Japan blijft worstelen met economie Economie Italië komt terug op toezeggingen EMU it Ruim 30 miljoen voor ex-werknemers Fokker Speculaties over Grolsch Libertel niet eerlijk ionderzoek naar kwaliteit VNU wacht niet op betere tijden HMG in Noord-Holland -JAC 18 APRIL 1998 en rei- tot tege rdkant grader tijd tof zuiden itselijk en 14g ROC ZAANSTREEK-WATERLAND Cypressehout 99, Zaandam tel. (075) 681 9 001 voor de richtins: Reizen, beroepsopleidende leerweg niveau 3 en 4 ROC HORIZON COLLEGE Umbriëllaan 1-2, Alkmaar tel. (072) 575 18 15 voor de richting: Recreatie, beroepsopleidende leerweg niveau 2,3 en 4 én de beroepsbegeleidende leerweg niveau 2. Voor de richting Reizen en Toeristische informatie wordt in niveau 3 en 4 gewerkt met een basisjaar, waardoor overstap naar de andere richting na het eerste leerjaar eventueel mogelijk is. Open dagen van de lokaties, uitsluitend voor informatie over de toeristische opleidingen op bovengenoemde adressen: ROC Amsterdam e.o. ROC Zaanstreek-Waterland ROC Horizon 22 april en 28 mei 23 april en 26 mei 20 april en 27 mei 19.00-21.00 uur 16.00-21.00 uur 16.00-21.00 uur Met een MTRO-diploma gaat de wereld voor je open! c?folie ge 'fielden - HORLZQX- Het centrum-linkse kabinet van de Italiaanse premier Romano Prodi heeft gisteren een drieja rige begroting goedgekeurd, die het midden probeert te bewan delen tussen vermindering van de staatsschuld en uitbreiding van de werkgelegenheid. Het plan voorziet in een sluitende begroting né het jaar 2001. Dat is mogelijk te laat naar de zin van Nederland en Duits land. Vooral die twee landen hebben er op gehamerd dat Ita lië zijn zaakjes ook voor de ko mende jaren op orde moet heb ben, wil het land toetreden tot de kopgroep van de Economi sche en Monetaire Unie (EMU) en de eenheidsmunt euro. Ook het beoogde tijdsbestek voor de vermindering van de staatsschuld is veel ruimer dan Italië de EU in januari nog voor spiegelde. De schuld, die in 1997 nog 121,6 procent van het bruto binnenlands product be liep, zou pas in 2016 zijn terug gebracht tot 60 procent, de EMU-norm. Drie maanden ge leden beloofde Prodi nog dat Eerste uitdelingslijst curatoren schiphol. anp Onder ex-werknemers van vliegtuigfabriek Fokker wordt in mei een bedrag van ruim dertig miljoen gulden (bruto) ver deeld. Naar het Landelijk Insti tuut Sociale Verzekeringen gaat ruim 18 miljoen gulden en de Belastingdienst plus enkele an dere preferente schuldeisers krijgen circa drie miljoen gul den. Dat blijkt uit de zogeheten eerste uitdelingslijst die de cu ratoren van Fokker gisteren hebben gedeponeerd bij de kantongerechten in Haarlem. Den Haag en Dordrecht en bij de arrondissementsrechtbank in Amsterdam. In totaal wordt 51,3 miljoen uitgekeerd. Naar verwacht verschijnt de (tweede) uitdelingslijst voor concurrente schuldeisers aan het einde van dit jaar. Er zijn circa 8000 vorderingen voor een totaalbedrag ruim zes miljard gulden, waarvan drie miljard is erkend en bijna drie miljard wordt betwist. Twaalf schuldeisers hebben (betwiste) vorderingen van 100 miljoen gulden of meer. grqenloanpvallende resultaten, waardoor de beurskoers flink is achterge bleven. Onlangs deden geruch ten de ronde dat de Belgische brouwer Interbrew (Dom- melsch, Oranjeboom) een over namebod voorbereidde. Financiële analisten zien in Grolsch een overnamekandi daat omdat de onderneming moeite heeft om haar afzet in het buitenland uit te breiden. In het jaarverslag dat donderdag is gepubliceerd, zegt de brouwerij de export de komende vijf jaar te willen opvoeren tot hetzelfde afeetniveau als in Nederland. Grolsch verkocht vorig jaar circa drie miljoen hectoliter bier waarvan een derde in het bui tenland. Grolsch heeft de passage over het behoud van zijn zelfstandig heid uit het jaarverslag ge schrapt. Jarenlang meldde de brouwerij steevast dat het be drijf zijn zelfstandigheid wilde behouden. Het schrappen van de passa ge heeft volgens de brouwerij echter geen enkele betekenis. „We hebben het niet meer ex pliciet vermeld omdat behoud van zelfstandigheid zo voor de hand ligt. Dat blijkt ook elders in ons jaarverslag. Op de effectenbeurs specule ren handelaren al langer op een mogelijk verkoop van Grolsch. De brouwerij kampt met tegen- Wilhelmus op blikjes bier enschede» gpd Grolsch komt eind deze maand met oranje bierblikjes op de markt met daarop de tekst van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Dat gebeurt met het oog op Koninginnedag en het WK-voetbal. De bierbrouwer reageert hiermee op de feit, dat steeds minder Nederlanders de bekendste coupletten van het volkslied kennen. ECONOMIE WIJZER dat in 2009 al het geval zou zijn. Volgens Prodi kan Italië zijn schuld het makkelijkst vermin deren als de begroting econo mische groei bevordert. „An ders wordt het volkomen on mogelijk de schuld jaarlijks met drie procent te verminderen", zei hij. Volgens de economische blauwdruk voor de periode 1999-2001 zal het bruto binnen lands product groeien met 2,7 tot 2,9 procent per jaar. Vorig jaar groeide de Italiaanse eco nomie met 1,5 procent. De regering-Prodi hoopt de begroting voor 1999 en het Fi nanciële plan voor de volgende jaren door het parlement te loodsen vóór 2 mei, de dag waarop Europa definitief beslist welke landen mogen toetreden tot de EMU. Steeds meer Duitsers verkla ren zich intussen voorstander van de euro, zo blijkt uit een peiling die gisteren werd gepu bliceerd door de krant Handels- blatt. Vergeleken met januari nam de tegenstand af van 60 tot 47 procent. Nu is 36 procent vóór de euro, zes procent meer dan in januari. Kosten- en batentijd Er wordt steeds meer over tijd gescheven, maar je zoekt te vergeefs naar een antwoord op de vraag: wat gaat die toene mende waardering voor tijd straks in de praktijk beteke nen? Gaan we misschien toe naar een inkomensverdeling die is gebaseerd op tijd, in plaats van op scholing? En als dat zo is: hoe ziet zo'n maat schappij er dan uit? Is dat een fijne wereld om in te leven? We praten ons schor over tijd gebrek en onthaasting, maar over de gevolgen van zo'n in grijpende verande ring van waarden wordt nog niet echt nagedacht. Om te beginnen staan we voor de vraag hoe je tijd moet meten. Een van de eerste wan kele stappen is on langs gezet door het Centraal Bu reau voor de Statis tiek, en wel in het 'Onderzoek Ver plaatsingsgedrag'. 'Tijd winnen kost Tijd' heet het stuk. De conclusie is dat een auto of een afwasmachine minder tijdwinst oplevert dan we geneigd zijn te denken, omdat we meestal vergeten de werktijd mee te rekenen die we nodig hadden om die ma chines te kunnen kopen. Voor een zuivere vergelijking van reiskosten zou je, volgens het CBS, moeten kijken naar de kosten van je auto, de afstand die je moet afleggen en het in komen dat je verdient. Opvallend is dat 'kosten' niet in guldens worden uitgedrukt, maar in minuten. Natuur en Milieu (maart 1998) maakt melding van het goede nieuws. 'De frustratie van het betaaldwerkende deel der na tie eenvoudig verklaard', schrijft het blad. 'Een verras send bericht in de krant: het CBS heeft uitgerekend waar om elektrische apparaten nau welijks tijd besparen. Een sim pele waarheid met grote ge volgen. En dat van het CBS!' Het juichende stukje besluit met de aanbeveling dat het CBS een 06-nummer opent waar we kunnen laten uitreke nen wat voor ieder de voorde ligste manier van reizen is - gegeven ons jaarinkomen, de af te leggen afstand en de ver-, voermiddelen waaruit we kun nen kiezen. Wat ging er fout? Het onder zoek beschouwt tijd als grond stofvoor een eindproduct als alle andere. Iets als staal dat wordt 'opgemaakt' in de pro ductie van vleesmessen. Vol gens eeuwenoude boekhoud kundige tradities staat 'opma ken' aan de kostenkant. Aan de batenkant staat bij het CBS niets, behalve besparing van tijd. Maar als het zó was, zou je wel gek zijn als je nog naar de film of een concert ging. Dat kost tijd én geld. Het CBS maakt een denkfout door naar de grondstof te kijken als in- putvoor een eindproduct met een economische waarde, dat te koop zal worden aangebo den. Daardoor ziet het over het hoofd dat de grondstof in twee soorten uiteenvalt en dus niet, in het jargon van econo men, 'homogeen' is. Het eindproduct van tijd is geen marktwaar. Het is een zinvol, gelukkig en welbesteed leven. Aan de ba- m tenkant staat alle tijd die daaraan bijdraagt. Aan de kostenkant staat alle tijd die daar niet aan bijdraagt Natuurlijk heeft niet iedereen de zelfde opvattingen over'kostentijd' en 'batentijd'. Zelfs één persoon kan daar op ver schillende mo menten anders over denken. Niettemin zal het invullen van de Belastingaan gifte voor de meesten van ons wel altijd aan de kostenkant staan. Het wegwerken van een dampend stuk appeltaart tus sen twee buien door op een leeg terras - ik zal niet de enige zijn die dat onder 'baten' boekt. En de bestuurder van hqt glimmende Haagse treur- mobiel dat voor het terras langs door de plassen gleed, ik wed dat die werken en autorij den onder baten boekt. En daarmee zakt het Onder zoek Verplaatsingsgedrag van het CBS krakend door zijn ver en. Want voor velen kost auto rijden niks. Het brengt op. De vergelijking met arbeid is op vallend. Lange tijd hebben economen op dezelfde primi tieve manier tegen arbeid aan gekenen. Arbeid was homo geen, er was geen verschil tus sen de ene soort en de andere. Binnen dat denkraam werd werkloosheid bestreden met loonmatiging voor alle arbeid tegelijk. Het beleid faalde. Het heeft jaren geduurd eer werd ingezien dat er een verband bestond tussen werkloosheid en lage opleiding. Dat gebeur de pas toen het CBS de cijfers van de werkloosheid ging uit splitsen naar opleiding. Laag geschoolde arbeid wordt sindsdien gericht gesubsidi eerd. Dat werkt beter. Meten is weten. Zonder goede en betrouwbare cijfers kan de overheid geen beleid voeren. Het begrip 'tijd' komt steeds centraler in ons leven te staan, ook in de economie en onge twijfeld straks ook in het eco nomisch beleid. Het is belang rijk dat het CBS dit goed gaat meten. pjdelstekort VS naar recordhoogte cton Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans is in jïgestegen tot 12,1 miljard dollar, een record. De Ameri- ier export daalde tot het laagste niveau van een jaar. De cij- i. Washington gisteren bekendmaakte, onderstrepen dat hl ieiende handelstekort het grootste probleem is dat de ver eende Amerikaanse economie parten speelt. Vanwege omische problemen in veel Aziatische landen zal het te lt iar alle waarschijnlijk nog fors toenemen, ns na incie mag zwijgen over steun Philips der t« ét ijn ini itte nf nodel Het provinciebestuur in Gelderland hoeft niet bekend hoeveel steun zij in 1996 aan de megachipfabriek van n Nijmegen heeft gegeven. De bestuursrechter in Arn- •ft een bezwarenprocedure tegen de gang van zaken gis- jgegrond verklaard. De zaak was aangespannen door het inlid Lucassen. Hij vindt dat politici dergelijke miljoe- aven moeten kunnen verantwoorden tegenover hun kie- i provincie weigerde dat omdat dan zeer vertrouwelijke [sgegevens van Philips op straat zouden komen te liggen. tRijk zou miljoenen hebben bijgedragen. Minister Wijers mische zaken) weigerde eveneens antwoord te geven op vragen over de kwestie. artaalwinst Ford nieuw record Het Amerikaanse autoconcern Ford heeft in de eerste inden van dit jaar een winst behaald van 3,5 miljard gul- og niet eerder in een eerste kwartaal is het resultaat zo 1 jweest. Het eerste kwartaal van 1997 leverde een winst op miljard gulden. De winst is hoger dan analisten hadden -A en. Ford zegt dat het komt door aanhoudende kostenver- n. De omzet bedroeg 76,1 miljard gulden. Het resultaat is iefde 32 miljard gulden, die vrijkwam bij de afsplitsing financiële dienstverleningstak van het concern. it Libertel heeft vol- (Telecom vals gespeeld 'ijkende onderzoeken GSM-netwerken van combedrijven. Uit de MA uitgevoerde onder- L ivam Libertel tot twee als 'significant beter' js. Volgens PTT Tele- de onderzoeken 'niet 'erbaar en niet repre- ,Wij kunnen Kema sturen dat van tevoren at dat wij triomferend is komen." onderzoeken - van vorig elde KEMA vast dat het •netwerk veel beter leerde. Gesprekken :en rijdende auto wer- I minder vaak door net en afgebroken dan bij KPN Telecom, de nieu- van PTT Telecom, be- feiten uit het onder- et, „Dat we problemen was juist", zegt direc- iéiibiele Diensten D. Kar- laar het onderzoek - een lletje cijfers en conclu- jereert een beeld te an het hele netwerk, en it niet. Er is zeer selectief el heeft de opdracht zo ïleerd dat de Kema-on- ers op onze zwakste schakels zijn afgestuurd. Het is voor ons niet moeilijk om om gekeerd hetzelfde te doen. Als we wilden, zouden we KEMA bijvoorbeeld rond Eindhoven kunnen laten meten. Uit de continue metingen die wij doen weten we dat Libertel daar niet goed zit, omdat ze er te weinig frequenties hebben. KPN Telecom heeft er bij de betrokken KEMA-dochter op aangedrongen het onderzoek te 'certificeren', zodat voor ieder een duidelijk is wat er is onder zocht, waar en hoe. Volgens Karsten heeft Libertel 'handig geprofiteerd' van capa citeitsproblemen bij de PTT, maar is het KPN-net nu 'over de hele lijn gemeten' superieur aan dat van Libertel. „Al heb je nooit in de hand dat er plaatse lijk een ongelukje gebeurt." Volgens KPN heeft Libertel commercieel succes geboekt door de publiciteit rond de on derzoeken, maar is dat effect verloren gegaan 'omdat ze hun belofte aan hun klanten ook waar moesten maken.' KPN Te lecom claimt in het eerste kwar taal van dit jaar 70 procent van alle nieuwe GSM-abonnemen- ten te hebben binnen gehaald. Libertel wilde niet reageren op de beweringen van zijn con current. haarlem vervolg voorpagina VNU wacht ten aanzien van HMG niet op betere tijden en wil af van het belang in het om roepbedrijf. „Dat betekent niet dat we geen vertrouwen hebben in Porsius", haast Schikker zich te vertellen. „We willen ons te rugtrekken op onze kernactivi teiten waaronder het uitgeven van vooral publiekstijdschrif ten." Voorlichter Schikker wil op dit moment niets zeggen over de waarde van de verkoop, die nu op handen is. Insiders hou den het op enkele honderden miljoenen guldens. Dat de tv- maatschappijen echter geen uitstekend renderende deelne mingen zijn, blijkt uit het laatste VNU-jaarverslag. Daar staat in dat over de 320 miljoen omzet vorig jaar in die sector slechts 8 miljoen bedrijfsresultaat werd behaald. Daar zat ook het ren dement van VTM en HMG bij. VNU trekt zich overigens niet geheel terug uit de wereld van de tv. De belangen in tv-produ- cent CVI-Media Group en RCV Entertainment (exploitatie van film-, video- en tv-rechten) blij ven gehandhaafd. tokyo «judith stalpers correspondente Wat de Japanse regering ook probeert, niets lijkt te lukken. Het blijft met de Japanse eco nomie, de een na grootste ter wereld, bergafwaarts gaan. Na de recente aankondiging van een recordinjectie van 160 mil jard gulden om de economie op te krikken, krijgt de rege ring niets dan kritiek te verdu ren. Woensdag nog kreeg Ja pan lik op stuk van de groep van zeven rijke landen (G7). Gevolg: de waarde van de yen kelderde tegenover de Ameri kaanse dollar, en de beurs zak te met 2,5 procent. Het zijn te kens van een fundamenteel ge brek aan vertrouwen in de Ja panse economie. De Japanse burger houdt in middels de knip op de porte monnee. In februari kreeg het modale gezin van overheidszij- de een eenmalige korting op de inkomstenbelasting: zo'n 750 gulden, handje contantje of op het loonstrookje. De regering hoopte zo de burger tot meer uitgaven te prikkelen, want con sumptie is het grootste trek paard van de economie. Maar het omgekeerde gebeurde: Taro Modaal zette het geld op de spaarrekening. In maart liep de verkoop in wa renhuizen met meer dan twin tig procent terug vergeleken met een jaar geleden! Deze jongste statistieken waren een klap in het gezicht van de rege ring van premier Hashimoto. 1997 was het jaar met het groot ste aantal faillissementen in na oorlogs Japan, hetgeen tot ho gere werkloosheid heeft geleid. De werkloosheid staat, met 3,6 procent, ook op een na-oorlogs record. Begin dit jaar heeft de regering de banken een beschermende hand toegestoken. Ze heeft ga- rantiegelden beloofd ter waarde van 500 miljard gulden zodat de banken hun traditionele taak kunnen uitvoeren: geld uitlenen aan bedrijven, zodat die bedrij ven kunnen draaien en mensen aan het werk kunnen houden. Maar wat hebben de banken gedaan? Ze hebben het geld ge bruikt om hun onproductieve leningen af te schrijven. En ze knijpen de geldkraan dicht: in maart liepen leningen bij ban ken verder terug. Dan zijn er de openbare wer ken, het stokpaardje van Japan se stimuleringsprojecten. Ook dit keer zal een groot deel van de 160 miljard injectie naar het bouwen van snelwegen, brug gen of tunnels gaan. Want de bedrijfstak die het meest onder druk staat is de bouw, goed voor tien procent van Japans werkvolk. Handelaren op de beurs van Tokyo hebben het helemaal gehad. De aandelenkoersen bleven ook gisteren weer dalen. De Nikkei-index zakte op de laatste beursdag van de week met honderdtachtig punten naar even boven de 15.700. foto ap Wat moet de regering doen? 'Een permanente korting geven op inkomstenbelastingen', roe pen Amerikanen. Dat betekent dat de regering verder in het rood komt te staan. 'Deregule ren', schreeuwen de Europea nen. Daarmee raak je inderdaad de kern van het probleem. De Japanse structuur werkte, toen de economie moest worden op gebouwd, maar niet nu die ver zadigd is. Soelaas op korte ter mijn biedt deregulering niet. 'Herstructureren', menen beursanalisten. Hun suggestie komt erop neer de markt zijn gang te laten gaan. Dus ieder een failliet laten gaan die zelf zijn kop niet boven water kan houden, met name in de zwak ke banksector. Dat zou in een sociale ramp eindigen met mas sawerkloosheid, waarop het grofmazige sociale vangnet in Japan niet is berekend. Boven dien zou de averechtse werking op de wereldeconomie dusda nig groot zijn dat de rest van de wereld mee de afgrond in wordt gedreven. Want bedenk wel, in al zijn ellende is Japan nog steeds een economische reus. MIDDELBAAR TOERISTISCH RECREATIEF ONDERWIJS Met ingang van 1 augustus 1998 start de MTRO-afdeling van het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Lelden in samenwerking met de drie onderstaande ROC's, toeristische en recreatieve opleidingen op de volgende lokaties: ROC AMSTERDAM E.O.(ACHG), Da Costastraat 60, Amsterdam tel. (020) 515 03 50 voor de richting: Toeristische informatie, beroepsopleidende leerweg niveau 3 en 4

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9