Leiden Regio Tekort WBL loopt in de miljoenen Leidse buitenbaden gaan morgen open Kinderen zijn bij de tandarts ook bang als ze een haakje zien 'Wie weet of mijn kind nog in leven is?' fes gemeenten in actie tegen erspilling papier en energie 'Het duurste speelterrein van Nederland ligt in de Pieterswijk' RIJDAG 1 ME11998 Bacterie >t -7 Door de besmetting I met de MRSA-bac- terie loopt het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp inkomsten mis. Kleintje Pils q De Sassenheimse I Jy band Kleintje Pils luisterde op de Nederland se ambassade in Istanbul het koninginnefeest op. Een tekort van tientallen miljoenen guldens in de jaarre kening van 1997: dat is het resultaat van een onderzoek naar de staat van onderhoud van het bezit van Woning bouwvereniging Leiden (WBL). De WBL moet honderden huizen verkopen om het miljoenengat te dichten. Over de verkoop van huizen in de Arends- en Condorhorst wordt al gesproken met de gemeente. van complexen 'gewoon gelijk hadden'. „Huurders en leden van de algemene vergadering (AV), maar ook onze eigen me dewerkers. hebben daar jaren lang signalen over uitgezonden. Over houtrot. verouderde tech nische installaties, roestende bevestigingen van de balustra des, verouderde keukens. Alle maal waar. De klachten concen treren zich in de hoogbouw, maar dat is wel zestig procent van ons bezit." Wethouder T. van Rij (PvdA- /volkshuisvesting) plaatst wel een kanttekening bij het verhaal van Snoeks: in de jaren tachtig liep het achterstallige onder houd van WBL nog meer in de papieren. ,,lk wil eerst wel eens weten hoe hard het nu eigenlijk nodig is om de achterstand di rect in te lopen. Als woningen zo slecht zijn dat ze niet meer bewoonbaar zijn, moeten we iets doen. Door geld bij te le nen, of door gerichte verkoop acties. Maar als WBL zegt: we willen al onze woningen op het niveau van nieuwbouw bren gen, daar ben ik het daar niet mee eens. Ik zal meedenken, maar ik vind wel dat er een to taalplan moet komen om de problemen op te lossen. WBL kan niet zeggen: we hebben een probleem, en dus gaan we mas saal huizen verkopen. Dat is te makkelijk." Snoeks, die vandaag plaats maakt voor de nieuwe directeur J. de Greef, denkt dat het be stuur en de AV van de bouwver eniging wel even moeten slik ken voordat zij de analyse van de problemen kunnen aanvaar den. „Maar als we nu het verlies nemen, komen we ook sneller uit het dal. De bedoeling is de WBL weer een heel stevige plaats te geven op de Leidse woningmarkt. Dit verhaal hoeft het imago van de WBL geen kwaad te doen. jarenlang de problemen voor je uitschuiven en alleen maar brandjes blussen kweekt ook geen vertrouwen." Alleen al het wegwerken van de achterstand in onderhoud aan de negenduizend WBL-wonin- gen vergt ruim veertig miljoen gulden. Voor het verwijderen van al het asbest uit de wonin gen is de komende jaren nog eens een bedrag van ruim tien miljoen nodig. „En er moet ein delijk een onderhoudsfonds worden ingesteld", aldus inte rim-directeur Frans Jozef Snoeks. „Daar hebben we ook ongeveer veertien miljoen gul den voor nodig." Bij elkaar is de WBL dan ongeveer zeventig miljoen gulden armer. De tekorten naar de toekomst verschuiven kan niet meer, zegt Snoeks. „Je moet je verliezen pakken als je ze ziet aankomen. Dat eist de accountant trou wens ook. En vervolgens ontko men we er niet aan een fors deel van ons bezit te verkopen. Ik weet dat het wringt met de afspraken die de woningbouw verenigingen met de gemeente hebben gemaakt. Maar er is niet zo bar veel anders mogelijk. Huren verhogen is moeilijk. Dat verdraagt de Leidse markt niet." Snoeks is flink geschrokken van het enorme tekort, dat uit het financieel en technisch on derzoek naar voren is gekomen. „In april vorig jaar ben ik hier aangenomen om twee dagen per week op de winkel te passen tot er een nieuwe directeur was gevonden. In mei, juni begon ik me ongemakkelijk te voelen. We kwamen tot het besef dat het van wezenlijk belang was de complete onderhoudsbehoefte en de financiële consequenties daarvan, helder te krijgen. Ik denk dat we dat nu gedaan heb ben. Ik ben ervan overtuigd dat we nu de bodem van de put ge-, zien hebben." Uit het onderzoek blijkt vol gens Snoeks, dat leden van de bewonerscommissies die de af gelopen jaren klaagden over de slechte staat van onderhoud Familieruzie ontaardt in handgemeen leiden Dat liep uit op een handge meen tussen een 40-jarige man Tussen meerdere personen van en zijn ouders en broer en zus. een Leidse familie ontstond gis- De man is voor verhoor meege- termiddag onenigheid aan de nomen naar het bureau. Klokpoort in Leiden. Cubaanse eetpiraat aan Hogewoerd eiden Een 37-jarige Cubaan zonder vaste woon- of verblijf plaats is gisteren aangehouden in een horecabedrijf aan de Ho- jewoerd in Leiden. De man had voor 66,50 gulden gegeten en »edronken, maar kon of wilde de rekening niet betalen. Daarop s hij aangehouden en overgedragen aan de vreemdelingenpoli- ,je. Hennepplanten aan Sperwerhorst i-EiDENIn een woning aan de Sperwerhorst in de Leidse Meren- «p^vijk heeft de politie gisteren twee manden gevuld met hennep planten gevonden met een waarde van 20.000 gulden. In de flat jgjfPWerd echter geen hennepkwekerij aangetroffen. Dat was op 31 inaart wèl het geval toen in dezelfde woning een kwekerij werd igilgmtnuind. "We hebben de bodem van de put gezien DEN DORITH LICTVOET istic bekertjes die bij tiental- in de prullenbak verdwij- Bn, printers die onnodig me- fs papier uitbraken, verlich- pg die dag en nacht blijft bran- In in kamers waar niemand #rkt. In veel kantoren is ver- jilling van plastic, papier en ftergie normaal. Om het milieu sparen, hebben zes gemeen- in de Leidse regio samen jet de provincie en het advies- Ireau PMA een milieuproject Igezet dat verspilling tegen- jat. Kantoren die meedoen krij- een milieu-adviseur op be- lek. Ook ontvangen ze allerlei ■lpmiddelen zoals computer- Jogramma's om te berekenen Be ze kunnen besparen op pndstoffen en energiekosten. Stalen bedrijven gewoonlijk jfeeduizend gulden voor deel- ime aan soortgelijke projec- ji, nu kost het ze honderd gul- in. Dat komt doordat de mi series van economische za- van volkshuisvesting, imtelijke ordening en milieu subsidie geven. Er kunnen maximaal 25 kan toren uit Leiden, Alkemade, Lei derdorp, Oegstgeest, Voorscho ten en Zoeterwoude meedoen. Het project is volgens K. Hof man, leidster van het project milieuzorg, succesvol. Er is al een wachtlijst aangelegd van bedrijven die belangstelling hebben. Het mes snijdt aan twee kan ten. De bedrijven ontzien het milieu en blijken in de praktijk enorm veel geld te kunnen be sparen. Een kantoor met hon derd medewerkers spaart per jaar zo'n tien procent uit op pa pier- en energieverbruik. Dat is een besparing van duizenden guldens per jaar. Het project richt zich op kan toren die minimaal 15 en maxi maal 120 medewerkers hebben. In grotere kantoren gebeurt al het nodige op milieugebied, maakt Hofman duidelijk. „En in kantoren die minder dan vijf tien personeelsleden in dienst hebben is wel enige besparing te behalen, maar dat kost naar verhouding te veel tijd." Terwijl kinderen en ouders gezellig aan het vissen zijn, komen de dames E. Hart uit Heemstede en M. Santen uit Wassenaar voorbij om uit te leg gen dat ook vissen gevoel hebben. foto marklamers Geen horde autonomen en geen groep ac tievoerders van Eurodusnie. De verwachte chaos bleef uit. In plaats daarvan kwamen gisterochtend rond kwart voor tien twee da mes de Witte Singel in Leiden opwandelen, omhangen met billboards met de tekst 'Vis sen hebben ook gevoel, au, au'! E. Hart uit Heemstede en M. Santen uit Wassenaar waren het niet eens met de in het kader van Koninginnedag door de gemeente mede ge organiseerde viswedstrijd voor de jeugd. De twee keurige vrouwen die de Werk groep Snoek en Baars hebben opgericht, werden ontvangen door twee keurige heren in pak: wethouder Alexander Pechtold en evenementenambtenaar Aad van der Luit. Vervolgens werden de wederzijdse menin gen op een keurige manier uitgewisseld. Volgens Hart en Santen is vissen een duide lijke vorm van dierenmishandeling. „Vissen zijn geen aaibare dieren, daarom worden ze mishandeld. Laat de gemeente volgend jaar iets anders voor de kinderen organiseren. Er is in Leiden zoveel water, waarom komen er geen roei- of kanowedstrijden? Als kinderen bij de tandarts zitten en ze zien een haakje worden ze ook bang. Wat moeten die vissen dan wel niet doormaken? Het is toch onna tuurlijk om een gaatje in je lip te krijgen." De gemeente is van mening dat vissen een onderdeel is van de Nederlandse en dus ook de Leidse cultuur. „De kinderen le ren hier met behulp van hun ouders juist op een verantwoorde manier met dieren om te gaan", aldus Pechtold. „Vissen is niet uit te bannen, dus reguleer het", vindt Van der Luit. Overigens waren de twee actievoersters bijzonder te spreken over de ontvangst door Pechtold en Van der Luit. „Hieruit blijkt respect voor ons standpunt." Daar bleef het dan ook bij, want beide partijen waren niet te vermurwen. Daarom besloten de dames uiteindelijk een wandelingetje langs de Witte Singel te maken om een aan tal van de 101 vissertjes aan te spreken. „Wij voeren actie op een beschaafde ma nier en smijten niet met stenen of verf', al dus Hart. „Als er vandaag één zijn hengel neergooit en naar huis gaat, hebben we al iets moois bereikt." iiDENMidden in de stad is op een lapje kostbare ;rond tussen nieuwbouw en eeuwenoude pandjes ets bijzonders aan de hand. Volgens een bewoner net duurste speelterreintje van Nederland', omdat Ie grond niet wordt bebouwd. Aan de Pieterskerk- ;racht verrijst een speelterrein voor kinderen, uurtbewoners hebben het najaren soebatten met Ie gemeente voor elkaar gekregen: geen huizen naar speeltoestellen in de wijk. (Een schaakbord, een schommel, draaitoestellen n een paar bankjes. Kinderen hebben tekeningen emaakt en ook volwassenen hadden inspraak in et uiteindelijke ontwerp voor het speelterrein an- ex rustpunt in de Pieterswijk. In de Pieterswijk 'onen ruim honderd kinderen in dë leeftijd tot 14 tar. Volgens een bewoner van de Pieterskerk - racht komen er steeds meer kinderen bij. „In de 'ijk komen steeds meer jonge mensen wonen: ze 'illen terug naar de binnenstad. Dus er komen ook meer kinderen. We hebben weinig groen in de wijk en zeker geen speelplaatsen. Deze open plek is de enige waar kinderen konden spelen. De dichtstbij zijnde speelmogelijkheid voor kinderen is het Arse naalplein of het Plantsoen. Daarom zijn we erg blij met het speelterrein." Rondom wordt een hek gemaakt om de veilig heid van de spelende kinderen te waarborgen. Vol wassenen kunnen straks plaatsnemen op de ban ken die nog in bestelling zijn. Het nieuwe speelter rein heeft de gemeente 60.000 gulden gekost. Het speelpleintje wordt volgende week zaterdag officieel geopend door wethouder J. Laurier van so ciale zaken. De opening wordt om 15.30 uur ge vierd met pannenkoeken en ijs. Ook worden oud- Hollandse spelletjes gedaan zoals zaklopen, spij- kerpoepen, grabbelton en ballon scheren. foto henk bouwman aurier in debat met Melkert eiden Ad Melkert, minister van sociale zaken en werkgelegen - leid, gaat zondag in debat met Jan Laurier, wethouder van soci- tle zaken van de gemeente Leiden. In de stationsrestauratie van .eiden Centraal praten de twee vanaf 12.30 uur over het thema |j|itóValt er nog wat te kiezen?' Opening met ballonwedstrijd Het Prins Willem Alexander- bad in Koudekerk luidde het nieuwe seizoen vanmorgen om elf uur in met een ballon wedstrijd. De eigenaar van de ballon die de verste bestem ming bereikt, mag de lucht in met een ballonvaart. De afge lopen maanden is in het bad gewerkt aan een nieuw dak boven de kleedruimte en aan elektrische schakelkasten. Ook is de machinekamer geverfd. Het buitenbad De Hazelaar in Hazerswoude gaat van avond om zeven uur open met een ballonvaart. De winnaar van de kleurwedstrijd die op de jaarmarkt werd gehouden, stapt bij goed weer .in de luchtballon voor een tochtje. Nieuw in De Hazelaar zijn een fietsenrek en een kassage bouw. Het buitenbad van Het Wedde in Voorschoten gaat morgen open. Buiten zwem men kan in mei van 13.00 tot 17.00 uur, in juni van 12.00 tot 17.00 uur en in juli en augus tus van 10.00 tot 17.00 uur. Zwembad De Does in Leider dorp heeft geen echt buiten bad meer, maar wel een lig- weide met een peuterbad. De ze gaan maandag 11 mei open. Het buitenbad van De Tweesprong in Roelofarends- veen en de speel- en ligweide bij zwembad Poelmeer in Oegstgeest gaan pas open bij mooi weer. i eerste vijftig bezoekers van i Zijl en De Vliet krijgen een jt, stickers en een linnen tas. jide buitenbaden gaan mor- nochtend om tien uur weer [en. In de voorverkoop zijn an zevenhonderd abonne- fenten verkocht. K. Caron, anager zwembaden en sport - llen van sportbedrijf Leiden, rwacht dat in totaal ongeveer lizend zwemabonnementen llen worden verkocht, even- el als vorig jaar. In de zomer n 1997 kwamen 52.379 be- ekers naar De Zijl en 78.698 ar De Vliet. In beide baden is er nu meer eelgelegenheid met volleybal- tten, trapdoeltjes en baskets. De Zijl is er verder een nieuw uterbadje met spuitpadde- >el. De Vliet heeft meer war- douches gekregen. De bui- ibaden zijn in mei op werk- gen open van 7.00 tot 17.30 ir en in het weekeinde van .00 tot 17.30 uur. Na deze aand blijven de zwembaden or de week tot 18.30 uur <en. Wethouder A. Pechtold 1 dat de openingstijden en ibliciteit van de zwembaden ter op elkaar worden afge- imd. „Afhankelijk van het ïer gaan de zwembaden mis- hien langer open. Vorig jaar n ze tot september open ge weest. Als de zon blijft schijnen is dat weer een mogelijkheid." Volgens het collegeprogram ma is in de komende vier jaar ongeveer zeven miljoen gere serveerd om van De Zijl een multi-functioneel sportcentrum en familiebad te maken. De Vliet wordt na het zomerseizoen verder opgeknapt. Een abonnement voor beide baden kost 182 gulden voor een gezin met kinderen tot en met 17 jaar, 81 gulden 50 per per soon, en 63 gulden voor zwem mers tot en met 15 jaar en bo ven 65 jaar. Gezinnen met een uitkering kunnen via de sociale dienst voor 25 gulden het water in. Team Rode Kruis spoort familieleden op Een man durft geen brieven naar zijn broer in Af ghanistan te sturen, omdat hij bang is zijn familie in gevaar te brengen. Hij gebruikt het opsporings- of tracingteam van het Rode Kruis om contact te houden. Een vrouw uit Sierra Leone moet door oorlogsgeweld plotseling vluchten en laat haar baby achter bij een zus. Via het tracingteam van het Nederlandse Rode Kruis verzendt ze een noodkreet: 'Wie weet of mijn kind nog in leven is'? Het zijn voorbeelden van het werk van de Leid se afdeling die nu drie jaar bestaat. De zes vrijwil ligers helpen vluchtelingen en asielzoekers die fa milie in hun moederland willen opsporen. Daar naast bieden ze hulp bij het opstellen van brieven en berichten. Minder bekend is dat het team ook mensen helpt die bijvoorbeeld door adoptie of emigratie het contact hebben verloren met familieleden of goede vrienden. „Maar dat is slechts een klein deel van ons werk, de meeste aanvragen komen uit asielzoekerscentra zegt teamlid Marja van Viegen. Het team houdt elke eerste en derde vrij dagochtend van de maand spreekuur in het asiel zoekerscentrum aan de Willem van der Made- weg, elke tweede en vierde vrijdag in het Rode Kruisgebouwaan deApollolaan IB in Leiden. Post wordt via het hoofdkantoor doorgestuurd naar een gedelegeerde van het Rode Kruis in het land van herkomst. „Dat gebeurt als het niet mo gelijk of veilig is om post vanuit het buitenland naar familie te verzenden", vertelt Van Viegen. „Onze ervaring is dat maar liefst 95 procent van de post die via ons team wordt verzonden uitein delijk op de goede plek terechtkomt." Wat de opsporingsberichten betreft is de kans op succes geringer. Ook al is het Rode Kruis de enige organisatie die wereldwijd werkt en via in ternationale verdragen toestemming heeft om ook in gevangenissen en krijgsgevangenkampen te komen. Het kan echter maanden duren voor überhaupt bericht terugkomt. En het lukt ook niet altijd om vermiste personen te traceren. „Niet dat we het dan direct opgeven, hoor", zegt Van Viegen. „Soms benaderen we kerken, dan weer organisaties in buurlanden waar ook vaak vluchtelingen worden opgevangen." Ook de situatie in het land zelf kan na verloop van tijd veranderen. „Kijk naar voormalig Joegoslavië, waar tegenwoordig telefoon- en briefverkeer weer mogelijk is", vult teamlid Nicolien van der Hoorn aan. De vrijwilligers houden vast aan kleine succes sen. „Laatst hadden we een vrouw die al ander half jaar op zoek was naar haar zoontje dat ze had achtergelaten bij een zus in Sierra Leone. Laatst kregen we bericht dat het kind nog in leven was. Kan je je voorstellen hoe zij reageerde?" De nieuwe 'kantine' van zwembad De Vliet in Leiden is onlangs van het parkeerterrein aan de Voorschoterweg op het zwembadterras getakeld. De snackcar moet van morgen tot eind augustus als horecagelegenheid van het buitenbad fungeren. De wagen wordt geplaatst op de plek van de oude kantine, die begin november vorig jaar afbrandde, foto hiel- co kuipers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15