zXeïS" Olieconcerns dreigen met claims ecordaantal vacatures Economie PEELTIJP-HEAO BillIlCIlkort Kabinet wil meer concurrentie bij benzineverkoop AH vult voorraden doelmatiger aan ir Vervroegd met pensioen boe in rijke landen' Schiphol neemt D-pier en lounge onder handen JAC 17 APRIL 1998 die slechts een kleine .bijscho ling nodig hebben. Bijvoorbeeld om met een ander computer programma te leren werken dan bij hun werkgever draait." Arbeidsvoorziening Rijnstreek deelt eveneens mee in de lande lijke trend. Daar registreerde men op 31 december vorig jaar 2522 openstaande banen, ruim meer dan de 1761 vacatures eind 1996. „Eigenlijk is het een luxe probleem", zegt directeur D. Visser. „Onze bestanden van werkzoekenden zijn behoorlijk aan het teruglopen." Hij zou graag willen dat werkgevers iets meer risico nemen door men sen aan te nemen die ze om uit eenlopende redenen in eerste instantie afwijzen. „Oudere mensen bijvoorbeeld, of al lochtonen, of mensen die ge deeltelijk arbeidsongeschikt zijn. Uit die groepen hebben we behoorlijk gekwalificeerde men sen in ons bestand zitten." Studeer in de avonduren of op zaterdag voor een praktisch HEAO-diploma. OPEN DAG vrijdag 24 april 14.00-17.00 uur Keizersgracht 175-177 Amsterdam '*3^ Hogeschool van Amsterdam [Japanse concern Olympus presenteerde gisteren in Tokyo een ednieuw product; de 'Eye-Trek'. Het apparaat dat is voorzien van microfoons kan worden aangesloten op een televisietoestel, vi- lof spelcomputer en geeft de kijker de indruk alsof hij kijkt naar beeldscherm van ruim anderhalve meter. De 'Eye-Trek' komt in op de markt voor een prijs die rond de duizend gulden ligt. FOTO AP Naokazu Omuma 77,00 115,80 13.60 58.101 74.30* 202.901 106.30 94,20 132.40 117.20 se Co: eunop zou j slagf ikia legt mobiel net aan haag» Het Finse bedrijf Nokia legt Tele Danmarks mobiele v bonnetwerk in Nederland aan. Daarvoor betaalt het Deense icidi nmconcern enkele honderden miljoenen guldens. TD vc fur z'c^ samen met Belgacom op de Nederlandse mobiele te- i7 9 n ^et bedrijf kocht in februari bij een veiling door de ™heid vier regionale frequenties voor 180 miljoen gulden, de frequenties denkt TD een landelijk dekkend netwerk te ri f nen maken. Concurrent Telfort (British Telecom en NS) ging .In* maand in zee met het Zweedse Ericsson voor de aanleg het nieuwe telefoonnet. De kosten: 400 miljoen gulden. [F verscherpt toezicht op lidstaten ihington Het Internationaal Monetair Fonds gaat het toe- itop de 181 lidstaten verscherpen om het risico van financië- rises zoals die in het Verre Oosten te beperken. De ministers financiën gaven daarvoor gisteren op de voorjaarsvergade- van het IMF het groene licht zonder al tot concrete stappen esluiten. Er moet in elk geval meer inzicht komen in de eco- lische positie van afzonderlijke landen. Verder wil het IMF imerciële banken meer bij crisispreventie betrekken. g°»j levisiekijker 35i50a Investering van honderden miljoenen guldens Een overzicht van het nieuwe regionale distibutiecentrum van Albert Heijn in Pijnacker. foto »pr» Albert Heijn heeft een project van vier jaar afge- sloten waarbij het doelmatiger kunnen bevoor raden van de 670 AH-supermarkten voorop stond. De laatste schakel in dat proces wordt gevormd door het nieuwe distributiecentrum in Pijnacker. AH investeerde enkele honderden miljoenen guldens om bestellingen van de filia len binnen achttien uur te kunnen leveren. Via de verkoopregistratie van de winkelkassa's weet het hoofdkantoor in Zaandam aan welke ar tikelen de filialen behoefte hebben. Omdat het koopgedrag van de Nederlander steeds moeilijker valt te voorspellen, luistert dat nauw. De bestellingen gaan van de centrale computer naar de distributiecentra in Pijnacker, Tilburg, Zaandam en Zwolle. Die zorgen er op hun beurt voor dat de leveranciers tijdig de benodigde arti kelen kunnen aanleveren. Door de supermarkten uitsluitend vanuit de vier centra te bevoorraden, voorkomt AH dat winkels door meerdere vrachtwagens tegelijkertijd wor den bevoorraad. Bovendien nemen de auto's die de bestellingen brengen, lege kratten, flessen en andere verpakkingen mee terug. Het aantal vrachtauto's dat wekelijks een super markt aandoet is zodoende gedaald van vijftig tot veertien. Albert Heijn heeft een speciale oplegger laten ontwikkelen die rijdende containers ver voert. De tijd die nodig is voor in- en uitladen kan daardoor met meer dan de helft worden terugge bracht. De nieuwe wagens zijn bovendien voor zien van een geluidsarme koelmotor, waardoor tijdens de winkelbevoorrading de overlast voor omgeving aanmerkelijk afneemt. Albert Heijn gaat ervan uit dat de winkels nauwe lijks of geen eigen opslag meer hebben. Ze heb ben hun ruimte door het toenemende assorti ment hard nodig voor de verkoop. De grote AH- filalen hebben zo'n 25.000 artikelen in de schap pen. Albert Heijn peinst er niet over benzine te gaan verkopen. „Wij zijn zeer tevreden met de samenwerking met Shell voor de exploitatie van pompshops", aldus een woordvoerder. De kabinetsplannen vloeien voort uit aanbevelingen van de werkgroep Marktwerking, Dere gulering en Wetgevingskwaliteit (MDW). Die heeft in opdracht van minister Wijers (Economi sche Zaken) een onderzoek in gesteld naar de benzinemarkt. Volgens de werkgroep is er langs de hoofdwegen ruimte voor 155 nieuwe verkooppun ten. Voor 1 juli moet de werk groep de plannen in concrete regelgeving vertalen. En twee maanden later staat een analyse van de benzinemarkt langs pro vinciale en gemeentelijke we gen op de agenda. Heineken mag toch in Polen uitbreiden AMSTERDAM ANP Heineken mag toch zijn belang in de Poolse brouwer Zywiec uitbreiden tot 75 procent. Eer der was een uitbreiding tot meer dan 50 procent geblok keerd door de Poolse beursau- toriteiten. Zij vreesden dat Hei neken uiteindelijk alle aandelen zou verwerven en een einde zou maken aan de beursnotering van de Poolse brouwer. Heineken is volgens een woordvoerder 'ontzettend blij' dat de Poolse beurscommissie is teruggekomen op haar eerde re beslissing. Herziening was mogelijk doordat Heineken een aantal garanties heeft geboden om te voorkomen dat zijn be lang in Zywiec groter dan 75 procent wordt. Begin dit jaar breidde Heine ken zijn belang in Zywiec al uit van 31,8 tot 50 procent. Met die uitbreiding was 109 miljoen gulden gemoeid. Binnenkort zal de onderneming een nieuw bod uitbrengen om haar belang tot 75 procent op te voeren. Met een marktaandeel van 11,5 pro cent is Zywiec de tweede brou wer van Polen. Short doet moeilijk over 'nieuw Fokker' SCHIPHOL» ANP De onderhandelingen tussen Rekkof - dat planen heeft om het failliete Fokker voort te zet ten - en de Ierse vleugellcveran- cier Short zitten vast. Fokker curatoren eisen dat Short zich coöperatief opstelt. „Als dat niet gebeurt, wordt Short mogelijk voor de rechter gesleept, aldus Fokker-curator A. Deterink. Volgens hem is de boedel van Fokker erbij gebaat als de ex- vleugelbouwer uit Noord-Ier- land meewerkt. De schadeclaim van Short op Fokker daalt dan automatisch, omdat de leren de productiespullen verkopen aan Rekkpf. Die lagere claim geeft de curatoren van Fokker de mo gelijkheid meer geld uit te keren aan hun schuldeisers. De brief met de juridische eis heeft Deterink al enige tijd gele den verstuurd. Veel effect lijkt het niet gehad te hebben. „Short heeft eigen plannen. Ze willen zelf een Fokker-concur rent bouwen", vermoedt hij. Ondanks het feit dat Rekkof al miljoenen heeft gestoken in een zoektocht naar opdrachtgevers en onderdelenleveranciers ge looft Deterink niet echt meer in een herstart. Het duurt te lang. Ook Dasa, dat de rompen zou moeten leveren, merkt weinig van Rekkof, zo tekent hij aan. iaag» Schriftelijke aktes voor aankopen van een woning of een arbeidsovereenkomst kunnen wellicht worden vervan- door elektronische tegenhangers. Het kabinet wil het Bur- jjk Wetboek zo aanpassen dat daarmee kan worden geëxpe- ■nteerd. Volgens een werkgroep onder voorzitterschap van ,N. Huls is het in het algemeen nog niet mogelijk om elek- ische aktes op te stellen die net zo goed zijn als de schrifte- s Wel tekent de werkgroep aan dat er vorderingen worden laakt met bijvoorbeeld elektronische handtekeningen. De 'ze :êroeP ^>eP'e't we' experimenten. Het kabinet maakt dat dit via een wetsvoorstel mogelijk. a rsoneel Kia massaal in staking oef met elektronische koopakte huis weg va bij de ?ikbaa il» Personeel van het failliete Zuid-Koreaanse autoconcern vinstn is gisteren massaal in staking gegaan. Ruim 10.000 van de Jones 00 werknemers legden het werk neer. De vakbond beschul- punti de regering in Seoul ervan dat zij de verkoop van Kia ver- inaf h dwil uitvoeren. Hyundai en Samsung hebben belangstelling ,rsen ond. Volgens de curatoren is een beslissing over het lot van t wei nog niet gevallen. De komende weken moet blijken of de fa int, opgescheept met een loodzware schuldenlast, op eigen en kan blijven voortbestaan of verkocht wordt. De vakbewe- is bang dat een nieuwe eigenaar stevig zal snijden in het de fal werknemers. •er 11! de n een uitse aanpak millennium deugt niet' 2 haag» Onze Duitse buren hebben hun computerzaken voor Q ian*aar 2000 niet goed geregeld. Premier Kok is daarover zo be- d dat hij kanselier Kohl een brief stuurde. Over de precieze iud wil de Rijksvoorlichtingsdienst niets zeggen. Duitsland net als Nederland een millenniumplatform, maar de over- -1 werkt daar niet aan mee. In Duitsland namen grote compu- oncerns Kohl vorige week onder vuur, omdat hij te weinig Hjl d°en aan de oplossing voor het millenniumprobleem. Het gebruik van de zaktelefoon neemt onstuimig toe, ondanks de nog steeds hoge tarieven. Dezer dagen wordt de grens van twee miljoen abonnees door broken. Van de 80.000 nieuwe bellers per maand kiest zeventig procent voor PTT Telecom en 30 procent voor Libertel. KPN Telecom, zoals PTT Te lecom na de afsplitsing van PTT Post heet, ziet het aantal mobie le bellers harder groeien dan verwacht. Volgens directeur Mobiele Diensten D. Karsten wordt 1998 afgesloten met 2,5 miljoen abonnees en zal dat aantal aan het begin van het jaar 2000 zijn toegenomen tot 4 miljoen. Karsten verwacht dat mobiel bellen daarna nog ver der zal oprukken en dat in 2003 zeker drie van elke tien Neder landers en mogelijk zelfs de helft - kinderen en huisgenoten meegeteld - over een feigen toe stel beschikt. De prijs lijkt daarbij geen be zwaar. De zaktelefoon is inmid dels zo populair, dat ook parti culiere gebruikers toestromen en bereid zijn een veelvoud te betalen van het standaard tele foontarief op het vaste net. Het telefoneren met een mo biele telefoon wordt volgens Karsten de komende jaren wel goedkoper, onder meer door de toetreding van nieuwe concur renten, maar zeker niet zoveel als de Consumentenbond be weert. Volgens de Consumen tenbond kunnen KPN en Liber tel hun tarieven gemakkelijk met veertig procent verlagen en dan nog winst maken. Maar Karsten noemt dat 'kretologie'. Hij meent dat de kosten veel te hoog zijn voor zo'n spectaculai re prijsdaling. KPN investeert dit jaar 550 miljoen gulden in de verbetering van zijn GSM- net, waaraan sinds de aanleg er van in 1994 al ongeveer twee miljard is besteed. De grote benzinemaatschappijen zijn woedend over de plannen van het kabinet om concurrentie tussen pomp stations te bevorderen. Vooral het voorstel om de eeu wigdurende contracten voor de stations om te zetten in tijdelijke contracten is erg slecht gevallen. Shell en Esso stappen naar de rechter en eisen forse schadeclaims als het kabinet de plannen doorzet. Het kabinet wil de dominante rol van de vier grote benzine maatschappijen (Shell, Esso, Texaco en BP) aan banden leg gen om ruimte te maken voor nieuwkomers en kleine markt partijen. Extra prijsconcurrentie moet in het voordeel van de consument uitpakken. Het ka binet wil de concurrentie onder meer stimuleren door de duur •van contracten voor benzine stations langs de rijkswegen te beperken. Die zouden niet lan ger dan tien jaar mogen gelden. Locaties voor pompstations moeten, als het aan het kabinet ligt, geveild worden. De 'grote vier' mogen niet deelnemen aan zo'n veiling, omdat zij naar het oordeel van het kabinet al over voldoende verkooppunten beschikken. Verder wil het kabi net de verplichting opheffen om het complete assortiment brandstoffen te verkopen. Weg restaurants mogen bovendien een benzinestation gaan exploi teren en de minimumafstand van 20 kilometer tussen twee stations vervalt. Shell vindt het voorstel om de eeuwigdurende contracten open te breken onaanvaard baar. „Als de overheid tornt aan de bestaande contracten gaan we uit van een volledige scha deloosstelling". aldus een woordvoerder. „Een verleende vergunning is een verleende vergunning. Je zegt toch ook niet tegen de Bijenkorf dat ze van een gunstige locatie weg moet." Het concern vindt ook dat het moet kunnen meedin gen bij de uitgifte van nieuwe locaties, want „wij hebben de huidige locaties in vrije concur rentie verkregen". Esso stelt grote schadeclaims in het vooruitzicht als de over heid besluit de contracten te beperken. Bij de rechter zal het concern flinke sommen geld ei sen, onder meer om de winst te compenseren die het in de toe komst misloopt. Net als Shell is Esso voor concurrentie, maar daar moet wel iedereen aan mee kunnen doen. Van uitslui ting bij een veiling wil ook Esso niets weten. Het enige positieve geluid over de kabinetsplannen kwam van de supermarkten. Dirk van den Broek meldde in de markt te zijn voor de exploitatie van benzinestations. Directeur J. van den Broek zei zeker mee te doen als de overheid locaties gaat veilen. Het is hem niet al leen meer te doen om een pomp bij de supermarkt, een plan dat Van den Broek al eer der aankondigde. „Het wordt nu eindelijk een normale markt net als die van de kruideniers", aldus de directeur. aantal vacatures in het be leven is tot recordhoogte Op 1 januari stonden banen open. Dat be lt een stijging met 24.000 in kwartaal. Nog nooit zijn december zoveel vacatures lest, meldt het Centraal Bu- voor de Statistiek, lanks een sterke banen- en dalende werkloosheid Sn volgens het CBS vraag anbod op de arbeidsmarkt op elkaar aansluiten, nover de meer dan 100.000 ures staan nog altijd meer iOO.OOO werklozen, stijging van het aantal va- es was het grootst in de merciële dienstverlening, e computer- en it-bedrijven den ruim 5000 vacatures In het midden- en klein- ijf is de vraag naar arbeids- hten vier maal zo groot als bij de grote bedrijven. De hausse in vacaturemeldin gen is ook bij bijvoorbeeld het Arbeidsbureau in Leiden waar te nemen. „De doorstroom is waanzinnig. We draaien re cords", zegt E. Hazebroek, con sulent bij het team bouw en vervoer. „Eigenlijk kun je stellen dat alle goed gekwalificeerde werkzoekenden direct aan de' slag kunnen. Voor sommige be roepsgroepen is er zelfs sprake van schaarste, bijvoorbeeld in de administratieve sector, bij automatiseringsbedrijven, in de computerbranche en ook bij bouw en vervoer. Hazebroek ziet nog mogelijk heden om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op elkaar te laten* aansluiten. „Ik heb niet het idee dat er sprake is van een rampzalige kloof', zegt de Leid- se consulent. „Er zijn ontzet tend veel scholingsprojecten. En er zijn ook heel veel mensen landen zullen vervroegde pensionering steeds meer moeten tken. Het beleid dient er op te zijn gericht zo veel mogelijk sen te laten werken. Zo kan worden voorkomen dat de vergrij- de komende decennia leidt tot vermindering van de welvaart, 't concludeert een werkgroep van ministeries van financiën en rale banken van de elf belangrijkste industrielanden in een gis- igepresenteerde studie. Voorzitter is directeur Brouwer van De iriandsche Bank. vergrijzing krijgt over tien jaar een Veel hoger tempo als de 'rlogse geboortegolf aan zijn oude dag toe is. Volgens de studie en er meer prikkels tot werken komen, onder meer door de Ie uitkeringen minder aantrekkelijk te maken en hoge belas- n op arbeid te verlagen. Vooral de inkomens van oudere wer en zouden minder zwaar moeten worden belast. Verder zou eftijd voor volledige pensioenrechten omhoog moeten. De verbouwing en uitbreiding van de D-pier op de luchthaven Schiphol is inmiddels in volle gang. foto united photos de boer babette stapel Project gaat 410 miljoen gulden kosten Zowel de D-pier als de lounge Centraal van Schiphol gaat in de steigers. Deze wachtruimte krijgt een opknapbeurt en wordt uitgebreid, terwijl de D- pier van de luchthaven, die ver bonden is met de lounge, fors breder zal worden. Met de uit voering van deze werkzaamhe den is een bedrag van circa 410 miljoen gulden gemoeid. Commissaris van de koningin in Noord-Holland Jos van Ke- menade gaf gisteren het start sein voor deze grootscheepse verbouwingsoperatie. Lounge en pier maken deel uit van een reeks bouwprojecten die Schip hol in de periode tot 2003* vol gens haar (nieuwe) Masterplan 2015 wil realiseren. De werk zaamheden zijn eind volgend jaar afgerond. Als alle ver- en nieuwbouwprojecten gereed zijn, moet de luchthaven vol doende capaciteit hebben om de te verwachten 44 miljoen passagiers in 2003 te kunnen verwerken. Schiphol investeert de ko mende tijd jaarlijks 500 miljoen gulden in het uitbreiden van de capaciteit en kwaliteitsverbete ring. „Schiphol wil niet de grootste maar wel de beste luchthaven van Europa zijn", zei president-directeur Hans Smits gisteren. Voor de renovatie en uitbrei ding van de lounge Centraal is circa 150 miljoen uitgetrokken. De lounge is de wachtruimte voor met name Schengen-pas- sagiers. De oppervlakte gaat van 12.000 naar 22.000 vierkante meter. Wanneer de uitbreiding klaar is, wordt begonnen met de bouw van vijf zogeheten win kel-eilanden. Vooral de steel van de D-pier. die de vorm van een stemvork heeft, wordt onder handen ge nomen. Als het werk (kosten circa 260 miljoen gulden) af is, kunnen passagiers zich comfor tabeler over deze drukste pier verplaatsen. Voorts krijgt de pier grotere loopbruggen naar Schiphol's president-directeur Hans Smits (links) en architect Jan Ben- them (rechts) leggen commissaris van de koningin Jos van Kemenade via de maquette uit wat er op de luchthaven gaat veranderen. foto united photos de boer babette stapel de vliegtuigen. Aan het einde van de D-pier komt een winkelcentrum met horeca- en bankfaciliteiten. Dat centrum is vooral bedoeld voor reizigers die via de D-pier moe ten overstappen en die gezien de afstand niet naar de lounge Centraal willen lopen om er te gaan winkelen. In totaal steekt Schiphol vol gens Smits tot 2003 bijna drie miljard gulden in nieuwe voor zieningen en verbeteringen. Een deel van dat geld, zo zei Smits, is bestemd voor de vijfde baan met bijbehorende taxiba- nen, die eveneens in 2003 klaar moeten zijn. „Over de verdere toekomst van Schiphol en de luchtvaart moet het kabinet nog een be sluit nemen. Zolang hierover geen duidelijkheid is, kunnen wij ons Masterplan niet con creet invullen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9