'ndergronds transport niet reëel' 'Een heuvel: doortrappen joh D Leiden Regio Iulinair wandelen historisch Leiden Eerste pand bedrijventerrein Verbijsterend -DAG 28 APRIL 1998 CHEF JAN PREENEN, 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 1 Leiden sceptisch over studie |s kortzichtig om te denken dat ondergronds Jervoer een oplossing is voor zoiets kleinschaligs als llorradingsproblemen aan de Aalmarkt in Leiden. Dat Kradolfer. "-voorman J .AAD RIETVELD llfer reageert op het initia- en onderwijs naar een moderne jan burgemeester en wet- vorm van'buizenpost'. Iers van Leiden om deel te Ondergronds vervoer, meent de liberaal, is misschien een op lossing voor het transport van goederen 'op de as Rotterdam- Schiphol'. „De mainports, daar is zo'n systeem voor bedoeld. Je spreekt echt over mega-investe- ringen. Dan is het toch op zijn zachtst gezegd ireëel, dorps zou ik haast willen zeggen, om te denken dat dat een oplossing zou kunnen bieden voor de be reikbaarheid van de Aalmarkt. Als je daarover nadenkt, kies dan het juiste perspectief." Stadsdistributiecentrum Het heeft Kradolfer verbaasd, dat wethouder T. van Rij (PvdA- /verkeer) ook denkt over een combinatie van het onder gronds transport met het stads distributiecentrum. Het SDC is nu nog gevestigd in Leiderdorp, maar krijgt vermoedelijk een nieuw onderkomen in de Oost- vlietpolder. De aanvoer van goederen naar het centrum, dat de hoeveelheid zwaar vracht verkeer in de Leidse binnenstad moet terugdringen, blijft ver achter bij de verwachting. Kra dolfer: „Als ik Van Rij nu hoor praten over een combinatie van SDC en ondergronds goederen vervoer, dan denk ik: wat wil dit college nou? Geloven ze nu al niet meer in de huidige opzet?" Niet goed Van Rij is niet onder de indruk van de kritiek van Kradolfer. „Zijn wij eens innovatief bezig", zegt hij, „is het weer niet goed." h0U(j historische wandeling door eidse binnenstad en af en otosh ieerstrijken voor een culi- gerecht in vijf restaurants. wezt| roor kunnen belangstel- in zich inschrijven. De rolgende culinaire wande- i op moederdag 10 mei en itom 11.30 uur. ze 'Dinnerwalks' zijn een itief van de Haagse Dinner- een club die activiteiten diiseert voor alleenstaan- Maar de Dinnerwalks zijn zoor paren bedoeld. Gedu- 0 aan aantal zondagen dit wandelen groepen van on er twintig mensen door de enstad en nuttigen een lil gerechten, 'het beste dat estaruant in huis heeft', in iouvernante, Mangerie De Koekop, Koetshuis De 0 ielbus in plaats van Interliner ssen Noordwijk en Den Haag EN BOLLENSTREEK euit krac Stic interliner die de Bollen- met Haarlem en Den verbindt (391), wordt in nieuwe dienstregeling be- tot een dienst tussen ilem en Noordwijk. Van rdwijk naar Den Haag een normale sneldienst nummer 95 zijn plaats in. rijdt met dezelfde frequen n stopt ook in Katwijk en Jenburg. De nieuwe dienst- ,r ling gaat 24 mei in. ei8en !t halveren van deze Interli- vloeit voort uit een tregel van het ministerie, eer en Waterstaat bepaalde lopen jaar de gemiddelde ZLn8e heid van Interliner 391 op raject Noordwijk-Den Haag 9 kilometer per uur. Dat is 15 de a? hC w ukb.; :lusie kerkt 'rantii de g verstrel iSETTEI slechte les Burcht, Oudt Leyden en Het Prentenkabinet. De groepen worden rondge leid door een deskundige gids, meestal een kunsthistoricus, die de wandelaars de mooiste plek jes van het centrum laat zien, iets over de historie vertelt en die verhalen voorziet van anek dotes. Verzamelen gebeurt om 11.30 uur in een nog onbekend café in de binnenstad, het eer ste gerecht wordt omstreeks 12.30 uur geserveerd. Het laatste gerecht is een 'grand de sert' en de Dinnerwalk eindigt omstreeks 18.30 uur. Deelname aan de culinaire wandeling kost 95 gulden inclu sief gerechten, exclusief drank. Andere dinnerwalks zijn op 11 oktober en 15 november. Aan melden via De Dinnerclub, tel. 070-3800428. één kilometer per uur te wei nig", aldus L. Warmendam van de NZH. Daarom wordt de lijn nu in tweeën geknipt. Momenteel geldt nog een overgangsregeling en is op het hele traject ook de normale strippenkaart geldig. Die situatie duurt tot 6 juni. Daarna geldt op de Interliner van en naar Haarlem weer de volle prijs. Deze stopt op de Joppeweg in De Zilk, bij het via duct in Noordwijkerhout, en in Noordwijk op de Van der Mor telstraat, het Picképlein en de Boekerslootlaan. Op de nieuwe bus 95, van het Noordwijkse Picképlein via Katwijk, Valken burg en Den Haag CS naar Den Haag HS, is de strippenkaart Op het nieuwe Noordwijkse bedrijventerrein 's Gravendijck verrijst momenteel aan de kant van de Herenweg het eerste pand. De e bewoner is accountantskantoor Van Duyn en Ramakers, nu nog gevestigd aan de Losplaatsweg in Noordwijk. foto henk bouwman WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl KOOI De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt vanavond in het restaurant van zwembad De Zijl haar maandelijk se bijeenkomst. Naast een veiling is er gelegenheid tot koop, ver koop of ruil van postzegels. Daarnaast wordt een kleine veiling ge houden. Voor geïnteresseerden is er ook een dialezing over het the ma 'perfïns', postzegels met firma-perforaties. De bijeenkomst be gint om acht uur, de zaal aan de Paramaribostraat 66 gaat een uur eerder open. De jeugd is om half zeven welkom. De toegang is gra- BINNENSTAD Muziekvereniging Concordia houdt zaterdag een su perbingo in haar gebouw aan de Langegracht 61. Aanvang acht uur. BINNENSTAD 'In de puberteit...' is de naam van de cursus, die de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) vanaf dinsdag 12 mei houdt voor ouders met een puber in huis. De puberteit is voor zowel de kinde ren als de ouders een periode van veranderingen, die haar weerslag kan hebben op de opvoeding. De cursus voorziet in praktische ad viezen, extra informatie of wagen over de omgang met kinderen in de puberteit. 'In de puberteit...' bestaat uit vijf bijeenkomsten van ruim twee uur in de avonduren. Deelnemers wordt een bijdrage van vijftig gulden gevraagd. Belangstellenden kunnen zich aanmel den voor de cursus bij het LWO aan de Breestraat 117 (5168168). Ook voor informatie kan men daar terecht. STEVENSHOF Onder het mom 'we maken de waterspeeltuin schoon, dat vinden we heel gewoon!' steken kinderen in de Ste venshof vanmiddag hun handen uit de mouwen. In samenwerking met wijkbeheer krijgt de waterspeeltuin in het Stevenshofpark van de kinderwijkraad een schoonmaakbeurt. MORS Home-start Leiden zoekt vrijwilligers die ondersteuning en praktische hulp willen bieden aan ouders, die door spanningen in het gezin niet meer toe komen aan de opvoeding van hun jonge kind(eren). Wie zijn ervaring als opvoeder wil inzetten voor ande ren en bereid is te luisteren en aandacht te geven, kan contact op nemen met Annemiek van Keulen bij Home-start (5722700)Begin mei begint Home-start met een voorbereidende cursus voor nieuwbakken vrij willige rs 'UIYENBERICHTEN Show en demonstraties van Koninklijke Marine in Lisse De busmaatschappijen ma- einig om het (duurdere) In- ken de overige wijzigingen in de ner-tarief te mogen hante- dienstregeling begin mei be- Zonder overdrijven. Dat is kend. Het Korps Mariniers geeft vrijdag 8 mei een 'roadshow' in Lisse. Dat gebeurt wegens het 800-jarig bestaan van het dorp. De show, die onder andere spectaculaire demonstra ties omvat, duurt van 14.00 uur tot 18.00 uur. Plaats van handeling is sportpark Ter Specke aan de Spekkelaan. Een fototentoonstelling en een videopre sentatie geven een impressie van de oplei ding bij het korps, de taken, de oefeningen in binnen- en buitenland en de deelname aan vredesoperaties. Verder wordt het één en ander aan uitrusting en wapens getoond. Om het dynamische karakter van het leger onderdeel te benadrukken, is er een tien meter hoge klimtoren die het publiek onder begeleiding van de mariniers mag beklim men. Duiktank De duik- en demonteergroep van de Ko ninklijke Marine demonstreert een duik tank en een uitrukwagen. Tussen 14.00 uur en 15.00 uur verzorgt een helikopter van de marine een show waarbij vijf parachutisten worden gedropt. Aansluitend geven de ma riniers een reddings/hijsdemonstratie en is een vliegdemonstratie van een Orion pa trouillevliegtuig. Ondertussen zorgt de steelband van het Korps Mariniers voor de muzikale omlijsting van de show. Ook de vereniging 'Keep Them Rolling' is 8 mei aanwezig in Ter Specke. De club toont legervoertuigen uit de Tweede We reldoorlog, onder andere een Harley Da vidson motorfiets, een jeep en diverse vrachtwagens. De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Menen. PV Het Oosten W. Kop 1, 4, 5, 10; B. van Put ten 2, 7, 9; L. Degen 3, 6; P. Mooten 8. PV De Rijnklievers Comb. W. v.d. Kooy Zn. 1, 6, 8; M. Hogenboom 2, 9; T. Kraan 3, 4; G. v.d. Poel 5, 7; G. van Goozen 10. PV de Blauwkras R. v.d. Geer 1,2, 10; P. Landes- bergen 3, 4, 5, 6, 8, 9; Comb, v.d. Blom 7. PV de Reisduif H. Dusoswa 1; N. de Groot Zn. 2,3,4,6,7,8,9, 10; W. Tol boom Zn. 5. PV Leiderdorp D. van Seggelen 1, 2, 10; A. Pe tit 3; W. van Oosten 4, 7; M. Reijerse 5, 6, 8; B. van Mil 9. PV De Vriendenclub F. v.d. Nieuwendijk Zn 1, 3; W.F. de Jong 2; Comb. Van Wee- ren/Pracht 4; Th. Dongelmans 5, 6, 10; Th. Habraken 7; Comb. Diersman/Kramer 8; A.J. Link 9. Agenten Hollands Midden weer op stap niet blinden en slechtzienden LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Kijk nou 's uit je doppen, joh", zegt een politieagent tegen een blinde die ergens tegenop botsL.Of: „Je ziet er niet uit vandaag!" En tegen een groep blinden: „Wil iemand nog een gevulde koek?" Als dan in koor 'Jaaah!' volgt: „Kan niet, ze zijn op.,." Humor waar niet iedere blinde of slechtziende tegen kan, zo weet een aantal Leidse agenten inmiddels. Ar no Bijl en Henk Woppenkamp gaan donderdag met nog zestien collega's van het politiekorps Hollands Mid den en veertien blinden en slecht zienden een lang weekeinde op stap. Dat wordt dikke lol en dat mag de buitenwereld best weten. „Want wij agenten houden ons niet alleen met nare dingen bezig." Dit jaar fietsen de agenten, man nen en vrouwen, op tandems, met blinden en slechtzienden achterop, langs jeugdherbergen in Bunnik, Soest en Eist. De fietsen en andere spelmaterialen worden geleend van het Blindeninstituut Bartiméus in Zeist. Iedereen doet mee aan een puz- zeltocht - Hoeveel spijlen telt dat hek? Of: Ruik je hier een pompsta tion? -, er wordt gezwommen in een meertje en 's avonds is het feest met echte gitaarmuziek - „Een van de vrouwen zingt prachtig" - drankjes en dans. Soms gaan tot in de kleine uurtjes de beentjes los. „Ze zijn dan hun bed niet in te tremmen." Liefdadigheid? Nou nee. Dat is niet helemaal het juiste woord. „We zijn vrienden", zegt agent Henk Wop penkamp. „We zijn geen hulpverleners. De blinden willen ook niet als patiënt worden behandeld. We zijn keihard in onze grap pen en dat waarderen ze juist. Natuurlijk helpen we hen ook bij van alles, dat moet wel. Maar het is vooral leuk, voor beide partijen. En het is voor ons een manier om onze eigen sores te relativeren. We zien weer 's een andere kant van de wereld." NK zwemmen verstandelijk gehandicapten in De Lis mensen met een verstandelijk en/of lichamelijk handicap. Edith van Dijk - de lange-afstand- zwemster die bij het WK in Perth zilver won op de 5 kilometer en derde werd op de 25 kilometer - reikt een aantal medailles uit. In de pauze is er een demonstratie van de Nederlandse kunst- en figuurzwemploeg. Het kampioenschap begint om 10.30 uur en duurt tot 17.00 uur. Het nationaal kampioenschap zwemmen voor verstandelijk gehandicapten is dit jaar in sport centrum De Lis in Lisse. Lisse mag de wedstrijden organiseren vanwege het 800-jarig bestaan van de gemeente. De wedstrijden zijn op 16 mei. Het evenement is een initiatief van stichting De Zevensprong die sport en recreatie biedt aan Politieagenten van het korps Hollands Midden en blinden en slechtzienden maken zich op voor een tandemrit. „We zijn vrienden, geen hulpverleners." foto pr De Leidse agenten gaan al jaren op stap met de blinden. „Het is begon nen met een actie voor het goede doel die de politie hield tijdens de Singelloop een jaar of twaalf geleden. Toen hebben we tandems geschon ken aan blinden en slechtzienden, maar ze hadden er niets aan zonder begeleiders. We zijn toen meegegaan en sindsdien gaan we elk jaar met el kaar op stap. Er is een harde kern blinden en slechtzienden overgeble ven. Dat zijn mensen die onze aparte - vrij harde - vorm van humor kun nen waarderen", vertelt Arno Bijl. „We hebben al van alles gedaan: paardrijden, skiën, naar de zeehond jes in Pieterburen kijken - in dit geval aan de dieren voelen... Veel blinden hebben zulke dingen nog nooit eer der gedaan. Ze vinden het soms eng, maar meestal prachtig. De meesten vinden dit de vakantie van het jaar." „We gaan al jaren naar een grote kampeerboerderij in Brabant, met een overdekt terras voor de barbecue en een voetbalveld, maar dit jaar wil den we weer eens wat anders. Iets avontuurlijkers. Vandaar die rondrit langs jeugdherbergen. Elke dag ko men we op een andere plek en moe ten we iedereen opnieuw lerefi waar de wc is en dergelijke. We hebben trouwens ooit een spelletje gedaan waarbij de agenten, wij dus, geblind doekt werden. Toen mochten wij de wc zoeken, met een stok. Nou, dat viel vies tegen." Maar de agenten weten wel hoe ze hun maatjes terug kunnen pakken. „Wij roepen wel eens op dé tandem: 'Pas op, een heuvel: doortrappen!!!' En dan gaan we zelf met onze benen omhoog zitten." De blinden en slechtzienden ko men uit Leiden, Duin- en Bollen streek, Den Haag, Brabant en andere delen van Nederland. Sommigen zijn blind sinds de geboorte, anderen hebben door ziekte of ongeval hun zicht verloren. De meesten wonen zelfstandig. De jongste deelnemer is 30, de oudste ver in de 70. „De laatste is een oud-verzetsstrijder met wie we elk jaar naar de herdenkings plechtigheid op 4 mei gaan." De uitjes worden voor een belang rijk deel gesponsord door bedrijven uit de Leidse regio. Bijl: „Daardoor kost deelname slechts 125 gulden per persoon en dat hopen we zo te houden." De agenten verheugen zich enorm op het komende week end. Woppenkamp: „Ik ga al sinds het begin mee, en geloof me, ik sla geen jaar over!" Roman Blinds, ivoorkleurig, afneembaar door klittenband, wasbaar, met handig remsysteem, incl. bevestigingsmateriaal voor zowel wand als plafond. Verkrijgbaar: 200 cm lang, - in 8 breedte maten (20 cm oplopend), bijv. 200 x 200 cm van 164.95 voor ll 60 x 200 cm van 59.95 voor 39.- de Bijenkorf (2^) De Bijenkorf Den Haag is op koninginnedag en zondag 3 mei geopend van 12.00 - 17.00 u

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15