u l Internationale trein rijdt straks voorbij iMM Groot vertrouwen in de kroonprins Binnenland Onthaasting in beeld Dienstverlening voor F eyenoord-supporters Meer studenten mogen geneeskunde studeren JSDAG 28 APRIL 1998 a Terpstra verbiedt laserpen ^swuk» Gevaarlijke laserpennen mogen vanaf maandag niet ïeer worden verkocht. Staatssecretaris Terpstra heeft dit beslo- ;n. Volgens haar zijn deze laserpointers (pennen, sleutelhan- ers en aanwijsstokken) te gevaarlijk, omdat zij blijvend ooglet- el kunnen veroorzaken. Het verkoop- en handelsverbod geldt oor lasers uit klasse III. Producten uit de overige klassen zijn e ïinder of niet schadelijk. De afgelopen maanden is er een aan- il ongelukken met laserpennen gebeurd. Een 67-jarige vrouw it Heerlen liep een ernstige oogbeschadiging op, nadat een jon en in een bus een laserpen op haar richtte. De KNVB legde vo- ge week een voetbal-supporter een stadionverbod op, omdat ij met een laserpen een grensrechter had gehinderd. ïis: Celstraf wegens dodelijk ongeval tonincenZwaar onder invloed van drugs, met hoge snelheid chtend voor de politie, reed een 29-jarige man uit Groningen orig jaar een 74-jarige vrouw dood. Dat is geen verkeersongeval ïaar doodslag, vindt de officier van justitie in Groningen. Zij iste gisteren tweeënhalf jaar celstraf en ook twaalf maanden ntzegging van de rijbevoegdheid, hoewel de man geen rijbewijs eeft. De man was toen hij de aanrijding veroorzaakte, op de lucht voor de politie. Hij reed met snelheden van 140 kilometer door de bebouwde kom. De advocaat van de verdachte ind dat de politie mede schuld had aan het ongeval. De man iu nooit met zulke hoge snelheden hebben gereden als de poli- ie hem niet op de hielen had gezeten, zo stelde hij. [uridische bijstand voor agenten BB! 1»! msterdam De Amsterdamse politie gaat advocaten in de arm ïemen die juridische bijstand moeten verlenen aan agenten die ijdens hun diensttijd schade of letsel hebben opgelopen. Agen ten die in het verleden tijdens diensttijd betrokken raakten bij elletjes en daarbij letsel opliepen, werden veelal aan hun lot ivergelaten. Weliswaar werd een advocaat vergoed maar de genten moesten wel alles zelf regelen. Na klachten hierover be- loot de korpsleiding de hulp aan de gedupeerde agenten te ver- tefen jjetej-gn Een door het korps ingehuurd advocatenkantoor gaat proberen de schade te verhalen. mm S5Uf liate b Jjk Duitser in caravan >stmahorn De Friese politie heeft zondag in een op camping van Oostmahorn het stoffelijk overschot gevonden ïen Duitser. De man is vermoedelijk al in februari overle- De politie sluit voorlopig een misdrijf uit omdat de techni- che recherche in de caravan geen sporen van braak heeft aan- etroffen. Een aantal campingbewoners heeft onthutst gerea- eerd op de vondst van het stoffelijk overschot. Een aantal we en geleden hebben zij de campingeigenaar al laten weten dat le Duitser al geruime tijd niet was gezien. „Met die opmerkin- is niets gedaan", aldus een campingbewoner. Peuters opgesloten in hok Haarli yssuMDe hoofdleidster van een peuterspeelzaal in Bussum is p staande voet ontslagen nadat was gebleken dat zij tweemaal en peuter had opgesloten in een materiaalhok, één peuter had astgebonden met een riem en andere kinderen met dergelijke traffen had bedreigd. Begin maart ontving het bestuur van de leuterspeelzaal voor het eerst van een leidster een schriftelijk ignaal dat er iets mis was op de peuterspeelzaal. Verschillende ollega's bevestigden het 'grensoverschrijdend' gedrag van de loofdleidster. Zij bekende de misdragingen vervolgens. Eén dode bij ongeval met discobus 'interle Een 18-jarige discobezoeker uit Best is in de nacht van ondag op maandag overleden nadat hij was overreden door en discobus. De jongen wilde bij discotheek Het Centrum in Vintelre (in de Noord-Brabantse gemeente Eersel) op de bus l tappen om naar huis te gaan. In de grote drukte werd de bus lelaagd door een groep van zo'n vijftig jongeren, die onder meer egen de bus duwden en aan de spiegels hingen. De jongen uit •est is waarschijnlijk gevallen en onder dé bus terecht gekomen. n itecordpoging kiellinie-zeilen rouw De instructeurs van zeilschool Oer't Hout in het Friese Irouw proberen op zondag 10 mei op het Pikmeer en de Wijde e het record 'kiellinie-zeilen' te verbreken. De zeilschool annex eugdberberg wil hiervoor 65 boten inzetten. Het huidige record itaat op 51 zeilschepen die drie kwartier ononderbroken in een echte lijn voeren. Als de 65 boten een lang lint vormen en on- ierling vijf meter afstand houden, ontstaat een kiellinie van on- ;eveer zevenhonderd meter.Als het een beetje waait, wordt het ïeel moeilijk achter elkaar te blijven zeilen. Zo'n record zet je zomaar neer"zegt directeur Klaas Leijstra van Oer't Hout. Oppassen voor oude rupsbrandharen Oude brandharen en nesten van de eikenprocessierups dit voorjaar in de Noord-Brabant en Limburg weer voor de nodige overlast zorgen. Dat geldt ook voor de aangrenzende provincies in België. Die waarschuwing is gisteren uitgegaan van het Provinciaal Bureau Medische Milieukunde in Breda. De brandharen blijven vijf tot zes jaar actief. De eikenprocessierups heeft de afgelopen jaren voor veel overlast gezorgd. Elke rups heeft duizenden brandhaartjes. Die veroorzaken heftige irritaties aan huid, ogen en luchtwegen. In sommige gevallen kunnen ze zelfs blijvend letsel veroorzaken. Nieuw onderzoek mishandeling school oirsbeekJustitie in Maastricht heeft de afgelopen week zeven nieuwe zaken van mishandeling en seksueel misbruik op de St. Lambertusschool in Oirsbeek (Limburg) in behandeling ge nomen. Alle aangiften hebben betrekking op de twee vrouwelij ke leerkrachten die al eerder beschuldigd werden van onder an dere het dichtplakken van de mond van lastige kinderen en het met touw vastbinden van kroost aan een stoel of op het toilet. Volgens persofficier van justitie H. Vos komen er dagelijks nog aangiften van ouders bij. In vrijwel alle gevallen gaat het om ge beurtenissen die driejaar geleden zijn voorgevallen. De kinde waren toen vier jaar oud. WIJZIGINGEN AANLEVERTIJDEN ADVERTENTIES I.V.M. KONINGINNEDAG Op Koninginnedag, donderdag 30 april a.s. zijn onze kantoren gesloten. Advertenties voor deze dag (kader- en rubrieksadvertenties "sleutels") moeten uiterlijk woensdag 29 april om 12.00 uur in ons bezit zijn. Uitsluitend familieberichten voor 30 april kunnen woensdag 29 april tot 17.30 uur worden aangeboden. Advertenties voor de uitgave van vrijdag 1 mei (kader- en rubrieksadvertenties "sleutels") moeten uiterlijk woensdag 29 april 15.00 uur in ons bezit zijn. Alleen familieberichten voor 1 mei kunnen vrijdag 1 mei tot 09.00 uur worden opgegeven. Advertentie-exploitatie Haarlem en Leiden in nieuwe spoorboekje geen halteplaats meer Haarlem en Leiden raken bij de nieuwe dienstregeling van de NS beide hun status als halteplaats voor interna tionale treinen lcwijt. In Haarlem stopt tot 24 mei 's avonds om half elf alleen nog de nachttrein naar Parijs. Met ingang van de nieuwe dienstregeling gaat deze trein via Schiphol rijden. Voorts is Leiden vanaf 24 mei niet langer halteplaats voor de Beneluxtreinen naar Brussel. n polderman De NS hebben in spoorboekje, dat vanaf morgen te koop is (voor 9,75 gulden) de dienstregeling drastisch over hoop gehaald. Zelf spreken de Declaraties van burgemeester Rijswijk bekeken ruswuk anp Het gemeentebestuur van Rijs wijk wil een onderzoek laten doen naar het declaratiegedrag van burgemeester Roscam Ab- bing. In afwachting daarvan weigeren de bestuurders in het openbaar over de kwestie te praten. Roscam Abbing (WD, 59) be kende verleden week dat hij voor tenminste zevenduizend gulden aan declaraties heeft in gediend bij de gemeente voor reiskosten die hij in nevenfunc ties maakte. Hij noemt dat han delen 'verdedigbaar'. Een on derzoek - samen met de provin cie Zuid-Holland - moet duide lijk maken of dat klopt. De raad bekrachtigde gisteren het voorstel van het college om de gemeentesecretaris te schor sen. De bestuurders verdenken hem ervan de kwestie te heb ben laten uitlekken. Hij moet de uitslag van het onderzoek thuis afwachten. Marokkaanse vechtersbazen vrijgelaten amsterdam anp De vier Marokkaanse jongens die donderdag bij een vechtpar tij met de politie in Amsterdam- West werden opgepakt, mogen thuis hun rechtszaak afwach ten. Zij worden verdacht van openlijke geweldpleging. De broers van 13 en 18 jaar en de twee andere jongens van 17 moesten gisteren voor de rech ter-commissaris en de kinder- rechter-commissaris verschij nen. Deze besloten het viertal vrij te laten. De jongens zaten sinds donderdagavond vast. Toen raakten enkele honder den, voornamelijk Marokkaan se, jongeren en omwonenden slaags met circa honderd poli tiemensen. Vier agenten raak ten daarbij gewond. NS van de grootste wijziging sinds 1970, toen het vaste half uurspatroon zijn intrede deed. De wijzigingen pakken voor Haarlem niet onverdeeld gun stig uit. Zo wordt de verbinding naar de Amsterdamse kantoor- wijk Sloterdijk minder frequent. De Intercity's van Haarlem naar Eindhoven (Maastricht) stop pen er niet meer, zodat het aan tal treinen Haarlem-Sloterdijk van zes naar vier vermindert. Ook de overstap-verbinding naar Schiphol wordt daardoor slechter. Deze verslechtering wordt nauwelijks goed gemaakt door de stop op het nieuwe station Haarlem-Spaarnwoude. Deze halte wordt slechts twee maal per uur (in beide richtingen) bediend, door de stoptrein Uit geest-Amsterdam via Haarlem.. Reizigers uit de richting Leiden, moesten dus voor dit nieuwe station in het bedrijventerrein Waarderpolder steeds in Haar lem ('Centraal') overstappen. Wel is Lovers Rail er van plan te stoppen maar met je NS-kaartje heb je daar niet zo veel aan. De bediening vah het nieuwe station Voorhout blijft mager met twee maal per uur in beide richtingen een trein. Het verlo ren gaan van de stop in Leiden van de Beneluxtreinen wordt gecompenseerd door een nieu we Intercity Amsterdam- Dordrecht, die in Den Haag of Rotterdam een overstapmoge- lijkheid biedt op de Beneluxtrei- De wijzing van de dienstrege ling van de Beneluxtreinen was nodig om in Brussel een snelle re overstap van of op de hoge snelheidstrein Thalys (van of naar Parijs) en Eurostar (van of naar Londen) mogelijk te ma ken. De sneltrein Amsterdam-Bre da via Haarlem gaat voortaan een stop ,haken in Schiedam, zodat een betere overstap mo gelijk wordt naar treinen op de Hoekse lijn. Voor Leiden is ver der van belang dat de stoptrei nen uit Den Haag niet meer doorrijden naar Amersfoort en Lelystad. In de spits rijden de treinen op het traject Gouda-Al- phen aan den Rijn door naar Leiden. Ze stoppen ook in Lam menschans. De Leidse nachtbrakers blij ven bevoordeeld boven die uit Haarlem. De nachttreinen blij ven via Leiden en Schiphol rij den op tijdstippen dat Haarlem mers kennelijk worden veron dersteld op e'e'n oor te liggen. een jaar geleden het begrip 'onthaasting' tijdens een nieuwjaarstoespraak op haar ministerie. De anonieme maker van dit beeld in de Amsterdamse Mamix- straat was zijn tijd echter al ver vooruit. Terwijl de violist zelf waarschijnlijk nog in bed ligt, spoedt zijn omhulsel zich door de straten. De onthaasting in beeld. foto anp jan dijkhuizen haarlem anp Feyenoord en Ajax, veroordeeld tot straffen van maximaal vier jaar cel. Drie Feyenoorders zijn tot dusverre schuldig bevonden aan betrokkenheid bij de dood slag op Picornie. In enkele andere zaken zijn de verdachten nog niet voor de rechter geweest omdat nog on derzoek plaatsvindt naar de vi deobeelden die een bewakings camera van Rijkswaterstaat op nam van de gewelddadigheden. Vijf hooligans moeten daarom later voor de rechtbank ver schijnen. Voor degenen die maandag bij politierechter A. Monster terechtstaan, geldt dat uitstel niet. Twee Feyenoord-supporters zijn gisteren ieder veroordeeld tot 160 uur dienstverlening en twee maanden voorwaardelijke celstraf. De twee, een 27-jarige en een 29-jarige Rotterdammer waren op 23 maart vorig jaar betrokken bij de massale vecht partij met Ajax-aanhangers bij Beverwijk. Daarbij kwam de Ajax-supporter Carlo Picornie om het leven. Komende maan dag komen nog zes hooligans voor de politierechter in Haar lem, voor hun aandeel in het voetbalgeweld. Eerder was al een grote groep voetbalsuppor ters, onder wie aanhangers van zoeksplan 1998 komend jaar het aantal eerstejaars van genees kunde en tandheelkunde uit te breiden. Maar volgens de on derwijsminister zijn minder stu denten aan de slag gegaan dan de bedoeling was, omdat er niet meer geld beschikbaar was. Meer studenten kunnen ko mend jaar geneeskunde of tandheelkunde gaan studeren. Minister Ritzen heeft de toela ting tot deze twee opleidingen met vijf procent verruimd. De universiteiten krijgen daarvoor negentien miljoen gulden extra. Dat staat in een brief die de mi nister gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het is de bedoeling, het totaal aantal ge- neeskundestudenten op te schroeven van 1.750 tot 1.813. Het aantal eerstejaars tandheel kunde stijgt van 210 naar 225. Ritzen kondigde vorig jaar al aan dat hij met minister Borst van volksgezondheid zou over leggen over een aantal extra plaatsen aan de opleidingen met een studentenstop. Artsen organisaties pleiten namelijk al geruime tijd voor een uitbrei ding van het aantal opleidings plaatsen. Als gevolg van de ver grijzing, toename van deeltijd werk en een verkorting van de werkweek neemt de vraag naar artsen toe. Ritzen besloot tenslotte in het Hoger Onderwijs en Onder- Huurders kopen vaker woning ruswuk anp Hoge rapportcijfers voor Beatrix, Claus en Willem-AIexander doesburg gpd Nederland heeft-veel kroonprins Willem-AIexander. De troon opvolger krijgt van het volk een ruime voldoende voor zijn optreden in het openbaar. Bovendien is een grote meer derheid van mening dat de monarchie na het vertrek van de huidige vorstin in stand moet blijven. Ook daaruit spreekt een groot vertrouwen in het toekomstig staatshoofd. Dit blijkt uit een onderzoek van het Zeis ter bureau Tangram, dat in opdracht van het Gelders Dagblad is gehouden. In to taal 515 inwoners van Zutphen en Does burg, de twee gemeenten die koningin Beatrix donderdag bezoekt, zijn uitvoe rig ondervraagd over de viering van Ko ninginnedag in hun steden en de waar dering voor het vorstenhuis. De resulta ten zijn volgens de onderzoekers repre sentatief voor Nederland. De geënquêteerden is onder meer ge vraagd een rapportcijfer te geven voor het openbaar optreden van de koninklij ke familie. Koningin Beatrix krijgt ge middeld een 7,7. Haar oudste zoon kan rekenen op een 7,5. Ook echtgenoot prins Claus scoort met een 7,2 een rui me voldoende. Willem-AIexander wordt geprezen om zijn spontaniteit en joviale uitstraling. De rel rond zijn benoeming in het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) laat de overgrote meerderheid van de onder vraagden volledig koud en speelt geen enkele rol bij de beoordeling van zijn persoon. Slechts vijf procent vindt dat Willem-AIexander vanwege een slechte uitstraling een onvoldoende verdient. Deze critici vinden ook dat de kroon prins te veel op de achtergrond blijft. Prins Claus wordt door de meeste men sen omschreven als een sympathiek en integer mens. Er klinkt veel respect en waardering door voor de wijze waarop hij zich ondanks zijn ziekte in het open baar presenteert. In totaal zeven procent geeft Claus een onvoldoende. Ze geven daarbij juist de verminderde vitaliteit van de prins als voornaamste reden aan. De prinsen Constantijn en Johan-Friso staan duidelijk in de schaduw van hun oudere broer, kroonprins Willem- AIexander. Liefst 42 procent van de on dervraagden bij een enquête onder de inwoners van Doesburg en Zutphen (de steden die koningin Beatrix op Konin ginnedag bezoekt) slaagt er niet in op ei gen kracht één van de namen van beide andere zonen van koningin Beatrix en prins Claus op te lepelen. Slechts één op de vijf ondervraagden lukt het wel om de namen van de prin sen foutloos te noemen. Ongeveer 27 procent noemt één van beiden. Pakweg één op de tien geënquêteerden verbas tert de prinsennamen: ,,Is het niet Friso of zoiets?" Eindhovenaren stichten Alexander en Emily-club Het wordt de Eindhovenaar Jo- han Vlemmix nou toch te gek: hij maakte al een Emily-cd, een Emily-munt en hij organiseerde ook al een brievenactie. En nóg heeft prins Willem-AIexander zich niet met Bremers verloofd. Maar Vlemmix gaat niet bij de pakken neerzitten. Hij is inmid dels naar de'notaris gestapt en heeft samen met Valdi Vrinssen uit Eindhoven de Willem- AIexander en Emily Vereniging laten inschrijven. „De vereniging heeft ten doel een huwelijk van kroonprins Willem-AIexander van Oranje met Emily Bremers te bevorde ren", zo luidt het mogelijk op het stel zelf wat bemoeiailerig overkomende streven. De ver- De laatste weken gonsde het van de geruchten over een ver loving op maandag, de 31ste verjaardag van de prins. De po pulaire weekbladen voorspel den de verbintenis met grote stelligheid, een groot bedrijf be stelde bij een krant voor de ze kerheid een advertentiepagina voor vandaag en journalisten werden getipt over Emily Bremers die vorige week don derdagavond in een restaurant in Scheveningen alvast afscheid van haar KLM-collega's zou hebben genomen. Gisteren was dan ook een me- diadrukte van jewelste bij het woonhuis van de prins aan het Haagse Noordeinde: vijf came raploegen en vijftien fotografen hadden zich er opgesteld om de gasten van de jarige, en één in het bijzonder, voor de lens te krijgen. Twee Haagse peuters staan voor de deur van het huis van prins Willem-AIexander in Den Haag om hem ter gelegenheid van zijn 31-ste verjaardag, gisteren, een kleurplaat aan te bieden. Het huis van de prins werd gisteren belegerd door fotografen die hoopten dat de kroonprins zijn verloving zou aankondigen. foto anp ed oudenaarden Steeds meer huurders maken gebruik van de mogelijkheid hun huis van de woningcorpo ratie te kopen. In 1997 gebeurde dat 16.500 keer. Dat is een kwart meer dan in 1996, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De woningcorporaties verdie nen goed aan deze verkopen. Gemiddeld werd 148.000 gul den betaald voor een huis. De woningbouworganisaties ma ken daarop een winst van een halve ton. Dit geld gebruiken ze voor nieuwbouw of renovatie van bestaande woningen. De meeste huurwoningen worden in de provincies Flevoland, Drenthe, Friesland, Zeeland en Groningen verkocht. Dit zijn volgens het CBS ook de provincies met het grootste aantal leegstaande huurhuizen. Ondanks het verkopen van huurhuizen en het slopen van panden, neemt de leegstand niet af. Begin dit jaar stond 0,3 procent van- de woningen lan ger dan drie maanden leeg, tien procent meer dan begin 1997. De meeste leegstaande huizen zijn te vinden in Flevoland en Groningen. Veel huizen voldoen niet aan de eisen van potentiële huurders maar in sommige re gio's zijn ook gewoon te veel huurwoningen. Ook studenten van universiteit mogen werken Naast hbo'ers kunnen binnen kort ook studenten aan de uni versiteit hun opleiding gaan combineren met werk. Minister Ritzen van onderwijs heeft ne gen universitaire studies uitge kozen die mogen beginnen met de zogenoemde duale leerwe gen. Dat staat in een brief die Rit zen gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Ritzen wil graag dat studenten al tij dens hun studietijd werkerva ring opdoen zodat de overgang naar de arbeidsmarkt makkelij ker wordt. Het is de bedoeling dat de studenten het eerste deel van hun studie volledig in de collegebanken doorbrengen. In de laatste fase van hun oplei ding mogen ze de studie combi neren met werken in de prak tijk. De minister wil voor dit plan 3,6 miljoen gulden uittrekken in de komende drie jaar. In totaal is bijna twaalf miljoen gulden beschikbaar voor experimenten met duale opleidingen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5