Verlies telefonie drukt bedrijfsresultaat Philips Werknemers begeleiden in uitenland 'big business' Onrust over uitblijven kkoord ECB-topbaan Economie Greenpeace met bedrijven in zonne-energie Graven onder water 'Shoppen per computer wordt de toekomst' Nederland verbetert positie op wereldmarkt Opmars melkrobot legt Prolion geen windeieren )ENSDAG22 APRIL 1998 tarters vaak IT-ondernemingen orburg Het aandeel van bedrijven op het gebied van infor- itietechnologie onder startende ondernemingen is relatief In de sector van computerservicebedrijven zijn er vorig irgkop iedere honderd bedrijven zeventien bijgekomen. In het ch le bedrijfsleven kwamen er op honderd ondernemingen zeven gt euwe bij. Het aantal starters bedroeg volgens het CBS vorig m ir31.000; drieduizend minder dan in 1996. Startende bedrij- si n creëerden vorig jaar 53.000 arbeidsplaatsen, dat is ongeveer VI m procent minder dan in 1996. De kansen voor nieuwe onder aan jningen blijven goed. Een jaar na de oprichting zijn acht van tien nieuwkomers nog actief. [em op pc-privé-projecten icterdam De belastingdienst zet tijdelijk een rem op de fiscale voordeling van pc-privé-projecten. Het gaat om constructies aarbij ondernemingen hun personeel een computer aanbie- ti in ruil voor vakantiedagen, winstuitkeringen, of vrijwillige ,r^ delijke verlagingen van het brutoloon. Staatssecretaris Ver eend (financiën) maakte die ruil mogelijk om Nederlanders te jmuleren sneller de digitale snelweg op te gaan. Binnen twee eken wil de belastingdienst duidelijk maken welke constructies ceptabel zijn. bedrijfsleven moet tolwegen betalen iversum Als het bedrijfsleven filevrije tolwegen wil, moet het [oj b zelf bekostigen. Dit zei minister De Boer (VROM) gisteren id wr de EO-radio in een reactie op een deze week uitgebracht port van de werkgeversvereniging VNO-NCW. Grote bedrij- zijn geïnteresseerd in investeringen in rijkswegen en andere ijd ifrastructurele projecten. Ze willen nieuwe wegen aanleggen e gegarandeerd filevrij zijn en waar de automobilist tol moet dj an betalen. De Boer gaat er in eerste instantie van uit dat de :ei ganisatie dat helemaal zelf moet financieren. ijfsres ial ïmor* ,g H>e. ltS(loi J, ?gensi met guldf 1,90 juldi teren e v( ts g( es-iiK Imroepbedri.jF AKN schrapt 58 banen iversum Bij de Stichting AKN die alle niet-programmatische 1 N |;en verricht voor AVRO, KRO en NCRV, verliezen de komende d iee jaar 58 van de 222 mensen hun baan. De maatregel is on- rdeel van de bezuinigingen die het rijk vorig jaar oplegde. Het de eerste omvangrijke personeelsreductie in de geschiedenis de publieke omroepen. Het gebeurt via stopzetting van tij- _jke contracten, vervroegde pensionering, omzetten WAO in ïtslag en het aanbieden van alternatief werk. Voor vijftien nsen is nog geen oplossing gevonden. het a I( '140 gdt 'lotko m le dol 1(; [uldai 0) ;0 15, DRDWUKERHOUT» ANP l bijstaan van Nederlanders in het buitenland wonen en 44 rken is big business. Tiental- adviesbureau's helpen bij oplossen van de huisves- 2, ^problemen, het voorberei- i op cultuurverschillen, het plen van onderwijs en verze- J ingen. De markt is zelfs groot l om er een beurs aan te Zestig bedrijven en or- lisaties waren gisteren en o idaag aanwezig op Expat '98 \oordwijkerhout. )e belangstelling voor deze ste beurs overtreft de ver- chtingen van organisator i Houten. Steeds meer be- ven sturen medewerkers ir het buitenland: gevolg van internationalisering van het Irijfsleven. jrian Houten: ,,We weten dat 1816 in totaal zo'n 2.400 onderne men zijn die geregeld men- luitzenden." Grote bedrijven iben ruime ervaring en be- lfi likken over specialisten om la"! i te begeleiden. Kleinere or- lisaties missen die kennis 1 imburg marc peeperkorn "RESPONDENT t uitblijven van een akkoord tr het eerste presidentschap ,j a de Europese Centrale Bank 155 IB) baart de ministers van fi- 'A aciën van de Europese Unie eds grotere zorgen. Zij heb- i Groot-Brittannië als voor- o.M er van de EU gisteren ge- agd de impasse te doorbre id i nu zowel Nederland als Enkrijk vasthouden aan hun Klidaten Duisenberg en Tri- i* Minister Zalm (financiën) 'd suleert al op een verdeelde s ibeveling van zijn collega's jll ama de regeringsleiders de isj top moeten doorhakken. An- 'fj thalve week voordat het be ul it moet vallen, staan Frank je en Nederland lijnrecht te- i3i nover elkaar. Na maanden 2® i stille diplomatie en geheim 5) litiek overleg hebben de lan- 2® d zich alleen maar verder in- ïos graven. Premier Kok sprak Ui iige week zijn veto uit over jj ichet, waarna zijn Franse col- ij a lospin hetzelfde deed over i: tëenberg. Bij Nederland n de avonduren of op zaterdag voor een praktisch HEAO-diploma. OPEN DAG «fijdag 24 april 14.00-17.00 uur. jjS kersgracht 175-177 Amsterdam. IEELTIJD-HEAO Film- en muziekdochter PolyGram hoopt op betere tijden Het bedrijfsresultaat van Philips bleef het eerste kwartaal van dit jaar vrijwel gelijk. Het resultaat kwam uit op 859 miljoen gulden, 23 miljoen meer dan in dezelfde periode van 1997. Vooral de telefonieactiviteiten en PolyGram zijn verantwoordelijk voor de stagnatie. amsterdam anp Dankzij de verkoop van be drijfsonderdelen steeg de netto winst wel met 76 procent tot 1,56 miljard gulden vergeleken met 887 miljoen een jaar eerder. De verkoop van onder meer Philips Car Systems leverde een buitengewone winst op van 845 miljoen. Opmerkelijk is dat de divisie consumentenproducten (televi sie, audio, telefoon) opnieuw in de verliezen is beland. Het ne gatieve bedrijfsresultaat be droeg 94 miljoen, vergeleken met een positief saldo van 166 miljoen in de eerste drie maan den van 1997. De verliezen zijn volgens Phi lips vooral veroorzaakt door de telefonieactiviteiten. De chipdi visie was met een bedrijfsresul taat van 498 miljoen opnieuw de grote melkkoe van het elek tronicaconcern. Philips zegt te- weden te zijn met het resultaat, gezieh de economische malaise in het Verre Oosten en de ver liezen bij telefonie. De onderne ming heeft stappen onderno men om de resultaten bij de te lefonieactiviteiten te verbeteren. Die hadden eigenlijk vorig jaar al uit de rode cijfers moeten zijn. Tegenvallers bij de muziekdi- visie hebben de winst van Poly Gram in het eerste kwartaal fors gedrukt. De film- en muziek dochter van Philips boekte een nettowinst van vijftien miljoen gulden tegenover 122 miljoen in dezelfde periode in 1997. De re den voor de teruggang is Poly Gram simpel: er werden maar twee cd's uitgebracht die een verkoop van een miljoen exem plaren haalden. Topman Lévy rekent de twee de helft van het jaar op betere resultaten, omdat artiesten als Sheryl Crow, The Cranberries. Hanson en Elvis Costello met nieuw werk komen. PolyGram heeft tevens z'n hoop gevestigd op nieuwe albums van Marco Borsato, Zucchero en Vanessa Paradis. De filmdivisie blijft eveneens stroef draaien, ondanks dat het verlies is teruggebracht van 55 tot 49 miljoen. Ook daar moet in de tweede helft van 1998 worden geoogst met de films Elizabeth en Hi-Lo Country en de video's Spice World - the Movie, de musical Cats en The Borrowers. De totale omzet van PolyGram steeg met vier pro cent tot 2,3 miljard. nogal eens." Wezenlijk is een goede advisering op het gebied van sociale verzekeringen. ,,Je moet weten waar je financieel aan toe bent als je arbeidsonge schikt raakt of als het bedrijf waarvoor je werkt failliet gaat", zegt Van Houten. - Nederlandse bedrijven bie den wereldwijd onder andere hoogwaardige kraamzorg en ziekenvervoer aan. Ook zijn er bureaus die werknemers en hun gezinsleden voorbereiden op cultuurverschillen. „Kennis van leefgewoonten en etiquette is volgens Van Houten doorslag gevend voor succesvol functio neren in een ander land." Voor meeverhuizende part ners kan het vertrek uit Neder land verstrekkende gevolgen hebben. Ze moeten hun baan opgeven en verliezen ook nog eens sociale contacten. Van Houten: „Bedrijven moeten voorkomen dat deze mensen in een zwart gat vallen. Dat geldt ook voor kinderen. Ze moeten hetzelfde hoogwaardige onder wijs kunnen volgen als in Ne derland." Zonnepaneel moet 20.000 huishoudens bedienen amsterdam anp Stork, Rabobank, adviesbu reau Ecofys en Greenpeace gaan samenwerken om over twee jaar 20.000 huishoudens van een zonnepaneel te voor zien. Greenpeace, die de sa menwerking gisteren bekend maakte, noemt het een be langrijke stap om ook de con sumentenmarkt op te gaan. Het gaat om panelen die zonlicht direct omzetten in stroom. Deze techniek is nog erg duur. Normaal opgewekte stroom kost 28 cent per kilo watt. Via de zonnepanelen is dat 1,24 gulden. Greenpeace denkt dat de prijs in twee jaar kan zakken naar 62 cent, wat overeenkomt met duizend gulden voor een paneel. Vol gens Greenpeace blijkt uit marktonderzoek dat 100.000 huishoudens voor deze prijs wel een zonnepaneel willen plaatsen. De afdeling groenmanage- ment van de Rabobank gaat op zoek naar financierings constructies die alle belas tingvoordelen en subsidie maatregelen optimaal benut ten. Stork zorgt voor de in stallatie en de service van de panelen. Ecofys levert het technisch advies en bewaakt de kwaliteit. Greenpeace heeft al tweeduizend aanmel dingen binnen. Woordvoer der Samson stelt dat het door de samenwerking mogelijk moet zijn de vraag zo op gang te krijgen dat de kostprijs vol doende daalt. Samen met subsidies van energiebedrij ven en het ministerie van economische zaken denkt Greenpeace de prijs tot dui zend gulden te kunnen druk ken. De milieuclub wil met de samenwerking aantonen dat de consumentenmarkt rijp is om op grotere schaal zonne- energie toe te passen. Volgens Samson gaat de introductie van deze vorm van energie in Japan en de VS veel harder. Het beleid van het ministerie van economische zaken richt zich volgens Greenpeace te veel op grootschalige demon stratieprojecten en te weinig op het op gang brengen van de vraag van particulieren. „Het feit dat Stork meedoet betekent dat dit bedrijf wel een markt ziet bij particulie ren. De eerste tijd zullen ze door het hele land klantjes moeten afreizen. Als ook bij bedrijven en bij grote bouw projecten panelen worden geplaatst, worden de aantal len vanzelf groter. groeit de vrees dat als op 2 mei tijdens het speciale euro- weekeinde de patstelling blijft, een derde kandidaat met het ECB-voorzitterschap aan de haal gaat. Deze blamage wil het kabinet hoe dan ook voorko men. Dat Zalm zinspeelt op een verdeeld advies, duidt erop dat hij eigenlijk geen overeenstem ming meer met Frankrijk ver wacht op ministersniveau. De hoop is dat Jospin en de Franse president Chirac uiteindelijk zullen zwichten onder druk van de andere Europese regerings leiders. Omdat de ECB per 1 juli van start moet gaan, kan het be sluit over het presidentschap desnoods nog in juni worden genomen. Erg vertrouwenwek kend voor de start van de nieu we bank en de euro is dat niet. Besluit beurgang Lanschot in najaar 's-hertogenbosch gpd F. van Lanschot Bankiers be paalt dit najaar wanneer zij naar de beurs gaat. Eerst wil de bank uit 's-Hertogenbosch weten hoe het idee van alle financiële pro ducten onder één dak gestalte krijgt. „Of de beursgang dan nog dit jaar of pas volgend jaar plaatsheeft, is minder van be lang", zei bestuursvoorzitter Heemskerk gisteren bij een toe lichting op de jaarcijfers. Van Lanschot probeert na het mislukte samenwerkingsoverleg met verzekeraar Nuts Ohra een andere partner te zoeken. Heemskerk over de jaarcijfers: „De zon schijnt." Het resultaat na belastingen steeg met 23,4 procent tot 90,3 miljoen gulden (1996: 73,1 miljoen). De ver koop van het belang in leasebe drijf Aro Lease leverde 25 mil joen op. schiphol» Zelden zal de bezetting van een cockpit zo'n familie-aan gelegenheid zijn geweest als een recente KLM-vlucht van Amster dam naar het Amerikaanse Houston. Gezagvoerder van vlucht KL 661 was Pieter de Bruijne. Zijn oudste zoon Michiel was second offi cer en zijn jongste zoon Sander deed dienst als second officer in op leiding. Hij maakte zijn eerste officiële vlucht. Om het gezinsverband te completeren vloog moeder en echtgenote Ankie de Bruijne mee als passagiere. foto capital photos Ahold-topman Zwartendijk verwacht: amsterdam ed blaauw Boodschappen doen met de computer. Een rol closetpapier bestellen. Frisdrank. Een pot pindakaas, tandpasta, sham poo, een pak koffie. Het wordt de gewoonste zaak van de we reld, voorspelt Ahold-topman Rob Zwartendijk. „Ik verwacht dat over tien jaar twintig pro cent van de omzet van onze winkels in de Verenigde Staten via home-shopping gebeurt." „De smaak van cola of koffie, die kennen de mensen. Of ze dat nou komen halen of thuis bezorgd krijgen, ze weten pre cies wat ze in huis krijgen. Ik schat dat onze klanten vooral nog voor versproducten naar onze winkels komen. Ik denk dat het straks in Nederland niet anders zal zijn. D'r is nu alleen nog niemand die een winstge vend systeem heeft voor home- shopping. Maar dat komt er ze ker." Volgens Zwartendijk gaan su permarkten er over tien jaar volstrekt anders uitzien. „Dat heeft niet alleen te maken met afspraken die we met fabrikan ten maken over welke produc ten in de schappen komen. Omzet, hoeveel potjes jam we hebben verkocht, 't is belang rijk. Maar veel belangrijker is om te weten welke klanten in onze winkels komen en wat ze kopen en niet kopen." „Vroeger bij de kruidenier op de hoek vroeg de winkelier aan de klant die hij al jaren kende: Mevrouw, het valt mij op dat u nooit kaas koopt. Zou u deze kaas eens willen proevenWij doen hetzelfde middels onze bonuskaart. Dankzij de gege vens op die kaart weten we pre cies welke producten in de schappen van een bepaalde winkel moeten komen. Want de klant is de sleutel. Het idee van de bonuskaart komt van Bi-Lo, één van Amerikaanse ketens van Ahold. 't Is hier in Neder land gewoon even gekopieerd." Rob Zwartendijk, lid van de raad van bestuur van Ahold en verantwoordelijk voor de busi ness in de VS, was gisteravond de gast van de NIVE, de Neder landse Vereniging voor Mana gement. Hij legde aankomende en gearriveerde managers in het World Trade Center uit hoe het Zaandamse kruideniersbedrijf met zijn gedecentraliseerde aanpak tot schaalvoordelen wist te komen. Ahold heeft in de VS 830 winkels, die goed zijn voor een omzet van 29,7 miljard gul den. 'Succes te danken aan deeltijdarbeid' LAUSANNE DPA-Rtr brouwersdam Onder water sleuven graven voor kabels. Dat moet binnenkort werkelijkheid worden met de zogeheten trenchmachine. Van Oord ACZ in Gorinchem, een bedrijf dat actief is in de natte waterbouw, draait op het ogenblik proef met de machine aan de Noordzeekant van de Brou wersdam. De apparatuur moet vanuit een meevarend schip worden bestuurd, maar verder komt er geen mensenhand aan te pas. foto anp wim van vossen Nederland heeft zijn internatio nale concurrentiepositie vorig jaar verder verbeterd. Op de we reldranglijst klom Nederland van de zesde naar de vierde plaats. De hoogste posities ble ven bezet door achtereenvol gens de Verenigde Staten, Singapore en Hong Kong. Volgens het jaarlijkse rapport van het International Institute for Management Development (IMD) in Lausanne dankt Ne derland zijn opmars aan 'het opmerkelijke succes van econo mische hervormingen, vooral de invoering van vernieuwende maatregelen als deeltijdarbeid'. Het IMD heeft 46 landen ver geleken aan de hand van statis tieken en enquêtes onder 4.314 topondernemers. De VS bleven hoofddorp ed blaauw Prolion boert goed met haar uitvinding, de melkrobot. De grote doorbraak van deze computergestuurde 'ijzeren boe renknecht', die boeren zoveel werk uit handen neemt, lijkt een kwestie van tijd. „Maar", waarschuwen de beden kers van het Automatische Melk Sys teem (AMS), „met een melkrobot maak je van een slechte boer heus geen goede boer." Aandeelhouders van Prolion waren gis teren vol lof over omzet- en winstcijfers van het innovatieve bedrijf uit Vijfhui zen. De netto-omzet steeg vorig jaar van negen miljoen gulden naar bijna negentien miljoen. En het verlies van ruim zeven ton in 1996 veranderde in een winst van 1,5 miljoen gulden over 1997. Van de omzet nam de melkrobot zo'n vijftien miljoen gulden voor haar rekening. Voor dit jaar verwacht Prolion, met Al- pinvest en de Nederlandse Participatie Maatschappij als grotere aandeelhou ders, zowel omzet als netto-winst te kunnen verdubbelen. Het succesver haal van de onderneming, genoteerd aan de 'babybeurs' NMAX, is ook af te lezen aan de koersontwikkeling. Bij de beursgang vorig jaar was de prijs be paald op 28 gulden per aandeel. Inmid dels is dat aandeel 218 gulden waard. De voorspelling is dat over vijf jaar een kwart van de melkveehouders met AMS werkt. Prolion vindt dat veel te optimis tisch. ,,'t Zal wel ietsje langer gaan du ren. Onze taak iri deze is de ontwikke ling van onze eigen organisatie parallel te laten lopen met die van de markt", aldus algemeen directeur Piet Ooster ling gisteren tegen de ruim zeventig aanwezige aandeelhouders. De melkrobot uit Vijfhuizen is in de agrarische wereld dè ontdekldng van de jaren negentig. Het apparaat melkt koeien automatisch, er komt bij wijze van spreken geen boer meer aan te pas. De AMS-robot beschikt over sensoren die via geluidsgolven vol-automatisch de spenen zoeken. Als de beesten zin hebben, kunnen ze zich meerdere ke ren per dag laten melken. De koe met AMS zou vijftien tot twintig procent meer melk geven en de mesthoeveel- heid zou dalen. Tijdens het automati sche melken kan de boer zijn energie steken in andere zaken op de boerderij, liet Prolion weten. Maar daar zette een aantal aandeelhou ders vraagtekens bij. „Stel nou dat de melk van een koe niet helemaal goed is? Hoe traceert het apparaat ziektes?" Oosterling antwoordde dat van de mil joenen guldens aan ontwikkelingskos ten de helft is opgegaan aan allerlei meetfuncties die het apparaat kan uit voeren. „De robot is in staat om eerder dan wie dan ook afwijkingen in de kwa liteit van de melk te signaleren. Maar het ligt wel aan de verantwoordelijkheid van de boer hoe daar mee om te gaan. De melkrobot heeft in Nederland en Ja pan al vaste voet onder de grond. De komende jaren wil Prolion (ontwikke ling en assemblage) samen met partner Meko Holland (verkoop en service) melkrobots in West-Europa gaan instal leren. Vanaf de eeuwwisseling moet de Haarlemmermeerse uitvinding zijn plaats veroveren in de Verenigde Sta ten. Prolion heeft een enorme potentiële markt. Europa telt 210.000 melkvee houders, Noord-Amerika 80.000 en Ja pan 23.000. Naast de melkrobot tim mert Prolion met de Freshopper aan de weg. Dit apparaat, eveneens robotge- stuurd, snijdt en verpakt vlees in hoe veelheden die de klant wenst. De Freshopper komt in C-1000 winkels. Ook werkt Prolion aan een frietauto maat die automatisch bakken mogelijk maakt. Het agrarische hightech-bedrijf is in 1990 ontstaan via management- buy-out uit de Nieuw-Vennepse onder neming Greenland. onbedreigd eerste met hoge scores op terreinen als privati sering, deregulering, flexibiliteit op de arbeidsmarkt en investe ringen in nieuwe technologie. Singapore en Hong Kong be wezen hun kracht door zonder al te veel kleetscheuren uit de financiële Azië-crisis te komen. Andere landen in die regio ver loren wel terrein. Zo zakte Zuid- Korea op de ranglijst van positie 30 naar 35 en Maleisië van 17 naar 20. Na Nederland komen achter eenvolgens Finland, Noorwe gen, Zwitserland, Denemarken. Luxemburg en Canada. Een for se sprong van vijftien naar elf maakt Ierland. Het verdrong Groot-Brittannië. Duitsland handhaaft zich op de veertiende positie en Frankrijk zakt van 19 naar 21. Oost-Europa klimt uit dal genéve AFP-Rtr Voor het eerst sinds de val van het communisme, eind jaren tachtig, is er in Oost-Europa sprake van een opleving van de bedrijvigheid. De economische groei wordt dit jaar geschat op 4,5 procent. Dat is 1,7 procent meer dan vorig jaar. Dit staat in een studie van de VN-organisa- tie Economische Commissie voor Europa (ECE). De opleving deed zich vooral voor in Roe menië, Bulgarije, Albanië en de Baltische landen (Letland, Est land en Litouwen). Polen, Kroatië en Slowakije blijven het goed doen, met een groeipercentage van boven de vijf. Wel valt de groei daar vol gend jaar wat kleiner uit dan dit jaar. Voor Rusland acht de ECE een duidelijk herstel zeer on waarschijnlijk.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9