Sport Zo aanvallend mogelijk en afkomst niet verloochenen RDAG2MEI 1998 Petei 19 I 367C ;e kc Het moet gek lopen, wil Henk Langemaat zijn voetballoopbaan niet met een kampioenschap afsluiten. Ook al verliest ARC vanmiddag van FC Lisse, dan nog hebben de Alphenaren alles in eigen hand. De 37-jarige Leidenaar blaakt van het vertrouwen. Hij zegt het niet, maar zijn ogen 'praten' des te meer: ARC geeft dit niet meer weg. „Had je me aan het begin van het seizoen gezegd dat ARC kampioen ging worden, dan had ik je voor gek verklaard. We gingen uit van handhaven", is Langemaat nog steeds verbaasd over de prestaties van de Alphense Racing. De club keert hij aan het eind van het seizoen de rug toe om zich op het gezinsleven te richten. Vijftien jaar geleden vroeg een verlegen jon geman uit Drenthe de weg naar het Leidse politiebureau. Henk Langemaat herinnert het tafereel zich als de dag van gisteren. „De mensen verstonden er helemaal niks van van wat ik zei. Later begreep ik waar om. Ik praatte plat Drents, slikte alle woor den in." Politie. „Hoe je daarbij komt te werken? Ik ben niet 'besmet' cloor familie of vrienden. Ik zat in Hoogeveen op de HAVO en toen kregen we voorlichting over allerlei banen. De politie vond ik wel wat. Werken met mensen, dat leek me hartstikke interes sant." Langemaat werkt nog steeds in Leiden, bij de afdeling jeugd- en zedenpolitie. „Het is meer jeugd wat ik doe. Die twee afdelingen samen gaat eigenlijk niet. Daar is het veel te druk voor. Nu kunnen we meer tijd steken voor sommige zaken. Over de achtergron den van een ontspoord jongetje, of zo." Henk Langemaat leerde voetballen bij het Hoogeveense HZW. Toen hij na zijn oplei ding neerstreek in Leiden, had hij niet di rect de behoefte om zijn. voetballoopbaan voort te zetten. Via een collega kwam hij te recht bij MVKV. Langemaat: „Naast colle ga's speelden daar ook marinemensen. Dat vond ik wel leuk en het was niet in Leiden. Dat vond ik belangrijk, sporten in een ge meenschap waar je niet werkt." Met Langemaat werkte MVKV zich van de onderste laag van de toenmalige afdeling op naar de 'KNVB'. „Zo'n kleine club heeft wel wat. Natuurlijk heb ik later mooie spor tieve momenten beleeft, maar aan die tijd bij MVKV denk ik best vaak. Voor een kam pioenswedstrijd kwam een speler mij hele maal uit Duitsland halen. Van die dingen." Na MVKV volgde Katwijk. „Ik speelde in de zaal bij Van der Plas/BMW. Dezelfde man is nog steeds sponsor bij Katwijk. De club speelde toen in de tweede klasse, dat is nu de eerste klasse. Ze vroegen of ik het eens hoger wilde proberen. Van Arie Lagendijk, de toenmalige trainer, mocht ik komen. Maar op een basisplaats hoefde ik niet te rekenen." Lagendijk zag in Henk Langemaat een voorstopper. „Dat terwijl ik altijd op het middenveld en in de voorhoede had gelo pen. In een kampioenswedstrijd tegen ACV kwam ik mijn oude trainer van HZW, Jo- han Zandstra, tegen. Die was hoogst ver baasd dat ik in de verdediging speelde. Ik moet eerlijk zeggen dat ik eerst aan het idee moest wennen. Verdedigen, dat was voor mij hollen achter een man aan." Langemaat speelde zich als voorstopper snel in Katwijk 1 en kreeg plezier in zijn 'werk'. „Ik moet zeggen dat Lagendijk het goed heeft gezien. Voor mij is de positie van voorstopper niet het simpelweg uitschake len van een tegenstander. Ik heb er voor mezelf een meerwaarde aan gegeven. Maar dat kwam pas later, in eerste instantie durf de ik de middenlijn niet over te steken." Henk Langemaat: „Ik weet zeker dat alles anders was gelopen als we de eerste wedstrijden hadden verloren. Toen draaide het niet best, maar won nen we wel. Mede door geluk. Door de goede resultaten groeide het vertrouwen." foto hielco kuipers Nederland telt miljoenen 'bondscoaches', kenners die precies kunnen vertellen hoe het Nederlands elftal moet voetballen en welke spelers moeten meedoen. Deze krant geeft tot het begin van het wereldkampioen schap, op 10 juni van dit jaar, wekelijks het woord aan een van die bondscoaches, die zijn ideale elf samenstelt voor het komend WK. Guus Hiddink, opgelet! Vandaag het woord aan Albert Mantingh. Hij is commentator bij SBS6 Sport en werkte daarvoor bij onder meer Sport7, Eurosport en Filmnet. Met Katwijk beleefde Henk Langemaat mooie momenten. Na het derde kampioen schap koos de verdediger verrassend voor ARC. „Ik was toe aan een andere uitdaging. Alles werd vanzelfsprekend. Winnen, kam pioen worden, de achterban van Katwijk vond dat de normaalste zaak. Dat ik voor ARC koos, kwam door een collega, Leen Westmaas. Die was toen begeleider en bracht de zaak aan het rollen." Op de Zegersloot moest hij even slikken. „Het was stukken minder dan bij Katwijk, dat was wel even wennen. Het werd maar geen ploeg onder Frans Koenen, terwijl er toch namen werden aangetrokken. Maar als die namen aan de bal kwamen, dan wilden ze er per se zelf wat mee doen in plaats van voor de ploeg te spelen. Ie het Frans Koe nen best aanrekenen, dat hij er geen een heid van heeft gemaakt." Hoe anders verloopt het dit seizoen. „Ik denk dat de basis in een trainingskamp aan het begin van het seizoen is gelegd. Het was in een soort klooster, we sliepen met z'n al len op een kamer. Heel sober. Daar hebben we geleerd om met elkaar aan een karwei te beginnen. Dat heeft Willem Berckenkamp heel goed gezien. Die heeft het voordeel ge had dat hij vorig seizoen een kijkje in de keuken mocht nemen. Hij wist precies wat er fout zat." Een trainer moet ook geluk hebben. „Ik weet zeker dat alles anders was gelopen als we de eerste wedstrijden hadden verloren. Toen draaide het niet best, maar wonnen we wel. Mede door geluk. Door de goede re sultaten groeide het vertrouwen." Er zijn overeenkomsten met de periode bij Katwijk. „Toen hadden we ook een ploeg zonder spelers die zich hadden bewezen. We werkten hard voor elkaar, dat kreeg La gendijk er wel in. Berckenkamp gaat bij ARC ongeveer hetzelfde te werk. Hij selec teert spelers die bij de ploeg passen. De ge broeders Blok, Van Orssagen, Westenberg, die gasten. Een kanjer die qua karakter niet bij deze club hoort, komt er niet in. Ie moest 'ns weten hoeveel grote spelers er toentertijd naar Katwijk wilden komen. La gendijk heeft ze allemaal weggestuurd." Lagendijk. „Mooie man, de bezetenheid van 'm. Als ik 's avonds niet kon trainen, dan kon ik 's morgens wel terecht. Stonden we met zijn tweetjes ons in het zweet te werken. Ik heb veel van 'm geleerd." ARC. ..De club leeft in een roes. de suppor ters zijn prachtig en voor hen kan ik het niet maken om er in het veld met de pet naar te gooien. Maar ARC moet ook oppassen. Er speelt e'e'n echte ARC'er in (René van Meg- gelen). Dat is voor deze club met die grote achterban te weinig. De club moet beter opleiden, want je kunt niet spelers blijven halen. Ze moeten zich spiegelen aan Quick Boys, qua jeugdopleiding." Nu de haren steeds grijzer worden en het gezin met twee kinderen steeds vaker be slag legt op vader, vindt Henk Langemaat het de hoogste tijd om te gaan. „De gedach te aan stoppen is pas dit seizoen gaan spe len, daarvoor is het nooit in mij opgeko men. En ik stop niet omdat ik het lichame lijk niet meer aankan, ik kan nog wel mee op dit niveau. Zeker weten. Maar de ver plichting om minimaal twee keer in de week te trainen wordt me te veel. Er waren momenten dit seizoen dat ik baalde om naar de training te gaan. Toen heb ik ge zegd: Ik kap ermee." Zijn vrouw Wendy gelooft er niks van. „Ze zegt dat ik na een half jaar weer tegen een bal trap. Dat zien we dan wel weer. Mijn zoon roept dat-ie wil voetballen. Nou, dat wil ik van dichtbij meemaken. Toen ik vroe ger speelde, vond ik het leuk als mijn vader langs de kant stond. Ik wil mezelf later niet verwijten dat ik mijn kinderen te weinig aandacht heb gegeven omdat pa zonodig moest voetballen. Stilzitten ga ik niet, dan gaat mijn lichaam protesteren. Ik ga hardlo pen en tennissen." W.n.s. Marijnissen, die Bolkestein in de hitte van het debat voor domme clown uitfoetert en hem tegelijk gemeenhard aan zijn neus trekt. Waarna Bolkestein de geachte SP-afgevaardigde een stomp op zijn lever verkoopt. Waar het debat overging? Over de rode kaart van Atteveld na tuurlijk. Of, beter nog voor de kijkcijfers: Sorgdrager die Terpstra een nul noemt, waarna de WD-ster haar paarse collega een kung-fu voord'r hupsakee geeft. Want de penalty van Willem II, zondag avond in Studio Sport, was wél terecht. (Je ziet in gedachten de premier de gemoederen sussen. „Kan het wat minder, Erica?", vraagt Kok op dat bemiddelaarstoontje van hem en het woord richtend tot Winnie: „Foei, dat was lelijk wat jij daar zei!" Maar Erica, snel weer op haar qui-vive, op zulke momenten herken je de ex-top sporter in het politieke beest, heeft al gebaard dat ze de bal speelde. Alleen de bal.) Helaas... een parlementair debat over een penalty, dat kan alleen in Italië. Volksvertegen woordiger Grama - zio besclnddigde het FIAT-con- cern ervan de scheidsrechters in de Serie A om te kopen, zodat ze offsidegoals van Juventus toch tellen of nu en dan een penalty cadeau doen. Want Juve is geen voetbalclub meer, maar beurs handel: de economie van Italië hangt af van een penalty. Parle mentslid Massimo Mauro, zelf ex-profvoetballer inderdaad, van Juventus; een grootse speler was hij niet, zijn zoon Massimo Mauro IIdaarentegen wel, die schopte het tot B-international), ging dit te ver. Ook hij stond zijn mannetje. Schitterende televisie! Je weet, als ze geanimeerd bab belen dddr over het weer, den ken wij al dat er doden gaan vallen - opwinding om niets, temperament heet dat. Maar nu hadden ze een alibi, dit keer ging het over iets, over Juventus- Inter, dus dan weet je het wel. Dit liep schitterend uit de klauw. Links en rechts vielen klappen. Eén verbrijzeld jukbeen. Bloed neuzen. Kreukels in de Armani's. Mevrouw Gramazio, die op de publieke tribune La Mauro met haar handtasje knock-out sloeg. Waarom gebeurt zoiets hier nooit? Ligt dat aan ons voetbal of aan onze politici? Hoe dan ook, dit stukje gaat over penalty's. We herinneren ons Panenka, Neeskens, Seedorf, Cruijff/Olsen en voor de echte ingewijden) Ducadam om 'n paar beroemde penalty's te noemen. De carrière van Helling laat zich zelfs in één penalty samenvatten. De penalty zorgde ook deze week voor nogal wat opschudding. Juve-Inter is behandeld. Louis van Gaal won de Copa del Rey, maar het toevoegsel w.n.s. ach ter de uitslag van I-I (tegen 9 dappere Mallorcanen), winnaar na strafschoppen, ontneemt de cup toch iets van zijn werkelijke glans. Maar ik wil het hebben over Australië. Het bekerduel tussen The Gap en FC Rocklea. (Ik zeg u, ik weet dit toevallig want ik heb een Australische tante, dit zijn el- kaars aartsrivalen, The Gap en Rocklea lusten elkaar niet, zeg maar het Nederland-Duitsland van Australië, maar dan erger). 1-1 na 90 minuten. 3-3 na ver lenging. The Gap sloot de slijta geslag af met negen man. Drie normale wissels en in de slotfase twee botbreuken. Rocklea hield er ook negen over: twee keer rood. Waar gebeurd! Het penaltyschieten duurde 61 minuten, waardoor de totale lengte van de wedstrijd drie uur en één minuut bedroeg, een Australisch record. Een persbureau berichtte er het volgende over: „Alle penalty's werden benut, op de laatste na. The Gap won de penaltyreeks met 22-21. Voor zover voetbal statistici konden nagaan, een wereldrecord. Uit hetzelfde persbericht: „Een opmerkelijke rol speelde Scott Cunningham van The Gap, die driemaal vanaf de stip scoorde terwijl hij vanwege een been breuk niet meer kon lopen. Van de 8274 betalende toeschou wers vernamen er gedurende de wedstrijd 3 dat ze vader waren geworden en elf dat de lampen van hun auto langzaam aan het doven waren. Het vorige record bedroeg zeven lege accu's. Frank Snoeks fs verslag gever van Studio foto hielco kuipers sport Na Ian van Beveren is hij de beste keeper die we ooit in Nederland hebben gehad, dus de plaats van Edwin van der Sar is onaantastbaar. Degelijk, betrouwbaar en sober zijn de trefwoor den. Verder zou ik slechts drie verdedi gers neerzetten. Samen met een vier mansmiddenveld en drie spitsen moe ten we zo aanvallend mogelijk spelen en onze afkomst niet verloochenen. Dit keer zijn er geen excuses aan te voeren, zoals de extreme hitte in de VS, voor een behoudende opstelling." „In de defensie hoort Michael Reiziger rechts in de zone. Vanwege zijn snel heid plus het feit dat ik zoveel mogelijk iedereen dezelfde plaats wil geven als die ze bij hun eigen club hebben. Als centrale man kom ik op Jaap Stam. Een uitstekende mandekker met prima in zicht die bij standaardsituaties vanwe ge zijn kracht in de lucht mee moet naar voren. Kopsterke spitsen als Pa trick Kluivert en Pierre van Hooijdonk zijn toch meer pinchhitters. Bankzitters totdat er zich calamiteiten voordoen. ploeggenoot Boudewijn Zenden voor hem. Dat is een watervlug en soms on geleid projectiel waar in ieder geval ver rassing in zit. Dat ik Eindhovenaar van geboorte ben, heeft niets te maken met het feit dat ik relatief veel PSV'ers heb Marc Overmars is weer helemaal terug en begint bij Arsenal ook weer te sco ren. Net als Zenden op links, zorgt hij zowel voor snelheid op de flank als dreiging binnendoor. Beiden in dienst van.... Dennis Berg kamp. Woorden schie ten te kort. Briljant, su- bliepi en het komt niet slecht uit dat hij af en toe is geschorst. Arsenal werkt een bijzonder zwaar sei zoen af met de race om het kampioenschap en het berei ken van de Cupfinal." „Op de bank heb ik naast Van Hooijdonk, Kluivert, Seedorf en Winter ook plaats ingeruimd voor Ed de Goey en Johan de Koek, een iets mindere uit voering van Jaap Stam. „Het is duidelijk dat ik puur voor de aanval kies. Als het loopt, dan kan Oranje het toernooi winnen. God zege- ne de greep. Berekenend het WK in gaan en gokken op en kleine zege, met hangen en wurgden door de groepwed- strijden heenkomen, da's niks voor Ne derland. Daarvoor moet je bij onze Oosterburen zijn. „Iedereen tipt Brazilië als wereldkam pioen. Wie de historie in ogenschouw neemt, ziet dat de Zuid-Amerikanen, met uitzondering van Brazilië in 1958 in Zweden, het op Europese bodem niet redden. Ik geef Argentinië nog meer kans. Mijn grote favoriet is Italië." Frank de Boer als linksachter spreekt ook voor zich. Hij is vooral opbouwend sterk en net als Stam en Reiziger goed in de één-tegen-één situaties." Voor Davids heb ik een zeer controle rende rol op het middenveld, met de punt naar achter weggelegd. Hij doet het momenteel uitstekend bij Juventus en is de stofzuiger die samen met Wim Jonk, toch hij, als vormgever moet fun geren. Jonk kies ik vanwege zijn samen werking met Bergkamp. De Volendam- mer is toch de beste aangever die hij zich kan wensen. Clarence Seedorf en Aron Winter zijn multi-inzetbaar maar dat werkt ook in hun nadeel. Voor die twee heb ik geen basisplaats." „Rechts op het midden posteer ik Ro nald de Boer. Dat behoeft geen verdere uitleg. Een van de meest complete voetballers van deze tijd. Op linkshalf vind ik dat Phillip Cocu moet komen te staan. Wendbaar, verdedigend sterk en hij zorgt voor de wisselwerking met

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25