oms gemotiveerder c lan zijn iiinillpn Juventus - Inter: jupmcii Davidswinter U V s Tonegido 'Wij zijn op dit moment de sterkste van Nederland' Sport 26 Het Motorhuis opelo [>or Ab Fafie is tropisch letbalavontuur voorbij hOOFD-JEUGDTRAINER RDAG 25 APRIL 1998 29 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 hael van den Berg wil niet langer hobbyist en idealist zijn Michael van den Berg bestaat het leven voorname- I Morgen beslissend duel om de titel WÊÊÊf staan had zijn donkere zijden. igen it tennissen. De speler/coach van het vlaggenschip en Jnicum beleeft drukke tijden. Maar ook voor de ide- pn hobbyist wordt het tijd om aan een financieel ze- oekomst te gaan werken. Van den Berg, privé-trai- an kersvers Fedcup-speelster Amanda Hopmans, zit (s jaar lesgeven op een scheidslijn in zijn leven. In jmber wordt de net 30-jarige Koudekerker vader en ïoet tot meer structuur in zijn leven leiden. ,,Het me nu bezig wat ik de komende 15 jaar wil gaan Misschien wil ik wel een eigen tennisschool opzet- )ND CERTJAN VAN GEEN el van den Berg is de tijd veel van huis. Hij eert veel uren aan het leg- an contacten met clubs, lij de trainingen wil ver- Als coördinator welte- an. „Ik wil zorgen dat de eit van de trainingen bij ïbs toeneemt. Daar gaat jd inzitten zonder dat ik it financieel wijzer van Soms ben ik vijftien uur n dag bezig, waarvan ik drie of vier uur les geef. Er gewoon een hoop gere- vorden en dat is onbe- is Van den Berg een in het oog dat er zo wei- irdt samengewerkt in het Leiden. Dat gaat ten van de kleinere clubs en lame de talenten die bij 'erenigingen rondlopen, al loopt wel een talent maar als je daar geen in- i krijgt gaan er veel verlo- e moeten een beetje af bekrompenheid. Ik vind moet samenwerken en :aar het niveau omhoog brengen. Als er bij een flubs één talent rondloopt gevaarlijk. Die moet je .aar laten trainen. De be ling van die spelers is bij club een probleem. Dat Ie oplossen door te coni feren. Waarom zou ik niet id mee kunnen nemen •en andere tennisschool. listrict Leiden is al zo den Berg speelde de afge- vier jaar in Duitsland petitie. Ómdat de sponsor orienteerde hij zich weer (ederland. Hij kon bij De ee in de eredivisie aan de slag, maar legde de aanbieding naast zich neer. „De club moet me wel aanspreken. Door een samenloop van omstadigheden ben ik Unicum gaan coachen, ook al past het coachen van een team in de eerste klasse mis schien niet bij mijn ambities. Maar de politiek van Unicum spreekt me aan. Er is altijd een kans voor de jeugdspelers en als er iemand te goed is voor de eerste klasse moet je die ge woon laten gaan. Daarbij kan ik in de dubbels nog wat bijdragen in de eerste klasse. Ik weet niet of ik het in de singles conditio neel red. Ik heb nul uur ge traind." Van den Berg liet zich de af gelopen jaren voornamelijk gel den als privé-trainer. Naast Amanda Hopmans begeleidt hij de regionale talenten Bart van Delft, Karolien Hoogeveen en Michiel de Weger, die alledrie in de top 10 in hun leeftijdscatego rie staan. Hopmans staat mo menteel 200ste op de wereld ranglijst, maar Van den Berg gaat niet mee naar het buiten land. „Nationaal begeleid ik al les, maar internationaal moet ze het alleen doen. Ik heb wel tele fonisch contact met haar, maar het is toch lastig om te coachen, als je haar niet ziet spelen. Zij moet dit jaar in de top-150 ko men en dat moet haar alleen lukken. Ze vindt wel dat ze be geleiding nodig heeft, maar het budget is er niet naar. Stel dat ik een week met haar mee ga naar Amerika. Dat kost zo 5000 gul den en dan krijg ik nog niet eens een salaris. Dat is gewoon niet haalbaar. Als ik full-time met haar mee ga, ben ik twintig weken op pad. Dan moet ik een dubbel salaris krijgen anders ortpark Kikkerpolder :V gr; TA RONALD FRISART kelijke ERSLAGGEVER )altrainer Ab Fafié keert na anderhalf jaar Indonesië bij vrouw, kinderen en toon in het Zuid-Holland- euw-Beijerland. De mone- crisis kostte hem zijn baan pclub Persija in Jakarta, het Indonesische voetbal en de meeste buitenlan- in westers geld betaald, de val van de rupiah zijn ;rs en spelers voor clubs en sors nu peperduur. Is ze gewoon hadden ge- dat ze het niet meer kon- ipbrengen, dan hadden we laai uit elkaar kunnen gaan. Het lijkt nu nergens op. Ik ben teleurgesteld", aldus Fafié. Eind vorig jaar maakte hij met Persija afspraken voor een ver bintenis van twee jaar. Er stond echter niets zwart op wit. De uitbetaling van zijn salaris ver liep steeds moeizamer. Het contract waarmee de club enke le weken geleden eindelijk kwam opzetten, verschilde vol gens Fafié hemelsbreed van de afspraken. „To^n was het dus over." Dat hij tot nu toe in Ja karta is gebleven, komt omdat de club hem nog geld schuldig is. „Maar ze behandelen me als een melaatse. Ik vind het mooi. Ik neem m'n verlies en ik ga naar huis." or trainingen op maandag en woensdag alsmede begeleiding op terdag. ïreiste opleiding minimaal JVT v sollicitaties richten aan: du Prie, Jan Palachstraat 38, 2332 ZC Leiden lefoon: 071-5761340. Hoogstraten, Hoge Morsweg 55, 2332 HH Leiden, lefoon: 071-5765438/06.51545501. Michael van den Berg; „Er zijn mensen die denken dat iemand vanzelf goed wordt als hij bij mij komt trainen. Dat zou wat zijn zeg." foto hielco kuipers kan ik dat thuis niet verkopen, scheelt, dan moet je echt hob- naai aan de weg te timmeren. Ik heb een huis gekocht en ik byist en idealist zijn. Dat was ik Zelf reikte hij tot een plek rond word binnenkort vader. Als je wel, maar dat kan niet meer." de 400 op de wereldranglijst. De het dan eerlijk berekent en het De Koudekerker weet hoe ervaring die hij opdeed was begeleiden mij 50.000 gulden moeilijk het is om internatio- groot, maar het nomadenbe- maar het is een drama. Ik ben een keer met Amanda in Rus land geweest en de omstandig heden waren verschrikkelijk. Ze moet op eigen kracht de top- 100 halen. Dan pas gaat ze echt verdienen en is het misschien haalbaar om mee te gaan. Maar dat moet ik dan ook wel willen tegen die tijd." Hopmans speelde afgelopen weekeinde in het Fedcup-team mee tegen de Verenigde Staten als invalster voor de geblesseer de Brenda Schultz. Het was de kans om te kijken hoe ze kon spelen tegen wereldtoppers als Lindsay Davenport en Monica Seles. Het werden, naast een kansloze 5-0 nederlaag voor Ne derland, twee kloppartijen voor Hopmans. Van Davenport ver loor ze met 6-4 6-1. Een dag la ter tegen Seles kwam ze niet verder dan 6-2 6-1. „Amanda is overtuigd van haar kwaliteiten, maar ze voelt zich geen top- honderdmeisje. En dat is ze ook niet. Ze kan met een sliceback hand toernooien winnen waar speelsters uit top-200 aan mee doen, maar in de top-50 wordt ze afgeserveerd. Nu ze tegen die meisjes gespeeld heeft, weet ze misschien zelf precies wat ze moet doen op technisch, tac tisch en conditioneel vlak om verder te komen. En dan ben ik weer een hulpmiddel." Van den Berg vindt ook niet dat de trainers zichzelf té be langrijk moeten maken. „De speler moet het zelf doen. Ik ben er om tips te geven. Ik mis af en toe de gedrevenheid bij spelers. Het lijkt soms of ik ge motiveerder en feller ben dan degenen die ik les geef. Tegen woordig trainen spelers alleen op de training. En dan worden ze nog gebracht en gehaald ook. Ik mis het constant willen heb ben van informatie om beter te worden. Het lijkt mij dat als je een matige volley hebt en je krijgt tips om tegen een muurtje te trainen, dat je dan het muur tje opvreet. En dat je dan na drie dagen terugkomt voor meer tips. Dan maak je jezelf goed. Er zijn mensen die den ken dat iemand vanzelf goed wordt als hij bij mij komt trai nen. Dat zou wat zijn zeg." MILAAN GPD Op de ranglijst van de beste middenvelders in de Italiaanse Serie A staan Aron Winter en Edgar Davids respectievelijk op de tweede en derde plaats, achter de Tsjech Pavel Ned- ved. Morgen staan Winter en Davids tegenover elkaar in het allesbeslissende duel tussen Juventus en Inter. De winnaar van de ontmoeting in Turijn is vrijwel verzekerd van de Itali aanse landstitel. Aron Winter is bezig aan zijn beste seizoen in Italië; inmid dels zijn zevende. Hij is dit sei zoen van cruciaal belang voor trainer Luigi Simoni. „Als Win ter niet speelt merk je dat di rect", weet de trainer. Morgen is hij er na een afwezigheid van vier weken eindelijk weer bij. De metamorfose van Ed gar Davids is enorm: van ano nieme invaller bij AC Milan tot frontstrijder bij Juventus. Bij zijn transfer, begin december, werden de nodige vraagtekens gezet. Zou de voormalige Aja- cied bij Juventus meer kans maken op een basisplaats dan bij AC Milan? Ruim vier maan den na zijn overgang blijkt Da vids echter wekelijks tot de beste spelers van Juventus te behoren. Aron Winter wilde dit sei zoen de slechte herinneringen aan vorig seizoen 'wegspelen'. Hij verloor toen al vroeg in het seizoen zijn vaste plek. „Ik ben toen goed begonnen, maar ik raakte in één van de laatste oefenduels voor de competitie geblesseerd. Daardoor miste ik de eerste drie duels. Daarna heb ik nauwelijks een eerlijke kans meer gekregen van de toenmalige trainer Roy Hodgson. Veel invalbeurten, maar nooit vanaf de eerste mi nuut. Op een gegeven mo ment voelde ik me gewoon in de maling genomen. Ik kreeg serieus problemen met 'm, dat is ook een beetje mijn eigen schuld geweest. Ik was lang niet zo scherp als ik eigenlijk zou moeten zijn. De proble men werden daarna alleen maar erger en ik kon het hele maal wel vergeten bij hem. Maar ook als ik wel mijn uiter ste best deed kreeg ik nog geen kans. Als ik goed speelde stond ik de volgende wedstrijd er toch weer naast. Hij deed echt alles om mij niet te laten spelen. Hij wisselde alles om mij maar niet te laten spelen. Toen heb ik er tijdens een wedstrijdbespreking wat van gezegd en dat viel niet bepaald in goede aarde..." Beenbreuk Ook Edgar Davids speelde vo rig seizoen nauwelijks. Na een beenbreuk in februari kwam hij pas in augustus terug bij de selectie van AC Milan. Daar bleek al snel dat hij nauwelijks het vertrouwen van trainer Fa- bio Capello kreeg. Na zijn transfer naar Juventus in de cember speelt Davids weer el ke zondag in de Serie A. Zo goed zelfs dat bondscoach Guus Hiddink niet langer om de voormalige Aiacied heen kan. Toch is er volgens Davids niets veranderd ten opzichte van zijn periode van AC Milan. „Nee, er is geen verschil, ook al wil iedereen me dat doen geloven. Het enige verschil is dat ik hier elke week de gele genheid krijg om te spelen. Om te laten zien wat ik kan en die ruimte kreeg ik bij AC Milan niet. Daar probeerden wekelijks 34 spelers een basis plaats af te dwingen. Daar was voor mij geen ruimte. Hier wel. En dat is gewoon het ver schil." „Het verschil met vorig sei zoen is inderdaad enorm", weet Winter. „Edgar heeft nu het vertrouwen van Lippi ge kregen, waar hij dat vorig sei zoen niet kreeg van Capello. Het is nu een verademing om naar hem te kijken. Hij speelt als in zijn beste dagen bij Ajax en is bij Juventus helemaal op gebloeid. Ik ben van mening dat Edgar ook mee moet naar het wereldkampioenschap in Frankrijk. Ik vind dat een bondscoach altijd de 'spelers in vorm' moet selecteren. Zoals Edgar nu speelt hoort hij daar zeker bij." AZC-keeper Willem Vermeulen is toe aan eerste nationale titel ALPHEN AAN DEN RUN. GERTJAN VAN GEEN In het negende seizoen dat Wil lem Vermeulen voor A2C uit komt moet het eindelijk gebeu ren. De keeper van de Alphense waterpoloërs wil nu wel eens de nationale titel veroveren. Mor gen staat de eerste van twee halve-finalewedstrijden in de play-offs op het programma. Het Rotterdamse ZPB/Profus is de eerste horde op weg naar het Nederlands kampioenschap. Voor sluitpost Vermeulen is misschien wel de belangrijkste rol weggelegd in dat streven, maar hij is vol vertrouwen in een goede afloop. „Wij zijn op dit moment de sterkste ploeg van Nederland", zegt Vermeu len stellig. De 26-jarige Willem Vermeu len kwam in 1989 van het Goudse Gouwestaete naar Al phen. Pasgeleden koos hij ook zijn domicilie in Alphen. Vanaf zijn vijftiende kwam hij uit voor de nationale selecties. Hoogte punt in zijn interland-carrière was het uitkomen op de Olym pische Spelen van Atlanta in 1996, al heeft hij als A-interna- tional nooit veel in het water gelegen. AZ&PC-sluitpost Arie van der Bunt is immers tot op heden net de betere keeper ge bleken. Vermeulen beseft dat Neder land internationaal niet meer mee kan komen, zodat de deel name aan de grote toernooien, laat staan een aansprekende roi erin spelen, voor Nederland en voor hem niet meer te realise ren is. „Met deze groep halen we zeker de wereldtop niet meer. Het wordt ook steeds moeilijker. Andere landen pom pen er veel geld in, terwijl in Nederland de trainingsintensi teit steeds minder wordt. Een land als Polen bijvoorbeeld is echt aan het bouwen. De Ne derlandse jeugd verliest er zelfs van. Terwijl het vroeger, om het met voetbal te vergelijken, een land als Luxemburg \vas", aldus Vermeulen. AZC had dit seizoen maar één doelstelling en dat was het be halen van de Nederlandse titel. Alles liep op rolletjes, totdat er heibel in de tent kwam. Hoewel AZC de eerste plaats in de hoofdklasse bezette, kwamen de selectie en Jacob Spijker te genover elkaar te staan. Het leidde ertoe dat Spijker zijn bie zen pakte. Vermeulen, in het Willem Vermeulen: „Als we geen domme dingen doen winnen we dit weekeinde gewoon twee keer. Anders hebben we het aan onszelf te wijten." dagelijks werkzaam op een ac countantskantoor in Rotterdam, steekt de hand in eigen boezem als het gaat om de schuldvraag. „Het lag aan de spelers zelf. Als groep beseften we dat het niet goed ging en dat kwam tot ui ting in inzet en trainingsop komst. Kwalitatief en kwantita tief werd er niet goed getraind en de Jacob had daar geen. in vloed meer op. Op dat moment was het het beste besluit voor het team dat hij wegging. Er was een status quo en die had voortgezet kunnen worden met het gevolg dat het ons het kam pioenschap had kunnen kos ten." Nadat routinier Remco Piel- stroom een korte tijd als tussen paus fungeerde, werd Ron de Vogel aangesteld als nieuwe hoofdcoach. Sindsdien voelt AZC zich weer als een vis in het water. Hoewel het de eerste plaats heeft afgestaan aan AZ &PC, de beoogde opponent in de finale, voelt Vermeulen dat zijn eerste landstitel eraan zit te komen. Vorige week oefenden de Alphenaren vier keer in an derhalve dag - vrijdagavond een wedstrijd, zaterdag twee en zondag weer eentje - met suc ces tegen het Duitse Duisburg. Vermeulen: „We hebben die oe- fenstage vrij serieus benaderd. Als je de concentratie verliest, krijg je de ballen toch om je oren. Voor de rest gaat het er in de aanloop om, om de puntjes op de i te zetten. Je weet aan het begin van het seizoen dat het op twee weekeinden aankomt. Als we geen domme dingen doen winnen we dit weekeinde gewoon twee keer. Anders heb ben we het aan onszelf te wij ten." Het individualistische van het keepersvak in combinatie met het spelen in een team is hetge- ne wat Vermeulen zo aantrekt. „Je speelt toch je eigen wed strijd binnen de wedstrijd. Het is gewoon leuk om ballen te stoppen, al lijkt het voor de bui tenwereld dat je er weinig te genhoudt. Als keeper kun je een cruciale rol spelen, meer nog dan bij voetbal. Ervaring is erg belangrijk en het blijkt ook dat de top voor een keeper op latere leeftijd ligt dan de top voor een speler. Je bent alleen erg afhan kelijk van je verdediging. Wij missen ervaring, zodat het over zicht er op sommige momenten niet is. Maar ik heb niet te kla gen hoor over mijn verdedi ging" Het gebrek aan ervaring kwam tot uiting in de laatste wedstrijd tegen AZ&PC. AZC stond drie minuten voor tijd nog met 9-7 voor en bij winst had het de eerste plek van de Amersfoorters overgenomen. Toch werd er nog twee keer te- gengescoord. „Bij hun lag van de basisspelers alleen Niels van der Kolk nog in het water en toch mocht hij schieten. Dat was vroeger nooit gebeurd, hoe triest het ook mag zijn. Het draait allemaal om polo-intel lect. Maar als we van die situa- foto taco van der eb ties geleerd hebben, worden we de komende vijf jaar kampioen. Want AZ&PC is op dit moment meer verzwakt dan wij en in de ze groep zit heel veel potentie." Negen seizoenen AZC leverde hem zes nationale bekers op. Een aardig gemiddelde, maar het is niet genoeg. „Ik heb alles meegemaakt. WK's en EK's met de jeugd en een Olympische Spelen. Ik heb het maximale uit mijn carrière gehaald met de dingen die ik ernaast heb ge daan. Het waterpolo is nooit ten koste gegaan van mijn maat schappelijke loopbaan of mijn sociale contacten. Maar het kan niet dat ik nooit een nationale titel behaal. Dat zou echt een gemis zijn. Ik ben eraan toe. En de vereniging ook trouwens."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29