Akkoord over langer bestand Afghanistan 12 DGN. THAILAND IMPRESSIE Buitenland Regen teistert Argentinië Overheid Maleisië vergiftigt en vermoordt vluchtelingen Vroegere Vietnamese leider Nguyen Van Linh overleden Arme stoeterij laat Lipizaners slachten Doema: Censuur terug op Russische televisie Gokverslaving epidemie onder studenten in VS bii DINSDAG 28 APRIL 1998 De fundamentalistische Taliban en hun tegenstanders zijn overeengekomen het onder Amerikaanse bemidde ling tot stand gekomen bestand in Afghanistan te verlen gen. Beide partijen kwamen de afgelopen dagen in Pakis tan bijeen voor de eerste ronde van vredesbesprekingen onder toezicht van de VN. Islamabad afp-anp-Rtrland binnenviel. De enkele ja ren geleden opgekomen funda mentalistische Taliban beheer sen circa tweederde van Afgha nistan, inclusief de hoofdstad Kabul, maar slagen er voorals nog niet in de milities in het noorden op de knieën te dwin- Een wooordvoerder van de op positie, die het noordelijke deel van Afghanistan in handen heeft, zei tevreden te zijn over het begin van de besprekingen. „Er is veel vooruitgang ge boekt." Maar de onderhande lende partijen slaagden er zelfs niet in het eens te worden over een agenda voor het verdere verloop van de onderhandelin gen, zeiden waarnemers. De besprekingen moeten een eind maken aan tientallen jaren burgeroorlog. De verschillende volkeren en groeperingen in Af ghanistan bestrijden elkaar in steeds wisselende coalities, sinds de Sovjetunie in 1979 het gen. De Taliban willen in de on derhandelingen een voorstel op tafel leggen om moslimgeeste lijken, zogeheten ulemas, van beide partijen een politieke op lossing voor het conflict te laten zoeken. De oppositie zei echter eerst te willen praten over ruil van gevangenen, een langdurig bestand en heropening van de wegen zodat hulpgoederen kunnen worden aanvoerd. Taliban-leider mullah Mo hammed Omar kwam afgelo pen december al met zijn voor stel ulema's de problemen te la ten oplossen. Maar toen de op positie hem een lijst gaf met na men van ulema's die voor hen zouden gaan praten, wees hij die van de hand als onaan vaardbaar. „Wij zijn niet uit op de macht, maar willen een isla mitisch bewind vestigen in Af ghanistan", zei Omar. De Taliban zijn voornamelijk Pashtuns, de grootste bevol kingsgroep in Afghanistan. Hun tegenstanders steunen met na me op de Tadzjiekse en Oez- beekse bevolkingsgroepen. Bei de partijen hebben zich de afge lopen winter militair versterkt. De Taliban worden gesteund door Pakistan, hun tegenstan ders door Iran en de voormalige Sovjetrepublieken ten noorden van Afghanistan, die bevreesd zijn voor een toenemende in vloed van de fundamentalisten in eigen land. In Maleisië zijn de afgelopen weken op grote schaal asielzoe kers en illegale buitenlandse ar beiders vergiftigd en vermoord. Dit heeft een Britse journalis- tenploeg onthuld. De Observer van zondag meldt dat bewakers met opzet het drinkwater in de opvangkampen vervuilden om de mensen zodanig te verzwak ken dat zij zich niet zouden kunnen verzetten tegen hun op handen zijnde deportatie. De journalisten baseren zich onder meer op getuigenverkla ringen over de massale vergifti ging en de daaropvolgende moorden en mishandelingen die eind maart plaatshadden in het kamp in Macap Umbo, bij Malakka, waar vierduizend Indonesiërs en Bengalezen wa ren gedetineerd. De mensen die het giftige wa ter dronken spuwden bloed, al dus medekampbewoners die zeiden dat de ontdekking van de massa-vergiftiging aanlei ding was om te rebelleren. De opstand is vervolgens hardhan dig neergeslagen. Ordetroepen van de FRU, de Federale Reser ves, schoten de leiders dood, martelden andere opstandelin gen en beroofden de meeste ge detineerden alvorens hen te de porteren. Soortgelijke situaties hebben zich volgens de Observer ook voorgedaan in de kampen Lengging en Semenyih, beide gelegen in de omgeving van de hoofdstad Kuala Lumpur. De Maleisische autoriteiten meldden onlangs dat bij rellen in Semenyih acht gedetineer den en een politieman om het leven zijn gekomen. Volgens de officiële lezing kwamen de bui tenlanders in opstand en moest de politie geweld gebruiken uit zelfverdediging. In de Maleisische detentie oorden zijn sinds begin dit jaar in totaal zon 17.000 buitenlan ders gevangen gezet die geen identiteitspapieren hebben. De meesten zijn Indonesiërs uit Aceh, waar behalve armoede ook veel verzet is tegen het regi me in Jakarta. De autoriteiten willen de kampen leeg hebben om ruimte te maken voor nog meer illegale immigranten die in het kader van een dit jaar begonnen na tionale operatie zijn opge-~ spoord om te worden uitgezet. Maleisië probeert hiermee de gevolgen van de in Azië uitge broken economische crisis voor de eigen bevolking zoveel mo gelijk tegen te gaan. Vorige week ageerde de Ma leisische premier Mahathir Mo hamad nog fel tegen beschuldi gingen van mensenrechten- groeperingen over geweld tegen buitenlanders. Hij zei dat de po litie het .recht heeft gewapende criminelen neer te schieten, waarbij hij zei illegale arbeiders, kidnappers en andere misdadi gers te bedoelen. buenos aires* Tientallen schapen op dit boe renbedrijf zijn het slachtoffer geworden van de hevige regenval die al meer dan een week het noord-oosten van Argentinië teistert. Inmid dels zijn er tien doden gevallen, zo is bekend gemaakt. De laatste vier doden waren vrijwilli gers die reddingswerk deden. Minstens 50.000 mensen zijn geëvacueerd. Door de regenval en de overstromingen die daar het gevolg van zijn, is de katoen- en soja-oogst grotendeels verloren gegaan, en ook de rijstvelden hebben grote schade opgelopen. De regering is hevig bekritiseerd omdat de hulp tekort zou schieten en omdat deze bovendien niet eerlijk verdeeld zou worden over de getroffen gebieden. Vol gens de kritiek krijgen gemeentes die worden bestuurd door de regeringspartij 400 gulden per inwoner, terwijl gemeentes die in handen van de oppositie zijn niet meer dan 10 gulden per inwoner ontvangen. foto ap martin lucesole 'Kwaliteitstijd' rit doet kinderen niet echt goed De 'kwaliteitsuurtjes' die wer kende ouders inruimen om aai de opvoeding van hun kleinf kinderen te besteden deuge| niet. Zij richten meer schadj aan dan dat ze goed doen, b uit onderzoek van de Berk( Universiteit in Californië. Het instituut heeft over j periode van tien jaar meer q duizend werkende ouders geleken. Stellen die ter c satie voor hun afwezig! overdag het ouderschaj®^ 's avonds in twee uur tijd intei l0O^( sief willen uitoefenen krijgend' overgevoelige kinderen die lati'rarn moeite hebben relaties aan eerc* gaan. Volgens de onderzoekeen n stellen deze ouders in de zogiietz' heten 'quality time' veel te hojl0Lm eisen en oefenen onnodig dm/N d' uit op hun kroost. Dergelijk'en n kinderen groeien op met mii 'UPv der fantasie, zijn pas tevrederaa];! als ze alle aandacht krijgen eien 1 onzeker omdat ze niet weten i aans ze de hoge verwachtingen va hun ouders waarmaken. „Het gaat om de groep °udeiHI|j die zowel perfect wil zijn in he werk als in de opvoeding. Mai kinc die combinatie is dodelijk",afiersi dus Diana Ehrensaft, hooglerai je tu psychologie en auteur van hi dein onderzoek dat in de VS ondijatd de titel Spoiling Childhood (b rijn n dorven jeugd) is verschenei jingl Tegen de Britse Sunday Tim q lui zegt Ehrensaft dat de veronde jingl stelling dat kwantiteit te vervai^t b gen is door kwaliteit, niet 0|nen: gaat. „Daarmee geef je kindere Wan een dubbele identiteit. En dat iet pi niet gezond." -Hoi HANOI Rtr-ANP De vroegere secretaris-generaal van de Communistische Partij in Vietnam, Nguyen Van Linh, is maandag overleden. Linh leidde Vietnam in de over gangsperiode 1986-1991 toen hij de economie van het land hervormde met zijn politiek die bekend werd onder de naam 'doi moi' (vernieuwing). Maar hij waakte er zorgvuldig voor dat het machtsmonopolie van de partij niet werd aangetast. Linh werd 82 jaar. Hij was af komstig uit Hung Yen, ten zuid oosten van Hanoi, en vocht al als 14-jarige jongen tegen de Franse kolonisator. Hij zat tweemaal vast op het beruchte gevangeniseiland Con Dao (1930-1936 en 1941-1945). In 1936 werd hij lid van de Com munistische Partij en dertien jaar later kwam hij in het cen traal comité van de partij. Na de hereniging van Noord en Zuid-Vietnam in 1975 werd Linh partijleider van de vroege re Zuid-Vietnamese hoofdstad Saigon, dat inmiddels de naam Ho Chi Minhstad had gekregen. Tussen 1976 en 1982 en vanaf 1985 was hij lid van het Politbu reau. Hij kreeg de naam van een liberaal omdat hij voorstander was van economische hervor mingen. Eind 1986 volgde Nguyen Van Linh Truong Chinh op als secretaris-generaal van de Communistische Partij, na dat het zesde partijcongres had ingestemd met hervorming van de centraal geleide economie. Nguyen Van Binh werd wel de Ideine Gorbatsjov genoemd, naar de Russische partijleider Michail Gorbatsjov, die in de ja ren tachtig de aanzet gaf tot li beralisering van de economie van de toenmalige Sovjetunie. Linh streefde naar een hervor ming van de economie, maar was niet bereid tot politieke hervormingen. Doi moi stimu leerde de economie, maar Viet nam bleef kampen met grote economische problemen. In het begin van 1988 leidde wanbe leid bij de bestrijding van voed seltekorten tot hongersnood in het noorden van Vietnam. Moskou, de belangrijkste geldschieter van Vietnam, bracht in 1990 zijn hulp sterk terug. De roebels bleken hard nodig om de economie van de toenmalige Sovjet-Unie voor to tale ineenstorting te behoeden. De andere bondgenoten en handelspartners in Midden- en Oost-Europa hadden een jaar eerder al met Vietnam gebroken na de val van de communisti sche regimes. De Vietnamese home hervormingsplannen kwaraei1)0 s in het luchtledige te hangen ef^ost; de economische groei stagneepn§e de. Vietnam ging de jaren lilfUU gentig binnen met een buitei/0SPi] landse schuld van 20 miljai^ht' gulden, egn werkloosheidspep11 f centage van 20 procent en ee gierende inflatie (400 procenti A 1990). Linh werd bij zijn pogingeo de economie te hervormen tt gengewerkt door conservatii ire ven die zijn beleid met argus ie tei ogen volgden. Hij had boveifoc dien met ernstige gezondheid! orr problemen te kampen. In 199^^ trad hij af. Premier Do Muin volgde hem op. id. SPECTACULAIRE ANNULERINGSREIS NAAR 'AMAZING' THAILAND!!! Onlangs annuleerde een Belgische reisorganisatie een groot aantal vliegstoelen bij SABENA naar mystiek Thailand. Dank zij onze uitstekende samenwerking met deze airline kregen wij als eerste deze geannuleerde stoelen aangeboden met GROTE KORTING (50%!!). Samen met onze eigen Nederlandse agent in Thailand hebben wij besloten om deze stoelen te gebruiken voor een prachtige èn VOORDELIGE 12-daagse 'Thailand Impressie' reis. En voordelig is deze reis want de prijs vanaf SLECHTS 1298.- is INCLUSIEF: comfortabele vliegreis Amsterdam-Bangkok v.v. per Sabena, Nederlandse reisleiding, verblijf in uitstekende hotels met ontbijt en rondreis per airco touringcar inclusief excursies! Let op: gezien de LAGE PRIJS is het te verwachten dat het aantal belangstellenden groot zal zijn. Wij hebben van Sabena echter slechts een beperkt aantal vertrekdata gekregen. Wilt u mee? Wacht dan niet te lang want: VOL VOL! REISPROGRAMMA IN HET KORT We vliegen per Sabena van Amsterdam (via Brussel) naar BANGKOK, de miljoenen hoofdstad van Thailand. In deze stad komt-u ogen en oren tekort. Onder deskundige bege leiding bezoeken we de prachtige WAT PO TEMPEL, met de grootste liggende Boedha ter wereld en het fraaie VIMANMEK PALEIS. Tevens kunt u deelnemen aan de excursies naar CHINATOWN, de bloemenmarkt en een KLONGTOUR per longtailboot (niet inbegr.). In Bangkok kunt u overigens goedkoop shoppen (hier is tijd voor gereserveerd). We verlaten Bangkok en rijden naar Kanchanaburi, bekend van de BRIDGE OVER DE RIVER KWAI en het erekerkhof waar 1896 landgenoten begraven liggen. We stappen op de trein en rijden langs de rivier, zodat u kunt genieten van de prach tige panorama's over de beruchte River Kwai. Vervolgens naar AYUTTHAYA, de oude en zeer interessante voormalige hoofdstad van Thai land. Hier bezichtigen we de oude ruïnes en de WAT PHRA SRI SANPET TEMPEL en een traditio neel Thaise teakhouten paalwoning. Vanuit Ayutthaya naar KORAT, waar we een bezoek brengen aan het prachtige YAI NATIONAL PARK. Aan de Golf van Siam rusten we in een leuke badplaats de laatste dagen uit aan het zonnige én tropische strand. VERTREKDATA REIS HZ 086 Mei 10-17-31 1298.- Juni 7-14-21-28 1298.- Toeslagen p.p. 1-persoonskamer 250.- luchthavenbel./PSC/toeristenbel. 39.- INBEGREPEN: vliegreis Amsterdam-Bangkok v.v. per Sabena (met overstap in Brussel), rondreis per airco touringcar, verblijf in goede 3- en 4-sterren hotels, verzorging met ontbijt, excursies zoals omschreven, Nederlandse reisleiding. Niet inbegr.: Overige maaltijden, entrees, verzekeringen etc. Min. aant. deeln. 20. Uiterste ann. term. bij onvold. deeln. 10 dgn. voor vertrek. In de touringcar mag ter plaatse niet gerookt worden. ANVR wamm Ritsevoort 52 - Alkmaar Schagchelstr. 1a - Haarlem Veemarkt 45-47 - Hoorn SCR jdag 09.00-21.00 uur; zaterdag 10.00-16.00 uur Britse liefdadigheidsorganisaties zijn een actie begonnen voor de redding van de 64 Lipizaners die nog in Bosnië leven. De afgelopen tijd heeft een Bosnische stoeterij meer dan honderd paarden van dit beroemde ras aan slachthuizen ver kocht, om zo geld voor voer voor de resterende paarden bij een te brengen. Volgens het Britse zondagsblad The Sunday Times kunnen de dieren, die in de vroegere Joegoslavische republiek ook wel als trekpaard worden gebruikt, niet naar een ander land worden overgebracht, omdat er onenigheid is over het eigen dom van de dieren. Er leven in de wereld minder dan 4.000 Lipizaners, waar van ongeveer een kwart in Bosnië, Kroatië en Slovenië. De Bosnische stoeterij die de paarden aan slachthuizen heeft verkocht, behoorde eens tot de bekendste fokplaatsen van het ras, dat vooral bekendheid heeft gekregen door de optre dens in de Spaanse rijschool in Wenen. Lipizaners danken hun naam aan Lipica, de plaats niet ver van de Italiaanse stad Trieste waar aartshertog Karei II in 1580 de hofstoeterij van het Habsburgse rijk stichtte. De die ren zijn een kruising tussen Europese bergpaarden en tenger gebouwde Arabische dieren. De Lippizaners, wier kleur over wegend wit is, worden speciaal gefokt voor de dressuur. De witte Lipizaners zijn vooral bekend van de optredens in de Spaanse rijschool in Wenen, die dit jaar 425 jaar bestaat, foto reuters moskou anp In Rusland dreigt de i rug te keren. Het parlement pleit in een wetsvoorstel voor invoering van een raad van wij ze mannen die televisiepro gramma's en films kan verbie den indien men deze in strijd acht met de publieke moraal. Volgens de Doema is er nu te veel seks en geweld op tv. Om volstrekte willekeur te voorkomen, zal de raad eerst morele richtlijnen opstellen. Op basis hiervan moet het over heidsorgaan de inhoud van de televisieprogramma's en films toetsen. Bij overtreding kan een zendgemachtigde of de filmdis tributeur zelfs zijn zend- of dis- tributievergunningkwijtraken. Onder de Doemaleden circu leren nu al titels van program- zullen voldoen richtlijnen. Een voorbeeld daarvan is de popu laire televisieshow Pro Edo, waarin kijkers openlijk spreken over uiteenlopend seksueel ge drag. Volgens voorstanders van de wet zal de Russische bevol king eindelijk beschermd kun nen worden tegen dit soort 'af wijkingen'. „Feitelijk wordt de censuur weer hersteld", aldus Pavel Goetiontov, secretaris van de Russische unie van journalisten. „En gezien de politiek conser vatieve samenstelling van de raad, zonder vertegenwoordi gers van de media zelf, zal een aantal thema's in de Russische media weer taboe worden. Pas na het uiteenvallen van de Sovjetunie in 1991 is in Rus land de persvrijheid ingevoerd. De grondwet van 1993 verbiedt iedere vorm van censuur. Toch is de algemene verwachting dat de wet zal worden aanvaard. Al leen president Jeltsin kan de wet daarna tegenhouden met washington Amerikaanse studenten vergok ken fortuinen. Er is in de VS vo rig jaar 600 miljard dollar ver gokt, 35 keer zoveel als twintig jaar geleden. Verschillende stu dies wijzen erop dat het gokken in casino's en bij paardenraces vooral onder studenten een zorgwekkende omvang aan neemt. Gokken is op de één of ande re manier in 48 staten toege staan. Hawaii en Utah zijn de uitzonderingen op de regel. Veel staten zien casino's als een welkome bron van inkomsten en werkgelegenheid. De gokin- dustrie is in de jaren tachtig en negentig snel gegroeid. Het snelst onder studenten, waar gokken een epidemie wordt, zegt voorzitter Edward Looney van de raad voor gokverslaafden in New Jersey. Volgens een andere studie heeft vorig jaar de helft van de Amerikaanse studenten een ci [EW Y sino bezocht. Op de universite ere van Kansas, waar zes casino's de buurt zijn, hebben gokve^e slaafde studenten in navolgiije; van alcoholisten de Anglieii iet Gokkers opgericht. De van casinobezoekers wori steeds lager. De wettelijke r mum leeftijd voor het casino e 21 jaar, maar veel gokkers zi >a uitgerust met valse identiteisb wijzen. Looney noemt studenten ei kwetsbare groep. Ze wonfi doorgaans zelfstandig i nen gemakkelijk aan g men. Veel studenten beschiw ken over een creditcard. Bankf P* bieden studenten creditcaiile 1 aan, orndat ze ervan uitgaand |ej de ouders de rekening betalt >el bij onverhoopt bankroet van student. Het gevaar i Looney dat studenten niet leen geld, maar ook hun t komst verkwanselen. ie pu Vlinh ar. D ipklf jrote ■IAVAN eider iissid ;evan iuller Pisl ingel V-r mg.' Vlei jj( teker;

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6