Leiden Regio 39? Buurt Haagwegterrein bundelt krachten if 11 its r 1 Leidse Marokkaan doodgemarteld 1 hpjj, {reestraat Politie Leiden heeft handen vol aan geweld Wethouder wacht vergeefs op stakers Iet mysterie van het openbare geheim Meute wacht op eindschot Goekoop Ierdag 25 april: - IAN PRFFMFM (V71-A1Afid1d PI V -THFF HFRMAN lOtl^TRA 071 -AlAfUJin Geen opvang /t De vrije vrijdagmid- I dag die een school in Leiderdorp overweegt is niet met gejuich begroet: er is geen opvang. Erkenning A Q Het is gekeerd: I het kinderdagver blijf Marijke in Alphen aan den Rijn heeft eindelijk er- kenninggekregen. Bewoners Rijn- en Schiekade willen meepraten over bouwplan i J 27 april t/m 3 mei Werkzaamheden c terkzaamheden Breestraat Ook de komende week wordt in het kader van de herin- ing op twee plekken gewerkt in de Breestraat. Dat gebeurt n de Plaatsteeg en de Ketelboetersteeg en tussen het Rijn- dhuis en de Mooijapiksteeg. ieuwbouw RIAGG begonnen Burgemeester C. Goekooop en professor O. Buruma, .itter van de raad van bestuur van het LUMC hebben giste- de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van het RIAGG 1-Holland Noord op het LUMC-terrein. Het nieuwe gebouw t een oppervlakte van 6000 vierkante meter. Het bestaat uit ivleugel van vier- en een vleugel van vijf verdiepingen. Als de volgens plan verloopt, is de bouw medio volgend jaar af- De bewoners van de Rijn en Schiekade willen meepraten over de vraag hoe het vroegere Van Gend&Loos-terrein moet worden bebouwd. Daartoe hebben zij zich vere nigd in een initiatiefgroep, die hierover met de gemeente Leiden gaat overleggen. „Op een actieve, constructieve en kritische manier", aldus voorzitter Valentijn Crijns. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De groep wil een zo breed r gelijke afspiegeling zijn van de omwonenden van het Haag wegterrein. Er zijn met de kunstenaars in de voor malige ambachtsschool, bewo ners van de Haagweg en met de toekomstige huizenbezitters van het Witte-Poortcomplex. Deze huizen worden gebouwd op de plek waar vroeger het Leidsch Dagblad was. Daar naast wil Crijns wil zo spoedig mogelijk de bewoners van de Hoflaan, Potgieterlaan en aan grenzende straten en de Stich ting Stadsparkeerplan Leiden bij de groep betrekken. „Kijken wat onze gemeen schappelijke doelen zijn", zo omschrijft Crijns, die zelf aan de Rijn en Schiekade woont, als een belangrijke taak van de groep. „Om daarna eenstemmig te kunnen praten met de ge meente. We willen geen groep zijn die bij voorbaat tegen alles 'nee' zegt. Iedereen moet zich vrij voelen om ook als individu met de gemeente te praten en mee te denken. Ik zou het ech ter wèl op prijs stellen als de ini tiatiefgroep daarvan op de hoogte wordt gesteld." De groep is inmiddels druk bezig haar wensen en verlan gens op papier te zetten. Vol gens Crijns wordt er full speed gewerkt om op maandag 11 mei, tijdens een inspraakavond voor de bewoners van de Rijn en Schiekade met de gemeente, de eerste ideeën en suggesties te presenteren. „Mdar we heb ben meer tijd nodig", aldus Crijns. „Tot 20 mei kunnen we nog plannen indienen bij de ge meente maar die periode moet worden verlengd. Het tijdpad dat we nu krijgen, is absoluut te kort om met afgeronde voor stellen te komen. Maar ook daarover zullen wij nog con structief en kritisch met de ge meente gaan praten." LEIDEN/EGMOND AAN ZEE cessie Augustinus Achter het vaandel van de vereniging gingen bestuursle- en oud-bestuursleden van de Leidse studentenvereniging istinus gistermiddag in processie naar de Hooglandse Kerk. istinus viert de komende weken het 105-jarig bestaan. On- lelen van het lustrumprogramma zijn een concert van The ie op het Rapenburg, een herdenkingsconcert in de Harte- ';erk op 4 mei en een slotfeest in kasteel Hoensbroek. gen om meer politiemensen, om meer te kunnen recherche ren. Daarnaast wil hij het hele justitiële proces stroomlijnen. „We moeten toe naar minder stappen. Verdachten moeten sneller worden gedagvaard en eerder voor de rechter worden gebracht." Huidig Kamerlid B. Korthals sloot zich daarbij aan, door te pleiten voor meer zit tingscapaciteit bij de Neder landse rechtbanken: „Want het kost nu gemiddeld 259 dagen voordat een verdachte voor het hekje staat." Het geweld in Leiden heeft zul ke grote vormen aangenomen, dat de politie een half jaar nodig heeft om de zaken af te wikke len. Deze verontrustende mede deling deed B. Wijbenga, dis trictschef van de regiopolitie Hollands Midden, gisteren op de WD-verkiezingsbij eenkomst in Egmond aan Zee. Wijbenga, die op de verkie zingslijst voor de Tweede Ka mer van de liberalen staat, vroeg in de lijn der verwachtin- Tafel in massief kersen- of esdoornhout met lijnolie behandeld of in lak gespoten 180x90 200x90 200x100 220x100 240x100 ƒ2150.- 2295,- ƒ2495.- ƒ2750.- ƒ2950.- logelijk ring ƒ2! jan bentveld/interieur nieuwe rijn 24/2312 JD leiden/telefoon 071 - 5134671 Openingstijden: maandag gesloten dinsdag l/m vrijdag 09 00 - 18.00 uur donderdagavond koopavond zoterdag 09.00 - 17.00 uur Grafsteen voor Laura en Vincent De wijkgroep Sociale Vernieuwing Leiden-Noord heeft 2000 gulden toegezegd als bijdrage voor een gezamenlijke grafsteen voor Laura van der Pluijm en Vincent Vijlbrief die op 14 maait verongelukten in de Oosterkerkstraat. Bram Groeneweg en Lies Hoogervorst, bei den lid van wijkcomité De Kooi, zijn momenteel bezig met het in zamelen van geld voor een aangepaste bus voor de gehandicapte broer van Laura. Groeneweg: „Die bus komt er in elk geval. Er komt nog steeds geld binnen op de bankrekening. We willen ook iets doen voor de familie van Vincent. Die heeft gevraagd om een graf steen voor Laura en Vincent." pas op 6 mei, de dag van de Tweede Kamerverkiezingen, be zoek van de stakers. Gisteren werden alleen protestliederen gezongen op de trap voor de school. De strijd tegen het bestuur van de school en tegen direc teur A. Hekker wordt een zaak van de lange adem, zei vak bondsbestuurder S. Custers. Het bestuur van de school heeft bij monde van burgemeester P. Schoute van Wassenaar gezegd, dat alle schade die het gevolg is van de acties verhaald zal wor den op de bond. LEIDEN AAP RIETVELD Wethouder A. Pechtold (D66/cultuur) was op het stad huis present om demonstreren de stakers van de Leidse streek- muziekschool te woord te staan. De leraren zouden musicerend optrekken naar het stadhuis, zo luidde het gerucht bij de ge meente. Maar de eerste stakingsdag werd in de school aan het Ra penburg gebruikt om stakers in te schrijven en plannen te ma ken voor acties na de voorjaars vakantie. De gemeente krijgt delijk, provinciaal, plaatse geen nota die het daglicht ontstnapt aan de aandacht PvdA-wethouder Tjeerd van Het heeft ze meestal al gele- voordat ze verschenen zijn. dan heeft 'ie er ook al een Misschien wel ikzij zijn fenomenale net- kin politiek Den Haag: de ise studentencongsie in de ïede Kamer, waar de burge- JSter van Katwijk sinds de mezwaai van het kabinet in iwestie-Valkenburg graag seen parlementaire enquê- immissie op zou loslaten. 3r hoe anders ging dat plot- ng met de nota over de cul- rhistorische en architectoni- 5 waarde van panden in het marktgebied, die praktisch Ier de neus van Van Rij in len werd geschreven. Afge- lin maart 1997, meldt de Bijna een jaar later had de lA-wethouder er naar zijn gen nog geen kennis van ge nen. Terwijl het toch vooral i plaatsjesnota' is, waar je in iklein uur wel doorheen ir die beladen nota tussen an 1997 en maart 1998 heeft dgezworven is een compleet dsel. Eén exemplaar was - 'een ferm embargo-stempel het voorblad - zorgvuldig stopt in een afgesloten kast Stadsarchief aan de tkade, waarvan alleen de chivaris de sleutel heeft, t die verder alleen wordt t om waardevolle oude te bewaren. Ter be scherming van Leids historisch erfgoed: vergeelde en half ver gane bladzijden die in de han den van een nieuwsgierige lezer zomaar tot stof zouden weder keren. Van Rij had ook een exemplaar, zo bleek toen raadslid Margje Vlasveld van Leiden Weer Ge zellig/De Groenen begin dit jaar de nota opvroeg. Maar ze mocht hem nog niet hebben. De wethouder had hem zelf nog niet gelezen. En het kon natuur lijk niet zo zijn dat een willekeu rig raadslid een overigens open bare nota eerder uithad dan Van Rij. Dat zou het imago van de wethouder geen goed doen. Dus zette Van Rij zich aan het lezen. Maar kennelijk viel hij boven het boekwerkje van bouwhistoricus Jan Droge steeds in slaap, want het duurde weken voordat hij zich door die paar pagina's tekst had heenge- worsteld. Pas toen hij het werkje uit zijn hoofd kende ging er een exemplaar naar Vlasveld. Met de vriendelijke groeten. Het is natuurlijk heel flauw om te veronderstellen, dat Van Rij en zijn ambtenaren de nota zo lang geheim hielden omdat de inhoud hen niet welgevallig was. Dat zij de raad liever geen onderzoek gaven, waaruit blijkt dat er in het LVC dat zij zo graag willen slopen een zestien- de-eeuwse vleugel van het Sint Catharijne Gasthuis verstopt zit. En dat de Aalmarktschool die zij graag willen slopen niet zo'n ar chitectonische oninteressant krot is als zij willen doen voor komen. Nee, er moet een andere verkla ring zijn voor die geheimzinnig heid rond een openbare nota. Iets ingewikkelds. De gemeente was dat ene exemplaar tussen de stoffige boeken in het Stads archief glad vergeten. Het boek werkje dat Van Rij op zijn werk kamer had liggen was het enige andere exemplaar. En hij had het echt nog niet gelezen. En al le kopieerapparaten in het Stadsbouwhuis waren kapot. Zoiets moet het geweest zijn. Want informatie die je niet goed uitkomt achterhouden? Nee. dat doet zo'n open organisatie als de gemeente Leiden natuur lijk niet. 1 'J Burgemeester laat laatste kans op deelname aan Singeloop schieten A BROUWER DE KONING Burgemeester Kees Goekoop denkt nu al met weemoed te rug aan de 23ste Singelloop. In zijn laatste jaar als eerste bur ger van Leiden mocht hij gis teravond om half acht het startschot lossen. Zijn laatste kans om in functie deel te ne men liet hij vervolgens lopen. De combinatie van schieten en hardlopen, die Joop Zoetemelk twee jaar geleden met succes in praktijk bracht, kreeg zodoen de geen navolging. Goekoop liet het aan duizen den sportievelingen over om de 6100 meter over de hem zo be kende singels af te leggen. Ge tooid met zijn rode sjaal zag hij vanuit een hoogwerker niet al leen afgetrainde wedstrijdlo pers, maar ook groepen uni form geklede sporters en zelfs hele schoolklassen onder zich voorbijtrekken. Leek het een half uur voor de start nog on natuurlijk stil op het EWR-ter- rein, om klokslag half acht stond er toch weer een flinke meute in de avondkilte te wachten op de laatste knal van Goekoop. Hoewel de loop van het Leidsch Dagblad, de Leidse Po litie Sport Vereniging en het energiebedrijf EWR stukje bij beetje verandert, staat hij daar naast bol van de tradities. Zo raadt een rijwielhersteller op de Zijlsingel de zwoegende hard lopers elk jaar op hetzelfde punt met dezelfde tekst op het zelfde spandoek aan om voort aan de fiets te nemen. Ook de ordelijke start, met de aan hun lage startnummers herkenbare wedstrijdlopers in een apart vak, is inmiddels een traditie die zowel voor de snelle als modale hardlopers voordelig uitpakt. En de vaste deelne mers aan het loopfestijn op de laatste vrijdag van april komen de gevreesde 'man met de ha mer' steevast op hetzelfde punt tegen. Aan de lange lus van Zoeterwoudse Singel en Witte Singel lijkt maar geen eind te komen. Verschuiving Niet alle Singelloop-tradities houden overigens stand. Vol gend jaar, in het eerste 'Goe- koop-loze jaar', verschuift de Singelloop van de laatste naar de voorlaatste vrijdagavond van april (de 23ste). Dat heeft alles te maken met het feit dat Koninginnedag dan op vrijdag valt. Als een eerder tijdstip in april bij de lopers aanslaat, dan overweegt de Singelloop-orga nisatie daar een gewoonte van te maken. Eind april boeken steeds m kantie en is het met name moeilijk om hele schoolklassen aan de start te krijgen. En dat is de bedoeling bij de ze 'loop voor het hele gezin', die en passant nog duizenden guldens oplevert voor het goe de doel. Een loopstad als Lei den, waar elk jaar ook plaats is voor evenementen als de tap toe, de optocht en de mara thon, moet op een geschikte vrijdagavond in april duizen den mensen op de been kun nen brengen. De charme van de Singelloop is, dat vrijwel iedereen de tocht in een uur kan volbrengen. Zelfs een straf wandeltempo volstaat. Misschien een idee voor de aanstaande oud-burge meester Goekoop, als hij vol gend jaar, niet gehinderd door zijn ambtsketen, nog eens te rugdenkt aan de Leidse singels. Kamerlid Rabbae kritiseert minister Van Mierlo LEIDEN CAROLINE V De Marokkaan Mohammed El Fidaoui die jarenlang in Leiden woonde, is op 18 oktober 1996 in Tanger doodgemarteld. Dat zeggen getuigen en dat blijkt bovendien uit een nieuw en on afhankelijk autopsierapport, al dus VPRO-radioprogramma ARGOS. Tweede Kamerlid M. Rabbae van GroenLinks had in de uitzending van gisteren kri tiek op minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken die volgens hem meer had moeten doen om opheldering te krijgen over de dood van de 28-jarige Marokkaanse Nederlander. Rabbae wil Kamervragen stellen over deze zaak. De Leidenaar kwam destijds onder verdachte omstandighe den om het leven. Volgens de Marokkaanse politie had de man zelfmoord gepleegd door een XTC-pU in te nemen. El Fi daoui was aangehouden op ver denking van drugssmokkel. Een Nederlandse vrachtwagen chauffeur die op 18 oktober op het politiebureau in Tanger was, verklaart dat hij veel ge schreeuw en gekerm heeft ge hoord. Hij had kort daarvooor gezien dat de Leidse Marokkaan het bureau was binnenge bracht. El Fidaoui werd een paar uur na zijn aanhouding afgeleverd in een ziekenhuis waar hij die zelfde dag overleed. Ambulan cepersoneel zou verklaard heb ben dat hij 'meer dood dan le vend was en onder de blauwe plekken zat'. Het Marokkaanse ministerie van justitie beloofde na druk van mensenrechtenor ganisaties als Amnesty Interna tional een onderzoek in te stel- MORGEN GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR Leder slingback bruin 36-42 Alléén morgen BESTOL len naar de toedracht, maar hier werd niets meer van vernomen. Het ministerie zegt nog met de zaak bezig te zijn. Ook de Ne derlandse ambassade in Marok ko liet het afweten, zo blijkt uit beurtenissen. Doofpot De familie van het slachtoffer onder wie diens vader, een in middels gepensioneerde hoge ambtenaar uit Tanger en Mo- hammeds in Leiden wonende ex-vrouw spreken van een 'doofpot-affaire' en zijn ook te leurgesteld over de rol van de Nederlandse overheid. Eind 1996 beloofde Van Mierlo na Kamervragen de zaak actief te zullen volgen. Het ministerie heeft echter voor het laatst con tact met Marokko over deze zaak gehad in februari 1997. Het tweede, onafhankelijke autop sierapport dat een gewelddadi ge, niet-natuurlijke dood van El Fidaoui bevestigt, is bij het mi nisterie niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13