Leidsch Dagblad 7 Kabinet: Bebouwing Valkenburg mag Kamer wil algeheel verbod op reclamevluchten Bollenstad van de baan Cieba START ZOMERROMMELMARKT GROENOORDHALLEN Schoonmaakbeurt vissersvrouw Van Seggelen boos over 'lastercampagne' LEZMSERyïCE Machinisten razen Voorschoten voorbij r Vlietwijk UDAC 17 APRIL 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 i Binnenland Voor euthanasie is toestemming ouders niet altijd nodig Buitenland VN-chef Kofi Annan komt op voor belang Afrika Cultuur en Kunst Sport Gary Numan Chelsea r wil het nu echt f» verstoort J gaan maken J p droom Vicenza temmen kan angs snelweg utomobilisten die op 6 intl oei geen tijd hebben om te [emmen in hun eigen loonplaats, kunnen die terecht in een mobiel lembureau, even ten noor- en van Oudenrijn aan de 2. Het sremlokaal is inge- cht in Mobilion, het infor matiecentrum van Rijkswa- •rstaat Utrecht, NS Railin- ibeheer en de toekomsti- stad Leidsche Rijn. Het is als alle stembureaus die open van 's morgens 's avonds acht Mobilion ligt op het in- eterrein Papendorp is te bereiken via afslag itop de ringweg Utrecht, itomobilisten die van service gebruik willen ;en, moeten in de eigen leente een kiezerspas ivragen. Daarmee kan in overal in Nederland stem uitbrengen. Wie 's irgens een pitstop maakt het stembureau, krijgt ;n krant en een crois- ïtje. De late stemmers jjgen Irisdrank. na 3: Verkiezingen '98 ornado sleurt leque ruim 200 lometer mee HNTA AFP-Rtr-DPA cheque van 17,67 dollar die ige week was weggeblazen" een tornado een huis ver- Ide vlakbij het Amerikaanse inta, is 211 kilometer verder- teruggevonden, in de staat ith Carolina. Volgens kli- atonderzoeker Sam McCown dat een recordafstand voor door een tornado meege- ird voorwerp. Recordhouder i tot nu toe een brokstuk dat kilometer verderop werd te- gevonden. Deze statistieken den sinds 1871 bijgehou- let is niet ongebruikelijk dat lado's, die windsnelheden imeer dan 400 kilometer per bereiken, voorwerpen meer 150 kilometer meesleuren, van foto's zijn op die af- nd teruggevonden. chiphol kampt iet vertragingen IIPHOL» ED BLAAUW Us oplossing voor de vertra- jgsproblematiek heeft Schip- zijn hoop gevestigd op de nst van de vijfde baan waar- ür bij slechtere weersomstan- Men drie in plaats van ee banen kunnen worden ge likt. Minister De Boer zwicht onverwacht voor Kamer Katwijk wordt 'giftig van Leidse lobby' Het kabinet verzet zich niet langer tegen toekomstige be bouwing van het vliegveld Valkenburg. Onverwacht zwichtte minister De Boer gisteravond voor de Kamer meerderheid die het marinevliegkamp op termijn wil sluiten om er na 2005 te kunnen bouwen. Het daadwer kelijke besluit over de woningbouw wordt echter overge laten aan het volgende kabinet. plotseling toch toe bereid. Maar voordat de bouwnota een wijziging van de zogeheten pla nologische kernbeslissing natio naal ruimtelijk beleidvan nacht in stemming werd ge bracht, verklaarde de minister VALKENBURG JOB DE KRUIFF Tot voor kort verklaarde het ka binet de motie van de Kamer over bebouwing van het mari nevliegkamp niet uit te voeren. Gisteren bleek De Boer daar dat het kabinet deze aanhoudt. Zij zag aankomen dat een meerderheid van het parlement tegen de nota zou stemmen. Met name CDA en WD vinden de verruiming van de bouwmo gelijkheden nog niet ver genoeg gaan. Sluiting en bebouwing van het vliegkamp lijken dichterbij dan ooit, maar de direct betrok kenen verschilden vanochtend nog van mening over hoe het uitstel van de bouwnota moet worden uitgelegd. Burgemees ter A. Hommes van Valkenburg is de hele discussie ('het gejojo') een beetje zat. „Ik heb altijd be grepen dat in het kabinet een absolute nee-stemming heerste. Daarom kan ik me niet voor stellen dat ze nu opeens de mo tie- uitvoeren. Maar misschien kan de minister zelf duidelijk heid geven." De Leidse wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening en huisvesting) spreekt van een glorieuze avond. „We hadden ingezet op het meekrijgen van de Kamer. Maar we hadden niet verwacht dat het kabinet nu al zou omgaan." Van Rij gaat er zonder voorbehoud vanuit dat Leiden 'op Valkenburg' terecht kan. Burgemeester van Katwijk B. van Wouwe denkt daar anders over. Het Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek, waarvan Van Wouwe voorzitter is, heeft zich al eerder over het vliegkamp uitgesproken. „Mocht het ooit een bouwloca tie worden, dan vinden wij dat die eerst voor de Duin- en Bol lenstreek is en vervolgens voor de Leidse regio." DEN HAAG/BOLLENSTREEK Een meerderheid van de Twee de Kamer is voor behoud van de bollenteelt in de Duin- en Bol lenstreek. Met 71 tegen 63 stemmen sprak de Kamer zich uit tegen een onderzoek van het rijk om te kijken of na 2010 een deel van de bollenteelt kan wor den verplaatst. Een motie van die strekking was tijdens het Ka merdebat over het ruimtelijke beleid ingediend door de leden Van den Berg (SGP) en Verbugt (WD). Overigens zijn definitie ve besluiten over toekomstige woningbouw in Nederland doorgeschoven naar het volgen de kabinet. De indieners van de motie hebben de Duin- en Bollen streek een handje willen helpen. Gemeenten, provincie en be langengroepen hebben daar in het zogeheten Pact van Teylin- gen vastgelegd dat de bollen teelt een wezenlijk onderdeel uitmaakt van de streek. Het rijk onderzoekt echter of na 2010 tussen Leiden en Haarlem een groot aantal woningen kan wor den gebouwd. Voor deze Bol lenstad zou bollengrond moe ten worden opgeofferd. De Kamer was verdeeld over de kwestie. Hoewel minister De Boer had gemeld geen bezwaar te hebben tegen de motie, bleek ongeveer de helft van het aantal leden tegen de motie te willen stemmen. Voorzitter Bukman moest tot hoofdelijke stemming overgaan om duidelijkheid te krijgen. SGP, GPV, RPF, WD, CDA en D66 stemden uiteinde lijk voor de pro-bollenteeltmo- tie. intig procent van alle ver eende en arriverende vlieg- gen op Schiphol kampt met g van een kwartier of er. Dat zou blijken uit cijfers de Europese luchtvaartor- lisatie AEA. De gegevens ma- duidelijk dat Schiphol, als om vertragingen gaat, in topa tot de slechtste luchtha- is behoort. folgens een woordvoerster Schiphol is dat onzien. „De A heeft zijn cijfers alleen iar gebaseerd op Europese ichten. Als wij naar de gemid- Ie vertraging kijken, betrek- we daarbij ook onze conti- ntale vluchten. Dan krijg je dere cijfers. Wij lopen in de s want het gemiddelde ligt op 5 procent." s Schiphol heeft de A bij zijn onderzoek alle hthavens, klein en groot, één kam geschoren. „Wij tten ons vergelijken met fgvelden van enigszins gelijke •otte als Frankfurt, Parijs en iden. Maar dat vergelijkende teriaal is niet voor handen." fet percentage vertragingen Schiphol zou jaarlijks met 1 a twee procent stijgen. In i jaarverslag noemde presi- nt-directeur Smits van Schip- de oplopende vertragingen een bron van zorg. Hij zei dat actualiteit als knelpunt moet kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! rmeubelen Za. van 09.00-16.00 uur. Inl. 071-5212521 katwijk Het beeld van een vissersvrouw met kind, dat voor de Oude Kerk aan de Katwijkse Boulevard staat, is gisteren met een hogedrukspuit onder vuur genomen. Eén tot twee keer per jaar krijgen alle beelden in Katwijk een schoonmaakbeurt om de groene aanslag te verwijderen. Het beeld voor de Oude Kerk is opgericht ter herinnering aan de zeelieden die tijdens de Eerste Wereldoorlog op zee zijn omge komen. Ook het vrijheidsmonument van Katwijk, de leeuw voor het gemeentehuis, kreeg deze week een opknapbeurt. Met het oog op de naderende Koninginnedag en Dodenherdenking werd de tekst boven dien opnieuw met goudverf aangestipt. foto dick hocewoninc VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Machinisten van stoptreinen vergeten geregeld te stoppen in Voorschoten. In de ochtend- en avondspits is de trein tussen Den Haag en Leiden de afgelo pen week het station Voorscho ten ten minste drie keer voorbij- gereden. NS-Reizigers weet van de 'missers' af, maar heeft er geen remedie tegen. „Het zijn en blijven hele vervelende men selijke fouten van machinisten die helaas voorkomen", aldus een NS-woordvoerster. „Het is natuurlijk niet goed te praten." Deze week reed een stoptrein, die vanaf Leiden kwam, hon derden meters te ver door. De machinist reed vervolgens ach teruit om station Voorschoten alsnog aan te doen. In Leiden moesten een paar keer extra treinen worden ingezet toen een boemeltje station Voor schoten over het hoofd zag. De extra trein vanaf station Leiden bracht de treinreizigers weer te rug naar hun plek van bestem ming. Voorschotense reizigers rea geren laconiek op de missers. „Er geldt natuurlijk een spoor boekje, maar het lijkt hier meer #1 NIEUW Parfumerie BIJ: speciaalzaak: r f-\Breestraat 106 'anny van Uoon Beverwijk Theo van Seggelen distantieert zich van de beschuldiging dat hij in dienst van de WCS, de vakbond voor beroepsvoetbal lers, voor eigen rekening heeft geschnabbeld. Die beschuldi ging werd gisteravond geuit in het tv-programma Barend en Van Dorp. Uit een in het programma ge toonde factuur bleek dat Van Seggelen, voorzitter van de WCS, op 29 mei 1992 een be drag van 47.400 gulden heeft gedeclareerd bij Feyenoord. Het zijn kosten voor verrichte werk zaamheden bij de transfer van de Roemeense voetballer Ion Sabau. Volgens Van Seggelen is er niets aan de hand, omdat hij op dat moment nog niet in dienst was van de WCS. De Leidenaar ervaart de nieuwe aanval op zijn integriteit als unfair en on eerlijk. „Sabau kreeg bij Feye noord een salaris op basis van LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 Singelloop Bezoek bruisend Rotterdam Zie aanbieding elders in de krant HET WOORD IS AAN Randolph Bourne Goede vriendschappen zijn even breekbaar en moeten net zo voorzichtig behandeld worden als alle andere breekbare, kostbare zaken. Van Wouwe denkt dat het niet eerder dan in 2015 zover zal zijn. FJij zegt er voorlopig nog steeds vanuit te gaan dat het vliegkamp een vliegkamp blijft. „Ik word zo langzamer hand een beetje giftig dat zowel regering als Kamer is door drenkt van die Leidse lobby. Blijkbaar hebben heel veel mensen gestudeerd in Leiden. Misschien moet de Kamer daar eens onderzoek naar doen. Pagina Leiden: 'In 2005 bou wen op Valkenburg' 'Het lijkt hier wel een loterij op een loterij. Je moet maar af wachten of een trein voor je stopt", zegt een Voorschotense forens uit de stoptrein van 17.47 uur uit Den Haag. Ook Leiden De Vink en sta tion Voorhout worden af en toe overgeslagen Het zijn alledrie 'haltes aan de vrije baan', zon der seinbediening. Dat betekent dat machinisten niet automa tisch worden gewaarschuwd dat ze er moeten stoppen. „Treinbestuurders moeten op een routekaartje kijken waar ze moeten stoppen en slaan dat wel eens over", zegt de NS- woordvoerster. Bij nadering van grotere stations krijgen machi nisten wel automatisch een stopteken. De belangengroep voor trein reizigers, Rover, kent het pro bleem van de 'vergeetachtige' machinisten. „Er hebben zich nog geen reizigers beklaagd bij ons. Maar ik hoor daar inder daad wel eens wat over van mijn bestuursleden in Voor schoten", zegt H. de Bruijne, se cretaris van de afdeling Leiden. „We hebben de doorgeschoten treinen vaak bij NS aangekaart, maar daar is nooit afdoende op veel bewolking^ —fl - i 2711° *713° «715° 40% 30% 10% 5s20% 40% 50% Uitgebreid weerovcrzicht op pagina 12 VANDAAG 26 PAGINA'S -3,5 -6,7 20 Binnenland Buitenland Cultuur Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Regio15,17,19,21 RTV/programma's13 Sport24,25 Strips12 18 10 Uitgaan Weg en wiel De Leidse Schouwburg pre senteert Galili Dance, waar voor een kortingsbon op de pagina Uitgaan, Singel Supersnel autowassen een contract met sponsor HCS. Op een gegeven moment kon dat salaris niet meer worden be taald. Feyenoord heeft toen mijn hulp ingeroepen. De zaak is vervolgens tot volle tevreden heid van Feyenoord en Sabau opgelost. De gemaakte advo- caatkosten heb ik voorgescho ten en later gedeclareerd. Van Seggelen zegt dat hij, sinds de WCS Sigi Lens en Pe ter Gerards ontsloeg omdat ze voor eigen rekening werkten bij transfers, in een lastercampag ne zit. „Ik merk en zie dat de te genpartij op alle mogelijke ma nieren aan mijn stoelpoten zaagt Ze willen me beschadi gen. Het is pure laster. Maar ik geef niet op. Deze nieuwe kri tiek maakt mij alleen maar weer strijdbaarder. Ik heb niets te verbergen." Brancheorganisatie reageert woedend LEIDEN ANNET VAN AARSEN WIM KOEVOET Er komt een totaalverbod op reclame vliegtuigen boven zowel strand als stad. Een krappe meerderheid in de Tweede Kamer heeft gisteravond een voorstel met die strekking, afkomstig van D66'er N van 't Riet, gesteund. Minister A. Jorri- tsma (WD) is fel tegen zo'n verbod. Volgens Van 't Riet echter weegt het geringe economische belang van de branche niet op tegen de overlast. „Dikwijls zijn het niet eens reclame-ui- tingen, maar sleept zo'n vliegtuig kreten als 'Jaap houdt van Mieke' achter zich aan", zei Van 't Riet vanochtend in een toelichting. Volgens Van 't Riet wordt zo wel in de stad als in het bos en op het strand steeds meer geklaagd over de ge luidsoverlast. De brancheorganisatie voor de 'kleine luchtvaart', de Vereniging van Neder landse Luchtvaart Ondernemingen (VN- LO), is woedend over de stemming in de Tweede Kamer. Volgens voorzitter M. Duijvestijn worden er in de kleine lucht vaart per jaar 200.000 vlieguren gemaakt, daar zit maar voor 6.000 uren aan 're- clamevliegen' bij. Een deel van de zestig bedrijven die bij de VNLO zijn aangeslo ten, doet alleen maar aan reclamevluch ten. „Die hebben straks geen toekomst „Een paar jaar geleden hebben we ook zo'n geintje meegemaakt. Toen was er een motie voor een verbod op zondagse reclamevluchten, die werd aangenomen. Het verbod is op 1 januari 1995 inge gaan. Sindsdien is de omzet met dertig procent teruggelopen", zegt Duijvestijn. „In de motie staat dat reclamevliegen het meest hinderlijk is. Maar die opmer king komt gewoon uit de lucht vallen, daar is helemaal geen onderzoek naar gedaan." De VNLO beraadt zich nu op stappen. Er moet iets gebeuren, zegt Duijvestijn. „We kunnen helemaal niets meer als deze motie wordt uitgevoerd. Het heeft dan absoluut geen zin om bij voorbeeld te investeren in geluidarmere vliegtuigen." I. van Vliet, beleidsmedewerker van de Stichting Duinbehoud reageerde van ochtend enthousiast op het bericht dat Van 't Riets voorstel de eindstreep heeft gehaald. „Reclamevliegen is een bron van overlast voor zowel broedende vo gels als voor de natuurrecreanten. Het is altijd moeilijk uit te leggen dat een na tuurliefhebber zich aan duizend-en-één regels moet houden, dat er gebieden zijn waar hij niet mag komen, terwijl boven zijn hoofd een kwartier lang een vlieg tuig met brommende motor hangt. Het werd tijd dat de overheid wat conse quenter werd op dit punt. rel: - Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: (□Permaanil Per kwartaal Qautom.nisch I 94, IS) i i automatisch (I. 12.70) O acceptgiro (I'. 95,15) l Nr. bank/giro: - - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1