Vrouwelijke starters kampen nog vaak met vooroordelen Leiden Regio ?ek TADSGEZICHT )ure problemen bij Euiveringsinstallatie LHOLLAND Schrijvende lezers Vergelijking migranten toen en nu gaat mank (1) Vergelijking migranten toen en nu gaat mank (2) Maarten 't Hart kan maar beter aan zichzelf twijfelen fERDAG 18 APRIL 1998 n deze iver- ;nera- i. „Ik enke- ie van an mei itzo Laten nom is wee; en het be een Dp, een )r-op e te om- iis, dari .We nen dgaa anden. innen het ;en var Rieu, werd :r zo ïente die re- ia, ha. ogewoerd 117, zaterdag 15.00 uur. FOTO JAN SCHEERDER e zuiveringsinstallatie aan de oorschoterweg in Zuid-West aan een grote reparatie toe. Inderzoek heeft uitgewezen- at het beton dat bij de con- nictie van de nabezinktanks gebruikt, van een dusdanig lechte kwaliteit is dat delen van loslaten. Het Hoog- eemraadschap van Rijnland chat de schade op een half ïiljoen gulden. De aannemer ie de werkzaamheden een aar jaar geleden uitvoerde, is imiddels aansprakelijk ge- een eerste inspectie, in 994, bleek al dat de kwaliteit an het beton in een van de er tanks niet helemaal in or- was. Destijds werd echter Bloten het beton niet te ver- tgen, omdat er geen grote iblemen werden verwacht, lij de installatie in Zuid- West wordt afvalwater gezui verd, onder meer met behulp van zogeheten slibcentrifuges. Door de hoge Snelheid waar mee deze ronddraaien, blijft het zwaardere slib (de veront reiniging) achter en wordt het water naar buiten geslingerd. Het slib wordt uiteindelijk ver brand in Dordrecht. In 1995 moest een van de slibcentrifuges uit bedrijf wor den genomen, omdat die niet effectief meer werkte. Het bleek dat de wanden ervan sterk waren afgesleten. Een verband met het beton werd toen nog niet gelegd. Toen zich later soortgelijke proble men voordeden met een twee de centrifuge, werd het pro bleem duidelijker. Stukjes los gelaten beton blijken samen met het slib in de slibcentrifu ges terecht te komen. De wan den daarvan slijten daarom sterk. Bijeenkomst moet kloof tussen vrouw en banken dichten PCASSET lezen, si ig van hrt iladopgd e 0486-49 Het Holland Casino in Scheveningen swingt, zeker op 23 april tijdens de American Night. Want vanaf 20.00 uur waant u zich aan de andere kant van de oceaan: met optredens van o.a. Marilyn Monroe, Elvis Presley en The Blues Brothers, real American food en gratis popcorn en een softdrink voor iedere bezoeker. En de finale van het Caribbean Stud Poker Spektakel met kans op een reis naar Las Vegas! Wie weet maakt u kans op een prijs uit de Cash Cube. Don't miss the American Night. +40LLAND^r. 'castnö" Een mooie gelegenheid om uit te gaan. Holland Casino Scheveningen, Kurhausweg 1, tel. 070 - 306 77 77. LEIDEN DORITH LIGTVOET Wie een eigen bedrijf wil begin nen, moet tachtig uur per week werken. De nieuwbakken on dernemer moet natuurlijk de nodige risico's durven nemen en bereid zijn huis en haard in te zetten om een lening van de bank te bemachtigen. En wat ook belangrijk is: hij moet zelf vertrouwen uitstralen, heel veel .zelfvertrouwen. Want dat zijn de starters die het straks gaan maken. Dergelijke vooroordelen lei den een hardnekkig bestaan. Niet in de laatste plaats in de bankwereld, waar de onderne mer die een eigen bedrijf wil be ginnen aanklopt voor een le ning. .Juist vrouwelijke starters komen door dit stereotiepe beeld in de problemen, terwijl niet is bewezen dat vrouwelijke starters slechter presteren dan mannelijke", zegt Elsbeth de Vogel, projectmedewerkster bij het Midden- en Klein Bedrijf- Nederland (MKB). Vrouwen voldoen meestal niet aan bovenstaande om schrijvingvan de 'ideale starter'. Ze beginnen vaak in deeltijd met een eigen bedrijf en gebrui ken de huiskamer als werkruim te. Ze zijn over het algemeen ook wat voorzichtiger dan man nelijke starters, is de ervaring van De Vogel. „Ze hoeven niet per se binnen een jaar een dure BMW te hebben of een omzet die reikt tot de hemel. Pas als hun onderneming goed begint te draaien zoeken ze echte be drijfsruimte." Het is niet bewezen dat ban ken minder snel leningen ver strekken aan vrouwen. Wel komt uit onderzoek naar voren dat vrouwelijke starters vinden dat ze niet serieus worden ge nomen. „Vrouwen vinden bankmedewerkers soms arro gant. Ook klagen ze dat banken te vaak vragen stellen over hun privésituatie. En nog steeds ont vangen vrouwen brieven met de aanhef 'Geachte meneer'. Of ze krijgen te horen: "Wat goed, me vrouwtje, dat u een eigen bedrijf wilt beginnen'. Misschien aar dig bedoeld, maar vrouwen vin den zo n opmerking denigre rend." Bankmedewerkers snappen deze geluiden niet, want ze be handelen mannen en vrouwen toch gelijk? Elke starter wordt bijvoorbeeld gevraagd naar het inkomen van een eventuele partner. „Maar vrouwen reage ren heel anders op zo'n vraag", weet De Vogel uit ervaring. „Ze denken, wat gaat dat die man aan. Ik wil toch een bedrijf be ginnen, niet mijn echtgenoot! Mannelijke starters staan niet stil bij zo'n vraag." Om dit soort communicatie problemen de wereld uit te hel pen, is er een bijeenkomst van MKB-Nederland in samenwer king met de Rabobank en de Stichting Werkgelegenheid Lei den op 22 april om half acht in het Poortgebouw aan de Rijns- burgerweg 10. Daar geven me dewerkers van de Rabobank vrouwen informatie over hun werkwijze en beoordelingscrite ria. Vrouwen kunnen bij hen te recht met vragen en kritiek. Ook is er een informatiemarkt met instanties die vrouwelijke on dernemers verder kunnen hel pen. Soortgelijke bijeenkomsten voor wouwen werden eerder gehouden in Utrecht, Amster dam en Assen. „Er waren steeds meer inschrijvingen dan plaat sen", stelt De Vogel tevreden vast. „En belangrijker: tachtig procent van de vrouwen zei na afloop voortaan gemakkelijker naar de bank te stappen. En dat is nu precies wat we met het project beogen. De Rabobank wilde graag meewerken aan de bijeenkomst die de naam 'Binnenste Buiten' meekreeg. „Wij hebben al jaren aandacht voor startende onder nemers", zegt M. Kalishoek, re latiebeheerder bedrijven. „Het midden- en kleinbedrijf is voor ons een belangrijke doelgroep. CHEF 1ANPREENEN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 Graag wil ik ingaan op de be spreking van het boek 'Het pa radijs is aan de overzijde. Inter nationale migratie en grenzen', van Emmer en Obdeijn op de Feiten en Meningen-pagina in het Leidsch Dagblad van 2 april. Uw recensent beperkt zich tot de inhoud van het boek en houdt zich angstvallig op de vlakte waar het zijn eigen me ning over dit heikele onderwerp betreft. Dat leent zich nog steeds niet voor een normale, zakelijke discussie. De recen sent speelt dan ook op veilig en vlucht - met de auteurs - in de politieke correctheid: schrijf een 'sociaal gewenst' verhaal. Het zij zo: misschien is moed niet de meest opvallende eigen schap van Nederlandse publi cisten. Toch was er wel degelijk ruimte voor enkele voetnoten en kanttekeningen, ten faveure van onze toenmalige emigran ten. En die moeten bij deze dan maar alsnog van zeer onbe voegde zijde komen. Ik had graag van de auteurs het voor behoud vernomen dat elke ver gelijking van onze eigen emi gratie vlak na de oorlog, met de huidige instroom, in feite volle dig mank gaat. Allereerst, en letterlijk globaal bekeken, emigratie was destijds een stroom mensen van kleine, dichtbevolkte gebieden naar grote dunbevolkte streken. Het was een 'natuurlijke' stroom. Eén blik op de globe bevestigt dit. De huidige stroom: van het enorme, dunbevolkte Afrika naar het kleine, zeer dichtbe volkte West Europa, is een 'on natuurlijke'. West-Europa mist alle kenmerken van een tradi tioneel immigratiegebied: het land is opgedeeld, de steden zijn (meer dan) vol, alle grond stoffen zijn reeds in exploitatie, al het werk wordt verricht en er zijn reeds miljoenen werklozen. 'Wij' emigreerden dan ook 'gericht'. Een jonge boer vertrok naar een streek waar nog grond voorhanden was. De instelling van 'als we er maar eenmaal zijn, zien we wel verder', ont brak toen. Ook al omdat men in Amerika. Canada, Australië en Nieuw Zeeland niet voor onbe paalde tijd in een 'couveuse' van beschermende maatregelen werd opgevangen. Ook bleven 'onze' emigratie- landen verschoond van crimi nele netwerken met het land van herkomst: er werden geen heroïne- en cocaïnelijnen met Nederland opgezet. Verder zond Nederland geen onhan delbare jongeren onbegeleid naar die landen, met de bood schap: bekijk het maar. Ook werden de centra van de grote steden in de genoemde landen niet geteisterd door groepen cri minele Nederlandse jongeren, die lachten om de politie en maling hadden aan normen en waarden. Zo er al clusters van Nederlanders ontstonden, leid de dat nergens tot het ontstaan van 'achterstandswijken'. Verder leerde men reeds vóór zijn vertrek zo veel mogelijk de Engelse taal, om zo snel moge lijk te kunnen assimileren. En als Australië zei: je mag komen als je kunt timmeren, dan leer de men in Nederland eerst tim meren. En men spoelde in het vliegtuig of op de boot niet zijn paspoorten door het toilet. Er was structuur, er was planning, er was voorbereiding. U kunt mij nu verwijten dat ik twee onvergelijkbare fenome nen naast elkaar plaats, zodat de vergelijking niet eerlijk uit pakt. Inderdaad. En dat is nu precies mijn bezwaar tegen de benadering van de beide au teurs. Zij willen aantonen dat emigratie van alle tijden is, ter wijl wij hier met een geheel nieuw fenomeen te maken heb ben: de richting van de stroom is voor het eerst volkomen on natuurlijk. Als u mij nu verwijt dat ik het eigenlijk over vluchte lingen heb, zeg ik: okee, volko men juist, maar laat dan onze eigen échte emigranten buiten schot. H.J. Peeters, Oegstgeest. Ik heb mij een weinig verbaasd over de vergelijking die - in het artikel onder de kop 'Europea nen migreren zelf het meest' op de pagina Feiten en Meningen van 2 april - wordt gemaakt tus sen Nederlanders die 'minder dan een halve eeuw geleden' emigreerden naar landen als Canada, Australië, Nieuw Zee land, Zuid-Afrika en Amerika en de huidige migranten. Ik ben van mening dat in uw artikel appels met peren wor den vergeleken. De Nederlan ders die in de naoorlogse jaren naar genoemde landen emi greerden, moesten bijvoorbeeld kunnen aantonen dat zij een vak hadden geleerd en dat be heersten. Zij moesten in het be zit zijn van de geldige papieren, moesten van onbesproken ge drag zijn en werden daarop on derzocht. Ook werden zij vaak - alvorens in aanmerking te ko men om te worden toegelaten - gehoord door functionarissen van het land waar zij naartoe wilden. Zij moesten vaak kun nen aantonen dat in het land van bestemming iemand garant voor hen wilde staan en werden dikwijls gedwongen binnen een vastgestelde tijd de nationaliteit van het land van bestemming aan te nemen enzovoort. Mij zijn gevallen bekend van mensen die, om hun hoofd bo ven water te houden en het ge zin te kunnen onderhouden, naast hun vaak zware dagtaak ook nog 's avonds moesten gaan werken om de eindjes aan elkaar te knopen. Deze mensen wilden in de meeste gevallen hun geluk in den vreemde be proeven, omdat sociale en maatschappelijke ontwikkeling in eigen land door diverse om standigheden niet of nauwelijks mogelijk was. Van politieke en/of economi sche vlucht was naar mijn me ning in 99 procent van de geval len absuluut geen sprake. De opmerking 'Maar als Nederland alle ooit geëmigreerde landge noten zou moeten opnemen, dan zou het land pas werkelijk overvol zijn', slaat daarom naar mijn mening de plank helemaal mis. Sterker: met deze uitspraak zegt het artikel eigenlijk wat het kennelijk niet wil, namelijk dat ons land nu al vol is. Ik denk dat het een beetje te simpel en gemakkelijk is om die groep Nederlanders onder één noemer te brengen met de mi granten die de laatste decennia ons land binnenkomen en van wie - dat v.alt natuurlijk niet te ontkennen - ontegenzeglijk een groot aantal om politieke rede nen zijn toevlucht in Nederland zoekt. Of dit echter geldt voor het overgrote deel betwijfel ik wel eens. Daar komt bij dat wij natuurlijk ook de verhalen horen dat vrou welijke ondernemers zich ach tergesteld voelen. Daar willen wij iets mee doen. Vrouwelijke starters zijn bovendien een groeiende, dus commercieel ge zien interessante doelgroep. J. ten Kroode, directeur van de Stichting Werkgelegenheid Leiden, begeleidt startende on dernemers. Zij beaamt dat het aantal vrouwelijke starters groeit. „Tien jaar geleden ging het landelijk gezien om tien procent. Nu ligt dat percentage op bijna dertig. Bij ons in Lei den zijn de verhoudingen fifty- fifty. Deze groep wordt voor banken steeds interessanter." Geïnteresseerden kunnen zich melden bij E. de Vogel, te lefoonnummer: 0343-443800. Maarten 't Hart heeft, blijkens zijn column in de krant van za terdag 4 april, ontdekt dat chro nische woede een belangrijke rol kan spelen bij de kans op een hartaanval. Hoewel hij zich, volgens zijn schrijven, voor neemt om zich nooit meer kwaad te maken, wil ik hem toch ernstig waarschuwen om dat hij dat voornemen telkens verzaalct als hij denkt aan rij- examinatoren, die hij ook deze keer weer 'aasgieren' noemt. Ik heb geen optelsom ge maakt van de keren dat hij met nauwelijks ingehouden woede over deze lieden in zijn columns heeft geschreven, maar het is een steeds terugkerend onder werp. Hij noemde hen zelfs een keer 'krankzinnigen'. En dat al les omdat hij na ettelijke pogin gen niet in staat blijkt te zijn hen ervan te overtuigen dat hij voldoende vaardigheid heeft tot het verkrijgen van een rijbewijs. Als ik de gedragingen van sommige verkeersdeelnemers beschouw, kom ik tot de con clusie dat zelfs psychopaten kunnen voldoen aan de ele mentaire eisen tot het verkrij gen van een rijvaardigheidsbe wijs. Als ik dan niet in staat zou blijken om aan deze eisen te voldoen, zou ik toch gaan twij felen aan mijn eigen lichamelij ke of geestelijke hoedanighe den, in plaats van aan die van de examinatoren. ?en i ie kantl I en ik I ere I n, wan d.'MeJ '1 later i uit heil woor-l innen i ouwdj gen.'l WARMTE mooie rkpoli]

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15