'Wat Gods genade in mensen uitricht, is niet te meten' Kerk Samenleving Pastoor Hans Ammerlaan begint aan laatste avontuurals deken voor Leiden en de Bollenstreekff ZATERDAG 18 APRIL 1998 rERD REDACTIE DICK VAN DER PUS. Hij kijkt een beetje vreemd aan tegen mensen die hem feliciteren met zijn 'promo tie'. „Promotie. Dat is toch een beetje een term uit het bedrijfsleven." Zijn uit verkiezing tot deken van wat nu nog heet het dekenaat Kuststreek-Noord (een fusie van de huidige dekenaten Lei den en de Duin- en Bollenstreek) ziet Hans Ammerlaan allerminst als een zorgvuldig geplande stap in zijn priester loopbaan. Het was hem een lief ding ge weest als hij nog een periode had kun nen vastknopen aan de vijfenhalf jaar dat hij nu in zijn Westlandse parochie werkzaam is. „Voor mijn gevoel ben ik hier net een beetje ingeburgerd, ik zit hier goed in mijn vel. En om dari weer te moeten verkassen Zijn naam viel in de commissie die zich bezighield met het opstellen van een kandidatenlijst voor de functie van de ken in het nieuw te vormen dekenaat. Helemaal zeker weet hij het niet, maar Ammerlaan gaat ervan uit dat de verte genwoordiging van de Duin- en Bollen streek daarvoor verantwoordelijk is ge weest. Hij kent de streek en de streek kent hem uit de periode dat hij pastoor was in de Pancratius-parochie in Sassen- heim. Gelet op de problemen die met name de Duin- en Bollenstreek had met de samenvoeging met het dekenaat Lei den, lijkt het Bisdom Rotterdam met de keuze voor Ammerlaan naar een in ieder geval voor deze regio acceptabele kandi daat te hebben gezocht. „Nou, dat zal zeker wel", beaamt de pastoor. „Dat ik de Bollenstreek kende werd als een pré gezien." Zijn aanvankelijke aarzelingen bij een vertrek uit zijn Naaldwijkse parochie werden weggenomen in gesprekken met bisschop A.H. van Luyn en de vertegen woordiging van de dekenaten. „Uiteindelijk, na een periode van bezin ning, heb ik gedacht: laten we het avon tuur maar aan gaan." Want een avon tuur, dat is het. „Het vak van pastoor ken ik nu wel, na zoveel jaren. Ik heb ook wel wat ervaring opgedaan met samenwer kingsverbanden in deze regio. Maar met de problematiek die bij het besturen van een dekenaat komt kijken, heb ik alleen maar uit de verte kennis kunnen nemen. Straks kom ik daar middenin te staan." Het zal normaal gesproken het laatste 'avontuur' zijn dat hij in zijn priester loopbaan aangaat. „Ja, dat zal ongeveer wel. Ik ben nu zestig en de benoeming als deken geldt voor een termijn van zes jaar." Ammerlaan rekent erop dat hij in augus tus uit de Adrianus-parochie in Naalwijk vertrekt. Enkele weken daarna zal hij in het dekenaat Kuststreek-Noord (of hoe het tegen die tijd ook mag heten) aan de slag gaan. Coördinator Als deken voor Leiden en de Duin- en Bollenstreek krijgt Ammerlaan straks te maken met het reilen en zeilen van 31 parochies. „Als ik er alleen voor stond, zou ik dat beangstigend vinden. Maar ik hoop van harte, en ik ben er eigenlijk wel van overtuigd, dat er straks een goed be stuur en een goede coördinator komt. En dat er een staf is die veel werk uit han den neemt. Je moet het met elkaar doen. Dat geldt ook voor de pastores, de bestu ren van parochies en vrijwilligers." De fulltime-coördinator van het deke naat - die nog moet worden benoemd - zal zich vooral gaan bezighouden met organisorische- en managementtaken. Ammerlaan is straks voor zestig procent deken, en zal voor veertig procent van zijn tijd aan een parochie in het gebied verbonden zijn. „De functie van deken is sterk veranderd, dat was voor mij ook ren hing die hem als 9-jarige jongen mateloos intrigeerde. „Aan de ene kant] stond: 'Ik ben nog maar een kind en ik kan niet spreken.' En aan de andere kant: 'Zeg niet: ik kan niet spreken, w; Ik geef je de Woorden in de mond.' Mt daaronder: 'Jer. 1, vers 6'. Pas veel later] kwam ik erachter dat die teksten uit h< bijbelboek Jeremia kwamen. Die woor den hielpen me op weg. Je zou kunnen] zeggen dat in dat verenigingsgebouw basis van mijn roeping heeft gelegen." Doorbraak Hoe staat de nieuwe deken binnen de Rooms-Katholieke Kerk? Is hij links, rechts of een figuur van het midden? chend: „Geen idee. Het zijn een beetje de termen die werden gehanteerd in d< periode dat er nog volop polarisatie in de kerk was. Dat is gelukkig een beetje over. Ik hou van die kerk, ik sta er mid denin. Vroeger heb ik wel allerlei verwij] ten gehad dat ik veel te links was, in de tijd dat ik nog als kapelaan werkte en ei thousiast raakte over allerlei vernieu- gen die toen op stapel stonden. Later kom je mensen tegen die zeggen: je bei veel te rechts. Terwijl ik voor mijn gevi niet zo heel veel veranderd bent. Je maakt natuurlijk wel een ontwikkeling door, maar om nu te zeggen dat ik van de ene vleugel naar de andere ben opgi schoven..." De kerkpolitieke kwesties die de gelovi gen jarenlang hebben verdeeld, is Am merlaan 'een beetje zat'. „Het zou me wat waard zijn als er op een aantal ter reinen een doorbraak kwam - en dat mag je van tijd tot tijd ook best zeggen maar ga er niet onophoudelijk op door.] Een aardig voorbeeld van het op een ei-j gentijdse manier omgaan met proble men van deze tijd, noemt hij de Vastei actie van de parochies in Leiden Zuid- West. „Ik las daarover in het blad Missi De opbrengst van de actie is bedoeld voor hulp aan aidspatiënten. Het mooii hiervan vind ik dat niet op een kerkpoli] tieke manier over deze zaak wordt ge sproken - hoe moet de kerk omgaan deze groep mensen? - maar dat op een hele praktische manier invulling wordt gegeven aan een probleem wat er nu eenmaal ligt." Moedeloos bge< een belangrijke overweging om uiteinde lijk met de benoeming in te stemmen. De coördinator is er vooral voor de be leidsmatige kant. Voor de functie van deken ligt de nadruk meer op het pastor zijn, ook voor de collega-pastores. Wat dat betreft sluit het goed aan op het 'vak' waarvoor ik ben opgeleid. Dat betekent natuurlijk niet dat je de organisatie en het management helemaal links moet laten liggen. Je moetje erin verdiepen en je zult erin moeten groeien." Hij ziet de dekenfunctie 'kwalitate qua als een voortrekkersrol'. „Je bent voorzit ter van de pastoresvergadering, maar ik ben collegiaal genoeg om als gelijke tus sen de collega's te staan. Zeker weten. En ik hoop dat dat voelbaar en zichtbaar wordt. Ik ben niet iemand die de hiërar chische lijn voorstaat. Als ik me er op be paalde momenten op laat voorstaan dat ik 'de baas' ben, zal dat vooral zijn om zaken te relativeren." Over de standplaats van de deken is nog niets bekend. „Omdat ik parttime in een parochie ga werken, ligt het voor de hand dat ik daar ook ga wonen. Maar welke parochie dat wordt, is nog niet be sloten." Een voorkeur heeft hij niet. „Het is allemaal nog zo prematuur. Wat weet ik op dit moment nu van Leiden? Het AZL, het Diaconessenhuis, V&D, verder kom ik niet." Catecheet Ammerlaan werd 36 jaar geleden tot priester gewijd. De provincie Zuid-Hol land was al die tijd zijn werkterrein. Hij begon als kapelaan in Hillegom, waar hij tweeënhalf jaar aan de Jozefparochie was verbonden. Na een blauwe maan dag in Den Haag te hebben gewerkt, ver trok hij naar Rotterdam-Zuid. Vijftien jaar zou hij hier actief zijn, eerst in de parochie, daarna als districts-catecheet. Uit deze periode dateert zijn grote liefde voor Feijenoord, de club waar hij - als de omstandigheden het toelaten - nog steeds een geregelde gast op de tribunes is. In 1980 kwam Ammerlaan naar de Bollenstreek, waar hij twaalf jaar pastoor van de Pancratiusparochie in Sassen- heim was. In 1992 volgde zijn huidige parochie in Naaldwijk. Een continue factor in zijn loopbaan is de gestage afkalving van het aantal gelo vigen. „Tenminste, als je kijkt naar wat meetbaar is. Wat geloven en Gods gena de in mensen uitricht, is natuurlijk vol strekt niet te meten." Zelf groeide hij op in de periode dat de kerk nog een 'Volks kerk' was. „Ons gezin bestond behalve uit vader en moeder uit acht kinderen, zes meisjes en twee jongens. Voor katho lieke begrippen in het Westland van toen niet eens zo groot. Grote gezinnen be gonnen bij twaalf of meer. Of het geloof ons met de paplepel werd ingegoten? Nou, die woorden zou ik niet gebruiken. Er waren gezinnen in mijn geboortedorp Wateringen waar ze veel strenger in de leer waren, en dagelijks allerlei rituelen afwerkten waarvan wij blij waren dat we ze niet hoefden te doen. Maar we gingen wel naar de kerk en het geloof was min of meer op een natuurlijke manier ver weven met het dagelijks leven." In Wateringen woonde Ammerlaan te genover het verenigingsgebouw, waar in de grote zaal een spreuk boven de deu- Als één van de grootste zorgen van deze tijd beschouwt Ammerlaan het onver mogen van de kerk om nieuwe genera ties met het evangelie te bereiken. „Ik wou dat ik wist hoe we dat moesten ke ren. Voor mezelf is het een kwestie van still going strong. Gewoon doorgaan mei de dingen waarvoor je staat en dat zo goed mogelijk proberen te doen. Laten we er in godsnaam mee ophouden om steeds tegen elkaar te zeggen: het is weei leger geworden. Daar word je alleen maar moedeloos van. Dat neemt niet weg dat de deken het be treurt dat veel mensen alleen nog een beroep op de kerk doen bij de doop, een huwelijk of een uitvaart. De 'pastor-op- afroep', daar krijgt hij zelf ook mee te maken. „De kerk heeft onder die om- standigheden heel wat meer in huis, dai wat je in de praktijk vaak aantreft. We hebben als mensen van alles, kunnen van alles, maar als er iemand doodgaat bijvoorbeeld, staan we met lege handen. Dan kunnen we niets anders verzinnen dan een plaatje van Jantje Smit in het crematorium. Je krijgt er de rillingen van over je rug. Of die wals van Andre Rieu, waarmee ik laatst bij een crematie werd geconfronteerd. 'Die vond moeder zo mooi.' Toen ze het plaatje begonnen te draaien, moest ik de hele tijd aan die re clame voor dat maltbier denken, ha, ha, ha. Wat een armoe..." lezuiv oorscl aan e Inderz at het lechte ivan eemra d liljoen ie de aar ja; imidd eld. Bij ei 994, b an hei ier tan eslotei Foto uit de archieven mm ingei m oble Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ANNO 1898 Maandag 18 April Aan De Stoompostontleenen we het volgende om trent de verbeterde en goedkoope Edisonphono- graaf: De Edisonphonograaf, die tot nog toe zoo duur was, dat slechts weinigen in de gelegenheid waren met het instrument van nabij kennis te maken, zal spoedig ,,in geen huis meer ontbreken". De Lon- densche bladen bevatten dezer dagen het pro spectus van een nieuwe Edison-Maatschappij op aandeelen, waarin het volgende werd medege deeld: Het is aan de Maatschappij gelukt de Edison phonograaf aanmerkelijk te verbeteren en de kost baarheid van het toestel zoodanig te reduceeren, dat de nieuwe apparaten verkrijgbaar zijn voor 60. De verbeteringen, die de phonograaf onderging, zijn de volgende: De toon is aanmerkelijk ver- sterkt, zoodat hoorbuizen voortaan onnodig zijn. De electromotor werd vervangen door een nauw keurig uurwerk. De tot het opnemen van phonogra- phische gesprekken dienende rollen, die zeer duur waren, worden door de Maatschappij goedkoop ge produceerd en zijn door het aanbrengen van een waslaag veel gevoeliger gemaakt voor de opneming der klankschakeeringen. Men meent, dat het nieuwe toestel spoedig de piano zal verdringen en vooral in het practische le ven een rol zal spelen. Autodidacten zullen bijv. door middel van de phonograaf gemakkelijk vreemde talen kunnen leeren, terwijl op de bu reaux de stenografen hun plaats zullen moeten rui len voor phonograaf-toestellen! ANNO 1973 woensdag 18 april DEN HAAG Hoe ook de toe komst van Radio Veronica mag zijn, vandaag heeft zij haar stem in Den Haag keihard kunnen la ten gelden. Uit tienduizenden transistorradio's-afgestemd op de golflengte 538 waarop Veroni ca om tien uur vanmorgen weer in de ether kwam - klonken woord en muziek. De Haagse binnen stad raakte reeds vanaf elf uur verstopt, door de tienduizend jon geren, die naar de Residentie ge komen waren om hun aanhanke lijkheid aan de piratenzender te demonstreren. Om twaalf uur schatte men het aantal Veronica- fans dat zich aan het verzamelen was op het Malieveld op 50.000. Op dat moment arriveerden op de stations echter nog steeds met jongeren afgeladen treinen. De organisatoren van de de monstratie hebben het pop-con cert dat om half drie op het Ma lieveld zou beginnen, met ander half uur vervroegd. Dit om de gro te chaos die op het Binnenhof ontstond enigszins te verminde ren. Terwijl de kop van de stoet toen al op het Binnenhof was aangekomen, moest de staart nog van het Malieveld vertrekken. De KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (ad/und) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 ttf ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vsi het automatisch afschrijven van heta# geld, ontvangen 1,-korting perb VERZENDING PER POS! I| per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSI Voor mensen die moeilijk lezen, sk hebben of blind zijn (oleen andeit\ hebben), is een samenvatting van nieuws uit het Leidsch Dagblad opi beschikbaar Voor informatie 048f (Centrum voor Gesproken Lectuur, i HEB I I I i II - <r\ -BWP*- In de nieuwbouwwijk Binnenhof zijn vandaag tientallen bomen geplant. De kale straten van deze nieuwe woonwijk werden in enkele uren door gemeentetuinman Boon en zijn medewerkers herschapen in lanen met meidoombomen, iepe- en lindebomen. Deze bomen waarvan enkele al tien jaar oud zijn, komen uit het Amsterdamse Bos. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD schip van Veronica weer in volle zee. Een sleepboot van Smit-Tak slaagde er vanmorgen omstreeks vier uur in het radioschip bij hoog water, springtij en een flinke noordwestenwind over de twee zandbanken, voor de kust van ZIEK N H U I drukte was zo groot, dat de dele gatie die een petitie wilde aanbie den dit nog niet heeft kunnen doen. In het gedrang zijn, voorzo ver nu bekend, twee jongelui ge wond geraakt. Juist vandaag drijft het zend- Scheveningen, naar zee te trek ken. Even voor vijf uur had Veronica haar vaste ankerplaats bereikt; enkele uren later kon weer met de uitzendingen vanaf de Mi Amigo worden begonnen. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdte Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf 13 00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14