Tulip vraagt uitstel van betaling Relimakelaar' vult gat in de markt ft Economie fl~ERDAG 25 APRIL 1998 Winst ENCI flink omhoog iddag I,,, Cementfabrikant ENCI heeft vorig jaar de nettowinst net 23 procent omhoog gebracht naar 78,2 miljoen gulden. De jmzet steeg met maar iets meer dan 5 procent naar 754 miljoen gulden. Er was echter sprake van een gunstige kostenontwikke- ig. ENCI, die vooral actief is in Zuid-Limburg, investeerde m iig jaar 53 miljoen gulden vooral in milieu-investeringen en aangingen. Ook werd een aanzienlijk bedrag gestoken in de lernisering van de bedrijfsinfomatiesystemen. »erval e luch jraden ijn uit! lorger heidt, tsland enkele'.1 Optieregeling Aegon riantste j haag De Aegon-top beschikt over de te wet r. Volg'1 /veer.'" optieregeling n het Nederlands bedrijfsleven. De 200.000 aandelenopties die bestuurders van het verzekeringsconcern vorig jaar om ringen, zijn op papier inmiddels 25 miljoen gulden waard. Uit oorgaande jaren hebben de vier nog eens 120 miljoen gulden te 'oed, zo blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag. )aarmee steken de Aegon-managers hun collega's van ING i3l Groep en Philips naar de kroon. De top van ING heeft met de «orig jaar verstrekte opties op papier inmiddels 25,3 miljoen gul- 8 Jen verdiend. De raad van bestuur van de bank-verzekeraar be- I staat echter uit acht personen. Bij de huidige beurskoers zijn de y opties die zes Philips-bestuurders vorig jaar kregen, momenteel p 33 miljoen gulden waard. Veel meer winst voor Nokia li helsinki» Het Finse concern Nokia heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een omzetgroei van 29 procent geboekt met mobiele telefoons. Nokia is samen met het Zweedse Ericsson en het iVmerikaanse Motorola toonaangevend in de branche. Het con cern verkocht in het eerste kwartaal voor een bedrag van 7,96 miljard Finse mark (2,9 miljard gulden) aan mobiele telefoons. De totale omzet, die verder grotendeels bestaat uit andere tele- comactiviteiten, nam toe met ruim 31 procent tot 14,87 miljard ark (5,48 miljard gulden). De winst van Nokia ging nog meer omhoog. Het bedrijfsresultaat groeide ten opzichte van het eer kwartaal van 1997 met 58 procent van 1,46 miljard mark tot ,31 miljard mark (850 miljoen gulden). ste Grotere winst Proctor Gamble L H h';'5' Het Amerikaanse concern Procter Gamble, op het wasmiddelen de grootste concurrent van Unilever, heeft de nettowinst in het eerste kwartaal van dit jaar zien stij- 9,1 procent tot 961 miljoen dollar. Het kwartaal is het lerde van het boekjaar. De omzet groeide met 1,3 procent tot 1,88 miljard dollar (bijna 18 miljard gulden). Warmte drukt winst Gamog Flevo eutphen Energiebedrijf Gamog Gelre Flevo heeft over 1997 een t van 31,9 miljoen gulden geboekt. De gaswinst viel 8 mil- gulden lager uit dan het jaar daarvoor als gevolg van het re- atief warme weer in 1997, Er werd 1,17 miljard kubieke meter omgezet. Ondanks de mindere gasomzet valt het winstcijfer 13 miljoen gulden hoger uit dan verwacht. Dat komt onder meer )or het bedrijfsresultaat van dochterbedrijf GelreVision. De op- engsten van abonnementen op mediadiensten is door een het aantal abonnees met 1,2 miljoen gulden g^ste- ;en. Feestje ter ere van D-mark De Duitse minister van financien Theo Waigel is op 20 juni gastheer van een feest ter ere van de D-mark. Op het feest ivordt de introductie van de nieuwe mark in 1948 herdacht. Ie dere Duitser die op 20 juni 1948 is geboren is welkom op de D- mark-party, aldus het ministerie. Waigel zal op het feest een her denkingsmunt en een postzegel voorstellen. oni, u| Bewindvoerders gaan onderhandelen met mogelijke partners Computerfabrikant Tulip heeft uitstel van betaling aan gevraagd. Het bedrijf in Den Bosch, waar zevenhonderd mensen werken, kan naar eigen zeggen niet meer aan zijn financiële verplichtingen voldoen. Een paar uur na de bekend making van de aanvraag van Tulip was een gespecialiseerd uitzendbureau uit Hillegom al bezig werknemers van de pc- producent te werven. Twee me dewerksters van het bureau deelden bij de poort pamfletten uit aan het personeel met daar in een oproep om zich te mei- Een woordvoerder van de pc- producent wilde niets kwijt over de aanvraag tot uitstel van beta ling, die is ingewilligd door de rechtbank in Den Bosch. Als be windvoerders zijn benoemd de advocaten A. Deterink, E. Bo- gaerts en L. Hol. den. Vakbond De Unie is ervan overtuigd dat Tulip blijft be staan. Volgens de bond heeft het bedrijf een „tijdelijk" finan cieel probleem, maar is het in de kem gezond. Wel is het „on vermijdelijk" dat er banen ver loren gaan. „Tulip verdwijnt niet. Er is een liquiditeitspro bleem, maar voor dit jaar is er genoeg werk. De schuldeisers zijn nu kopschuw, maar door de surseance moeten de proble men kunnen worden opgelost", zegt bestuurder A. Verhoeven. Hij heeft goede hoop dat de bewindvoerders een oplossing kunnen vinden. Tulip sprak al vóór de surseance met diverse partijen die geïnteresseerd wa king. „De pc-fabrikant had nog zes tot zeven weken nodig om tot een akkoord te komen over samenwerking of overname", aldus de vakbondsbestuurder. Nu onderhandelen de bewind voerders namens Tulip. Tulip heeft gisteren 'een klemmend beroep' gedaan op het eigen personeel om „met de grootste mogelijke zorgvuldig- Schepping van ex-skileraar valt in afgrond den bosch walter devenuns Tulip is in de afgrond getui meld. Veertien jaar na de intro ductie van Nederlands' grootste pc-fabrikant op de toenmalige Amsterdamse Parallelmarkt, vroeg de directie gisteren uitstel van betaling aan. De ondergang kwam niet on verwacht voor beleggers. Die hadden al gezien dat de uit Oostenrijk afkomstige ex-skile raar, oprichter en bestuursvoor zitter F. Hetzenauer zijn belang in Tulip flink had verminderd. Hetzenauer geloofde niet meer in zijn eigen bedrijf, zo conclu deerde de buitenwereld. De koers zakte na het bekendwor- den van de transactie onmid dellijk met 40 procent. s dezelfde Hetzenauer a met overbuurman R. ?n met slechts 35.000 i 1979 Compudata op richtte, de voorloper van Tulip. De start was een succes doordat ze personal computers verkoch ten tegen een redelijke prijs. Een paar jaar later stapten de twee naar de beurs. In maart dit jaar bleek dat de enige onafhankelijke Europese pc-fabrikant in de gevarenzone verkeerde. Hetzenauer presen teerde een recordverlies van 27,4 miljoen gulden. De pas ge opende nieuwe fabriek in Den Tulap computers Het v Romein gulden i Het hoofdkwartier van Tulip computers in Den Bosch. Bosch draaide slecht, waardoor klanten wegliepen. Daarnaast was de expansie in het veelbelo vende Azië op een ramp uitge lopen. Maar liefst 31 miljoen gulden raakte de onderneming binnen twee jaar kwijt aan on betrouwbare partners en afne- Analisten binnen de financië le wereld hadden al lang hun handen van de pc-maker afge trokken. De overname van de boedel van de failliet verklaarde branchegenoot Commodore zorgde voor opgetrokken wenk brauwen. De overname van Commodore werd door een deskundige van ING Barings omschreven als 'de combinatie van de lamme en de blinde'. Tulip voerde een ongelijke strijd tegen Amerikaanse groot machten als Compaq, Bell en IBM. Die snoepten steeds meer marktaandeel weg. Zelfs in Ne derland, de belangrijkste basis voor Tulip, verloor de ooit zo dominante firma terrein. Personeel liep weg omdat de 'erkgenootschappen verkopen gebouwen aan elkaar ppartementen in voormalige irken appelleren enorm aan romantische gevoelens van nsen. Eén van de eersten die jeep dat religieus onroerend d een gat in de markt is, was lakeiaar Mickey Bosschert. Al jaar runt zij Reliplan advies- oep. En nog steeds is ze larktleider. ,Ik heb nu vijfentwintig pro- lopen, het is hartstikke zegt ze in haar, in stijl in- ïrichte Amsterdamse kantoor, wijwaterbak en een engeltje een sokkel, een foto in de van Mickey met majoor osshardt wijzen op de doel de makelaar. Nadat ze haar succesvolle ismeticaketen zeven jaar gele van de hand deed was ze plan het rustiger aan te lan doen. „Het bloed kruipt aar het niet gaan kan. Ik deed bij de NVM en ging ipartementjes verkopen een verbouwde garage." Het liep goed en toen ontdek- eindelijk waar haar passie n het kerkelijk onroerend aed. Ruim twee jaar verzamel- informatie over alle ker- i Nederland. Achtergron- geschiedenis, bouwstijl. Informatie is mijn kapitaal", enadrukt ze. Intussen heeft ze uniek databestand van 13.000 kerkelijke gebou- n haar computer. Kerkge- ootschappen doen de gebou- elkaar over. Zo ging de msterdamse Immanuelkerk de Evangelische Broe- ergemeente naar het Russisch rthodoxe kerkgenootschap en e Rotterdamse Elimkerk kreeg ïn joodse organisatie als nieu- e bewoner. ,Als ik moet kiezen heb ik lie- r dat een kerk zijn religieuze inctie behoudt. Met een wo- mg maak je een of twee men- gelukkig, met een kerk zo'n jfhonderd mensen. In Tilburg in onlangs tien kerken ge nopt. Heel erg zonde. We toeten ook uitkijken dat we alle kerken gaan verbou- en tot woningen, en over een aar jaar weer kerken moeten ouwen omdat ze nodig zijn." Met die ontkerkelijking valt ei dus wel mee? „Zeker, ik enk dat mensen altijd blijven loven. We hebben zo'n wel- lart, maar toch zijn de mensen iet gelukkiger." Er zijn veel verschillende ge loofsgenootschappen in Neder land die de weg naar Reliplan weten* te vinden: servisch-or- thodox, de Armeens-apostoli- sche gemeenschap, grieks-or- thodoxen of de sikhs. Daarnaast zijn er vele andere religieuze groeperingen. „Ik ga altijd eerst praten met de vertegenwoordi gers. Uitzoeken wat de doelstel lingen zijn, waar ze voor staan. Als ik het niet vertrouw ga ik niet met ze in zee. Ik moet na tuurlijk denken aan mijn repu tatie die ik in de loop der jaren heb opgebouwd," vertelt Mic key. Religietïze groeperingen heb ben ook aparte eisen. „Zoals de Maharishi gemeenschap. Ik bood ze een gebouw aan met de deur op het noorden. Dat mocht niet want die moest op het zuiden. Andere gemeen schappen hebben een bassin nodig om in te dopen. Dan kan je ze natuurlijk niet een ruimte op de tweede etage aanbieden." Amerikaanse groeperingen - 'daar wordt veel gegild en die mensen gaan helemaal uit hun dak'- liggen haar niet zo erg. En hoewel Islam de tweede gods dienst in Nederland is, spreekt ook die Mickey niet zo aan. „Maar ik doe wel zaken met sommige moskeeën, hoor." Reliplan doet nu ook mee aan een groot nieuwbouwproject van vier kerkverzamelgebouwen in Amsterdam-Zuidoost. Dat is een unicum in Nederland: vijf genootschappen in één ge bouw. En over twee jaar kunnen ruim vijfduizend mensen hun geloof daar belijden: de Volle Evangelie Gemeente Mara- natha, de Nationaal Katholieke kerk, Rock Chapel International, de New Anointing Ministries en de Bijbel Academie. Dat ge bouw kost acht miljoen gulden. „Ik heb iets wat veel make laars niet hebben, de goeden daargelaten, namelijk interesse in mensen. Kijk maar naar het feit dat van de vierduizend ma kelaars niemand op het idee kwam om in religieus onroe rend goed te gaan. Die interesse overstijgt de commerciële waar de van de zaken. Zo had ik hier laatst eeq stel dat een heel duur appartement wilden kopen in de binnenstad van Amsterdam. We raakten aan de praat en toen vond ik een ander project dat veel geschikter voor ze was. Het maakte ze dolgelukkig. Kijk, voor het geld hoef ik het niet te doen," lacht ze. 'Relimakelaar' Mickey Bosschert voor het voormalige Sint Rosa-klooster in Amsterdam-Noord: kiezen heb ik liever dat een kerk zijn religieuze functie behoudt." heid en inzet" te blijven wer ken. De directie en de bewind voerders van de computerfabri kant doen hun oproep in een brief die is verspreid onder de werknemers. Onder het perso neel in Den Bosch heerste giste ren een bedrukte en teneerge- slagen stemming. In hun brief zeggen de direc tie en de bewindvoerders ook dat ze samen het strategisch be leid voor de toekomst zullen uitstippelen. Het belang van de werknemers 'neemt daarbij een belangrijke plaats in'. Begin dit jaar bleek dat Tulip aan de rand van de afgrond stond, doordat het vorig jaar een recordverlies van 27,4 mil joen leed. Tegenvallers in Azië en de slechtdraaiende nieuwe pc-fabriek in Den Bosch waren daar de reden van. Een artikel in de Volkskrant beschadigde het imago van Tulip nog eens extra. De krant beschuldigde Tulip-directeur Romein van be langenverstrengeling. Enkele dagen later plaatste de Volks krant een rectificatie en bood zijn e vijfhuizen anp Grootaandeelhouders maken koerswinst Prolion te gelde tentieel dat beleggers aan het bedrijfje toekennen. Prolion maakt furore met de verkoop van een melkrobot, waardoor het melken van koeien vrijwel volledig wordt geautomatiseerd. De totale waarde van de on derneming uit Vijfhuizen is in middels opgelopen tot circa 800 miljoen gulden, bij een omzet vorig jaar van nog geen 20 mil joen. De nettowinst kwam uit op 1,5 miljoen gulden. De aan deelhouders die een deel van hun stukken verkopen, zijn Al- pinvest, NPM, Trako Techniek en directievoorzitter P. Ooster- ling. Vier grootaandeelhouders van Prolion gaan de ongekende koerswinst van het high-techbe- drijfje te gelde maken. De vier herplaatsen een belang van 24 procent, dat tegen de huidige beurskoers 192 miljoen gulden waard is. Het pakket aandelen vertegenwoordigde tien maan den geleden bij de beursintro ductie van Prolion nog maar een waarde van 19,2 miljoen gulden De spectaculaire koersstijging van 28 naar 280 gulden per aan deel dankt Prolion aan het po- ECONOMIE WUZER motivatie onder druk stond door de slechte gang van zaken. Klanten liepen weg en de belas tingdienst claimde 11 miljoen gulden wegens onenigheid over een Ierse financieringsdochter. De Stichting Toezicht Effecten verkeer STE en de Amsterdamse beurs stelden een onderzoek naar Tulip in wegens mogelijke handel met voorkennis en de onderhandse uitgifte van aan delen aan onbekende aandeel houders met zetels in Panama en de Nederlandse Antillen. Beleggers lopen te hoop voor Innoconcepts Beleggers liepen gistermiddag te hoop voor de aandelen van het uitvindersbedrijfje Innocon cepts, dat werd geïntroduceerd op de nieuwe markt NMAX. Op de aandelen kon eerder worden ingeschreven voor 14,50 gulden. Een kwartier na de introductie op de beurs werd er voor de stukken echter al 21,50 gulden betaald. De koers bleef daarna iets onder deze prijs hangen. Innoconcepts kwam naar de beurs met alleen nieuwe aande- Innoconcepts vertegenwoor digt de commerciële belangen van uitvinders. Vorig jaar ver diende het bedrijf 1,6 miljoen gulden met de verkoop van on der meer houders voor vloeiba re zeep en de Life Hammer. Hiermee kunnen bekneldge- raakte automobilisten de ruiten inslaan en hun autogordel los snijden. Vorig jaar was omzet 12,8 miljoen. Banken melden meer verdachte transacties Banken en andere financiële in stellingen hebben vorig jaar 16.974 ongebruikelijke transac ties doorgegeven aan het Meld punt Ongebruikelijke Transac ties (MOT). Dat waren er dui zend meer dan een jaar eerder. Van de meldingen heeft het MOT er het afgelopen jaar bijna 3800 met het predikaat „vér- dacht" aan de politie doorge stuurd. Sinds de start van het meld punt begin 1994 zijn in totaal 63.399 ongebruikelijke transac ties gemeld. Daarvan was 21 procent verdacht. Ongeveer 90 procent van de meldingen komt van banken en wisselkantoren, zo blijkt uit het verslag dat mi nister Sorgdrager Oustitie) en minister Zalm (Financiën) gis teren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Het meldpunt en de politie werken intensief samen bij de opsporing van transacties die het daglicht niet kunnen ver dragen. Dit heeft onlangs nog geleid tot de aanhouding van geldwisselaars. Ritueel debat Het besluit stond al vast. De Tweede Kamer mocht alleen nog even het gebruikelijke ri tueel van een debat opvoeren. Rosenmöller van Groen Links en Marijnissen van de Socia listische Partij vroegen welis waar om een referendum, maar het enige dat de pers in teresseerde, was het hanenge vecht tussen Bolkestein en Kok. Het deed er allemaal niet toe. De euro komt er. Slechts de kleine partijen hielden Kok houdt ons wel voor dat de invoering euro een historische beslissing is, maar indrukwek kend was de vertoning niet. De stemming lijkt eerder gela ten, op het cynische af, dan enthousiast. Een vooraan staand europarlementariër ik noem geen namen want het gesprek was persoonlijk be aamde dat niemand ervan uit gaat dat het stabiliteitspact af gedwongen zal worden. Volgens dit pact zullen landen bij stuk en stemden tegen. Met die hun begrotingstekorten de euro staan Nederland en al niet beneden de 3 pen die andere eurolanden op de drempel van een nieuw tijd perk. Het was een historische beslissing waarvoor Kok en Paars I verantwoordelijkheid mogen nemen. Zoals de trouwe lezer van deze rubriek niet zal verbazen, was ik allesbehalve blij met deze beslissing. Vooral de gemakke- veel lijke en weinig doordachte manier waarop zo'n histori sche beslissing met mogelijk dramati sche consequenties voor onze samenle ving genomen wordt, vond ik ronduit bedroe vend. In de ijdele hoop dat het gevaar nog afgewend zou kun nen worden, was ik zelfs naar de Twee de Kamer getogen. Zo mocht ik mee maken hoe weinig politiek met de waarheid te maken heeft, hoe serieuze argumenten niet aan bod ko men, hoe economistisch onze politici redeneren, en hoe on kritisch de journalisten zijn het bruto nationaal produkt kunnen houden, boetes krij gen. Men dacht dit pact nodig te hebben om ons, burgers, de verzekering te geven dal de euro hard zal zijn. Maar het is een wassen neus. Noem het kiezersbedrog. Ook hoeven we ons niet al te te stellen van het idealistische van dit Europa-pro ject. Ik heb in het verleden zelf wel die fout gemaakt maar inmiddels hebben tal van ingewijden mij erop gewezen dat dee idee ARJO KLAMER hoogleraar in de economie van kunst en cultuur aan de Erasmus universiteit ste plaats de na tionale belangen van de lidstaten dient, en dan vooral die van Frankrijk en Duitsland. Alle economische ar gumenten zijn er later bijverzon- ver politiek pro ject te legitimeren. Frankrijk wilde gewoon meer macht en zag de euro als het middel om de macht v het doorspelen van wat politici Duitse Mark te breken. Daar- hun wijs maken. Terwijl de SP, Groen Links en de kleine christelijke partijen nog pro beerden het ondemocratische en anti-sociale van het Europa te stellen c om wil Frankrijk nu zo graag een Fransman aan het hoofd van die centrale bank. Het Ne derlandse kabinet is blijkbaar bereid alles in de waagschaal i dit machts met de euro aan de orde stellen, bleven de grote partij en steken bij hun eng-econo- misch perspectief. Luister naar hen en het is alsof de euro al leen maar sluitende over heidsbegrotingen en een onaf hankelijke Europese bank ver eist. Het enige waar ze zich nog*over konden opwinden, was de kandidatuur van onze eigen Duisenberg als president van de nieuwe Europese Cen trale Bank. Wat een hypocrisie. Was het immers niet de bedoeling dat de centrale bank a-politiek wordt? Zo ja, dan zou de na tionaliteit van de kandidaat van bankpresident er toch niet Om begrotingstekorten toe doen? Trichet zou wel eens de betere kandidaat kunnen zijn. Hij is bijvoorbeeld de jongste van de twee en Dui senberg heeft aangegeven wel licht de benoemingstermijn acht jaar niet vol te spel mee te kunnen doen. Dit machtsspel alleen is al een goede reden om tegen dit ex periment met de euro te zijn. Hecht u aan democratische en sociale waarden, dan is dat een andere goede reden. De euro zou wel eens het middel kunnen zijn om de Europese sociale voorzieningen te kort wieken. Want nu we in Europa een monetair en economisch geheel zijn, zullen we met el kaar gaan wedijveren om de gunst van grote bedrijven. Brengt een land de belastin gen omlaag, dan moeten de anderen wel volgen. Beleids- •dat ijden, zal er dus gesneden moeten worden in de sociale voorzieningen. Maar daar hadden de politici het niet over. Ook ons onafhankelijke buitenlandse beleid staat op de tocht, want om die euro in ken. Maar nee, na de afwijzing de internationale financiële Lubbers als Europees wereld waar te maken zullen de Europese landen één front Niemand die onafhanke- hoofd, wil Nederland deze keer per se een landgenoot op een belangrijke post. Nationa- op dit verlies le belangen spelen dus terdege lijkheid wees. mee in het spel van Kok cs. Al- Toen ik na het kamerdebat leen Bolkestein windt daar geen doekjes om. huis ging, had ik barsten de koppijn.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9