Voorschotense helpt 'oude' dromers over drempel rote Polder blijft mogelijke bouwlocatie' dool™06 verrast Valkenburgers: liever een vliegveld dan een woonwijk TBS geëist tegen Leidenaar voor aanzetten tot moord Va ommezwaai Leiden Regio AUTO RIALT0 Bijzondere zitting in Endegeest OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS n 2h FOTO HENK BOUWMAN rakken hebben langste tijd gehad Het bouwsel stond ooit op het werkeiland ter zee Neeltje „kreeg vervolgens een tweede leven als studentenhuis, moet binnenkort toch echt het veld ruimen. De studenten laan de Oude Rijnsburgerweg is dan ook versleten. Een iets >rop gelegen barak staat ook op de nominatie om te worden jderd. ,,Er is op het moment minder druk op de kamer- itdan toen we het gebouw lieten plaatsen", zegt N. Stikkel- ivan de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS). „En ruimte genoeg hebt, haal je de minste kwaliteit het eerst 'Al eerder verwijderde de SLS houten noodgebouwen van idse Klikspaanweg en het eveneens in Leiden gelegen Fla- id. De Barakken, zoals het complex in de studentenwereld genoemd, hebben sowieso hun langste tijd gehad. Begin nde eeuw moet het wooncomplex in zijn geheel weg, om 5 te maken voor een bedrijventerrein. „Formeel hebben we yS. 109 het recht om daar te blijven", zegt Stikkelorum. „Maar S is best bereid eerder weg te gaan. Vooralsnog gaan we er- lit dat we het dorpje in 2003 leeg hebben." ding inzamelen in Leiderdorp dorp» Leiderdorpers die kleding, schoenen of dekens over apk en, kunnen die vandaag brengen naar de Dorpskerk aan de dstraat, de Menswording aan de Gallaslaan of de Schep- kerk aan de Van Poelgeestlaan. Van 9.30 tot 12.00 uur staan vrijwilligers klaar om de spullen in ontvangst te nemen. De n8 's bedoeld voor mensen in nood in de Derde Wereld en Europa. If CL alsp jwilligers gezocht voor kinderweek lONv!; QHD. De organisatoren van de Warmondse 'kindervakan- jringski «k' zijn op zoek naar vrijwilligers. Titel van de twaalfde kin- y®!k®! ikantieweek is 'Hand in hand door avonturenland'. De va- '40142 „..„„I, wo evveek wordt van 10 ti met 14 augustus gehouden op Mo Hand Koudenhoorn en is bedoeld voor kinderen van 4 tot et 13 jaar. Vrijwilligers kunnen zich aanmelden bij Ineke Ki- 'c; 3011696), Ronald Kaandorp (3011202) of Arjennen van •ren (3012287). g. '93. ute bussen 42 en 50 gewijzigd -h/REGioDe route van de bussen 42 en 50 is van 20 tot en 29 april gewijzigd in verband met asfalteringswerkzaamhe- >p de Warmonderweg. De haltes Warmonderweg, Mare- Abtspoeiweg (alleen 42), Hazeboslaan (alleen 42) en Aert Jeslaan (alleen 42) komen tijdelijk te vervallen. Rechtbankpresident J. Holtrop kan terugkijken een gedenkwaardige dag. Zijn rechtbank was gisteren met advocaten, officier van justitie, grif fier en al in Oegstgeest, om in psychiatrisch zie kenhuis Endegeest recht te spreken. De geïm proviseerde zitting was nodig omdat de verdach te om wie het allemaal ging een psychiatrische patiënt is, die niet in staat is om zelf naar Den Haag te komen. De berechting van de patiënt was op zichzelf al een unicum: niet vaak komt het voor dat de strafrechter zich bemoeit met zaken die zich bin- de muren van Endegeest afspelen. „Het is eens goed als je als rechtbank ook eens het Paleis van Justitie in Den Haag verlaat", zei de edelachtbare al eerder. En daar was wel degelijk reden toe, betoogde de officier van justitie gisteren in Endegeest. In april vorig jaar duwde een bewoner van Ende geest een gehandicapte medepatiënt met rol stoel en al de sloot bij kasteel Endegeest in. Het slachtoffer raakte onderkoeld, maar kon in het ziekenhuis worden gered. Een in Leiden wonen de geesteszieke man, de verdachte die gisteren moest voorkomen, zou de bewoner tot zijn actie hebben aangezet. Hij zou de dader zelfs geld hebben beloofd. „Ik kan deze zaak niet over mijn kant laten gaan", zei de officier van justitie gistermiddag. „Ik sta voor een stukje beveiliging van de maat schappij. En uit de rapporten blijkt dat er kans is op herhaling. De officier achtte bewezen dat de verdachte de Endegeestenaar heeft aangezet tot een moordpoging, en wil dat hij wordt opgeno men in een TBS-kliniek. „Voor minimaal twee jaar." De advocaat van de Leidenaar zag zo'n straf echter helemaal niet zitten. „Het hele geval be rust op een enorm misverstand. Mijn cliënt wilde het slachtoffer alleen maar een nat pak bezorgen. Hij had net zo goed kunnen zeggen: bind 'm vast aan een raket en stuur hem naar de maan. Op name in een TBS-kliniek zou heel kwalijk zijn voor de geestestoestand van mijn cliënt. De spanning van deze hele rechtszaak was al een straf op zich." De advocaat wil dat de verdachte hooguit een voorwaardelijke straf krijgt. De verdachte zelf zei dat hij absoluut onschul dig was. „Ik heb dit echt niet gewild. Ik heb al leen maar tegen mijn vriend gezegd: je zou die man eens een emmer water over z'n hoofd moe ten gooien. Dat ik hem geld heb toegezegd, klopt wel. Maar dat was alleen maar bedoeld voor zijn verdediging tijdens deze rechtszaak. Het was na melijk duidelijk dat hij het slachtoffer in de gracht wilde gooien. Terwijl ik steeds zei: doe het alsjeblieft niet." Tegen de Endegeest-bewoner die de rolstoeler het water in duwde eiste de officier van justitie al eerder een jaar gedwongen opname. De rechter doet op 21 en 29 april uitspraak over de twee za ken. Hoop voor vastgeroeste veertiger VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Veertigplussers hebben nog zo'n vijfentwintig jaar werken voor de boeg, maar blijven die tijd vaak plakken achter hun ei gen bureautje. Bij de werkgever voor wie ze al jaren werken. On dertussen lonkt die jeugd droom. Die wereldreis, dat boek schrijven of toch die ene studie volgen. „Dan is het helaas zo dat ze denken: 'Ik ben al wat ouder, ik moet me maar een beetje koest houden. Ik word tenslotte snel ler moe dan jongeren. Ik kan maar beter hier blijven zitten.' Dat soort vooroordelen. Maar 'je uitgeblust voelen' heeft er juist vaak mee te maken dat mensen al jaren op dezelfde plek zitten. Dat komt niet door de ouderdom." Aan het woord is de Voor schotense Hannie van Dijk (55). Zij is directeur van het 'Instituut voor Communicatie en Loop baanbeleid' en bemiddelt voor veertigplussers die alsnog die gedroomde, andere baan zoe ken. „Waarbij je wel moet kij ken of die dromen serieus zijn. Je kan natuurlijk wel Beatrix willen worden. Dan had je ge woon een andere vader hebben, zeg ik altijd. Maar als de droomwens serieus is, moet je die ook serieus overwegen." Bijna als een vrouwelijke Emiel Ratelband duikt ze boven op de 'oudere werkzoekenden' die zich bij haar instituut mel den. Zij volgde namelijk dezelf de studie - neurolinguïstisch programmeren - als de bekende goeroe van het positieve den ken. „Als je de veertig bent ge passeerd is het juist een mooi moment om je positie te her overwegen. Wij kijken daarbij specifiek naar wat mensen kun nen, en wülen. Niet of ze oud, jong, lang, klein, dik of dun zijn." Uitrafelen Ervaring voor die bemiddeling heeft ze voldoende opgedaan. Zij was jarenlang directeur van de Vrouw-en-Werkwinkel in de Rijnstreek (Leiden-Lisse-Al- phen). In die tijd 'coachte' Van Dijk bijvoorbeeld veel herintre dende vrouwen. „Die ervaring helpt me nu. Ik ondervraag de veertigers echt over hun dro men. Uitrafelen welke conse quenties dat doel kan hebben. Als je dan na een tijd pas con cludeert: die droom is niet haal baar... Oké. Mensen zeggen Hannie van Dijk: Je uitgeblust voelen komt niet door de ouderdom.". FOTO HIELCO KUtPERS echter meestal al snel 'dat kan die wens doen. Als je er niets ik niet'. Maar je moet wat met mee doet blijft het voor de rest van je leven de vraag of je het kén. En dat is zonde. Overigens moet je niet denken dat ik een therapeut, of een hulpverlener ben. Ik breng structuur aan in wensen en haal naar boven wat mensen écht willen." Dat hele verhaal over de juiste keuze maken geldt op zich voor alle leeftijdsgroepen. Maar bij veertigers speelt nog een nij pend probleem mee: de mid lifecrisis. „Daar heeft het veel mee te maken. In die periode vraag je je af: 'Is dit nou wat ik wil met de rest mijn leven?' De uitkomst daarvan kan je wel ontkennen... Maar ik probeer die mensen over de grens heen te trekken en ze dwingen er be wust over na te denken." Bij de veertigplussers gaat het er dan ten eerste om dat andere problemen die ten grondslag liggen aan de wens om 'iets an ders te gaan doen' worden uit gesloten. Er kan bijvoorbeeld een conflict op het werk zijn. „Dat merk je vooral in de ge zondheidszorg. Die mensen wil len toch "het liefst in die sector blijven werken als je daarover doorvraagt. Zij zijn alleen onte vreden." Van Dijk benadrukt daarnaast vooral bij werkgevers dat nieu we, maar oudere werknemers zeker 'positieve kanten' hebben. „Ouderen zijn vaak heel betrok ken bij hun bedrijf, geïnteres seerd en gemotiveerd. Alleen kijken ze niet zo snel meer om hun heen. Die gaan niet meer shoppen op de arbeidsmarkt." Na het intakegesprek kan het zijn dat de 'sollicitanten' ook in groepen moeten werken. „Ia, in groepjes van zes waarin je bij voorbeeld een presentatie moet houden. Het is een beetje op school zitten, in een klasje." Met veel genoegen denkt Van Dijk terug aan die ontevreden boekhouder die zich bij haar meldde omdat hij eigenlijk een kringloopwinkel wilde begin nen. Na uitgebreid onderzoek kwam hij er achter dat hij die prangende wens rustig naast zijn werk kon vervullen. „Hij besloot toen om af en toe met zijn spulletjes op de markt te staan. Zo'n zoektocht hoeft dus niet altijd een ommezwaai te beteken. Als je op die leeftijd maar goed nagaat wat je wil. Dan kan je ook geen spijt krij gen als het te laat is." Estate )tgrondbezitter Amvest na besluit over Valkenburg: 99 jq "1 J 750 oeterwoudse Grote Polder is nog steeds in zicht als bouwlocatie voor de Leidse regio. Dat meent Idvoerder Bruintjes van een van de twee grootgrond- Iers in de polder, projectontwikkelaar Amvest. Dat 71-5769 abinet zich sinds donderdagavond niet meer verzet vliegkamp Valkenburg als de plek waar de Leidse ngzoekenden terecht kunnen, betekent volgens hem n koppf ,jet dat ten koste gaat van de Grote Polder als IWijk. Dsl WOUDE M-BEEK gaan", volgens Bruintjes. Hij is er zelfs van overtuigd dat de Honofcikt dat het aanwijzen van keuze voor Valkenburg geen en- ret' iburg ten koste gaat van kele vertraging oplevert voor Polder als bouwplek. U bebouwing van de Grote Polder Jaar echter niet van uit- na het jaar 2005. „De wereld 7362. verandert heus niet ineens na een paar woorden van me vrouw De Boer", zegt de woord voerder. Hij gokt daarbij op een nieuwe minister van VROM die de Grote Polder wél aanwijst als de nieuwe woonwijk voor de Leidse regio. Ondertussen jubelt Zoeter- woude sinds het grote nieuws van donderdag om het behoud van de groene Grote Polder. Dertig jaar lang zette de regio, en hogere overheden, Zoeter- woude onder druk om de witte vlag van overgave van de groe ne Grote Polder te wapperen. Maar sinds de uitlatingen van minister De Boer kan wat de Zoeterwoudenaar betreft de driekleur hoog in de mast. Wethouder S. Stuijt (Progres sief Zoeterwoude) liet vrijdag ochtend meteen na het lezen van het grote nieuws een 'ge lukstelegram' verzenden naar de media. „We zijn dik tevreden met de uitspraak van mevrouw De Boer. We hadden het goede nieuws over vliegkamp Valken burg wel gehoopt, maar eerlijk gezegd niet echt verwacht", vol gens Stuijt. De wethouder ruimtelijke or dening is het wel met Bruintjes eens dat de Grote Polder nog Iet zijn bijna altijd nde mensen die voor Jt voetlicht treden, igd of ongevraagd. In tegen Een krijgen linder bekende {enoten de kans ziph •fileren voor een wat groter publiek. Gerard Kuipers d: 46 ie/beroep: voorzitter car- svereniging de Billen- rs; ziekenverzorgende in eghuis Mariënhaven rlijke staat: gehuwd, drie en plaats: Warmond bent u bang voor? voor de duvel niet bang. Warmonderzou u een villen geven? er eigenlijk twee die ik itje zou willen geven, aan Ted van Rijn, die bij ddraverij zit en bij de car- vereniging. Een stille wer- ar je op kunt bouwen. De egaat naar Jaap de Vet- f voorzitter van muziek- eelvereniging St. Matthi- doet een heleboel voor zeker, na die in 't Trefpunt. Ik weet dat lanks de moeilijkheden houders er onder zet. muw drijfveer? zo positief mogelijk steeds in beeld is als bouwloca tie. „De vlag kan hier uit omdat er voorlopig geen woningen in de polder komen. Maar er wordt nog een studie gedaan naar de behoefte aan bedrijfs terreinen in de regio. De Kamer van Koophandel en werkgevers organisaties hebben de Grote Polder als locatie daarvoor aan gewezen. Dus we zijn nog niet van de dreiging af. Maar de druk is wel een stuk minder ge worden." Stuijt blijft door die dreiging ook aan het 'rampenplan' vast houden dat de gemeente in de ijskast heeft gelegd. In dat 'pro- CZ^OJ S^cmcxr' Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -5417 493 tocol' is geregeld dat éls de Gro te Polder wordt aangewezen als bouwlocatie, de gemeente die wijk gaat inrichten in samen spraak met de grondbezitters in de polder, Amvest en project ontwikkelaar Bouwfonds. Volgens M. Ate§, CDA-fractie- voorzitter in Zoeterwoude, is zelfs dat nu volledig overbodig geworden. Zij denkt dat de drei ging van bebouwing van het stukje Groene Hart zo goed als van de baan is. Ate§ vindt dat Stuijt het 'protocol' nu maar moet verscheuren. De stichting Grote Polder Groene Hart heeft ook verheugd gereageerd op de uitkomst van het Tweede Kamerdebat van donderdag. De club ontstond vorig jaar als tegenstander van de 'bouwlobby', maar blijft met het wegvallen van dreiging daarvan toch bestaan. „Onze taken om het landschap te ver dedigen blijven belangrijk. En we kunnen zonder de bedrei ging van oprukkende woning bouw wat meer gaan genieten van de Zoeterwoudse polders, in plaats van er steeds voor te moeten vechten", volgens be stuurslid M. Mijs van de stich ting. DEN HAAG/VALKENBURG ERIC DE JAGER De provincie Zuid-Holland weet nog niet goed raad met de ommezwaai die minister De Boer van ruimtelijke orde ning donderdagavond maakte over Marinevliegkamp Valken burg. Zij gaf haar verzet tegen bebouwing van het vliegveld plotseling op. Tot voor kort verklaarde het kabinet de mo tie over bebouwing niet uit te voeren. Naar een woordvoer der van het ministerie nu meldt, was die keuze niet mo gelijk. Over de woningbouw is nog geen definitieve beslissing ge nomen. Vlak nadat De Boer toch voor de motie was ge zwicht, schoof het kabinet de nota over het toekomstig bouwbeleid voor zich uit. In de Kamer dreigde zich name lijk een meerderheid af te te kenen tegen het pakket omdat er volgens partijen in totaal te weinig woningen in Nederland komen. Omdat de beslissing is uit gesteld, wil de provincie voor alsnog geen standpunt inne men. „De situatie is te com plex om nu te reageren", zegt woordvoerder J. de Jong van de provincie. De jubelstem ming die in Leiden heerst over de aanwijzing van Valkerhout als bouwlocatie, kan de pro vincie nog niet op haar waarde schatten. „Ondanks de 'glori euze' reactie van Leiden, is er volgens ons nog niets be krachtigd. Dat blijft merkwaar dig. Wij stellen ons commen taar uit tot dinsdag", aldus de woordvoerder. Volgens het ministerie van VROM moest De Boer wel toe geven aan de Kamermeerder heid die vóór bouwen op het vliegkamp stemde. „Het was een zogenaamde 'amenderen de motie'. Die mag de minis ter niet naast zich neerleggen. Als zo'n motie voldoende steun krijgt, moet zij gehono reerd worden", zegt èen voor lichter van het ministerie. De Boer had dus geen andere keuze dan haar opstelling over Valkenburg te wijzigen. Door de stemming over de bouwno- ta op het bord van het volgen de kabinet te leggen, stelt zij een echt besluit over de toe komst van vliegveld Valken burg toch nog voor onbepaal de tijd uit. VALKENBURG JOB DE KRUIFF zien en wat kunnen betekenen voor anderen. Mensen geregeld onder een hart onder de riem kunnen steken. Wat is in Warmond niet goed Qua verkeerszaken blijf ik het stukje Herenweg tussen het via duct en kruidenier Van Dam te smal vinden. Het is er gevaarlijk voor fietsers. Verder kom ik niet zo snel op iets. Ik hoop alleen wel dat de nieuwe gemeenteraad zorgt dat 't goed geregeld blijft. Ik heb daar een beetje mijn twijfels Wie is uw held? Mijn vrouw, want ik doe vrij veel buiten het gezin om. Zij is dé manager in huis. En in wat ik doe staat zij volledig achter me. ze geeft me de ruimte. Wat is uw slechtste eigenschap? Ik vind het eigenlijk geen slech te eigenschap, maar aan ande ren merk ik dat ze het wel een slechte eigenschap vinden: dat ik nogal vaak voor mijn gevoel uitkom. Als me iets niet bevalt zeg ik het recht voor zijn raap. Ik moet wat vaker nadenken voor ik wat zeg. En roken. Bent u een feestneus? Ja. Ik hou van feesten en van het organiseren van feesten. Ik was onlangs 25 jaar in dienst bij Mariënhaven en er was een grandioos feest voor me georga niseerd. Hartstikke leuk. Ik hou van plezier, er zijn al ge- Watzou u nooit doen, ook al zou u er een ton mee kunnen verdienen? Stemmen op Janmaat. Nog niet voor een miljoen. Noem drie 'karaktereigenschap pen'van Warmond. Sociale controle, knus, ons- kent-ons. Bent u een tevreden mens? Er kunnen altijd dingen beter. In principe ben ik tevreden, maar ik streef toch naar het ide ale, ook al zul je dat nooit berei ken. Tekst:Ema Straatsma „Je kan beter tegen een vliegveld aankijken dan tegen een woonwijk." „Het is hartstikke leuk, ik zwaai elke zaterdag naar Alexander met zijn moeders vliegtuig." „Leiden heeft er niets over te zeggen." De geluiden 'op straat' zijn duidelijk: in heel Valkenburg is geen voorstander te vin den van sluiting en bebouwing van het vliegveld. Ja, een enkeling. Maar die blijkt dan uit Voorschoten te komen. En hij dacht dat het om een handtekeningenactie tegen het vliegveld ging. Maar bij nader inzien zou het misschien toch wel jammer zijn. „Mijn oom heeft er nog gevlogen." „Zie je wel", zegt fietsenmaker J. van den Berg. „Er gaat ook nog een stukje nostalgie verloren. Het zou eeuwig zonde zijn. Als je het eenmaal bebouwt, kun je nooit meer te rug. En als je dan hoort dat ze in Ypenburg straks een paar duizend huizen over heb ben!" Van hem hoeft het dus niet zo nodig. ,,Als je ziet wat er al is geïnvesteerd. Ik ge loof nooit dat ze het vliegveld voor 175 mil joen kunnen verplaatsen." De extra klandizie vanuit de eventuele nieuwe woonwijk kan hem ook niet van ge dachten doen veranderen. „Ik ben 61. Moet ik het daarvoor doen?" En bovenal: „Valkenburgers passen niet bij Leidenaren. Dat is sociaal een heel ander volk. Nee, dan Katwijkers. Als hier een huis te koop staat, gaat het acht van de tien keer naar Katwij kers." Trots In de slagerij van Cees Timmers klinken vergelijkbare geluiden. A. Ouwersloot zou sluiting van het vliegkamp 'gelul' vinden. „Ik ben er trots op. En éls het vliegveld weg gaat, is het land in de eerste plaats voor Val kenburg. Katwijk mag erin, maar Leiden mag van mij wegblijven." Zo kijkt ook slager Timmers er zelf tegen aan, al kan hij nog wel lachen om 'het ge sprek van de dag'. „Wij willen Leiden niet annexeren. Dan zou de OZB omhooggaan." Hij vreest bovendien 'al het groen, nou ja, dat beetje groen dat we nog hebben' kwijt te raken. „Het vliegveld geeft Valkenburgers een 'ruimtelijk gevoel'. Je gaat heel be nauwd leven als dat wordt volgebouwd." Eén van zijn leveranciers, D. Hoogeveen heeft dan al zijn bezorgdheid geuit over de infrastructuur rond de nieuwe wijk. „Ik sta nu al elke dag in de file als ik van Noordwijk naar Den Haag moet. Er zijn veel te weinig wegen." 'Laat Leiden de andere kant op gaan', roept dan ook de een na de ander. Maar daar denkt A. Kingmans genuanceerder over. „Ik zou het ook zonde vinden als die polder bij Zoeterwoude verdwijnt." Zij kijkt bovendien al vele jaren verder. „Waar wil Leiden heen als het straks hier ook weer vol is?" Ondanks alles: speciaal voor Leidenaars die hun zinnen toch op een huis in Valken burg hebben gezet, zijn vandaag drie kogel biefstukken een tientje. „Kunnen ze vast een voorproefje krijgen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17