Greenpeace: Milieuramp Spanje erger dan gedacht Buitenland Omstreden procureur bekijkt vlucht Dutroux Deense politie pakt protest hard aan Europa en VS dreigen Servië met optreden Bezetters klokkentoren Venetië vervroegd vrij Nederlaag CDU is het echte drama in Saksen-Anhalt t R Reuu INSDAG 28 APRIL 1998 ijd'i ribetaan verbrandt zichzelf in India en die wer overj d ders compe vezigr derscl ijd i krijg l die lati 3dig< Dergeli tevrei weten i oudei| inhj1 Ma elijk", ooglera van h( ondj 'ay Tim\ /erondt Thupten Ngodup, een Tibetaan die in de Indiase ioofdstad New Delhi demonstreerde tegen de bezetting van zijn id door China, heeft zichzelf gisteren in brand gestoken. Het ima werd vastgelegd op een amateurvideo. Ngodup protes- jeerde met zijn daad tegen de Indiase politie, die zes landgeno- hongerstaking van vijftig dagen tegen hun wil naar iet ziekenhuis had gebracht. De zes voerden actie voor het ge- de Verenigde Naties in New Delhi. Ze eisten dat de IN de 'culturele volkenmoord' op hun land weer aansnijden en n mensenrechtenrapporteur voor het gebied benoemen. Ngo- lup werd naar het ziekenhuis gebracht, maar zal zijn protest laarschijnlijk niet overleven. Inmiddels zijn zes andere Tibeta- len in hongerstaking gegaan. In India wonen zo'n 100.000 Tibe- lanse vluchtelingen. FOTO REUTERS !hina eist ontdekking van de tulp op China, het land dat het kompas, het buskruit en de druk- iers uitvond, zegt sinds gisteren ook het land van herkomst van tulp te zijn. Tot nog toe werd aangenomen dat het gewas uit iin-Azië (Turkije) stamt, maar Chinese onderzoekers stellen at de wortels van de tulp in China liggen. De afgelopen jaren ijn meer dan twintig soorten wilde tulpen op het westelijke linghai-plateau en de noordwestelijke regio Xinjiang ontdekt, io luidt hun verklaring. Volgens de bloemteeltorganisatie in 'linghai hebben Europese kruisvaarders in de Middeleeuwen loit het noordwestelijke deel van China bereikt. ,,Van daar na- e de tulp mee naar Klein-Azië. Later, in de 17de eeuw de bloem naar Nederland", zei een woordvoerder tegen iet persbureau Xinhua. Homohuwelijk Frankrijk uitgesloten 'arijs» De Franse regering heeft besloten dat homoparen voort- 1 jian dezelfde wettelijke positie als hetero's zullen krijgen ten panzien van belastingen, erfrecht en sociale vraagstukken. Het lomohuwelijk blijft echter uitgesloten, net als adoptie door ho- kwan#os- Minister van justitie Guigou zei dat gisteren voor het ra- t üostation France Inter. Franse homogroepen, die bij de verkie- stagneef'n8en van vorig jaar juni de huidige regeringspartijen steunden, n 'ebben geklaagd dat de regering van de socialistische premier buiteö0SPin veelte langzaam is met maatregelen om homo's dezelfde miljaffechten te geven als hetero's. Guigou wees er echter op dat het -en 'extreem gevoelige' materie betreft. Adams vraagt terugtrekking troepen onden De leider van de Noord-Ierse republikeinse partij Sinn éin, Gerry Adams, heeft gisteren vóór een gesprek met de Britse remier Tony Blair te kennen gegeven dat hij zou aandringen op terugtrekking van Britse troepen uit katholieke wijken in loord-Ierland. Downing Street gaf na afloop van de bijeen- verklaring uit, maar daarin werd geen melding ge- dit specifieke punt. Wel werd gezegd dat de Britse üinister voor Noord-Ierland, Mo Mowlam, 'zich zal buigen' over Ie punten die door Adams naar voren zijn gebracht. Adams loemde het gesprek met Blair 'positief en opbouwend', maar jenadrukte dat het politietoezicht in Noord-Ierland 'fundamen- eel dient te worden veranderd'. mdheidli In 1! Do Mu jke casino kers ïtiteisb en kui^l geld k< bescHi Banké lf kermist schip mogelijk prooi piraten De kustwacht van de Filipijnen en de Maleisische ma- luchtmacht zijn op zoek naar een Maleisische olietanker, lie sinds 17 april wordt vermist. De tanker is voor het laatst ge- den in Filipijnse wateren. Gevreesd wordt dat schip en beman- ïing ten prooi zijn gevallen aan piraten. De tanker vervoerde 11.000 ton dieselolie en kerosine van Singapore naar Ho Chi Minh-Stad in Vietnam. De lading is eigendom van een Vietna- bedrijf en heeft een geschatte waarde van 1,5 miljoen dol- ar. De zoekactie strekt zich uit tot de Zuid-Chinese Zee, waar pi- aterij vaak voorkomt. De piraten hebben het meestal voorzien )p kleine pleziervaartuigen, maar schrikken evenmin terug voor jrote handelsschepen en tankers. Chretien vraagt Castro om gratie iavana De Canadese premier Jean Chrétien heeft de Cubaanse leider Fidel Castro gisteren gevraagd gratie te verlenen aan vier iissidenten, die sinds juli zonder enige vorm van proces in de jevangenis zitten. Castro gaf aan het verzoek in overweging te dillen nemen, aldus Chrétien. De premier, die eerder op de dag officieel bezoek in Cuba aankwam, zei dat zijn ruim durende gesprek met Castro voor een groot deel over nensenrechten en democratie ging. Eerder riepen de Europese Jnie en het Vaticaan op tot clementie voor de vier dissidenten, lij werden opgepakt nadat ze een manifest hadden uitgegeven vaarin ze harde kritiek uitten op de communistische partij en regime in Cuba. Pistool in kleuterdrama was van oma sreensboroIn de Amerikaanse staat North Carolina is gisteren gearresteerd, wier kleinzoon van vier zaterdag per )ngeluk een vriendje van zes doodschoot. De jonge dader had iet wapen in haar handtas gevonden. De 56-jarige Beulah indsay kan twee jaar cel krijgen voor het onveilig opbergen van iet pistool. De kleinzoon van Lindsay vond het .38 kaliber listooi zaterdag toen hij verstoppertje speelde. Hij schoot ermee :n raakte Carlos Gilmer, het petekind van Lindsay, in zijn nek. V -raad handhaaft sancties tegen Irak %wvorkj. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gis teren besloten de sancties tegen Irak te handhaven. Dat hebben liplomaten gezegd. Eerder op de dag had China aangedrongen ip beëindiging van de strafmaatregelen, die acht jaar geleden na Iraakse inval in Koeweit werden ingesteld. Irak zou inmiddels lebben voldaan aan de belangrijkste voorwaarden voor ophef- 'Jöng, vooral waar het gaat om 's lands nucleaire programma. De U Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Bill Richardson, erkende Bagdad grote vorderingen heeft gemaakt. Hij voegde er ech- aan toe het land nog een lange weg te gaan heeft waar het t om chemische en biologische wapens. Vleteorietenregen bedreigt satellieten Eigenaars en exploitanten van satellieten, i 1;, lekeraars en wetenschappers zijn gisteren in het Californische Manhattan Beach bijeen gekomen voor een tweedaagse confe- entie over een gevaar dat dreigt voor de bijna 500 satellieten die wereldwijde communicatie, navigatie en weersvoorspellingen ërzorgen. Enkele van deze satellieten worden in november mo- °betal£ ^jk het slachtoffer van de hevigste meteorietenregen in 33 aar. De meeste van de buitenaardse deeltjes zijn niet groter dan zandkorrel, maar de meteorieten hebben zó'n enorme snel- leid dat ze in de satellieten zullen inslaan als kogels. De gevol- ;en zijn moeilijk te voorspellen. Het is voor het eerst in het uimtevaarttijdperk dat zo'n meteorietenregen zich voordoet. Vijf miljoen kubieke meter giftig water ontsnapt brussel» marc De gevolgen van een ongeluk bij een mijn in Zuid-Span- je, afgelopen zaterdag, zijn volgens Greenpeace ernstiger dan in eerste instantie werd aangenomen. Het ontsnapte giftige water veroorzaakt een ware milieuramp. Een vloed van zure modder en water doodt alles op zijn weg naar de Atlantische Oceaan, aldus de milieu-organisatie gisteren. Madrid.anp-dpa-Rtrgen. Landbouwproducten ter waarde van tientallen miljoenen guldens zijn vernietigd. Door een breuk in de wand van twee bezinkreservoirs bij de mijn liep zaterdag vijf miljoen kubieke meter giftig water weg. De autoriteiten poogden de stroom om te leiden, om zo het natuurreservaat Donana te spa ren. Dat is echter maar ten dele Over een lengte van tientallen kilometers liggen dode vogels, vissen en krabben in en langs de rivieren, en op duizenden hectares overstroomd akker land. Ook mensen raakten ge wond door het etsende water, toen zij probeerden vee en huisdieren in veiligheid te bren- gelukt, en de rivierbeddingen van de Guadiamar en de Gua dalquivir zijn vervuild geraakt met lood, zink en cadmium. Deskundigen waarschuwen voor de lange-termijneffecten van de vervuiling met deze zwa re metalen. Ze worden niet af gebroken en dreigen in de voedselketen terecht te komen. Er zijn al reigers en andere wa tervogels gesignaleerd die over leden vissen eten. Volgens deskundigen levert ook giftig water dat via de Gua dalquivir in zee is gestroomd nog steeds gevaar op. Bij vloed stroomt water uit de Atlantische Oceaan bijna honderd kilome ter landinwaarts en bij eb stroomt het weer terug. De Gu adalquivir staat ondergronds in verbinding met Donana, zodat het hele natuurgebied op ter mijn toch vervuild kan raken. Donana is een groot reservaat voor trekvogels. Het Wereldna- tuurfonds spreekt dan ook van 'één van de zwaarste milieur ampen ooit in Europa'. Vissers in de regio daarentegen vrezen voor hun inkomsten en zijn boos over de pogingen het gifti ge water zo snel mogelijk in zee te laten stromen. ,,Men denkt meer aan eenden dan aan men sen", aldus een woordvoerder. correspondent Drie onderzoeken moeten vóór het eind van deze week duide lijk maken wie verantwoordelijk was voor de ontsnapping van de Belgische zedenmisdadiger Mare Dutroux. Eén ervan wordt geleid door de omstreden Luik se procureur-generaal Thily. Zij wordt door anderen ge zien als een van de 'verantwoor delijken'. Dat justitie juist haar gisteren de onderzoeksopracht verstrekte, wekte dan ook ver bazing. Neufchateau, waar Dutroux de benen nam, valt on der haar ambtsgebied. Iedere geconstateerde fout slaat dus terug op Thily zelf. Daarnaast is de magistrate een gekend tegenstander van de onderzoeksrechters in Neufcha teau. Een onafhankelijk oordeel wordt dan ook betwijfeld. Ook de onderzoeksrechters in Neuf chateau zelf zullen de vluchtpo- aarhus Deense agenten toonden gisteren geen enkel mededogen met stakende arbeiders in de haven van Aarhus. De stakers trachtten te verhinderen dat auto's en vrachtwagens aan boord van veerboten gingen. Een half miljoen Denen legde gisteren het werk neer uit onvrede over de bestaande vakantieregelingen. De stakers eisen een zesde week betaalde vakan tie, maar dat weigeren de werkgevers. Het arbeidsconflict raakt vooral de particuliere sector. De luchtvaartmaatschappij SAS annuleerde alle binnenlandse en de meeste buitenlandse vluchten. Veel Deense kranten verschenen niet en het werk in de fabrieken lag grotendeels stil. De voorraden in supermarkten en tankstations raken op. Uit vrees voor tekorten hamster de de bevolking dit weekeinde al op grote schaal voedsel en brandstof. FOTO REUTERS CLAUS HAACENSEN ging onderzoeken. Binnenland se Zaken neemt de rol van de rijkswacht, verantwoordelijk voor de bewaking van Dutroux, onder de loep. Als gevolg van de vlucht moesten de ministers van bin nenlandse zaken en justitie af treden. Hun opvolgers Tobback en Van Parys drongen er al op aan dat de verantwoordelijken bij rijkswacht en justitie zouden volgen. Dit pleidooi werd over genomen door de coalitie, zon der namen te noemen. De oppositie zal dat vandaag in een spoeddebat wel doen. Naast Thily moeten rijkswacht baas Deridder, de Brusselse procureur Vanoudenhove, diens collega Dejemeppe en het hoofd van de gerechtelijke poli tie De Vroom opstappen. De twee rijkswachters die Dutroux lieten ontsnappen, zijn intussen ziek thuis. Zij zijn naar verluidt 'volledig de kluts kwijt'. 'Marchal leidt partij als een ware dictator Paul Marchal, de vader van het door Mare Dutroux vermoorde meisje An, leidt zijn nieuwe po litieke partij PNPb als 'een ware dictator'. Dat zegt zijn vroegere medestander, oud-topambte naar Willy Vermeulen. Volgens hem raakt de partij ook steeds meer in extreem-rechts vaarwa ter. De ex-ambtenaar zegt in de Vlaamse krant De Morgen dat Marchal in handen is gevallen van rechts-extremisten. Zij stre ven naar invoering van een nieuwe strafwetgeving, massale bouw van gevangenissen en ve torecht voor de koning. „Ze vin den een gewillig oor bij Mar chal, maar ik wil niet geassoci eerd worden met die rechtse zotten", zegt Vermeulen. Hij ergert zich verder aan de neiging van Marchal om alleen beslissingen te nemen. Daarin worden hooguit zijn vrouw, zijn advocaat en partijvoorzitter Marc Similon in gekend. Als zij Marchal tegenspreken, drukt deze gewoon zijn eigen mening door. „Interne democratie is binnen de PNPb een onbe staand begrip." Marchal, die zijn partij vier maanden geleden oprichtte, zegt juist te streven naar politie ke vernieuwing en meer demo cratie. De afkorting staat PNPb voor Partij voor een Nieuwe Po litiek. Marchal moest daar later de kleine b voor België aan toe voegen, omdat een reclamebu reau al PNP heette. Vermeulen was eerder de tweede man van het Hoog Co mité van Toezicht (HCT), een overheidsinstelling die corrup tie door ambtenaren onder zocht. Washington sluit militair ingrijpen niet uit correspondent De Europese Unie neemt des noods op eigen houtje extra sanctiemaatregelen tegen Ser vië, als de Contactgroep van zes grote landen (de VS, Rusland, Frankrijk, Duitsland, Groot- Brittannië en Italië) besluiteloos blijft. Dit dreigement klonk gis teren in Luxemburg tijdens een vergadering van de Europese ministers van buitenlandse za ken. Ook de VS dreigen overigens met 'eigen initiatieven' als de Contactgroep het niet eens wordt over een gezamenlijke aanpak van het etnische conflict in Kosovo. Daarbij sluit Was hington militair ingrijpen niet De Contactgroep praat van daag over aanvullende sancties, maar volgens waarnemers is de kans klein dat er spijkers met koppen worden geslagen. Rus land, Frankrijk en Italië staan huiverig tegenover extra sanc ties. Duitsland, Groot-Brittannië en de VS willen Servië wél de duimschroeven aandraaien. Het aanhoudende geweld in Kosovo brengt zo niet alleen de wankele vrede in voormalig Joe goslavië in gevaar, maar trekt ook scheuren in de internatio nale gemeenschap. Volgens mi nister Van Mierlo van buiten landse zaken staat het gezag van de EU en de Contactgroep op het spel, omdat aangekon digde sancties niet of slechts ge deeltelijk worden opgelegd. Dat doet denken aan het be gin van de Joegoslavische oor log, toen Servische agressie ook met halfzachte maatregelen werd beantwoord. Volgens Eu ropese bronnen neemt de Servi sche president Milosevic de dreigementen nauwelijks meer Van een dialoog tussen Servië en de Kosovo-Albanezen, een harde eis van de internationale gemeenschap, is nog niets te rechtgekomen. Alleen een wa penembargo en economische sancties zijn in werking getre den, maar vanwege de slecht controleerbare grenzen sorteren die weinig effect. rome eelco van der linden correspondent De acht mannen die vorig jaar met een zelfgemaakte tank het San Marcoplein in Venetië opreden, en in naam van de mythi sche Venetiaanse republiek La Serenissima de klokkentoren van de San Marco een nacht bezet hielden, zijn gisteren allen ver vroegd vrijgekomen. Ze kregen vorig jaar celstraffen van vier tot zes jaar. Het Hof van Appèl ging in op het voorstel van de verdediging de straf te halveren. In ruil legden de acht een schuldbekentenis af. Zij stelden ook dat er sprake was een symbolische daad, en dus niet van een poging om de Venetiaanse republiek met ge weld te heroprichten. De acht werden geholpen door de (linkse) burgemeester van Venetië, Massimo Cacciari, die contact zocht met de 'vrijheidsstrijders'. Hij raakte overtuigd van hun oprechte bedoelingen. Volgens Cacciari zijn de acht geen terroristen, maar personen die aandacht vragen voor de regio Veneto. bonn peter van nuusenburc correspondent De reactie is even voorspelbaar als het weer van de afgelopen dagen: telkens als een extreem-rechtse partij in Duits land bij verkiezingen een succes boekt, grabbelen vertegenwoordigers van de democratische partijen in de ton met bezorgde, bezwerende en soms tegen strijdige frases. „Dit is een nederlaag voor de democra tie", zei de Bondsdagvóorzitter Rita Süs- smuth zondag over de verrassende winst (13 procent) die de Duitse Volksunie (DVU) boekte bij de verkiezingen in de Oost-Duitse deelstaat Saksen-Anhalt. „Dit is geen bewijs voor oplevend neo- fascisme. Bij de Bondsdagverkiezingen in september hebben ze geen schijn van kans", zei bondskanselier Kohl gisteren over hetzelfde fenomeen. Wie heeft er gelijk? Zonder afbreuk te willen doen aan het beoordelingsvermogen van Süssmuth, valt er veel voor te zeggen dat Kohl het bij het rechte eind heeft. Het staat buiten kijf dat de DVU een buitengewoon onfris gezelschap is. Het troetelkind van de Münchener uitgever Gerhard Frey haat buitenlanders, joden, zigeuners en ande re 'gevaren voor de reine Duitse volks ziel'. De DVU trekt types aan bij wie de kennis van het alfabet vaak matig ontwikkeld is, en die deze tekortkoming compenseren met het brallen van simpele slogans. Bo vendien rammen ze er nogal eens op los zodra ze een vertegenwoordiger van bo vengenoemde minderheden in het vizier krijgen. Maar een serieuze bedreiging voor de democratie zijn ze niet. De DVU en de andere neo-nazistische splinters zijn daarvoor te klein en te verdeeld. Ook hebben ze vaak padvinders met een oververhitte fantasie en een overdosis grootheidswaan als leiders. Dat ze van tijd tot tijd via het stemlokaal successen boeken, betekent nog niet dat hun kiezers warm lopen voor hun denk beelden. Net als bij de CD in Nederland gaat het meestal om proteststemmen van mensen die het slecht hebben. Dat is volgens de eerste analyses ook in Sak sen -Anhalt het geval. Het is de armste Duitse deelstaat, met de hoogste jeugd werkloosheid. Het verbaasde dan ook niemand dat elke vierde DVU-kiezer jon ger is dan 30. Veel buitenlanders wonen er niet, maar dat schijnt hun aanwezig heid des te bedreigender te maken. De slaapsteden aan de rand van de hoofdstad Magdeburg mogen na de Wende redelijk goed zijn gerenoveerd, het blijven getto's waar verveling troef is. Het is e.en oord zonder veel perspectief, en het onbehagen uitte zich bij vorige gelegenheden in forse steun aan de ex- communisten van de PDS of het mijden van de stembus. Het enige echte verras sende aan de uitslag is eigenlijk dat de proteststemmers pas zondag massaal op de extreem-rechtse trom hebben gerof feld. Conclusies voor de Bondsdagverkiezin gen mogen uit deze ontwikkeling niet worden getrokken. De DVU zal als het er 'echt' om gaat vermoedelijk niet eens de kiesdrempel van 5 procent halen. Maar voor de CDU van bondskanselier is de uitslag om een andere reden een teken aan de wand. De christen-democraten hebben nooit eerder zo'n slecht resultaat bij deelstaatsverkiezingen behaald. Dat lag niet alleen aan de weinig inspire rende lijsttrekker in Saksen-Anhalt en het voortdurende gekrakeel in Bonn, zoals de geruchten over coup-plannen tegen Kohl en het afbranden van diens kroonprins Schauble door de Beierse zusterpartij CSU. Die laatste incidenten ondermijnen weliswaar het vertrouwen in de partij en in Kohl, maar ze kunnen in de vijf maanden tot eind september nog wel uit de wereld worden geholpen. Wat de CDU vooral moet vrezen, is dat de regering in Bonn in het oosten als hoofdschuldige van de daar heersende malaise wordt beschouwd. En daar ziet het nu naar uit. De kanselier van de een heid lijkt zijn krediet te hebben ver speeld bij een bevolking die hij 'bloeien de landschappen' had beloofd, maar die voornamelijk sociale kaalslag te zien heeft gekregen. In Saksen-Anhalt heeft een regering van SPD en de Groenen vier jaar lang tame lijk vruchteloos geregeerd. De sociaal- democatische premier Höppner won desondanks, ook doordat hij de kiezers ervan wist te overtuigen dat de oorzaak van de stagnatie niet in Magdeburg, maar in Bonn moest worden gezocht. Slaagt de CDU er niet in deze anti-Kohl - stemming te verdrijven, dan wordt een toch al moeilijke klus het voor de vijf de keer op rij winnen van de Bondsdag verkiezingen vrijwel zeker een onmo gelijke. Griekenland blokkeert steun aan Turkije luxemburg paul koopman correspondent Een nieuwe poging van EU- voorzitter Groot-Brittannië om de relatie met Turkije te verbe teren, is gisteren in Luxemburg op een onverbiddelijk Grieks 'nee' gestuit. De Griekse minis ter van buitenlandse zaken Pangalos bleef zich verzetten te gen het geven van financiële steun aan Ankara. Daarmee is de hervatting van de dialoog tussen Europa en Turkije vrijwel kansloos. Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken kon zijn frustratie over de blokkade niet voor zich houden. „Veertien lid staten vinden het welletjes. We schamen ons ten opzichte van Turkije", zei hij. De Grieken menen dat Ankara eerst de Grieks-Turkse territoriale ge schillen aan het Internationaal Gerechtshof moet voorleggen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7