'Crisis bij Justitie niet te vermijden' 3 Liberalen willen slechts drie publieke radiozenders Binnenland jetsing WAO en WW ijft een overheidstaak Kolen cadeau Franse en Nederlandse politie doen meer samen Acties in zorg kunnen nog weken gaan duren Drugsverslaafden worden gedwongen af te kicken Drie bejaarden sterven aan griepachtige ziekte Berg op voor het CDA PvdA: vredesmissies hoofdtaak krijgsmacht IRDAG 25 APRIL 1998 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diens and verwoest historische muziektent stad» Een hevige brand heeft gistermiddag de muziektent rommenie, een cultuur-historisch monument uit 1931, vol- ;in as gelegd. Volgens de politie is het vuur aangestoken. Er n geen gewonden. Bij de bestrijding van het vuur werden tig man ingezet. Sinds de aanleg is het de vierde maal dat er tien pi icj uitbreekt in de muziektent. Het complex wordt onder- fewege door vrijwilligers die er culturele activiteiten houden, d op eei samenl is nu w waarscl ding?' »r in de ideTi iders sbeleid spectie sluit verzorgingshuis Twe 01 ïg werl te krijgi cl Het particuliere verzorgingshuis Olpoda in Zeist is op last de Inspectie voor de Volksgezondheid in Utrecht gesloten, et huis werden vier ouderen waarvan een bedlegerig was, -irgd onder slechte omstandigheden. Volgens een woord van de Inspectie in Rijswijk was de kwaliteit van de zorg de vier mensen in het geding. „Voor deze mensen was er ■kir één verpleegkundige aanwezig. Bovendien was er sprake op z'n zachtst gezegd, onhygiënische omstandigheden." Al 996 is er door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen de :tie van Olpoda omdat de zorg in het tehuis niet deugde. oi 'der v Rapport verwijt Docters van Leeuwen 'risicovolgedrag' De verhoudingen tussen het ministerie van justitie en het openbaar ministerie (OM) waren zo slecht dat de crisis op 22 januari nauwelijks te vermijden was. De riskante werkwijze van procureur-generaal (PG) Docters van Leeuwen speelde in de uitbarsting van het conflict een belangrijke rol. amsterdam anp Dat blijkt uit het gisteren gepu bliceerde rapport van de hoog leraren Buitelaar en Zwart die de januari-crisis op verzoek van minister Sorgdrager van justitie onderzochten. De crisis leidde tot de overplaatsing van de Leeuwarder procureur-generaal Steenhuis en het ontslag van Docters van Leeuwen, voorzit ter van het college van procu reurs-generaal. De onderzoekers hebben waardering voor de 'voortvaren de' werkwijze van Docters van Leeuwen. „Zijn onorthodoxe werkwijze heeft echter ook een keerzijde", schrijven zij in hun rapport. „Zij houdt niet op bij de grenzen van het OM, maar hij breidt zijn activiteiten ook uit tot de politieke arena. Hier door ontstaat een situatie die ri sicovol is." Docters wordt echter niet al leen verantwoordelijk gesteld voor de crisis op Justitie. Nadat de nevenfunctie van Steenhuis bij het bureau Bakkenist (dat de relatie tussen de politie, OM en het bestuur in het noorden on derzocht) bekend was gewor den, ontstond er een conflict tussen Sorgdrager en het colle ge van PG's. De onderzoekers constateren dat aan beide zij den de seinen op rood spron gen. Beide partijen reageerden niet erg weloverwogen. Van on derlinge communicatie was in die situatie nauwelijks sprake meer. De onderzoekers zien in de situatie op het ministerie waar in Sorgdrager terechtkwam bij haar aantreden in 1994 een voe dingsbodem voor het conflict. 'Onzekerheid en verwarring' waren troef bij haar aantreden. De erfenis van de IRT-affaire spookten er rond. Een lopende reorganisatie zorgde voor extra problemen. „De nieuwe minis ter van justitie treft bij haar aan treden een situatie aan die ronduit lastig is." Terwijl de situatie op het de partement onzeker en verward was, voltrok de ingezette be leidswijziging bij het OM zich langzaam maar zeker wel in de gewenste richting. Volgens Bui telaar en Zwart ontstonden daardoor 'fricties'. „Deze kun nen leiden, en hebben in dit ge val ook geleid, tot moeilijk te traceren vijandbeelden in en tussen organisaties. De reeds onder spanning staande per soonlijke verhoudingen werden daardoor verscherpt. In een begeleidende brief bij het rapport zegt Sorgdrager dat zij niet alle bevindingen van de onderzoekers deelt. Docters, die medewerking aan het onder zoek weigerde, zegt dat de con clusie dat hij risicovol handelde, hem wat gemakkelijk voorkomt. Hij wijst erop dat hij, voor zover hij zich kan herinneren, in de drie jaar als voorzittter van het college minder dan tien ge sprekken met politici gevoerd. En dat waren allemaal gesprek ken waarvan de minister op de hoogte was. aag anp abinet vindt dat de beoor- 5 of iemand recht heeft op of WW een overheidstaak blijven. Het is vastgelegd n nota van staatssecretaris rave (sociale zaken) om te n tot meer marktwerking uitvoering van de werk- irsverzekeringen. Premier heeft dat gisteren meege- na afloop van het kabi- leraad. lA-minister Melkert (socia- ken) had deze week ruzie IVD-collega Zalm (financi- ie vond dat de beoordeling le markt kan worden over- en. Volgens de nota mogen ijf instellingen die nu de nemersverzekeringen uit- :n (GAK, GUO, USZO, SFB idans) elkaar vanaf het jaar beconcurreren. De markt i ook open voor nieuwko- Doel van de nieuwe opzet Jregels voor een feestelijke iriginnedag in Amsterdam pbouw va de markten mag niet eerder dan donderdag 30 april 06.00 uur. narkten eindigen om 20.00 uur. reen mag alcoholvrije dranken verkopen, i horecabedrijven mogen, mits in het ran een ontheffing, op straat zwak- kolische dranken verkopen, srkoop van bederfelijke eet- of drink- s alleen toegestaan aan de in Amsterdam stigde horeca en andere bedrijven zoals ïs, bakkers, groentewinkels, etc. zolang ranche-eigen waar verkopen. Dit mag eigen deur en niet in het ver- ingengebied. Verkoop is ook toegestaan handelaren die in het bezit zijn van een inschrijving als erkend straat- delaar in eet- en drinkwaar, reen mag onversterkte muziek maken, terkte muziek maken of het plaatsen en podium of tent of dekschuit mag i met een vergunning. 'de horeca geldt in de nacht van 130 april de weekendregeling. xhten er zich situaties voordoen i bezoekers zich niet aan deze regels n dan zal de politie zonder nadere (huwing overgaan tot inbeslagname. is uitvoeringsinstellingen te prikkelen meer uitkeringsont vangers aan de slag te helpen. Het kabinet wil instellingen die goed presteren daarvoor finan cieel belonen. Het kabinet stuurt zijn voor stellen, waarover pas in de vol gende regeerperiode wordt be slist, voor advies naar de Soci aal-Economische Raad en de Stichting van de Arbeid. De FNV vindt vooral van belang dat de beoordeling van het recht op de uitkering tot het 'publieke do mein' blijft behoren. Zo dient voorkomen te worden dat pri vacygevoelige medische gege vens in handen komen van commerciële verzekeringsbe drijven. De werkgeverscentrale VNO-NCW vindt het jammer dat het kabinet de beoordeling van de claims niet aan de markt wil overlaten. Geen seismisch onderzoek op Razende Bol alkmaar «anp De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) mag geen seis misch onderzoek uitvoeren op en bij natuurgebied de 'Razen de Bol' tussen Texel en Den Helder. De rechtbank in Alk maar schorste gisteren de ver gunning die de NAM kreeg om er vanaf 1 mei te beginnen met onderzoek. De Waddenvereni ging reageerde opgelucht. De uitspraak betekent dat het voor lopig stil blijft op de Razende Bol. Zeehonden, vogels en vis sen zullen de komende maan den geen Tast hebben van ex plosies die nodig zijn voor het onderzoek. Uit het NAM-onderzoek moest blijken of het in de toe komst rendabel is om naar olie en gas te boren. Om daar achter te komen zou de maatschappij 2.400 explosieve ladingen tot ontploffing brengen in tien me ter diepe schotgaten. langedukEen vloot van schepen uit het Noord-Hollandse Broek op Langedijk is met diverse soorten kool op weg naar Den Haag. Maandag komen de schepen daar aan. De groente wordt vervolgens als een mozaïek uitgestald ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de residen tie. Op de foto passeren twee met kool volgeladen vletten het Noord-Hollandse Oterleek. foto anp olaf kraak Rotterdam anp king. De Nederlandse politie hoopt te kunnen profiteren van de technische voorsprong van de Fransen. De Franse politie chefs hebben op hun beurt weer interesse getoond in het verschijnsel 'wijkagent'. De Franse en Nederlandse politiechefs hebben ook afge sproken dat ze de hulp aan de politie in het voormalige Oost blok gaan coördineren. Ook wordt onderzocht wat de knel punten en verschillen zijn in het strafrecht van de landen, met het oog op grensoverschrijden de criminaliteit. De Franse en Nederlandse poli tie gaan meer samenwerken. Er worden mensen uitgewisseld om eikaars werkwijze beter te leren kennen. Dat hebben de Nederlandse korpschefs giste ren in Rotterdam afgesproken met twintig Franse politiechefs. Die namen afgelopen week een kijkje in de Nederlandse 'politiekeuken'. De afspraken zijn een uitwer king van het maandag gesloten akkoord tussen de Franse en Nederlandse regering over in tensivering van de samenwer- Kabinet wil onafltankelijke commissie nFN haac. r.pn paan" alHi rlp N7F-wn den haag «anp Het kabinet heeft gisteren inge stemd met voorstellen van mi nister Sorgdrager van justitie om criminele drugsverslaafden te dwingen af te kicken. Het wetsvoorstel gaat er van uit dat de huidige praktijk te weinig mogelijkheden biedt voor de beoogde groep verslaafden. Ver slavingszorg en Justitie weten zich geen raad met verslaafden die keer op keer strafbare feiten plegen. Die feiten rechtvaardi gen op zich steeds korte straf fen, maar die hebben niet of nauwelijks effect op het gedrag van de verslaafden. Daarom stelt Sorgdrager voor de rechter de mogelijkheid te geven de criminele drugsver slaafden gedwongen in een op vanginstelling te plaatsen. Daar ondergaan zij een intensief pro gramma. Daarna worden ze be geleid door een lokale instelling. rotterdam gpd Bewoners van verzorgingshuis De Leeuwenhoek in Rotterdam zijn getroffen door een mysteri eus virus. Tot nu toe zijn 28 van de 84 bewoners ziek geworden. Negen van hen moesten wor den opgenomen in het zieken huis. Van hen zijn er inmiddels drie overleden, aldus een woordvoerder van de gemeen telijke gezondheidsdienst GGD. Flet is nog niet helemaal dui delijk of het overlijden van de drie direct verband houdt met de ziekte die een beetje lijkt op een griep. De GGD heeft de Rot terdamse huisartsen op de hoogte gebracht en een advies over behandeling gegeven. De bejaarden zijn allemaal ziek geworden na 18 april. Zij hebben last van koorts en ze hoesten. Ze worden behandeld met antibiotica en koortsweren- de middelen. Ook een kwart van de personeelsleden zijn het slachtoffer geworden van het vi- den haag gpd De patstelling rond de CAO in de zorgsector kan nog weken duren. Het kabinet wil een on afhankelijke commissie laten beoordelen of zij de werkgevers genoeg geld hebben toegezegd voor een 'marktconforme' CAO. De werkgevers vinden van niet, maar zullen zo'n adviesaan vraag onder voorwaarden steu nen. De bonden zeggen in die tussentijd door te gaan met ac ties. De Nederlandse Zorgfederatie (NZf), de grootste werkgevers organisatie, stelt vooral eisen aan de vraagstelling die aan de bewuste commissie Van Voor den wordt voorgelegd. „Voor ons is het pas bespreekbaar als wordt onderzocht of wij met het huidige aanbod van de regering niet alleen een marktconforme loonsverhoging kunnen berei ken, maar ook de verschraling van de zorg en de hoge werk druk in de sector kunnen tegen gaan", aldus de NZF-woord- voerster. De NZf wil eventueel pas na de behandeling in de Tweede Kamer van dinsdag daadwerkelijk aan een advies aanvraag meewerken. „We wil len eerst het resultaat van dat debat afwachten", aldus de NZf-woordvoerster. Bij de vakbond CFO/SBG rea geert een woordvoerder veront waardigd op de 'arbitrage'. „Het is een Idap in het gezicht van al le mensen die in de zorg wer ken. Zij willen nu een goede CAO, en niet pas over enkele weken of maanden. Want als het over de verkiezingen heen wordt getild, wat met zo'n com missie gaat gebeuren, kan het weken of maanden duren. Wij zullen daarom keihard actie blijven voeren, commissie of niet." De werkgevers hebben de vakbonden uitgenodigd maan dag een verkennend gesprek te voeren waarbij zij inzage in de financiën zullen geven. Britse Blair op bezoek bij Kok rotterdam gpd eg zen :p hadi :onserv zou zijl uccesvi ent sint vondzi unt van onical rvanui dedigin 3 veel c( tieve ki )re, „en er géé lering' n zooni ten inet en daal Teder, •en. „E« as strei lit". T« ;n geslo en: „Go w weth d is ;n wiju het dan oals dal jenerat ge b mil vanaf din het terug ai jp initii ;tje. Zijl :emore De Britse premier Tony Blair komt op zaterdag 1 mei - Dag van de Arbeid - naar Rotterdam. Hij zal daar in het kader van de verkiezingen praten met collega en PvdA-lijstrekker Kok. Evangelische voormannen stemmen RPF doorn anp Een ruime meerderheid van evangelische voorgangers stemt RPF. Vooral ethische onderwer pen als abortus, euthanasie en genetische manipulatie bepalen hun stemgedrag. De evangeli sche maandkrant 'Uitdaging' vroeg vijftig voorgangers en lei ders in evangelische kring naar hun politieke voorkeur. Slechts één van hen gaat niet naar de stembus. Van de overigen stem men er 29 (59 procent) op de RPF, vier op het CDA, twee op het GPV en één op de WD. De rest (13) moet zijn keuze nog bepalen of wil zich daar niet over uitlaten. Spreekbeurten De komende dagen toeren ver schillende politici door het land. Enkele spreekbeurten: 27/04 15.30-16.30 uur Haarlem, caravantoerAOV/Unie55+ 27/04 20.00 uur Hella Voute- Droste (WD), raadhuis Bloe- mendaal in Overveen: o.a. over detailhandel en MKB 27/04 20.00 uur E. Klein (SGP). Herv. Kerkelijk centrum, Kat wijk valkenburg Met de steun in de rug van burgemeester Frissen van Valkenburg zwoegt CDA-lijsttrekker De Hoop Scheffer (midden) de Couberg op met aan zijn rechter zijde de voormalige wielertopper Hennie Kuiper. Een dag voordat de enige Nederlandse wielerklassieker, de Amstel Gold-race, wordt verreden voerde de CDA-top gisteren campagne in Zuid-Limburg. De christen-democraten verkenden alvast het parcours. foto gpd frits widdershoven NOS ziet niets in WD-plan NMP-campagne via wisselgeld den haag gpd den haag «anp De WD wil het aantal publieke ra diozenders beper ken tot drie van de huidige vijf. Dat zei kandidaat-Kamer lid Nicolai gisteren op de dagelijkse verkiezingsbriefing van de WD. Vol gens Nicolai is het met name voor de programmering van de huidige zen ders Radio 2 en Ra dio 3 de vraag, wat daarvan de publie ke functie is. Nico lai herhaalde vrij dag ook de WD- opvatting het aantal publieke televisie zenders van drie naar twee terug te brengen. Nicolai vindt dat de publieke omroep zich moet beperken tot onderscheiden de programmering (informatie, educa tie en cultuur) en zich niet moet be zighouden met het beconcurreren van de commerciële omroepen. „Kijk en luistergelden zijn publieke mid delen en die mogen niet worden ge bruikt om met de commerciële om roep te concurre ren", aldus Nicolai. Nicolai stelde ver der voor de recla metijd op de pu blieke zenders, die vplgens de WD moet worden ver minderd, voor een periode van een aantal jaren te vei len aan de hoogste bieder. Die kan de ze zendtijd vervol gens doorverkopen aan bedrijven en instellingen die re clame op de publie ke zenders willen maken. De NOS zegt in een reactie voor de toe komst juist aan uit breiding van het aantal publieke ra diostations te den ken. Hans van Beers, lid van de raad van bestuur van de NOS: „Juist de combinatie van minder toegankelij ke genres met een populair repertoire maakt een sterke publieke omroep mogelijk. En die is voor iedereen. Die functie wordt alleen maar belangrijker naarmate een toe nemend aantal commerciële sta tions zich uitslui tend richt op het populair repertoire. De publieke om roep denkt voor de toekomst juist eer der aan een uitbrei ding van het aantal radiostations." Radio 2 is een amu sementszender. Muziek vormt de basis, maar daar naast is er ruimte voor nieuws, weer, verkeer, kleinkunst en cabaret. Radio 3FM brengt popu laire en onbekende popmuziek. Daar naast wordt aan dacht besteed aan sociaal-maatschap pelijke onderwer pen. amsterdam anp Deelname aan internationale vredesoperaties vormt in de toekomst het bestaansrecht van de krijgsmacht. Het verdwijnen van een duidelij ke vijand maakt het mogelijk de traditionele hoofdtaak van landmacht, luchtmacht en ma rine - de verdediging van het Nederlandse en het NAVO-grondgebied - af te bouwen. Tot die conclusie komt de PvdA in haar defen sienota 'Investeren in een nieuwe krijgs macht'. Het stuk dient als onderbouwing voor de forse defensiebezuinigingen die de sociaal democraten in een volgend kabinet willen rea liseren. De hele operatie moet over vier jaar structureel 750 miljoen aan besparingen ople veren. In de PvdA-nota krijgt deelname aan vredes missies, zoals de afgelopen jaren in Cambodja en voormalig Joegoslavië, ruim baan. Daartoe moet de krijgsmacht op andere terreinen inle veren. Het materieel van de nieuwe krijgsmacht moet kwalitatief goed zijn, aldus de nota, maar kan ook minder. De PvdA wil bepaalde investerin gen uitstellen of beperken, zoals voor de op volger van de F16. De nieuwe toestellen, die niet voor het jaar 2010 beschikbaar zijn, zijn zo goed dat twee F16-squadrons tegen die tijd kunnen verdwijnen. Daarmee kan ook één van de drie F16-bases - waarschijnlijk Twente of Leeuwarden - de poorten sluiten. De marine levert vier van haar zestien fregat ten in. De Marine Luchtvaartdienst (MLD) raakt eenderde van zijn Orion-toestellen kwijt; het restant - zo'n acht vliegtuigen - verhuist naar andere vliegbases. Het marinevliegkamp Valkenburg komt daarmee vrij voor nieuwe woningen voor Leiden. D66, dat eveneens flink wil snijden in het de fensiebudget (maximaal 1 miljard), onder schrijft in grote lijnen de PvdA-plannen. WD- minister Voorhoeve (defensie) verwerpt de in houd omdat die niet is gebaseerd op veilig heidsoverwegingen. „Het gaat de PvdA en D66 alleen om het geld." Hij pleit voor een nieuwe defensienota in het jaar 2000 als het nieuwe strategische NAVO- concept op tafel ligt en de NAVO-lidstaten ook afspraken hebben gemaakt over hun financiële bijdrage. Het CDA houdt vast aan de uitvoering van de huidige reorganisatieplannen die lopen tot 2002. De AFMP, de grootste vakbond voor mi litair personeel, vindt de PvdA-nota te voorba rig en te eenzijdig. Volgens de bond heeft de krijgsmacht na de forse reorganisaties van de afgelopen jaren voorlopig recht op rust. De kiezer is het best te bereiken via zijn portemonnee, zo moet de campagneleider van de Ne derlandse M iddenstandspartij (NMP) gedacht hebben. Wie de komende week een brood afre kent bij de bakker, moet dan ook niet raar opkijken als hij of zij wisselgeld terugkrijgt met daarop een stickertje van de NMP. De afgelopen week zijn een half miljoen guldens be plakt. Dankzij enkele bevriende bankdirecteuren die hun perso neel aan het werk hebben gezet, hoopt de partij zo meer naams bekendheid te krijgen. „Want daar schort het nog aan", zegt een woordvoerder van de mid denstanderspartij Hotel ontruimd na bommelding VVD in Egmond egmond anp Voor de tweede achtereenvol - gende dag heeft gisteravond een bommelding een voortijdig einde gemaakt aan een WD- verkiezingsbijeenkomst. Hotel Zuiderduin in Egmond waar de bijeenkomst plaatsvond, moest op voorschrift van de politie worden ontruimd. Behalve de bezoekers van de verkiezings avond, moesten ook de naar schatting 650 gasten die in het hotel verbleven het panbd ver laten. Een dag eerder gebeurde het zelfde in het resturant van vo gelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn nadat de politie een melding had gekregen. Er werd niets gevonden. De WD zegt de bommeldingen heel vervelend te vinden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3