Toerisme De 'groene' gids van Frankrijk A Z ZATERDAG 18 APRIL 1998 Het was al ver over tienen en het wilde maar geen licht worden. Je reinste oorlogsweer. De regen - op gejut door een bulderende voor jaarswind - stroomde in strengen door de straten; schuilen was nau welijks mogelijk. Zelfs in de win kelportieken stond het water tot aan de drempels. „Eerst maar eens een koffie pakken", zei Piet Chie- lens huiverend vanonder z'n om hoog geklapte paraplu, „dan kan ik u enigszins voorbereiden op wat u straks gaat zien." De Grote Oorlog. Twee legers bijna onbeweeglijk tegenover elkaar. Van 1914 tot en met 1918. Loop graven, gasmaskers, modder. Ruim 1 miljoen gewonden en 500.000 doden. Alleen al rondom leper. Piet heeft er een museum over ge maakt: het pas geopende 'In Flan ders Fields'. Wie er naar toegaat, wie er de beelden ziet en de verha len hoort, vergeet het nooit meer. „Ik heb geprobeerd door te drin gen tot de gevoelswereld van de gewone soldaat, de gewone man", vertelde de inrichter zijn handen warmend aan een gloeiendheet koffiekopje. „Dat komt, de gene raals hebben mij nooit echt geïnte resseerd." Geen geschiedenis, geen politiek, geen strategieën. Maar wel een museum vol frontsoldaten. Met hun humor, hun bitterheid en hun romantiek. Hoe gingen ze de oorlog in, die van geen chloorgas, prikkeldraad en bittere winterkou wetende Britten? Zingend, dich tend en vol ridderlijke gevoelens. Het museum geeft er nauwelijks te bevatten staaltjes van. Daar heb ben we de onverschrokken Julian Grenfïll van de le Royal Dragoons: I adore war, schreef hij in een op gewekte brief naar huis, It's just li- Wie het museum heeft bezocht, vergeet het nooit weer. FOTOS TOON COUSSEMENT ke a big picnic without the object- lessness of a picnic. Het is niet de enige keer datje 'In Flanders Fiel ds' aan de grond genageld staat. 'Ik hou vari de oorlog. Het is net een picknick, maar dan zonder de doelloosheid van een picknick.' Was-ie gek dan, kapitein Grenfill? Pas later, langzaam doorschuife- lend tussen die naar de strot vlie gende mix van vitrines, fotowan- den, geluidsfragmenten en films, werd alles duidelijk. Piet Chielens zachtjes:Ach ja, het was nog de tijd van Horatius dulce. et decorum est pro patria mori hè. Het is zoet en eervol voor het vaderland te sterven." Grenfïlls picknick was snel voorbij. Hij stierf, meldt het museum, op 26 mei 1915, nadat hij 13 dagen eerder ernstig gewond was geraakt bij wat werd genoemd, de Little Hill of Death, iets te noordoosten van leper. Zijn dood stond voor de dood van talloze anderen. Van Ru pert Brooke bijvoorbeeld: 'Als ik zou sterven, bedenk dan dat er in den vreemde een hoekje voor altijd Engeland zal zijn.' En van John McGrea natuurlijk, aan wiens on sterfelijke gedicht de naam van het museum is ontleend: In Flanders Fields the poppies grow/Between the crosses row on row/that mark our place...' In Vlaanderens velden bloeien de klaprozen Tussen de kruisen, rij na rij, die onze plek markerenen in de lucht vliegen leeuwerikken, nog steeds dapper zingend, ook al hoor je ze nauwelijks tussen het kanongebulder aan de grond „Het museum is niet zo groot", had Piet Chielens tijdens de koffie beweerd, „in een uurtje ben je er door." Het werden er ruim twee, waar het er - als er geen andere af spraak had gewacht - met gemak vier hadden kunnen worden. Zo wordt leper, het schitterende voor oorlogse leper, in 'Flanders Fields' door middel van moderne audiovi suele technieken in vier minuten plat gebombardeerd. Een onwaar schijnlijk, bijna zinsbegoochelend schouwspel datje - eenmaal beko men van de verbijstering - nóg eens wilt zien. En nog eens. Op het laatst staat er alleen nog 'iets' van de vermaarde Lakenhallen recht overeind. Typerend: „Eind 1918 kon een man te paard over de hele stad uitkijken." Mosterdgas Een antwoord over het hoe en waarom van de Grote Oorlog geeft het museum geenszins. Piet Chie lens heeft niet eens een poging wil len doen. Als iets onverklaarbaar is, moetje het onverklaarbare accen tueren. De belachelijkheid aanto nen, de zinloosheid. „Het is mijn bedoeling", zei hij die ochtend be scheiden, „dat de bezoekers zich door middel van de expositie kun nen identificeren met iedereen die deze oorlog van dichtbij heeft meegemaakt. Met de soldaten - of het nu Engelsen zijn, Fransen, Bel gen of Duitsers - met de mensen die hier woonden, met de familie leden thuis ook." Dus onthult 'In Flanders Fields' via een CD Rom in ruim vierhonderd ontroerende brieven de liefdesge schiedenis van Margeritte Lugano en Edgar Briot, vertelt een meisje van dertien onbevangen en daar door zo indrukwekkend over de verschrikkingen van het mosterd gas en wordt duidelijk hoe belang rijk een zakdoek tijdens de Grote Oorlog was. Hij werd - leert het museum - op het hart van een de serteur gespeld opdat het vuur peloton een mikpunt had, hij fun geerde als witte vlag bij overgave en vormde de enige bescherming bij de eerste Duitse aanvallen met chloorgas. 'Pis op je zakdoek jon gens en hou 'm voor je mond'. Maai- de topic van het museum is allicht de mogelijkheid zich door middel van een computerkaartje te vereenzelvigen met één van de 200 door het museum geselecteerde oorlogsgetuigen. Of het nu een fu selier is, een burger of een ver pleegster. Hun levensloop - vaak met tragische afloop - werd geput uit mondelinge overlevering, docu menten, brieven, gedichten en boeken. Zodat ongeveer duidelijk wordt wat zich tussen 1914 en 1918 in en rondom leper heeft af- Ondanks heftige protesten van de internationale reisbra heeft Brazilië de luchthavenbelasting met onmiddellijk- gang verdubbeld van 18 Amerikaanse dollar naar 36. R gers dienen dit bedrag vóór vertrek uit Brazilië te betale tax voor binnenlandse vluchten (variërend van tien lOt dollar) bleef nagenoeg gelijk. Fietsen in de Achterhoek Bij de Streek-VW Achterhoek verscheen een brochure daarin informatie over alle fietsmogelijkheden in dezeö se regio. Naast een overzicht van de aangeboden arrang ten, bevat de catalogus ook route-beschrijvingen (waaro de bekende kastelen-route), een lijst metfietsverhuurfc ven en kaarten. De gids is gratis aan te vragen bij voorn? Streek VW, Postbus4106, 7200 BC Zutphen, telefoon 05 75 51 93 55. Overigens kunnen daar ook inlichting worden ingewonnen over de 'Toer de Achterhoek' (eenfi vierdaagse) die dit jaar wordt gehouden van 16 tot en juni. De op 13 oktober 1915 gesneuvel de kapitein Charles Sorley op 26 augustus van datzelfde jaar in een brief aan zijn vriend Arthur Watts: 'En dan die verschrikkelijke dank baarheid als je ziet dat de man ver derop dood is: die zullen we niet meer moeten dragen, goddank, slepen zal volstaan; het binnenha len in het donker van dat grote weerstandsloze lichaam, met ge plet, reutelend hoofd; de opluch ting dat het ding is opgehouden met kreunen Men is reeds ge hard, bevrijd van vals medelijden, misschien egoïstischer dan voor dien...' Verborgen schatten Bij het Brits Toeristenbureau (BTA) in Amsterdam is sim kort een brochure verkrijgbaar die de spannende titel Ai Tour of Britain's Hidden Treasures heeft meegekregen, hand van de magnifiek uitgevoerde folder kan een ronda worden gemaakt langs 'de verborgen schatten' van Bntt waaronder vooral bekende en minder bekende kastelen, huizen, tuinen en musea moeten worden verstaan. Dep- tie kwam tot stand in samenwerking met de Thistle Hoti kan gratis worden afgehaald bij het BTA, Stadhoudersle 1054 ES Amsterdam. De brochure kan ook worden stuurd, maar dan wordt een vrijwillige bijdrage in de pol kosten gevraagd. Het telefoonnummer van het BTA 020 68 55 05 1. WERELDWIJD WEC Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Hei net' genoemd, stroomt bijna over van toeristischeii matie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel in te vinden op één van de miljoenen sites van het wet wie op reis gaat is het Internet een onuitputtelijke! van informatie en mogelijkheden om een reis te pk FEITEN CIJFERS 'In Flanders Fields' is gevestigd in de Lakenhallen, Grote Markt 34 te leper De stad ligt in het zuid westen van België op ongeveer een uur autorijden van Gent via de E17 en (vanaf Kortijk) de A19. Van april tot en met september is het museum ge opend van 10 tot 18 uur en van oktober tot en met maart van dinsdag tot en met zondag van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs voor volwassenen be draagt 250 francs (circa 13 gulden); kinderen van 7 tot en met 15 jaar betalen de helft. Via het museum kan ook een dag-arrangement worden geboekt waarin zowel een bezoek aan 'In Flanders Fields' is opgenomen als een rondleiding over de slagvelden. De prijs hiervan bedraagt 975 francs (circa 50 gulden) inclusief lunch. Wie de rondrit liever op zichzelf doet, kan gebruik maken van één van de twee speciaal uitgezette tochten, de zogenaamde Pop-routes. De zuid-lus is 38 kilo meter lang; de noord-lus 54. Routebeschrijvingen zijn te koop bij de Dienst voor Toerisme van het iets ten westen van leper gelegen Poperinge (Gro te Markt 1). Authentieke loopgraven uit de periode 1914- 1918 zijn nog te zien bij het particuliere museum 'Heuvel 62' aan de Canadalaan 26 (zijweg van de N8 tussen leper en Menen), telefoon 05 74 66 37 3. Aanbevolen lectuur: 'De Troost van Schoonheid' van Piet Wim Chielens (uitgeverij Globe) en 'Helden van Weleer' van Chrisje en Kees Brants (uitgeverij Nijgh Van Ditmar). Verdere informa tie: 'In Flanders Fields', telefoon (vanuit Neder land) 00 32 57 20 07 24 of het Belgisch Verkeers bureau in Haarlem, telefoon 02 35 34 44 34. Broze kunst Het Oude Ambachten en Speelgoed Museum aan de Ri, Ipf 87 in Terschuur (gemeente Barneveld) is tot en met 10 gevuld met broze kunst. Dertig kunstenaars tonen erve eieren in alle soorten en maten. Elke versieringstechnie vertegenwoordigd, van beschilderen en beplakken totg ren en opengewerkte exemplaren. Diverse kunstenaarsj demonstraties. Ook zijn brooddeeg figuren, zogehetenc dolly's et) betonnen dierenfiguren te zien. Informatie: telefoon: 03 42 - 46 20 60. Zomerkampen VS Elk jaar organiseert Camp Counselors USA (CCUSA)sit camps in de Verenigde Staten. In deze vakantiekampen vijfduizend jongens en meisjes uit de hele wereld - ond? enkele honderden uit Nederland - zich negen weken lai voor Amerikaanse jongeren, voor wie zo'n kamp vaak de vorm van vakantie is. De vrijwilligers zorgen voor de ding, houden toezicht en verrichten hand- en spandieiü Deelneming kost 750 gulden, inclusief de vlucht, kost; woning en verzekering. De vakantiewerkers ontvangen: zakgeld van 250 tot 450 dollar, afhankelijk van de leel Nieuw-Zeeland Onlangs verscheen de volledig geactualiseerde Nederla lige Vakantiegids over Nieuw-Zeeland. In de door het Ni Zeelandse Verkeersbureau uitgegeven publicatie wordti pagina's duidelijk gemaakt wat de toerist in down unée maal kan verwachten. Daaronder praktische informatiei winkelen en uitgaansmogelijkheden, maar ook een lijsti evenementen die dit jaar in Nieuw-Zeeland zullen plaat; den. De gids is gratis aan te vragen bij de New Zealand' rism Board, Friedrichstrasse 10-12, D 60323, Frankfui Main, Duitsland, telefoon 00 49 69 97 12 11 0. Overig vliegt Air New Zealand al vanaf 30 maart zes, in plaats: keer per week van Londen naar Auckland (via Los waar een technische tussenstop wordt uitgevoerd). Alle; dinsdag is er geen vlucht. Luchthavenbelasting 'In Flanders Fields'. Ziellier de nogal cryptische naam voor het in de Ieperse Lakenhallen ondergebrachte museum dat begin deze maand werd geopend. Op 26 april volgt de officiële ingebruikname van de expositie die niet zozeer de geschiedenis van de Grote Oorlog (1914-1918) belicht alswel de gruwelijke zinloosheid ervan. 'Pis op je zakdoek jongens en hou 'm voor je mond'. Wie de tentoonstelling bezoekt, vergeet haar nooit weer. Herinneringen aan een gruwelijke oorlog. baken. De Nederlandse uitgave van het vijftalige boekwerkje is bij uitstek geschikt om het land op comfortabele wijze te ver kennen. De juist verschenen gids bevat de meest uiteenlo pende informatie over alle 3706 hotels/restaurants die bij de or ganisatie zijn aangesloten. De etablissementen van Logis de France bevinden zich overal in Frankrijk. Ze liggen veelal in dorpen, in de bergen of aan zee, maar vooral dicht bij de natuur. Liefst 75 procent van de hotels is gesitueerd in plaatsen met minder dan 5000 inwoners. De hotels/restaurants van Logis de France dat in 2001 vijftig jaar bestaat, onderscheiden zich door een eigen keur merksysteem. De kwaliteit wordt niet aangegeven met een ster zoals in de bran che te doen gebruikelijk is, maar met een schoor steentje. In totaal zijn er 972 hotels met 1 schoor steen, 2062 met twee en Frankrijk is voor Ne derlanders nog altijd het populairste vakan tieland. De ligging, de bereikbaarheid, het cul tuurgoed, de prijs en de keuken maken de natie geliefd bij de gemiddelde Hollandse toerist. Toch zijn er veranderingen zichtbaar in het vakantiege drag van de Frankrijkgan- gers. De camping blijkt vol gens cijfers van de ANWB steeds vaker te worden inge ruild voor een verblijf in een hotel of appartement. Vooral de laatste jaren neemt het percen tage Nederlanders dat gaat kamperen, gestaag af. Voor de toerist die liever een vast dak boven het hoofd heeft en de gemoedelijkheid van het authentieke Franse hotel/restuarant verkiest boven een luxueuze slaap- en eetgele genheid is de 'groene' gids van Logis de France een onmisbaar 628 met drie schoorstenen. Bij de samenstelling van die kwali ficatie is uitgegaan van 180 ob jectieve criteria, variërend van de kwaliteit van het eten en de service, tot de uitrusting van de kamer en het etablissement. Af hankelijk van het comfort (een voudig, goed en zeer comforta bel) ligt de gemiddelde prijs voor een tweepersoonskamer tussen de 227 en 323 francs. Logis de France staat vooral be kend om zijn ü'aditionele regio nale gerechten. Er staan maal tijden op de kaart, die vaak al leen in een bepaalde streek of een enkel doip kunnen worden genuttigd. Voor zo'n speciaal menu worden standaardprijzen gevraagd, uiteenlopend van 80, 100 en 120 francs. De gids van Logis de France kost 31,15 gulden en wordt in Nederland verkocht bij de ANWB-winkels en de boekhandel. Bij de gids wordt gratis een wegenkaart geleverd met daarop aangegeven alle hotels restaurants van de organisatie. Stel u bent van plan om op vakantie te gaan naar Kiig Dan is het toch handig om te weten dat de medische zieningen daar erg slecht zijn en dat benzine somshi moeilijk te koop is. In Mozambique moet u rekening' den met geweldadige en gewapende overvallen. Al di' wetenswaardigheden zijn te vinden onder de noemei advies' op de site van het Ministerie van Buitenlands ken. Bij elk land wordt een keurig advies geleverd. Sommige mensen willen helemaal niets te maken hel met welk 'Verwegizstan' ook en kamperen bij voorkei eigen land. De juiste camping zoeken kan perfect viai van Holiday Media. Bij een proefje zochten we naaie camping in Limburg, in een bos, aan een beek, met ei zwembad en met viswater. Volgens Holland Media mi we naar Susteren, omdat camping Hommelhode ar ze eisen voldoet. Niet elke vakantievorm is voor iedereen geschikt. Dei geeft de voorkeur aan kamperen in Yellowstone Park der perst zich liever tussen het andere vlees op een oi Spaans strand. Om te bepalen wat voor type u eigenlij is een bezoekje aan de reistype-test-site van de ANVVl aan te bevelen. http://www.minbuza.nl http://www.holiday.nl http://www.anwb.nl/anwb.exe/yq2Nqczq/typtest.htm j il rï

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 24