Duin Bollenstreek 'Tramlijn desnoods ondergronds' ZONDAG PEND "Het vliegkamp is geen hobby, het is y Brugman de ntiek' riool blijft onder jofdstraat Sassenheim sse wuift bezwaren *en kantoorpand weg DAG 2 MEI 1998 571 13 $M WEGMAN, 071 -5356451PLV.-CHEF WIM VAN WANROOY, 071 -5356452 ïel Behalve de aantasting van de groene bufferzone en het vlieg kamp dat er nog altijd ligt, zien de Wassenaarse wethouders nog twee struikelblokken: ver keersproblemen en leegstaande woningen in de regio Haag landen. ,,Ik mis een visie op de verkeersproblematiek die onge twijfeld bij Valkerhout gaat ont staan. Je kunt iedereen daar een Dodenherdenking maandag 4 mei a.s. te 19.00 uur in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht om 19.45 uur. Om 20.00 uur twee minuten stilte bij het monument bij molen De Valk. fiets verstrekken, maar dat werkt natuurlijk niet. Die 35.000 mensen gaan zich allemaal ver plaatsen en wat dat betreft is dit een buitengewoon lastig gebied. De Rijksstraatweg zit vol. Het verwaarlozen van de verkeers- congestie is niet terecht", vindt de CDA-wethouder. De Vinexlocaties in Haag landen, die zijn aangewezen voor woningbouw en waarvan Leiden eigenlijk gebruik zou moeten maken, liggen daaren tegen langs grote verkeersaders, voeren Klooster en Vriesen- dorp-Dutilh aan. „Dat gebied is goed bereikbaar. Het enige ar gument dat ik in de Leidse pa pieren tegenkom voor wonen op het Marinevliegkamp in plaats van in Haaglanden, is dat 'Valkerhout' dicht bij het cen trum van Leiden ligt. Maar de mensen die daar wonen gaan echt niet de hele dag winkelen in het centrum. Die rijden van en naar hun werk. Laten we eens net doen of Nederland één land is. Dan is het toch onzin om je zoveel problemen op de hals te halen, terwijl aan de zuidzijde van Leiden de oplos sing voor de hand ligt? Boven dien dreigt in Haaglanden nu zelfs leegstand. De vraag rijst hoeveel woningen wij eigenlijk nog nodig hebben." Bebouwing van het vliegveld hoeft van Wassenaar niet zo no dig. Maar het meeste steekt de wijze waarop Leiden over de buurgemeenten heenwalst. „Ik kan me wel voorstellen dat Lei den deze strategie volgt, maar het is geen strategie die is ge richt op vrede en bondgenoot schap. Het lijkt op veroverings drang", zegt Klooster. Vriesendorp-Dutilh had het ook prettig gevonden als er wat meer contact tussen Wassenaar en Leiden was geweest. „Waar om doet Leiden dit? Wij hebben daar veel vraagtekens bij. Ik stel voor dat ze ons maar eens uit- Sommigen noemden de collegeonderhandelingen in Lisse een kermis. CDA'erJaap Schuijt wilde daar natuur lijk niets van weten, want hij kwam als 'winnaar' uit de carrousel te voorschijn. Met een wethouderspost op zak moest Schuijt deze week vaststellen dat hij gelijk had: de Lissese collegeonderhandelingen zijn namelijk kinderspel vergeleken bij een kermis. Met de moed der wanhoop klampt Jaap zich vast aan de schommel. Hij snapt niet wat er in vredesnaam te lachen valt op de nostalgische kermis in Lisse. Nee, geef Jaap maar een pittige commissievergadering. Dan staat-ie tenminste met beide benen op de grond. FOTO DICK HOGEWONING Waarna die kennissen natuurlijk met het grapje komen dat het rijk Rijnsburg zo I lelijk vond dat het graag bereid was om de kosten voor die tunnel te betalen. Overigens levert die tram de Rijnsburgers hoe dan ook weer een nieuw probleem op: waar in uw exemplaar komt onder fietspad jlering uit 1939 die onder issenheimse Hoofdstraat rerkeert in slechte staat, kunnen de buizen niet en vervangen. Kabels en igen onder het trottoir er. de westzijde van de dstraat maken het onmo- jde riolering weg te halen een nieuwe voor in de Lelt te 'e88en- De gemeente >t daarom een nieuw riool onder het daarnaast gele gen fietspad. Binnen twaalf weken hoopt de gemeente de klus te klaren. Vanaf 4 mei is een drie meter brede strook asfalt de Hoofd straat, tussen Zandslootkade en Wilhelminalaan, niet meer bruikbaar voor verkeer. Tij dens de werkzaamheden geldt aan de oostkant van de Hoofd straat een stopverbod. Tijdens werkdagen wordt een nood- verkeerslicht gebruikt. bouw op het braakliggen- ;ein tussen de Haven, de irnlaan en de Laan van torsel in Lisse, hebben uitgehaald. B en W zien éden de plannen te wijzi- di gaan ze ter goedkeuring 1 jden aan de provincie. )gd wordt de bouw van ntoorpand met maximaal juwlagen dat vijftien me- p og mag worden. Op het rondom moet plek zijn time parkeergelegenheid, itsluiting van het gebied luto's moet aan de kant y, Haven komen. swarenfabriek Persoon, genover het bouwterrein vreest nadelige gevolgen iervinden van de bouw, de directie ook wijst op lidige parkeerproblemen jmgeving. Maar volgens B o p aoeft Persoon zich weinig 1 te maken, al zal wel proefondervindelijk moeten worden aangetoond of de vlees fabriek investeringen moe doen om stankoverlast - als volg van het roken van vleeswa ren - te voorkomen. Bewoner G. Alders van Achte St. Aagten vindt een zakencen trum 'totaal niet passen op deze plek'. Zijn buurman, C. Schra ma, noemt het pand 'groot en kolossaal' en volgens hem zal de lichtval in de straat negatief worden beïnvloed. J. Jensma vreest de in- en uitrit van het nieuwe terrein die volgens hem 'tijdens de spits vervelende ge volgen kan hebben voor de ver keersafwikkeling'. B en W wijzen erop dat de hoogte binnen het bestem mingsplan past. „De veronder stelling dat een kantoor met ze ventig parkeerplaatsen tot spits- situaties zal leiden, delen wij niet. Zelfs als iedereen tegelijk naar huis zou gaan, zou een 'fi le' van zeventig auto's natuur lijk in enkele minuten zijn op gelost", aldus B en W. ^rVAN 11.00 TOT 17.00 UUR as KEUKENS t BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 College Rijnsburg ziet weinig ruimte voor bovengronds tracé Rijn-Gouwelijn Rijnsburg heeft zo weinig ruimte voor de Rijn-Gouwelijn, dat deze tramverbinding het dorp wellicht beter onder gronds kan passeren. Dat vindt wethouder verkeer en vervoer J.C. van der Graaf. „Met de nieuwe technieken gaat ondergronds vervoer steeds gemakkelijker en goed koper. Als het mogelijk is, wie ben ik dan om dat tegen te houden?", aldus Van der Graaf. RUNSBURG PETER VAN EGMOND Collegepartner CDA is wat te rughoudender, maar staat niet negatief tegenover het idee. „Als het budgettair zou kunnen, dan liever ondergronds dan boven gronds", vindt fractievoorzitter K. van der Spijk. „De realiteit gebiedt te zeggen dat de kosten enorm hoog zullen liggen. Maar als je het niet onderzoekt, weet je het niet." Van der Spijks partij wil eerst kijken of Rijnsburg de sneltram wel binnen haar grenzen krijgt. Want ook Valkenburg is een kanshebber, zeker als het Mari nevliegkamp plaats zou maken voor woningbouw. „Pas als daarover meer duidelijkheid is, gaan we kijken wat de conse quenties zijn: of we bijvoor beeld de Sandtlaan compleet aan één zijde moeten slopen", aldus de CDA'er. In 1996 bracht een studie van de provincie Zuid-Holland en de vervoersregio Rijn- en Bol lenstreek in beeld wat de komst van de Rijn-Gouwelijn door Rijnsburg te betekenen heeft. Op het (bovengrondse) traject Rijnsburgerweg-Oegstgeester- weg-Sandtlaan bleek dat er nauwelijks ruimte beschikbaar is voor de extra rijstrook die de sneltram vergt. Woningen moe ten wellicht tegen de vlakte, tientallen parkeerplaatsen drei gen te verdwijnen. Gebeurt dat niet, dan komt het verkeer in het gedrang. De RPF/SGP heeft zich daar om altijd uitgesproken tegen een traject van de Rijn-Gouwe lijn door Rijnsburg. Wethouder Van der Graaf is nog steeds niet erg enthousiast over het boven grondse Rijn-Gouwetracé. „Ik moet het allemaal het eerst nog zien", zegt hij. Een tunnel lijkt hem echter een goed en wellicht haalbaar alternatief. De andere mogelijk heid is dat de Rijn-Gouwelijn via Valkenburg rijdt en Rijns burg dus niet aandoet. In dat geval kan Rijnsburg een deel van de openbaar-vervoerver- bindingen kwijtraken. Met de komst van de Rijn-Gouwelijn verdwijnt waarschijnlijk buslijn 41 (Leiden-Katwijk), die nu nog door Rijnsburg loopt. Alleen bus 31 zal dan nog door Rijnsburg rijden, via de Kleipetten. „We moeten zorgen dat we in het traject zitten", aldus Van der Spijk, die erop wijst dat er veel gebruik gemaakt wordt van de openbaar vervoers-verbindin- gen tussen Leiden en Katwijk. Volgens Van der Graaf is het nog afwachten wanneer de sneltramverbinding wordt aan gelegd. Hij vreest dat het rijk weinig geld meer beschikbaar heeft voor grote infrastructurele projecten, vooral sinds besloten is dat de HSL-verbinding en de Betuwelijn er komen. Voorals nog is het de bedoeling dat de Rijn-Gouwelijn in 2010 in ge bruik wordt genomen. Probleem bij de aanleg van een tunnel zijn de kosten. In principe dragen de gemeenten 'geen dubbeltje' bij, zoals Van der Spijk het uitdrukt. Hij sluit niet uit dat de gemeente wat bijlegt voor een ondergrondse verbinding. „Als het in propor ties is. En het een veel betere voorziening oplevert." De CDA'er denkt daarbij aan een jaarlijks bedrag van twintig tot veertigduizend gulden. Tegen over de mogelijk hoge kosten van een tramtunnel staat overi gens het voordeel dat de ingrij pende en dure aanpassingen van de Sandtlaan/Oegstgeester- weg niet nodig zijn als de snel tram Rijnsburg onder de grond passeert. christelijke college in isburg, daar gaan we een hoop plezier aan beleven. pr - i het niet zo snel denken wethouder Chris van der van de Rijnsburgse 5GP/GPV voor je ziet, T- met hem is in het ïendorp eindelijk ook de ëlding aan de macht j nen. cil 20 n 'dee voor een rgrondse tramtunnel: je er maar op komen. Zeker dorp dat jarenlang zo p istig was dat bij wijze van en een actie onder de king moest worden aden als in de raadzaal een 4 k uitviel.'Breng eens een 'II n de raad', of zoiets. in-Gouwelijn onder de - 1 te stoppen omdat de anders op de tgeesterweg en Sandtlaan to's in de weg zit. (In p4- re dorpen zou misschien ijn geopperd om de auto's haar wat minder ruimte te 1. Maar het idee dat je met r :o niet kunt rijden waar je gaat het itellingsvermogen van de furgers ver te boven). Ou overigens mooi zijn als JD. jk met de tramtunnel mt. De Rijnsburgers jen al zo veel tegenslagen te Erken gekregen - het ■-» jvijnen van de Molen De - -*• doet Leven en de botten jloris V en zijn familie, om wat te noemen - dat ze wel weer een -li jigeprojectjekunnen ttiken. Kunnen ze assen uit andere V ienten lastigvallen met ies als 'Wie hoort er in dit hiet thuis: Londen, Berlijn, s, Den Haag en Rijnsburg? Haag, want dat heeft geen irgrondse metro.' Nieuwe Wassenaarse wethouders schrikken van gebrek aan respect van Leiden VALKENBURG/WASSENAAR ERIC DE JAGER Volgende week steken Katwijk, Valkenburg en Wassenaar de koppen bij elkaar om hun stra tegie over de Leidse plannen voor Marinevliegkamp Valken burg te bepalen. Overleg is bit tere noodzaak, vinden de Was senaarse wethouders H. Kloos ter (CDA) en A. Vriesendorp-. Dutilh (WD). Het zint hen niet dat zij als laatste worden ge kend in de ontwikkelingen rond het vliegveld, terwijl een groot deel van het Marinevliegkamp op Wassenaars grondgebied ligt. „Wij zijn bang dat het beeld ontstaat dat het vliegkamp een mooie open plek is waar mak kelijk huizen kunnen komen. Wij ergeren ons aan de manier waarop de Leidse wethouder Tj. van Rij de zaken 'eventjes' re gelt. Ik zag hem op televisie als een zegevierende gladiator zijn winst incasseren. Maar woning bouw is nog helemaal niet in kannen en kruiken. Ten eerste ligt er nog altijd een vliegveld. En de minister van defensie is duidelijk geweest: dat moet open blijven", zegt Klooster. „De hele streek tot Rijnsburg is bovendien rijksbufferzone. Het is niet aan Leiden om dat te laten verdwijnen. Minister De Boer houdt hartstochtelijke pleidooien om open ruimtes te houden tussen de steden. Dit is een mooi voorbeeld van zo'n open ruimte. Daarnaast wordt hard gewerkt aan het ontwikke len van het natuurgebied Lente vreugd. Daar mogen zich nota bene geen kwekers vestigen Het Marine vliegkamp Valkenburg is volgens de Wassenaarse wethouders H. Klooster en A. Vriesendorp- Dutilh een mooi voor beeld van de open ruimten die het rijk tus sen de steden wil behouden. FOTO DICK HOGEWONING omdat die de natuur aantasten, laat staan 9.000 huizen. Het vliegkamp is geen hobby van Wassenaar, het is rijksbeleid", vindt Vriesendorp-Dutilh. hemelsnaam moet je straks bij station Sandtlaan je auto kwijt? Op tijd Hoe korter de agenda, hoe lan ger het gepraat, met name over minder belangrijke onderwer pen. Zeker voor de Noordwijkse gemeenteraad ging deze verge lijking altijd op. Argeloze Noordwijkers die voor één keer de kloof overstaken naar de raadszaal kwamen stee vast bedrogen uit. Leverden op een dinsdagavond quality time, Sportjournaal en Laat de Leeuw in, om verzeild te raken in he melsbrede discussies over de noodzaak van een broodjesau tomaat in relatie tot het lunch- gedrag van de medewerkers van de sector infrastructuur. Sluitingstijden ver na midder nacht waren tot voor kort be paald geen uitzondering. Maar wat een geluk: een nieuwe raad, een nieuw geluid. Zelden wérd er zo efficiënt door een agenda geraasd als afgelo pen dinsdag tijdens de eerste- vergadering van de nieuwe Noordwijkse gemeenteraad. Bij de rondvraag dreigde nog even gevaar. Het was al tien voor negen toen Alex Ouwe hand nog eens begon over het al dan niet op straat zetten van zeven uitgeprocedeerde asiel zoekers. Dat kon alsnog wel eens een latertje worden, zag je iedereen denken. Maar gelukkig. Dit bleek nou eens typisch een probleem dat in internationale, maatschappe lijke en morele betekenis de Noordwijkse raad overstijgt. Victor Salman sputterde wat te gen, Koos Smit dacht even hardop, maar toen was Hans van der Sluijs het alweer zat. Waar hij om negen uur moest zijn weet niemand, maar hij was er op tijd. Wlm Wegman en Job de Kruiff Eric de Jager Katwijk maakt zich op voor uitreiking Ondernemersprijs nodigen voor een gesprek. Van Rij mag dan zeggen dat hij het niet via de media wil uitvechten (de Leidse wethouder weigerde om die reden deel te nemen De Katwijkse 'Ondernemers prijs 1996-1997' wordt maandag 11 mei uitgereikt door wethou der J. van der Plas. Dat gebeurt in De Roskam aan de Turf markt. De prijs is ingesteld door de gemeente Katwijk en de Kat wijkse Verenigiging van Indu strie en Handel (KVIH) op ini tiatief van oud-burgemeester C.A. Bos. De Ondernemersprijs kent twee categorieën: één voor be drijven die actief zijn op het ge bied van detailhandel, horeca en ambacht, en één voor bedrij ven in de handel, productie en zakelijke dienstverlening. Iedere in Katwijk gevestigde onderne mer komt voor de prijs in aan merking. Voorwaarde is wel dat het bedrijf tenminste drie jaar bestaat en een bijzondere pres tatie heeft geleverd. Die prestatie wordt beoor deeld door een speciale com missie waarin vertegenwoordi gers van het college van burge meester en wethouders en de KVIH zitting hebben. De win naars krijgen een replica van het beeld 'Reddingsboot' plus een geldbedrag van duizend gulden. aan een discussieavond van de ze krant, red.), maar hij doet al jaren niets anders. Wij moeten alles uit de krant vernemen." Woensdag 6 mei: uitslagenavond Tweede Kamerverkiezingen Volg de uitkomsten van de Tweede Kamerverkiezingen in het Leidse stadhuis. Vanaf 20.00 uur in de Burgerzaal - de Leidse uitslag; - commentaren en reacties van politici en andere deskundigen; - beelden van het landelijke NOS tv-programma. De toegang voor het publiek is via het bordes aan de BreestraaL Leiden

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13