TJES Toerisme ZATERDAG 25 APRIL 1998 166 REDACTIE ROB V FEITEN CIJFERS Het Gelders Bureau voor Toe risme heeft in samenwerking met lokale VWs een zeer uit gebreid aanbod van wandel-, fiets- en autoroutes samenge steld. Handig zijn de brochu res 'Bloesem- en Fruitroute' en 'Bloesem- en Fruitroute door het Gelders Rivierenge bied'. In het laatste boekje staan thematrips, zoals de historische route, de kinder route, de fruit- en boomkwe kerijroute en de natuur- en waterroute. Er bestaat ook een Linge Lusthof Route. Er is bij de meeste lokale VWs ook een cassettebandje (f 12,95) te koop, dat in de au to kan worden gebruikt om een reis langs de bloesems te maken. Zeer nauwkeurig wordt aangegeven hoe men moet rijden en het 'program ma' wordt steeds aangevuld met toeristische informatie en gelardeerd met anekdotes. Jammer is wel dat het bandje een schreeuwerig soort 'Te land, ter zee en in de lucht'- toontje kent. Een wat meer in getogen sfeer zou beter pas sen bij de tocht langs de bloei ende natuur. Daarnaast zijn er brochures met routes langs bijvoorbeeld de Hollandse Waterlinie in Gelderland of langs de bak- steenfabrieken aan de Neder- rijn. Ten slotte is er ook nog een sagen- en legendenroute. De Reisgids Gelderland (ook te vinden bij de ANVR-reisbu- reaus) kent tevens speciale meerdaagse fiets- en wandel arrangementen. Zo is er de fietstocht 'Langs de Nieuwe Hollandse Waterlinie' (over nachten in pension 'De Appel gaard' in Culemborg) of 'Frui tig fietsen in de Betuwe'. Aar dig is de vierdaagse reis met het motto "Wie betaalt de veerman in het land van Maas en Waal?'. Meer informatie: VW Vakantie Boekingscentrale Gelderland, tele foon: 026 - 33 33 10 0. Circle-tram De 'circle-tram' (Lijn 20) die sinds vorig jaar vanaf het C traal Station om de tien minuten in een grote boog door sterdam rijdt en daarbij zo goed als alle belangrijke attra musea en hotels aandoet, heeft een nieuw parkoers gekr De tram rijdt nu vanaf de Raadhuisstraat (of het Rokin) streeks naar het Centraal Station en is daardoor net zo het eindpunt als alle andere lijnen. Het Gemeentelijk Ve bedrijf verwacht dat door deze maatregel de belangstelli voor Lijn 20 zal toenemen. Cockpitmarathon Vanaf vandaag, 25 april, wordt in het Nationaal Luchtvaj museum Aviodome op Schiphol tot en met 5 mei een z noemde Open Cockpitmarathon gehouden. Tijdens dezJ gen kan iedereen plaatsnemen achter de stuurknuppel vT zijn favoriete vliegtuig of dat nu een straaljager is (zoalsl Starfigher) of een passagierstoestel (zoals de historisch^ ker F.7). Na afloop van de marathon zal een deel v collectie van het museum plaatsmaken voorde Fokker-J zichtpositie, die vanaf 1 juli in Aviodome te zien zal zijn,| Informatie: telefoon 020 - 60 41 52 1 Duckstad In het 'Museum van de Twintigste Eeuw' aan de Bierkad Hoorn is van 16 mei tot en met 6 september de reizende positie 'Duckstad is Overal' te zien. De tenstoonstellingc steden aandeed als München, Wenen, Berlijn, Frankfurt Grenoble toont op humoristisch-ironische wijze de steed ker wordende verspreiding van de Disney-cultuur in Euro Uniek is het met zo'n vierduizend Disney-producten opgi woonhuis; hilarisch zijn de 'Duck-schilderijen' van Rem brandt, Da Vinci, Manet en Van Gogh. Informatie: telefoon 02 29-21 40 01. Nieuwe luxe-trein Australië De eigenaar van de Orient Expres, Venice Simplon, lancf op 10 december 1998 een nieuwe luxueuze treindienst een traject dat vanuit Sydney naar het in het noorden vai Australië liggende Cairns leidt. Het gaat om de Great Soi Pacific Express die 'highlights' zal aandoen als de Great rier Reef en het Kuranda regenwoud. De rit duurt vijf dag een retourtje kost ongeveer 4.000 gulden per persoon. Kindereiland WERELDWIJD WEG Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het Int( genoemd, stroomt bijna over van toeristische informati bijna geen plek ter wereld of er is wel iets over te vinden één van de miljoenen sites van het web. Voor wie op rei! is het Internet een onuitputtelijke bron van informatici gelijkheden om een reis te plannen. i kr'jk De bloeiende Betuwe is op diverse manieren te bewondj Echt genieten van de pracht doe je natuurlijk op de fiets] dan is het handig om eerst even langs te gaan bij de sitel 'fietsenboer' Van Laar in Tricht, wiens zaak overigens tel is. Bij hem kun je fietsen huren en verder alle informatil den over tweewielers. Als extra - en daar gaat het ons omj er op deze site een mooie pagina over de toeristische k de Betuwe met fietsroutes, bloesemfoto's, kaarten van (ANWB) fietsroutes, enz. Maar de Betuwe 'doen' kan uiteraard ook anders: met M Mien in de bus. De VW Gelderland organiseert diversej verzorgde dagtochten, die te vinden zijn op de site vanlf renland. Er is zelfs een tocht, waarbij je voortdurende o| hoogte wordt gehouden van de plek waar je bent: Betuvi sengebak bij de koffie, een Betuwse koffietafel als lunchl een Betuws borreltje ter afsluiting. En dat is er slechts ét het ruime aanbod. Veel Betuwe-info is ook te vinden bij Trefpunt, de doori bobank opgezette site. Een kaartje met plaatsen is 'clickf en tovert regionale informatie tevoorschijn. Aan het einde van de zomer is er rond Tiel het tradition] fruitcorso. Rivierenland heeft daarover een speciale site maakt met mooie foto's van verleden jaar en al het niet over het corso van dit jaar. http://w3.ixs.nl/van.laar.tweewielers http://www.rivierenland.nl/vw http://www.tref.nl/regios/Gelderland.htm http://www.rivierenland.nl/Fmitcorso/index.htm De Betuwe staat weer in bloei. Het rivierenland wordt deze weken gekleurd met geurende bloesem. Menig inwoner houdt zijn hart vast; opnieuw files op het paradijselijke Appeldijkje tussen Tricht en Beesd. Maar rond 'De Appelgaard' is het nog stil. RIEN VAN DEN ANKER Aan het eind van deze zaterdag middag gaat de week ook in Culemborg een beetje dood. Op de autovrije Markt worden de laatste inkopen gedaan, wordt uitgestalde waar haastig winkels binnengesleept en wensen be kenden elkaar een goeie zon dag. Op het terras van 'De Poortwachter' groeit het aantal lege glazen. Het carillon van de hervormde Grote of Barbara- kerk slaat op de achtergrond Bach. Johann Sebastian. Een koraal, ritmisch verstoord door een gabber op paarse scooter. Het uit 1218 stammende 'Kulenborg', later omgevormd tot 'Stadt Cuylenborgh', veran dert deze maand eventjes van karakter. Vooral in het voorjaar is dit beschermde stadsgezicht bij uitstek een pleisterplaats voor dorstige en hongerige bloesemgangers, die het Gel derse rivierenland op z'n mooist komen bekijken. Massaal komt het volk veelal uit de Rand stad per auto, fiets of te voet naar de in volle glorie bloeiende Betuwse fruitbomen. Om de be woners van de Tielerwaard en passant ook tijdelijk kennis te laten maken met een voor hen relatief vreemd verschijnsel: de file. Rose Voor Culemborg, maar ook voor Buren, Beusichem, Geldermal- sen of Tiel is het voorjaar hoogseizoen. Dan toch lijken de boomgaarden van de fruit- schuur van Nederland enkele weken lang op (veelal) rosekleu- rige schilderijen. De Linge toont zich op z'n aanvalligst en het Appeldijkje bij Deil, tussen Tricht en Beesd, is omgetoverd tot een erehaag met aan weers zijden 'hangende' bloesems. Overigens, dat plekje is inmid dels zo 'ontdekt' dat in voor gaande jaren lokale kerkgangers niet op tijd hun godshuis haal den vanwege de toeristische in vasie. En dat terwijl elke bezoe ker zich er op een gewone maandag- of dinsdagmorgen soms bijna alleen op aarde waant. Fout- of omrijden is er tegen woordig ook niet meer bij, want alle lokale VWs bieden brochures met zeer exacte rou tebeschrijvingen. En zo kom je, eigenlijk bij toeval, plotseling ook eens in Culemborg, de Poort van de Betuwe. Het circa 24.000 zielen tellende stadje aan de Lek kent eigenlijk twee, of misschien wel drie gezichten. Bij velen is het slechts bekend van het Centraal Boekhuis of van de meubelfabriek Gelder land, die het ooit als eerste aan durfde om met een volslagen onbekende Jan des Bouvrie in zee te gaan. Maar er is ook een forensen- Culemborg (vol met gevluchte stads-allochtonen, die de bela chelijke hoeveelheid verkeers drempels nabij hun nieuw bouwhuis-met-tuin voor lief ne men) en er is een oud-Culem- borg, oorspronkelijk bestaand uit drie ommuurde delen, wat de bijnaam 'Driestad' verklaart. Daardoor is een uniek straten plan ontstaan, want ter verdedi ging van de stad werd een aan tal straten bij kruisingen niet in eikaars verlengde gebouwd. Het gevolg is dat het centrum nog steeds een sfeervol, bijna idyl lisch beeld uitstraalt. En nog immer luidt hier elke avond om vijf voor tien de zogenoemde 'pap-klok'. Als een herinnering aan de tijd dat om 10 uur pre cies de poorten voor de nacht werden gesloten. Van Riebeeck De stad kent een prachtig zes- tiende-eeuws stadhuis met trapgevel. Verder is er 'De Fon- teyn', een huis dat nu gastvrij heid biedt aan het gemeentelijk archief en waar in 1652 de wieg stond van Jan van Riebeeck, de man die in opdracht van de Verenigde Oostindische Com pagnie de nederzetting Kaap stad in Zuid-Afrika stichtte. Aan de Markt staat ook nog de Bin- nen-Poort, die is te beklimmen met de (sleutel) hulp van de her bergier van 'De Poortwachter', die na afloop ook nog mooie bieren voor je tapt. Op de Vischmarkt staat de uit 1797 da terende visafslag en in het voor malige Elisabeth Weeshuis zijn thans een museum en de bi bliotheek gehuisvest. Ten slotte is er de Kasteeltuin, waar opgra vingen worden uitgevoerd, om dat hier vroeger een vesting heeft gestaan. Overnachten in Culemborg is een probleem. Vroeger was er bij de haven nog hotel 'Casa Blanca', maar met de nieuwe ei genaar verdwenen naam en ho tel. Het pand heet nu restaurant 'Rubens'; de vroegere gastenka mers staan leeg. Slapen kan wel bij pension 'De Appelgaard' aan de Beusichemsedijk, tien minu ten lopen van het centrum. Daar aan de binnendijkzijde van de Redichemse Waard ligt de boerderij van Leo, maar vooral van Eveline van den Bo gaard. Een stek ter grootte van een hectare, die tien jaar gele den werd gekocht. Met een gaard vol unieke hoogstambo- men en een koeienschuur die ook als zodanig stonk. „Een droom die we maar net konden betalen", straalt Eveline. Koeienschuur Om dat 'net' te overbruggen, begon ze een pension. Haar leerschool had ze doorlopen bij haar ouders, die vroeger ook een gastenverblijf runden. Eerst werden kamers op de etage van de boerderij verhuurd, maar die zijn inmiddels 'veroverd' door de zonen Marijn (5), Joris (14) en Bram (15). Het betalende be zoek slaapt in de verbouwde koeienschuur, waarin nu vijf appartementen zijn ingericht. Met kitchenetten, die elke dag opnieuw worden voorzien van ontbijtbeleg, brood en kakelver se eieren. Die nacht is het verbijsterend stil. 's Morgens klinkt slechts krassig gestap op het grindpad en getok van hongerige kippen. Heel in de verte is er alleen nog klokgelui. Bij het ontbijt verta len de gekookte eitjes hun vers heid door een hardnekkige on- pelbaarheid. Leo staat dan al op de ladder, in oude spijkerbroek en met snoeituig. Op de dijk boven De Appelgaard rijden geruisloos de eerste fietsers voorbij, op weg naar de ontlui kende bloesem. Even later volgt de eerste, hier zo rumoerige au to. Bij het elfscheid is er appel taart. Voor thuis, in de drukte. Informatie VW Culemborg, 't Jach 32, 4101 CM Culemborg, telefoon: 03 45 - 53 12 52. De Appelgaard, Beu sichemsedijk 12 in Culemborg is te bereiken via telefoon 03 45 - 53 40 94. Hoeveel veerpontjes er vroeger in de delta Nederland hebben rondgedob berd, is onbekend. Maar - gelooft Mi- chiel de Visser - het moeten er ooit hon derden en misschien zelfs wel duizen den zijn geweest. Van dat enorme aantal zijn er nu nog zo'n honderdtal over. Met dank vooral aan Michiels moeder, Meta de Visser uit Ridderkerk. De kordate voorzitter van de 'Vereniging Vrienden vain de Voetveren' waakt al sinds de ja ren zeventig als een kloek over het va derlandse pontjes-bestand en trekt on vervaard ten strijde als ergens'een veer uit de vaart dreigt te worden genomen. Met behulp van tal van sympathisanten zorgde zij er tevens voor, dat reeds lang verdwenen overzet-diensten hun eeu wenoude taak weer hebben opgepakt. Tot heil en zegen van vooral wande laars en fietsers. Niet waar? Stille wegen, mooie trajecten, minder kilometers. En van tijd tot tijd die heerlijke pauze tij dens de oversteek van rivier, meer, zee arm of ringvaart. Holland op z'n mooist. De eerste specifieke pontjesroute werd een jaar of tien geleden uitgezet door Noord-Holland. Aanvankelijk hoef de er gedurende de rit slechts drie keer gebruik te worden gemaakt van een veer, maar het succes was enorm. Vooral bij het schitterende Spijkerboor, waar sinds 18 april 1984 weer een pontje over het Noordhollands Kanaal voer, was de toeloop zo groot dat er op warme dagen soms wachttijden ontstonden van drie kwartier. Hetgeen door de aanwezigheid van het terras van het aloude Heeren huis overigens voor niemand een straf betekende. Andere delen van Nederland volgden snel. In Friesland, Gelderland en in Zee land ook, ontstonden soortgelijke routes en het zojuist verschenen, door Michiel de Visser geschreven boekje is daarop Het voet-/fietsveer tussen Woudrichem en Slot Loevestein, niet ver van Gorkum. FOTO FRANCIS DE VRIES Het voormalige Marker woonhuis 'Siberië' werd verpla naar het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen en fungeert n Kindereiland. nd v( is. Hij bent, tegen Hoe leefden kinderen omstreeks 1930 op het eiland Mar Bezoekers van het Zuiderzeemuseum (Buitenmuseum) ii Enkhuizen kunnen dat het komende seizoen aan den lijvr dervinden. In drie in één pand ondergebrachte woonhuizt (het zogenoemde Siberië) die ooit op een eilandje achter Marker haven stonden, wordt door middel van onder meei authentieke beeld- en geluidsfragmenten, objecten en mi bels de sfeer van zeventig jaar terug opgeroepenHoofdro Iers in de presentatie zijn Sijtje en haar broertje Simon en de orde komen thema's als onderwijs, gezinsleven, hygiëi geloof en voeding. 'Kindereiland', zoals het project werd| vv noemd, is vooral bedoeld voor jongeren. Volwassenen moj.^T het voormalige Siberië alleen betreden als ze worden begi |reQjg door hun (klein)kinderen. Overigens is het Buitenmuseun jaar geopend van 4 april tot en met 1 november. Informatie: telefoon 02 28 - .35 11 11. een logisch ver volg. Het heet 'Het veer keert weer' en be schrijft twaalf fietstochten die zonder de revival van tal van pontjes nooit gemaakt had den kunnen wor den. De over heel Nederland versprei de routes zijn tussen de 35 en 60 kilome ter lang en de ene ziet er op papier nog mooier uit dan de an der. Bovendien beperkt De Visser zich niet tot de obligate aanwijzingen 'links af, rechtdoor, rechts-afSterker nog, hij duikt soms zeer diep in de bij tijd en wij le opmerkelijke geschiedenis van de 'te nemen' pontjes en doet dat op een zeer aanstekelijke wijze. Anekdotes bij de vleet. Over de met gehuil van stoomfluiten omgeven 'begrafenis' van de Tielse gierpont bij voorbeeld. En het nu door zonnepane len voortgestuwde pieremachocheltje, dat in Leeuwarden in juli en augustus speciaal voor het zeilvolk de Noorder singel met de Prinsentuin verbindt. En legendarische veermannen ook als Ma- nus van Vuuren (Heukelum-Osterwijk) en Jan Hop (Spijkerboor). En de oudst bekende veerdienst van Nederland ten slotte, die tussen Gorkum en Sleeuwijk over de Merwede. Het veer keert weer. Michiel de Visser beschrijft er in zijn boekje een stuk of zestig. Met de daarbij behorende verha len. Uit heden en verleden. Ze maken Nederland er opnieuw een stukje mooi er door. 'Het veer keert weer" door Michiel de Visser. Uitgave: Buijten Schipperheijn. Prijs: 29,90 gulden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 38