Directeur verkocht huizen Bouwfonds aan zichzelf TFYF! I0LF BENZ-PRESENTATIE IIJ VAN TIL, Binnenland Onwillig hangbuikzwijntje Waarschuwing topzware hypotheek 'onzinnig' van tilVI.'.U.UIIi Senioren 2000 buitengaats Kok: 'Niet dramatisch doen over ruzie met Bolkestein' Nederlander wil liever goede zorg dan lastenverlichting 'Prinses Juliana binnen zes weken weer naar huis' Turkse regering achter aanslagen in Nederland :RDAG 18 APRIL 1998 roef verstrekking heroine uitgesteld ctrrdam Amsterdam en Rotterdam hebben het medisch ex- iment waarbij verslaafden op recept heroïne krijgen toege- nd, voorlopig uitgesteld. Minister Borst (volksgezondheid) j beide steden verzocht om op 1 mei met de proef te begin- maar die datum wordt niet gehaald. Door financiële pro- nien en een tekort aan geschikt personeel loopt de proef ver eng op. üjude conflicten oorzaak rellen op Urk De aanleiding voor de ongeregeldheden op Urk eind vorige and was een aantal reeds langer lopende conflicten tussen jrs en Turken. Dat concludeert de politie in Flevoland. Voor incidenten in maart deden beide groeperingen al aangifte bij politie. Het ging om bedreiging, mishandeling en vernieling. >e zaken waren reeds in behandeling en de politie had al pro- sen-verbaal opgemaakt. «aarden op hol: bruidspaar uit koets meégi! nod leen g( van heti >g in k is ger ionei achtvi en. Is is h vei fhetm extra )m de gen, gen. toe h ringen, oor he heeft resenfci' ren vei uitni de ti tijd bescl dept g iPMBUKEen Heerhugowaards bruidspaar was gistermiddag I noodzaakt uit de bruidskoets te springen toen de twee trek- rden op hol sloegen. Het stel reed met de koets in Medem- en was op weg naar het Radboutkasteel om foto's te laten iken. Doordat het span brak, werd het voertuig onbestuurbaar raakten de paarden in paniek. Bruidspaar en koetsier konden in veiligheid brengen door uit het rijdende voertuig te agen. De koets sloeg na enkele meters om en kwam onder- lejnde dijk tot stilstand. Ondanks (of dankzij) het voorval had- V n bruid en bruidegom naar eigen zeggen 'de dag van hun le- eesleper 'Holland' naar antieke werf id a he ling Het sleep- en bergingsvaartuig Holland van rederij :hl eken krijgi „0 ent. isWiC imend dr. ond he \va emen. t wordfd' rele^ komt. „Wam w dat la{ lag Er Joi ;ken krijgt een ligplaats op de oude Rijkswerf in Den Helder, historische werf wordt gerestaureerd en aan de werf en in de een komen historische schepen te liggen. De Holland is ge- ivd in 1952 en werd vorig jaar uit de vaart genomen. De Hol- erkeert nog in een zeer goede conditie. egg em z jluntjaks in het wild bij Lochem em» Als preparateur en wilddeskundige Kees Bos gelijk i, kan de Nederlandse fauna met één soort worden uitge- id. Hij heeft aanwijzingen dat in het natuurgebied tussen Lo rn en Vorden de muntjak in het wild voorkomt. Bos, eigenaar nhet Natuurdiorama op de Holterberg, kwam december vorig irin het bezit van een vijftig centimeter lang diertje waarin hij ,g muntjak ziet. Het beestje was nabij Lochem door een auto ngereden. Behalve in Azië komen muntjaks in het wild alleen ir in Engeland en Wales. lonument voor Canadese bevrijders ELDOORNApeldoorn krijgt een nationaal monument voor de inadese strijders die Nederland in 1945 hebben bevrijd. Het ject is een ontwerp van de Eindhovense beeldend kunstenaar ink Visch. Het monument moet in 2000 bij het laatste natio- I al défilé van de Canadese oorlogsveteranen klaaï zijn. Dat aakte het comité Nationaal Canadees Bevrijdingsmonument itermiddag in Apeldoorn bekend. Intsnapte tbs'er Rekken meldt zich iken» Een 27-jarige man die vorige week samen met twee an- iren ontsnapte uit de tbs-kliniek Oldenkotte in Rekken heeft J ihzelf gisteren vrijwillig gemeld. Dat deed hij bij een over- idsinstantie in Arnhem. Volgens een politiewoordvoerder elde de man zich 'opgejaagd'. Vorige week werd de eerste ont- ?;5 apte, een 26-jarige man, al aangehouden op een parkeerplaats >1 Bussum. De derde ontsnapte is nog steeds voortvluchtig. nderzoek ondergronds transport nhaac Het kabinet heeft vanwege het gunstige effect op het ilieu hoge verwachtingen van ondergro.ndse transportsyste- en en wil de mogelijkheden verder onderzoeken. De komende ren is daarvoor 2,5 miljoen gulden per jaar beschikbaar, zo ird gisteren bekendgemaakt. Inmiddels is uit het onderzoek K ransport onder ons' al wel gebleken dat een derde van het bin- i nlands vervoer via buizen zou kunnen. Zo'n Ondergronds Lo ss itiek Systeem is echter alleen rendabel als er een landelijk net- van verbindingen komt. loord echtpaar Kiel opgelost i De Duitse politie heeft een man gearresteerd die ervan irdt verdacht maandag een Nederlands echtpaar in Kiel te ibben vermoord. De lichamen van de echtelieden (54 en 49 ar) werden dinsdag in hun woning gevonden. Uit onderzoek is bleken dat de verdachte in de woning van het echtpaar is ge- eest. De man is donderdagavond in Potsdam opgepakt, nadat j met een pasje van het echtpaar geld uit een geldautomaat ld gehaald. 'I Van Til wordt de zitkunst van Rolf Benz van alle kanten belicht. Aan e hand van een uitgebreide presentatie maakt u kennis met een Electie die in velerlei opzicht op eenzame hoogte staat. Comfort en "aliteit van Benz zijn bijvoorbeeld meer dan voortreffelijk; er worden echts eersteklas materialen verwerkt onduit verrassend is daarbij de grote verscheidenheid aan modellen, o f Benz staat n.l. niet alleen voor spraakmakend modern design, maar engt ook tijdloze en eigentijds klassieke zitmode. Een brede visie waar Net ons totaalconcept volledig achter kunnen staan. Honderden premiehuurhuizen in Groningen, Leeuwar den en Drachten zijn door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten aan een groep speculanten verkocht, onder wie één van de voormalige directeuren van het Bouw fonds. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA wil dat de gemeenten, de aandeelhouders van het Bouwfonds, een onderzoek instellen. In een eerste reactie spreekt Kamer lid Duivesteijn van 'ongeoorloofde handelingen' en 'een smet op het Bouwfonds'. Groningen gpdhet fonds in grote verlegenheid gebracht nu staatssecretaris Het Bouwfonds deed in mei Tommei bewezen acht dat de 1996 in totaal 440 premiehuur- nieuwe eigenaar zich aan op- woningen over aan zeven BV's zettelijke leegstand schuldig uit Den Haag en Amsterdam, maakt. Gravendam loopt negen verenigd onder de noemer Gra- miljoen gulden aan subsidies vendam BV. De verkoop heeft mis en moet twee miljoen ten onrechte ontvangen subsidie terugbetalen, besliste Tommei deze week. De subsidie was volgens het ministerie de enige reden waar om Gravendam de woningen kocht. Het bedrijf weigert in verhuur te investeren. Een kwart van de 240 huurhuizen in de Groningse wijken Beijum en Lewenborg staat leeg. De BV's achter Gravendam kochten de Bouwfonds-huizen via directeur Swart van de Alge mene Nederlandse Woning Stichting (ANWS). Ten tijde van de onderhandelingen, januari en februari 1996, trad Swart echter ook op als directeur van KLM-vlucht uit Paramaribo vol hobbels AMSTERDAM ANP den haag Sommige varkentjes hebben een beter leven dan hun soortgenoten in de bio-industrie. Ze zitten niet in nauwe hokken en worden van tijd tot tijd als een hondje uitgelaten. Tel je zegenin gen zou je tegen zo'n onwillig zwijntje willen zeggen. foto gpd rob keeris haarlem janette luichies De Nederlandse Vereniging van Banken vindt het onzinnig om een waarschuwing op te nemen in hypotheekcontracten. Een clausule voor mensen die topzware hypo theken afsluiten vindt directeur Blocks on werkbaar. Hij reageert daarmee op een op roep van de Vereniging Eigen Huis die hui zenkopers tegen zichzelf in bescherming wil nemen. Eigen Huis vindt dat consumenten door de lage rente en de hoge huizenprijzen te vaak worden verleid om een veel te hoge hypotheek af te sluiten. „De financiële in stellingen hebben ook een maatschappelij ke verantwoordelijkheid vinden wij", zegt woordvoerster Trip. „Mensen sluiten nu een hypotheekrente af van zo'n zes procent maar over vijf jaar kan de rente opgelopen zijn tot twaalf procent. Dat is wel een ver dubbeling van de lasten. We willen geen verbod op het afsluiten van hoge hypothe ken. Het is ook geen overdreven betutteling maar wat is er nou tegen een simpel waar schuwend zinnetje in een contract?" De Vereniging Eigen Huis houdt als norm aan dat mensen niet meer moeten lenen dan 3,5 keer hun bruto jaarinkomen. Doen ze dat wel dan zou de waarschuwingsclausule moeten worden opgenomen. Directeur Blocks van de Nederlandse Ver eniging van Banken kent de wens van Eigen Huis maar voelt niets voor het voorstel. Hij noemt de waarschuwingsclausule een schijnsignaal. „Soms moet je mensen al waarschuwen die een lagere hypotheek wil len en voor sommigen is het best verant woord om meer geld te lenen. Want naast salaris zijn vermogenspositie en andere in komstenbronnen belangrijk. De veiligheids norm van Eigen Huis is een beetje onzin- DESIGNCENTRUM Vier jaar paars in beeld gebracht spanje monica wesseling Senioren 2000 komt naar u toe deze lente', moeten ze hebben gedacht op het campagnebureau van Senioren 2000. Het is nog geen zomer en Veronica is meer iets voor de jonkies, dus zijn lijst trekker Jet Nijpels, haar schoonvader Dees en T. Banning, nummer vier op de lijst van de ouderenpartij naar Spanje af gereisd. Drie dagen achtereen proberen ze zieltjes te winnen onder de tiendui zenden oudere overwinteraars. Op de agenda niet louter zware debat ten. Ook een bezoek aan de gymclub en de koffieochtend en een rondrit langs strand en terrassen staan op het pro gramma. Een bus vol verkiezingsmateri aal is enkele dagen geleden al vertrok ken. Het is voor het eerst dat Senioren 2000 buitengaats gaan om campagne te voe ren. „Aan de Costa del Sol zijn nu tien duizenden Nederlanders. Vooral oude ren en dus potentiële kiezers", zegt woordvoerder Zuydgeest. Is het voor de campagneteams in Nederland 'een kwestie van overreden'; in Spanje is meer werk aan de winkel. Want zonder uitleg over stemmen via de ambassade en over het heen-en-weer sturen van op roep- en machtigingskaart zetten Spaan se adhesiebetuigingen in Nederland geen zoden aan de dijk. den haag» anp den haag anp Daags na het felle debat in de Tweede Kamer tussen premier Kok en WD-lei- der Bolkestein over de kandidatuur van Duisenberg als president van de Europe se Centrale Bank, heeft Kok die aanva ring gisteren al weer gerelativeerd. „La ten we er nu ook weer niet al te drama tisch over doen", aldus de premier giste ren op zijn wekelijkse persconferentie. „Het was een hoop commotie om iets waar we het eigenlijk heel erg over eens zijn", aldus Kok. „Namelijk dat Duisen berg voor die functie de beste kandidaat is. We moesten daarom maar doorgaan met ons werk hem daar ook te krijgen. Dat is beter dan verder tijd te verdoen met forse woorden over en weer. Kenne lijk had de WD behoefte zich op dit punt eens flink te laten gelden." tilburg anp Een meerderheid van de Nederlanders geeft de voorkeur aan meer geld voor de1 gezondheidszorg boven lastenverlich ting. Ruim 90 procent van de aanhang van GroenLinks vindt dit. Onder WD- kiezers leeft de mogelijkheid minder, 67 procent voelt hier wel iets voor. In opdracht van GroenLinks heeft het NIPO gekeken hoe Nederlanders over de gezondheidszorg versus belastingterug- gave denken. Op een verkiezingsbijeen komst van de partij in Tilburg zijn giste ren de uitkomsten gepresenteerd. GroenLinks wil dat de uitgaven voor zorg de komende jaren met gemiddeld 2,4 procent groeien. Het huidige kabinet had dit percentage de afgelopen jaren op 1,3 procent gezet. Ook andere partij en willen na de verkiezingen meer geld. 2 procent of meer, uitgeven aan de ge zondheidszorg. Het extra geld moet volgens Groen Links vooral terecht komen in de gehan dicapten- en ouderenzorg. De partij wil bezuinigen op de uitgaven voor medicij nen en hulpmiddelen. Focus op Paars heet de fototen toonstelling die donderdagmid dag in het internationale perscen trum Nieuwspoort is geopend. De 75 foto's geven een beeld van vier jaar paars kabinet. De expositie is georganiseerd door Nieuwspoort, de Tweede Ka mer en het AJMP. De foto's zijn tot 6 mei te zien in het perscentrum. Daarna verhuist de collectie naar de hal van de Tweede Kamer. Spreekbeurten 20/04 15 uur Hans van Mierlo (D66), Pieterskerk, Leiden: toespraak over buitenlands beleid 20/04 20 uur Hans Hoogervorst (WD), Oegstgeest: Nederland en Euro(pa) 20/04 Gert Schutte (GPV), De Voorhof, Rijnsburg: over drugsverslaving en ruimtelijk beleid Groene Hart 20/04 16.30 uur nationaal jonge- renverkiezingsdebat, McDonald's Den Haag: o.a. Margreet de Boer (PvdA), Paul Rosenmöller (GroenLinks), Frans Weisglas (WD), Stefanie van Vliet (D66) Hbo-bazen willen Cohen op Onderwijs den haag anp Bestuurders van de hogescholen in Nederland hebben genoeg van minister Ritzen van onderwijs. Ze geven de bewindsman een 5,2 voor zijn beleid en willen dat Job Cohen, oud-staatssecretaris van onderwijs en de huidige voorzitter van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer, aantreedt in Zoetermeer. Volgens het blad HBO-journaal stemt meer dan 40 procent van de bestuurders in de HBO-sector stemt PvdA. Toch ergeren bijna evenveel hbo-bazen zich aan de PvdA-minister, die ze bemoei zucht verwijten. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti PvdA wil onderzoek naar 'ongeoorloofde handelingen BÊ ISK SU..;- een van de kopers. De ANWS is een door het Bouwfonds opgerichte en be stuurde stichting, die woningen van het fonds beheert. Boven dien zwaaide Swart zeven jaar lang als directeur en procuratie houder de scepter over diverse dochters van het Bouwfonds. Eind jaren tachtig was hij een van de drie Bouwfonds-direc teuren die juridisch zijn ver volgd wegens valsheid in ge schrifte en andere malversaties. Op 1 mei 1996 verliet Swart de ANWS. Woordvoerder Kingma van het Bouwfonds zegt geen commentaar te kunnen geven. Prins Willem-Alexander was een van de eersten die gisteren met een bloemetje op ziekenbezoek ging bij zijn oma in het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. foto anp ed oudenaarden De passagiers van vlucht KL 716 uit Paramaribo zullen zich hun terugreis nog lang herinnene- ren. Wat mis kon gaan. ging mis. De start in Paramaribo moest worden afgebroken we gens een mankement aan een motor. Dat euvel was na ander half uur verholpen. Tijdens de reis werd één van de passagiers zo ziek dat snel medische hulp aan de grond nodig was. Het enige vliegveld nabij bleek dat van het Azoren-eiland Terciera. Daar kon de Boeing landen. De bemanning had inmiddels zo veel vlieguren achtereen ge maakt, dat wettelijke rust gebo den was. Vervangende beman ning moest uit Amsterdam ko men. De vertraging liep zo op tot 24 uur. den haag gpd Prinses Juliana zal na de heup operatie die zij donderdag avond onderging zo'n twee tot zes weken in het Haagse zie kenhuis Bronovo moeten ver blijven. Volgens haar behande lend geneesheer, dr. Niggebrug- ge, is dat de gebruikelijke perio de voor het herstel na zo'n in greep. Vandaag al zal de prinses onder begeleiding van een fy siotherapeut voorzichtig op de been worden gebracht. In het huis van een vriendin in Wassenaar kwam de 88-jari- ge prinses donderdagavond ten val nadat zij was gestruikeld over een drempeltje. Daarbij liep zij een heupfractuur op. Tij dens de drie kwartier durende operatie diezelfde avond wer den schroeven en platen aange bracht om de breuk te verstevi gen. De prinses kreeg een plaat selijke verdoving. Volgens de arts is in tegenstelling tot de operatie het herstel zwaar. Ge middeld staat er zes maanden voor de revalidatie. Prins Bern- hard en de prinsessen Margriet en Irene bezochten de prinses gisteren al, evenals kroonprins Willem-Alexander. Koningin Beatrix keert vandaag terug uit Italië, waarna zij naar verwach ting direct haar moeder zal be zoeken. Premier Kok liet na mens het kabinet een bloemetje bezorgen. nig", aldus de directeur. Wel wil Blocks, die in onderhandeling is met de Consumentenbond en Eigen Huis, de gedragscode voor de geld vers trekkers aanpassen. Hij stelt voor banken te ver plichten de consument een lastenoverzicht te verstrekken als ze een hypotheek afslui ten zodat de huizenkopers precies weten waar ze aan beginnen. „Wij vinden het dan veilig en verantwoord genoeg." Volgens Trip verlopen de onderhandelin gen met de Nederlandse Vereniging van Banken nogal stroef. Ze verwijt de banken dat die hoge hypotheken verstrekken, daar goed aan verdienen terwijl de financiële ri sico's bij de consument liggen. „De geldver- strekker heeft een onderpand en als het komt tot een gedwongen verkoop dan springt de bank er goed uit. De consument blijft zitten met een restschuld die hij moet afbetalen." 4 25.000 lammetjes, bloembollenvelden, lekker uitwaaien langs het strand, winkelen in de zeven gezellige dorpjes of op bezoek bij de zeehonden in EcoMare. Vraag de VVV-gids Waddeneiland Texel aan met uitgebrei de algemene informatie en een accommodatielijst. H www.texel.net Huiskamer Theater Festival Klif 0P 24. 25 EN 26 APRIL LIGT BROADWAY IN DEN HOORN OP Bezoek op één avond 5 voorstellingen van bekende artiesten in Texelse huiskamer-theaters. Uniek in Nederland! Kosten f 25,- p.p. Op zondag vaart er na afloop een speciale boot naar Den Helder. Meer informatie: THEATER-RESTAURANT KLIF 12, KLIF 12, DEN HOORN. TEL. 0222 ruswuk anp Utrecht op de 22-jarige Ar meense tolk Yalimyan het meest in het oog. Yalimyan kwam in zijn woning om het le ven door messteken en pistool schoten. De daders ontkwamen. Ook de beschieting van een Ar meens café in Hengelo op 7 juli 1983 en brandstichting de vol gende dag in woningen van le den van de Armeense jeugdor ganisatie in Enschede behoor den tot de acties van de gehei me dienst. Door het Susurluk-schandaal kwam aan het licht dat de Turk se autoriteiten maffiagroepen gebruikten om politieke vijan den uit de weg te ruimen. In ruil daarvoor kregen die de vrije hand in de drugshandel en bij het afpersen van personen en organisaties. De Turkse geheime dienst heeft begin jaren tachtig in Neder land en Frankrijk moorden en bomaanslagen gepleegd op Ar meense vluchtelingen en Ar meense instellingen. Dat staat in het niet-openbare deel van het zogenoemde Susurluk-rap- port, dat is op gesteld door de Turkse regering. In het geheime Turkse rap port wordt vooral de extreem rechtse misdadiger Qatli in ver band gebracht met acties tegen Armeniërs in Nederland en Frankrijk. C^atli kwam eind 1996 bij Susurluk aan de Turkse westkust om bij een auto-onge luk. In Nederland springt de moord op 5 november 1982 in "VtfWEB'

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3