'Indonesië staat aan vooravond geweld' Buitenland Zeerovers waren democratische, anti-racistische revolutionairen Man bijt hond ZATERDAG 25 APRIL 1998 Politicoloog Hermawan roept studenten op door te gaan met acties CARACAS» BART JONES AP Zeerovers hebben hun imago niet mee. Ze staan bekend als drankzuchtige bandieten met een houten been, een ijzeren haak in plaats van een hand en een lapje over het oog, die in de achttiende eeuw de wereld zeeën teisterden en gevangen zeelieden gruwelijk mishandel den. Maar historici beginnen de piraten met andere ogen te bekijken. De verrassende con clusie: de zeerovers van de 'Gouden Eeuw' van de piraterij (van 1680 tot 1725) waren heel wat sympathieker dan je zou denken. Bij het vormen van deze nieu we inzichten zijn de onderzoe kers geholpen door de vondst in 1984 van een gezonken pira- tenschip, de Wydah, voor de kust van de Amerikaanse staat Massachusetts. Vorige maand ontdekte de ontdekker van de Wydah, Barry Clifford, een complete vloot van achttien Franse oorlogs- en piraten schepen voor de kust van Ve nezuela. De schepen zijn in 1678 vergaan nadat ze op ko raalriffen waren gelopen. Der gelijke ontdekkingen leveren de historici een schat aan ma teriaal op over het dagelijks le ven aan boord en over de wa pens, kostbaarheden en ge bruiksvoorwerpen die de be manning bij zich had. Uiteraard waren piraten geen lieve jongens. Maar in een tijd dat in de meeste landen tiran nie heerste, kozen zij hun ei gen kapitein, verdeelden ze de buit eerlijk, hadden ze een soort invaliditeitsuitkering in het leven geroepen en gaven ze zwarte slaven een kans op een bestaan als vrij man. „De piraten hadden een buitenge wone vorm van democratie", zegt David Cordingly. de schrijver van 'Onder de zwarte vlag: De romantiek en de waarheid van het leven onder priraten', één van de recente boeken waarin een zogeheten revisionistische visie op het onderwerp tot uiting komt. Uit onderzoek is gebleken dat zeerovers, alvorens een be langrijke beslissing genomen moest worden, altijd stemden. Zo werd democratisch beslo ten over het al dan niet ente ren van een schip of over de koers die het eigen schip moest volgen. Toch moeten de boekaniers ook niet te veel ge romantiseerd worden, zeggen historici. Als de bemanning van een geënterd schip zich verzette, werd vaak de hele be manning vermoord. De piraten sneden de zeelie den de keel door en gooiden hen overboord als voedsel voor de haaien. Een favoriete folter methode bestond uit het aan trekken van een koord rond het voorhoofd van een gevan gene, zo strak dat zijn ogen let terlijk uit zijn hoofd vielen. „Het waren onaangename, hardvochtige, gemene men sen. Maar ze leefden in een buitengewoon onaangename, hardvochtige, gemene tijd", zegt Kenneth Kinkor, die ge specialiseerd is in de geschie denis van de zeerovers. De geroofde buit werd in het algemeen eerlijk verdeeld, zegt Kinkor. De kapitein kreeg twee delen, de schieman ariderhalf deel en de rest van de beman ning één deel. Ter vergelijking: de kapitein van een koopvaar dijschip verdiende vijftien keer zo veel als zijn matrozen. Eeu wen voordat normale werkne mers over een invaliditeitsver zekering konden beschikken, hadden de zeerovers al ies der gelijks. Als ze in de strijd een arm of been kwijtraakten, kre gen ze een vorstelijke uitke ring. In sommige gevallen kre gen ook de nabestaanden van een gesneuvelde piraat een vergoeding. Eenderde van de bemanning bestond uit zwarten, voorna melijk vroegere slaven, aldus Kinkor. Zwarten hadden aan boord precies dezelfde rechten als blanken. Sommigen wer den tot kapitein gekozen. „Het dek van een piratenschip was de meest geëmancipeerde om geving die er in de achttiende eeuw voor een zwarte man be stond", zegt Kinkor. Op het hoogtepunt van de Gouden Eeuw van de zeero vers waren er zo'n 10.000 pira ten actief. Piratenschepen moeten worden gezien als re actie op het onrecht en de wreedheden die op koopvaar dijschepen en in de samenle vingen aan wal heersten, me nen de revisionistische histori ci. „Het was een kans om de vrijheid te bereiken. Het was een maritieme revolutie", zegt Clifford. Vaak behandelden zeerovers hun gevangenen netjes, omdat ze andere schepen wilden aan sporen zich over te geven in plaats van te vechten tot het bittere einde. Eén van de meest gevreesde piraten van die periode, Blackbeard, heeft zijn bemanning zelfs een keer ervan weerhouden een gevan gen koopman, aan wie ze een enorme hekel hadden, te do den. Overigens brachten piraten veel minder tijd door met vechten dan algemeen wordt aangenomen, zegt Kinkor. Als de bekende zwarte doods- hoofdvlag werd gehesen, was dat niet een waarschuwing voor een aanval maar een op roep tot overgave. In het alge meen gingen kapiteins daarop in. Alleen als dat niet het geval was, werd vervolgens de rode vlag gehesen. Die betekende dat het schip geënterd zou worden. Veel piratenschepen hadden hun eigen ordereglement. Zo was er bijvoorbeeld vaak een verbod op gokken omdat dat tot vechten leidde, moesten om acht uur de lichten uit en mochten er geen vrouwen of jonge jongens aan boord. OPMERKELIJKE BERICHTEN loren. Voor afgestudeerden zijn er weinig banen", analyseert Hermawan. „Het studentenver- zet heeft geen ideologische ba sis, al denken het leger en de re gering van wel." Van gewroet van een 'derde partij' op de campussen is volgens hem evenmin sprake. „Als er iemand zou zijn die zoveel mensen in beweging kan krijgen ver over de honderdduizend stu denten dan moet hij direct president worden. Dan kunnen er dingen worden veranderd." Volksmacht Maar zo iemand is er niet, en dat is een probleem. „Hervor mingen zijn pas mogelijk als Soeharto is vervangen. Anders lukt het nooit." Er wordt in Indonesië wel gepraat over een 'volksmacht-beweging' om hem uit het zadel te lichten, zoals op de Filipijnen Ferdinand Marcos is verjaagd. Hermawan: „Maar in Indonesië ontbreekt een cha rismatische leider voor zo'n be weging. Megawati Soekarnoputri spreekt goed, maar heeft verder weinig potentieel. Populariteit is nog geen politieke macht. Ze leidt haar achterban nota bene vanuit haar huis. Ze moet de straat op, maar dat durft ze niet aan. Stel dat ze wordt gearres teerd, wat dan nog? Je kunt een volksbeweging beter leiden vanuit de gevangenis dan vanuit je woonkamer. Ook Amien Rais, voorzitter van moslimorganisatie Muhamma- diyah, heeft 'het' volgens Her mawan niet. Als het Soeharto- bewind de crisis over een half jaar niet de baas is, stelt Amien zich aan het hoofd van een vreedzame massabeweging, heeft hij gezegd. Hermawan is sceptisch. .Amien sleept zijn verleden met zich mee. Hij was als moslim sectarisch en dat weet iedereen. Bovendien ver andert hij telkens van stand punt." Velen hadden hoop gevestigd op Abdulrahman Wahid, alias Gus Dur. Ook de leider van NU, 's lands grootste moslimorgani satie, schrijft Hermawan echter af. „Gus Dur doet veel te vage uitspraken." Begin dit jaar werd de aimabele intellectueel geveld door een hersenbloeding. „Hij is herstellende, maar lichame lijk niet meer in staat het verzet te leiden." Is er onder de 203 miljoen Indo nesiërs dan niemand die het te gen Soeharto kan opnemen? „Jawel", zegt Hermawan, „Emil Salim". Vooraanstaande intel lectuelen schoven de oud-mi nister in februari naar voren als GIFKIKKER Een Chinese vrouw die wraak wilde nemen op haar vriend, heeft de vergifti ging van 237 scholieren in de stad Liuzhou op haar geweten. De krant China Youth Daily meldde dat het koppel zó vaak ruzie had dat de liefde van Chen Shi voor haar vriend Mou Jin- ong in haat was omgeslagen. Om hem dwars te zitten, deed Chen deze week fosfaat in het bakmeel dat Mou gebruikt in de schoolkantine waar hij werkt. Volgens de krant verkeert één vergiftigde scholier nog in kri tieke toestand. Chen werd door de politie gearresteerd. HUWELIJK ONLINE Omdat gebleken is dat afgestudeerde Singaporanen steeds later in het huwelijk treden, heeft de over heid een eigentijds hui bureau opgezet: de Matchmaker. Minister derwijs Peter Chen dronj ze week bij afgestudeei aan niet te wachten m aan te melden, omdat vél hen, vooral de vrouwen gen de dertig lopen en nc geen partner hebben, stond al enkele jaren nismakingsbureau om deerde, carrièregerichte mensen met elkaar in coi brengen. De Matchmake: gezet om de dienst up- te brengen. Voor misbru ven de gebruikers niet zen, zeggen de autor want de waarheid van de mati'e die gegadigden ve ken wordt van overheii gegarandeerd. a/V The Afghan Spice Girls Ook 'het zachtste volk der aarde' buigt niet eindeloos het hoofd in lankmoedig zwijgen. Binnenkort zal het gedaan zijn met zachtheid en geduld. In geweld zal de frustratie van het Indonesische volk dan een uitweg zoeken, zegt politicoloog en historicus Hermawan Sulistyo. „Alleen president Soeharto kan dat voorkomen. Door af te tre den. Maar dat vertikt hij." JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT In februari namen Hermawan en enkele andere medewerkers van de Indonesische Academie van Wetenschappen een op merkelijk initiatief. Ze verwier pen Soeharto's presidentskan didatuur. „Die verklaring heb ben we in dit zaaltje opgesteld." Hermawan tikt met een wijsvin ger op de tafel. De stoutmoedi ge kritiek kwam de groep te staan op een uitbrander van B.J. Habibie, toen minister, nu vice- president. Zo gemakkelijk laat de 40-jarige Hermawan zich echter niet de mond snoeren. „Ik houd de stu denten voor dat ze moeten doorgaan met acties. Als er straks amok uitbreekt, moeten zij de leiding nemen. Alleen dan kunnen er veranderingen wor den afgedwongen tegen een be perkte sociale prijs. Als er hon derd of duizend armen worden neergeschoten, zal het buiten land lauw reageren. Als één stu dent wordt gedood, ligt dat an ders." Begin dit jaar beleefde Indone sië met-voedselrellen een voor proefje. „De bevolking was boos over de scherpe prijsstijgingen. Daarna kwam een proces van sociale aanpassing. Mensen dachten: we kunnen er toch niets tegen doen. Pas tóen kwa men ze in beweging. Ze komen bijna allemaal uit de midden klassen. Die voelden de pijn van de crisis later dan het gewone volk. Net als in andere Derde-We reldlanden beschouwen stu denten in Indonesië zichzelf als geprivilegieerde groep. Maar ze hebben veel van hun hoop ver Hermawan Sulistyo: Je kunt een volksbeweging beter leiden vanuit de gevangenis dan vanuitje woonkamer". foto c pd ariefhidayat GEËMMER In Zuid-Korea is geen feest compleet zonder een liedje van iedere gast, en daarom is er vrijwel geen land ter wereld waar zo veel mensen zangles nemen. Ook aan de absoluut 'toondove' Koreanen is gedacht. In een warenhuis te Seoel kunnen zij terecht bij een speciale cursus. De lera ren daar hebben uitgevonden dat slechte zangers hun eigen stem en melodie, en dus ook hun fou ten, veel beter horen als ze een emmer over hun hoofd houden. foto »ap» ahn young-joon JONG GELEERD Een Italiaans jochie van een jaar of zes heeft van een paar volwassenen prak tijkles gekregen in het overval len van een supermarkt. Vol gens getuigen van de beroving kwamen twee gewapende en gemaskerde mannen met het kind een supermarkt in het Sici- liaanse Acireale binnen. Het kind had een skibril op en hielp zijn handlangers een bedrag vqn ruim achthonderd gulden mee te nemen. Hij probeerde ook snoep te stelen, maar kon vanwege zijn nog geringe lengte niet bij het schap. BLAUWTJE GELOPEN Een zestienjarige scholiere met blauwe lokken mag in het Ca nadese Montréal pas weer op school verschijnen als haar haar weer een normale kleur heeft. Een speciale commissie, be staand uit leraren, ouders en leerlingen, heeft besloten dat Véronique Morissette de ge dragsregels van de school moet accepteren en met haar blauw geverfde haar beter thuis kan blijven. Dat meldde de Canade se pers deze week. De rooms- katholieke school heeft sinds vorig jaar regels die 'ongebruikelijke versierselen' verbieden. BALLAST In het Zwitserse Meiringen is een kind van ne gen omgekomen toen het in de sneeuw speelde. De jongen werd geplet onder een sneeuw bal die hij zelf had gerold, aldus de autoriteiten. Om te voorko men dat de enorme sneeuwbal van een helling af zou rollen, ging de jongen ervoor staan om hem tegen te houden. Hij gleed echter uit en kwam onder de bal terecht. Omdat hij zich niet op eigen kracht kon bevrijden, sloeg zijn broertje alarm. In het ziekenhuis slaagden de artsen er niet in de jongen weer bij kennis te brengen. De politie schat dat de bal van natte sneeuw meer dan honderd kilo zwaar was. ECHTE LIEFDE De dierenlief de van het echtpaar Paul en Jo anne Green uit Tivindale in de buurt van de Engelse stad Bir mingham gaat erg ver. Zij ver nielden hun huis om hun kat te redden, nadat die in een gat in de muur vast was komen te zit ten. Volgens BBC-teletekst duurde de reddingsoperatie bij na zeven uur. Het echtpaar zaagde door het plafond, haalde enkele trappen weg, verwijder de planken van de vloer, schoof het bad opzij en scheurde luchtkokers open om de kat te bevrijden. Het echtpaar kon ook nog rekenen op hulp van brandweerlieden met speciale camera's, voordat kat Rocky uit een pijp in de badkamer tui melde. ZWARTE HUMOR In de Pakistaanse provincie PeshawaT duizenden Afghanen die het fundamentalistische Talib F wind in hun vaderland zijn ontvlucht. Het is dan ook n* wonderlijk dat juist daar dit t-shirt opdook, een parodie Britse popfenomeen Spice Girls en hun bijnamen. De I hebben verordonneerd dat alle vrouwen voortaan een chador moeten dragen, die hen op een spleetje voor de o van top tot teen bedekt. Vandaar dat de meisjes op het taanse shirt van links naar rechts Gesluierde Spice, Bedek ce, Verstopte Spice, Verduisterde Spice en Gemaskerde Spi ten. foto reuters muzatm Een student in Jakarta trotseert de oproerpolitie tijdens een door de autoriteiten verboden demonstratie buiten hard. Er vielen tientallen gewonden. nach Doer tege de campus van de universiteit Daarbij ging het deze week hard tej dida; foto epa m ip tw kandidaat-vice-president. „Emil heeft zeker het potentieel. Maar hij is geen man die demonstra ties leidt." Behalve een vreedzame volks beweging zijn er meer mogelijk heden. „Om te beginnen de grondwettige. Het Raadgevend Volkscongres (MPR) kan een buitengewone zitting houden en Soeharto vervangen. Maar dat gebeurt niet. Zestig procent van de MPR-leden is door Soe harto zelf aangewezen, en de gekozen leden zijn op betrouw baarheid gescreend. Een andere wettige mogelijkheid is dat Soe harto niet aftreedt, maar een stapje opzij doet en de vice-pre sident ruim baan geeft. Hij heeft echter duidelijk gemaakt dat hij dat niet wil." Revolutie Dan de niet-grondwettige op ties. Omdat Hermawan zeer pessimistisch is over vreedzaam volksverzet„De Indonesiërs zijn daarvoor al te boos en te gefrustreerd"blijven in zijn ogen drie mogelijkheden over: een staatsgreep, een revolutie en spontaan geweld. „Een coup van progressieve officieren valt niet helemaal uit te sluiten, maar de kans daarop is erg klein. Het leger voelt er niets voor, omdat de ene staatsgreep de andere uitlokt. De mogelijkheden voor een re volutie zijn nihil. Buiten het of ficiële systeem bestaat er geen politieke structuur. Er zijn geen ideologische tegenstellingen, zoals in de jaren tachtig in Mid- den-Amerika. En er is geen voorhoedepartij. De enige voor waarde voor een revolutie waar aan Indonesië voldoet, is de aanwezigheid van een •arme volksmassa. Spontane rellen blijven dus als enige optie over. Op grond van economische overwegingen denkt een collega van mij dat die tussen juli en oktober zullen uitbreken. Maar volgens mij is het tussen mei en juli al zover. Zo'n 80 procent van de bedrij ven is al bankroet. Het geld dat mensen bij ontslag meekrijgen, is binnenkort op." Het Indonesische volk heeft een verbazingwekkend talent om berustend te lijden. Nederland se kolonialen wezen daar al op en Soeharto zei het hen deze maand na. „Zeker", erkent Her mawan, „maar dat vermogen is eindig". Hij beent naar een wit bord. De viltstift waarmee hij een lijn wil trekken, blijkt leeg. Dan maar een velletje papier en een ballpoint. „In maart is het volksgeweld tegen de voedsel prijzen ingezakt en kwam het studenten verzet op", zo ver klaart hij de golvende lijnen op het kladblaadje. „Volgens de regering loopt de werkloosheid op naar 13,4 mil joen mensen. Dat alleen is al riskant, maar de werkelijkheid is erger. Het aantal armen groeit snel en de mensen naderen de grens van wat ze kunnen ver dragen. Vergeet ook niet dat tussen mei en juli het college geld voor het nieuwe academi sche jaar moet worden betaald. Dat zal veel gezinnen in grote problemen brengen. De lijnen van studentenprotest en volkswoede komen op het kladje bij elkaar. Hermawan laat ze samenvloeien in een pijl. „Dan zullen er grootscheepse rellen uitbreken. Ik probeer de studenten ervan te overtuigen dat ze moeten doorgaan. Dat ze straks de leiding moeten van het geweld. Anders l( het volledig uit de hand.' Onzeker koos ling voor itelli Ie rder Wat het leger in die situa |en doen, houdt velen in Indi bezig. Evenmin als andei 5_j: Hermawan die vraag bea woorden, al heeft hij veel tacten binnen de strijdkn „Het leger is onzeker, hei niet welke weg het moet slaan. Vorige week sprak gercommandant Wirantc ch0p hij weet het niet. Wel kut vaststellen dat de lagere de crisis net zo hard voel veel burgers. Gewone mi hebben problemen hun| nen te onderhouden. Bij geweld zal er een mornet men dat ze niet meer zuil hts "e schieten." Ie ivve f ;ei KI iverv lel tsi i ynist van Kirije

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6