Pol Pot: verantwoordelijk voor volkerenmoord Cambodja Gebroeders Das kijken in de toekomst Feiten &Meningen Thaise lijkschouwers: hartaanval doodsoorzaak au hi Markermeer ka t VRIJDAG 17 APRIL 1998 Pol Pot aan het hoopfd van zijn manschappen. Een foto die het Ja panse nieuwsagentschap Kyodo News in 1979 bemachtigde, foto BANGKOK/PHNOM-PENH AFP-Rtr Thaise militairen hebben van ochtend een lijkschouwing verricht op het lijk van Pol Pot. Zij bevestigden na afloop dat de Cambodjaanse ex-dictator aan een hartaanval is overle den. Volgens een officier van de geheime dienst van het Thaise leger zijn de,vingeraf- drukken van het stoffelijk overschot gecontroleerd. De doodsoorzaak zou zijn vastge steld met 'wetenschappelijke tests' zonder dat het lijk is opengesneden. Velen hadden het merk waardig gevonden dat Pol Pot juist zou zijn bezweken op het moment dat de VS weer streef den naar een internationaal tribunaal dat hem zou moeten berechten wegens de genocide in de jaren '70. In zo'n proces hadden feiten aan het licht kunnen komen die zijn vroe gere bondgenoten, China en Thailand, in een lastig parket zouden brengen. De regeringen in Phnom- Penh en Washington hadden dan ook een onafhankelijke autopsie geëist om zeker te kunnen zijn van identiteit en doodsoorzaak. Vanochtend was nog niet duidelijk of zij genoegen zullen nemen met de lijkschouwing door Thaise militairen. Voor een nieuwe lijkschou wing resteert weinig tijd. De Rode Khmer willen Pol Pot morgen cremeren in het dorp in Noord-Cambodja waar hij woensdag is overleden. Dat meldden Thaise officieren op gezag van hun contactperso nen bij de guerrillastrijders. Pol Pots lijk ligt opgebaard op de plaats waar de Rode Kh mer hem sinds een interne machtsstrijd vorig jaar gevan gen hielden. Gisteren kregen journalisten toestemming hem te zien. Zij bleken snel overtuigd dat Pol Pot ditmaal echt dood was, nadat in het verleden meermalen ten on rechte melding was gemaakt 'van zijn verscheiden. Boven dien was een van de journalis ten Nate Thayer, een journa list van de gerenommeerde Far Eastern Review. Hij nam Pol Pot in oktober diens eerste interview in achttien jaar af en wist dus goed hoe hij eruit zag. Nadat de groep journalisten in Thailand was aangekomen, werd de hele wereld deelge noot van beelden van een do de oude man, liggend op een bed in een hut en gedeeltelijk bedekt met een groen kleed en met bloemen ernaast. Overi gens had de dode man op de foto's zwart haar, terwijl de laatste beelden van Pol Pot in leven een oude man met grijs haar toonden. 'Forse maatregelen moeten vastlopen economie voorkomen' 'Zijn bewind was volstrekt rationeel, zij het extreem-radicaal' De aangrijpende film The Killing Fields, ge baseerd op de dramatische ervaringen van de Cambodjaanse journalist Dith Pran, liet geen enkele twijfel meer bestaan over het schrikbewind van Rode Khmer-leider Pol Pot. De theorie van de woensdagavond overleden Pol Pot van Cambodja een marxistisch land te maken, onafhankelijk van de wereldmarkt, met een sterke land bouwproductie, bleek niets meer dan een masker om gewelddadige deportatie, wrede martelingen en andere gruwelijkheden aan het oog te onttrekken. Landbouwcoöperaties bleken concentratie kampen, de 'modelsamenleving' een geno cide. Officieel kwamen 1,2 miljoen Cam- bodjanen om het leven, internationale or ganisaties houden het op meer dan drie miljoen destijds bijna een derde van de totale bevolking. Wie zich niet wilde schik ken werd geëxecuteerd, honderdduizend anderen overleden aan ziektes en onder voeding of werkten zich letterlijk dood. Tweehonderdduizend wezen bleven over en nog eens vele honderdduizenden raak ten ledematen kwijt. Vrijwel iedereen was dakloos, steden bestonden niet meer, de in frastructuur was geheel verwoest. Bijna 500.000 Cambodjanen vluchtten naar Thai land waar ze in vluchtelingenkampen wer den ondergebracht. Hèt symbool van het schrikbewind van Pol Pot is de macabere Schedelmuur in het mu seum van Volkerenmoord in hoofdstad Phnom Pen, ten tijde van Pol Pot de ge vleesde gevangenis en martelruimte Tuol Sleng. Niet voor niets werd Pol Pot vergele ken met Stalin en Hitier en Tuol Sleng met Auschwitz, Sachsenhausen, Buchenwald. NIET GEK Toch werd ook dat beeld genuanceerd. De Nederlandse politicoloog Roel Burgier, in 1990 gepromoveerd op een studie over Cambodja, noemde Pol Pot een 'schoft die vreselijke dingen heeft gedaan'. „Maar gek was hij niet", aldus Burgier. „Zijn bewind was volstrekt rationeel, zij het extreem-radi caal". En recenter, in 1992, liet de Australi sche Cambodja-specialist David Chandler in zijn biografie over Pol Pot ooggetuigen aan het woord die hem als een 'vriendelijke, charismatische persoonlijkheid betitelden'. Tot zijn dood, hij zou volgens bronnen bij de Rode Khmer en het Thaise leger op 73- jarige leeftijd aan een hartstilstand zijn overleden in een guerrillakamp aan de Thaise grens, heeft Pol Pot geen enkel teken van berouw getoond, of zelfs maar erken ning van de gruweldaden onder zijn regi me. In oktober 1997 sprak de Amerikaanse journalist Nate Thayer een broze, grijshari ge Pol Pot in een kamp in de Thaise grens streek, waar de Rode Khmer als guerrillabe weging actief bleef. Het was het eerste interview in achttien jaar van een man die niet langer leider was, maar een gevangene van zijn eigen bewe ging. Na een 'volkstribunaal' hadden zijn eigen mannen Pol Pot tot levenslang ver oordeeld voor een reeks van misdaden, waaronder de moord op de 'minister van defensie' van de guerrilla-beweging, Son Sen, en diens familie. De guerrilla's dreigden hun voormalige lei der uit te leveren als onderdeel van een vre desregeling. Maar hij had een zuiver gewe ten, zei Pol Pot tegen Thayer. „Ik wil dat u weet dat ik alles wat ik heb gedaan, voor mijn land heb gedaan". Hij erkende 'fou ten', maar suggereerde dat er een complot geweest om hem in diskrediet te brengen. SALOTH SAR Pol Pots eigenlijke naam was Saloth Sar. Hij was afkomstig uit een welgestelde boeren familie en studeerde in de jaren vijftig met een beurs van de Cambodjaanse regering electrotechniek in Parijs. Saloth Sar vormde in Parijs een marxistische cel: 'Association des Etiidiants Khmers'. (Khmer is de verza melnaam van een Cambodjaans volk). Hij zakte voor zijn examens, verloor zijn beurs en moest terug naar Cambodja. Hij veranderde zijn naam in Pol Pot, vestig de zich als privé-docent in Phnom Penh en werd derde man van het Politbureau van de her-opgerichte Communistische Partij. Stu denten herinneren zich hem als vriendelijk, bescheiden en beleefd. In de jaren zestig leidde Po Pot vanuit het oerwoud de Rode Khmer, een kleine groep communisten, in de strijd tegen prins (nu weer koning) Siha nouk met wie hij in 1970 en 1982 een verbond zou sluiten en weer verbreken. In de jaren zeventig werd hij de onbetwiste leider van de Rode Khmer. Na de commu nistische machtsovername in 1975 en de IKENHAM Emmeli sonenai i sloot n ïijsselsi o ook tv inaar e( lest de d ierwas eld op e Vi lt zo eri de pesi 1 schop voeder in, maa elf een Het lijk van Pc zoals verslagg en fotografen gisteren in de van de Thais-( bodjaanse gre aantroffen. fweede Jorrit rstaat een ree eert on val van de westers georiënteerde Lon Nol werd Pol Pot in 1976 eerste minister. „Diti Jaar Nul", sprak Pol Pot na de inname van Phnom Penh. Hij regeerde tot 1979 toen d( Vietnamese bezetting een einde maakte aan zijn regime. Hij trok zich terug in de Noord-Cam- te bodjaanse bergen en liet zich daarna in he P F. o pn mo openbaar vrijwel niet meer zien. Hij weige; de consequent internationale vertegen woordigers te ontmoeten hetgeen voort durend de geruchten over zijn overlijden deden oplaaien. Ook sloeg hij het aanbod, om, met andere partijen, in een 'nieuw' Cambodja minister te worden. Pol Pot, de mysterieuze en ondoorgrondelijke, bleef ja m renlang de onzichtbare leider van de Rode Khmer en daarmee een niet te verwaarlo zen factor in het vredesproces. Officieel onthief hij zichzelf in 1985 van alle functit maar niemand twijfelde eraan dat hij nog stevig de touwtjes in handen had. Pas met de interne afrekening van het Volkstribu naal vorig jaar werd Pol Pot daadwerkelijk de macht ontnomen. en mo het tc de om nalma dA-Kai m met debat Schip lat vlie maar aant; It het Ido oi ndat h iioken ie rond mag w Van de aam I Enkhuizen Alkmaar [Natuurgebied] Veldpolder]^ Purmerend IWind/waterl centrales Volendam Nieuw Amsterdam Almere-Buiten, Almere-Stad Almère-^aven Hoofddorp Bussum Hilversum mografhk Als in Nederland niet snel drastische maatregelen worden genomen om perso nen- en goederenvervoer in goede banen te leiden, loopt de economie knarsend vast. Dit betogen de technisch ontwerpers en futurologen Rudolf en Robbert Das in hun volgend jaar te verschijnen boek Toe komstbeelden, Naar Nederlands Nieuwe Gouden Eeuw. Vooruitlopend op dit boek een gesprek over een van de meest in het oog springende voorstellen hieruit: een nieuwe luchthaven aan de dijk Lelystad- Enkhuizen. Het oude plan voor de tweede nationale luchthaven in de Markerwaard is door de gebroeders Das in een fonkel nieuwe vorm gestoken. Rudolf Das is 69 jaar, maar komt geenszins over als iemand die de pensioengerechtigde leeftijd al ruim overschreden heeft. In zijn werkkamer, in zijn woning aan de rand van Arnhem, al half in de Veluwse bossen, straalt hij een enorme dosis werklust uit, en een jongensachtig enthousiasme. „Ik werk nooit minder dan elf, twaalf uur per dag. Al leen niet meer in de weekends, daar ben ik een paar jaar geleden mee gestopt toen mijn vrouw zei dat ik het maar een beetje rustiger aan moest gaan doen". De gebroeders Das (Rudolf werkt altijd sa men met zijn eeneiige tweelingbroer Rob bert) begonnen hun carrière als technisch tekenaars in 1952 in Haarlem, waar ze een eigen bureau opzetten. Ze maakten al snel naam. Toch hebben ze nooit gekozen voor het grote geld of de roem. Liever hielden ze het overzichtelijk. Ze pikten uit de vele aan biedingen die ze kregen de opdrachten die ze leuk vonden. „Zo voorkwamen we dat we managers werden en konden we ons blijven bezighouden met wat we het liefste doen: tekenen", legt Rudolf Das uit. Naast hun werk in opdracht van bedrijven, brachten ze ook diverse boeken uit, waarin ze schetsen hoe de samenleving er, vooral op technisch gebied, in de toekomst uit zou kunnen gaan zien. Het laatste boek, Wegen Naar de Toekomst, is ook in Amerika uitge bracht. Inmiddels werken de broers aan een nieuw boek, Toekomstbeelden. Naar Nederlands Nieuwe Gouden Eeuw. Ze schetsen daarin een hoopvol toekomstperspectief voor Ne derland, dat echter alleen werkelijkheid kan worden als de regering een aantal stevige knopen doorhakt. „Er liggen in Nederland unieke kansen. De stromen van personen- en goederenvervoer zullen blijven groeien, en Nederland ligt op een zeer strategische positie. Zeker nu Oost-Europa er als markt bijkomt. Die stromen moeten echter met behulp van de modernste technieken en inzichten in goede banen worden geleid. Gebeurt dat niet en blijven we doormodderen met steeds meer auto's en nieuwe wegen, dan zal de hele Nederlandse machinerie knar- De bouwlocatie in het Markermeer naar de plannen van de gebroeders Das Flevo International Airport F evorneer i pftvaarders assen |Almeerderhout| in Bre nog: send vastlopen." In het boek, dat volgend jaar verschijnt, lan ceren ze een aantal plannen die, op zijn zachtst gezegd, het nodige stof zullen doen opwaaien. Het meest in het oog springende idee is de aanleg van Flevo International Airport, een nieuwe luchthaven, aan de dijk Lelystad-Enkhuizen. Het, destijds zeer omstreden, plan voor een tweede nationale luchthaven in de Marker waard werd in de jaren '70 al achter de hand gehouden als oplossing voor de ook toen al bestaande problematiek rondom Schiphol. Met het andere alternatief, een luchthaven bij Dinteloord, verdween het plan in een diepe stoffige kast. De vereni ging tot behoud van het IJsselmeer kon op gelucht adem halen, het Markermeer bleef nat. Het plan, dat de Dassen nu weer uit de kast hebben opgediept en opgepoetst, heeft vol gens beide ontwerpers een groot aantal voordelen boven de aanleg van een lucht haven in de Noordzee bij IJmuiden. „Elek tronica in vliegtuigen wordt eerder aange tast in een omgeving met veel zout water. Bovendien is het ondenkbaar dat er wegen worden aangelegd tussen Schiphol en dit vliegveld, want die zouden dwars door de kwetsbare duinen en de dicht bebouwde strook daarachter moeten lopen. Tenslotte is een reddingsoperatie op de ruwe Noord zee veel moeilijker uit te voeren dan veel rustiger IJsselmeer." Tussen de Flevo-luchthaven en Amst «zl zou een langgerekte polder aangeleg ten worden, omgrensd door twee dij] het oosten en in het westen. In de we HAAG komen volgens het plan tunnels vooi hogesnelheidstrein voor vracht en pe fobin nen, die in vijftien minuten van Schij ^ame naar het nieuwe vliegveld moet razet <]e de dijken komen zesbaans snelwege; j^ba: zuidelijk deel van de polder, Nieuw - dam, wordt een woonwijk waarin, afi lijk van de gekozen bebouwingswijze ens pi le tienduizenden tot 1 miljoen bewot j, om e gehuisvest kunnen worden. Ten noorden van Nieuw-Amsterdam Hartwijk, een uitgaansgebied. Dan w Qggns het eiland onderbroken voor een wal ei,j binding tussen het Markermeer en hi n vomeer ten behoeve van de waterspo t Op de zuidpunt van het noordelijke! ligt een gebied voor de winning vaii£ t moel energie. Rudolf Das: „Met windmole: j. je grote waterbassins volpompen. Jei wete] die op de momenten dat er veel vraai nte stroom is, weer laten leeglopen. Het» jen drijft turbines aan die elektriciteit opi et j-ab ken." Ook dat idee is overigens nietb proce maal nieuw, het werd ook al eens uitj chikba werkt door ir. Lievense, zo'n jaar ofvi cent v, geleden. Iregei De Veldpolder krijgt een parkachtig! nindei ter. Het langgerekte gebied tussen de jje m polder en de luchthaven wort een 'na nte scj tuurgebied met loslopende paarden! deren. Het Langeiland, een lagune-at gebeid ten oosten van de Veldpolder, een luxe woonwijk. Het plan zal niet goedkoop zijn: Rol Rudolf Das hebben de kosten becijf 65 miljard gulden. Rudolf Das: „Datl gigantisch bedrag, maar het kan wol uitgesmeerd over tientallen jaren. dien schept het voor vele duizende en laaggeschoolde mensen werk. Vc het prima rendabel te maken doori koop van grond voor woningen en' ven en bevorderen we de economie) noordelijke provincies door een twe vliegveld aan te leggen in het midd( het land. Tenslotte is er weinig keus: geen drastische maatregelen genoml den, loopt Nederland gewoon vast." De gebroeders Das realiseren zich het voor hen relatief eenvoudig is oi komstplannen te maken. Zij hebbi mers niet te maken met milieuverj gen en actiegroepen. „Dat klopt", Rudolf Das. „Aan de andere kant goed zijn wanneer bestuurders eens! zouden nemen van de waan van de echt ver vooruit zouden kijken. Dani ze oplossingen kunnen zien voor de| men van nu." ARNHEM MENNO POLS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2