,eiden Regio EWR wapent zich tegen concurrentie Irganisatie beurs ïoet illegale osters weghalen Grondwater Botermarkt is zwaar verontreinigd "Succes Haarlemmerstraat gaat ten oste van andere delen van de stad' H de, Ongehoorzaam Groen op de boot 'Zakken vullen doe je volgens schema9 Gasprijs omlaag Gift voor Rijn en Vliet Eigenaar shoarmazaak geslagen door agent DAG 28 APRIL 1998 on ian preenen, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 erdwaald' en opgepakt Li Hij zou van iemand een lift hebben gekregen en toeval- Leiden zijn beland. Zo was de man, een 34-jarige verslaaf- [otterdammer, gisterochtend ook toevallig op het Rapenburg chtgekomen. En omdat hij niet voldoende geld bij zich had wat heroïe of cocaïne te kopen, besloot hij maar op inbre- ipad te gaan. Uit het eerste pand dat hij binnendrong, van de /ersiteit, stal hij bergschoenen en kleding. Bij het tweede liep het fout voor hem af. Een portier kreeg de man in de in en hield hem aan. De politie heeft de Rotterdammer mee- va omen naar het bureau. Zo ar tï s d a J eur n si i m L jnlijke vergissing en» Een 28-jarige man dacht gewoon naar binnen te kunnen I ipen, maar vergiste zich deerlijk. Hij liep gisteravond door mit een supermarkt aan het Bevrijdingsplein binnen, in its van door de deuropening. Hij moest zijn snij wonden la- I hechten in het LUMC. Kan vernielt auto's in Aan de Vondellaan zorgde een 34-jarige Leidenaar gis- ivond voor de nodige opschudding. De man sloeg met een len balk van een meter of twee op een paar geparkeerde au- Drie raakten er beschadigd. Bovendien sloeg hij een ruit huis in. Agenten wisten de man tot bedaren te brengen, ileek verward: op het bureau gelastte een arts gedwongen rouw gewond na botsing (n Twee auto's knalden gisterochtend op elkaar op het fispunt Kooilaan/Bernhardkade/Surinamestraat. Daar ver- nde een 49-jarige automobilist uit Leiden geen voorrang aan jauto van een 74-jarige Lissese. De vrouw moest met wervel- el naar het LUMC. llonvaart als prijs jlsN» Onder het motto 'Sta even stil bij vrijheid en win een litbaJlonvaart' hebben het Meldpunt Discriminatie Leiden en werkgroep Leiden, Stad van Vluchtelingen voor 5 mei een bij- idere wedstrijd op het programma staan. Op het evenemen- jplein bij de Steenstraat/Beestenmarkt, waar ook het muziek- ival Liberation Rock plaatsvindt, kan iedereen van 13.00 tot jl5 uur op een kaartje invullen wat hij of zij onder vrijheid ver- fit. Die kaartjes worden bevestigd aan heliumballonnen. Bur- meester Goekoop maakt om 19.30 uur de winnaar bekend van I luchtballonvaart voor twee personen. Daarna gaan alle rtjes en ballonnen de lucht in. n Leiden illegaal geplakte ers voor de Wild Style en eage Beurs moeten binnen dagen worden verwijderd. :urt dat niet dan krijgt de nisator van het evenement, lo Enterprises in Oosten de rekening gepresenteerd de gemeente. De kosten len geschat op enkele dui- len guldens. De beurs jt van vrijdag tot en met lag gehouden in de Groen- allen. •1 oranje en gele posters Ide beurs zijn de afgelopen op muren en stadsmeu- bevestigd. Commerciële irs voor popconcerten of ire manifestaties mogen al- hangen in mupi's of op ibare aanplakborden. Het terdamse bedrijf Plakker en leeft wel met een vergun- driehoeksborden voor de lobeurs rond lantaarnpalen aatst. Het bedrijf ontkent il- al te hebben geplakt. Eén plakker van de Wild Style rs is door de afdeling Reini- scontrole van de gemeente üieterdaad betrapt. De man ;erde de naam van zijn op- htgever te noemen en zei de lol te heben geplakt. sector Stadstoezicht van dienst Milieu en Beheer gisteren al een aangete- d ÜJ ie brief naar de organisato- van de beurs gestuurd. Als WMTtsi losters niet op tijd zijn ver- ibob Moa Boogschutters De dakloze hand- I boogclub Attila krijgt alsnog een nieuw clubhuis in het sportpark De Voscuijl. Rommelen yi Het bestuur en de I fractie van de WD in Jacobswoude ruziën na over de samenstelling van het gemeentebestuur. 'v- leiden Fietsers horen op het fietspad en niet op de rijweg. Maar op de Lammenschansweg, ter hoogte van de Tomatenstraat, denken sommige fietsers daar blijkbaar anders over. Door de werkzaamhe den aan de Tomatenstraat, die van nieuwe riolering wordt voorzien, is een deel van het fietspad buiten gebruik. Een geel bord, met duidelijke zwarte let- v - P; v ters, verzoekt de fietsers af te stappen. Het is de bedoeling dat ze met het rijwiel aan de hand een stukje lopen, op een paar planken die over de zand hopen zijn gelegd. Deze fietsers hebben daar dui delijk geen zin in. Die fietsen liever over de plan ken. Of, nog sneller, op de rijweg. foto henk bouwman Energiebedrijf gaat op open markt spannende tijden tegemoet Voor het eerst in de geschiedenis krijgen de aandeelhou ders van de EWR dit jaar dividend uitgekeerd. Van de 21 miljoen gulden winst die het Rijnlands energiebedrijf vo rig jaar maakte gaat zes miljoen naar de 25 deelnemende gemeenten. „Een eerste stap naar een normale verhou ding tussen bedrijf en aandeelhouders", aldus directeur H. Feitsma. leiden aad rietveld leiden» aap rietveld Het grondwater onder twee panden aan de Botermarkt is zwaar verontreinigd met di- chlooretheen en vinylchloride. Milieu-ambtenaren ontdekten de vijftien jaar oude verontrei niging bij een routineonderzoek toen een bewoner van de Boter markt vergunning vroeg voor een verbouwing. De vervuiling is afkomstig van de stomerij aan de Breestraat en is vermoedelijk door een lek kend riool in het grondwater te rechtgekomen. Het gehalte aan gifstoffen in het grondwater is liefst 95 keer zo hoog als de toegestane waar de. ,,'t Is een stevige verontrei niging", geeft wethouder A. Pechtold (D66/milieu) toe. „Het gaat om afbraakstoffen van tri en per, dezelfde vervuiling die aan de Noorderstraat is aange troffen. In de lucht zijn deze stoffen zeker schadelijk voor de gezondheid. Maar uit metingen in de panden aan de Boter markt is gelukkig gebleken dat de lucht daar niet verontreinigd is." Van illegale lozingen is vol gens de wethouder geen sprake. „De wasserij loosde tot vijftien jaar geleden via een gemetseld riool op de Botermarkt. Zulke riolen gaan altijd lekken op den duur." De verontreiniging is aange meld bij de provincie. Die moet bepalen of de vervuiling zo ern stig is, dat zij snel moet worden opgeruimd. Het einde van het monopolie van Nederlandse energiebedrij ven - en dus ook van de EWR - is in zicht. Vanaf 1 januari 1999 kunnen ook buitenlandse be drijven in Nederland de markt op. Eerst mogen zij alleen hun product aanbieden aan bedrij ven. Vanaf het jaar 2007 kunnen ook particulieren kiezen bij wie zij hun gas en stroom betrek ken. „Een heel spannend avon tuur", vindt Feitsma. „Vroeger maakte je in deze sector een 10- jarenplan. Nu vinden we drie jaar al ver weg. We weten niet eens waar we over een jaar staan." Dat buitenlandse energiebe drijven belangstelling hebben voor de Nederlandse markt, daarvan is de EWR-directeur heilig overtuigd. „Met name Amerikaanse en Engelse bedrij ven zullen proberen hier voet aan de grond te krijgen. De Ne derlandse markt is heel interes sant. We zijn hier zo open, we rollen in feite de rode loper uit voor de concurrentie. De Ne derlandse energiebedrijven zul len deksels goed in de gaten moeten houden hoe dat proces verloopt en hun positie moeten versterken." Maar ook aan de andere kant van de markt veranderen din gen. Zo is de. EWR voor de in koop van gas nu nog aangewe zen op de Gasunie. „Maar een wijderd, komen de schoonma kers van De Zijl Bedrijven langs om ze weg te halen. De reke ning daarvoor gaat dan naar Apollo Enterprises. „De kosten voor het verwijde ren van posters zijn aanzienlijk, dat loopt in de duizenden gul dens. Zeker als ze op zo'n grote schaal zijn geplakt als hier", al dus F. Delemarre, voorlichter van de dienst Milieu en Beheer. „Het schoonmaken van een verkeerslichtenkastje bijvoor beeld kost ongeveer vijftig gul den. Om die reden heeft de SP enige maanden geleden zelf alle illegaal geplakte politieke pos ters met rode tomaten wegge haald." Volgens een woordvoer der van Apollo Enterprise wor den de posters 'waarschijnlijk' wel weggehaald. Tijdens de eerste Nederlandse Wild Style en Tattoeage Beurs kunnen liefhebbers van alle mogelijke denkbare soorten li chaamsverfraaiingen de laatste trends zien. Leden van de groe pen Gwar en Manowar treden op. Verder zijn er artiesten van een Amerikaanse Freak Show die onder meer gloeilampen eten, over glas lopen, dansen tussen het vuur, elkaar slaan met zwepen, vijftien centimeter, lange vorken en draaiende boormachines in hun neus du wen, worden overreden door Harley Davidsons, op spijker bedden liggen en levende wor men eten. leiden Je kunt een paar stoelen op de boot zetten. En een paar tafeltjes. Maar wil je als horeca-exploitant de terrasboot een vrolijk tintje geven, dan zet je er wat 'groen' op, zoals in dit geval in de Nieuwe Rijn. Dat past ook wel zo goed bij de tijd van het jaar. foto henk bouwman actie Kamer van Koophandel op stijgend bezoek aan langste winkelstraat n.herman joustra iöWi de Haarlemmerstraat inderdaad meer Wiratjl kelend publiek trekt dan een paar jaar den, dan gebeurt dat wel ten nadele van ere delen van de stad. Bovendien is de atie voor Leiden in zijn geheel zeker niet ikleurig. De stad trekt aanmerkelijk ider kopers dan vroeger. Onderzoek van kamer van Koophandel heeft dat de »te tien tot vijftien jaar steeds aange- id. Dat zegt secretaris C. Broeksma van jamer. ij reageert daarmee op de resultaten een steekproef die de winkeliersvereni- van de Haarlemmerstraat onlangs uit- 'e. Eén zaterdag lang werden op en in imgeving van de winkelstraat de voor- ingers geturfd. In totaal bezochten die bijna 45.000 mensen het gebied. Twee- If jaar eerder, toen de vereniging een zelfde steekproef hield, bleef de teller op 30.000 steken. De woordvoerder van de winkeliersvereniging, P. Labruyère, conclu deert daaruit dat de Haarlemmerstraat aan trekkelijker is geworden voor het publiek. Ook al ligt het werkelijke aantal bezoekers een stuk lager, onder meer omdat op ver schillende plekken is geturfd. Daardoor zul len sommige voorbijgangers meerderé ke ren zijn geteld. Conclusie „Maar als dit onderzoek op dezelfde manier is gedaan als het vorige, dan kan ik op zich wel meegaan met de conclusie dat de Haar lemmerstraat aantrekkelijk is geworden voor het publiek", zegt Broeksma. „Dat is dan denk ik wel ten koste gegaan van ander delen van de stad. Daar ligt de situatie an ders. Voor ons was in elk geval al duidelijk dat de Haarlemmerstraat op dit ogenblik verreweg het belangrijkst is voor de consu ment." Broeksma baseert zich daarbij op onderzoeken van de Kamer van Koophan del zelf. Telefonische enquêtes onder con sumenten in Leiden en omgeving. In 1983 kwam de Kamer van Koophandel tot een schatting van 100.000 bezoekers voor de hele stad, op een zaterdag. „Dat aantal is sindsdien sterk teruggelopen. Wat Leiden kwijt is geraakt is de regiofunctie. De mensen uit de regio komen minder vaak naar de stad om te winkelen. Leidenaars zelf gaan ook iets minder in de eigen stad winkelen. En besteden iets minder. In de regel is het zo: wie loopt besteedt, wie fietst besteedt meer, wie per bus komt besteedt nog iets meer. Wie met de auto komt be steedt het meest. Dat scheelt wel een factor twee tot drie. De laatste jaren zijn het veel meer mensen die naar de stad lopen of fiet sen. Ook naar de Haarlemmerstraat." Vuilniszakken moeten voor de deur worden gezet op de dag dat de vuilniswagen langs komt. Vaak genoeg gebeurt dat echter niet. Als de zakken dan kapot gaan, komt het afval op stoepen en straten terecht. Daarom is de afdeling milieu en beheer van de gemeente een actie begonnen met de slogan 'zakken vullen doe je volgens schema'. Alle studen tenhuizen in de binnenstad die gebruikmaken van vuilnis zakken krijgen twee posters met deze slogan opgestuurd. Het is de gemeente opgeval len dat het juist studenten zijn die niet altijd weten wanneer de zakken voor de deur moe ten worden gezet. Mede door het verloop in studentenhui zen, denkt de gemeente, is het niet voor elke bewoner duide lijk wanneer de zak op de stoep moet worden gezet. Het is nu de bedoeling dat de be woners van de studentenhui zen één poster voor het raam hangen en één poster aan de binnenkant van de deur. In het ene deel van de binnen stad worden de zakken opge haald op maandag en donder dag, in het andere deel op dinsdag en vrijdag. Over een paar weken trekt de gemeente één naam van de studentenhuizen. De bewo ners van dit huis krijgen een dinerbuffet aangeboden in de raadzaal van het stadhuis. De posters moeten dan wel zijn opgehangen. energiebedrijf in Brabant be trekt al gas uit Engeland. En het zal echt niet lang duren voordat ook Noren, Russen en Algerij nen met gas op de markt ko men. Het wordt allemaal veel dynamischer", zegt Feitsma. De EWR is al een tijdje bezig zich aan te passen aan de ko mende veranderingen. Met een nieuwe huisstijl, een service nummer dat 24 uur per dag be reikbaar is en meer activiteiten op de sponsormarkt hoopt het bedrijf zijn naam beter te vesti gen. Het personeelsbestand krimpt, de reservepositie groeit. En er moet efficiënter worden gewerkt. „Wij zijn in de huidige situatie een redelijk stabiel be drijf. Onze uitgangspositie is goed als straks de markt wordt opengegooid. Straks is het zo: je bent efficiënt, of je wordt weg gepoetst." De weg naar meer doelmatig heid is ingeslagen. Monteurs die zich tot voor kort alleen met gas bezig hielden zijn geschoold in elektra en andersom. Feitsma: „Als vroeger iemand ging ver huizen kwam de meteropnemer langs om af te sluiten en de stand op te nemen. Kwam de nieuwe bewoner dan ging de opnemer weer langs om de boel aan te sluiten en nogmaals de meter op te nemen. Dat doen we nu af met twee telefoontjes." De EWR gedraagt zich nog niet helemaal als een echt be drijf. Het dividend is de komen- De EWR verlaagt per 1 juli de gasprijs van 53,4 naar 50,7 cent per kubieke meter. Het Rijnlands energiebedrijf volgt daarmee het advies van EnergieNed. De gasprijsver- laging is een direct gevolg van de daling van de olieprijs op de wereldmarkt. De gasprijs wordt pas op 30 april definitief vastgesteld, maar kan nauwelijks nog veranderen. „De prijs wordt bepaald aan de hand van de olieprijs over zes maanden. Dan maken die paar dagen niet veel meer uit", aldus woordvoerder J. van der Erf. De verlaging van de gas prijs en de uitkering van divi dend aan de 25 gemeenten die aandeelhouder zijn in de EWR, worden maandag 11 mei besproken in de algeme ne vergadering van aandeel houders in het gebouw van het energiebedrijf aan de Langegracht. Die vergadering is openbaar en begint om de jaren niet afhankelijk van de winst, maar is vastgelegd op zes miljoen gulden per jaar. Met winsten van 18 en 21 miljoen gulden in de afgelopen twee jaar is dat een bedrag dat te overzien is. „En gemeenten vin den het voor hun begroting prettig als ze weten dat ze er gens op kunnen rekenen." staat zijn een tuin te onderhou den, kunnen op hun beurt de bloemen en planten bekijken, Met het oog op de komende viering van het twaalf-en-een- halfjarig jubileum van deze tui nen, had het verzorgingshuis het VSB-fonds gevraagd de in middels versleten paden te renoveren. Na renovatie kun nen ook ouderen met rolstoel weer van de paden gebruikma ken. De herstelwerkzaamheden zijn inmiddels begonnen. Het verzorgingshuis Rijn en Vliet heeft van het VSB-fonds Den Haag een gift ontvangen van 30.000 gulden. Het geld is bestemd voor de renovatie van de tuinpaden achter het verzor gingshuis. In de achtertuin van Rijn en Vliet zijn jaren geleden schooltuinen aangelegd waar basisschool De Sleutelbloem in tensief gebruik van maakt. De bewoners, die zelf niet meer in nachts alleen onbeperkt open blijven als hij de overeenkomst met de gemeente ondertekent. Mohsen voelt daar niet voor. „Ik heb er niets aan als de klanten die al binnen zijn na twee uur mogen blijven zitten. Er moeten steeds nieuwe eters binnen kunnen komen", zegt hij. De politie heeft geen bood schap aan de problemen van Mohsen. „Cafe's die niet mee doen met de nieuwe overeen komst worden streng gecontro leerd", meldt politiewoordvoer der R. Blom. „En daaronder valt ook een shoarmazaak met een tapvergunning." Mohsen is de laatste maanden dan ook al een keer of acht bekeurd, omdat hij na sluitingstijd klanten binnen leiden dorith ligtvoet „Ik ben geslagen door een poli tieagent en zo hard beetgepakt dat mijn hand misschien in het gips moet", zegt de verontwaar digde F. Mohsen, eigenaar van shoarmazaak Massada. Politie woordvoerder R. Blom bevestigt dat de man is geslagen, maar wijst er op dat de agent eerst is beetgepakt en vervolgens aan zijn stropdas is getrokken. De schermutseling ontstond toen de agent zaterdag een proces verbaal uitdeelde, omdat na twee uur 's nachts nog klanten in de zaak aan de Steenstraat zaten. Mohsen is meegenomen naai" het politiebureau en heeft daar een verklaring afgelegd. Hij overweegt nog een advocaat in te schakelen. Mohsen lijkt het eerste slacht offer van de nieuwe regeling die de gemeente met verschillende horecagelegenheden heeft afge sloten. Wie in het weekeinde voor tweeën binnen is, mag blij ven. Maar de eigenaar moet er op toezien dat er geen nieuwe klanten binnenkomen. Andere horecagelegenheden moeten in het weekeinde exact om twee uur sluiten en doordeweeks een uur eerder. Voor shoarmazaken ligt hier een probleem, want zij moeten het juist hebben van klanten die na een avondje stappen nog een broodje komen halen. Maar aan hen is gedacht. Zolang zij geen alcohol schenken, mogen ze de hele nacht open blijven. En daar wringt voor Mohsen nu net de schoen. Voorzover hij weet heeft hij de enige shoarmazaak in de binnenstad met een tapinstallatie. Omdat hij een pilsje schenkt, mag hij 's liet. De Leidse Egyptenaar heeft zaterdag een uur op het bureau moeten doorbrengen. Zijn bril is kapot en hij moet foto's van zijn hand laten maken in het ziekenhuis. Hij klaagt dat hij geen kopie kon krijgen van de verklaring die hij zaterdag bij politie heeft afgelegd. Blom wijt dit aan een misverstand. „Hij kan de kopie te allen tijde krij gen." Blom ziet voor Massada maar één oplossing. „Als de eigenaar geen alcohol meer schenkt, mag hij net zoals de andere shoarmazaken weer de hele nacht open blijven." Mohsen ziet daar niets in. „Ik heb drie jaar geleden heel veel geld in de tapinstallatie geïnvesteerd. Bo vendien heb ik een contract met een grote brouwerij afgesloten." De Leidenaar heeft vandaag overleg met de Kamer van Koophandel om een oplossing te zoeken voor zijn problemen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13