Fout levert afgekeurden miljoenen op Binnenland Pm 'Hls Ockels komt met nieuw ruimteplan Spannende klauterpartij Dure benzine halveert autoverkeer Bedrijven niet enthousiast over financiering HSL eel jongeren hebben problemen Restauratie voltooid )agblad Zonder Nieuws krijgt Jj) veel internationale aandacht Milieubeleid te veel gebaseerd op emoties Piaswekker werkt ook bij jonge kinderen RDAG 18 APRIL 1998 Q itsers dol op Wilhelmus ■af' >ni Het Wilhelmus, geschreven in 1573, is zeker het oud- olkslied ter wereld. Het heeft ook altijd een krachtige indruk aakt op buitenlanders, met name op Duitsers. Keizer Wil li van Duitsland vond het prachtig, blijkt uit een onder van Louis Peter Grijp. Hij publiceert de uitkomsten volgen- ek in zijn boek 'Nationale hymnen, het Wilhelmus en zijn i'. Grijp ontdekte dat de nazi's erg geporteerd waren van de lie en er hun eigen teksten op zongen. De Nederlanders ïn hun eigen volkslied altijd slecht gekend, maar op het iblik valt een Wilhemus-hausse te constateren, met wed den voor nieuwe teksten, cd's en veel media-aandacht. jtslagen directeur niet vervolgd ibdam Justitie ziet af van vervolging van de ontslagen di- eur Krosse van de Rotterdamse sociale dienst wegens gebrek bewijs. De gemeente Rotterdam had aangifte gedaan van beid in geschrifte en fraude. Krosse vloog in februari 1997 de uit nadat hij volgens het gemeentebestuur voor 73.000 gul- aan privé-uitgaven had gedeclareerd. De oneervol ontslagen cteur heeft altijd volgehouden dat de ophef over zijn decla- is het gevolg was van onduidelijke afspraken met het college burgemeester en wethouders. De oud-directeur heeft zijn lag aangevochten bij de rechter. Het is nog onduidelijk wan- woud rdie Krosse's zaak behandelt. i Riji tra hulp bij strijd tegen files frgen De landelijke verkeerspolitie krijgt de hulp van zo'n ierd extra medewerkers bij de bestrijding van files. Ze zullen af de periode na de komende zomervakantie worden ingezet de doorstroming van het verkeer te bevorderen en de ver sveiligheid te verhogen. Het nieuwe personeel zal geen wa krijgen, maar wordt wel gekleed in het politie-uniform en is ns bevoegd bekeuringen uit te delen. De nieuwe 'hulptroe- krijgen de Randstad als voornaamste werkterrein aangezien daar de belangrijkste knelpunten bevinden. De politie ver- ht dat de eerste assistenten na de zomervakantie aan de slag tuwelijn maakt meer herrie irecht Omwonenden van de toekomstige Betuwelijn zullen elft meer overlast ondervinden van de langsdenderende ien dan tot dusverre is aangenomen. Volgens nieuwe metin- van de milieudiensten Zuid-Holland Zuid en Rijnmond blijft probleem alleen binnen de perken wanneer de goederentrei- langzamer of op andere tijdstippen gaan rijden. De NS sluit aatste niet uit, maar vindt wel dat eerst kritisch gekeken tl worden naar de gebruikte rekenmethode. Inmiddels zijn itkomsten van het onderzoek doorgestuurd naar NS Railin- eheer en de ministeries van VROM en Verkeer en Water- De eerste goederentrein moet in 2005 tussen Rotterdam Juitsland gaan rijden. raalfjarige steekt jongen neer Ml iingen Een 12-jarige jongen heeft donderdagavond tijdens izie voor een scholengemeenschap in Groningen een 16- jongen meerdere keren met een mes gestoken. Het slacht- is ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis Gronin- (AZG) gebracht. Zijn toestand is stabiel. In de scholenge nschap zou een schoolfeest plaatshebben. In afwachting een docent met een sleutel stonden leerlingen op straat. Het Uoffer werd door de 12-jarige jongen, die niet op die school lenaderd. Die beschuldigde de scholier ervan een fiets te ïen gestolen. De woordenwisseling liep daarna uit de hand, rop de 12-jarige een mes trok en de 16-jarige jongen meer- keren in de rug stak. De messentrekker is later op de avond jn ouderlijk huis aan de Bedumerstraat door de politie aan- luden. geleider misbruikt gehandicapten Een 54-jarige Arnhemmer heeft vier verstandelijk ge- icapte mannen van een dagverblijf in Wijchen seksueel intikt. De man heeft zijn verhaal recent opgebiecht bij de di- e van de instelling, die vervolgens naar de politie stapte. De lemmer is aangehouden. De man werkte als begeleider van indicapten die dagelijks naar de instelling kwamen voor hun lesteding. De slachtoffers zijn tussen de 27 en 45 jaar. Het imik zou minstens tweeënhalf jaar hebben geduurd. Waar de begeleider naar de directie stapte om het misbruik op te hten, is nog onduidelijk. De directie heeft de begeleider op nde voet ontslagen. De slachtoffers zijn door speciale poli- inctionarissen verhoord. Kans op nieuw infarct grootste in eerste jaar rotterdam anp Hartpatiënten hebben het eer ste jaar na hun infarct de groot ste kans dat het weer fout gaat. Belangrijkste risicofactoren voor sterfte of andere hartproblemen zijn de verminderde pompfunc- tie van het hart, de leeftijd en de toestand van de bloedvaten, concludeert de Rotterdamse onderzoeker Van Domburg in zijn proefschrift over de overle vingskansenvan hartpatiënten. Vooral in het eerste jaar na een aanval maken volgens Domburg patiënten een onsta biele fase door met een ver hoogde kans op een hartziekte. Daarna wordt de situatie meestal stabieler en is er slechts een geringe kans op een vol gend infarct. Van Domburg ging na wat het effect is van doorroken na een infarct. Volgens de promoven dus heeft het wel degelijk zin om na een infarct te stoppen met roken. „Na 20 jaar was de helft van de mensen die een by- pass-operatie ondergingen en binnen een jaar stopten met ro ken, nog in leven. Van de pa tiënten die doorgingen met ro ken, was na 20 jaar nog slechts 40 procent in leven", aldus Van Domburg. noordwuk anp Astronaut Wubbo Ockels laat zich niet uit het aardse veld slaan. Ruim een week nadat de twaalf lidstaten van de Europe se ruimtevaartorganisatie ESA vanwege de kosten zijn Euro- moon-project afbliezen, komt hij met een nieuw plan: LunarSat (kosten 15 miljoen gulden). Dit was al onderdeel van Euromoon, maar wordt nu als zelfstandige onderneming gepresenteerd. LunarSat is een kleine ruimte sonde die in 2000 in een baan om de maan moet worden ge bracht. Het ruimtevaartuig brengt nauwkeurig het gebied in kaart waar in 2001 de Euro moon Lander had moeten neerstrijken. Hoewel Euromoon niet doorgaat, vindt Ockels het toch een belangrijk project. „Te meer daar het een educa tief project is van vijftig jonge Europese ingenieurs. Zeker voor hen zou het een bijzondere te leurstelling zijn als ook dit pro ject niet doorgaat. Aan de ande re kant betekent doorgang een enorme stimulans voor deze jonge ruimtevaartspecialisten en dus voor de Europese ruim tevaart", aldus Ockels. Amsterdam Een bemanningslid van het zeilschip Europa klimt in het want van deze driemastbark. Het schip ligt afgemeerd bij het Scheepvaartmuseum aan de Prins Hendrikkade in de hoofdstad. Tijdens het museumweekeinde vandaag en morgen kan het worden bezocht. foto anp koen suyk Groep WAO'ers krijgt hogere uitkering Een groep arbeidsongeschikten krijgt met terugwerkende kracht tot 1994 een hogere uitkering. Het bestuur van het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (LISV) zal dat woensdag besluiten, zo heeft een woordvoerder van het instituut gisteren bevestigd. Het gaat om ongeveer 3.500 uitkeringsontvangers en in totaal om miljoenen guldens. amsterdam anp De Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechter in de sociale zekerheid, bepaalde op 15 janu ari dat de uitkeringen sinds 1994 verkeerd zijn vastgesteld. Het gaat om WAO'ers die na herkeuring geschikt werden be- vonden om weer aan het werk te gaan. Als ze vervolgens geen werk kunnen vinden, komen ze in aanmerking voor een WW- uitkering. Die werkloosheidsuitkering werd gebaseerd op de WAO-uit- kering, maar de Centrale Raad van Beroep bepaalde dat de WW-uitkering gebaseerd had moeten zijn op het laatst ver diende salaris. Per uitkeringsge rechtigde kan dat een verschil betekenen van honderden gul dens per maand. Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken stelde in de Tweede Kamer dat de uitkerin gen nu omhoog moeten, maar dat dat zou dienen te gebeuren vanaf de rechterlijke uitspraak, dus met ingang van januari dit jaar. Het LISV besluit nu dus tot een veel langere terugwerkende kracht. Staatssecretaris De Gra ve zal zich daarbij neerleggen. RUSWUK ANP Alleen bij een forse verhoging van de benzineprijs stapt de au tomobilist massaal over naar het openbaar vervoer. Bij een verhoging van de benzineprijs naar drie gulden per liter laat een kwart de auto staan, zo blijkt uit een NIPO-onderzoek. Gaat de benzine vijf gulden kos ten, dan zegt de helft voor bus en trein te zullen kiezen. De leeftijdscategorie tussen 35 en 54 jaar laat zich het moeilijkste door prijsmaatregelen uit de auto halen. Overigens zou een vermindering van het autover keer met 23 procent voldoende zijn om de files in Nederland op te lossen. Uit het onderzoek blijkt ver der dat 65 procent van de Ne derlanders volstrekt tegen tol heffing op de snelwegen is. De weerstand tegen de maatregel is het grootst onder CDA-kiezers. Het paarse kabinet wil in 2001 elektronische tolheffing (reke ningrijden) invoeren bij de vier grote steden. De meeste Nederlanders (62 procent) vinden dat het kabi net-Kok bij grote infrastructuur projecten meer tegemoet is ge komen aan economische belan gen dan aan het milieubelang. De Nederlandse bevolking is diep verdeeld over deze kwestie: 46 procent vindt dat bij grote projecten, zoals Schiphol, het economisch belang de doorslag moet geven. Bijna vier op de tien Nederlanders (39 procent) zijn daarentegen van mening dat het milieubelang het zwaarst moet wegen. Volgens vertrouwelijk rapport VNO-NCW den haag jan kuys schalige overheidsprojecten te begeleiden. Betrokkenen waren daar redelijk optimistisch over de nieuwe samenwerking tus sen overheid en ondernemin gen. Ook tijdens een eerdere toelichting over de mogelijkhe den van private financiering werden veel optimistische ge luiden gehoord over een moge lijke inbreng van het bedrijfsle ven. Dat optimisme was opval lend, omdat eerdere rijksprojec ten met private financiering niet zo'n succes waren. Over de aanleg van de Wijkertunnel is bijvoorbeeld steeds gezegd dal private financiering de overheid in dit geval meer geld heeft ge kost dan als de staat de kosten zelf zou hebben betaald. Ook andere projecten zijn tot nu toe geen doorslaand succes ge weest. Maar een andere opzet en het tijdig inschakelen van het bedrijfsleven maakte private financiering in het HSL-project volgens het projectbureau veel kansrijker. haags redacteur Volgens een nog vertrouwelijk rapport van de werkgeversorga nisatie VNO-NCW staat het be drijfsleven niet te springen om deel te nemen aan de financie ring van de HSL. Het project van de hoge snelheidslijn is te complex en levert te weinig ren dement op. Voorts zouden er te veel zaken vast liggen en zou te laat met de voorbereidingen zijn begonnen. Minister Jorrits- ma van verkeer en waterstaat is er altijd vanuit gegaan dat het bedrijfsleven 1,8 miljard gulden bijdraagt in de totale kosten van ongeveer 8,5 miljard gulden. De visie van VNO-NCW, zoals gemeld in de Volkskrant, staat haaks op het enthousiasme van het projectbureau HSL en het ministerie van verkeer en wa terstaat. Recent is een stuur groep privatisering infrastruc tuur ingesteld, die vooral tot taak heeft de inbreng van het bedrijfsleven bij dit soort groot- een op de tien jongeren heeft proble- of veroorzaakt zelf problemen. Hoewel de lerheid van de jeugd zich goed voelt, heeft irde van de jongeren geen positief beeld van .2-231 'if- Eenvi fde van de jeugdigen wordt ge- door angstgevoelens en bijna een op de ongeren heeft het afgelopen jaar aan zelf- d gedacht. weinig rooskleurige beeld schetst het Soci- ultureel Planbureau in de Rapportage Jeugd die gisteren is gepresenteerd. Het SCP heeft rapport de problemen van Nederlandse ren tot 25 jaar in kaart gebracht. De jonge eemgroep betreft ongeveer 500.000 tot 00 mensen. In totaal zijn er circa vijf miljoen rrlanders die 25 jaar of jonger zijn. Igens het planbureau uiten de jongeren hun lemen op heel verschillende manieren. Som- 1 voelen zich eenzaam of krijgen suïcidale toten. Anderen gaan alcohol of drugs ge en en zoeken een uitlaatklep in vandalisme iminaliteit. Dat laatste gebeurt vooral bij ns en oudere kinderen. Van alle jongeren iroblemen pleegt meer dan de helft ook de- 1 Eenderde komt in aanraking roet de poli tie. Op school blijkt het pesten niet te zijn toege nomen vergeleken met voorgaande jaren. Maar jongeren piekeren er wel vaker over. Bijna een vijfde van de scholieren zegt verder ontevreden te zijn over de sfeer op school. Met name leerlingen in het voorbereidend beroepsonderwijs, leerlin gen op de mavo en allochtonen laten zich nega tief uit over die sfeer. Consequentie van problemen bij jongeren kan zijn dat ze gaan spijbelen of helemaal met hun opleiding stoppen. Volgens het SCP verlaten jaar lijks zo'n 55.000 leerlingen de schoolbanken zon der een diploma op zak te hebben. Onder die voortijdige schoolverlaters zouden allochtonen en jongeren met laag opgeleide ouders zijn over vertegenwoordigd. Het huidige beleid dat alle leerlingen een alge mene basisvorming wil geven is vooral voor de praktisch ingestelde jongeren te theoretisch, meent het planbureau. Hierdoor zou het risico worden vergroot dat deze groep afhaakt zonder een diploma te hebben gehaald. Het SCP raadt de bewindslieden aan voor deze jongeren een aan gepast onderwijsprogramma te maken dat meer op de parktijk is gericht. Op die manier maken ze tenminste een studie af en hebben ze meer kans op de arbeidsmarkt, aldus de onderzoekers. Zes keer per week 32 blanco pagina 's tnd gjtoam anp Dagblad Zonder Nieuws *0 en het Tijdschrift Zon- toeuws (TZN) worden "allen door (inter) nationa- edia-aandacht. Beide bla- jiebben alleen blanco pa s' Doel van de uitgaven is 'veren van het belang van lieuws. Dat de bladen nu "nann (37) een 'bizarre si- e'. 'aat niks in, maar er wordt lassaal en sterk op gerea- d Ik ben niet tegen 'vs, het is geen protestac- fiaar ik ben wel tegen de informatiestress bij mensen. Je mist de boot niet als je niet al die informatie tot je neemt. Blijkbaar maakt mijn dagblad dat tastbaar", aldus Bossmann, die in het dagelijks leven beel dend kunstenaar is. De hoofd redacteur is sinds het verschij nen van de eerste nummers op 22 maart alleen nog maar be zig met het reageren op de me dia. Aan zijn gewone werk komt de nieuwbakken hoofd redacteur nauwelijks meer toe. In het DZN en TZN staan geen tekst en geen foto's. Alleen op de adreswikkel prijkt de naam. De krant komt zes keer per week uit en telt 32 lege pagi na's en het op woensdag ver schijnende weekblad 48 blad zijden. De kosten voor de lezer zijn respectievelijk 1,95 gulden en een rijksdaalder. Het dag blad gaat echt door de druk pers, omdat Bossmann dat be langrijk acht voor een echte krant, zelfs als er niets in staat. Rijk wordt hij er niet van. Op dit moment kosten de uitga ven hem alleen maar geld. Over hoe het nu verder moet wil Bossmann niets kwijt. Ko mende maandag zal hij op een persconferentiebekendmaken wat zijn toekomstplannen zijn. Dertien mensen hebben nu een abonnement op de lege krant. Wijers wijkt niet voor actie kerken den haag«anp Het pleidooi van de kerken voor collectieve momenten of dagen van rust druist te veel in tegen de individuele vrijheid van de burger. Met dat antwoord op vragen van GPV-Kamerlid Van Middelkoop geeft minister Wij ers van economische zaken aan dat hij niet zal wijken voor de actie van de kerken tegen de 24- uurseconomie. Het pleidooi gaat volgens de minister voorbij aan de ontwik keling dat steeds meer mensen een eigen ritme van werken en rusten kiezen. Deze trend wordt nog versterkt door CAO-afspra- ken over arbeidstijdverkorting en flexibele werktijden. Dat het combineren van wer ken en rusten niet altijd even gemakkelijk is, maakt het vol gens Wijers nog niet noodzake lijk om op ruimere schaal col lectieve momenten van rust aan te wijzen, zoals de kerken be pleiten. Door de openstelling buiten de traditionele uren ver mindert de stress bij consu menten die anders met grote moeite hun boodschappen kunnen doen, meent hij. Instituut wil meer aandacht voor feiten den haag. anp Emoties en belangen van be trokkenen spelen in belangrijke milieukwesties een grotere rol dan objectieve feiten en weten schappelijke inzichten. Dat is de belangrijkste conclusie uit het rapport 'Modes in het milieudebat' van het onder zoeksinstituut Nyfer dat giste ren in Den Haag is gepresen teerd. Het onderzoeksinstituut ana lyseerde drie grote milieudebat ten uit de afgelopen decennia: de discussie over het rapport van de Club van Rome, het de bat over zure regen en het debat over klimaatverandering. Daar uit blijkt dat de aandacht voor milieuvraagstukken meestal wordt aangezwengeld door we tenschappers met een rampsce nario dat snel en weinig genu anceerd aandacht in de media krijgt. De conclusies uit de milieu debatten zijn nogal overtrokken geweest, aldus het rapport. Vol gens de onderzoekers speelde de tijdgeest een rol. De jaren ze ventig kenmerkten zich meer door pessimisme dan optimis me. Er was veelal sprake van een negatieve kijk op de econo mische ontwikkeling en het milieubederf. In het geval van de zure regen blijkt dat een groot deel van de bossterfte is veroorzaakt door een schimmelinfectie. De on derzoekers concluderen dat het publiek op het verkeerde been is gezet. „Maar als een ramp scenario wordt ontkracht, door nader onderzoek of door ver flauwende aandacht, dan sterft het onderwerp een stille dood. Media berichten immers min der uitbundig over relativerin gen dan over rampen." Het onderzoeksinstituut waarschuwt voor overreaches door hardnekkige verspreiding van onjuiste beeldvorming en overbodige angsten. „Dergelijke beelden blijven vaak lang bij het publiek hangen en latere nuan ceringen hebben daar nauwe lijks nog effect op." Het insti tuut pleit voor meer evenwichti ge discussies en betere spelre gels voor de informatievoorzie ning aan beleidsmakers en pu bliek. DEN HAAG» ANP Amsterdam De restauratie van het Nationaal Monument op de Dam is voltooid. De Amsterdamse wethouder Ter Horst bracht ter gelegenheid hiervan gistermiddag een plaquette aan. De restauratie heeft tien maan den geduurd en vier miljoen gulden gekost. Eind 1995 bleek het kalk steen travertin van het monument poreus te zijn geworden door de in werking van water en vorst. Besloten werd het monument te laten be handelen door de gespecialiseerde Duitse firma Ibach. De verschillende onderdelen werden daar eerst langdurig gedroogd en vervolgens met acrylhars geïmpregneerd. foto anp koen suyk De piaswekker werkt ook bij kinderen onder de 8 jaar. Artsen hebben ontdekt dat kinderen vanaf 5 jaar baat hebben bij deze methode om bedplas sen te voorkomen. Het is wel zo dat hoe ouder het kind is, hoe groter de kans op succes, zo blijkt uit een onderzoek van TNO dat vandaag is gepu bliceerd. Tot nu toe werd de piaswekker, de meest succesvolle behandelingsmethode tegen bedplassen, geadviseerd aan kinderen vanaf 8 jaar. De methode is bestemd voor kinderen die zeer regelmatig in hun bed plassen. Ze dragen een speciaal broekje met een laagje zilverdraad dat via snoertjes is verbonden met een wekker. Zodra het kind begint te plassen, gaat de wekker af. Kinderen leren zo te ontwaken bij de eerste aandrang. Aan het onderzoek van TNO werkten 111 kinderen tussen de 5 en 7 jaar mee. Zij plas ten bij aanvang van de proef minimaal twee maal per week in hun bed. De methode had succes als de kinderen minimaal 14 nachten achtereen droog hadden geslapen. Na zes maanden werd gekeken of sprake was van een terugval. Bij de 5-jarigen stelden de onderzoekers een succespercentage van 70 vast, bij 6-jarigen was dit 73, terwijl de 7-jarigen het 't beste deden (90 procent). „Motivatie van ouder en kind lijkt een belangrijke voorwaarde voor het slagen van de behandeling", schrijven de artsen. Zij geven een aantal redenen aan waarom bij niet alle kinderen de methode effect had. Kinde ren werden niet wakker van de wekker, of zetten hem uit en vielen meteen weer in slaap. Volgens TNO is het mogelijk om goed gemoti veerde jongens en meisjes te leren om wakker te worden. Een wektraining kan uitkomst bieden, denken de onderzoeker.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5