'De kroon op vijfjaar hard werken Harmonie Nieuw Leven is 'geen hoempapa-bandje' Cultuur&Kunst Drie Ons balanceert op een smal randje Stripheld Kuifje 'slaat op de vlucht' voor de indianen Letterkundig Museum in teken van Haagse Bluf Schone Schijn Binnenbuisbotsing Voetballer Weah open Stripdagen ZATERDAG 2 MEI 1998 _*TER chef jan rijsdam. 071 -5356444, plv. chef ad van k Onderscheidingen voor Celine Dion quebec» De popzangeres Celine Dion is benoemd tot Officier in de Nationale Orde van Quebec, de hoogste onderscheiding die de Franstalige provincie in Canada te vergeven heeft. Tijdens de plechtigheid roemde premier Bouchard van Quebec het talent en de zangstem van de 30-jarige Dion, die momenteel triomfen viert als vertolkster van de filmmuziek van de Titanic waarvoor zij ook een Oscar kreeg. Vandaag ontvangt Celine Dion in Ot tawa tevens de Canadese Orde, de hoogste nationale onder scheiding. Dichter Nizar Qabbani overleden londen Nizar Qabbani, de Syrische dichter die in de gehele Arabische wereld grote faam genoot, is in zijn huis in Londen op 75-jarige leeftijd overleden aan een hartaanval. De voormalige diplomaat Qabbani kwakkelde al maanden met zijn gezondheid. Vorig jaar onderging hij een open-hartoperatie. In vele Arabi sche landen was het overlijden van Qabbani groot nieuws. De Syrische president Hafez Assad gaf opdracht een vliegtuig naar Londen te sturen om het stoffelijke overschot van Qabbani te re patriëren. Kuifje is het museum nog niet uit of de In dianen van Noord-Amerika nemen in Vol kenkunde het heft in handen. Dat gebeurt op 3 en 4 augustus als het Museum van Volkenkunde de poorten opent van de dan volledig gerenoveerde zuidvleugel. Fase 2 van de verbouwing - volgende week is het kantoorgedeelte aan de voorzijde klaar, - is daarmee afgerond. De totale verbouwing is pas in het jaar 2000 gereed. Op 3 augustus neemt Volkenkunde af scheid van Kuifje, de bijzonder succesvolle expositie die inmiddels meer dan 90.000 bezoekers heeft getrokken. Vanaf die datum zal dat deel van het museum gesloten zijn voor het publiek en het domein worden van de werklui. Een dag later zwaaien de deuren van de geheel gerenoveerde zuidvleugel open voor het publiek. Volkenkunde pakt bij die gele genheid uit met een tentoonstelling over de Indianen van Noord-Amerika, naar ver wachting een even grote publiekstrekker als de expositie Naar Tibet met Kuifje. De nieuwe tentoonstelling toont zowel het heden als het verleden van de indianen, de oorspronkelijke bewoners van Noord- Amerika. Naast foto- en filmmateriaal zijn er veel spectaculaire voorwerpen te zien. Veel van deze authentieke voorwerpen zijn nooit eerder aan het publiek getoond. Zo is er een originele, met herten beschil derde, tipi van de Blackfoot indianen, die vanaf de begane grond door de vloer van de eerste verdieping steekt. Een reportage over het leven in de reservaten anno 1998 belicht de actualiteit van deze Amerikaanse min derheidsgroep. Volkenkunde put voor deze expositie niet alleen uit eigen collectie, maar brengt de mooiste stukken uit vier vooraanstaande Nederlandse musea bijeen. Het Museon in Den Haag, het Museum Gerardus van der Leeuw in Groningen, het Amerika Museum in Cuijk en het Rotterdamse Museum voor Volkenkunde verleenden hun medewerking aan het bijeenbrengen van wat zonder overdrijving een unieke verzameling ge noemd mag worden. Maar voorlopig zwaait Kuifje nog de scepter aan de Steenstraat. KPN Telecom liet zich door het stripfiguurtje inspireren en brengt een speciale Kuifje-telefoonkaart op de markt. Op vrijdag 8 mei is de feestelij ke introductie van de kaart (waarde f.10,-,), een gezamelijke project van Volkenkunde, de Foundation Hergé en KPN. Afgebeeld op de kaart staat een detail van de omslag van het album 'Kuifje in Tibet'. In Belgïe was de stripheld al eerder onder werp voor een telefoonkaart. De Neder landse versie bestaat uit een beperkte opla ge van 1500 stuks. Alleen te koop in het mu- 'A Muse' sprankelende debuut-cd van Leidse band Deire LILDE leen mee theater recensie susanne lammers Voorstelling: Woeff Woeff Wagner door Drie Ons Regie en compositie: Jacques Palinckx Spel: Rob van Gestel, Rafaël Troch en Frans Grapperhaus. Gezien 1/5, LAKtheater, Leiden Nog te zien: 2/5, al daar. 'Sss fff chchch sss fff chchch', zo klinkt de sterkste, mooiste auto van de wereld, die niettemin maar zestien kilometer per uur rijdt. Woeff Woeff Wagner is een idiote voorstelling over logica, Wagner en Nietzsche. Tussen kleurrijke requisieten nemen drie mannen in lichtgrijze pak ken een loopje met de werke lijkheid. Als ze opkomen kibbelen ze nog. De een heeft iets ge schrapt, de ander vindt dat juist onmisbaar voor de begrijpelijk heid. Na afloop kissebissen ze daar nog over, en je moet ze al lebei gelijk geven. Je hebt het gevoel dat je iets gemist hebt, maar eigenlijk ook weer niet. Woeff Woeff Wagner goochelt met illusies. Het spiegelt een andere wereld, waarin alles mo gelijk is, maar die daarom ook niet klopt. Het verhaaltje doet sterk denken aan Kafka's 'Der Prozess', maar het ontrolt zich nogal wat vrolijker. Het oogt as sociatief en absurd, maar het heeft een ijzeren logica. Woeff Woeff Wagner kent ge niale momenten, en vooral kun stige redeneringen waar een steekje aan los zit. Waarom be schermt de democratie een klunzige electricien, die stop pen laat doorslaan en vieze vin gers op een witte muur maakt, maar moet iedere dichter meteen een T.S. Eliott zijn, an ders kan hij verrekken? De de mocratie dient slechte dicht bundels te beschermen. Dat wordt door Rafaël Troch zo overtuigend geponeerd, dat je je onmiddellijk in de luren laat leggen. Maar er is ook veel dat op de zenuwen werkt. Soms worden magere ideetjes uitgemolken of zijn de associatieve sprongen die gemaakt worden te groot en te kunstmatig. Dan wordt de in terne logica doorbroken - en de magie meteen ook. Want dan zie je Drie Ons gemakzuchtig bezig met maniertjestheater. Drie Ons balanceert met Woeff Woeff Wagner op een smal randje. Het resultaat is een on conventioneel veldboeket. En laten er dan wat bloemen al verwelkt zijn als je ze thuis in een vaas wilt zetten. den haag «anp Het Letterkundig Museum in Den Haag staat zondagmiddag 17 mei in het teken van de Haagse Bluf. Niet alleen brengt de gelijkna mige hofstedelijke formatie liedjes als O, o Den Haag ten gehore, ook is er een optreden van de dichter-performer Bart Chabot, die er niet moe van wordt zijn stad in alle toonaarden te bezingen. Zijn laatste bundel Judaskus staat er bol van. In veel boeken van Mensje van Keulen speelt Den Haag eveneens een prominente rol. Van lieverlede en De rode strik spelen zich er in hun geheel af; Bleekers zomer, Allemaal tranen en Olifanten op een web gedeeltelijk. De schrijfster zal een voordracht houden. De themamiddag haakt in op de tentoonstelling Den Haag, je tikt er tegen en het zingt en op het 750-jarig bestaan van de stad. Een belofte waren ze al in het clubcircuit, maar met de splinternieuwe debuut- cd 'A Muse' toont de Leid se band Deire zich sinds gisteren aan het echte gro te publiek. Zangeres Nico- line de Wolf en percussio nist Gijs van Straalen zijn verguld met het product van de zesmansformatie. De samenwerking met pro ducer Frans Hagenaars heeft tot het gewenste re sultaat geleid. „Voor ons is dit de kroon op vijf jaar hard werken", aldus De Wolf. leiden gertjan van geen Vooral de interesse van Hage naars in Deire gaf aan dat er se rieuze zaken konden worden gedaan. Hagenaars staat hoog aangeschreven in de vaderland se muziekwereld en werkt on der andere met Bettie Serveert, Caesar en Johan. „Dat zijn bands die in ons straatje pas sen", zegt Van Straalen. „Hij is vernieuwend en kijkt op een frisse manier naar onze liedjes. Hij let meer op de details. Muse I (het openingsnummer van de cd) spelen we al vier jaar. Frans heeft er een stuk tussengeplakt, waardoor het compleet is. 'Sc orch' is zelfs helemaal anders geworden. Frans heeft een grote invloed gehad op het totaalpro ces. Iedereen heeft zijn spel moeten aanpassen. Vroeger hadden we last van overproduc tie en propten we onze liedjes vol met allerlei dingen." Voor 'A Muse' bracht Deire vier demo's uit. In het club- en festivalcircuit was de band al veelgevraagd. De cd is een lo gisch gevolg van de ontwikke- Tt Zangeres Nicoline de Wolf (rechts) nergens op slaan." ling van de Leidenaars. „We wa ren er aan toe", aldus De Wolf. „Nóg een demo maken zou ner gens op slaan. Dat Frans met ons wilde werken, gaf de door slag. Als hij aan een plaat be gint, is dat de moeite waard. Hij is toch een van de meest gewil de producers bij beginnende bands en bands die al een cd hebben gemaakt. En hij opent deuren in 'Hilversum'." en percussionist Gijs van Straalen van de Leidse band Deire: „We waren er aan toe. Nóg een demo maken zou FOTO TACO VAN DER EB Deire bracht in totaal veertien dagen in de studio door, uitge streken over zes maanden. Van Straalen: „We waren niet de eerste prioriteit, omdat de nieu we Caesar en Johan ook af- moesten. Maar op het moment dat we in de studio zaten, heb ben we ook echt gericht ge werkt. Het waren lange dagen, maar die waren wel goed voor bereid." Gitarist Olivier Schutte is het muzikale brein achter de band. Schutte schreef de meeste lied jes voor de cd. Doordat Deire de arrangementen gezamenlijk verzorgt, leidde dat af en toe wel tot onderlinge conflicten. Van Straalen: „Iedereen heeft een grote input en dat botst soms. We kunnen elkaar be hoorlijk aanvallen al gaat dat nooit ten koste van de vriend schap. Maar Olivier is de drijf-, kracht achter Deire en dat heb je ook nodig om de boel bij el kaar te houden. Democratie is leuk, maar wel tot op zekere hoogte." Het resultaat is een spranke lende cd, met zowel ingetogen als rauwere nummers. Het mee spelen van gasttoetsenist Eelco Menkveld en het vioolspel van Bart Hylkema geeft Deire een De kleedkamers van het Leids Vrijetijdscentrum zijn berucht. In een recent vergelijkend wa renonderzoek kregen ze de kwalificatie 'slecht geventileer de bezemhokken' mee. Zelfs Houdini zou er claustrofobie krijgen en Mare Dutroux - al dan niet geboeid - krijgt in zijn onderkomen meer ruimte, rust en zuurstof bij het lezen van zijn dossier dan de in het LVC optredende muzikanten die de setlist willen doornemen. Ook het verblijfsklimaat van de kleedkamers van de Stadsge hoorzaal was nog niet zo lang geleden, op z'n zachtst gezegd, voor verbetering vatbaar. Her man van Veen, Rob de Nijs, Golden Earring en Frank Boeij- en waren zó lyrisch over de akoestiek dat ze de kistkalve- renbehandeling voor lief na men. Hadden ze destijds gewe ten dat ze tijdens het omkleden door asbest waren omringd dan was Leiden lang niet zo'n favo riete speelplek geweest. Sinds de renovatie komen de artiesten qua faciliteiten niets meer te kort. Maar de 'roadies', die zorgdragen voor de aan- en afvoer van de muziekinstalla ties, vloeken nog altijd veelvul dig zodra ze wordt verteld dat ook Leiden een halteplaats is op de toernee. De Stadsgehoorzaal mag dan voor zeven miljoen gulden zijn opgeknapt, de op bouwwerkers van de rock roll moeten zich er nog altijd door veel te nauwe deuropeningen wringen. Ze komen voor afgrij selijke dilemma's te staan: een open rug of een defecte Mars hall-speaker. Wat is wijsheid? In het LVC leggen bij gebrek aan een zogeheten 'backstage route' de artiesten, de PA, podi uminstallatie, gitaren, bassen, drums, snoeren en lampen de zelfde weg af als de bezoekers. Dat wil zeggen: dwars door de entreehal, barruimte en con certzaal. En verlaten ze het pand na afloop van het concert in omgekeerde richting. Bezoe kers die nog even staan na te praten over de verrichtingen van hun helden en heldinnen, moeten bukken en opspringen tegelijk om zich niet te blesse- Een eindje verderop, bij Vroom Dreesmann, spelen vergelijk bare problemen. De bevoorra ding is al sinds mensenheuge nis het grootste zorgenkind van het warenhuis. Het mag een wonder heten dat er in de Man- denmakersteeg nog geen doden zijn gevallen bij botsingen tus sen fietsers en pallets, die van de ene kant van de smalle steeg naar de andere flitsen. A geruime tijd wordt gez inspeeld op een 'drieslag'. Aan de Aalmarktkant moet voor LVC, V&D en Stadsgehoorzaal met één gezamenlijk systeem een einde kunnen worden ge maakt aan deze chaos. Maar het ei van Columbus bleef maar uit. Een luid gejuich steeg dan ook op toen eerder deze week het Leidse stadsbestuur bekend maakte dat het deelneemt aan de studie 'Transport onder Ons'. Samen met het rijk gaat de gemeente de mogelijkheden na van ondergronds vervoer, door een buizenstelsel, voor het Aalmarktgebied maar ook voor daarbuiten. Want als het even kan moeten Randstadsteden met elkaar worden verbonden door buizen met een reusachti ge doorsnede. Hoe serieus dit is? Welnu, het rijk trekt alleen al voor het onderzoek 2,5 miljoen gulden uit. En dus kan het niet lang meer duren of de Rolling Stones, net klaar met hun concert in de Amsterdamse Arena, glijden in één rechte lijn naar de Sleutel stad voor een korte set in het LVC. Kort voor Jagger, Richards en consorten zijn delen van de gigantische podium- en ge luidsinstallatie gearriveerd. Ui teraard óók per buizenpost. Dat ging overigens maar net goed want V&D moest met het oog op koopzondag als de sodemie ter de voorraad audio-visuele apparatuur aanvullen. Een bin nenbuisbotsing kon op het nip pertje voorkomen worden. Ook de concertgangers kunnen per buis komen en gaan. Om deze nieuwe vorm van open baar vervoer wat aantrekkelijker te maken en om wrijving en verhitting tegen te gaan, reist er net als in de glijbanen van zwembaden een beschermend laagje water met hen mee. En nu maar hopen dat bij de ver nieuwing van het riolenstelsel in de binnenstad en bij het gra ven van de HSL-tunnel door het Groene Hart per ongeluk niet de verkeerde buizen op elkaar worden aangesloten. wim koevoet» Leids orkest viert 80-jarig jubileum leiden martun tamboer Tijdens de 1 mei-optochten en socialistische demonstra ties ging het er in vroeger da gen in Leiden soms heet aan toe. De betogers raakten nogal eens slaags met de politie. Het harmonieorkest Nieuw Leven, dat in de stoet meeliep, schroomde niet om bij te springen. De blaasinstrumen ten van de muziekvereniging dienden dan als slagwapens. Zelfs de tuba kwam in stelling. Dit beschadigde instrument is lang als herinnering aan die 'socialistische tijd' bewaard gebleven. Deze en andere anecdoten zijn te lezen in het jubileum boekje van het Leidse harmo nieorkest Nieuw Leven, opge tekend door klarinetspeler Van der Steen en fluitiste San dra van den Berg. Het orkest bestaat 80 jaar en viert deze mijlpaal volgende maand met een speciaal concert. De geschiedenis van het harmonie-orkest begint net na de Eerste Wereldoorlog. „Europa was moe en kapot. Er bestond een algemeen verlan gen om nieuw leven in die rotte tijd te blazen", vertelt André Bruins, de voorzitter van Nieuw Leven. Hij is al 44 jaar lid en daarmee de langst- spelende muzikant van het orkest. Hij herinnert zich nog levendig het socialistische tijdperk van weleer. „Het be gon met een nieuw en fris be gin om de gewone man van straat te halen en de 'stem des volks' gehoor te geven." Op 6 februari 1918 zag Nieuw Leven het licht. Met twintig man oefende het toen malige blaasensemble weke lijks in de voormalige brood bakkerij in de Duizend- draadsteeg. Vanaf de oprich ting was de vereniging sterk verbonden met de Socialisti sche Democratische Arbeiders Partij (SDAP), de voorloper van de PvdA. De vereniging verplichtte de muzikanten lid te zijn van de partij. Naast de jaarlijkse 1 mei-betogingen vergezelde het orkest ook vele zogeheten 'rooie fietstochten'. Van der Steen: „Tussen de fietsers met vlaggen en pam fletten, reed Nieuw Leven mee in een auto en blies dan socia listische marsmuziek om de aandacht te trekken. Pure pro- Naast deze politieke activi teiten nam het orkest veelvul dig deel aan concoursen waarbij marsen en ouvertures het hoofdbestanddeel van de concerten vormden. Na de Tweede Wereldoorlog, in de tijd van ontzuiling, nam Nieuw Leven afstand van het socialisme. Aan een tijdperk kwam een eind; demonstra ties en betogingen behoorden sindsdien tot de verleden tijd. Voorzitter Bruins: „In 1955 lanceerde we ons eerste show idee. Om aandacht te krijgen en ons van de concurrenten te onderscheiden, marcheerden we tijdens een loopconcert in verschillende richtingen. Dat was nooit eerder gedaan." Tegenwoordig telt het or kest veertig leden. Marsmu ziek spelen ze niet meer. Het orkest is louter nog te beluis teren vanaf een podium. Lo pend musiceren zit er niet meer in. As een muzikale ka meleon speelt de groep nu bijna elk genre 'wat aardig in het gehoor ligt'. Van klassiek tot hedendaagse pop. Ook om het dixielandvirus kon Nieuw Leven niet heen. Glenn Miller en Duke Ellington zijn nog steeds favoriet. In wedstrijdverband spelen, doen ze nog. Maar winnen staat niet voorop. Bruins: „Natuurlijk zijn we heel seri eus bezig. We zijn absoluut geen hoempapa-bandje. Maar het blijft toch vooral een ge zellig clubje onder elkaar. Het gaat uiteindelijk, net als vroe ger, om de mensen van straat te halen en iets leuks neer te zetten." Op 16 mei geeft Nieuw Leven haar jubileumconcert in De Regenboog aan de Watermo len 1 in Leiden. Aanvang: 20.00 uur, de toegang is 7.50 gulden. Voor meer informa tie: Ton Zijlstra: 071- 5763061. L< isb eigen sound. „Ons is w een folk-imago doordat we een viool geb Maar we zijn geen folkba al is de bezetting niet voor een rockband. We alles in ons pakket zit daarmee kunnen we alle op. Maar we gaan onz< kant uit. We hebben ee verzameling nummers, we hebben gekozen vo duidelijke stroom. Wat ei ze cd staat, is duidelijk meent Van Straalen. Het geluid van Deire omschreven als Amerika orienteerde Roots-rock Hootie the Blowfish, d berries, Sherryl Crow Counting Crows. Dat, ter Nederlandse publiek m charmeerd van Brit-po als Oasis. „Wij richten o op een grote maar wel ee we markt. We merken toch mensen zijn die m< één keer naar onze coi komen", aldus De Wolf. geres onderkent dat Dei ondanks de cd, toch m< live-band voelt. „Live b makkelijker dingen over, je meer expressie in jl kunt leggen." Het neemt niet weg i Muse' voor de leden van de opmaat is voor een fiiEN i bestaan als muzikant! Straalen: „As musicus brie derland ontkom je er njen om ook nog iets ernéijftj doen. Maar als de tijd koflen ik met Deire mijn brode verdienen, zal ik geen mjeii aarzelen." jou &eb Deire presenteert op djian dag 28 mei de debuut Muse' in het Paard iï- Haag. Voorafgaand tret band op bij Plato op 14 i in het Kasteel in Alphi den Rijn op 15 mei. fij De Afrikaanse stervoet eu en AC Milan-collega va Ta trick Kluivert, George 'PÏ opent op 5 juni de Stiy1) gen Haarlem. De Liberi. '0( spits, en AC Milan-c(,ei van Patrick Kluivert, is Pr cef-vertegenwoordiger, cef is het departemen 51 de Verenigde Naties da 'u richt op de belangen va kind. Tijdens het dried evenement presenteert r cef strips die bedoeld zijia; jonge meisjes voorlichti111 geven over hygiëne, or11 wijs en aids. Het bezoek van Weah :I gelopen weekeinde bevcllf door het New Yorkse h J1' kantoor van Unicef er *e plaatshebben omdat de ?e geen verplichtingen hef:n dens het komende Frankrijk. Zijn door o:e verscheurde land slaag Beste Voetballer van df reld (1995) laat zijn gere ook zien bij de speciale>c toonstelling die tijden3£ Stripdagen is gewijd aaj\a thema Stripvoetbal balstrip. In de beurstent oper Haarlemse Grote Markfé6 in het kader van hetF Voetbal bijzondere aanir worden gewijd aan intj tionale en nationale f~ voetbalhelden, anti-voi strips en de 25-jarige cai van FC Knudde-tekf Toon van Driel.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18