E ZATERDAGS jjjj BIJVOEGSEL wei 130 Veilig Verkeer Nederland is 'geschrokkenvan de meest recente controles op zwaar verkeer, in de eerste drie maanden van dit jaar. Truckers blijken massaal de regels te negeren. Tijdens de door de RVI uitgevoerde tot vijfenzeventig procent van de mannen op de zware wagens in overtreding. Ze reden met ondeugdelijk materiaal, zaten te lang achter het stuur of hadden geknoeid met de tachograaf. De chauffeurs zelf zijn nauwelijks onder de indruk van de cijfers. Zij kennen de praktijk. En die komt meestal niet overeen met wat er op papier van ze verwacht wordt. „Je kan je gewoonweg niet aan de wet houden. Dat is onmogelijk. Bob Beentjes, directeur bij het gelijknamige Haarlemse transportbedrijf, houdt zich bij de planning aan de wet voor het zware verkeer. „Maar de laatste jaren zijn we vooral aan het goochelen." in Nederland de maximumsnelheid op tach tig is vastgesteld. Het systeem kent zo z'n mazen. Waar gretig gebruik van wordt ge maakt. „Iedereen probeert iets te verzinnen", zag jurist Richard Schreurs tijdens zijn studie, waarin hij bijkluste als chauffeur. „Want er is niets zo irritant als je eigen snelheid niet kun nen bepalen." Bovendien is het gaspedaal soms het enige wapen in de strijd tegen de hoge werkdruk, die van twee kanten wordt opgevoerd: door de werkgever en de klant. „Ben ik ergens te laat, dan kan ik soms niet meer lossen", ver telt Henk, shaggie draaiend op een parkeer plaats ergens in de buurt van Zaanstad. „Kost je zo een paar uur extra." Al pikt niet iedere chauffeur die extra span ning. Dat kan ook, want de markt is krap en voor een ervaren rijder is er altijd werk. Een chauffeur uit het oosten van het land - 'nee, m'n naam hoeft niet in de krant' - vertelt waarom hij vertrokken is bij zijn vorige baas. „Ik reed op Engeland en maakte dagen van twintig uur. Volgens de baas was dat verant woord. Volgens mij niet. Kijk, in de praktijk kan je je gewoonweg niet aan de wet houden, want dan krijg je problemen met klanten. Maar het kan ook te ver gaan." 'Nee' verkopen wordt echter absoluut niet gewaardeerd, weet Martin uit Hillegom. De chauffeur wordt door zijn baas uitgeleend aan Copex airfreight. „Ik probeer me aan de rijtijden te houden", vertelt-ie, hangend uit de cabine. „Maar luchtvracht kan niet altijd wachten. Soms wordt ik opgetrommeld om aan het eind van de dag nog even naar Bra bant heen en weer te rijden. Als ik dan nee Even bijdromen in de cabine na vier uur sturen. edere vrachtwagenchauffeur glimlacht zodra de Rijtijdenwet ter sprake komt. 'Natuurlijk', houdt hij zich aan de re- die stellen dat na vier uur sturen een lauze moet worden ingelast. „Daarom c hier nu ook", wijst hij op de parkeer- s van het brugrestaurant over de A4. :dach-ie dan da'k hier deed?" I verpla auffeur Kuyf heeft het allemaal meege- geertn^- Vijfenveertig jaar zit-ie al langs de Begonnen als vrije jongen, inmiddels ld voor het transportbedrijf van zijn s. Hij kent de wet. „Maar als je onder- bent, wil je ook weer naar huis. En al die tegenwoordig... Je moet toch op tijd bij ant zijn. Controles? Ik loop er zo'n twee per jaar tegenaan. Maar ook wel eens jaar lang niet. Het ligt er maar net aan ehet treft." Pakkans list dat steekt Ben Woudenberg. Gemid- één keer per maand wordt ergens in Ne- ind voor vrachtwagens een fuik opgezet. :inig naar de zin van de woordvoerder l'eilig Verkeer Nederland. „Chauffeurs en gevers weten dat de pakkans niet groot egen van de tien keer kunnen ze gewoon rijden. En de meerderheid van de bedrij- neemt de bekeuring voor zijn rekening. :en kwestie van calculeren. Want ze er baat bij dat bepaalde routes in een laid tempo worden verreden." chauffeurs daarentegen weten donders- waarom de Inspectie juist op vrijdag- id wordt uitgevoerd. „Dan wil iedereen huis", weet E. Eisinga. „Gaan ze op ^ndagmorgen staan, dan halen ze veel Mer binnen. Maar er wordt in Nederland ig gecontroleerd, dat is waar. In België of tójk sta je veel vaker langs de weg." De Groninger zit aan het einde van de middag aan een pils aan de bar van De Kro kodil in Krommenie, een vaste pleisterplaats voor vrachtwagenchauffeurs. Zijn woon plaats Hoogeveen is nog tweeënhalf uur rij den ver, maar vannacht slaapt hij - samen met zijn bijrijder - in het stapelbed in de ca bine. „Waarom zou ik doorrijden? Ik krijg er van de baas niets extra's voor." Eisinga pendelt samen met collega Maris- sen wekelijks met keukens en meubels tus sen Straatsburg in Frankrijk en het Groningse Hoogeveen. Maandag vertrekken, donderdag terug. De Rijtijdenwet kennen ze niet uit hun hoofd - Eisinga: 'Pin me er niet op vast' - maar de grote lijnen zijn bekend. „Voor ons is het haalbaar", vertelt Eisinga. „Ook omdat we niet met bederfelijke waar rijden." Het steekt de chauffeur wel dat het vrachtverkeer als enige onder curatele staat. „Kijk eens naar die bussies. Die gaan om zes uur van huis en komen om zeven uur weer terug, terwijl ze tussendoor ook nog 'ns op de bouw hebben gestaan. En die koeriersbedrijven of verte genwoordigers. Worden zij dan niet gevaar lijk na zo'n lange dag? Het blijft een vreemde wet. Ik denk dat je veel meer aan de eigen verantwoordelijkheid van de chauffeur moet overlaten. Die weet zelf wel wat goed is." Vrijheid Tussen de regels door is te horen dat de Gro ninger vooral last heeft van het feit dat vrachtwagenchauffeurs steeds minder vrij heid hebben. Ongegeneerd met de vlam in de pijp de Brennerpas doorsturen is er niet meer bij. Na de invoering van de tachograaf, die in 1974 na veel protesten in de vrachtwa gens werd geplaatst, volgde in '86 de snel heidsbegrenzer. Zwaar verkeer kan hooguit nog negentig kilometer per uur rijden, terwijl zeg, loop ik een grote kans dat Copex niet meer met mij wil werken. Maar daardoor zit ik soms wel twaalf uur op de weg." De transportondernemers kennen het pro bleem. Maar met de concurrentie als boos doener op de achtergrond stelt Bob Beentjes, bij Beentjes BV verantwoordelijk voor onder meer de planning, dat hij tegenwoordig voor namelijk 'aan het goochelen' is. Als middel groot bedrijf - met bijna vijftig auto's op de weg - kan de Haarlemse onderneming zich geen misstap veroorloven. „Maar je moet er gens op bezuinigen", stelt Beentjes. „De af gelopen vijfjaar zijn, mede door allerlei nieu we regels (EURO-vignet, beveiliging, begren zer, red.), de kosten met twintig procent ge stegen. Terwijl de prijzen, door de toenemen de concurrentie, met tien procent zijn ge daald. Dus probeer je zo krap mogelijk te plannen, een hogere beladingsgraad te berei ken en op de grens van de toegestane rijtij den te gaan zitten. Je werkt met zulke kleine marges. Een gemiddelde vrachtwagen met chauffeur kost ons per maand 16.000 gulden. Om alleen al dat bedrag terug te verdienen, moet je een hoop vracht vervoeren. De concurrentie tussen de 10.000 trans portondernemers in Nederland is moordend. De grotere bedrijven houden zich in leven door extra service te bieden en veel wagens op de weg te zetten. De kleinere bedrijven en eigen bazen moeten het echter voornamelijk hebben van een scherpe prijsstelling. Waar door het verplichte onderhoud in het ge uffeur Eisinga en zijn collega komen bij in truckerscafé De Krokodil de Krommenie. Thuis' is tweeënhalf uur rijden, maar pas morgen mogen ze weer de weg op. „Waarom zou ik doorrij- t Ik krijg er van de baas niets extra's voor." drang komt, de Rijtijdenwet nogal eens als 'onhandig' wordt beschouwd en het CAO- loon (tussen de 80.000 en 100.000 bruto per jaar) niet altijd wordt uitbetaald. „Er wordt steeds meer onder de prijs ge werkt, met verouderd materiaal", stelt Bob Beentjes. Toch is het voor zijn bedrijf aan trekkelijk om chauffeurs met een eigen wa gen in dienst te hebben. Ze werken op basis van uren, kilometers of dagen en kunnen al leen onbetaald verlof opnemen. „We spreken af dat ze zich aan de regels houden", maakt Bob Beentjes duidelijk hoe klein zijn invloed op de eigen rijders eigenlijk is. „Aan de ande re kant; ze hebben zich dikwijls in de schul den gestoken. Ze moeten wel uren maken." Lange dagen, lage lonen, want de investe ring in een nieuwe wagen - die op kan lopen tot een half miljoen gulden - dient wel terug te worden verdiend. Keurmerk Waar de chauffeurs pleiten voor meer eigen verantwoordelijkheid, om het aantal overtre dingen terug te brengen, zoekt Veilig Verkeer Nederland het in officiële maatregelen. Naast uitbreiding van het aantal controles zou de organisatie graag zien dat er een keurmerk komt voor transportbedrijven. Met daaraan verbonden een 'zwarte lijst' van notoire over treders. Doel is het aantal van 300 verkeers doden, dat jaarlijks valt bij ongevallen waar bij vrachtwagens, bestelbussen en trekkers zijn betrokken, terug te brengen. Daarnaast hoopt WN dat meer bedrijven 'adviseurs verkeersveiligheid' in dienst ne men. „De overheid heeft daarvoor op pro jectbasis subsidie beschikbaar gesteld", weet Ben Woudenberg van Veilig Verkeer Neder land. „Maar te weinig ondernemers hebben daar tot nu toe gebruik van gemaakt. Natuur lijk, verbeteringen zijn vaak een kostenpost en de bedrijfstak moet wel blijven draaien. Dat is een spanningsveld. Maar wij zien de vrachtwagenchauffeurs als de ridders van de weg, die het goede voorbeeld moeten ge- De Haarlemse advocaat Han Vallenduuk, gespecialiseerd in vervoersrecht, is van me ning dat de aansprakelijkheid geheel bij de chauffeurs moet komen te liggen. „Nu krijgt de werkgever de bekeuring, omdat hij vol gens de Nederlandse wet geacht wordt het feit gepleegd te hebben. Als werkgever kun je wel zeggen tegen een chauffeur dat hij moet gaan slapen, maar als die daar geen zin in heeft, kun je daar niets aan doen. Weet een chauffeur echter dat-ie een mogelijke boete zelf moet betalen, dan gaat-ie wel degelijk slapen." Ook Bob Beentjes pleit voor -een 'zwarte lijst' - „Om de beunhazen van de weg te hou den" - en het opvoeren van het aantal con troles. Chauffeur Eisinga kan daar alleen maar om lachen. „Dan moeten ze eerst die 27MC-bakkies uit de wagens halen. Want meestal weten wij het nog eerder dan de po litie." i grote groep vrachtwagenchauffeurs de wettelijk ver- FOTO'S HANS VAN WEEL Terwijl op de parkeerplaats van het wegrestaurant over de A4 eei plichte rusttijd neemt razen over het asfalt hun collega's verder.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 39