit de enquête en verhalen over wat 'De Staat van de Nederlander1 kan Met tal van evenementen wordt dit jaar het 150-jarig be staan van de grondwet gevierd. Hoogtepunt is een feestcongres in het Vredespaleis in Den Haag op 5 mei, met een slotde bat in de Ridderzaal, gevolgd door een ballet van het Dans theater voor duizend genodig den, onder wie de koningin. De festiviteiten die alom in den lande zullen plaatsvinden, wor den evenwel overstemd door commotie over de rechtsgeldig heid van dit geschiedkundige feit. Want, zeggen historici, het fundament voor de moderne Nederlandse staat werd niet anderhalve eeuw geleden ge legd, maar vijftig jaar eerder, in 1798. Onder de kritikasters be vindt zich mr. dr. Leonard de Gou, oud-burgemeester van Haarlem (van '69 tot '76). „On gelooflijk dat de geschiedenis op een dergelijke grove wijze wordt verdraaid." Dit jaar hoopt de voormalige KVP-burgemeester van Haar lem mr. dr. Leonard de Gou zijn 82ste verjaardag te vieren. Maar het bereiken van die ge zegende leeftijd wordt in alle opzichten overschaduwd door de miskenning van zijn levens werk. Na zijn pensionering in '76 boog De Gou zich twintig jaar over de historie van het ontstaan van de Nederlandse grondwet. In opdracht van het ministerie van onderwijs stelde hij in die langgerekte periode een achtdelige uitgave samen over de Frans/Bataafse tijd. In die publicaties, uitgegeven door de Staat der Nederlanden, kwam hij tot de conclusie dat de eerste Nederlandse grond wet stamt uit 1798. „Het was een periode met geweldige ge beurtenissen", kijkt hij terug. „Nederland werd een een heidsstaat. Voor het eerst wer den de rechten van de mens, en de plichten, constitutioneel vastgelegd. En trad het eerste gekozen parlement in Neder land aan." Wie schetste zijn verbazing, toen het ministerie van binnen landse zaken een nieuwsbrief deed uitgaan waarin een groot se herdenking van 150 jaar grondwet werd aangekondigd. „Belachelijk", vindt De Gou. „Op deze manier wordt on recht gedaan aan wat ik nota- bene in opdracht van de Ne derlandse Staat heb onder zocht. En wat ook andere histo rici met keiharde feiten hebben aangetoond. Eind november is er zelfs een symposium van de universiteiten van Utrecht en Nijmegen over de grondwet van 1798. Dat spreekt toch boekdelen. Onze nationale grondwet jubileert op 1 mei tweehonderd jaar. Dat is het. Klaar uit." Volgens De Gou kwam de eer ste grondwet tot stand op voor spraak van de voormannen van de Bataafse republiek. Die werd in 1795 werd uitgeroepen nadat Oranje-stadhouder Willem V en diens echtgenote op de vlucht waren geslagen voor een al ja ren dreigende revolutie. Met steun van de Franse revolutio naire bondgenoten zag een ui terst moderne grondwet het licht. Daarin werden belangrij ke verworvenheden van de de mocratische rechtstaat vastge legd, waaronder de vrijheid van meningsuiting, van drukpers, van godsdienst en vergadering. De voormalige magistraat, wiens belangstelling voor het tijdvak voorspruit uit zijn we tenschappelijke opleiding tot rechtshistoricus, kan er nog ly risch over worden. „Dat jaar was een mijlpaal in de Neder landse geschiedenis. De grond wet uit die tijd gold als een no viteit. Het was een uiterst hel der, progressief en doorwrocht stuk. De grondwetsherziening van 1848 was in sommige op zichten zelfs een achteruitgang ten opzichte van 1798." Latere reorganisaties, als gevolg van de staatsgreep van Napo leon in Frankrijk, deden die de mocratische invloeden overi gens weer teniet. In 1848 kwam de liberaal Thorbecke echter met zijn befaamde grondwets herziening. Hij herzag de grondwet van 1814, ontworpen door de staatsman Van Hogen- dorp, die weer veel belangrijke elementen had gehaald uit de grondwet van de Bataafse repu bliek uit 1798. Een van de be langrijkste wijzigingen die Thorbecke aanbracht, was de macht van de koning aan de constitutionele banden te leg gen van de ministeriële verant woordelijkheid. „Thorbecke heeft niet nagelaten te verkla- ren", aldus De Gou, „dat het grote fundament van de herzie ne grondwet is gelegd in de tijd van de Bataafse Republiek. Hij heeft zelfs gezegd dat de Ba taafse grondwet het richtsnoer was voor alle nadien volgende constituties. Die uitspraken lij ken me duidelijk. We zouden dus nu niet honderdvijftig jaar grondwet moeten vieren, maar tweehonderd jaar. Met vele andere geschiedvor sers, onder wie de Leidse rechtshistoricus Arthur Elias en de Leidse hoogleraar parlemen taire geschiedenis Joop van den Berg, stoorde De Gou zich al in hoge mate aan een uitspraak in de troonrede van vorig jaar. Daarin merkte de koningin op dat 1848 als geboortejaar van de grondwet 'de grondslag leg de voor onze parlementaire de mocratie'. In een reactie daar op beschuldigde Elias het kabi net toen 'van manipulatie van geschiedkundige gegevens'. „Want de grondwettelijke ge boorte van Nederland vond plaats in 1798", merkte hij on langs opnieuw met grote stel ligheid op. De Gou is het daar hardgrondig mee eens. „Maar kennelijk mag dat niet openlijk gevierd wor den uit piëteit met het konink lijk huis. Dat zou betekenen dat we de Bataafse/Franse periode in de geschiedenisboekjes moeten doodzwijgen. Dan kan toch niet Uit die opmerking mag niet worden afgeleid dat de oud senator van de KVP tot de fer vente republikeinen dan wel anti-orangisten gerekend moet worden. In tegendeel. Zo liep hij tijdens zijn ambtsperiode als burgemeester van Haarlem demonstratief de concertzaal uit toen het Noordhollands Philharmonisch Orkest brak met de traditie het nieuwe sei zoen te openen met het spelen van het Wilhelmus. „Ik ben ook niet zo blij met het feit dat het koningshuis zo vaak in dit ver- Oud-burgemeester van Haarlem De Gou mist erkenning voor levenswerk ■efU.M.I.tJI.P red Percentage ÏAMi I Nederlanders t eind dat regelmatig I egen. tot vaak last -e^vee arr heeft van: rdagöi Sfcddhuis] 1 Rugpijn raakte 0 waren 2 Spie'"'|nraddn 3 Verstopte neus 6 Hoesten/ruwe keel j-je 7 Afname seks-interessegen de 8 Depressiviteit begor 9 Allef3leMekrij 10 Slechte stoelgang Jden r 11 Hoge bloeddruki rund 12 Griep/verkoudheid ^d^Z 13 Overspannenheid Mr. dr. L. de Gou: „We zouden tweehonderd jaar grondwet moeten vieren". band wordt genoemd. Maar ik houd niet van sjoemelen. Het is beter de geschiedenis recht in de ogen te kijken." Vandaar dat De Gou, sinds zijn vertrek uit Haarlem woonachtig in het Zuid-Limburgse Lemiers (bij Vaals), zich ondanks zijn hoge leeftijd en zijn zwakke fy sieke gestel nog steeds vreselijk druk maakt over het feestge druis rondom 'de geschiedver valsing en volksmisleiding van minister Dijkstal'. „Er wordt in de provincies van alles en nog wat georganiseerd. Dat lijkt zwaar overtrokken voor een ge beurtenis die op zich belangrijk is, maar niet correspondeert met de werkelijkheid. Het ware beter geweest het 200-jarig be staan van de grondwet niet te ontkennen, maar te koppelen aan 150 jaar ministeriële ver antwoordelijkheid. Daar had ik me iets bij kunnen voorstel len." Dat niet naar hem en andere geschiedschrijvers wordt ge luisterd, schrijft De Gou toe aan het ongelukkige moment waar op de festiviteiten bekend zijn gemaakt. „Het parlement is ei genlijk al met verkiezingsreces. Terwijl alle ministers het hele land afreizen om elkaar te be- Matige rokerdrinker en snuiver heeft niet meer klachten Teveel van iets is nooit goed. Teveel roken, drinken of drugs gebruiken is natuurlijk slecht voor de gezondheid. Maar wie met mate rookt, drinkt of snuift blijkt daar nauwelijks of geen nadeel van te ondervinden. Uit de enquête 'De Staat van het Land 1998' blijkt dat matige ro kers, drinkers en drugsgebruikers niet meer fy sieke of psychische klachten hebben dan men sen die deze genotmiddelen laten staan. De matige roker blijkt net zo opgewekt tegen het leven aan te kijken als de niet-roker, en wie af en toe een glaasje achterover slaat heeft zelfs minder last van eenzaamheid dan een ge heelonthouder. Alleen de stevi ge drugsgebruiker staat wat somberder in het leven. Maar de meeste snuivers, spuiters en slikkers zien de toekomst wat optimistischer tegemoet dan de 'drugsloze' Nederlander. Ken nelijk verwachten zij van hun gewoonte af te raken. Driekwart van de volwassen Ne derlanders rookt helemaal niet, 35 procent heeft zelfs nog nooit gerookt. Hoe jonger, hoe vaker nog nooit gerookt is. Hierbij moet worden aangetekend dat het aantal deelnemers aan de enquête jonger dan 20 jaar ge ring was. Juist onder tieners wordt nog veel gerookt en het totale aantal rokers in Neder land zal dus wat hoger liggen. Van de 65-plussers rookt slechts 10 procent. Vrouwen roken weer iets meer dan mannen. De meeste rokers paffen tussen 10 en 20 sigaretten per dag weg. Slechts vijf procent van de vol wassen Nederlanders rookt meer dan 20 sigaretten. Er is weinig verschil tussen de hoeveelheid gezondheidsklach - ten van rokers en die van niet- rokers. Alleen zware rokers (meer dan 20) zijn sneller moe en hebben meer last van de pressieve gevoelens, overspan nenheid en nachtmerries. Ook matig alcoholgebruik heeft geen negatieve invloed op iemands kijk op het leven. Wie nooit dr inkt is zelfs iets vaker geprikkeld en overspannen. Een glaasje op zijn tijd lijkt dus niet alleen goed voor het hart maar ook voor onze geestelijke gesteld heid. Slechts vier procent zegt een drankprobleem te hebben. Maar acht procent werkt toch elke dag vijf glazen of meer naar binnen. Een op de vijf drinkt overigens nooit, en een kwart alleen in het weekeinde. Wie wel door de week drinkt houdt het op een tot drie glazen per dag. In het weekeinde wordt de fles verder geledigd. Een op de zeven drinkt dan vijf tot tien glazen, terwijl zes procent van de geënquêteerden zegt op za terdag en zondag meer dan tien glazen achterover te slaan. Met het drugsgebruik valt het mee: slechts 3,4 procent zegt te gebruiken, waarvan maar 0,8 procent regelmatig. En van die drugsgebruikers houdt ruim 86 procent het op 'soft' drugs, 5,8 procent gebruikt het harde spul en 6,6 procent slikt (xtc-pillen). Drugs hebben wel degelijk een negatieve invloed: gebruikers zijn eerder depressief, onrustig en overspannen. Maar gevraagd naar hun stemming zeggen zij, net als alle andere Nederlan ders: heel goed. stoken met woordspelingen, dat politieke geweld komt kritiek niet tot z'n recht. Dat jammer. Een grondwet is zo maar wat. Het is het rijkste maatschappelijke ver drag dat we als bevolking elkaar aangaan om in goe harmonie met en naast te kunnen leven." Veel klachten over slecht openbaar vervoer in de buurt Een goede buur is beter dan een verre vriend, luidt het gezegde. Maar de werkelijkheid ligt toch iets anders. Als Nederlanders hulp nodig hebben kunnen zij, zo blijkt uit de enquête 'De Staat van het Land 1998', eerder een beroep doen op familie en vrienden dan op de mensen met wie zij dagelijks de straat en buurt delen. En hoe groter de gemeente, hoe minder buren en hoe eerder vrienden als red ders in de nood worden gezien. Toch geeft de doorsnee Neder lander zijn woonomgeving een dikke 8 op het rapport. Hij is zeer tevreden over zijn woning en zijn buurt. Maar kritiek heeft hij op de dienstverlening door de gemeente. Hoe kleiner de gemeente, hoe tevredener de inwoners over het algemeen zijn. En wie een eigen huis bezit is weer tevredener over zijn woonomgeving dan wie huurt. De slechte bereikbaarheid met het openbaar vervoer levert de meeste klachten op, vooral in kleinere plaatsen. In plaatsen met minder dan 20.000 inwo ners is de bereikbaarheid per bus of trein veelal slecht. Ook over uitgaansmogelijkheden, kinderopvang en medische voorzieningen zijn de inwoners van kleine gemeenten wat min der te spreken. In grotere gemeenten wordt vooral geklaagd over de ge meentelijke instanties en de kleine criminaliteit. Maar daar scoort het openbaar vervoer weer beter. De meeste overlast wordt ondervonden van het verkeer, en dan vooral in de grotere plaatsen. Milieuvervui ling wordt niet als groot pro bleem gemeld. De minste overlast melden in woners van Groningen, Drente en Zeeland, de meeste die van Limburg en Noord- en Zuid- Holland. De meest tevreden

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2