Geen Zalmsnip Swetterhage en Emmaüs 'Bloembakken schieten doel voorbij' anno autcFboot Geen opvang voor vrije middag Natuurvorsers geëerd in milieuwijk Poelgeest Leiden Regio JN erkeerssituatie bij taaier 'gevaarlijk' RDAG 25 APRIL 1998 11 roege Vogels' in Oud-Poelgeest rfiEESTHetVARA-radioprogramma 'Vroege Vogels' wordt lag live uitgezonden vanuit kasteel Oud-Poelgeest. Onder- j van de uitzending is het duin- en weidebeheer in een ste- ke omgeving. Het landgoed is uitgekozen vanwege de na- waarde van het elf hectare grote landschapspark dat het eel omringt. "Vroege Vogels' besteedt dit jaar in een aantal P na-uitzendingen aandacht aan het Nederlandse landschap, -litzending is op zondagochtend, van acht tot tien uur 's och- 'b-hoils op Radio 1. Geli icn dagen golfbaan Voorschoten rschoten De Voorschotense Golfclub houdt op 2 en 9 mei dagen. Golfterrein Het Wedde, aan de Richard Wagner- is op beide dagen geopend vanaf 10.00 uur. Iedereen is torn om een balletje te slaan op de 9-holes-par-3-baan. Haag aan met een protestlied, gezongen door het grootste 31 genheidskoor ooit. Leidschendam wil dit Groot Leidschen- ïs Anti-Annexatiekoor aanstaande dinsdagavond een pro lied laten zingen in de hal van het raadhuis. Het koor bestaat N(]cden van Leidschendamse koren, de gemeenteraad, toe- ïstige bewoners van de nieuwe woonwijk Leidschenveen, ioneelsleden en zoveel mogelijk inwoners van Leidschen- euwe directeur Rijnland irdorp/alphen aan den rijn De nieuwe directeur patiënten van het Leiderdorps/Alphense Rijnland Ziekenhuis is prof. van Royen. Hij begint op 15 mei. Van Royen (51), die de rDen Haag vertrokken A. Boesten opvolgt, is sinds 1994 bij ure didei' hoogleraar nucleaire geneeskunde aan de Vrije Universi- in Amsterdam. Vorig jaar werd hij tevens bijzonder hoogle- aan de Technische Universiteit in Eindhoven. Van Royen' is /erbonden aan de afdeling nucleaire geneeskunde van het demisch Medisch Centrum in Amsterdam. JN <E ernastraatsma, 071 -5356437.plv -chef judy nihof. c otestlied Leidschendam chendam» Leidschendam gaat de strijd tegen annexatie door Trefpunt zo snel mogelijk gesloopt mond» De overblijfselen van het Warmondse 't Trefpunt den vermoedelijk nog voor de bouwvakatie gesloopt. Wet- ider J. van de Velde streeft ernaar de sloop binnen zeven we- geregeld te hebben. „Maar het zou ook net na de bouwvak nen gebeuren." 't Trefpunt, aan de Herenweg, brandde on- 5s grotendeels af. De brandweer heeft nog niet kunnen ach- lalen at de oorzaak van de brand was. Vermoedelijk is het ontstaan door een technisch mankement in het gebouw. Zoeterwoude houdt hand op de knip Zoeterwoude heeft nog 360 zogeheten Zalmsnippen in de knip, maar geeft die niet aan de bewoners van bejaar dentehuis Emmaüs en Swetterhage, de woongemeen schap voor verstandelijk gehandicapten. B en W gebrui ken de 36.000 gulden liever om de zogeheten uitvoe ringskosten, nodig om alle andere Zalmsnippen te beta len aan de inwoners het dorp, te dekken. Zo hoeft de ge meente zelf geen extra kosten te maken. niet, omdat ze de afgelopen ja ren niets van hogere belastin- zoeterwoude dimitri walbeek Volgens wethouder H. van der gen hebben gemerkt. De Zalm- Kooi krijgen de bejaarden en snip wordt door het rijk uitge- gehandicapten de Zalmsnip keerd, als lastenverlichting op de gemeentelijke heffingen. ,,De bewoners van Emmaüs krijgen gewoon hun zakgeld van vier honderd gulden. Die hebben niets van de hogere belastingen gemerkt", aldus Van der Kooi. CDA en Progressief Zoeter woude (PZ) zetten hun vraagte kens bij die redenering. Het CDA-raadslid D. Koppenol be nadrukte dat de hogere lasten in de bejaardenhuizen op den duur weer in de huur worden doorberekend. Van der Kooi vindt dat die vergelijking niet mag worden gemaakt. „Als we de Zalmsnip wel uitbetalen aan die mensen, vrees ik dat we bo ven het bedrag uitkomen dat we van het rijk hebben gekregen. We moeten dat geld dan uit ei gen kas betalen. Daar benade len we de belastingplichtigen juist weer mee", zegt de wet houder. Suggestie Het PZ-raadslid W. Ooyendijk wees Van der Kooi er op dat an dere gemeenten de Zalmsnip wel uitbetalen aan iedere zelf standige burger. „Krijgen we zo geen rechtsongelijkheid tussen verschillende gemeenten? Die snip is toch voor iedereen be doeld", aldus Ooyendijk tijdens een commissievergadering. „Ja, dat klopt. Maar als de minister duidelijker was geweest, had den we die ongelijkheid niet ge had. De regeling rond de Zalm snip is nou eenmaal op meer manieren uit te leggen", vol gens Van der Kooi. De wethouder onderzoekt de suggestie van Ooyendijk om, als er geld overblijft van de 36.000 gulden dat in een sociaal fonds Automobilisten Oegstgeest klagen over wegversmallingen O MOND ERNA STRAATSMA ers, leerlingen en omwo- den van de Warmondse ischool De Waaier zijn be- over de gevaarlijke ver- let terssituatie naast de school, rend gemeentebestuur heeft i.000, ii 200 handtekeningen ont- fax 3 gen, om die bezorgdheid te lerstrepen. liet begin van de Machen- i is door een bocht onover- itelijk en bovendien te 0566-f|al. Als twee auto's elkaar ïren onstaat een 'zeer ge-, ijke' situatie. „Dan blijf je fietser nergens", zegt joldirecteur P. Ankoné. „Er =IISTEf no8 Seen ongelukken ge- rnaar we willen dat ampin 0313' voorblijven. Vandaar die handtekeningenactie. Het is al diverse keren gebeurd dat mensen zich door een nood sprong in veiligheid moesten brengen." De school denkt dat de situ atie veiliger wordt als de ge meente eenrichtingsverkeer instelt. Ook op de Geestlaan, waar de verkeerssituatie even eens te wensen overlaat. In de ze straat ligt ook een grote bocht en het is er, sinds de opening van de sporthal, een stuk drukker geworden. „Dat instellen van eenrichtingsver keer is maar een suggestie", zegt Ankoné. „Maar misschien zijn er ook andere oplossingen denkbaar, dat zou een ver- keersdeskundige moeten ver tellen." oegstgeest maarten keulemans 'Hinders', 'enge palen', of ge woon 'ondingen'. Automobilis ten in Oegstgeest hebben al tal loze namen verzonnen voor de houten bloembakken, die sinds anderhalve week op de Lange Voort staan. Zelfs voorstanders van de wegversmallingen vin den dat de bloembakken hun doel voorbij schieten. „Het is goed dat mensen hierdoor wor den gedwongen minder hard te scheuren. Maar het verkeer wordt er nu juist gevaarlijker door", zeggen diverse autoge bruikers. Helemaal ongelijk lijken ze daar niet in te hebben. Sinds de bakken vlak voor de paasdagen werden geplaatst, zijn er al min stens twee auto's tegen de ob stakels aan gereden. Vooral vrachtauto's en bussen zouden moeite hebben de bakken te omzeilen. „Mensen die hier niet bekend zijn, zien ze nauwelijks staan", heeft een buurtbewoonster ge merkt. „Ook ik vind het goed dat het verkeer wordt afgeremd. Maar de manier waarop het nu gebeurt, vind ik zeer goed koop." Weer anderen vinden het jammer dat de bloembak ken geen oplossing bieden voor bromfietsers. „Die langsrazende scootertjes, dat is hier pas echt een crime", merkt een voorbij ganger op. „En die gaan hier door niet langzamer rijden. Inmiddels komen er bij raadsleden en in het politieke dorpscafé op Internet voortdu rend klachten binnen over de bloembakken. Voor de meeste automobilisten is het duidelijk wat er mankeert aan de wegver smallingen: ze zijn 's avonds slecht te zien, en het is niet dui delijk wie er voorrang heeft. Maar dat is dan ook precies de bedoeling, zegt verantwoor delijk wethouder G. van Eisen. „Die dingen zijn er niet zomaar gekomen. We hebben ze als tij delijke maatregel geplaatst op verzoek van omwonenden. Ver volgens hebben we aan de poli tie gevraagd of we geen ver keersborden moesten neerzet ten om aan te geven wie er voorrang heeft. De politie raad de dat echter af. Nu moet het verkeer van beide kanten reke ning houden met wie er eerst gaat. Dat vergroot de snelheids- remmende werking die van de versmallingen uitgaat. Van Eisen vindt het dan ook te vroeg om in te grijpen. „Automobilisten hebben onge veer drie maanden nodig om aan een nieuwe situatie te wen nen. Mocht blijken dat het dan nog tot grote problemen leidt, dan kunnen we alsnog een voorrangsregeling invoeren. Het is een provisorische maatregel. Die bakJcen zijn makkelijk weer te verplaatsen." In de gemeenteraad vinden de klagers alleen gehoor bij de WD. De liberalen klaagden al over de bloembakken voordat ze werden geplaatst. De afrem mende en optrekkende auto's rond de bloembakken kunnen de alleen maar leiden tot meer kopzorgen bij de omwonenden, verwacht V\T>leider R. Haaf- kens. „Dit is gewoon autootje pesten. Ik heb al veel mensen gesproken die het net als ik een bezopen maatregel vinden. De Lange Voort is een verbindings weg naar een winkelcentrum. Die moetje niet versmallen." Waarmee volgens de liberalen overigens nog niet is gezegd dat alles maar bij het oude moet EE Het zijn bijna altijd r9de'lende mensen die voor iet voetlicht treden, v" jon iraagd of ongevraagd. 3546-4'Tien tegen Een.krijgen minderbekende iogenoten de kans zich D.F.rii irofileren voor een wat Rnon >naura groter publiek. >f/ 430.34 Combi: gemen irdeco hotelki v.a. 15 (ANVR i: Joop Peeters tijd: 70 iep: journalist inplaats: Voorschoten gerlijke staat: weduwnaar, ^kinderen tu Voorschoten in drie rden beschrijven? roddelachtig, maar eerlijk. r/Sgr) i/IASTE i g ircian bent u verslaafd? en. Drinken niet, hoewel ik g een borrel lust. Maar ro- is bij mij een pure versla- Zal het ook altijd blijven, ik een ontelbare hoeveel- sigaretten per dag. Maar ik lieer bijna niet, hoor. i: mrr tijdeni et ik leiden/oegstgeest maarten keulemans De bioloog Jac. P. Thijsse, de radiopresentator Bert Garthoff en Clusius, de oprichter van de Leidse Hortus Botanicus, hebben iets met elkaar gemeen. Als de Oegstgeestse gemeenteraad het goed vindt, krijgen ze alledrie een eigen straat naambordje in de nieuwbouwwijk Poelgeest. De Hortus heeft op verzoek van Oegstgeest de namen van twaalf beroemde plantkundigen, bio logen en kruidenkenners op een rij gezet. Een lo gische keuze, vindt Oegstgeest: in de Broek- en Simontjespolder wordt immers een milieuwijk gebouwd. De twaalf natuurvorsers hebben dan ook met elkaar gemeen dat ze 'door de eeuwen heen hebben gezorgd voor het bekender maken van de soortenrijkdom van de flora in Nederland en daarbuiten', schrijft Oegstgeest. Vandaar dat ook VARA-presentator Gasthoff, bekend van zijn natuurprogramma's op de radio, een straatnaam krijgt. Verder krijgt de in 1986 overleden Leidse hoogleraar plantkunde Cornelis van Steenis een naambordje in de wijk. Een andere bekende voor armlastige Zoeterwoude - naren te stoppen. Overigens be nadrukte Van der Kooi dat de beslissing van Zoeterwoude om bejaarden en gehandicapten geen Zalmsnip te geven, niets te maken heeft met de discussie die in Voorschoten is ontstaan. Daar betaalt men de Zalmsnip niet uit aan minima die kwijt schelding van de belastingen krijgen. De Zoeterwoudse minima die kwijtschelding hebben gekre gen, ontvangen wel een Zalm snip. blijven. „Ook wij vinden dat jé mensen die te hard rijden moet belemmeren. Maar wij zeggen: haal die bakken weg, en zet snelheidscamera's neer. Alleen zo bekeer je de mensen." Een enkeling vindt overigens dat er helemaal geen automobi listen hoeven te worden be keerd. „Het is hier absoluut geen racebaan", zegt J. 't Hart, die dagelijks over de Lange Voort rijdt. „Ik heb één keer een bekeuring gehad. En toen reed ik 55 kilometer per uur." hoogleraar die in de prijzen valt, is Hugo de Vries (1848-1935). Daarnaast staan er op het lijstje namen van be kende pioniers op het gebied van naamgeving aan planten. Straatnamen worden onder andere toebedacht aan de achttiende eeuwse plantkun dige Linnaeus, die de Latijnse naamgeving voor planted invoerde, en aan de 'vaders van de bota nie' Lobelius en Dodonaeus, die bekend werden door hun kruidenboeken. Van recenter datum is dè bioloog Anne Weber-van Bosse (1852-1942) en mede-oprichter Eduard Heimans (1861-1914) van de Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging- „We hebben zoveel mogelijk gezocht naar mensen die met Leiden te maken hebben", zegt een woordvoerder van Oegstgeest. Helemaal ge lukt is dat overigens niet: Jac. P. Thijsse woonde op Texel en in Amsterdam en Lobelius was een Brabander. Maakt niet uit, zegt Hortus-mede werkster C. van der Veen. „Het gaat toch ook om de hommage die je deze mensen brengt. Ik hoop dat de mensen die straks in Poelgeest wonen zich gaan afvragen: wie is dat?" Burgemeester Rijnwoude baas in deel Zoeterwoude zoeterwoude dimitri walbeek Burgemeester M. Boelen van Rijnwoude heeft in ju ni een paar dagen de ver antwoordelijkheid voor de openbare orde in een deel van Zoeterwoude en Al phen aan den Rijn. Wie zich van 15 tot 19 juni misdraagt tussen de Zoe terwoudse Ommedijk- seweg en het Groenen- dijksepad, kan in de boei en worden geslagen door de burgemeester van de buurgemeente. Het terrein van Heineken valt ook on der zijn bevoegdheid, evenals een klein stukje Alphen. Burgemeester A. Koop manschap van Zoeterwou de geeft haar verantwoor delijkheid tijdelijk uit han den, vanwege festiviteiten op het nieuwe gedeelte van rijksweg 11. De ge meente Rijnwoude heeft voor die gelegenheid een noodverordening opge steld. Tijdens die vier dagen organiseert Rijkswaterstaat zijn 200-jarig bestaan op het nieuwe gedeelte van de rijksweg 11. Dat gedeel te tussen Alphen aan den Rijn en de Burgemeester Smectsweg in Zoeterwou de is dan nog niet in ge bruik, maar is wel het to neel van een grootschalig experiment. Onder de kri tische blik van ministers en Europese commissaris sen test Rijkstwaterstaat op het tracé allerlei soor ten van 'Automatische Voertuigen Geleiding', di verse auto's die rijden op afstandbediening en langs ringleidingen. Burgemeester Boelen is bang dat de 'proefritten' protestdemonstraties uit lokken. Ook is hij bang voor 'aanslagen' op de ho ge politici. Met de nood verordening is Boelen in staat snel in te grijpen als er iets mis gaat. Overigens deelt burgemeester Koop manschap die angst niet. Zij nodigt belangstellen den uit om die dagen in juni gewoon op het fiets pad naast de rijksweg ge tuige te zijn van het expe riment. „De boel wordt goed afgezet. Er is on danks de verordèning geen reden om bezorgd te zijn voor ongeregeldhe den." Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 Ouders 'niet blij' met plan Leiderdorpse school 'is uw grootste ergernis in 'S rschoten? iedereen denkt dat ik iedere rschotenaar ken. Maar ik finer me alleen de leuke ien. Die namen en gezich- inthoud ik altijd. 'is uw grootste vijand? irtje Tijd, want ik zou nog :el willen doen. En ik weet aan veel niet meer toe- Bijvoorbeeld de slaven- lel uitspitten. bewondert u het meest? '54 n overleden vrouw. Een ml malist is een zwerver, wil bij zijn en is altijd op ,\V: fil pad. Zij accepteerde dat altijd. Mijn huidige vriendin, Ria, doet dat trouwens ook. Wat is de grootste fout die u in uw leven heeft gemaakt? Ik heb er zo ontzettend veel ge maakt. De grootste fout...tsja- ...dat is moeilijk. Effe denken, hoor. Weet je wat...Sla maar over. Volgende vraag. Beschouwt u uw leven als ge slaagd? Ik denk echt van ja. Een mens is nooit volmaakt. Maar als je ze ventig bent en meer dan tachtig procent van de mensen van je leeftijd doet helemaal niets meer... Ik heb nooit op de top pen van mijn tenen gelopen en daar profiteer ik nu van. Ik werk nog steeds. Welke organen stelt u ter be schikking na uw overlijden? Alles. Geen enkel probleem. De gene die mijn hart krijgt, is een gelukkige jongen. Nee hoor, geintje. Wat is uw droomwens? Dat wés een serenade van drumfanfare Laurentius. Daar ben ik jaren bescliermheer van geweest. Maar die serenade heb ik woensdag tijdens mijn ver jaardagsreceptie gekregen. Schitterend was dat. Als er geen kleine kinderen in de buurt wa ren geweest, hadden de tranen over mijn wangen gelopen. Ik wil ook 'op straat sterven.' In het harnas sterven. Het lijkt me verschrikkelijk om ooit alleen maar vrije tijd te hebben. Ik moet blijven werken. Wat zou u willen doen als u hoort dat uw laatste uur is ge slagen? Iedereen zoenen die mij heeft gesteund toen ik het niet meer zag zitten. Mijn vrouw overleed in 1980. Toen ben ik ontzettend gaan zuipen. Na twee, drie maanden hebben collega's en vrienden me gered. Dat was het punt dat ik óf voorgoed in de al cohol zou blijven, óf mezelf weer zou oppakken. Dankzij die vrienden ben ik er uit gekomen. Tekst: Dlmltri Walbeek Foto: Taco van der Eb leiderdorp jaap van sandijk maarten keulemans Als de openbare basisscholengemeenschap •van Leiderdorp besluit om leerlingen van groepen 1 tot en met 4 een verplichte vrije vrijdagmiddag te geven, moeten ouders zelf zorgen voor kinderopvang. „We weten dat er op vrijdagmiddag bij de Stichting Kinder opvang Leiderdorp plaatsen vrij zijn", op pert locatieleider T. Paulides van de Konin gin Julianaschool.'Navraag bij de SKL leert echter dat er in de buitenschoolse opvang nog maar twintig plaatsen beschikbaar zijn. Voor particulieren, welteverstaan: voor ge subsidieerde plaatsen is er een wachtlijst. Hoewel Paulides nog maar enkele reac ties heeft gekregen op het plan van de vrije vrijdagmiddag, zijn de ouders volgens het schoolhoofd 'niet blij' met het plan. Zo wees een ouder Paulides erop dat een mid dag op school gratis is, terwijl bij de SKL de beurs moet worden getrokken. Voor een middag opvang in de week betalen ouders 221 gulden per maand, inclusief de vakan ties. Directeur H. van Dijk van de basisscho lengemeenschap waar de Hobbit, de Prins Willem Alexanderschool en de Juliana school onder vallen, benadrukt dat het laatste woord over de plannen nog lang niet is gezegd. Zo denkt de directie nog na over een andere mogelijkheid: een aantal extra vrije dagen, uitgesmeerd over het jaar. De extra vrije lesuren moeten ervoor zor gen dat leraren efficiënter worden ingeroos terd. Daardoor houdt de scholengemeen schap 34 uur 'over', waarmee een extra leerkracht kan worden ingehuurd en beter personeelsbeleid kan worden gevoerd. Mo menteel gaat het geld dat de scholen krijgen voor extra personeelsbeleid op aan 'gewo ne' lonen voor leerkrachten. „We voelen ons gedwongen om efficiën ter te roosteren", zegt Van Dijk. „Het aantal leerlingen wordt steeds groter. En het bud get niet." De directeur wijst erop dat een kunstgreep als de vrije middag 'in onder wijsland heel gewoon' is. „De Montesso rischool en de katholieke bassischool De Leeuwerik en de Montessorischool Elcker- lyc werken al langer met het systeem van de vrije middag." Het is de bedoeling dat het nieuwe les rooster volgend jaar ingaat. Het voorstel wordt op 18 mei besproken door de mede zeggenschapsraad.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17