'Buurt positief over HSL' Extra geld voor aanpak scholen Na ruim een halve eeuw komen de verhalen emit' Rijn Veenstreek Alphense bejaarde wil niet naar verpleeghuis Smullen in De Torenvalk ATERDAG 18 APRIL 1998 CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071 -5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071 5356411 Oude Wetering KANKERPREVENTIE De stichting Actieve Gezondheidszorg Piassen- gebied houdt een lezing over kankerpreventie. Dr. D. Kruyff. als specialist verbonden aan het LUMC (voorheen AZL), spreekt woensdag 22 april over dat onderwerp in dienstencentrum Huize Jacobus aan de Saskia van Uylenburchlaan. Roelofarendsveen TENTOONSTELLING De Woerdense kunstenaar Jos Vermeulen stelt zijn olieverfschilderijen tentoon in het gemeentehuis van Alkema de. De expositie loopt tot 15 juni. Oud Ade BLIJSPEL Toneelvereniging Vios voert op zondag 19 april en zondag 26 april het blijspel '40 karaat' van Pierre Barillet en Jean-Pierre Grédy op. Aanvang 20 uur in Ons Dorpshuis Oud Ade. Inlichtingen bij Hans Vrijburg: 071-5012495. AI p h e n a/d R i j n HOBBYMARKT Activiteitencentrum Wielewaal houdt zaterdag 25 april tussen 10 en 16 uur in de Kwartelstraat 66 een hobbymarkt. Op de markt zijn tweedehands spullen en hobby-artikelen te koop Ook kunnen bezoekers meedoen aan workshops origami en deco ratieve kransen maken. Inlichtingen bij Anneke Wegener: 0172- 474966. BLUSPEL Leden van het Koninklijk Zangkoor Nederlandse Pro testanten Bond voert een blijspel op in activiteitencentrum Drie hoorne. Op donderdag 23 april om 19.30 uur begint de voorstelling van het amateurtoneelgezelschap. De toegang in het activiteiten- centrum aan de Sterrenlaan 112 is gratis. Inlichtingen bij Astrid Bruin van de Stichting Wegwijs: 0172-445807. EXCURSIE IVN, de vereniging voor natuur- en milieu-educatie, or ganiseert morgen een wandeling langs de Kromme Aar. Vertrek punt is de parkeerplaats bij de kinderboerderij Zegersloot aan de burgemeester Bruinsslotsingel. De excursie begint om 14 uur. KANT Agnes Kant, nummer vier op de kandidatenlijst van de Socia listische Partij voor de Tweede-Kamerverkiezingen, komt naar Al phen. Op woensdag 22 april spreekt de 31-jarige Doesburgse in De Bron aan de Troubadourweg over gezondheidszorg en armoedebe leid. De verkiezingsavond van de SP begint om 20 uur. Rij nsaterwoude EXPOSITIE Woubruggenaren Francien Tak en Jo Gosen exposeren vanaf 24 april in de hal van het gemeentehuis. Beide 'vrije-tijdkun stenaars' tonen tot 15 mei schilderijen en beelden. De tentoonstel ling wordt op vrijdag 24 april om 16 uur geopend en is te bezichti gen tijdens de openingstijden van het gemeentehuis. ALPHEN AAN DEN RUN» ROBBERT MINKHORST De huisarts van de 77-jarige Alphense vrouw die noodge dwongen in het Woerdense Hofpoort-ziekenhuis ligt, staakt zijn pogingen om voor haar een bed in een verpleeg huis te vinden. De vrouw wei gert opname. De arts probeerde voor de bejaarde ander onderdak te vinden, omdat ze eigenlijk niet meer thuis kan wonen. Begin april werd ze even opgenomen in het Leids Universitair me disch Centrum (LUMC, voor heen AZL)), nadat ze enkele dagen hulpeloos op de vloer van haar woning had gelegen. Het LUMC stuurde de vrouw na acht uur weer naar huis. De arts zorgde toen voor een tij delijk bed in Woerden. Zowel hij als Thuiszorg Groot-Rijnland hadden kritiek op de handelwijze van het Leidse ziekenhuis. De thuis zorginstelling is erbij betrok ken omdat eens in de twee weken een wijkverpleegkundi ge bij de vrouw langskomt. Volgens de dokter kon de Al phense nog niet naar huis worden gestuurd omdat haar toestand dat niet toeliet. Groot-Rijnland verweet het LUMC dat het niet zorgvuldig had gehandeld. „Er is nu een patstelling ont staan", Iaat de huisarts weten. Hij dacht een bed in een ver pleeghuis te hebben gevon den, maar de vrouw kwam niet in aanmerking voor die plek omdat ze geen 'noodge val' is. „Ze lag immers al in een bed", aldus de dokter. „Maar het maakt niet meer uit. Mevrouw wil niet." Daarom keert de bejaarde binnenkort terug naar haar ei gen woning. De arts overlegt nog met de wijkverpleegkun dige of en in hoeverre de vrouw thuis extra hulp kan krijgen. RUNWOUDE MARCEL SMEETS Het geld voor onderhoudswerk zaamheden aan de vier basis scholen in Rijnwoude is veilig gesteld. De gemeente trekt voor de noodzakelijke ingrepen een kwart miljoen gulden extra uit. Dat is noodzakelijk omdat het Rijk niet langer wil opdraaien voor de kosten. De gemeente heeft in totaal bijna 3,5 ton vrijgemaakt voor achterstallig onderhoud aan de vier openbare basisscholen. Omdat de bijdragen van het Rijk tegenvallen, moet de ge meente geld bijpassen om de opknapbeurten te bekostigen. Doel is de in de loop der tijd op gelopen onderhoudsachter- stand in één keer in te lopen. Uit een inventarisatie van het noodzakelijke onderhoud aan De Springplank, De Rijnschans, Arnoldus van Os en Steijaert, blijkt dit jaar voor ruim een ton méér nodig te zijn om de schoolgebouwen op peil te hou den. Aanvankelijk ging de ge meente, die als de eigenaar en beheerder van openbare scho len sinds 1 januari volledig ver antwoordelijk is voor de behui zing, uit van een overschrijding van slechts 1700 gulden. Het verschil is voornamelijk ont staan door het in 1997 uitgestel de onderhoud, dat dit jaar op nieuw wordt opgevoerd, en door onvoorziene gebreken. Voor dit jaar staan verschil lende extra ingrepen op de rol. De Springplank heeft nieuwe vloerbedekking in vijf lokalen nodig en een invalidentoilet. Voor die klussen is bijna een halve ton gereserveerd. De Rijn schans rekent op nieuwe cv's en aanpassingen van de verlich ting. Arnoldus van Os wil even eens de cv vervangen. „Wij kunnen het prima com bineren met de geplande reno vatie van de Rijnschans", zegt directeur J. Kooij. Met name zijn school geldt als 'noodlij dend'. „We hebben recht op dat achterstallige onderhoud." Di recteur J. van Straelen van De Springplank is blij met de plan nen, maar voegt eraan toe dat de onderhoudswerkzaamheden aan zijn school op schema lig gen. nerw '"l)! Lemkes maakt boek over oorlogsjaren in Woubrugge wordea wel 3 Youp neel ai ^en OUBRUGGE/HOOGMAPE erkod bvan kuilenburg >er&D Tny Lemkes-van Wijk is nog steeds verbaasd :r de vele reacties uit Woubmgge en Hoogma- op haar oproep om verhalen uit de Tweede 'ereldoorlog. „Het is ontroerend dat nu, na teer dan vijftig jaar, die ervaringen pas naar bui- komen. Eindelijk hebben mensen de moed vlll 11 ^et te vertellen en het te laten publiceren. An- •ten daarentegen wilden niet dat hun ervaring het boek werd opgenomen. Dat moet je res- tteren." De Woubmgse stelt een boek samen over de riode tussen 1940 en 1945 in beide dorpen, it alleen in onze dorpen, maar ook bij het ver- useum in Gouda was weinig bekend over oorlogsjaren in Woubmgge en Hoogmade", Lemkes. Over andere plaatsen in Zuid-Hol- daarentegen was veel meer materiaal." imkes, die haar boek op 4 mei aan burge ster Van Beek van Jacobswoude aanbiedt, in bij toeval informatie te verzamelen. „In de woonde burgemeester Rijnders naast ons foubrugge. Toen wist ik dat niet, maar bij de ïmeester zat Joke Verdoom, een joods meis- idergedoken. Zij was in die jaren mijn vrien dje. Na de oorlog ben ik haar uit het oog en. In 1994 kreeg ik een krantenknipsel in n met daarin een foto van een bijeenkomst lew York van joden die de oorlog in Europa len meegemaakt. Op die foto ontdekte ik tot grote verrassing Joke. Hetzelfde gezicht. Al- de vlechten ontbraken. Zij bleek in Oakland 'ifomië te wonen. Ik heb contact gezocht en naar Nederland gekomen. Met haar ben ik oud-burgemeester Rijnders in Eindhoven est." [Tot haar verrassing kreeg zij van de oud-burge- ater een verslag van een plattelandsburge- ster in de oorlog overhandigd over zijn Wou- ervaringen. „Twee jaar geleden werd ik tuurslid van de historische vereniging Otto nelis van Hemessen. Op een vergadering liet |de velletjes met het verhaal van Rijnders zien. ereen was verbaasd. In 1985 waren er twintig Izijden over de oorlogsjaren geschreven en in pmuseum lag een handvol foto's. Nu kwam dit ■opeens bij. Vervolgens werd ik gevraagd om met het verslag te doen. Later is dat idee uit- Jpoeid tot een boek." jfSamen met Dirk Wittebol, Tijmen Hopman, Witteman en Jan Disseldorp ging de Wou bmgse op zoek naar nog meer informatie. De groep verspreidde in Woubmgge en Hoogmade huis aan huis een folder. „De oproep leidde tot veel reacties. Zo vernamen wij het ontroerende verhaal van een man, die op 17- of 18-jarige leef tijd een gedeserteerde Poolse soldaat op een boerderij in het dorp had ondergebracht. Kenne lijk waren de Duitsers daar achter gekomen. Zij doorzochten de boerderij. Gelukkig voor de be woners was de soldaat al gevlucht, maar in Rijnsaterwoude grepen de Duitsers hem en scho ten hem dood. Nu kan ik het eindelijk kwijt, zei de man, die er al die jaren over had gezwegen." In het boek staan meer persoonlijke verhalen, zoals het dagboek van Gerard Volwater uit Hoog made over zijn ervaringen als arbeider in Duits land. Lemkes trok het waarheidsgehalte van alle verhalen na. „Al ben ik ervan overtuigd dat er toch reacties komen van mensen die het anders hebben beleefd." De respons was zo groot dat niet alles in het boek paste. Wel bewaart de Wou bmgse alle materiaal voor publicatie in het or gaan van de vereniging. „Jos de Gruiter schrijft uiteindelijk het boek. Ik zet de grote lijnen uit. Jos is een professioneel redacteur en kijkt er anders tegenaan dan ik. Dat komt de kwaliteit van het boek ten goede." Het boek krijgt rond de 100 pa gina's en kost voor leden van de vereniging 29,95. Niet-leden betalen vijf gulden meer. Behalve verhalen is er ook een schat aan foto's binnengekomen. „Die zaten in de bekende schoenendozen en ladekasten. Sommige foto's waren van objecten die de Duitsers niet wilden laten fotograferen, zoals van de voorbereidingen van het onder water zetten van een gedeelte van het dorp en de Veenderpolder die nu bij Alkema de hoort. Daarnaast ook andere spullen, zoals een 'duveltje' - een klein houtkacheltje - een car bidlamp, een knijpkat, voedselbonnen, illegale krantjes en de administratie van de gaarkeuken en telegrammen. Die spullen zijn te zien op een tentoonstelling die eveneens op 4 mei wordt geopend in het voormalige gemeentehuis van Woubmgge. Deze expositie bestaat uit een professioneel gedeelte, dat is ingericht door het Goudse Verzetsmuseum, aangevuld met de al genoemde zaken uit beide dorpen. „We hebben het idee dat deze tentoon stelling aanslaat. Vooral ook omdat er zo massaal is gereageerd op onze oproep om informatie." De tentoonstelling is van 5 mei tot 9 mei open voor het publiek. Miny Lemkes- van Wijk: „Onze oproep leidde tot veel ontroerende reacties." Snel duidelijkheid iver watertoren' sas* V t stichting Watertoren in op- thting verwacht binnen drie eken rond te zijn met de aan- iop van de Veense Waterto- toen i n- TTet stichtingsbestuur en de ■en heb ®eente hebben gisteren n°g l¥r 'details van de overname' /eel m nderhandeld. Over de precieze an( and van zaken willen beide ;in ze| Wen Seen mededelingen nk ik: k mo« voord; kon kop niet dj zal het 'Enquête geeft die In vertekend beeld' atuuiüj n. Vaal hoogmaoe het >en, wo Coby Wolvers van de HSL ip gea Protestgroep Hoogmade en de overkoepelende organisa- Platform HST Nederland is niet te spreken over de en quête. Het feit dat de direct gedupeerden buiten het on- -zoek zijn gelaten, juigens haar een vertekend ijbeeld. Wolvers vindt het typerend mor de manier waarop de ..politiek en het Projectbureau ISL-Zuid met deze groep ngaat. „Ze worden puur handeld als NIMBY's; Not My Backyard (Niet In Mijn :htertuin)-mensen. Hun ar- imenten worden bij voor- lat afgewezen, omdat ze oortkomen uit persoonlijke .motieven. Alsof je omdat je ou hij d hinder hebt geen valide ar gumenten kunt aandragen vobö over het nut en de noodzaak makjan de HSL." het NIPO de direct ge dupeerden niet heeft geïnter viewd, vindt ze niet vreemd. .Vanuit het projectbureau .geredeneerd is het logisch Is ik mij dat zij er buiten zijn gehou- zou ikiden, want dan zou er niets positiefs overblijven van de in een hsl." In de klankbordgroepen det Wolvers weinig heil. „Het projectbureau had van- i af het begin open moeten 11T staan voor suggesties en ar gumenten van de omwonen- Maar alle voorstellen irden afgeslagen. Er was of een geld voor of het paste Jet binnen de 'randvoor- niet st «arden'. Het lijkt mij dat dit ijn, isi niet [s veranderd, dus wat kwaliti heeft een klankbordgroep 1 van dl dan voor zin? Dat is een toethoudertje en erger nog, Vfl je raakt er alleen maar ge- aagse Justreerd door. niet ge als hij i' nidudi ie dat du ik he >u me Dof ik a) Projectbureau tevreden met uitkomst Omwonenden van het toekomstige spoor en overige in woners van Nederland zijn positief over de hogesnel heidslijn tussen Amsterdam en Parijs. Dat concludeert het marktonderzoeksinstituut NIPO in een onderzoek dat zij in opdracht van het projectbureau HSL-Zuid uit voerde onder omwonenden en groepen burgers in de rest van Nederland. De helft van de Nederlanders en eenderde van de omwonenden vindt de flitstrein belang rijk voor de economie. Iéts minder geënquêteerden ach ten de HSL ook belangrijk voor het milieu. Het afgelopen najaar legde het NIPO een vragenlijst voor aan 770 onwonenden van het toe komstige spoor en aan 500 in woners in andere delen van het land. Het NIPO sloot de direct gedupeerden, in totaal ongeveer 1200, uit van het onderzoek. Met deze groep heeft het pro jectbureau HSL-Zuid direct contact, meldt R. Haagsma hoofd communicatie van het projectbureau HSL-Zuid. „Daarbij vonden wij dat we on mogelijk met deze vragen kon den aankomen bij mensen wier huis of bedrijf gesloopt moet worden voor de HSL. Dat zou te belastend zijn." Het NIPO peilde de mening van de ondervraagden over de hogesnelheidslijn door hen acht stellingen voor te leggen. Deze varieerden van 'de HSL-Zuid is een prestige-object van de over heid' tot 'ik ben bereid voor een reis met de HSL meer geld te betalen dan voor reis met een gewone trein'. Het NIPO con cludeerde daaruit dat van de omwonenden 23 procent een positieve houding heeft, 39 pro cent een neutrale en 38 procent een negatieve. Voor de rest van de ondervraagden is dit respec tievelijk 31 procent positief, 38 procent neutraal en 30 procent negatief. Eén van de vijf omwo nenden gaf aan de trein te gaan gebruiken. Van de overige on dervraagden dacht eenderde dit te gaan doen. Haagsma is zeer te spreken over de conclusies van het on derzoek. „Wij hadden een veel slechtere uitkomst verwacht. Vanwege de langdurige besluit vorming en het nodige politieke geharrewar over de HSL dach ten wij dat de enquête veel ne gatiever zou uitpakken, dat mensen het een vermoeiend project zouden vinden." Een ruime meerderheid van de ondervraagden is tevreden over de informatievoorziening over de HSL. De omwonenden zouden nog wel meer willen weten over de veiligheid voor de omgeving, de hinder die de werkzaamheden gaat opleveren en de oplossingen voor deze overlast. Het projectbureau HSL-Zuid gaat zijn voorlichting daarop aanpassen, zegt Haagsma. „Dit najaar willen we langs het hele tracé klankbordgroepen vormen met omwonenden en andere betrokkenen. De bedoeling is dat deze groepen standhouden tot de HSL klaar is in 2005. Ge durende de hele aanlegperiode overleggen wij dan met deze mensen over de bouwoverlast en informeren wij hen over vei ligheid en andere zaken." Merendeel Hoewel het merendeel van de geënquêteerden zich tamelijk goed op de hoogte acht van de HSL-Zuid, valt hun kennis het NIPO toch tegen. Veel mensen weten niet waarom de HSL wordt aangelegd. En van de omwonenden - alle onder vraagden wonen binnen twee kilometer afstand van het toe komstige tracé - was zeven pro cent niet eens op de hoogte van de komst van de hogesnelheids lijn. Van de overige Nederlan ders bedroeg dit percentage 34 procent. De uitbreiding van Schiphol was beter bekend. Zes op de tien geënquêteer den denkt dat de hogesnel heidslijn eerder dan 2005 klaar is. Maar één op de acht omwo nenden noemt het juiste jaartal. Bij de overige Nederlanders was dit nog iets lager. De snelheid waarmee de trein door het landschap raast, schat 63 lager dan 300 kilometer per uur. Bij de rest van de ondervraagden ligt dit op respectievelijk 74 pro cent. Ook zijn de ondervraag den slecht geïnformeerd over de tijdwinst van de HSL ten op zichte van de 'gewone' trein. De verwachting is dat reizigers met de HSL 37 minuten eerder van Amsterdam in Rotterdam zijn. Vier op de vijf ondervraagden denken echter dat de tijdwinst minder is dan 30 minuten. Overigens weet eenderde van de ondervraagden niet dat ook binnen Nederland met de HSL gereisd kan worden. Één op de acht omwonenden en een kwart van de overige Nederlanders verkeren ten onrechte in de ver onderstelling dat Utrecht een opstapplaats is. leimuiden Het was gisteren rond het mid daguur smullen voor de kinde ren van groep 4 van de Leimui- dense basis school De To renvalk. Op het menu stonden pannenkoeken. Met extra stroop natuur lijk, want het was feest op de basisschool. Tij dens oude jaarsnacht liep De Torenvalk behoorlijke schade op nadat brand was ge sticht Inmiddels is alles gerepa reerd en opge bouwd. Gisteren vierden de leer lingen het feest ook met een spelletjesmid dag in sporthal 't Spant FOTO ENGEL LAMEIJER

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19