Dutroux moet dossier voortaan in cel inzien Britten staan klaar om zedenmisdadiger te lynchen Buitenland "fP Geen kruid gewassen tegen Belgische ziekte Nu f30.-gratis beltegoed. Extra bij Libertel iZi.® ïltsin heeft zijn zin, laar tegen welke prijs? 'Ik bepaal zelf /velk tarief ik betaal. Heel iZi.' Hongaarse dominee pleegde minstens veertien moorden Rwanda executeert gevangenen ERDAG25 APRIL 1998 londen hans geleunse correspondent Sidney Cooke heeft de duurste le vensverzekering van het Verenigd Koninkrijk. Ruim zevenhonderd gul den per uur kost het legertje van dertig politieagenten dat constant over hem moet waken. Dat wil zeg gen, wanneer Cooke als vrij burger zou leven. Maar dat kan hij niet. Co oke is voor zijn eigen veiligheid op geborgen in een cel van een geheim gehouden politiebureau ergens in het graafschap-Somerset. Cooke is 71 en kwam vorige week za terdag na negen jaar gevangenisstraf vervroegd vrij uit de Londense gevan genis Wandsworth. Zestien jaar had hij gekregen voor de zedenmoord op een 14-jarige jongen. De stem des volks vindt echter dat het levenslang, zo niet de doodstraf, had moeten zijn. Met Cooke was afgesproken om hem de maatschappij in te sturen met een elektronische band om zijn been, zo dat de politie zijn doen en laten per manent zou kunnen volgen. Het pro; bleem was echter om een woning voor de man te vinden. De ene ge meente na de andere wees hem bij voorbaat af. Tenslotte vond het minis terie van binnenlandse zaken een tij delijke oplossing in Bristol, in een door Justitie beheerd pension voor re- classeringskl anten. Het bleek een misrekening. De wijk kwam in opstand, emotionele verga deringen met de politieleiding en de reclasssering losten niets op. Ten ein de raad stelde de politie Cooke voor om voorlopig maar in een politiebu reau te blijven 'wonen'. Cooke stemde toe, en dat was maar goed ook. Don derdagavond trokken, na een anonie me tip over de verblijfplaats van Co oke aan een lokaal radiostation, enke le honderden verontruste buurtbewo ners naar een politiebureau. Cooke was daar niet. maar het liep geheel uit de hand. Het kwam tot een gevecht, resulterend in 42 gewonde politie mensen en elf arrestaties. De media, de sensatiebladen voorop, begeleidden Cooke's vrijlating met bulderende koppen over 'het monster' en dreigementen dat hij niet de kans zou krijgen om zich ergens anoniem te vestigen. Labour zit nu gevangen tussen de verkiezingsbeloften om meedogenloos op te treden tegen ze- denmisdadigers, en vooral de pedofie len onder hen. en het besef dat in een rechtsstaat iedere burger rechten heeft. Dus ook iemand die zich aan kinderen heeft vergrepen. Vorig jaar oktober introduceerde mi nister Straw (binnenlandse zaken) nieuwe wetgeving, waarbij zedenmis- dadigers werden geregistreerd. Wie meer dan dertig maanden had gekre gen voor een zedenmisdrijf verdween voor zijn leven in dit zwartboek en was verplicht om bijvoorbeeld veran deringen van Woonplaats en beroep aan de politie te melden. Al snel bleek dat maar een minderheid van driedui zend gestraften die verplichting na kwam. En dat terwijl de Politie Inlich tingendienst een 'sekslijst' heeft met de namen van 25.000 verdachten en veroordeelden. Registratie is één ding, wat doe je er in de praktijk mee het volgende. Er kwa men richtlijnen die de politie het recht gaven om vertrouwelijk gemeente- en wijkraden maar ook scholen en kin derdagverblijven te informeren over woon- of verblijfplaats van een geregi streerde. De vereniging van school hoofden protesteerde onmiddellijk. Hoe moesten ze in vredesnaam hun kinderen beschermen met deze infor matie? De vertrouwelijkheid schenden met het risico van volksgerichten? Intussen kwamen ook de uitwassen. Tijdens de verkiezingsstrijd vorig voorjaar was er in Londen al een La- bour-wijkraad in Londen die achtdui zend brieven naar ouders stuurde om dat een geregistreerde pedofiel in de wijk zou komen wonen. De vrijgelaten kindermoordenaar Robert Oliver pro beerde in vijf steden en zelfs in Dublin eén nieuw leven te beginnen. Uitein delijk koos hij in Brighton voor opna me in een psychiatrische inrichting. ,,Zo kan ik niet leven. Ik moet voort durend achterom kijken of er geen 'lynchmob' achter me aan zit", zei hij tegen een lokale krant. Rechters hebben al hun bezorgdheid uitgesproken over de 'hetze-mentali teit'. „Vrijgelaten zedenmisdadigers moeten niet als melaatsen worden be handeld", zei opperrechter Lord Bing ham tegen de justitiecommissie van het Lagerhuis. Daarmee is het pro bleem echter niet opgelost. De rege ring zoekt het nu in nieuwe wetge ving, die rechtbanken in staat moet stellen ernstige zedenmisdrijven in de eerste plaats die tegen kinderen met echt levenslang te bestraffen. Ook opname in een psychiatrische inrich ting na de gevangenisstraf zou meer moeten worden toegepast. Beide vari anten stuitten op een heel praktisch probleem: geldtekort. «laaoi het iZi standaardtarief nu ook Piek Dal-tarief. Libertcl kwam als eerste met iZi. Oftewel mobiel bellen ander abonnement. En maakt dat nu nog flexibeler. Want naast liet standaard gesprekstarief, kunt u ook kiezen voor 'n Piek Dal-tariet. .^Zo belt u 's avonds en in het weckend al voor f 0,75 per minuut. flexibel. Heel iZi. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkoop- gratis Libertcl 0800 05 60. LIBERTEL Wie het laatst lacht, lacht het best, moet Mare Dutroux ge dacht hebben toen hij even na middernacht breed grijn zend op de achterbank van een politiewagen terug naar zijn cel werd gebracht. Enkele uren ervoor immers keerde koning Albert II aanzienlijk minder vrolijk terug van zijn vakantieadres om de chaos in zijn land het hoofd te bieden. En de nog iets eerder ontsla gen ministers was het lachen al helemaal vergaan. Ook de gewone Belg die gis-' terochtend zijn krant open sloeg, stond het huilen nader dan het lachen. In wat het best als de ultieme competitie zelfkastijding kan worden omschreven, werd het relaas van 'zwarte donderdag' over vele extra kolommen uitge smeerd. Hoe 's werelds meest bekende kinderverkrachter en seriemoordenaar op kinder lijk eenvoudige wijze de be nen nam uit het Paleis van Justitie in Neufchateau en België gedurende drieënhalf uur tussen hoop en vrees deed laveren. Hoe geluk bij een ongeluk het pistool dat Dutroux aan zijn bewaker ontfutselde niet geladen was. En hoe er wonder boven wonder nog een wakkere boswachter rondliep, die de voortvluchti ge zedenmisdadiger herkende toen diens vluchtwagen vast zat in de modder. Anders zou Dutroux waarschijnlijk nog steeds op vrije voeten zijn. Boswachter Michaux is nu een nationale held. Maar een land dat al zoveel schandalen heeft gekend toont ook een opmerkelijke veerkracht bij de verwerking ervan. Dus spelen er een hal ve dag na de arrestatie van Dutroux gewoon weer kinde ren in de straten van Neuf chateau en Brussel. Gaat het zwartepieten tussen de poli tiediensten en Justitie over de schuldvraag als vanouds ver der, en wordt de vluchtpoging zelfs gebruikt als nieuwe brandstof voor de eeuwige taalstrijd. Want het zijn toch maar mooi twee Vlaamse mi nisters die het veld moesten ruim voor gestuntel in het Franstalige Neufchateau. On dertussen is het aantal de monstranten tegen deze mis standen tot enkele honderden geslonken. Is het dan normaal dat een zedenmisdadiger van het kali ber Dutroux door zo'n fla grante blunder kan ontsnap pen? In België wel. Wie de rapporten van de parlemen taire onderzoekscommissie naar de zaak-Dutroux heeft gelezen, hoeft op zijn minst niet verbaasd te staan van de vluchtpoging. De commissie heeft immers aangetoond dat er geen geheime genoot schappen bestaan die kinder- seks-netwerken de hand bo ven het hoofd houden. Nee, de reden waarom Dutroux ongestoord meisjes kon ontvoeren, verkrachten en vermoorden moet gezocht worden in ordinaire incom petentie bij politie. Justitie en politiek. Geen onwil dus maar onkunde. Een dodelijke cock tail van alledaagse laksheid, domheid en niet verantwoor delijk willen zijn die de com missie betitelt als de 'Belgi sche ziekte'. De twee suffende rijkswach ters die Dutroux lieten lopen vormen een klassiek geval van besmetting. Niet alleen letten ze niet op (domheid), het dienstpistool was niet geladen (laksheid) en hun baas schoof de schuld direct naar een an der (onverantwoordelijkheid). Maar ook het huidige politie ke bestel mag besmet worden verklaard. Immers: ruim er één jaar na de eerste aanbe velingen van de commissie- Dutroux is er nog nauwelijks iets gebeurd. De oproep om de bezem eens flink door Justitie en politie te halen, is dan ook alleszins be grijpelijk. Alleen: wie moet dat doen? De politiek? Tot nog toe haalde Justitie bij de schaarse eerdere pogingen om een slecht functionerende ambtenaar eruit te schoppen steevast bakzeil. Een weinig aanlokkelijk perspectief dus. De trap van bovenaf schoon vegen dan, te beginnen met een nieuwe verkiezingen? De oppositie dringt daar op aan. Het zoenoffer van de minis ters van justitie en binnen landse zaken smaakt naar meer. Ongetwijfeld zou een frisse ploeg met ambitieuze lieden vaart achter de hervormingen kunnen zetten. Maar de coali tiepartijen zijn hi^r mordicus tegen. Officieel omdat het reeds op de rails gezette plan nen zou vertragen. Maar het is vooral de angst uit de Ka mer weggevaagd te worden die doorslaggevend is. Even als de (zeer reële) angst voor een forse winst van het ex- treem-rechtse Vlaams Blok of nieuwe partijtjes zoals die van vader Paul Marchal van het door Dutroux vermoorde meisje An. Tegen de Belgische ziekte lijkt voorlopig dan ook geen kruid gewassen. En de burger voelt dat haarscherp aan: die is ook al niet zo lekker en blijft thuis. Dutroux kan dus wel even blijven lachen. LIBERTEL veel lawaai bij seks bach Ze schreeuwden het blijkbaar uit van plezier en genot, ar de buren waren er niet van gediend. Een koppel uit het itse Ansbach is aangeklaagd wegens het bedrijven van te Iui- seks. De 27-jarige man en de 18-jarige vrouw maakten bij het desspel zoveel lawaai dat het vijftig meter verderop in de iat door gesloten ramen was te horen, meldde de politie. Om- nenden hadden al eerder geklaagd over heftige ruzies en har- muziek bij het paar. Hun liefdesschreeuwen waren echter de ippel. Als de twee het tijdens de seks niet rustiger aan gaan in, rukt de politie uit om de decibellen te meten. panning laait op rond Kosovo krado Het door Servië gedomineerde Joegoslavische leger Kft de internationale gemeenschap gisteren gewaarschuwd Kr een oorlog in Kosovo. Zij moet Albanië en de etnische Alba- ten in Kosovo ervan weerhouden onderdak te verlenen aan Jroristen' in de Servische provincie. Een Albanees en een Ser- Khe politieman zijn gisteren gedood in twee verschillende ■slagen in Kosovo. Verschillende mensen raakten gewond rij ns de aanvallen bij Pristina, zo meldde het Servische ministe- ]van binnenlandse zaken. Meer dan duizend Albanese inwo- i Kosovo zijn naar Albanië gevlucht uit angst voor het liieuw oplaaiende geweld. aramanlis begraven Duizenden Grieken stonden gisteren in Athene langs Iroute van de begrafenisprocessie van ex-president en ex-pre- ler Konstantinos Karamanlis. Die overleed donderdag op 91- jige leeftijd. Familie en vrienden van Karamanlis kwamen in n kleine kapel bijeen om tijdens een rouwdienst afscheid te tien van een van Griekenlands meest gerespecteerde politici, ■nam in 1974 de leiding van Griekenland op zich na de val phet kolonelsbewind. Ine Russische parlement heeft :ren aangetoond hoe groot nacht is van de president. Doema stribbelde vier we- tegen en stemde Jeltsins tejjdidaat voor het premier- twee keer weg. Uiteinde- koos zij uit angst voor ont- ling van het parlement eie- voor zijn geld en keurde de .telling van Kirijenko bij de le stemming goed. Een irderheid van 251 afgevaar- (er werden 276 stern- uitgebracht) stemde voor jarige Kirijenko. indei 5. ijdta, :r, hei noet ;prak ïl kui£ gere I voeli|f ie mi hun{ o mei ;r zul ii een trotse vader begroette Jeltsin gisteravond zijn we premier. Hij feliciteerde ;ei Kirijenko en zichzelf met iverwinning op de Doema :honk de premier een inge- foto van zichzelf. ,,U mag neer zetten waar- u wilt", .eltsin breed lachend. Dat is ynisch gezegd misschien de weinige vrijheden Kirijenko zich kan permitte- Want duidelijk is dat hij. lts een pion was in het spel en wetgevende en uitvoe- le macht. Dris Jeltsin pokerde daarbij ivon weer. Maar de kansen hij zou verliezen waren dit niet erg groot. Door de op lijf gesneden grondwet had remlinheerser namelijk ver- de beste kaarten in het spel met de door zijn tegenstanders gedomineerde Doema, het par lement. De vraag is alleen: wat schiet hij er mee op? Jeltsin heeft im mers steeds gezegd dat hij wel nieuwe gezichten in een nieuw kabinet wenste te hebben, maar dat de koers ongewijzigd blijft. Kan de jonge technocraat Kirij enko wel de problemen oplos sen waartoe de ervaren Tsjerno- myrdin blijkbaar niet in staat was? Kan hij de achterstallige lonen en salarissen aan de vele miljoenen Russeil uitbetalen? Jeltsin denkt blijkbaar van wel en Kirijenko is er ook van over tuigd. Interessanter is hoe de Doema gaat reageren. Het par lement heeft zich gisteren op nieuw ontpopt als een tanden- loze leeuw, die zelfs niet eens meer kan brullen. De afgevaar digden hebben gewoon hun ei gen, bevoorrechte hachje gered. Vooral voor de communisten, voorop hun leider Zjoeganov, is deze nederlaag een bitter gelag. Wil Zjoeganov zijn politieke hoofd redden, dan rest hem niets anders dan een revanche campagne tegen Jeltsin. Per slot van rekening liggen er nog vele essentiële wetsvoorstellen te wachten op parlementaire goedkeuring. Maar of hij dan, net-als tot deze voor hem droe vig verlopen vrijdag, steeds een anti-Kremlinmeerderheid in de Doema op de been weet te krij gen, is de vraag. brussel» anp De Hongaarse dominee Andras Pandy heeft in Brussel zo goed als zeker veertien men sen vermoord. Onderzoek van in zijn wo ningen aangetroffen tanden wijst uit dat deze afkomstig zijn van acht personen. De ze behoren volgens Justitie waarschijnlijk niet toe aan familieleden. Eerder biechtte Pandy's dochter al op dat hij zijn twee ex- vrouwen en vier van zijn zes kinderen ver moordde. De dochter zegt aan vijf van de moorden van familieleden te hebben mee gewerkt. In de drie huizen van de dominee en godsdienstleraar in Brussel zijn diverse li chaamsresten aangetroffen, waaronder ook tanden. Onderzoek in een gespecialiseerd laboratorium in de Noorse hoofdstad Oslo heeft uitgewezen dat deze waarschijnlijk toebehoorden aan acht personen, onder wie één man. Samen met de zes vermoorde familieleden brengt dit het totale aantal slachtoffers op minimaal veertien. Justitie werkt samen met de autoriteiten in Hongarije bij de zoektocht naar slachtof fers van Pandy. De Hongaar zelf ontkent al le beschuldigingen. Ilij zit al sinds vorig na jaar in voorarrest. Twee nieuwe ministers benoemd in België Kigali Rwanda heeft gisteren voor het eerst enkele wegens volkeren moord veroordeelden terechtgesteld. In de hoofdstad Kigali en in vier andere plaatsen werden 22 mensen door vuurpelotons geëxecuteerd. De namen van de terdoodveroordeelden zijn niet officieel bekendge maakt, maar het is algemeen bekend dat ook de leider van een extre mistische Hutumilitie, Frodauld Karamira, op de lijst stond. Karamira riep zijn volgelingen in 1994 herhaaldelijk op de Tutsi-minderheid uit te roeien. De Rwandese regering weigerde in te gaan op verzoeken om clementie van de paus, de Europese Unie en de Verenigde Staten. Ook Amnesty International en de VN-commissaris van de rechten van de mens, Mary Robinson, vroeg de Rwandese autoriteiten om afstel van de terechtstel lingen. In de Rwandese gevangenissen zitten nog 130.000 mensen vast in af wachting van hun proces wegens genocide. Overigens zitten meer dan 130.000 Rwandezen, het merendeel Hutu's, na de volkerenmoord in 1994, gevangen. Velen onder hen zijn nog in afwachting van hun berechting. De gevangenissen op deze archief foto uit 1996 de Gitaramagevangenis zijn niet berekend op zulke grote aantallen mensen. foto rtr Mare Dutroux mag de ge vangenis niet meer verla ten om zijn dossier in te zien. Op die manier wil de Belgische Justitie voorko men dat de donderdag kortstondig gevluchte kin dermoordenaar opnieuw ontsnapt. Dutroux heeft wel het recht om een kopie van de stukken in zijn cel te bestuderen. brussel marc peeperkorn correspondent Onderzoeksrechter Langlois kondigde zijn besluit gisteroch tend aan, nog geen 24 uur na dat Dutroux uit het Paleis van Justitie in Neufchateau wist te ontvluchten tijdens de inzage van het dossier. Pas na een im mense klopjacht werd hij op nieuw gepakt. De ministers Vande Lanotte (binnenlandse zaken) en De Clerck (justitie) die donderdag meteen opstap ten zijn gisteren vervangen. Voorzitter Louis Tobback van de Socialistische Partij (tevens burgemeester van Leuven) volgt zijn partijgenoot Vande Lanotte Tony Van Parys: minister van jus titie. foto belca op. Tobback was ook al tussen '92 en '94 minister van binnen landse zaken. Op het ministerie van justitie komt het christen democratische Kamerlid Van Parys, die deel uitmaakte van de onderzoekscommissies naar de Dutroux-affaire en de Bende van Nijvel. Beide gelden als po litieke zwaargewichten. Het verbod voor Dutroux om de gevangenis in Aarlen te ver laten voor inzage in zijn dossier, Louis Tobback: minister van bin nenlandse zaken. foto cpd komt niet onverwacht. Direct na de spectaculaire ontsnap ping werd hier om gevraagd. Dat Dutroux aanvankelijk die toestemming wel kreeg, wijt Justitie aan de omvang van het dossier. Het kopiëren zou te veel tijd en geld kosten. Ex-minister Vande Lanotte verontschuldigde zich voor het Belgische volk voor het 'nodelo ze en absurde leed als gevolg van de ontsnapping'. Vande Lanotte benadrukte dat zowel hij als collega De Clerck zelf om ontslag had gevraagd. Hun ge zag zou nu te zeer zijn verzwakt om in het parlement de beno digde politie- en justitiehervor- mingen door te voeren. Beide ministers dringen er bij hun op volgers op aan niet te dralen bij die hervormingen. Dat de rijkswachter die Dutroux in Neufchateau be waakte een ongeladen pistool bij zich droeg, is niet in strijd met de regels. Iedere rijkswach ter mag zelf bepalen of zijn wa pen wel of niet geladen is, aldus de woordvoerster van deze na tionale politiemacht. De gevan gene kan de diender immers overmeesteren en het wapen ontnemen, zoals Dutroux deed. Justitie heeft inmiddels een on derzoek naar de vluchtpoging ingesteld. De druk op korpschef De Rid der van de rijkswacht om af te treden neemt toe. Vice-premier Di Rupo verklaarde dat naast de ministers ook anderen hun con clusies uit de blamerende ont snapping moeten trekken. De Ridder hoeft niet te rekenen op veel steun in het parlement.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7