Steeds meer geld voor geneugten des levens Jongeren werken voor geld en ei 'Stroomstoten op m'n buik waren het pijnlijkst' Feiten &Meningen Nederland te^ER 24-uurseconcüfk! De Staat van het Land 1998 DINSDAG 28 APRIL 1998152 Koopwoning (netto) ƒ12.828 Huurwoning 8772 Voeding 7853 Kleding 1998 Div. verzekeringen 1712 Gem. heffingen/belast. 1018 Hobbies/sport 975 Kranten/Tijdschriften 743 Het bedrag dat een huishouden gemiddeld per jaar uitgeeft aan: Pius Lustrilanang ontvoerd in Indonesië Twee maanden was democratisch activist Pius Lustri lanang (30) spoorloos. Het Indonesische leger en de po litie zeiden van niets te weten. Pius zelf zweeg na zijn vrijlating op 3 april. Tot gisteren. Toen vertelde hij hoe 'ze' hem twee maanden vasthielden in een gevangenis annex martelcentrum bij Jakarta. Vandaag komt hij in Nederland aan. Om bij te komen. En om af te wachten hoe de situatie in Indonesië zich ontwikkelt. Op de luchthaven van Singapore is hij voor het eerst sinds maanden buiten de greep van zijn Indonesische beulen. Toen 'ze' hem twee maanden na zijn ontvoering vrij lieten, bedreigden ze Pius met de dood als hij het zou wagen zijn mond over zijn belevenissen open te doen. „'Houd je van je moeder', vroegen ze me. Wat ze bedoelden was wel duidelijk." Dat was op 3 april. 'Ze' vervoerden Pius geblinddoekt naar Jakarta's luchthaven Soekarno-Hatta. Hij kreeg een ticket naar Palembang, de Sumatraanse stad waar hij werd geboren en waar zijn moeder nog woont. De afge lopen weken hield hij zich daar koest. Slechts zijn naaste familieleden en vrienden kregen iets te horen. De pers hield hij zorgvuldig op afstand. Pas toen het visumstempel voor Nederland in z'n pas poort stond, toog hij naar Jakarta. Gisterochtend getuig de hij daar voor de Nationale Commissie voor de Men senrechten (Komnas HAM). „Kort na mijn vrijlating heb ik mezelf beloofd, dat wat ze mij hebben aangedaan niemand anders mag overkomen. Het moet stoppen. Ik hoop dat andere 'vermisten' ook zullen vertellen wat hun is overkomen." Pius was immers niet alleen, daar in die gevangenis buiten Jakarta. „Desmon Mahesa was er ook, en Hary- anto Taslam, en Herman Hendrawan, en Faisol Riza." Stuk voor stuk namen van mensen die officieel nog spoorloos zijn, of die wel weer zijn opgedoken, maar zwijgen over wat ze hebben doorgemaakt. Diversen van hen zaten of zitten in de geheime gevangenis waar ook Pius onder handen is genomen. „Ik heb hun stemmen gehoord. Ik weet zeker dat ze daar hebben gezeten." Zijn verhaal begon op 4 februari. Hij had in Jakarta ie mand bezocht in ziekenhuis Cipto Mangunkusumo. Na het bezoekuur stond hij op een bus te wachten. In plaats van een bus stopte er een auto. Mannen sprongen eruit en werkten Pius het voertuig in. „Ik werd meteen ge blinddoekt. Het ging zo snel, dat ik mijn ontvoerders niet meer zou herkennen als ze nu voor me zouden staan. Ze deden me handboeien om en zetten de auto radio hard aan. We hebben ongeveer een uur gereden. Ik schat dat het gebouw waar ze me heen brachten er gens tussen Jakarta en Bogor staat. Misschien ter hoogte van Sentul of Cibubur." Later hoorde Pius van een bekende dat er een gerucht gaat over een geheime gevangenis die Gunung Putri zou heten. Ook wordt in Jakarta gespeculeerd over een mo gelijke rol van 'Groep Vier' van Kopassus, het elitekorps dat tot voor kort onder commando stond van president Soeharto's schoonzoon generaal Prabowo Subianto. „Meteen na aankomst begonnen ze me te ondervra gen. Over mijn activiteiten van de maand daarvoor." Pi us is secretaris-generaal van de democratische pressie groep Aldera en secretaris van Siagq, een los samenwer kingverband ter ondersteuning van de oppositie. „Ze vroegen me over bijeenkomsten waar ik wel iets van wist, maar ook over een vergadering waar ik niet was ge weest. Toch wilden ze ook daarover antwoorden. Ze sloegen en schopten me. En ze gaven me elektrische schokken. Op mijn armen, mijn benen en mijn buik. De stroomstoten op mijn buik waren het pijnlijkst." „Wie mijn ondervragers waren, weet ik niet. Soms was ik geblinddoekt. En als ze mijn blinddoek afdeden, had den ze zelf maskers voor. Het leek de Ku Klux Klan wel. Daardoor kan ik ze nooit meer identificeren. Op een ge geven moment lieten ze een grote bak vol water lopen. Ze drukten ze mijn hoofd onder water en zetten dan hun schoenen in m'n nek. Keer op keer. Toen dat ik echt: dit overleef ik niet, nu gaan ze me vermoorden." Na twee dagen hielden de martelingen en verhoren op. Na die eerste dagen zat Pius de rest van de tijd 'ge woon' gevangen. Alleen in een cel, volkomen onzeker over wat hem te wachten stond. Hij tekent een platte- grondje van een cellenblokje van zes. Elk van die hok ken was twee bij 2,5 meter, met een slaapplaats, een toi let en een washoek. Als er iemand werd vrijgelaten, schoof hij een cel op. „Kijk", wijst hij in een wachtruimte op Singapore's Changi Airport. „Een camera". Hij grijnst. Wekenlang begluurde een camera hem in zijn cel. Uitgezonderd drie nachtelijke uurtjes - „Alleen daardoor kon ik de da gen tellen, want daglicht zag ik niet" - blèrde constant een radio door het cellenblokje. „Ik kon wel communi ceren met de mensen in de cellen naast me. Maar ge schreeuw van mensen elders in het gebouw kon je door die radio niet horen." Vlak voordat we het luchtruim kiezen, komt een man in blazer aanlopen. Hij drukt Pius een enveloppe in de hand. „Ik heb gehoord dat je bagage niet in het vliegtuig zit. Hier zijn wat dollars." Pius schudt de man de hand en bedankt hem. „Weet je wie dat is? Eka Cipta!" Waar om een van de rijkste zakenluk van Indonesië een ge martelde activist een handje toesteekt? Pius haalt z'n schouders op. In Singapore koopt hij een warm jack. Nederland mag dan veilig zijn en hij hoopt er zijn even wicht te hervinden. „In Europa is het voor een Indone siër ook koud." SINGAPORE RONALD FRISART Pius Lustrilanang getuigde gisteren voor de Nationale Commissie voor de Mensenrechten en stond daarna de pers te woord. foto cpd Het huishoudboekje van de Nederlander Nederland oordeelt nega over het streven naar eer 24-uurseconomie. Het r; cijfer daarvoor is laag: 4,i merkelijk is dat de 24-uureconomie verwoq wordt door kiezers van al tijen. Zo moeten ook kie2 van WD en D66 er niets hebben, terwijl vooral de tijen er in Den Haag een voor breken. WD'ers beoordelen de 24-uurs-economie met De kiezers van D66 met Het meest negatief is de hang van de christelijke j! en. Die van het CDA waa de 24-uurseconomie mei zeer lage 3,7. De aanhang®1 de kleine christelijke partf1^8 r ipwnr kan er niet meer dan e voor opbrengen. Over één onderdeel van li streven naar de 24-uursepFSC mie is Nederland niet neg Het verruimde winkelsluijr beleid krijgt een gemidde^ waardering van 6,01 ier i De pc in ver iven a wee n Arco Kalis, Alblasserdam 28 jaar Schilder, 37,5 uur per week 2000 netto per maand Alleenstaand, woont bij ouders Werken doet Arco Kalis om leuke din gen te kunnen doen in zijn vrije tijd. Want als onderhoudsschilder heeft hij dan wel veel eer van zijn werk, maal ais de verf droog is, wacht het volgen de pand. Het liefst knapt Kalis meubels op met oude hout- en marmertech nieken. „Daar kun je thuis naar kijken en van genieten." Over een paar jaar wil hij vier dagen gaan werken om lekker te kunnen 'hobbyen'. „Eigenlijk wil ik nog minder werken, maar dan moet ik zo veel sala ris inleveren dat het kritisch wordt. Ik wil namelijk een huis kopen." De zekerheid van een vaste baan wil Kalis daarom graag houden. „Het is af wachten of dat lukt. Als je je baan kwijt raakt, is het heel moeilijk om weer vast als schilder aan de slag te gaan. De meeste bazen werken met contrac ten." Stoppen met werken, doet Kalis zodra hij 'de zaakjes voor elkaar' heeft. „Het liefst als ik veertig ben, maar dat zal wel niet kunnen. Ondertussen zullen de schilders het drukker krijgen, voorspelt hij. „Op drachtgevers gaan steeds meer druk op de tijd leggen. Tijd is geld, de klus moet af. Ik denk dat schilders ook in het weekeinde aan de gang moeten. Ik ben er geen voorstander van, het is een hele verandering. Maar 's avonds doorwerken kan nu eenmaal niet. Want schilders hebben nog altijd dag licht nodig." Marianne Ronner, Maarssen 29 jaar banketbakker, 38 uur per week 3475 gulden bruto per maand Alleenstaand, woont op zichzelf Volgens haar contract werkt Marianne Ronner maar 38 uur bij Martins Vers bakkerij in Maarssen. Maar in de prak tijk staat ze minstens 41 uur per week deeg te bereiden, taarten te versieren en koekjes te bakken. „Zo gaat dat bij banketbakkers. Vooral in de kleine be drijven loopt de werkdruk de spuiga ten uit." Het vak is lichamelijk erg zwaar, want van rondsjouwen met zakken bloem van 20 kilo raak je snel uitgeput. „In het begin had ik zelfs geen puf meer om 's avonds te sporten. Maar nu ga ik vaak zwemmen, want een goede con ditie is broodnodig als je dit werk goed wilt blijven doen." Werken in een klein bedrijf is zwaar. „In grote ondernemingen waar ik vroeger heb gewerkt, krijg je maar één taak. Ik versierde altijd de taarten. Dat creatieve werk vind ik het leukst. Lek ker priegelen met suikergoed. Nu heb ik daar minder tijd voor, want ik moet ook het deeg bereiden en als de baas ziek is, sta ik zelfs in de winkel." Ronner is daarom op zoek naar een andere baan in een groter bedrijf. „Daar kun je ook makkelijker een dag- je vrij nemen omdat je meer collega's hebt die de taken kunnen overnemen. Bovendien wil ik in de toekomst mis schien korter werken. Dan heb ik meer tijd voor mijn grote hobby: schilde ren." Voorlopig zit korter werken er niet in. „Ik moet voor mezelf zórgen want ik heb geen werkende partner. En alleen al aan huur, elektriciteit, kleding, eten en de telefoonrekening gaat een flink deel van mijn salaris op. Over mijn loon ben ik ontevreden. In de banket bakkerswereld zijn de salarissen geen I vetpot." Voor de gemakken en geneug ten des levens heeft de Neder lander steeds meer geld over. Zo geven wij gemiddeld per huishouden ruim 3.300 gulden per jaar uit aan vakanties, bijna 1.000 gulden aan alcoholische versnaperingen, 4.400 gulden aan de auto en - tenminste in de huishoudens waar gerookt wordt - bijna 1.500 gulden aan sigaretten en sigaren. En per gezin lezen wij per jaar voor 340 gulden aan boeken weg. Het huishoudboekje van de doorsnee Ne derlander wordt echter gedomineerd door de vaste lasten en de eerste levensbehoef ten. Aan voeding geven we gemiddeld bijna 8.000 gulden per gezin uit en aan kleding bijna twee mille. Gas, licht en water slokken ruim 2.800 gulden van het gemiddelde huishoudbudget op, zo blijkt uit de enquête 'De Staat van het Land 1998'. De telefoon kost het doorsnee gezin 928 gulden per jaar. In het onderzoek is uitgegaan van de beste ding van het netto-inkomen, na aftrek van inkomstenbelasting en sociale premies. COLOFON: Aan deze GPD/SEO-prodiJa werkten mee: Prof. Dr. Bernard van Praii, Annemiek ten Hove Jansenla Peter Hop van de Stichting) Economisch Onderzoek va Universiteit van Amsterda Redactie: Judith Flier, Harm Half Evelien de Jager, Margot de j| Sylvia Marmelstein, Leonoor Wilfred Scholten, Hans de Foto's: Cees Zom, Roland Rob Keeris, Henriëte Infografieken: Tekening: Edith Eindredactie en Hans de Bruijn. Arco Kalis: „Ik wil het liefst stoppen met werken als ik veertig ben, maar dat zal wel niet kunnen." foto gpd roland de bruuin Maar ook daarmee is het beslag van de overheid op het huishoudinkomen natuur lijk nog niet voorbij. Aan gemeentelijke hef fingen en onroerende-zaakbelasting gaat 1.000 gulden per jaar op, en ziektekosten verzekeringen en andere verzekeringen kos ten gemiddeld nog eens 4.000 gulden per jaar. Sommige uitgaven worden slechts door een minderheid van de bevolking gedaan, maar ook dat levert interessante gegevens op. Zo blijkt dat de 20 procent van de geënquê teerden die zeggen huishoudelijke hulp te hebben, daar per jaar 2.000 gulden aan uit te geven. Aan studiekosten geeft eenderde van de bevolking gemiddeld 1.900 gulden uit. De elf procent die kiest voor homeopa thische medicijnen kost dat 260 gulden per jaar. Sport en hobby's - door 69 procent ge noemd - kosten bijna 1.000 gulden per jaar. Lidmaatschappen en contributies vragen 672 gulden. Wie met het openbaar vervoer reist (49 procent) betaalt 735 gulden voor tram, trein of bus. De computer (36 pro cent) vergt 650 gulden per jaar. En aan doe- -het-zelfartikelen geven we zo'n 780 gulden uit. Ruim 42.000 krantenlezers hebben de twee pagina's vragenlijsten ingevuld die op 17 januari werden gepubliceerd. Dat leverde een schat aan informatie op over het dagelijkse leven en werk, inkomen, politieke opvattingen, voorkeuren, en lichamelijke en geestelijke gesteldheid van de lezers. Het omvangrijke onderzoek was een initiatief van de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) van de Universiteit van Amsterdi de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), de nieuwsorganisatie van regionale dagbladen waar ook deze krant is aangesloten. Deze week is er dagelijks een pagina met gegeven uit de enquête en verhalen over wat 'De Staat van de Nederlander' kan worden genoemd. Suzy van der Meer, Enschede 28 jaar Ziekenverzorgende, uur per week 3275 bruto per maand Getrouwd, kostwinner De hele dag door rennen van bed naar bed. Zo gaat dat in het verpleeghuis. Kapot is Suzy van der Meer 's avonds. „Het werk is letterlijk zwaar. Je moet mensen wassen die zelf niets meer kunnen. Dat voel je wel in je nek en in je schouders." De zorgsector wordt onderbetaald en onderschat, maar toch is het een mooi vak, vindt ze. „Ik mag graag werken. Niet alleen om geld te verdienen, maar ook voor m'n eigenwaarde. Je betekent iets voor mensen, neemt deel aan de maatschappij. Ik zou niet de hele dag het huishouden willen doen." Korter werken, hoeft voor Van der Meer dan ook niet. „Doordat ik ook 's avonds en 's nachts werk, heb ik over dag vrije tijd. Bovendien wil ik hon derd procent salaris houden. Ik ben kostwinner, dus ik heb zekerheid no- dig." Dat wil niet zeggen dat ze hetzelfde wil blijven doen. „Ik blijf niet mijn hele le ven aan het bed. Op den duur wil ik ook wel leidinggeven. Ik hoop dat het haalbaar is om te stoppen met werken als ik 55 ben. Maar voor hetzelfde geld vind ik het dan nog zo leuk dat ik een paar uurtjes ga lesgeven of zo." Voorlopig is ze in de verzorging echter nog hard nodig. „De werkdruk is zo hoog dat niemand nog een stapje har der kan. Dat zou niet menswaardig zijn voor de patiënten. Maar ook niet voor de verpleging. Dan word je een veredelde wasmachine. Rien Fraanje, Leiden 25 jaar Consultant, 40 uur per week 4000 bruto per maand woont samen Hij is nog maar net afgestudeerd en heeft al twee keer een vast contract in de wacht gesleept. „De werkgevers staan in de rij voor mensen die ver stand hebben van Informatietechnolo gie (IT)." Maar Rien Fraanje is niet van plan om job-hopper te worden. „Hier, bijMoret Ernst Young, zijn nog veel teveel uitdagingen." Hij gaat bedrijven af die problemen hebben. Ze vragen zich bijvoorbeeld af hoe ze het beste een klantenbestand bij kunnen hou den. Fraanje puzzelt net zo lang totdat hij de beste manier heeft gevonden en ontwerpt daar een computerprogram ma voor. „Juist dat directe contact met de klant trekt me aan. Ik voel er n voor om in het wilde weg comput programma's te schrijven." Veel jonge mensen laten zich de IT-sector inlokken omdat de bedi gouden bergen beloven. „Maar hl niet alleen flitsend werk waarbij j( 2 een torenhoog salaris en met een biele telefoon en een auto van de het land door mag scheuren. „Je ook keihard werken. Overwerken e] hier heel normaal." Korter werken hoeft voor hem nit „Althans, nu nog niet. Ik heb geei deren, dus kan ik makkelijk een v werkweek draaien. Maar als er ovi een paar jaar wel kinderen komen ik wel een stapje terug doen. Het me dan ook gerust dat dit bedrijf moeilijk doet als werknemers vier gen willen werken. Het geeft een gevoel als de baas met je meeden) s u riev' )nd lant Conti Rien Fraanje: „Je moet keihard werken. Overwerken is hier heel normaal." foto gpd cee

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2