'Ik heb die etterbakken door' SS Gary Numan wil het nu echt gaan maken r Carroussel benadert Hedd Gabler niet zonder ironie r Cultuur&Kunst Sobere VRIJDAG 17 APRIL 1998 chef* jan rijsdam, 071-5: CD-presentatie van Ganesha hillegomDe groep Ganesha, afkomstig uit de Bollenstreek, pre senteert vanavond in Hillegom de gloednieuwe cd 'Life is a Mas- cerade'. De hardcore-band doet dat tijdens een optreden in OJC Solution aan de Van den Endelaan 7. Kaarten voor dit feest zijn verkrijgbaar bij The Wear House in Leiden, Movie Dreams in Sassenheim en bij Prominent Music en Solution in Hillegom. De toegang bedraagt een tientje, aanvang 21.45 uur. Bevrijdingsbal in In Casa leiden De stichting Jazz on Sunday houdt ook dit jaar op 5 mei het traditionele Bevrijdingsbal. Net als vorig jaar is het evene ment in de discotheek In Casa aan de Lammermarkt. In de pub spelen de Party Players, in de grote zaal treedt de Frits Landes- bergen Big Band op. Op de achtergrond worden filmbeelden uit 1945 geprojecteerd. Kaarten voor het bal (10 gulden) zijn in be perkte mate verkrijgbaar bij Henny's Rits in de Janvossensteeg en bij sigarenmagazijn Fielemon aan het Bevrijdingsplein. De Kast naar Stompwijk stompwijk» De populaire Friese groep De Kast treedt op 27 juni op in Stompwijk. Het concert is op hel kermisterrein en begint om 2Ö.0Ó uur. De organisatie is in handen van De Gouden Leeuw, alwaar ook kaarten (22,50 gulden) in de voorverkoop verkrijgbaar zijn. Ook bij De Egelantier in Hazerswoude en bij De Eendenkooi in Zoeterwoude kunnen voorafkaarten worden gekocht. Leonardo DiCaprio aangeklaagd los angeles De Amerikaanse acteur Leonardo DiCaprio, hoofd rolspeler van 'Titanic', is voor de rechter gedaagd door een film producent die beweert dat de acteur de distributie van 'Don's Plum', een lowbudget-film uit 1995, probeert tegen te houden. Producent David Stutman eist tien miljoen dollar van DiCaprio wegens contractbreuk. DiCaprio zou niet tevreden zijn met het resultaat en bang zijn dat vertoning van de film zijn carriere zal schaden. Schilder William Congdon overleden milaan De Amerikaanse kunstschilder William Congdon, de laatste vertegenwoordiger van de New-Yorkse stroming 'action painting', is woensdag op zijn 86ste verjaardag in Milaan overle den aan een hartinfarct. Congdon werd in 1912 geboren in Pro vidence (Rhode Island), maar heeft het grootste deel van zijn le ven doorgebracht in Italië. Na de oorlog ontwikkelde hij zich in de Verenigde Staten als schilder van abstracte en expressionis tische doeken. Een van zijn bekendste werken is 'Black City', een impressie van New York. Meer subsidie voor Holland Festival den haag De subsidie voor het jaarlijkse Holland Festival wordt verhoogd met 800.000 gulden. Dat heeft de regering toegezegd, nadat de hele Tweede Kamer zich achter deze wens van WD- parlementariër Van Heemskerk had geschaard. Het Holland Fes tival beschikt nu nog over een budget van 6,5 miljoen gulden, waarvan 5,2 miljoen gulden aan de programmering wordt be steed. Dick Maas schrijft misdaadroman amsterdam Regisseur Dick Maas heeft zijn eerste boek geschre ven. De actieroman heet 'Salvo'. Dieuwertje Blok overhandigde gisteren het eerste exemplaar aan Maas, die vooral bekend werd door zijn films 'De Lift', 'Amsterdamned' en 'Flodder'. Regis seur/producent Dick Maas (1951) heeft geprobeerd om het mis- daadboek, uitgegeven door Prometheus /Bert Bakker, even span nend te maken als zijn actiefilms. De reden dat Dieuwertje Blok het eerste exemplaar aan Maas aanbood, is dat zij tv-presen- tatrice is net als Salvo-hoofdpersoon Susan Delaney. Erna Sassen als rebels pleegkind Gilly, volgende week in Eeidse Schouwburg Een moeder van 36 die een meisje van twaalf speelt. Het was even wennen voor actrice Erna Sassen. Toch merk je op de planken niets van dat grote leef tijdsverschil. ,,Je hobbelt van de een naar de ander/ ze hebben steeds het beste met je voor/ en hopen dat ik positief verander/ maar ik heb die etterbakken heel goed door", zingt ze fel. Er na Sassen is Gilly, het re belse pleegkind dat de hoofdrol speelt in de naar haar vernoemde familie voorstelling. Gilly is boos. Ze gedraagt zich onmoge lijk en wil maar één ding: terug naar haar moeder", legt Sassen uit. laren martin hermens Een theatervoorstelling met een boodschap. Al valt er ook best wat te lachen. ,,Ik houd van voorstellingen met een maat schappelijk thema", vertelt Sas sen. ,,Dan heb je tenminste iets te vertellen." Ze noemt het toe val dat ze in 'Gilly' speelt. Regis seur Bruun Kuijt, met wie ze in het verleden al eens een caba retvoorstelling speelde, vroeg haar voor deze rol. De afgelopen twee jaar stond ze niet op de planken. ,,Ik hoef de niet zo nodig. Ik heb er be wust voor gekozen om thuis te blijven nadat mijn zoon was ge boren. Ik wil hem zien opgroei en. In die twee jaar heb ik het theater helemaal niet gemist. Maar ja, er moet toch brood op de plank komen." 'Gilly' vertelt het verhaal van een pleegkind dat na omzwer vingen bij verschillende pleeg gezinnen terecht komt bij me vrouw Trotter. De 12-jarige Gilly heeft een hekel aan mensen die het beste met haar voor heb ben. Ook op het nieuwe op- vangadres dreigt het mis te gaan. Maar de liefdevolle aan pak van mevrouw Trotter zorgt voor een kentering in het ge drag van de opstandige Gilly. „Ze is een rebelse meid", zegt Ema Sassen als het pleegkind Gilly: „Je hobbelt van de een naar de ander." Erna Sassen over haar toneelka rakter. „Maar toch blijft ze een kind. Wat me aanspreekt in haar is de rechtstreekse manier van reageren. Verder doet ze er alles aan om haar verdriet te verbergen. Daar herken ik wel iets van mijzelf in. Ik was als kind ook stoer, wilde mijn emo ties ook niet aan de buitenwe reld laten zien. Ik ben een drift kikker, net als Gilly. Het is leuk om die kant uit mijn jeugd nu op toneel te kunnen botvieren. Dat kwaaie moest ik vroeger in houden, omdat het thuis niet werd getolereerd. Er liepen meer mensen rond waarmee je rekening had te houden. .Met al die herinneringen kan ik nu wat doen. Dat maakt van Gilly één van de leukste rollen die ik tot nu toe gespeeld heb." De voorstelling is opgezet in samenwerking met de Federatie Pleegzorg. Die wil zo meer be langstelling kweken voor haar werk. Jaarlijks zoekt de federatie voor veertienduizend kinderen voor korte of lange tijd een op- vangadres. Er is echter een chronisch tekort aan pleegge zinnen. „Tijdens de voorbereidingen voor deze productie heb ik ge praat met mensen uit de pleeg zorg. Ik kwam heel aardige mensen tegen; het is leuk om te zien dat zulke mensen nog be staan. Ik denk dat je als pleegouder heel veel tijd en energie in je gezin moet steken. Soms mislukt het en dat kost veel pijn en verdriet. Ik vind het geweldig dat er mensen zijn die het doen. Ik zou het zelf op dit moment niet aandurven. Mis schien wel als ik ouder ben en mijn kinderen volwassen zijn. Ik weet niet of ik het geduld kan opbrengen. Je moet als pleegouder vaak met weinig re sultaat tevreden zijn. Ik denk dat ik gauw zou gaan twijfelen aan mezelf." „Je hebt vaak te maken met kinderen die uit hele nare of moeilijke situaties komen. Kin deren voelen een onvoorwaar delijke liefde voor hun ouders. Dat maakt ze zo ontroerend. Dat geldt ook voor Gilly. Zij heeft een ideaalbeeld van haar FOTO GPD/ROLAND DE BRUIN echte moeder maai- komt er achter dat dat beeld niet klopt. En dan moet ze toch verder. Ze zet zich eerst af, maar ontdooit dan toch en is blij met haar pleegmoeder. „Tijdens de voorbereidingen zei een pleegkind: het belang rijkste is dat je ergens komt waar je gewoon'je eigen plek hebt en dat mensen je met rust laten. Dat soort basale dingen zijn heel belangrijk voor een kind. Als er een soort van relatie komt met de pleegouders, moet die vanzelf komen. Je kunt dat niet gaan pushen." 'Gilly', woensdag 22 april in de Leidse Schouwburg; 26 april in De Meerse in Hoofddorp. Engelse wavepionier heeft spijt van het verleden londen mark roos In de jaren zeventig en tachtig was hij het pispaaltje van de En gelse pers. Gary Numan werd in en vlak na zijn hoogtijdagen af geschilderd als een rare dwerg, die afschuwelijk pathetische, 'Bowie-esque' rotmuziek maak te, als een brokkenpiloot en als een rechtse bal met een voor liefde voor geldverslindende hobby's. Achttien jaar was de Engelsman Gary Numan toen. Zijn band heette Tubeway Army. Met 'Are Friends Electric' en 'Cars' scoor de hij dikke hits. De mix van zwaarmoedige synthesizerpop, vocalen met een aan Bowie re fererende nasaliteit en snik en pompeuze podiumshows met lasers, bewegende decors en rookwolken gingen er bij lief hebbers van new wave in als koek, de pers had er zelden een goed woord voor over. Zo snel als zijn ster steeg, zo snel raakte Gary Numan in de vergetelheid. Hoewel hij zo ongeveer om het jaar een nieuwe plaat uitbrengt, haalt hij zelden meer de kran tenkolommen. Sinds een jaar of twee lijkt het tij gekeerd te zijn voor Numan. Vorig jaar verscheen de tribute- cd 'Random', waarop artiesten als Foo Fighters, Beck en Smas hing Pumpkins nummers van Gary Numan coveren. Het tweede deel van Random, met daarop remixen Numan-songs door dance-acts, is in de maak. „Het blijkt toch dat veel mu zikanten die nu aan de weg tim meren vroeger naai' mijn mu ziek luisterden", zegt Numan. „Ik hoorde van bandleden van Nine Inch Nails dat ze synthesi zer zijn gaan spelen nadat ze platen van mij hadden gehoord. Ook artiesten als Beck, Smas hing Pumpkins, Marilyn Mans- on, The Prodigy en Afrika Bam- baataa hebben allemaal aardige dingen over mijn muziek geroe pen tegen journalisten." De reputatie van Numan lijkt in ere hersteld. Voor het eerst krijgt de Londenaar ook- weer positieve recensies en geeft hij interviews met journalisten die hem positief benaderen. „Ik denk dat ik mijn carrière voor een groot deel zelf om zeep heb geholpen in de jaren tachtig", blikt hij terug. „Ik was hartstik ke jong en oneivaren toen ik doorbrak. Ik heb veel inschat tingsfouten gemaakt. Ik heb een paar funkplaten gemaakt, maar besefte pas relatief laat dat die muziek mij eigenlijk helemaal niet lag. In de jaren tachtig dacht ik me te kunnen permit teren niet te veel live optredens te doen, waardoor ik binnen no time uit de picture raakte. Ook riep ik de verkeerde dingen op de verkeerde momenten op de verkeerde plaatsen. In feite heeft zijn imago er voor gezorgd dat Numan in het verdomhoekje raakte. Numan reed in Ferrari's, bezat een pri- vé-vliegtuig, sprak zijn steun uit voor totalitaire regimes en liep rond in dure kleren. Zijn hou ding en uitspraken waren op zijn zachtst gezegd niet bepaald gemeengoed in de muziekbusi- ness van de jaren tachtig. „Als ik wat ouder en erva rener geweest was, had ik me er wel doorheen geslagen. Nu kreeg ik een stempel opgedrukt, waar ik nooit meer vanEtf kwam. Het ging van kwaad tot erger. De pers ging me steeds negatie ver benaderen. Op een gegeven moment heb ik besloten geen interviews meer te doen. Ook dat helpt niet, want schrijven doen ze toch." Sinds de loftuitingen van po pulaire hedendaagse artiesten aan het adres van Numan, heeft de Engelsman weer krdiet bij pers en publiek. In de jaren tachtig kreeg hij geen poot aan de grond bij platenmaatschap pijen, waardoor hij zijn platen in eigen beheer, in een kleine oplage aan de mens bracht. Nu heeft hij een platencontract bij een goede, serieuze platen maatschappij, Eagle Records. Daarop verscheen eind vorig jaar het album 'Exile', dat sterk doet denken aan de Are Friends Electric-periode van Numan. „Ik beschouw dit als een kans op een tweede carrière. Ik heb een goed platenlabel, ik ga lek ker op tournee, ik heb eindelijk de kans om mensen te laten ho ren dat ik nog steeds leef. Mijn vorige platen waren vrijwel al leen verkrijgbaar in Engeland. Binnen twee weken werden ze verkocht aan iedereen die mij nog kende. Heel frustrerend om daar twee jaar lang voor te zwoegen. Nu heb ik de moge lijkheid om tegen de mensen te zeggen: hallo, hier ben ik, mijn platen liggen in de winkel." Nu het muzikaal voor de Janet Jackson net een videoclip het is lang geleden, dat zoiets voor het laatst gebeurde. Het probleem is, dat Janet Jackson niet over een al te krachtig stemgeluid beschikt. Bovendien levert ze een deel van haar volu me in door de soms betoveren de choreografieën waarbij ze is betrokken. Teleurstellend is het te moeten vaststellen dat ze als exponent van een jonge genera tie niet in staat blijkt haar tijd in moderne dansen te vertalen. Ze maakt gebruik van bewegingen die tijdens de tournee van Kate Bush in 1979, als nieuw golden. Visueel is het concert een uit bundig feest, vooral wanneer Janet Jackson haar publiek meeneemt naar sprookjesland. Die aankleding verdient een prijs. Dat spel op het podium wordt op drie grote schermen uitgelicht. En daarmee is 'The velvet rope worldtour' gedegra deerd tot een luxe videoclip. De aantrekkingskracht van die beelden is namelijk zo groot, dat je nauwelijks nog op het po dium kijkt. recensie. hans piët Concert: 'The velvet rope worldtour' met Janet Jackson. Gezien: 16/4, Ahoy, Rot terdam. Het is niet zo heel moeilijk om erg boos op Janet Jackson te worden. Een uitverkocht Ahoy' mag, na drie kwartier vertra ging, dan de wereldpremière hebben beleefd van 'The velvet rope worldtour', een echt aan gename confrontatie was het al lerminst. Natuurlijk, de een uur en drie kwartier durende de show is indrukwekkend aange kleed, maar dat mag, in deze tijd met de huidige technische mogelijkheden, nauwelijks jiog bijzonder heten. Pijnlijker is echter, dat de drie technici niet in staat bleken het geluid zo af te regelen, dat er ook daadwer kelijk muziek te genieten viel. Janet Jackson was de eerste drie kwartier volledig onver staanbaar. Bovendien werd het volume zo sterk opgeschroefd, dat de bezoeker met pijn in z'n oren het sportpaleis verliet. En de i jde-l ter d ijk P recensie sabine van DENji "P'3' Voorstelling4 De koopman vani BcrCl tië, naar William Shakespeajj vang schooltoneelgroep Impuls va supe Vlietland College Bewerking [ens c Hoekstra. Regie. Bert Jonk „mi 16/4, Aula Vlietland College, i. J Nog te zien aldaar; 17/4, i| In het functionele niets aan het toeval ovei ten. De aula van Het land College bevat eei. diep waterbassin met hu steigers en een 'brug zuchten'. In het tonei 'De koopman van Ve gebruiken scholieren sobere omgeving om spel kracht bij te zettea juiste rolverdeling strakke regie van E doen hen hierin slagen.; piepjonge acteurs zitten als de toeschouwers ronc bassin en staan van huns op zodra zij moeten speli ibed Oud-leerling Ynte H irioi stra bewerkte Shakespe ,f 400 jaar oude toneel voor een jong publiel probeert thema's als 't IS oordelen', 'hebzucht' 'naastenliefde' uit te lie Vooral de antisemiü strekking van sommige logen shockeert en ti nsP' welke vooroordelen vro al onrecht en onrust zaaü Authentieke zinsconss ties drijven béven in sleu cènes als 'hét kiezen van juiste kistje' waarbij dei naar de hand van de schi ke Portia verdient. Maai gebruik van moderne wordt niet geschuwd, de dochter van de we u de jood Shylock moét gens haar tegenspelers woon het huis uit' en a komst van de prins Marokko door Portia's diende wordt aangekoi roept het wicht: 'Getve; neger!' Deze Portia ac met een amusant (zelf)s tende trek om haar me® heeft een hoog oversli stem. De dictie van Yi aaris koopman Antonio, speeld door Nina von sen, is opvallend bescta in de jungle die Leidse val heet. Personages die verder men dan een louter kanl rale verbeelding worden speeld door twee actri nf0l Marja Buis geeft de rol n(e Shylock een waardig ent i^i karakter. Haar gepassior de spel is gedreven eng deerd met prachtige s buigingen. Een komisch treden brengt de natuur! [jg)e Lieselotte Adriaans nieschopper Solanio men fn (kan het Italiaanser?) md le telefoon en slaafse vri in zijn kielzog. De herenkostuums sp nen om meisjesbillen. derlijk dat er, ondanks d mannenrollen, op het tot nergens een jongen vani' en bloed rondstruint, lock stapt tot slot berooi: als een echte kerel i ter om ten minste twijfelende dochter voori te winnen. Het laatste bleau maakt Shakes] cirkel rond. De belichi dooft boven twee reike handen en uit de I: schalt John Lennon's lit ne. De boodschap, 'liff one', is zonneklaar, brengt een gedurfde w stelling met een wrange p pj ïrbee k ta Juli sofz ie kl; Gary Numan: in zijn hoogtijdagen afgeschilderd als een r. que' rotmuziek maakte. wind gaat, draaien zijn andere bezigheden op een lager pitje. Naast muzikant is Numan pi loot. Hij geeft les op een pilo- tenopleiding en doet talloze air shows per jaar. Ook had hij concrete plannen voor een film carrière. „Ik heb wel eens over wogen om te stoppen met mu ziek. Muziek heeft altijd voor mij op de eerste plaats gestaan en als het dan niet lukt, is dat heel frustrerend. Nu het beter gaat, ga ik me weer volledig concentreren op muziek. Ik bruis nog steeds van de ambi ties. Voorlopig ga ik back to the basics: optreden in fijne, goede, niet al te grote concertzalen. Maar wat mij betreft zie je me binnen een paar jaar weer op- Heden in een stadion, het liefst met een visuele show die je van je stoel doet rollen." recensie susanne lammers Voorstelling: Hedda Gabler van Henrik Ibsen door Carrousel. Regie: Matin van Veldhuizen. Spel: Marlies Heuer, Die van Duin, Cas Enklaar, Marcel Faber, Karla Wieringa. Gezien: 16/4, LAKtheater, Lei den. Nog te zien aldaar: 17/4 en 18/4. Hedda Gabler blijft een myste rie. Wie of wat deze vrouw is, of je haar nu in een loodzwaar' drama ten tonele voert of in een komische klucht laat op treden, je komt er nooit hele maal achter. Een zich vervelen de laborante, die met de ande re personages experimenteert en lastige situaties voor hen verzint waar zij zich uit moe ten redden; een onbezonnen kindvrouwtje met overtrokken opvattingen over rrioed en durf; of gewoon een vrouw die door haar zwangerschap, die bovendien niet gewenst is, uit haar geestelijk evenwicht raakt - het blijft een raadsel. Carrousel benadert Hedda Gabler niet zonder ironie. Dat leidt niet tot gewichtloosheid, want wat hier wordt aangesne den, blijft hoe dan ook akelig problematisch. Het gaat over bedrog, of dat nu kil berekend is of toevallig voor de voeten komt, over het leven zin en doel geven, over 'fatsoen' en over macht. Om die thematiek luchtig aan te snijden, is geen gekke gedachte. De slechtheid en de boosaardigheid die Ibsen toont, krijgen haast nonchalant hun gruwelijke gezicht. De Hedda van Marlies Heuer is een nest waar het gebrek aan respect voor haar omgeving vanaf druipt, maar haar Hagiek is te groot om haar helemaal te vervreemden van het publiek. Haar huppeltje, als er een op zetje slaagt, is walgelijk, maar haar teleurstelling over haar le ven als geHouwde vrouw is be grijpelijk. Haar Hedda Gabler is geen grote Ibsen-vrouw, maar een ldein en bang meisje. Al aanvaardt ze de consequen ties van haar daden, ze blijft een kind, dat spinnen pootjes uittrekt, puur uit nieuwsgia heid. Marcel Faber echtgenoot, de kamergelee E! Tesman, als een onhan schreeuwerige nitwit, aj ac het begin alleen maar op Jf dat z he nuwen werkt. Maar hij hoi het zo consequent vol, datl toch hét juiste effect sortes Jammer is dat Karla Wied |q( (die zowel tante Juul als 1» 0p Elvsted voor haar reken En(^ neemt) de knullige onbei penheid zo aanzet, want bi e[ mee slaat ze geregeld haars nes dood. Dat slaat zelfs over op l rlater Enklaar, als de intellectuele j> vaal van Tesman, die in h jtivi bijzijn meteen in een suft j verandert. Die van Duin,J" amorele Brack speelt, is pd cijfer tig in zijn onderkoelde heid. Zijn flirt-gesprekkenc Erwe Heuer zijn de spannend momenten van het stuk, en excelleert als degene drama iedere keer een subi tt£ zetje geeft naar het noodlot" einde. uit! 'the lijnei iTer Ine w en o] eenj 142) slin trek;

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20