Kok: Kans op boringen in Waddenzee is klein 'Het wordt nog een stevige discussie' Binnenland Rijk niet enthousiast over minder provinciebestuurders Huurprijs in Amersfoort staat voor vijf jaar vast Nieuwe mogelijkheden veehouders Groene Hart Lichtbaken in de steigers [ERDAG 25 APRIL 1998 954/154 5 jechtIn en bij het Huis van Bewaring in Utrecht is gisteren, piet kader van de derde landelijke kerkdag, het project Maal- Hdoor de muur gehouden. Buiten de muur aten vertegen- jordigers van de samenleving en de kerken; binnen de muren n een identiek gedekte tafel de gedetineerden. De organisato- j, Stichting Exodus Nederland, de ISNA en het justitiepasto- Ifct willen met de actie de betrokkenheid van de samenleving ■de kerken aan degenen die in een penitentiaire inrichting rblijven tot uitdrukking brengen. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Irote steden willen extra geld l haag Er moet voor de vier grote steden tijdens de volgende fcinetsperiode elk jaar 350 miljoen gulden komen voor inves- 'ngen in stedelijke vernieuwing. Bovendien moeten de grote meer vrijheid hebben in de besteding van voor hen bestem- Igelden. Dat staat in het Deltaplan voor de grote steden; het ivolg dat Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht giste- h in Den Haag aan vice-premier en minister van binnenlandse ■en, Dijkstal hebben aangeboden. redoctoraat ING-topman Jacobs ikelen ING-topman A. Jacobs ontvangt een eredoctoraat [i de Universiteit van Nijenrode. Onder zijn leiding heeft de G Groep zich ontwikkeld tot het grootste bank- en verzeke- igsconcern van Nederland. Jacobs neemt op 1 juni afscheid als verzo stuursvoorzitter van de ING. De uitreiking van het eredocto- waar za] begin volgend jaar plaatshebben. kerhei FR A INA an Dijk verlaat Europees Parlement 2 jssel GroenLinks-vertegenwoordigster Nel van Dijk verlaat t Europees Parlement. Per 1 september wordt zij directeur van t Landelijk Bureau Leeftijdsdiscriminatiein Utrecht. Huidig an een mpagneleider van GroenLinks Lagendijk zal haar opvolgen. *8 doc n Dijk is sinds 1 januari 1987 lid van het Europees Parlement. te werd in 1989 en 1994 herkozen. Van Dijk zette zich vooral in sen p or het milieu, de rechten van de vrouw en de gelijkberechti- ig van homoseksuelen. laan do ergrijzing in hooglerarenkorps het e i haag Het hooglerarenkorps in de psychologie, biologie en drag§ rktuigbouwkunde is toe aan verjonging, Met geld van minis- Ritzen (onderwijs) moet de vergrijzing in deze vakgebieden orden bestreden. Onderzoeksorganisatie NWO heeft dat de worde jnister voorgesteld. De drie vakgebieden zijn zeer vergrijsd, na de helft van de hoogleraren is ouder dan 55 jaar. Van de ologieprofs is eenderde zestig jaar of ouder. n ekkage zet gemeentehuis Borculo blank ,ur nemoHet gemeentehuis van Borculo staat blank. In de 5j cht van donderdag op vrijdag is op de bovenverdieping een ,j ding gesprongen. Het lek is,ontstaan in de keuken op de eer- verdieping. Het water stroomde vervolgens de bestuurska- ers, de ruimte van de burgemeester en de raadszaal binnen, telefooncentrale moet volgens de gemeente als verloren wor- beschouwd. )sporing via DNA-techniek verruimd w haag De toepassing van DNA-technieken door politie en stitie wordt verruimd en de registratie van zogeheten DNA- jofielen van daders uitgebreid. Het kabinet stemde gisteren in et de voorstellen van minister Sorgdrager (justitie). De rechter- immissaris krijgt volgens het voorstel ruimere bevoegdheden tn een verdachte te verplichten een DNA-onderzoek te onder- an. De voorstellen moeten leiden tot uitbreiding van de regi- atie van DNA-profïelen. Voor de opheldering van ernstige ge lds- en zedenzaken wordt dat van groot belang geacht. ekkende zoutzuurcontainer in Botlek tterdam Op het terrein van een overslagbedrijf aan de Wel- aatweg in de Botlek in Rotterdam is gisteren een container itdekt waar zoutzuur uit lekte. Even na drie uur is de contai- r. nadat het gat was gedicht, op een oplegger gezet. De contai- r is naar een bedrijf in Antwerpen gebracht dat de lading zal erpompen. In eerste instantie dichtte de brandweer het gat in zogenoemde tanktainer met afdichtingskussens. Experts van t Antwerpse bedrijf maakten het later dicht met drie lagen po sterhars en twee lagen glasvezel. ag 2! ölitie pakt bende autodieven -i nhem Met de aanhouding van een 54-jarige Arnhemmer eft de politie een bende autodieven opgerold. Samen met drie woners van Oss wordt hij verdacht van diefstal, omkatten en ling van ten minste tien auto's. Ook de drie mannen uit Oss n inmiddels aangehouden. De voorkeur van de autodieven tg vooral uit naar het merk Renault. Vooral de typen Twingo, io en Laguna waren erg in trek. De politie heeft in de sloperij, t automobielbedrijf en in de woning van de Arnhemse hoofd- [T rdachte huiszoekingen verricht. Naast zo'n dertig omkatsetjes tssisnummers, sloten en afstandsbedieningen) zijn ook drie Ito's en enige duizenden guldens aan contant geld in beslag jnomen. ernhard op 5 mei in Wageningen jEningen Prins Bernhard is op 5 mei in Wageningen bij de Irdenking van de capitulatie van de Duitsers. Het Nationaal pmité Herdenking Capitulaties 1945 Wageningen organiseert ^herdenkingsbijeenkomst. Oud-minister Gardeniers spreekt herdenkingsrede uit. Na afloop legt de prins een krans bij het ttionaal Bevrijdingsmonument. Daarna neemt hij een défilé af In veteranen, oud-verzetsstrijders en van militairen die hebben ïegedaan aan vredesmissies. 66 wil praten over financiering HSL t D66-Kamerlid Versnel-Schmitz wil een gesprek met jnister Jorritsma (verkeer en waterstaat) over private financie- ig van HSL-Zuid. Versnel is verontrust door geluiden van bkgevers als zou een financiële bijdrage van bedrijven voor dit joject onhaalbaar zijn. Jorritsma rekent op een bedrag van 1,2 lljard uit private financiering. In totaal bedragen de aanlegkos- p8,5 miljard. 1>/C ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten promoten van de kwaliteiten van het Groene Hart, het verbe teren van de recreatiemogelijk heden en het werken aan een vervolg voorpagina Het Nederlandse vrachtverkeer wordt vanaf 2000 op Europees niveau gelijkge schakeld. De tachograaf wordt vanaf dat jaar in nieuwe wagens vervangen door de boordcomputer, die naast rij- en rust tijden ook de snelheid registreert. Volgens het 'conceptplan Tachograaf 2000', afgedrukt in het publicatieblad van de Europese Gemeenschap, mogen controleurs aan de hand van de gege vens in de black box met terugwerkende kracht boetes voor te hard rijden uitde len. En dat is volgens de huidige tacho graaf-verordening in Nederland niet toe gestaan. De Haarlemse advocaat B. J. Vallenduuk, die de feiten constateerde na het door werken van het conceptplan, is verbaasd dat die bepaling is weggevallen. Bij de invoering van de tachograaf, eind 1974, gingen de chauffeurs immers massaal de barricaden op om die bepaling uit de verordening te krijgen. Een aantal grote verkeersknooppunten werd geblokkeerd en grensversperrir.gen met zwaar mate rieel kostten twee automobilisten het le ven. Uiteindelijk zwichtte de toenmalige mi nister van verkeer en waterstaat Wester terp voor de druk en liet in de verorde ning opnemen dat het niet was toege staan om met behulp van de tachograaf boetes voor te snel rijden uit te delen. „In het concept voor deze nieuwe wet is die toezegging niet opgenomen", heeft Vallenduuk geconstateert. „Bovendien is de wet ontzettend ingewikkeld. TLN (Transport Logistiek Nederland) is in principe voorstander van de invoering van de 'digitale tachograaf. „Omdat de gegevens uiteindelijk voor meer efficiën tie en een hogere productiviteit kunnen zorgen", aldus woordvoerder Koeleman. Maar de branche-organisatie voor trans portondernemingen stelt ook dat over de eventuele verandering van de bepalin gen 'het laatste woord nog niet is ge zegd'. „Wij zullen, mocht het zo zijn, niet zonder slag of stoot accepteren dat vrachtwagenchauffeurs kunnen worden beboet voor een overtreding die in het verleden is begaan", vervolgt Koeleman. „TLN heeft ook vanaf het begin er bij de Europese commissie op aangedrongen dat de snelheidscontrole en de zaken die de tachograaf nu vastlegt gescheiden moeten blijven. En dat hebben wij ook steeds begrepen. Het zou in onze ogen discriminatie zijn. Of ze moeten alle per sonenauto's ook met dergelijke appara tuur gaan uitrusten." In de praktijk blijkt dat de boordcompu ter, die vanaf het jaar 2000 in alle vracht wagens verplicht zal worden gesteld, veel meer registreert dan de huidige tacho graaf. Naast snelheid en rij- en rusttijden kan een werkgever aflezen hoe lang een werknemer bijvoorbeeld bij een tanksta tion bezig is geweest en hoe lang hij er over heeft gedaan om de auto te wassen. „Daar krijgen we tien minuten de tijd voor", weet Ambrosius-chauffeur Eisin- ga, die al een jaar met de boordcompu ter heeft te maken. „Iedere minuut die je daarover heen gaat, telt als rusttijd." Zodra Eisinga en zijn collega die we kelijks op en neer naar Franrijk rijden terugkeren bij Ambrosius in Hoogeveen, verdwijnt de persoonsgeboden bestuur derspas vanuit de boordcomputer direct in het systeem van de transportonderne mer. „Binnen twee seconden weet de baas precies wat je hebt uitgevreten. Het is een rotding. Straks willen ze 'm ook nog aansluiten op de stoel. Dan is alle privé weg." Wat de vervoersbond CNV betreft is het laatste woord over de boordcomputer nog niet gesproken. De werknemersor ganisatie wil op korte termijn overleg met de werkgevers over welke gegevens de black box zou moeten registreren. „Goede afspraken maken is essentieel. En er moet een protocol worden opge steld, anders komt de privacy van de chauffeur in gevaar", stelt woordvoerder Ramakers. „Sensoren op bed of stoel bij voorbeeld, daar heeft een werkgever geen baat bij met het oog op een betere bedrijfsvoering. Ik verwacht dat er nog een stevige discussie zal worden gevoerd voor de invoering in 2000. Het wordt een heikel punt." De branche-organisatie TLN stelt dat de boordcomputer 'er niet op gericht is de chauffeur op de vingers te kijken'. „Op termijn zullen de gegevens de onderne mer voordeel op moeten leveren", stelt woordvoerder Koeleman. „Je moet het zien als een informatiesysteem voor het management. Bovendien heeft het ook voordelen voor de bestuurders van de vrachtwagen. Op termijn zullen ze niet meer naar de kant hoeven voor een con trole, maar kan die aan de hand van de bestuurderskaart op kantoor worden verricht. Dat scheelt tijd. En uiteindelijk ook geld." Ramakers van het CNV verwacht niet dat de chauffeurs, z;oals in 1974, massaal blokkades zullen opwerpen om de in voering van de boordcomputer tegen te houden. „Het cowboygevoel is minder. Het is steeds meer echt een vak aan het wor den. Bovendien zijn de chauffeurs in middels gewend aan de tachograaf. Ik denk wel dat de gevolgen van de invoe ring van de boordcomputer nog onvol doende bekend zijn. Pas wanneer de chauffeurs allemaal op de hoogte zijn, zal de discussie ongetwijfeld losbarsten." derzoekers komen dan uit op een bedrag van gemiddeld 6.600 gulden per bedrijf. Prijswinnaars Paaspuzzel De oplossing van de paaspuzzel is: 'Dansen is bidden met de be nen; marcheren is vloeken met de voeten'. Citaat van Wim Kan. De prijswinnaars zijn: Fam. J. van Eek, G.v.Eckerenstraat 11/3, Haarlem; Mw. E. over de Linden, Duinoordstraat 47, Haarlem; H. A. de Backker, Am- stellaan 19, Heemstede; Mw. Wilmink, Eridanusstraat 28, IJmuiden; J. Wiedijk-van Ba- kel, M. Tesselschadelaan 111, Hoofddorp, M. Langezaal, Klofnpenmaker 25, Leiderdorp; Mw. Hassing, Kerkweg 20, Roelofarendsveen; E. de Graaf, Bernhardkade 11, Leiden; Th de Bruyn, A. van Leeuwen hoekkade 31, Voorschoten; R. Lagerberg, W. de Zwijgerlaan 287, Leiden. De prijswinnaars krijgen een ca deaubon van vijftig gulden thuisgestuurd. innen en buiten de gevangenismuur HAAGS REDACTEUR Provincies moeten eerst maar eens beter gaan werken. Door zich te concentreren op hun po litieke kerntaken en de kwaliteit van hun functioneren te verbe teren kan meer resultaat wor den behaald dan door het aan tal leden van Provinciale Staten te verminderen. Staatssecretaris Van de Von dervoort (binnenlandse zaken) is geen voorstander van het plan van de Noord-Hollandse commissaris van de koningin Van Kemenade de provincies een kleiner bestuur te geven. Volgens Van Kemenade en grif fier Versteden van de provincie Noord-Holland is een aantal van 45 Statenleden in alle pro vincies voldoende. Voorts zou den provincies zelf moeten kunnen kiezen of ze willen vol staan met 35 dan wel 55 Staten leden. Van Kemenade en Versteden willen het provinciebestuur slagvaardiger maken. Een klei ner bestuur kan in hun visie sneller en efficiënter beslissen. Het inkrimpen van het ambte lijk apparaat van de provincie rechtvaardigt volgens hen het snoeien in de omvang van de volksvertegenwoordiging. Van de Vondervoort heeft nogal wat vragen bij de opvat tingen van de Noord-Hollan ders. Het verbeteren van de werkwijze zet volgens de staats secretaris veel meer zoden aan de dijk. Verder is Van de Von dervoort niet overtuigd van de stelling dat een kleiner provin ciebestuur een beter provincie bestuur zal zijn. Bovendien is zij bang dat als wordt besloten de omvang van provinciale staten aan te passen, ook de omvang van de gemeenteraden ter dis cussie komt. En daar zit Van de Vondervoort niet op te wachten. Een hoofdbezwaar noemt de staatssecretaris de nadelen voor kleinere partijen. Die lopen een groter risico geen zetels meer te halen. Van de Vondervoort noemt dat ongewenst, ook al omdat de in de staten vertegen woordigde partijen invloed heb ben op de samenstelling van de Eerste Kamer. Dit laatste valt volgens Van Kemenade en Ver steden overigens wel mee. De staatssecretaris ziet er geen heil in zo kort voor de ver kiezingen een definitief stand punt in te nemen over verklei ning van Provinciale Staten. Werkwijze bestemd voor nieuwe huurders Bij huurders leeft die wens ook", zegt E. Wilke, hoofd be leidsontwikkeling van de ver eniging van woningcorporaties Aedes. Wie kiest voor een vaste huurprijs voor vijf jaar betaalt bij aanvang van die periode een 'iets hogere huur'. Daarmee dekt de corporatie zich in tegen de risico's van huurverhogin gen. In plaats van een jaarlijkse huurverhoging van gemiddeld zo'n 4,5 procent wordt de huur eenmalig aan het begin van de vijfjaar met ongeveer zes tot ze ven procent verhoogd. Na twee tot drie jaar is de omslag. Het nadeel slaat dan om in voor deel. Bij een huurvoorbeeld van 725 gulden per maand houdt de huurder aan het eind van de vijfjarige periode ongeveer 3.500 gulden over ten opzichte van de 'gewone' huurder die jaarlijks de huurverhogingen op zijn bordje krijgt. Toekomstige huurders van de Amersfoortse woningcorporatie SCW kunnen de huur van hun woning vijf jaar vast zetten. SCW loopt hiermee in Neder land voorop. Het voordeel voor de huurder is over vijf jaar gerekend een lagere huur prijs. Voor de verhuurder is het voor delig dat huurders minder vaak verhuizen. Iedere verhuizing kost de woningbouwvereniging immers geld. De Amersfoortse corporatie begint haar nieuwe werkwijze, die HuurVast is gedoopt, bij nieuwbouwappartementen in twee Amersfoortse wijken. Ou de huurders kunnen van de nieuwe regeling geen gebruik maken. „Het is een* reactie op het succes van de koopwoning. Kopers weten ook waar ze de komende vijf jaar aan toe zijn. haags redacteur 'Groen boeren' is een aantrek kelijke mogelijkheid voor melk veehouders in het Groene Hart. Nieuwe kansen dienen zich aan als ze zich richten op biolo gische landbouw, natuuront wikkeling, recreatie, streekpro ducten en zorgboerderijen. Dit staat in de studie 'Niet bij melk alleen Kansen voor ver breding en verdieping van acti viteiten op melkveebedrijven in het Groene Hart' van het Land bouw Economisch Instituut (LEI). De inkomens van melk veehouders staan onder druk en vooral in het Groene Hart zijn weinig mogelijkheden het melk- bedrijf een nieuwe impuls te ge ven. Om inzicht te krijgen in die kansen heeft het ministerie dit onderzoek laten doen. Onderzoeker Prins heeft vast gesteld dat de belangstelling voor andersoortige activiteiten groot is. Zelfs zonder extra sti mulans blijkt zestig procent van de 2.600 melkveebedrijven al bereid de koers te verleggen. De meeste bedrijven kiezen voor natuurbeheer, biologische be drijfsvoering en recreatie. Des ondanks leidt dit volgens de on derzoekers slechts tot beperkte inkomenseffecten. Andere acti viteiten zouden, zo is berekend, in het jaar 2005 gemiddeld 1.900 gulden toevoegen aan het inkomen. Door het stimuleren van deze activiteiten kan het inkomen van de melkveehouders wat meer worden opgekrikt. Stimu lansen kunnen bestaan uit het NAM zal in geval van weigering schadeclaim indienen Een tweede paars kabinet zal de proefboringen naar gas in de Waddenzee vrijwel zeker schrappen. Minister-pre sident Kok, gisteren op verkiezingscampagne in Fries land en Groningen, zegt dat hij de kans vrij klein acht dat de boringen worden doorgezet. Gezien de opstelling van zijn ei gen PvdA en D66, houdt Kok er rekening mee dat een tweede paars kabinet een streep haalt door de plannen van de NAM. De Nederlandse Aardoliemaat schappij zal in dat geval zeker een schadeclaim indienen. Het zittende kabinet heeft de voor genomen boringen altijd verde digd, maar in het nieuwe ver kiezingsprogramma van de PvdA wordt aangekoerst op uit stel vanwege de kwetsbaarheid van het Waddengebied. Ook Kok zegt uit te willen gaan van 'de grootst mogelijke voorzich tigheid'. De bestuursrechter in Leeuwarden buigt zich volgen de maand over de bezwaren van de Waddenvereniging en negen andere natuur- en milieuorganisaties tegen de boorbesluiten van minister Wij- ers van economische zaken. De boringen werden al twee keer opgeschort, en zullen nu in de bodemprocedure worden be oordeeld. Als de rechtbank groen licht geeft, wil de NAM volgend jaar mei beginnen met de eerste proefboring. Kok wil de uitspraak van de rechtbank afwachten: „Op dat moment ligt er een nieuw feit. Het nieuwe kabinet zal alle ar gumenten voor en tegen moe ten afwegen, waarbij in elk ge val wordt bekeken hoe groot onze totale gasvoorraad is en van welke omvang we uitgaan voor de export." Kok wijst erop dat de be stuursrechter zo'n groot punt heeft gemaakt van de vraag of de maatschappelijke noodzaak van de boringen wel is aange toond. „Je kunt daar hele be schouwingen over opzetten. De Tweede en Eerste Kamer heb ben afgeronde politieke beslui ten genomen, is het dan aan de rechter om de maatschappelijke noodzaak ter discussie te stel len?" Ven'oersbond CNV wil protocol bij invoering boordcomputer Zwemmen moet weer verplicht schoolvak worden zoetermeer anp Zwemmen moet als verplicht vak voor basisscholieren terug keren. Dat hebben de vakbon den AbvaKabo, CFO en NOVON en de werkgeversvereniging van badmeesters aan staatssecreta ris Terpstra (welzijn) geschre ven. Zwemmen was tot in de ja ren zeventig verplicht op school. Daarna raakte het steeds meer in het gedrang. De bonden en de werkgevers doen hun beroep niet alleen om pedagogische redenen. Veel zwembaden hebben te kampen met teruglopend bezoek en daardoor met teruglopende in komsten. Beperkte openingstij den of duurdere kaartjes zijn vaak het gevolg. Door verplicht schoolzwemmen kan de capaci teit van zevenhonderd baden beter worden benut. Ook ont staat er nieuwe werkgelegen heid voor zwemonderwijzers. Ramon valt dood neer na paring rotterdam anp In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is gisteren onverwacht olifantenbul Ramon overleden. Er wordt nog sectie verricht, maar de dierentuin vermoedt dat de 27-jarige stier aan een hartaanval is gestorven. Ramon had juist voor het eerst de oli fantenkoe Douanita gedekt, tot grote tevredenheid van de die rentuin-medewerkers. Maar na de dekking viel hij op de grond. Vanuit Blijdorp wordt het Eu ropese fokprogramma van de Aziatische, olifant gecoördi neerd. Ramon speelde daar een belangrijke rol in, al werd hij af en toe geplaagd door gezond heidsproblemen. Zo moesten jaren geleden de stoottanden van Ramon worden verwijderd nadat ze gedeeltelijk waren af gebroken. Dit jaar constateerde de dierentuin een lichte ge wrichtsontsteking aan een van zijn poten. Ramon was de vader van Bernhardine, Yasmin en In dira, alle drie dochters van de Rotterdamse Irma. Schiermonnikoog Steigerbouwers zijn deze week begonnen de vuurtoren van Schiermonnikoog weg te moffelen achter steigers. Het pleisterwerk van het lichtbaken wordt schoongemaakt, scheuren worden ge dicht en het geheel wordt van een nieuwe coatinglaag voorzien. Voorde ongeveer vier ton kostende klus die door een gespecialiseerd bedrijf uit Hendrik Ido Ambacht wordt uitgevoerd, is acht weken uitgetrok ken. FOTO GPD NIELS WESTRA

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5