'Vrolijke kerk als bron van energie' Kerk Samenleving uit de Leidsch Dagblad ZATERDAG 25 APRIL 1998 Noordwijkse predikant R.S. Elgersma per 1 mei 'met VUT' REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 Vanwege zijn onorthodoxe opvattingen werd do minee Elgersma in Noordwijk weieens 'een vol strekt losgaande planeet' genoemd. „De mensen hebben best aan mij moeten wennen", beaamt hij. „Vooral in het begin vonden de gemeentele den mij een hele rare dominee. Ik vond de kerk 'zo stijf als een plank'. Je kunt de kerk vergelijken met een monarchie, het zijn allebei instituten. En zo gauw je met een instituut te maken hebt, bots je op tegen het onvermogen een beetje flexibel te zijn. Het Engelse koningshuis is daarvan een goed voorbeeld. Hoe vaak betrap je koningin Elisabeth nu op een lachje? Zo komt de kerk ook vaak over: als zo'n stijve Elisabeth. Maar toen ik hier in 1972 begon, was ik meteen verkikkerd op Noordwijk. De kerk organiseerde hier hele leuke dingen, songfestivals en puzzelritten voor de kinderen, bijvoorbeeld. Ik dacht: als de kerk op zulke dagen leuk kan zijn, dan moet het gedurende het hele jaar leuk kunnen zijn. En niet zo vreselijk plechtstatig en log." Dat ideaal van een vrolijke kerk ontstond in de ja ren zestig, toen Elgersma theologie studeerde in Kampen. Elgersma: „Ik prijs me gelukkig dat ik heb mogen studeren in de zestiger jaren. Er ge beurde zo ontzettend veel. Na het Tweede Vati caanse Concilie dacht ik dat alle kerken weer sa men zouden gaan in een vrolijke, aardige Moe derkerk. Nu zou de kerk eindelijk gaan beant woorden aan haandoel. Maar ja, toen kwam er een zwarte donderdag, en weet ik wat allemaal, en de opvolger van Paus Johannes XXIII die ook weer op de rem trapte. Toen was de aardigheid er gauw vanaf. Toch had ik die tijd nooit willen mis sen. Wij hadden hele grote dromen, we gingen er met z'n allen een leuke wereld van maken. Ik heb nooit spijt gehad van die naïviteit. Het is een bouwsteen in mijn leven geweest." „Eind jaren zeventig hebben we hier in Noord wijk een commissie van gemeenteleden ingesteld om de kerk te veranderen. Eerst werd de boot een beetje afgehouden, maar op een gegeven ogen blik kwam die commissie er toch. We dachten dat we de zaak met een paar vergaderingen wel in een andere vorm konden gieten. Uiteindelijk heeft het een jaar geduurd. Dat is een verschrik kelijk emotionele periode geweest. Je bent im mers voor het gevoel van de mensen bezig met de grondslagen van hun leven. Maar wat is er toen een hoop gebeurd! Er is een heel nieuwe struc tuur uitgekomen. De kerkenraad - volgens Elgersma 'een log be stuursapparaat' - maakte plaats voor een wend baar bestuur met een kleine beleidsraad. Er is een onmiddellijke link naar de basis, omdat de raad is samengesteld uit de voorzitters van kerkelijke buurtverenigingen. Dat elke buurt een eigen wijk- bestuur heeft, vindt Elgersma een groot voordeel: „Zo hébben de mensen van de kerk ook in hun eigen buurt wat met elkaar." „De bestuurders zijn in de eerste plaats kamera den. En dat aspect van kameraadschap is heel be langrijk. Wij hebben hier de pest aan gewichtig doenerij. Doe maar gewoon, dan doe je al gek ge noeg." „Het zijn kerels die van wanten weten, hoor", haast hij zich te zeggen, „maar ze laten zich er niet op voorstaan dat ze bestuurder zijn. Er heerst saamhorigheid en daardoor voelen ook de men sen die niet vaak naar de kerk komen, zich toch heel erg betrokken. Dat is het leuke van de Vin- kenlaankerk. Bij ons word je niet beoordeeld op hoe vaak je naar de kerk komt." „Als ik terugkijk, denk ik dat het ons aardig gelukt is om van de Vinkenlaankerk een vrolijke kerk te maken", meent Elgersma. Maar hij vindt de vraag hoe je als kerk aan je doel kunt beantwoorden, nog altijd actueel. „Ik heb weieens de zorg dat de kerk allerlei dingen aanbiedt waar de mensen geen behoefte aan hebben. Want dat is in elke tijd weer anders. Er is bijvoorbeeld een tijd geweest Hij had niet verwacht zo lang in Noordwijk te zullen dienen, maar achteraf noemt dominee R.S. Elgersma het een 'Godsgeschenk'. „Ik heb echt wat tot stand kunnen brengen en daar ben ik hartstikke blij om. Deze gemeente is heel zelfbewust geworden. Het is hier bepaald geen domineeskerk. Het is een kerk van mensen, op voet van gelijkheid, en vooral een vrolijke kerk. We proberen een beetje vrolijk te zijn met elkaar, ook in verdrietige momenten, als er bijvoorbeeld mensen wegvallen. Dan slaat die vrolijkheid om in een enorme warmte en dat is een bron van energie." Op 1 mei ruilt Elgersma het predikantschap voor de VUT. Bijna zesentwintig jaar lang ging hij voor in de Gereformeerde Kerk aan de Vinkenlaan in Noordwijk. „Het is welletjes geweest. Nu heb ik de tijd om Frans te studeren, dat is een oude liefde van me." Dominee R.S. Elgersma: „Wij hebben hier de pest aan gewichtigdoenerij. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg." foto dick hogewoning dat mensen ontzettend behoefte hadden aan de boodschap dat je niet in het Oordeel zou komen. Dat is niet meer zo, die angst hebben mensen niet meer." „Toen ik hier in 1972 in Noordwijk kwam, ging het leven heel bedaard z'n gangetje en was geluk nog heel gewoon. Het geluk was zó gewoon, dat het hartstikke saai was. Het was net alsof de jaren zestig aan de mensen voorbij waren gegaan. Nu heb je precies het omgekeerde. Het geluk moet zó opwindend zijn dat de mensen zichzelf niet meer kunnen terugvinden. Het individualisme viert hoogtij en dan die vierentwintig-uurseconomie. Er zit absoluut geen ritme meer in het leven. De kerk kan daarin voorzien, als ze het goed doet, tenminste." Elgersma trekt een vergelijking met televisie kijken: „Uit onderzoek blijkt dat mensen maar ze ven minuten naar een programma kijken, dan zappen ze weer verder. Alleen het actualiteiten programma Nova krijgt het voor elkaar dat de mensen niet doorzappen. Dat vind ik zeer knap van ze. Dat bedoel ik als ik zeg dat de kerk in een grote behoefte kan voorzien: waarom zappen Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. mensen bij Nova niet door? Omdat het politieke leven daar eindelijk eens op een rijtje wordt gezet. En dat blijken de mensen heel fijn te vinden. Ik denk dat de kerk net zo'n functie kan vervullen. Door middel van de kerk kunnen mensen hun ge- voelens op een rijtje krijgen. Want dat ligt alle maal schots en scheef door elkaar. Mensen zijn vaak het overzicht kwijt." „Mijn ideaal is dat de mensen door middel van de kerk weer een zeker ritme in hun leven krijgen. Maar dat is niet het ritme van elke week naar de kerk gaan. Dat is, denk ik, ook niet meer te reali seren. Ik denk dat de kerkdiensten een secundaire rol krijgen en dat regelmatige ontmoetingen in huiskamers een hoofdrol zullen gaan spelen. Daar zullen de mensen met elkaar hun gevoelens op een rij zetten." Elgersma bekent dat dergelijke opvattingen hem best een beetje eenzaam hebben gemaakt. „Dat ik van de kerk een vrolijke juffrouw wilde maken, werd me niet door iedereen in dank afgenomen. Sommigen willen nog steeds een 'Koningin Elisa- beth-kerk'. Ik begrijp niet waarom. Toen de schouwburgen niet met hun tijd meegingen, kreeg je 'Aksie Tomaat'. Dat is met de kerk ook zo. De mensen gooien dan wel niet met rotte toma ten naar de kerk, maar ze blijven wel weg. Daar mogen we de ogen niet voor sluiten. Als de kerk in de toekomst een rol wil blijven spelen, zal dat stijve, dat verkrampte, doorbroken moeten wor den." „Toen ik begon was ik nog een brave theoloog, die eerst ging kijken wat er precies in de Bijbel stond en hoe dat in de oren klonk van de mensen die toen leefden. Mijn ervaring heeft me geleerd de Bijbel te vertalen in de tijd van nu. Alleen theo logie, daar begin ik niet zoveel meer mee. Het verhalenboek van de mensen is veel belangrijker voor me. Ik voel me eigenlijk meer filosoof. Elk mens dat de kerk binnenkomt heeft als het ware een boek bij zich, met verhalen over de dingen die hij heeft meegemaakt. Ik vind dat ik eerst dat verhalenboek maar eens moet lezen om dan te kijken of de Bijbel daar iets zinnigs over zegt." „Dat wordt me ook niet altijd in dank afgeno men", lacht hij. „Maar het leuke van de Bijbel is dat je altijd wel een gelijkenis vindt. Het is na tuurlijk een klassieker. De Bijbel is nooit passé." Absurditeiten „Een stukje van de theologie is wel dat wij leven temidden van de absurditeiten. Hier in Noordwijk heb ik natuurlijk meegemaakt dat die drie brand weermensen zijn omgekómen in Huis ter Duin." Die gebeurtenis heeft hem ongelofelijk geraakt. „Eén van die jongens kwam altijd bij ons in de kerk, en vanuit onze kerk is hij toen begraven. Het was niet te geloven hoeveel mensen er toen bij dat afscheid waren. „Temidden van zulke absurditeiten kan de kerk een plek zijn waar je je geborgen kunt voelen. Dat heb ik vooral willen uitdragen. Veiligheid en ge borgenheid, het gevoel dat God een arm om je heen slaat. Mijn lievelingslied eindigt met de woorden: 'Alleen Uw Woord geeft aan ons falen,/- ons rustloos zoeken en verdwalen/een onuitspre kelijke zin'. Dat is God voor mij: korte momenten van geluk, geborgenheid, warmte en ook van on uitsprekelijke gevoelens. God is 'Zien, soms, even'. Maar aan die korte momenten heb je weer een hele tijd genoeg." Het lied staat afgedrukt in het boekje dat Elgers ma zijn Vinkenlaangemeente dit weekeinde ten afscheid aanbiedt. Gisteren was er een intern af scheidsfeest met de gemeente, daarna volgde een afscheidsreceptie voor de officiële 'betrekkingen'. „En morgen heb ik mijn laatste rit-dienst. Net als de tram. Ik rijd de tram in de remise en mijn op volger rijdt 'm er weer uit. Dan word ik een ge woon gemeentelid. Ik bemoei me nergens meer mee. Ik ga niet achterin die tram zitten." L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ANNO 1898 ANN01973 Maandag 25 April KATWIJK De Vereenigmgtot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Katwijk zal binnen weinige dagen een zeergroot aantal keurig uitgevoerde re clame-biljetten in het binnen- zoowel als het buiten land verspreiden. De inhoud dezer biljetten, een korte beschrijving van Katwijk en Omstreken en een 15-tal welge slaagde photographieën bevattende, moet dienen den aangenamen indruk van onze schoone bad plaats bij vroegere bezoekers te verlevendigen en anderen, die Katwijk in het geheel niet of slechts bij name kennen op het vele schoone en aangename van Katwijk te wijzen. Gaarne hopen wij dat een drukker bezoek aan Katwijk en meerdere welvaart van haar ingezetenen er het gevolg van zijn. Om dit laatste te bevorderen, bestaat gelegenheid tegen betrekkelijk geringen prijs een en ander in deze reclame-biljetten te doen opnemen. NOORDWIJK Gisteren omstreeks halfdrie, wer den we opgeschrikt door het luiden der brandklok. Op het erf van P. Van Rijn in de Kerkstraat stond een hooiberg, gedeeltelijk met hooi gevuld, in lich terlaaie. Door de spoed i"ge hulp van eenige buren was het vee in den aangrenzende stal weldra in vei ligheid gebracht, waarna de onmiddellijk aangeruk te brandweer in een goed uur tijds het vuur meester was; de berg met het hooi was natuurlijk verloren. De oorzaak moet gezocht worden, doordat eenige kinderen een sigaar of sigarette hebben willen aan steken. Naar wij vernemen, was het verbrande niet verzekerd. woensdag 25 april LEIDEN Bona Stars heeft de eerste test-match achter de rug. Er zullen voordat d,e competitie in september van start gaat nog vele wedstrijden vol- gen, waarin diverse spelers worden getest. In de eer ste wedstrijd was het de beurt aan: Harry Kip (Le vi's), Hugo Harrewijn (Transol),.Bernard van der Mo len (Fiat Stars) en de voor Racing Club Luxembourg uitkomende Amerikaan Lloyd Mayes. Samen met Peter de Jong vormden zij de basisploeg tegen het Joegoslavische Industromontaza. Bona Stars, voor zover je daarvan kunt spreken, verloor van de Joegoslavische eerste divisionist met 83-94 en dat is niet eens zo'n gek resultaat, want het Joegoslavische basketbal staat op een veel ho ger peil dan het Nederlandse. De scanning was te snijden toen Bona Stars de Joegoslaven tot op een paar punten naderde. Onder aanvoering van de 400-man sterke supportersscha- re, die afkomstig was van de Rotterdamse vestiging van Industromontaza, liepen de Joegoslaven echter weer weg, om uiteindelijk met elf punten verschil te winnen. TV In Nederland wordt steeds meer tv gekeken. Ondanks het teruglopen van de gemiddelde kijk dichtheid op het eerste net, stijgt het cijfer nog steeds, omdat de gemiddelde kijkdichtheid van het tweede net sterk in opmars is. De Nederlander kijkt gemiddeld twee uur en tien minuten per dag tv. De radio ligt daarop nog voor. Er wordt namelijk per dag ongeveer drie uur en vijftien minuten geluisterd. KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjünct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1?i4nife 071" RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17u 071-sifppei ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro] Abonnees die ons een machtiging verstreu Pni het automatisch afschrijven van het abonK geld, ontvangen 1,- korting per betaling VERZENDING PER POST per kwartaal (nl) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAl Voor mensen die moeilijk lezen, slechtst hebben of blind zijn (of een andere lee?< hebben), is een samenvatting van het rep) nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluid» beschikbaar. Voor informatie 0486-486485 j lid (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gratf) De Joegoslaaf Kauzlaric onder de basket. De 'Bona- Stars'-spelers Har Stol, Lloyd Mayes en Harry Kip vol gen de actie. foto archief leidsch dagblad K N H U I ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestte I V( Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13 .00 t/m vrijdag 13 00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14