9 Muziek van nu stelt niets meer Cultuur&Kunst Kat in 't bakkie voor BZN Cliff: braafste jongetje uit tijd van rock 'n Oratoriumvereniging Con Amore vaart veilige koers Miezemauzen met Youp in de 'Ouwe Schuit Schone Schijn Rijke Indonesiër betaalt veel voor schilderkui Big Mac beter beschermd dan Lucas van Leyden ZATERDAG 18 APRIL 1998 n rijsdam, 071 -5356444, plv. chef ad v Bette Davis Award naar Meryl Streep boston De Amerikaanse actrice Meryl Streep heeft de Bette Davis Lifetime Achievement Award gekregen. Het was voor het eerst dat de onderscheiding werd uitgereikt. Streep kreeg de on derscheiding omdat haar werk altijd het hoge niveau van Bette Davis heeft geëvenaard. Mendoza dirigent Metropole Orkest hilversum De Amerikaan Vince Mendoza is met ingang van het seizoen 1998/1999 vaste gastdirigent van het Metropole Orkest. Hij gaat het Hilversumse orkest, dat onderdeel is van het Mu ziekcentrum van de Omroep, minimaal zes weken per seizoen dirigeren. De componist/arrangeur heeft een aantal solo-albums gemaakt en arrangeerde voor artiesten als Gino Vannelli, Al Jar- i reau en Chaka Khan. Baby actrice 'The bold' heeft kanker los angeles De vier maanden oude dochter van Hunter Tylo, de actrice die de rol speelt van Taylor Forrester in 'The bold the beautiful', heeft oogkanker. Het meisje, Katya, heeft een vorm van oogkanker die alleen voorkomt bij kinderen onder de vijf jaar en volgens Tylo goed te behandelen is. Het is mogelijk dat het oog verwijderd moet worden. Katya is haar vierde kind. Cliff Richards stem is uitstekend geconserveerd recensie cees van hoore Concert BZN. Gehoord 17 april Stadsge hoorzaal Leiden Kat in het bakkie. Thuiswed strijd. Gelopen zaak. Inkopper- tje. Zijn er meer uitdrukkingen om aan te geven dat BZN gister avond in de Leidse Stadsge hoorzaal geep enkele moeite had om het veelkoppige publiek mee te krijgen? Wat een feest, wat een enthousiasme! Op het balkon gebruikte een toeschou wer zijn twee schoenen als bek kens. Als het spook van de ope ra verhief hij zich boven zijn mede-fans. Het barstte natuurlijk weer van de nummers over pal menstranden, mysterieuze ei landen en blauwe luchten. En natuurlijk was daarin de liefde, de krachtige liefde, de grote smaakmaker. Oude dames en jonge, je zag ze wegzwijmelen op de stem van Jan en Carola. Net alsof ze weer even in Beni- dorm zaten. Heel wat anders dan die gewone Hollandse nummers, zoals: 'In Torremoli- nos, bij Broodje Piet, zag ik jou zitten. Jij zag mij niet'. De basigitarist had tot taak de liedjes bij het publiek met een kort humoristisch praatje in te leiden. Hij deed dat met verve. ,,it nummer is voor mensen die jarig zijn." En toen de zaal rea geerde: „Nee, jij niet, jij was gis teren al jarig." Humor om te la chen. De gitarist genoot er zichtbaar van. Hij stond pal, zijn benen stoer uit elkaar, als een visser op de kade van Vo- lendam. De formule van BZN is een voudig: kaarslicht-romantiek met een stevig, makkelijk mee- zingbaar refrein. Het publiek van de succesvolle formatie be staat eigenlijk uit twee groepen: de wat oudere toeschouwers, onder wie er velen met het handtasje op schoot rustig zit ten te luisteren, af en toe de maat meeschuddend met het permanent. En de jongeren, die wel van inhaken houden. Jan Keizer probeerde gister avond al snel de lont in het kr uitvat te krijgen door grappige bewegingen te maken en Carola zogenaamd te ontritsen. Een beschaafde glimlach viel hem ten deel. De zangeres houdt zich duidelijk wat meer op de vlakte, hoewel haar stem er nog steeds in glijdt als een Holland se nieuwe. Maar voor haar danspasjes heeft ze een kader ontworpen waar ze nooit buiten komt. Alsof ze heeft geoefend in een klein meisjeskamertje dat altijd om haar heen is blijven zitten, waar ze ook is. Dat geeft iets ingehoudens aan haar op treden, hoe goed ze ook zingt. Niet getreurd. Het zijn maar kleine spatjes op een vlekkeloos optreden van BZN. De Stadsge hoorzaal dreunde op zijn fun damenten bij de bekende num mers. Bij alle nummers dus. Het zit Cliff Richard hoog: zijn muziek wordt niet meer gedraaid op de En gelse radio. En dat terwijl hij nu veel mooiere platen maakt dan die ouwetjes die nog wel te horen zijn. „Mijn nieuwe album, dat in oktober uitkomt, is het beste dat ik ooit gemaakt heb. Maar ik heb tegen de platenmaatschappij ge zegd: als ik niet gedraaid wordt op de radio, kun je hem net zo goed niet uit brengen. Wat heeft het dan voor zin? Ik kan hem nog zo mooi vinden, ik wil ook weten wat het publiek er van vindt." amsterdam kees groenenboom „Maar het is heel moeilijk om de concurrentie aan te gaan. Sommige jonge kinderen luiste ren naar muziek die niets voor stelt, alleen omdat die hoort bij eèn subcultuur. Teksten zijn niet belangrijk meer, een melo die ook niet. Kijk maar naar de dance: die beschrijving zegt al genoeg. Als je naar een disco gaat maakt het je niet uit wat ze draaien, zolang het maar de juiste beat heeft." Zoals hij twee jaar geleden nog eens bewees met zijn spon tane a capellaconcert tijdens het tennistournooi op Wimble don, is zijn stem uitstekend ge conserveerd gebleven, net als hijzelf trouwens. Cliff Richard was 17 toen hij zich die arties tennaam aanmat, geïnspireerd door zijn idolen Elvis Presley, Jerry Lee Lewis, Chuck Berry en Bill Haley. Harry Rodger Webb, zo vond hij, deed het niet op platenhoesjes. Het gezin Webb was straat arm sinds het in 1948 gerepatri eerd was uit het zelfstandig ge worden India. „Mijn vader had vijf pond op zak. We hebben eerst een jaar bij mijn oma ge woond en daarna nog een jaar bij mijn tante. Daar kreeg ik er nog een zusje bij, zodat we met zijn zessen op één kamer woon den: toilet, woonkamer en slaapkamer in een ruimte. Mijn Cliff uit de tijd van de Young Ones. Cliff Richard, de Peter Pan van de popmuziek. Hij is zonder twijfel het braafste jongetje uit de rock 'n roll. Zijn Franse tegenvoeter Johnny Halliday, die het al net zo lang uit zingt als hij, zweert nog steeds bij drank en jeugdige blondines. Maar voor Cliff Richard geldt een andere drieëenheid dan seks, drngs en rock 'n' roll. Toen hij in 1966 tijdens een Billy Graham-campagne openbaar maakte dat hij een christen was, vreesden velen het einde van zijn carrière. De stroom hits die hij sinds 1958 had geleverd nam na die tijd inderdaad af, maar echt weg is Cliff nooit geweest. Veel van zijn loopbaan onttrok zich wel aan de waarneming van het Ne derlandse publiek, maar af en toe was er opeens weer een wereldhit, zoals 'Power to all our friends' in 1973, waarmee hij derde werd op het Eurovisie Songfestival. En in de jaren tachtig dook hij weer op met de acteurs uit de televisieserie 'The Young Ones', in een uitzinnige versie van zijn gelijknamige hit uit 1962. Zijn loopbaan is in Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland altijd doorgegaan. In Engeland speelt hij met veel succes in mu sicals als 'Time' en 'Heathcliff. Voor de concerten waarmee hij zijn veertigjarige artiestenjubileum viert stonden mensen dagenlang in de rij. Twintigmaal werd de Royal Albert Hall uitverkocht. En ook in Nederland heeft Cliff Richard, in 1995 geridderd wegens zijn verdiensten voor velerlei liefdadigheidsdoelen, nog steeds veel fans zoals afgelopen week bleek toen hij in Nederland was om zijn verza- mel-album '40 year? of hits in Holland' te promoten. [ATER Snel jver irtijen ichting i-eken roll, maar ouders moes! ®°P van me hebben toenfl Nee, slechte dingen heb gedaan, maar ze za^ als een rebel. Veel The Beatles, want nj kwam de koningin Het was een gewei mijn dromen kwamen lende meisjes bij de sh, geld stroomde binnen, een huis voor mijn een groter huis en tos zusters gingen trouwen ze een steuntje geven eigen huis te kopen. Ne er geen moeite mee geld om te gaan. Ik maar al te goed bewus waarde ervan. Ik mom maanden sparen voordn plaatje van Elvis kon kop „Nee, ik denk niet di ooit een gezin zal heb vind het prima om vrij zijn en te kunnen d wil. Ik hou van die Maar je weet natuurlij hoe het kan lopen. Vaal denken dat we het voor elkaar hebben, woi weer op zijn kop eerlijk gezegd denk"ik het er in zit. Ik heb se in trouwen." 'E i;ver h00ga, De 'bekering' van chard in 1966 baarde i j! zien. Toch was het nai een bekering, eerder dt van een groeiend relig sef. „Ik heb gemerkt dal enige is dat de moeiten het spirituele. Als ik ooi ren kreeg, zou ik ze da houden: jaag het na roem, fortuin, wees gen bitieus, haal uitje levem zit. Maar het enige dal j echt kan veranderen is b tuele." De roem, de aandacht tiestenbestaan, zou hij di ten kunnen? „Ik zou graag volroo Jver h zeggen en dat is makh noeg. Maar als me data werd afgepakt, zou ik ha lijk missen, ik zou medewd, voelen. Toch geloof ik ai yanu ten dat me dat niet zore gerefj{ Coby Protes de ove de Pk is niet quête. vader kon geen werk vinden, we leden echt armoede. Toen er ie mand van de gemeente langs kwam, was ze zo geschokt dat we een sociale woning kregen." Zijn carrière begon met een gitaar die zijn vader op afbeta ling had gekocht. Richard was toen zestien. „Binnen een jaar had ik mijn eerste plaatje ge maakt en ging ik optreden. Op mijn achttiende verjaardag was ik met mijn eerste tournee bezig en stond mijn plaat, 'Move it', op nummer twee. Het was een opwindende tijd. We introdu ceerden als eerste een Europees geluid. Daar ben ik nog steeds trots op." Daarmee bereidde Richard de weg voor The Beatles, die in het begin moesten opboksen tegen de hegemonie van Cliff en The Shadows. „John Lennon heeft eens in een interview gezegd dat The Beatles vanwege mij vertrokken uit Engeland. 'Cliff en The Shadows hadden alle troeven in handen', zei hij. En dat was ook zo. In het begin was ik een soort Elvis-imitatie en had ik een van de eerste vier- mans formaties in Europa. The Beatles hadden geen frontman, geen Elvis-figuur, ze waren ge woon vier muzikanten die zon gen. Ze moesten wachten tot dat populair werd. „Ik ben altijd beschouwd als het brave jochie van de rock 'n' gebeuren. Dus als ik mij ère kwijtraakte, zou iki ,jeni v iets anders vinden. Ik zo) ven dat God me in een richting stuurt.' recensie sabine van den berg Voorstelling. Symfonie 'Linzer' KV 425 en Vesperae de Dominica KV 321 van W A Mozart en Requiem opus 48 van G. Fauré door Christelijke Oratorium Vereniging Con Amore, een deel van het Aalsmeers Koor en het Tsjechisch conservatoriumor kest uit Teplice. Organist. Tijn van Eijk. Gastsolisten: Hanneke Kaasschieter, Sta- nislava Jirku, Jaroslav Kovacs, Charles van Tassel. Dirigenten: Jan Valta en Piet Kiel jr Gehoord 17 april, Pieterskerk, Leiden. Met de partituur in de hand en een corsage op de borst zong Con Amore een avond vol. Het programma bestond uit com posities van Mozart en één van de populairste werken van Ga briel Fauré: het Requiem. Met zo'n toegankelijk programma koos het koor een veilige koers. Een Tsjechisch conservatori umorkest was speciaal voor de uitvoering naar de Pieterskerk 'overgevlogen' omdat Con Amore en het Aalsmeers Koor afgelopen herfst Teplice be zochten. Bij dit diverse gezel schap voegden zich nog vier zangers en de avond kon niet meer stuk. De koorpartijen klonken har monieus en evenwichtig. Zuch tende violen geleid door een prachtige eerste violist tilden het Requiem als lijkdragers de kist. Sopraan Hanneke Kaas- schieter zong ingetogen en bas Charles van Tassel zond de psalmen overtuigend de kerk in. Waxinelichtjes flakkerden rond de kerkzuilen en op de tweede rij kraste een vulpotlood toen iemand de dirigent wilde schetsen. Internationale ingre diënten maakten deze sfeervolle avond het luisteren waard. ,,U spreekt met mevrouw Bolten. Ik ben di recteur van De Lakenhal. Een aantal kun stenaars heeft het museum bezet. Ik krijg ze er niet uit. Wilt u zo snel mogelijk komen?" De bezetting van het museum, vorige week, was al zo'n twee uur oud toen het geduld van Jetteke Bolten opraakte en zij de politie waarschuwde. „Aan de Oude Singel", hoor de ik Bolten antwoorden op de vraag waar De Lakenhal is. „Het is een museum", voegde ze er nog aan toe. Ik weet niet wie er bij de Leidse politie aan de telefoon zit, maar het slimme zusje van Tineke de Nooy kan het niet zijn, want als ze aan de Langegracht het woord 'laken' horen denken ze kennelijk met een filiaal van het Leids Matrassenhuis van doen te hebben. Enfin, na haar alarmerende telefoontje snelde directeur Bolten naar buiten om de politie op te vangen. Per slot van rekening ligt het bureau aan de Langegracht, op nog geen drie minuten afstand van het muse um. Maar het leek wel of de Leidse politie met de vertraagde intercity uit Maastricht moest komen, want na een kwartier was er nog geen diender te bekennen. De Laken hal herbergt voor honderden miljoenen aan kunst en actievoerders hadden zich in de oude schilderijenzaal onder 'Het laatste oordeel' van Lucas van Leyden neergevleid, maar kennelijk wil dat niet zeggen dat er bij de politie een kaarsje gaat branden. Nog maar eens gebeld. „Met mevrouw Bol ten... Ik zit echt riiet deze mensen in mijn maag... De Lakenhal... aan de Oude Singel... U moet echt haast maken." Om een lang verhaal kort te maken: na veertig minuten stonden zowaar twee veldwachters voor de deur. Een van hen, legde Bolten uit wat de procedure was. Dat ging heel jofel allemaal, alsof hij het tegen een juffrouw had die de ranja uitserveert. U weet wel, op zo'n toon tje waarop ze in Eigen Huis Tuin vertellen hoe je de tuin winterklaar moet maken. De dag er op, toen actièvoerders bij McDo- recensie ruud buurman De Waker, De Slaper De Dromer; Youp van 't Hek. 'De Waker, De Slaper De Dromer' is de titel van het nieuwe programma van Ne derlands meest succesvolle cabaretier Youp van 't Hek. Behalve dat De Waker, Slaper en Dromer drie dijken achter de Hondsbossche Zeewering zijn, zijn het ook de respectievelijke bijnamen van de drie stichters (Pim, Jaap en Youp) van het stu dentenhuis de Ouwe Schuit, zo bol van idealen dat het c.ement in de jaren zeven tig er bijna uit de voegen sprong. Maar tus sen 1998 en 1973 zitten 25 jaren. Jaren waarin, zo vertelt Van 't Hek in twee uur tijd, de zeven jongens mannen zijn gewor den. En er valt weinig meer te lachen nu. De dromer zingt dat hij never nooit in Waddinxveen of Nieuwegein terecht wil komen, maar zijn vrienden van weleer zijn er apotheker of wonen er schathemeltje- rijk. Hijzelf wil dat allemaal niet, hij zit nog te miezemauzen in zijn 'Ouwe Schuit', dat hij tot zijn eigen 'Madurodam' heeft ge maakt. De hedendaagse werkelijkheid, hoe vervelend en bittere trekjes die ook heeft, gaat er volledig aan hem voorbij. Per fax laat zijn rijkste ex-huisvriend Jaap, met de bijnaam 'de slaper', hem dan we ten dat hij 'de Ouwe Schuit' heeft ver kocht De dromer had altijd de illusie dat Jaap, slapend rijk geworden, dit bolwerk ooit uit puur idealistische motieven had gekocht, om de idealen en dromen levend te houden. Maar Youp weet nu dat het over is, dat de boel uit elkaar is gespat. Plat winstbejag maakt een einde aan het laatste ideaal uit 1973 dat nog niet was verraden. Alles wat nep is, is Van 't Hek een gruwel. Ook in dit programma, de opvolger van het fabuleuze 'Scherven' trekt hij van leer tegen het verdwijnen van de eerlijkheid zodra geld en modegrillen om de hoek ko men kijken. 'Scherven' overtuigde volop omdat Van 't Hek het thema zo verschrik kelijk herkenbaar had uitgewerkt en hij zijnj ni( ook zo dichtbij zichzelf en bleef. Het thema waaraan Van 't Hek zij product heeft opgehangen is niet st als de verbindingen zwak zijn, is meestal ook niet van solide kwalilei geldt met name voor een deel van d pen. Natuurlijk, Van 't Hek is ook nu vei kelijk leuk als hij de hedendaagse i de zaal in spuugt en als hij niet ge respons krijgt uit die zaal. Of als hij i pons zelf verzint, om er vervolgen 'tuthola' op de eerste rij mee te 'rijke lui' zitten weer vooraan en zi volop de klos, de 'wijven' worden ruim in de zeik genomen. Alles wat het verdient krijgt wel en in die zin is het de ouwe Youp Hek die er staat. Professioneel u werk, maar zonder erg sterke li weinig verrassend. De zalen zulk goed tot april volgend jaar uitverkod maar van 'De Waker, De Slaper &D mer' lig je niet lang wakker. In My Achtei |umei mat voortk motie' hindei de dat zij den. liet 1 waard niet i: liny L FOTO TACO VAN DER EB nalds dreigde een hamburger aan stukken te snijden, had zich weldra een politie macht gevormd om dit culturele bolwerk te beschermen. We weten dat de mayonaise cultuur hoog staat aangeschreven bij het gemeentebestuur, en dat schept verplich tingen. Ter verdediging van de 'lijfwachten' van Ro nald McDonald zou je kunnen zeggen dat de actievoerende kunstenaars natuurlijk geen vlieg kwaad deden. Een wat verlaat museumbezoek is toch geen vergrijp waar voor onverwijld een blik agenten open moet. Bovendien wordt het tijd dat De La kenhal zich eens wat meer aantrekt van de 24-uurseconomie. Toch kan ik me nauwelijks voorstellen dat een dergelijke gedachtenstroom onder de blauwe petten op gang is gekomen. De poli tie kon simpelweg niet weten dat de kun stenaars louter goede bedoelingen hadden met het museum aan de Oude Singel, per slot van rekening is er maar een gek en een aardappelschilmesje nodig om de grootste schade aan te richten. En Bolten had er echt genoeg van. Ze was uitgepraat, ze wilde naar huis, het alarmsys teem moest worden ingeschakeld omdat de verzekering anders geen schade vergoedt en de actievoerders raakten onderling steeds meer verdeeld over de te voeren stra tegie. En interne verdeeldheid kan bloed link zijn. Een van hen riep al dat het de hoogste tijd werd voor een statement en een ander maakte al een overmoedig huppeltje door de schilderijenzaal. „We halen alle ou de kunst van de muren, leggen die op de grond en hangen er de onze voor in de plaats." De anderen schrokken zich natuurlijk hele maal wild van dit voorstel. Tja, de jaren ne gentig zijn de jaren zeventig niet. En toch, Bolten had alle reden om de politie erbij te halen. Slecht voorbereide acties, zijn de ge vaarlijkste. Als u het mij vraagt staat de di recteur van De Lakenhal nog maar een ding te doen wil ze serieus genomen worden door politie en politiek: hamburgers gaan verkopen. jan rusdam/wim koevoet amsterdam hans visser Voor de Indische schilderkunst heeft nooit veel belangstelling bestaan. Maar inmiddels betaalt de Indonesische nouveau riche vermogens voor werk dat een halve eeuw geleden nog schier onverkoopbaar was. Een ont wikkeling die een bijzonder licht werpt op de expositie 'In- dië ingelijst', een ruime keuze uit de collectie Indische schil derkunst van het Amsterdamse Tropenmuseum, die daar tot en met 3 januari is te zien. De collectie omvat 200 schil derijen en 2000 prenten en is daarmee een van 's werelds be langrijkste verzamelingen kolo niale schilderkunst. Talloze Ne derlandse schilders hebben sinds de zeventiende eeuw ge probeerd Indië in beeld te bren gen, soms op indrukwekkende wijze. De eerste drie eeuwen ging het de schilders van Indië blijk baar puur om het tonen van die Indische wereld. Pas in de vori ge eeuw, als de fotografie die taak overneemt, gaan kunste naars zich vrij ontwikkelen. Dan ontstaat het werk van Israels en Bonnet, Hofker, Spies, Le Mayeur en Meier. Maar het mu seum, opgericht in de negen tiende eeuw, bleef toch nog lang schilderijen als illustratie gebruiken. Blijkbaar gaven de kleurige doeken toch een leven diger beeld van Indië dan de zwart/wit fotografieën. De schilderkunst zoals die hier wordt getoond, is een bij uitstek westerse traditie. Indo nesië heeft geen schilders voort gebracht die in die stijl hebben gewerkt. Een uitzondering is de negentiende-eeuwse Raden Sa- leh, zoon van een regent en op gegroeid onder Nederlandse in vloed. Pas na 1945, met het pro clameren van de onafhankelijk heid, begonnen ook Indonesi sche schilders zich te ontwikke len. Schilders als Dezentjé, Dake en Van der Does, waren beken de scheppers van zoete plaatjes, de Mooi Indiëstijl: landschapjes met een riviertje, sawahs met een boertje onder de palmen en een rokende vulkaan op de ach tergrond. Helaas, hoe gewild hun werk ook was, in Neder land brachten die doekjes na de oorlog op veilingen hooguit een tientje op. Pas de laatste tijd stijgen ook die weer fors in waarde. Indische schilderkunst vindt nu vooral aftrek in Singapore. Rijke Indonesiërs verdringen zich daar om op vei lingen voor een Raden Saleh een miljoen gulden neertellen. Indië ingelijst, vier eeuwen schilderkunst in Nederlands- Indië, Tropenmuseum, Am sterdam. T/m 3 januari. Cata logus: f79,-. Hofdanseres Serimpi Djokjkarta, een olieverfschilderij van J.CaW te zien op de tentoonstelling 'Indië ingelijst' in het Tropenmusea fOf Cabii peii

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18