hAAAi^JÓ'ÈiyJ fin' Leidsch^Dagblad f r.Jr/t.JtJ r\ rjt.JtJ V_[J Goekoop vindt familiekarakter Singelloop prachtig Leidsch Dagblad en Singelloop onafscheidelijk Wat staat er op de medaille? Start finish: terrein EWR Langegracht 70 Leiden info (071) 5 356 356 VOORDEELTJES EXCLUSIEF VOOR LEZERS. Cees Goekoop kijkt weer vol verwachting uit naar de Leidsch Dagblad Singelloop. Niet alleen omdat hij gevraagd is om op 24 april het startschot te lossen. Meer nog omdat de alom gewaardeerde burgervader de jaarlijkse loop over de singels van 'zijn' stad een warm hart toedraagt. ,,Een groot kenmerk van de Singelloop is dat het gaat om een gezellig evenement in de aanloop naar Koninginnedag. Eén met weinig competitie-element. Gezamenlijk het parcours over; vader en moeder met de kinderen. Een parcours met een echte Leidse uit straling. Fraai ook, omdat er steeds meer groen op de singels komt." Goekoop ziet het vertrouwde lint van deelnemers - dit jaar naar verwachting zo'n 2500 - alweer voor zich. Over het verzoek of hij in navolging van Prins Maurits, Fanny Blankers-Koen, Joop Zoetemelk en Jeroen Straathof het lopersveld op het EWR-terrein wilde wegschieten, hoefde hij niet lang na te denken. ,,Het is tenslotte de laatste keer dat ik dat als burgemeester kan doen." Belangrijk aspect van de Leidsch Dagblad Singelloop vindt Goekoop dat er altijd een goed doel aan ver bonden is. Dit jaar komt de opbrengst ten goede aan twee instellingen: het verpleeghuis St. Elisabeth Gasthuishof (piano) en Zorgcentrum Roomburgh (leeshoek). Zelf loopt hij niet mee, dat laat de schei dende burgervader over aan mensen als zijn vaste bestuursmedewerkster Marianne van der Vlugt en dis trictschef van het politiekorps Hollands Midden Bert Wijbenga. Alexander Pechtold - ook in het oieuwe college wet houder van Milieu, Sport en Cultuur - zal zijn loop schoenen op de 24ste eveneens in de kast laten staan. Ineke van Vliet, zijn bestuürsmedewerkster, neemt de honneurs waar. ,,De Singelloop is één van die leuke evenementen die langzaam een traditie zijn gewor den. Er komen er ook steeds meer van. Dat is goed Burgemeester Goekoop Archieffoto Hielco Kuipers voor de promotie van de stad Leiden", aldus Pechtold, die hoopt dat er in de toekomst nog veel meer men sen meedoen. „Liefst van heinde en verre. De singels van Leiden moeten dat aankunnen." Alle deelnemers aan de 23ste Leidsch Dagblad Singelloop krijgen als aandenken een medaille waar dit keer meelfabriek 'De Sleutels' op staat afgebeeld. Een alom bekend industrieel complex aan de Oosterkerkstraat en grenzend aan de Zijlsingel, dat door Leidenaars en mensen uit de regio verschillende kwalificaties krijgt toegedicht: van onooglijk groot en lomp tot belangrijk industrieel erfgoed. In 1964 werd het complex, dat tachtig jaar eerder als Koster Co opgericht werd en in 1928 de naam NV Meelfabrieken 'De Sleutels' kreeg, overgenomen door Meneba uit Rotterdam. Meneba had begin jaren tachtig door overcapaciteit in de meelproduktie moeite het hoofd boven water te houden. Het bedrijf werd enkele jaren daarna zelf ingelijfd door een Australische onderneming. In maart 1987, viel het besluit om de meelfabriek voor goed te sluiten. De graansilo's zijn deson danks nog maandenlang iri gebruik geble ven. De imponerende gebouwen, die waken over het meest oostelijke deel van het Singelloop-parcours, zijn niet geheel oor spronkelijk. De meelfabriek werd meerde re keren door brand getroffen en diverse malen uitgebreid. Het in 1896 gereed gekomen ketelhuis heeft mede door de speciale gebogen dakconstructie in de belangstelling gestaan. Maar dat geldt zeker ook voor het meelpakhuis en het Gaat het nu om de 23ste of de 24ste Leidsch Dagblad Singelloop? Zelfs Joop Westbroek, initiator van de prestatieloop voor het hele gezin langs de Leidse singels weet het niet pre cies. Twaalf jaar geleden ging de sportinstructeur en secretaris met pen sioen en zwaaide hij 'zijn' Leidse Politie Sport Vereniging (LPSV) gedag. Westbroek zit vol met verhalen over de Singelloop. Hoe het tot de eerste 'moderne' editie kwam, weet hij nog goed. „Ik heb toen- dertijd gezegd: 'Er is maar één Koninginnedag in Leiden en dat is 3 oktober.' Op Koninginnedag zelf gebeurde hier in de stad bijna niets. Het toenmalige comité omarmde het initiatief, dat ook bedoeld was om het contact tussen politie en burgerij te ver beteren, meteen en maakte er een vast onderdeel van het Koninginnedag-pro gramma van. De Singelloop bestond al veel langer als wedstrijdloop, maar de opzet van een familieloop was het idee van ondergetekende." Westbroek zocht voor de promotie van de Singelloop direct contact met het De start van de Singelloop vanaf het EWR-terrein. Archieffoto Loek Zuyderduin. Leidsch Dagblad en sindsdien zijn het evenement en de krant onafscheidelijk. Televisie-uitzendingen over waar de koningin op haar feestdag naartoe ging, weerhield een groot aantal men sen van deelname. Daardoor werd het in eerste instantie een traditie om de dag voor Koninginnedag te reserveren voor de Leidsch Dagblad Singelloop. Westbroek was lid van de invaliden- sportbond, waar de opbrengsten van de eerste edities van de Singelloop De Meelfabriek foto Henk Bouwman silogebouw uit 1904, het oudst bekende in Nederland dat geheel in gewapend beton is uitgevoerd. Meelfabriek 'De Sleutels' is onder de aandacht gekomen door organisaties als de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL), dat zich sterk maakt voor behoud door plaat sing op de Rijksmonumentenlijst. Verkooppunten Singelloop Startnummers voor de Singelloop kunnen in de voorverkoop worden gekocht tot vrijdag 24 april 17.00 uur bij: Leidsch Dagblad Rooseveltstraat 82 Leiden Openingstijden maandag t/m vrijdag van 8.30 - 17.00 uur EWR Langegracht 70 Leiden Sporthuis Wout Bergers Haarlemmerstraat 40 Leiden Haarlemmerstraat 232 Leiden Rijnsburgerweg 121 Leiden Schoolstraat 35 Voorschoten Fitshoe Sportschoen Adviescentrum St. Jorissteeg 8 Leiden Sporthuis De Zwarte Wolf Lange Mare 104 Leiden Kopermolen 19 Leiden Stevensbloem 31 Leiden Sporthuis Wijnand Sloos 5 Meiplein 17 Leiden Ruud v.d. Berg Rijwielhandel Zijlsingel 91 Leiden Startnummer zijn ook op vrijdag 24 april bij het startpunt aan de Langegracht verkrijgbaar vanaf 17.30 uur. naartoe gingen. De oud-sportinstruc- teur vond de start bij het LD-gebouw op de kop van de Witte Singel een mooie traditie. Maar het evenement groeide in de breedte en de straat bleek te smal voor de duizenden deelnemers. Westbroek loste één keer zelf het start schot, vlak voordat hij met pensioen ging. Maar de fraaiste herinneringen heeft de Leidenaar aan veel bekendere gaststarters als Hilbert van der Duim, Erica Terpstra, Ada Kok, Joop van der Reijden en Anton Geesink. „Ik herinner me die keer met Barry Hughes nog goed. Die had toen dat nummer 'Kamerbreed Tapijt'. Op de Morssingel liepen ze het nog te zingen. Ook Theo Koomen was fantastisch, die man maakte door zijn enthousiasme iedereen helemaal gek." Wim van Duivenbode, meer dan tien jaar achter een microfonist tijdens de Singelloop schaart wijlen wieier- en voetbalver slaggever Koomen eveneens onder zijn rijtje toppers. De schrijver van onder meer Duiventil reed in de beginjaren met een jeep van het Leidsch Dagblad pal voor de eerste loper uit. „Daarna heb ik vijf k zes jaar op de motor mee gereden om verslag te doen en zelfs één keer op de fiets, maar dat was geen succes." Naschrift organisatie: In 1976 werd de eerste Leidsch Dagblad Singelloop georganiseerd. Dit jaar is het dus de 23ste keer. Startpunt en startnummer Het startpunt is op het terrein van het EWR aan de Langegracht 70 (tegenover het politiebureau). Zonder startnummer is deelname aan de Leidsch Dagblad Singelloop niet mogelijk. Startnummers moeten op de borst worden gedragen. Op vertoon van het startnummer ont vangt men na afloop een herinne ringsmedaille. De kosten van deelna me bedragen fl. 5,-. Dit bedrag komt volgens traditie geheel ten goede aan een 'goed doel'. Dit jaar gaat de opbrengst naar twee instellingen: verpleeghuis St. Elisabeth Gasthuishof en Zorgcentrum Roomburgh. Schoolteams Evenals vorig jaar is er een extra competitie uitgeschreven voor schoolteams. Het schoolteam dat het meeste opvalt, wint een waardebon van fl. 1.000,- aan sportartikelen bij Wout Bergers Sport. Een jury zal de scholieren beoordelen op originali teit. De jury zal ergens langs de route zitten. Schoolteams die het leuk vin den mee te dingen naar de prijs kun nen zich opgeven bij het Leidsch Dagblad bij Jeanette de Haas, tele foonnummer 071-5356212." Loterij De startnummers, gekocht tijdens de voorverkoop, zijn tevens een lot in de loterij. De trekking vindt plaats op vrijdag 24 april om 19.00 uur. De winnaars kunnen op vertoon van hun startnummers - alleen voor de start van de Leidsch Dagblad Singelloop - hun prijs afhalen bij de stand van Sporthuis Wout Bergers op het EWR-terrein. Parcours Het lint van lopers gaat vanaf het EWR direct rechtsaf de Maresingel op. Het lastigste punt komt bij het verlaten van de Witte Singel. De route gaat dan naar rechts over het Noordeindeplein en vervolgens links de Weddesteeg ih. De motorescorte laat de lopers hier even los - zij moe ten een lus maken - en pakken de lopers weer op bij de Morssingel. Ongemak De loop zal langs de route ook dit jaar weer veel bekijks trekken. De organisatie vraagt overige verkeers deelnemers om begrip voor eventu eel ongemak. Tussen 19.15 en 20.15 uur zal een aantal toegangswegen tot de Singels slechts beperkt toe gankelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 26