faxi O verbeek is nonopolie kwiit =)e Treffers rekenen op nieuw clubhuis in 1999 Huize Riedel' centrum an politiek in Ter Aar re iai-° ■lei: Rijn Veenstreek ijdelijke parkeerplaats naast Stek Fietstunnel voor scholieren krijgt vorm Pijler onder Plan 2000 in Woubrugge wankelt Alkemade houdt vast aan hangplek PAG 17 APRIL 1998 i tdüïb rp'ai «vege de werkzaamheden de Dorpsstraat in Hazers- Je-Dorp komt er langs de ter de Hooghstraat een rij ft parkeerplaats. De par- mlaats in het gras naast gerencentrum Stek dient ter ranging van het plein voor supermarkt, aangezien die s de opknapbeurt van de niet te bereiken is. De in gang van de parkeerplaats komt aan de Pieter de Hoogh straat. De bestrating van het kruis punt van de Jan Lievenslaan met de Dorpsstraat is klaar. Vanaf volgende week wordt het stuk weg richting de Pieter de Hooghstraat aangepakt. Eerst worden de trottoirs bestraat. Daarna volgt de weg. In totaal neemt dit werk drie weken in beslag. Gedurende deze perio de moet het verkeer omrijden via de lan Lievenslaan, Breit- nerlaan en de Pieter de Hoogh straat. De afwerking van het gedeel te van de Dorpsstraat tussen de Krepel en het Westeinde be gint eveneens volgende week. Ook dit stuk weg moet over drie weken klaar zijn. Tot die tijd blijft het verkeer in de rich ting van het Westeinde ge stremd. Her H°w Cabs veroveren Alpheuse standplaats een et.: 1 1 A zitten JL CF i spek ibedrijf Overbeek, dat jaren in Alphen min of meer ite h monopoliepositie bekleedde, heeft concurrentie ge- tegfci. Tussen de zwarte en witte mercedessen van duiken sinds januari de felgekleurde Yellow als 't is van taxibedrijf De Vries op. Dat de bumpers van je taxibedrijven niet altijd één kant op wijzen, blijkt te bd de incidenten die de afgelopen weken plaatshadden, een taxi-oorlog is volgens de betrokkenen echter n sprake. un«niet zomaar over je heen gaan. i H. de Vries van het gelijkna mige taxibedrijf uit Nieuw Ven nep zegt dat Yellow Cab uit strategische overwegingen zijn werkterrein naar Alphen verleg de. „In het verleden pikte Over beek klanten in Leimuiden en Rijnsaterwoude tijdens de ritten met hun tarieftaxi tussen Al phen en Schiphol", aldus De Vries. „Met het innemen van een standplaats in Alphen zetten wij Overbeek een hak. Tot onze verbazing konden wcjnct suc ces zo'n vijf taxi's inzetten in Al phen. De Alphense kroegen ble- beek is het woensdagavond Julianastraat tot een con- itie tussen beide bedrijven imen. „Veel chauffeurs van h Cab komen net uit de ;of ze kruipen al achter het van een taxi", verklaart .Die jongens houden geen j ning met de afspraken en Is die we hier in Alphen ben. Het is voorgekomen 'n Yellow Cab voorpiepte klanten voor onze neus ad ^aaPle- ^Qt 'aat ïe natuurlijk (zelfls S g deze zomer duidelijkheid over uitbreiding De Tweesprong -Vei se to JL ler made marcel smeets 9 jrie in hef e nog r voor aatste ikespe .iwsgl'-" speeli ?rgel«jere' onhar. t, wat r opjei hij dal l sortef Wie; fooi 1 als Ti rekt onbs: -^| ■op, lat ectuek ie int ie ken namelijk ontevreden over Overbeek te zijn, omdat het drie kwartier duurde voordat zij hun klanten af kwamen halen. Onze chauffeurs leggen hetzelfde tra ject in een kwartiertje af. Wij hebben zelfs aangeboden om tijdens de kroegentocht als ex tra service gratis taxibusjes in te zetten, maar de kroegbazen hebben ervoor gekozen om Overbeek een laatste kans te gunnen. Zijn monopoliepositie is Overbeek in elk geval kwijt." Directeur H. Overbeek zegt geen enkele wrok te koesteren over de komst van de nieuwe Yellow Cabs. „Ik heb het in Al phen zo druk, dat ik het werk bijna niet meer aankan. De Yel low Cabs in Alphen leveren voor mij alleen maar voordelen op. Tijdens de grootste drukte geef ik De Vries een belletje en ne men ze wat ritjes van me over. Wij pikken helemaal geen klan ten af in Leimuiden of Rijnsa terwoude, we hebben onze han den vol aan Alphen." - V--. f TTT**; alphen aan den rijn Geen geavanceerde boortechniek, zoals bij de HSL-tunnel de bedoeling is en ook geen graafwerk, zoals bij de meeste tunnels gebruikelijk is. De fietstunnel vlakbij de Steekterbrug in Al phen wordt onder de Oostkanaalweg (N207) door getrokken. Deze week zijn de werkzaamheden begon nen. De methode beperkt de overlast voor het wegverkeer. Het zand wordt met schop en shovel uit het tunnelelement gehaald. Dankzij de tunnel hoeven fietsers (veelal scholieren) uit Aarlanderveen en Zwam- merdam straks niet meer de drukke N207 over te steken. foto anp brouwer de koning, 071 -5356417, plv -chef marieta kroft. 071-5356411 Giftenbus kerk bij Hanepoelloop rupwetering Deelnemers aan de 27ste Hanepoelloop kunnen bijdragen aan de restauratie van de Ripse kerk. De organiserende gymnastiekvereni ging Gyvero sjelt lopers op hemelvaartsdag (donderdag 21 mei) in de gelegenheid om sponsorgeld te storten. Voor dat doel staat een melkbus in de kantine op het Hertogspark in Rijpwetering. Deelne mers kunnen kiezen uit vier afstanden: 2,5, 5, 10 en 21,1 kilometer. De kortste afstand begint om 10.15 uur, de langste om 11 uur. De kosten variëren van 2,50 tot 9,00. Koerswijziging gemeente gevreesd woubrugge robbert minkhorst Voetbalvereniging Woubrugge (WW) en de woningstichting Jacobswoude (WSJ) maken zich zorgen nu de gemeente Ja cobswoude twijfels heeft bij hun plannen voor de bouw van een nieuw 'dorpshuis' en een aantal seniorenwoningen. Als Jacobswoude alsnog niet in stemt met de sloop van het ver enigingsgebouw De Wijk en vier woningen voor de dertig huizen voor ouderen, valt de belang rijkste financiële pijler weg on der het Plan 2000, zegt directeur G. Verweij van de woningstich ting. De nieuwe coalitie van CDA, Gemeentebelang en WD maakt in haar beleidsprogramma een duidelijk voorbehoud bij de plannen. De drie partijen willen de 'alternatieven en consequen ties' van Plan 2000, waarvan WW initiatiefnemer is. 'nader bezien'. In de huidige opzet moeten vier, in de ogen van de gemeente karakteristieke, wo ningen worden afgebroken. WW bouwt een nieuwe kantine bij zijn terrein. Die neemt ook de rol van De Wijk over. In dat 'dorpshuis' is ook plek voor een snackbar. „In Woubrugge staat geen en kele aangepaste woning voor ouderen", zegt Verweij van de corporatie, die 750.000 gulden heeft geboden voor de grond bij De Wijk. „Voor ons is het een groeimarkt. Onderzoeken wij zen uit dat in 2010 de helft van de Nederlandse bevolking 65- plusser is. De woningstichting wil daarop inspelen." WSJ wil in twee etappes dertig woningen bouwen. Voor de eer ste achttien hoeft alleen De Wijk worden afgebroken. Voor de andere twaalf is de sloop van de vier huizen in de Dr. Lo- thlaan nodig. „De gemeente is eigenaar van de grond. Als zij de bouw van seniorenwoningen niet wil, houdt het op. Dat is jammer voor ons, want wij heb ben er tijd, energie en geld in gestoken. Het is ook jammer voor de Woubruggenaren.' Voor WW-voorzitter H. van de Berg komt de houding van het nieuwe gemeentebestuur niet uit de lucht vallen. Hij uitte eerder al de vrees dat Plan 2000 vertraging zou oplopen. Toch komt Jacobswoude terug op een eerdere belofte. De partners kregen vorig najaar toestem ming om door te gaan. Er waren toen alleen twijfels over de fi nanciën. „De herinrichting van het ter rein van De Wijk vergt een be hoedzame aanpak", erkent Van der Berg. „Ik kan me het voor behoud wel voorstellen. De pro blematiek is alleen zo, dat er iets moet gebeuren." Hij schat dat de sloop van De Wijk niet meer is tegen te houden. Op knappen betekent in zijn ogen 'goed geld naar een slecht pand gooien'. De reserves van Jacobswoude hebben de preses wel teleurge steld. „Wij hebben iets in gang gezet wat heel voortvarend is. Daar hebben we veel tijd en energie in gestoken. We vervul den een voortrekkersrol. Het zou spijtig zijn wanneer we nu alleen maar mogen meelopen met de gemeente." Van Jacobswoude heeft Van der Berg nog niets gehoord. Hij verwacht dat de nieuwe wet houder voor ruimtelijke orde ning, J. Haasbroek binnenkort contact opneemt. „Er is nog geen reden tot wanhoop. Ons clubgebouw is aan vervanging toe, maar niet voor 2000." tennisvereniging De Treffers, fondsen Alkemade BV en de ge nie verwachten nog deze zomer 'ïlijkheid te hebben over de uit- ig van sporthal De Tweesprong, rie partijen zijn het al in grote lij- eens over de aanbouw. In juni Ide gemeenteraad zich over de fi- ëlekant van de zaak. uitbreiding van De Tweesprong i idee van Sportfondsen Alkema de BV, die het sportcomplex beheert. In het plan is voorzien in een oplos sing voor zowel de tafeltennissers als gymnastiekvereniging Excelsior. De Treffers huizen in een in hun ogen schamel onderkomen. Excelsior zit na de geplande sloop van de gymzaal aan de Populierenstraat zonder onderdak. Beide verenigingen kunnen straks te recht in de vernieuwde Tweesprong. In de nieuwe hal is tevens plek ingeruimd voor een extra tennisbaan. Zoals de plannen ervoor staan, wordt eraan de achterkant van het sportcomplex een nieuwe hal aange bouwd. De tafeltennissers kunnen zo meebouwen en een deel van de ruimte invullen. Het beheer en de exploitatie van dat deel komen volledig in handen van De Treffers. Excelsior en basis school De Roelevaer, die gebruikma ken van de zaal in de Populierenstraat, kunnen er straks eveneens terecht. Grootste knelpunt is het geld dat met de plannen is gemoeid. De Twee sprong is eigendom van de gemeente en Sportfondsen Alkemade is verant woordelijk voor het beheer en de ex ploitatie. Sportfondsen stelt uitdrukke lijk de voorwaarde dat nieuwbouw rendabelrmoet zijn. Hoeveel geld no dig is voor de uitbreiding, is nog niet bekend. Een aannemer maakt een of ferte. De gemeente spreekt van een 'behoorlijke investering' en wil toe stemming vragen aan de raad. De Treffers en Sportfondsen zijn hoopvol over de gang van zaken. Tafel- tennisvoorzitter C. Bakker verwacht volgend jaar zomer te kunnen spelen in de nieuwe hal. „Voor De Treffer gaat het de goede kant op. De neuzen staan in elk geval dezelfde kant op." Ook D. de Kuijer, manager van De Twee sprong, verwacht snel tot een akkoord te kunnen komen. „We proberen het eens te worden over de exploitatie. De gemeente, die de uitbreiding wil, komt met florissante cijfers. Ikzelf probeer meer de realiteit in het oog te hou den." Binnenkort gaan de drie partijen weer om de tafel zitten. Gewonde hij botsing in Leimuiden Bij een botsing in Leimuiden is gisteren een 21-jarige vrouw uit Abbenes lichtgewond ge raakt. De vrouw reed over de N207 richting Rijnsaterwoude en wilde bij het kruispunt met de Dr. Stapenséastraat rem men voor het rode verkeers licht. Haar wielen blokkeerden echter, waardoor ze bovenop de wagen van een 55-jarige Kaagse botste. Die bleef onge deerd. De 21 -jarige is met een pijn lijke nek naar het ziekenhuis gebracht. ihouders van WD en PAK delen zelfde woning •tim brouwer de koning lijnen in de dorpspolitiek Ier Aar zijn kort. Twee van Jfie wethouders wonen niet en op een steenworp van gemeentehehuis, maar de- zelfs dezelfde woning. Em- j Kraak, wethouder namens Progressief Akkoord (PAK), een jaar in de kost bij colle- 'igrid Riedel van de WD. niet alledaagse situatie, uinTer Aar, het Peyton Pla- an het Groene Hart, kijken ergens meer van op. Boven schuilt er volgens de vrien- nen geen kwaad in de con- Ktie. „We zijn geen potten ve hebben geen financiële Beschouw Emma maar lijn vierde kind." openhartigheid doen Rie- 112) en haar veertien jaar Lre huisgenote nauwelijks elkaar onder. Riedel stelt aj achter haar voordeur zelf ■ril wal zij doet. Kraak geeft Jit zij de zorg van anderen heeft. En niet alleen om- met een gebroken arm Hoopt. „Ik kom voor ieder- op, behalve voor mezelf', f mt Kraak, die als wethouder 3-1994) en statenlid van mlinks de belangen van jan «lleman behartigde. Riedel: wij Emma aan haar lot kten. vergeet ze zelfs te i sul P« cijff Kraak alleen van de bui lt kent. zou niet snel ver dat zij zichzelf zo kan pferen. „Emma stond be- M 'als hittepetit", zegt Riedel 1 "Wege het gesprek in de lijke woonkamer, versierd slingers voor een jarige 'ir en met bloemen voor nog maar net geïnstal- wethouders. „Dat is een Gekant van mij", legt Kraak Op school - ik heb alleen de uw- ...j «ee r lot it moedermavo en een mbo-opleiding personeelswerk gevolgd - waren mijn klasgeno ten verbaasd dat een verlegen meisje als ik plotseling een goe de spreekbeurt hield." Als 'self made woman' groei de Kraak („Ik ben een laatbloei er, die pas in 1992 voor het eerst een baan kreeg") uit tot een even verguisde als bewonderde politica. Haar recente terugkeer op de kandidatenlijst van PAK viel zo in de smaak bij de aan hang, dat zij meer stemmen vergaarde dan lijsttrekker Ruud Boelens. Aan de .andere kant onthielden drie raadsleden haar hun steun bij de stemming over de nieuwe wethouders. Aan Riedel heeft het zeker niet gelegen. Hoewel hun poli tieke standpunten soms uiteen lopen, wil de liberaal geen kwaad woord hoten over haar PAK-collega. „De WD komt wat meer voor het bedrijfsleven op, terwijl het PAK veel waarde hecht aan natuur en milieu. Maar in dit college vervul ik als wethouder bestuurlijke zaken geen politieke rol. Hoe leuk ik de partijpolitiek ook vind, ik maak die ondergeschikt aan het belang van de gemeente. Dat is mijn offer om Ter Aar bestuur baar te houden." Toen Kraak na veel vijven en zessen op het wethouders pluche plaatsnam, moest ook zij een veer laten. „Ik maakte kans om nummer één te wor den van de statenfractie van GroenLinks, maar de partij heeft liever niet dat haar staten leden tevens wethouder zijn. Daarom stop ik in mei met bloedend hart met mijn werk als statenlid." Als wethouder hoeft Kraak zich met haar oog voor de no den van de bevolking evenmin te vervelen. Riedel richt zich meer op de grote lijnen. „Wij vullen elkaar prachtig aan. Wat we hebben aan de derde wet houder, Jan Bom van Gemeenté Belangen, moet nog blijken. Al vind ik het positief dat hij heeft aangeboden om mij 'op het ge meentehuis, waar wij met zijn drieën één kamer delen, werk uit handen te nemen. Ik heb namelijk ook nog een tijdroven de baan als docente Nederlands in Rotterdam. Maar vergeet niet dat ik als raadslid ook al zo'n twintig uur per week bezig was met raadswerk." Tussen de bedrijven door maakt de gedreven WD-wet- houder zich ook nog zorgen om de gekwetste arm van Kraak. „Moet je nog pijnstillers heb ben?", vraagt ze bezorgd aan haar huisgenote, die openhartig vertelt hoe zij op bezoek bij haar echtgenoot in Zeeland van een ladder tuimelde. „Ik riep nog tegen mijn dochter dat het gevaarlijk was om op die ladder te klimmen. Vervolgens deed ik het zelf wel en kreeg ik die lad der prompt bovenop me." Ook in politiek opzicht maak te Kraak wel eens brokken. Zo haalde zij na de gemeente raadsverkiezingen genadeloos uit naar verliezer CDA. 'Over mijn lijk' riep zij toen specula ties over een combinatie van het PAK met het CDA de ronde deden. Later in de stroef verlo pende college-onderhandelin gen moest zij die gepeperde uit spraak inslikken. „Maar mijn grootste fout maakte ik in mijn vorige wethoudersperiode. Toen had ik nooit een deel van mijn portefeuille moeten af staan aan burgemeester Wille nden Vroegindeweij. Je zou het misschien niet van me ver wachten, maar ik heb me door haar helemaal laten onder sneeuwen." Emma Kraak (links) op dezelfde zetel als Ingrid Riedel: „Ik besef dat het aan de kiezers moeilijk is uit te leggen c huis wonen. „Laten we het alsjeblieft niet meer over Vroegindeweij heb ben", valt Riedel haar in de re de. Het bewind van de bijna unaniem weggestemde burge meester geldt in Ter Aar nog steeds als een zwarte bladzijde van de plaatselijke politieke ge schiedenis. Zoals ook de last van een grijzer verleden nog steeds drukt op het nieuwe col lege. Vooral de verlening van vergunningen gebeurde volgens Kraak en Riedel lang niet altijd zorgvuldig. „Al is het niet zo dat wij niemand zijn hekje of zijn paaltje of zijn container gun nen". haast Riedel zich te zeg gen. „Emma had de naam dat zij roomser dan de paus wilde zijn. Ook zij wil iedereen tege moetkomen, maar dan binnen de wettelijke regels. Anders ont staat er wildgroei." Kraak: „In Ter Aar gold de uitdrukking dat de één een koe mocht stelen, terwijl de ander nog niet over het hek mocht kijken. Dat moet veranderen. Al kunnen wij offi cieel verleende vergunningen niet meer terugdraaien." Toetsen Als geen ander kan Kraak, met haar gemeentelijke en provinci ale dossierkennis, de praktijk toetsen aan de theorie. Nu zij tol haar verrassing wethouder is, zoekt zij andere woonruimte in Ter Aar. „Ik besef dat het aan de kiezers moeilijk is uit te leg gen dat twee wethouders in het zelfde huis wonen." Als wet houder van onder meer volks huisvesting zit zij toch al in een glazen huis en kan zij onmoge lijk een voorkeursbehandeling eisen. „Ik moet de koninklijke weg bewandelen. Gelukkig sta ik al zeven jaar als woningzoekende ingeschreven." alkemade marcel smeets De massale protesten van om wonenden van het parkeerter rein van DOSR veranderen niets aan de plannen van de gemeen te Alkemade voor een hangplek in hun buurt. Volgens de ge meente is er geen alternatief voor de jongeren en moeten de bewoners de situatie eerst maar een jaartje aanzien. In Alkemade waren zeven groepen jongeren rond. Op alle plekken waar ze neerstrijken krijgen ze het aan de stok met buurtbewoners. De politie kan niet ingrijpen, omdat zij geen plaats heeft waarheen ze de jongeren kan sturen, zonder dat ze overlast veroorzaken. De ge meente heeft daarom het par keerterrein van de voetbalclub aangewezen als 'jongeren ont moetingsplek' (JOP). Tijdens een informatie-avond werden de plannen gepresen teerd aan de omwonenden. Die lieten geen spaan heel van de JOP. Zij menen dal er betere plaatsen zijn. Als voorbeeld noemen zij de Meerkreuk, de omgeving van het Splotszge- bouw en het huttenbouwter- rein. De gemeente ziet echter geen heil in de suggesties van de bewoners. „Waar je ook een hangplek aanlegt, het is altijd voor kritiek vatbaar", zegt ge meentesecretaris J. van Elk. „De plaatsen die voorhanden zijn, zijn allemaal al in beschouwing genomen." De gemeente gunt zich een jaar de tijd om te kij ken of de geplande JOP is te handhaven. De jongeren hangen nu nog rond op het industrieterrein, het schoolplein in Oude Wetering, de Leeuwerikhof, het speelter- reintje aan het Amstelland en de laatste tijd steeds vaker bij het winkelcentrum Noordplein De overlast die zij veroorzaken bestaat voornamelijk uit ge luidsoverlast en vandalisme.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21