Bergkamp, architect van kampioen Arsenal Poeder wil weer eens in eigen land om titel boksen Nog een trofee Sport Dennis Bergkamp is gisteren ook door de journalisten in Engeland gekozen tot voetballer van het jaar. Vorig maand werd hij al door zijn collega's tot de beste van de Premier League uitgeroepen. Bergkamp is de tweede Nederlander die deze eer ten deel valt. Frans Thijssen werd in 1981 als mid denvelder van Ipswich Town als eer ste Hollander onderscheiden. Berg- kamps ploeggenoot Tony Adams werd dit jaar tweede, Liverpools Mi chael Owen eindigde op de derde plaats. Het is bijna 27 jaar geleden dat een Arsenal-speler werd gekozen tot voetballer van het jaar. Frank McClin- tock, aanvoerder van het team dat in 1971 de dubbel won, was de laatste. *DAG 2 MEI 1998 'Hij is op dit moment de beste voetballer ter wereld' Dramatischer kan het bijna niet. De wereld ligt aan zijn voeten, de Engelsen zeggen dat het 'zijn' titel is, maar Dennis Bergkamp zal het kampioensfeest van Arsenal op Highbury - morgenmiddag tegen Everton - niet op het veld meemaken. Gekweld door een tegen Derby County opgelopen spierblessure en met pijn in zijn ziel zal hij de 'Gunners party' vanaf de kant volgen. Slaagt Arsenal erin om Everton thuis te verslaan, en waarom zou dat na negen overwinningen op rij (een evenaring van het Engelse record van Manchester United) niet lukken, dan zal de 'Dutchman with his golden feet' na het laatste fluitsignaal desondanks een staande ovatie krijgen van de 40.000 Londense fans. camp, door zijn collega's al gekozen Voetballer van het jaar en voor de drie maanden achter elkaar win- van BBC's doelpunt van de maand, ert immers in de grootste vorm die )it in zijn carrière heeft gekend. Hij niet alleen de aanhang van Arsenal miljoenen voetbalsupporters in -Brittannië in extase gebracht. |e laatste uitwedstrijd van Arsenal, e week zaterdag, zo'n 300 kilometer j! lelijker in het mijnwerkersgebied Barnsley, scoorde hij zijn 22ste van dit seizoen. Eentje om in te lijs- Tentje zoals alleen hij ze kan maken, zwierige lichaamsschijnbewegingen twee, drie tegenstanders en vervol- luit het niets een 'krul' in de boven- niet zo lang geleden werden de Dalmiljonairs van Arsenal in het ar- roorden uitgemaakt voor rotte vis iiêtömSbuite you cockney's, we do). Die za- ig stonden 30.000 mannen, vrouwen foro^inderen op om de briljante Neder- èr met een klaterend applaus van mareld te begeleiden. „Zoiets had ik Daarnooit meegemaakt in al de jaren dat er stn Arsenal speel", zegt aanvoerder To- het opdams. „In heel Engeland is respect 'ranse ide speelstijl van Arsenal en die heb- Ze wewe natuurlijk aan Dennis te dan- h wel h' ns is niet de enige die zijn collega op voetstuk heeft staan. In de kleedka- van Arsenal zit naast Bergkamp, die 21 miljoen gulden werd binnenge- tt, voor meer dan honderd miljoen en aan spelers. Franse, Liberiaanse, ilse en een Nederlandse internatio- maar allen met een onvoorstelbare Dndering voor Bergkamp, mis is top, absolute top", zegt Ian Jjht. „Zijn doelpunten zijn fenome- i op de training staan we gewoon te n naar wat hij allemaal kan, maar I; lelangrijkste is dat hij andere spelers Ded laat voetballen. Ik ben maanden esseerd geweest, maar Anelka (het ""e Franse talent in de spits) werd Dennis moeiteloos gestuurd waar- het elftal geen moment uit balans is jest." [ht staat bekend als een vuurvreter, spits met vervelende trekjes op mo menten dat het fout dreigt te gaan in het veld. Iemand die al meer ellebogen en klappen heeft uitgedeeld dan de rest van de Arsenal-selectie bij elkaar. Tot zijn ei gen verbazing zag hij 'Dennis the menace (Dennis de verschrikkelijke) dit seizoen ook uitdelen en tekeer gaan. Hij lacht als de hardheid van Bergkamp ter sprake komt. „Misschien heeft hij ook iets van mij geleerd. Het was dit seizoen zelfs zo erg dat scheidsrechters niet meer op mij maar op Dennis loerden. Hij heeft rode kaarten gehad voor overtredingen en acties die de mensen nooit van hem hadden verwacht. Maar Dennis weet donders goed dat er in de Premier Lea gue geen plaats is voor koorknaapjes. Je moet hier vechten voor elke overwin ning. Als de beste voetballer van het elf tal over zo'n mentaliteit beschikt, weetje zeker dat je van Arsenal een kampioens- ploeg kan maken. Wat de Nederlander eveneens populair maakt, is dat hij zich geen sterallures heeft aangemeten. Wright: „Toen hij een paar maanden geleden tegen West Ham United van het veld werd gestuurd, kwam hij na de wedstrijd de kleedkamer binnen. Ten overstaan van de trainer en echt alle spelers bood hij zijn excuses aan. Weet je, ik had een brok in mijn keel. Man, ik heb zelf vaak genoeg in de stront gezeten om te weten hoe hij zich op dat moment voelde. Ik vond het klas se van hem." Bergkamp verdient het hoogste salaris van alle spelers in de Premier League. Mede doordat hij zijn image-rechten aan Arsenal heeft verkocht, strijkt hij meer dan 60.000 gulden per week op. Door de verkoop van Arsenal-shirts met de naam van de Oranje-international op de rug en andere merchandising vliegen de miljoe nen echter terug in de clubkas. In de pubs, de supportershomes of op de kantoren van Arsenal is bovendien geen mens die zich ooit heeft opgewonden over het buitensporige salaris van 'Bergie De wegen naai' succes mogen met goud worden geplaveid. Arsène Wenger, de Franse manager van de 'Gunners', wijst erop dat zonder Bergkamp de landstitel nooit had kunnen worden bin nengehaald. „Dennis is een super-voetballer, in mijn ogen op dit moment de beste ter wereld. Niemand bij ons die daarover twijfelt. Het is net een Formule 1 race-auto, die tot in de perfectie is afgesteld. Het is een speler die geen genoegen neemt met 99 procent, hij zoekt honderd procent per fectie in het veld." Wenger zegt Bergkamp dit seizoen naar een 'abnormaal hoog niveau' te hebben zien groeien. „Er zijn maar drie, hooguit vier maanden in een heel voetbaljaar dat een topspeler het uiterste van zijn li chaam kan vergen. Dennis heeft die pe riode in de belangrijkste fase voor Ar senal gehad. Hij leeft voor het voetbal en dat is hem aan te zien. Hij luistert naar zijn lichaam, weet wanneer hij in top vorm is. En geloof me, want ik heb het elke dag, elke wedstrijd van dichtbij meegemaakt, dan passeert hij de beste verdedigers in de Premier League alsof het houten poppen zijn. Dan is er nie mand in de wereld die hem kan afstop pen. Oh, wat heb ik dit seizoen van die jongen genoten. Het is triest dat hij nu in de loreukels zit. Maar we zullen hem niet vergeten, de fans evenmin, de waarde ring zal net zo groot zijn op het moment dat bij ons de champagne op tafel komt." Dennis Bergkamp loopt weg na een van zijn vele doel punten. Ploegge noot Ian Wright g> niet van de Neder lander: „Zijn doel punten zijn feno menaal, op de trai ning staan we ge woon te kijken na wat hij allemaal kan." foto Don Diego Poe der zet komende dinsdag tegen de Amerikaan Ro bert Daniels zijn titel in het crui sergewicht (WBU-versie) op het spel. foto Ze zijn bokser van beroep of waren dat, soms langer dan goed voor hen was. De gezichten vertellen de verhalen van de duizenden vuisten die hen raakten. Platgeslagen neuzen, vreemd verwron gen oren en wenkbrauwen waaraan da nig is gedokterd, en niet altijd even zorgvuldig. Het is 'high noon' en niet echt druk in de Wild Card Boxing Gym, maar de oude glorie is in een verbaal lijf-aan-lijfgevecht verwikkeld en pro duceert daarbij voldoende lawaai om de herinnering aan volle zalen te doen herleven. Sterke staaltjes flitsen over en weer als stoten in een slagwisseling. „Als je ze hoort, zijn ze allemaal we reldkampioen geweest of hadden ze het in elk geval moeten zijn," lacht Don Diego Poeder. Maar de enige aanwezige, op dit mo ment, die met de hand op zijn hart kan zeggen dat hij werkelijk zo'n titel in zijn bezit heeft, is hijzelf. Poeder (26) is rege rend kampioen van de World Boxing Union in het cruisergewicht en hij is in Los Angeles om zich voor te bereiden op het gevecht van dinsdagavond tegen voormalig WBA-kampioen Robert Da niels, in Biloxi (Mississippi). De Rotterdammer zegt er klaar voor te zijn. De sparring zit er bijna op, vandaag is de laatste sessie en hij is in afwachting van de sparringpartner-van-dienst, Lupe Aquino. Ook een man die zich wereld kampioen mag noemen, al dateert zijn regeerperiode van tien jaar geleden en duurde ze slechts drie maanden. Yokusan Nishijima wordt niet verwacht. De Japanner, die qua bouw en stijl van boksen met Mike Tyson wordt vergele ken, is vorig weekeinde naar zijn lónd te ruggekeerd met als dank voor de bewe zen diensten een presentje van Poeder, dat niet bepaald op prijs werd gesteld. „Een verbrijzelde oogkas," weet Stan Hoffman, Poeders manager. „Beweerd wordt, en zo is het ook in de kranten ge komen, dat hij een duim van Don in z'n oog heeft gekregen. Ik was er zelf niet bij, maar van de mensen die het wel hebben gezien, heb ik begrepen dat die Japanse jongen zwaar neerging op een harde stoot en daarna gewoon geen trek meer had." Hoe het ook zij, Nishijima is naar huis om zich te laten behandelen. „Vervelend voor die jongen," vindt Poeder en niets in zijn stem doet vermoeden dat hij dat medeleven veinst. „Hij was sterk, had in derdaad een beetje het postuur van Ty son en viel ook op de Tyson-manier aan. Maar na twee, drie rondjes had ik hem wel door en ja, toen heb ik 'm een paar keer goed geraakt." Recht voor z'n raap. Zo bokst hij en zo praat hij ook. Don Diego Rivelino Alfredo Poeder houdt niet van opscheppen. Hij vertelt het verhaal van de verjaagde Ja panner omdat hem ernaar wordt ge vraagd. In een paar zinnen, of het zijn dagelijks werk is. En in feite is het dat ook. „Boksen was mijn hobby, maar ik heb er mijn werk van gemaakt. Plezierig werk, daar niet van, maar niet meer zo plezie rig als het was. Het leuke is er een beetje af omdat ik niet meer in Nederland boks. Tot begin vorig jaar vocht ik afwisselend in Amerika of Rotterdam, maar sinds ik wereldkampioen ben, heb ik geen wed strijd meer gehad in Nederland. Beloofd was dat, als ik eenmaal de titel zou heb ben, m'n eerste verdediging voor eigen publiek zou zijn. Maar dit wordt al mijn derde partij sindsdien, en weer in de Sta tes. Dat is best vervelend, ja, want het blijft toch je land. Maar ik leer ermee le- Er is wel degelijk geprobeerd de wereld kampioen werkgelegenheid te verschaf fen in vertrouwde omgeving. Maar waar de belangstelling van de televisie mini maal was, stonden sponsors evenmin te springen om hun portemonnee te trek ken. Regilio Tuur mocht destijds nog uit de FilmNet-ruif mee-eten, maar sinds Canal Plus daar de touwtjes, in handen heeft, blijft er weinig geld over voor iets anders dan voetbal. Blij verrast reageerden manager Stan Hoffman, zakelijk partner Peter Blom- maert en bokser Don Diego Poeder dan ook toen deze week bekend werd, dat de NOS van plan is de wedstrijd tegen Da niels woensdagavond uit te zenden ter afwisseling van het duel Kok-Bolkestein. „Daar ben ik heel blij mee," zei Hoff man, zelfs zonder dat hij de eventuele fi nanciële revenuen kende. „Wie weet is dit een doorbraak, of het begin ervan. Het is in elk geval goed nieuws." Dat vindt Poeder ook. Het heeft hem 'eerlijk gezegd wel een beetje gestoken' dat zijn kroning tot WBU-kampioen vrij wel onopgemerkt is gebleven. In woon- en geboorteplaats Rotterdam, ja, daar kreeg hij de aandacht en de waardering die hij verdiende. Hij werd er met grote eenstemmigheid tot sportman van het jaar gekozen. In Rotterdam ook huurde hij een bioscoopzaal af om zijn suppor ters te laten genieten van het enerveren de gevecht tegen de Amerikaan Terry Ray, waarin hij - op 15 juni vorig jaar - de titel veroverde. Boksminnend Nederland evenwel kreeg dat later door de Britse vakpers bekroonde duel nooit te zien en mag zich daarover terecht beklagen. Ook zijn 'tienronder' tegen een andere Terry, 'Tenacious' (Taaie) Terry Porter, was, ofschoon Poeders titel niet op het spel stond, een miljoenenpubliek waard. De Amerikaanse sportzender ESPN legde er veel eer mee in, de commentatoren betitelden met name de achtste ronde als 'één van dé beste dit jaar' en de toe schouwers stonden op de banken. Poeder geeft toe dat hij er na de laatste gong vanuit ging dat hij zijn ongeslagen record kwijt was. Hij kon daar nog vrede mee hebben ook. „Als ik dan toch moet verliezen, dan maar zo," vertaalt hij zijn gevoelens van toen. „Die jongen moest 'ontzettend diep gaan en dat deed hij ook, van de eerste tot de laatste seconde. Hij gaf niet op, ik gaf niet op. Achteraf denk ik dat de laatste ronde, waarin hij neerging, de doorslag heeft gegeven. Twee van de drie juryleden hadden des ondanks een groter verschil en dat ver baasde me. Ikzelf dacht dat het dichter bij elkaar lag. Je ziet wel eens zo'n partij waarin de ene bokser de ander constant tegen de touwen zet. Dan kies je toch voor de aanvallende man. Daarom dacht ik even: 'Shit, ik heb verloren.' Maar de laatste ronde heeft me gered." Robert Daniels is, op papier, van een ge heel ander kaliber. De 29-jarige Ameri kaan staat hoog op allerlei ranglijsten en heeft een staat van dienst om u tegen te zeggen. Van zijn 40 profpartijen won hij er 36, waarvan 29 binnen de limiet. Drie keer verloor hij, eenmaal bokste hij on beslist. Zijn laatste nederlaag (de enige voortijdige) dateert van 30 juni 1994. De inmiddels op mysterieuze wijze verdwe nen Rus Sergei Kobozev stopte hem in de achtste ronde. Daniels is voormalig wereldkampioen van de World Boxing Association, één van de drie belangrijkste bonden. Hij heeft nog altijd een grote naam. „Toch denk ik dat Terry Ray sterker was," taxeert Poeder na het zien van diverse vi deobanden. „Daniels won hun onderlin ge duel op punten, maar ik vond Ray winnaar." Zelf nog ongeslagen in 21 profpartijen, staat de Rotterdammer niet te lang stil bij de reputatie van zijn opponent. De banden heeft hij slechts vluchtig beke ken. „Ik wil de druk niet onnodig opvoe ren." Zijn vertrouwen in trainer Freddie Roach is onbegrensd. „Hij zegt wel hoe ik het moet aanpakken en wat ik eventu eel fout doe. Na vier jaar als prof denk ik het wel te kunnen, maar gebleken is dat ik iemand nodig heb die me constant aan bepaalde dingen herinnert. Freddie doet dat in alle rust, hij geeft goede ad viezen. Ik ben heel tevreden over hem. Het enige vervelende is, dat hij in Los Angeles woont."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27