ranje wint weer ens in Brussel 'Deze titel is gestolen' Atleten draaien warm voor Singelloop Van den Goorbergh voor eerst in top tien Sport E( Al e( Verlies Nederlandse badmintonners op EK Zwerver met Treviso in finale tegen Cuneo jord in orronde gesneuveld Johnson begint seizoen voorzichtig AN DAG 20 APRIL 1998 chef willem spierdijk, 071 -5356464. plv.-chef rob onderwater, 071 53564» roon wint Ster der Beloften IISTRATIfc 5410141' >41 65 71 )HANS) lijp Karsten Kroon heeft de Ster der Beloften, een vier- agse wielerwedstrijd voor elite met en zonder contract, op zijn iam gebracht. De renner uit de amateurploeg van de Rabo- ink reed dank zij de tussen Valkenburg en Schijndel (172,6 km) :gaarde bonificatieseconden de Duitser Ralf Grabsch uit de lerstrui. De Nederlander Paul van Schalen won de vierde en )AG| r de Rijs itste etappe. lonk verovert beker De waterpolovrouwen van Donk uit Gouda hebben in ist de beker veroverd. Ze wonnen in de finale met 15-6 van lar Bears, via de periodestanden 5-2 5-1 1-2 4-1. Donkdomi- erde, Polar Bears was alleen in de derde periode de sterkste. Goudse ploeg won de beker voor het laatst in 1994. Bij de ouwen van coach Robin van Galen was Alice Lindhout het oductiefst met vijf treffers. leiden wilmar kortleever Regionale aüeten lijken op dreef voor de Leidse Singelloop die vrijdag wordt gelopen. In Lei den testte Roelofarendsvener Jan Kortekaas zich voor het eerst dit seizoen op de baan via een 2000 meter die hij ruim won. Zijn clubgenoot Ramses Bekkenk van Leiden Atletiek maakte zijn rentree na een kuit blessure in een bij-nummer van de Rotterdam Marathon. Van de regio-atleten scoorde Moni que Bruins het best in de snel ste marathon ter wereld. De prestatie van Kortekaas was één van de spaarzame hoogtepunten van de vroege in stuif van Leiden AÜetiek. Op de ongebruikelijke afstand was de Vener tien tellen sneller dan Erik van Tooren (AAV '36) en enkele clubgenoten. Opvallend was de kogel/discus-dubbelo- verwinning van geweldenaar Ruben van Balen, de Amster dammer die als enige nationale topper voor Leiden koos om zijn seizoen te openen (15,98 om 52,54 meter). Vermeldens waard is verder slechts de 1.25,15 van Leon van der Meij- den op de 600 meter. Op de baan kwamen dit weekeinde verder de junioren uit in hun competitie. Als altijd was het AAV '36 dat regionaal verreweg het beste scoorde. Op eigen terrein werden de jongens tweede en de meisjes eerste, wat landelijk veelbelovende elf de en zesde rangschikkingen opleverde. Bij de meisjes viel vooral op dat de nieuwe en jongste lichting het goed deed. De 4x100 meterploeg liep een nieuwe clubrecord: 49,81. Bij de jongens scoorden de meerkam- pers Mark van Kints (6,68 meter ver) en Wouter-Jan Spreij veel punten, evenals werper Wouter van Hof (eerste met 14,01 meter kogelstoten en tweede met 37,16 meter discuswerpen). Niels van der Woude was de eerste regio-atleet die op de 800 meter binnen de twee minuten liep: 1.59,23. Tijd was niet de belangrijkste doelstelling in de Rotterdam Marathon voor Monique Bruins, die haar laatste twee marathons (Rotterdam '96 en Berlijn) in het ziekenhuis ein digde. Toch scoorde de Oegst- geestse atlete redelijk met haar tijd van 3.02.50 en de twintigste plaats als negende Nederlandse. Bruins: ,,Ik heb voor mijn gevoel perfect gelopen. Ik hoop na tuurlijk op een tijd onder de drie uur, maar daar moet ik niet op weggaan. Ik heb tenminste niet zoals de vorige keren gehad dat ik niet meer wist wat er in mijn omgeving gebeurde." Coach Norbert Groenewegen prees het gelijkmatige schema van Bruins en suggereerde dat de Ventolin die Bruins sinds kort gebruikt wellicht de eerde re problemen voorkomen heeft: „Ze heeft weliswaar geen in spanningsastma, maar de tes ten lieten wel een duidelijk ver schil in longfunctie zien met en zonder het medicijn." Los daarvan stelt Bruins wel dat Rotterdam '98 haar laatste marathon is geweest: „Mis schien ga ik nog wel een keer naar New York of zo, maar ik kan het niet weer opbrengen om voor de tijd te gaan. Ik durf ook niet helemaal voluit meer te gaan, twee keer ziekenhuis is genoeg." Ramses Bekkenk gooide hoge ogen in de Radio Rijnmond Loop, die enkele uren voor d< Rotterdam Marathon van start gaat. Op de Coolsingel won de Hagenaar van Leiden Atletiek de wedstrijd over tien kilome ter. Ruim achter Bekkenk kwam Fred Regeer tot 33.06. 1. overo 57 44 Nederlands rugbyteam heeft zich, dankzij een over- ining op België, geplaatst voor de volgende ronde in strijd om plaatsing voor het wereldbekertoernooi. In Brusselse Klein Heizei Stadion won Oranje zonder te jrtuigen met 19-16. fel jagende Robert Broers (DIOK) opende Nederland met goed voorwaartsenspel. Binnen drie minuten was het raak. Een snelle spelhervatting bood Yves Kummer voldoende gelegen heid een gat in de Belgische de fensie te vinden. Garret Everts converteerde, 7-0. Binnen tien minuten had België een pas klaar antwoord en nam na een kick van Peter Duchau en een geconverteerde try van Philippe Lalli de leiding met 7-8 over. Oranje bleef met snel spel de wedstrijd dicteren en gaf de te genstander met try's van Taylor en Karei Dinkla (Dwingeloo) het nakijken. Duchau, na een avon tuur bij Racing Club de France in Parijs weer terug bij Bosvoor den, schopte de rqststand op 19-13. Toch was Oranje nog lang niet van het lastige België ver lost. Spannend werd het in de tweede rondgang toen Duchau na vijf minuten een penaltykick tussen de palen schopte voor 19-16. Van goed en attractief rugby was toen al geen sprake meer. De Rode Duivels bleven het spel ontregelen, terwijl Ne derland te veel kansen onbenut liet en slordig met balbezit om ging. Meerdere malen kreeg bv* pieter van der vliet week voorafgaande aan de rland zorgde Geoff Old voor nodige commotie. De icoach gaf te kennen met andere tweede rij naar il af te reizen. Geen Mar- Loon (DIOK) en geen van der Eist (DIOK), maar Suring (DIOK) samen Bratton Tayler (Castricum) en voor de nodige snel- in het Nederlandse spel jen. De kritiek was niet van licht. „Wil Old niet van Bel- ivinnen?" was de meest ge- de opmerking, want de af- pen jaren was het Oranje ners niet gelukt om in de [ische hoofdstad te winnen. uring had het in die tweede ivaar, maar kweet zich goed zijn taak. „Ik hoorde een geleden dat ik in de twee- moest spelen en dat was ikken", vertelde de Amster- ise kofïïeverkoper. „Ik heb meteen wat videobanden eken om nog eens goed te nen zien welke specifieke in ik in de gaten moest hou- esteund door een gretige eAlisara (Wakefield) en een Oranje de kans om weer uit te lopen, maar zonder succes. Vandaar dat het Oranjekamp na drie minuten blessuretijd opge lucht adem haalde toen referee Nigel Whitehouse voor het ein de floot. DIOK heeft de finale van het bekertoernooi niet gehaald. In Den Haag gingen de mannen van coach Iain Krysztofiak bij HRC met 8-3 onderuit. De Lei- denaars, die acht basisspelers misten, hadden geen verweer tegen het ontregelende Haagse spel. De leiding gaf de thuisclub in de opening drie punten ca deau, door een gemiste penalty kick toch te tellen. Een dropgoal van Sander Verhoog bracht de stand weer in evenwicht en lang zag het er naar uit dat dat ook de eindstand zou worden. Maar een try van Jan Pieter ten Hagen voorkwam dat. In de finale ont moeten de Hagenaars Castri cum, dat met 35-30 afrekende met Rotterdam. De DIOK-vrouwen hebben in Groningen de nationale rug- bybeker gewonnen. In de finale was de ploeg van coach Ab Huisman met 27-14 (27-0) te sterk voor Lady Bears. In de vierde versnelling draafde DIOK over het veld en liet een spoor van vernielingen achter. Try's van Yvonne van Delft, Tinka Tolsma, Simone van Delft, Emi ly Bowie, Brenda Broers en een conversie van Kyme Gates wa ren goed voor de 27-14 zege. Sofia anp Norbert van Barneveld en Lotte Jonathans verloren het openingsduel met 15-8 15-3 van Jens Enksen en Mariene Thorn*- sen. Gerben Bruijstens wa? daarna kansloos tegen Peter Gade Christensen, de nummer twee van de wereld: 15-3 15-4. Lonneke Janssen ging met 11-6 11-8 onderuit tegen Mette Pc dersen. Daarmee was de wedstrijd beslist. Ook het mannen- en vrouwendubbel gingen vervol gens naar Denemarken. Hei duo Quinten van Daim/Dennis Lens redde het niet tegen Jon Holst-Christensen (15-6 15-12) en de vrouwen Erica van den Heuvel en Monique Hoogland moesten hun meerderen erken nen in Rikke Olsen en Mariene Thomsen (15-6 17-15). Nederland is het EK badminton voor landenteams in Sofia be gonnen met een 5-0 nederlaag tegen Denemarken. De Denen waren in de eerste wedstrijd in poule A veel te sterk. De Neder landse badmintonners wisten in de vijf partijen geen enkele set te veroveren. De nederlaag tegen Dene marken was ingecalculeerd. Bondscoach Martijn van Doorn malen stuurde daarom een fan tasieopstelling de baan op, ter wijl de tegenstander bijna op volle oorlogssterkte begon. Al leen in het vrouwendubbel ver ving Mette Pedersen, elfde van de wereld, de nummer vier Ca milla Martin. anconaanp dit seizoen dus wel enige rust voordat hij over een paar weken Treviso, de werkgever van de met de Nederlandse selectie Nederlandse volleyballers Ron aan de slag gaat. Zwerver en Peter Blangé, speelt in de finale van de play offs om het Italiaans kampioenschap te gen Cuneo. Treviso was al zeker van een plaats in de eindstrijd.-Dal ging- ten kostevan Modena, de ploeg van Bas van de Goor. De mid- Cuneo kwalificeerde zich za terdagavond voor de finale. De Piëmontse club, met Samuel Papi als bekendste internatio nal, won met de nodige moeit' -(3-2)-van Macerata, waar Henk Jan Held onder contract st^ai In de best-of-five kwam Cuneo denman van Oranje krijgt in de door die zege op een beslissen aanloop naar de World League de voorsprong. irgudang anp 2n van den Goorbergh, bij WK wegracen nog een oentje' in de 500 cc-klasse, is zijn tweede Grand Prix van seizoen de top tien al bin- n gestuurd. De Bredanaar idigde bij de GP van Maleisië z'n 2-cilinder privé-Honda achtste; driekwart minuut liter winnaar Michael whan, maar vóór een aantal irieksrijders. ,Dit zijn heel mooie WK- inten, een enorme opsteker or ons nieuwe team en de sponsors", jubelde de Braban der, die de extreme omstandig heden - de temperatuur liep op tot 40 graden Celsius - wonder wel trotseerde. „Dat heb ik vooral te danken aan mijn goe de conditie, het resultaat van heel hard trainen in de winter." Bij de warming-up 's och tends kreeg Van den Goorbergh nog problemen met de machi ne, opnieuw een vastlopér. „Dat was schrikken. Monteur Mar Schouten besloot gebruik te zuigers in de motor te zetten. Daarmee moest ik de eerste vier ronden kalm aan doen. Toen het materiaal heel bleef, kon ik m'n gang gaan." Dat deed hij voortreffelijk, getuige ook zijn rondetijden. Die ble ven, in tegenstelling tot veel concurrenten, tot het einde toe zeer constant. De Australiër Doohan boekte op het circuit van Pasir Gudang, waar de motorcou reurs voor het eerst een GP van maleisië reden, de eerste zege van het seizoen. De wereld kampioen bij de halveliters ver loor in Japan nog verrassend van Max Biaggi maar liet de Italiaan gisteren duidelijk ach ter zich. De Spanjaard Carlos Checa wurmde zich nog tussen Doohan en Biaggi in. Doohan logenstrafte de me ning van critici dat hij te oud zou zijn om na een slechte sei zoensstart sterk terug te ko men. De 32-jarige titelverdedi ger reageerde meteen, op de motor, Tater ook verbaal. „Zo. Na Japan was Mick Doohan dus afgeschreven, hè. Te oud, te vermoeid, het helemaal zat", zei hij sarcastisch. „Valt dat even mee." Tetsuya Harada was de snel ste in de 250 cc. De Japanse coureur, zittend op een Aprilia, bleef zijn landgenoot Tohru Ukawa ruim een seconde voor. De Fransman Oliver Jacque eindigde als derde. Noboru Ueda, ook al uit Ja pan, zegevierde in de 125 cc. De Honda-rijder hield de Itali aan Mirko Giansati net achter zich. Het verschil tussen beiden was ruim een kwart seconde. De Japannner Tomomi Ta- kudome finishte als derde. Jo- han Stigefelt, de Zweedse oog appel van Arie Molenaar en Hans Spaan, wel na elf ronden met kramp uit. Coach van Donar razend op scheidsrechter groningen. gpd herman brinkhorst (pdoekj6™™ 4|Qfl r°eiers van Nereus eisten ICS)® afgelopen weekeinde in het fdnummer, de oude vier, 115de Varsity de zege 1 r zich op. Het Amsterdamse ^Irtet - Teun van Giffen, Nico iburg, Adri Middag, Diede- iimon - won met stuurman in Wei Cheung met gemak jj voorwedstrijden over 2000 sr op het Amsterdam Rijn- lal. De finale over 3000 me- 'erd afgelegd in een tijd van 9. Al bij het uitkomen van ^OND locht lag Nereus op kop en voorsprong werd in de ite 1500 meter verder uitge- 12 A o. echts de boten van Okeanos Laga bleven aanvankelijk in de buurt, maar bij de fi- had Nereus een fors gat ge en met de nummers twee drie. Okeanos eindigde in "0 nog voor Laga (10.10.6). oude vier van Njord (Adri- Kraaijenveld, Imre Zeven- En, Jan de Bruin, Maxim gerhout en stuur Eva Gem ard al vroegtijdig, in de eer- voorwedstrijd, uitgescha- t ondanks het feit dat de van Njord sneller was dan lijden in de tweede voor- strijd. Spijtig voor de Leidse Glenn Pinas had eigenlijk geen woorden genoeg om uiting te geven aan zijn ongenoegen. Maar als een soort rode draad liepen kwalificaties als schan daal en bedrog door zijn be toog. „Deze titel is gestolen, ge jat!" spuwde de coach van de basketballers van Donar zijn gal, kort nadat hij scheidsrech ter Ton Rolvink verbaal in de zelfde zin had belaagd. „Op dit kampioenschap rust nu al een smet." Eén ding moet je Pinas nage ven. Hoe kwaad hij ook wordt, hij heeft nooit krachttermen of schuttingtaai nodig om zijn woede een toch beangstigende intensiteit mee te geven. In zijn relaas was 'verneukt' zo'n beetje het enige woord, dat ouders hun kinderen niet leren. Hoe keurig verwoord ook, Pi nas zei een aantal dingen in dat turbulente uur na afloop van de vierde wedstrijd in de play offs tussen Donar en Den Helder, die hij beter voor zich had kun nen houden. Een verwijt aan het adres van arbiter Ton Rol vink bijvoorbeeld. „Bij hem weet je het. Hij houdt van span nende wedstrijden." Hoewel Pi nas later stelde dat hij niet wilde beweren dat Rolvink expres de driepunter toekende van Rolf Franke, die in de Groninger be leving een tweepunter had moeten zijn, wekte hij wél die indruk. Nee, het ging ook om andere 'calls', heette het later. Zoals de botsing van Hein Gerd Triem- stra met Nelson Richards in de tweede helft. Heel Donar zag er een fout in van de speler van Den Helder, Rolvink niet. Het klonk niet overtuigend omdat alle woede van de Groningers gericht was op de laatste actie in de reguliere speeltijd. Met de stand 87-84 in Gronings voor deel op het bord, had Den Hel der tien seconden om gelijk te maken. Franke schoot, volgens de Groningse bank met de voet op de lijn, de gelijkmaker bin nen. Rolvink zag het anders. In de extra tijd ging Donar vervol gens roemloos ten onder (91- 101). Den Helder leidt in de se rie nu met 3-1 en kan morgen de titel binnenhalen. Na afloop van het spectacu laire duel brak een pandemo nium los in de Evenementen hal. Pinas en andere begeleiders van de ploeg stortten zich op de gewraakte arbiter, bondsoffi- cials en wedstrijdcommissaris Gerrit Halbersma. Met steeds weer hetzelfde verhaal. De drie punter van Franke was een tweepunter. Pinas: „Wij hebben deze wedstrijd met één punt verschil gewonnen. De Groningers meenden sterk te staan op grond van de tv- beelden. „Hier, hoe duidelijk wil je het hebben? Voet op de lijn", was het commentaar van Pinas voor de NOS onder de vertraag de beelden. De objectieve toe schouwer kan evenwel onmo gelijk tot de conclusie komen dat het zo duidelijk ligt. Daar voor waren de beelden niet dui delijk genoeg. Donar, dat officieel protest aantekende tegen de uitslag, lijkt veel minder sterk te staan dan men het zaterdag wilde doen voorkomen. Volgens wed strijdcommissaris Halbersma is een protest op grond van televi siebeelden wel degelijk mogelijf en in het verleden ook wel eens gehonoreerd. Veel meer kon d< commissaris niet doen, vei klaarde hij: „Ik heb louter eer adviserende rol." De grote boosdoener, Ton Rolvink, toonde zich na afloop gepikeerd. De gelouterde scheidsrechter (50) is na 29 sei zoenen bezig aan zijn laatste jaargang. „Denken ze nou echt dat ik een beetje rondloop van wie zal ik vandaag eens laten winnen? Ik heb niet gezien dat Franke op de lijn stond, daarom gaf ik een driepunter. Als de beelden aangeven dat ik een fout heb gemaakt, ben ik de eerste om dat toe te geven. Wal ik niet begrijp, is dat Pinas niel onmiddellijk na afloop van d< tweede helft heeft geprotes teerd. Natuurlijk was ik dan even naar de monitor gelopen Maar hij begon pas de laatste dertig seconden te zeuren." Later op de avond, toen Rol vink de beelden had gezien, zei hij: „Ik kan het niet zien. Ik heb er verschillende collega's over gebeld, zij hebben het ook niel gezien. Ik sta dus nog steeds achter mijn beslissing. Ik moei zeggen dat ik me wel heb ge stoord aan de uitlatingen van Pinas. Als je als coach niet dt 'guts' hebt direct te protesteren, is dit niet zuiver. Natuurlijk is het geen leuk idee om zo al scheid te moeten nemen, maar je weet dat je zoiets kan overko men. Ik ben tien jaar lang dooi spelers en coaches tot scheids rechter van het jaar gekozen, dus zo slecht ben ik kennelijk niet." waco rtr/sid Nereus won de 115de Varsity. Supporters van de ploeg doken in het water om dat te vieren. equipe was dat plaatsing voor Njord een zege in de oude vier Vliet werd derde in 7.01.7. Ne- de finale gebeurt op grond van voor zich opeiste. reus (6.47.3) won het nummer, de klassering in de voorronde. Njord kwam wel bij de lichte De dames eerstejaars acht van Daarin had Njord tegenstand te overgangsvier op het podium. Njord werd met krap drie se- duchten van finalisten Laga, De ploeg werd tweede in een conden verschil tweede achter Okeanos en Triton (vierde). Het tijd van 6.59.0. De enige deelne- Nereus in een tijd van 7.01.8. is inmiddels 10 jaar geleden dat mende ploeg van Asopos de De in Alphen aan den Rijn foto anp woonachtige coach van Njord, Wouter van der Loo, was niet ontevreden met de resultaten. „Njord moet uit een diep dal komen en dat heeft zijn tijd no dig. Eén jaar is daar te kort voor." Michael Johnson is het seizoen voorzichtig be gonnen. De Amerikaanse atleet, een fenomeen op zow^l de 200 als 400 meter, liep de volle ronde in Waco (Texas) in 45,04 seconden. Hij won daar mee wel royaal. Vorig jaar perste hij er op dezelfde plaats al meteen 43,75 uit, een tijd waar hij later in het jaar niet meer in de buurt kwam. „Het spijt me dat ik niet harder liep, maar ik heb ook niet de training van vorig jaar in de benen", lichtte Johnson zijn verrichting toe. De 30-jarige Amerikaan, die in 1997 na 40 ze ges op rij in Parijs op de 400 meter werd versla gen maar in Athene wel opnieuw wereldkam pioen werd, heeft zijn zinnen gezet op het belt- gen wereldrecord van Butch Reynolds (43,29). „II heb er zeven jaar over gedaan het record op de 200 te breken. Op de 400 is dat niet zo gemakke lijk."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 33