Veel loopwerk en lange huisbezoeken Leiden Bollenbedrijf met wortels stevig in Europa )nrust over asbest in Noordwijk Leiden Regio Eigenlijk is letterkunde een vervanging van de HBS AAN TAFEL [PAG 17 APRIL 1998 ;y ocent taalbeheersing Braet grootste zwartkijker op congres letterkundigen .ANDRÉ MEEUSEN minister van onderwijs, cultuur en weten- ipen besluit de subsidie voor letterenstu- 'met vijftig procent te bekorten. Waarom is een slechte zaak? Die vraag legde de stichting terenstudie Loopbaan" gistermiddag tij- het congres 'Letterlijk aan de Slag' voor aan d forum van vier letterkundigen, fan hen was dr. A. Braet, docent taalbeheer- ,g aan de Leidse universiteit, de grootste -artkijker. „Als je kijkt vanuit het perspectief inde belastingbetaler, dan heeft de letterenstu- maar één bestaansrecht: het onderwijs. Voor ensen die bij de KLM of Philips gaan werken, is letterenstudie geen noodzaak. Eigenlijk is de terenstudie nu een vervanging van de HBS. U straks een baan waar vroeger middelbare iool genoeg voor was", hield Braet zijn gehoor i *1 van studenten voor. Op die manier kan het aantal studenten rustig worden gehalveerd. Prof. dr. W. van den Akker (hoogleraar Moderne Nederlandse Letterkunde aan de Universiteit van Utrecht) was het er niet mee eens:Als je de vraag aan de belastingbeta ler stelt, weet je het antwoord wel. Maar daar ligt wel een probleem. Het maatschappelijke aan zien van de leraar is gigantisch gedaald. Daar moet vanuit de maatschappij meer waardering voor komen, want zonder goed onderwijs kun nen we niet." Nut Dr. P. Schmitz (Docent Algemene Literatuurwe tenschap te Leiden) vond dat de letterenstudie meer moet zijn dan een vakopleiding voor lera ren. Ook 'academische vorming is van belang. „Er is niks mis met nut, maar er is meer. Mens wetenschappen onderzoeken wat het is om mens te zijn. Letterenstudies leiden niet alleen op voor een bepaald vak, het is een manier van kijken. Wij moeten beseffen dat het poldermodel niet alleen dient om water buiten te houden, maar ook om de mensen binnen de polder mens te laten zijn. De letterenstudies onderhouden dat klimaat." „Moeten we dat Den Haag niet eens duidelijk gaan maken?" Vroeg een student uit de zaal. Van den Akker: „Je moet niet mokkend naar Den Haag kijken. De Alfa-faculteiten moeten de han den ineenslaan en met programma's en voorstel len komen. We moeten meer initiatief tonen en laten zien waarom dat geld nodig is. Het is nu een dooie boel. Verdubbel het geld voor letteren studies en ze weten van schrik niet wat ze ermee moeten doen." Prof.dr. J. Frishman (Hoogleraar Geschiedenis en Literatuur van het Rabbijnse Jodendom te Utrecht) noemde Amerika als lichtend voor beeld. „Daar is de letterenstudie veel gevarieer der." Volgens Van den Akker moeten alJfa's meer van hun eigen kracht uit gaan. „Natuurlijk gaat er meer geld naar de beta's dan de alfa's, maar we moeten onszelf niet onderschatten. Dat ge beurt nu te veel. Mondiaal gezien doen we het helemaal niet slecht en letterkundigen komen overal goed aan de slag." Aan het eind gaf komiek en eeuwige student Coen Gelinck (bekend van 'de minuut van Coen' in het RTL5-programma Studentalent) een eva luatie van het debat. „Vanmiddag is gebleken dat de letterenstudenten een onzekere toekomst te gemoet gaan", concludeerde hij. „Maar de enige zekerheid van deze eeuw was dat de Titanic niet zou zinken, dus wat dat betreft zitten we alle maal in hetzelfde schuitje." b fe lopen er al jaren langs, odsd. iaar nog nooit hadden we er dat en voet binnen gezet. Het zag iten d chique en besloten uit, het restaurantje in de Klok- n de Leidse Pieterswijk. •rg^peen vrijdag trokken we de fesa oute schoenen aan en bei en we Fabers om te reserve- Met alle egards, 'Ja me- r, Alstublieft meneer, Tot tnavond meneer', werd mijn >t te woord gestaan, oewel we ons hart vasthiel- 02! en, bleken we die avond niet enigen die informeel ge- M eed - in spijkerbroek - de eervolle pijpenla beüaden. 30 totr ebestelden een aperitief, regen een mandje brood met en keken om ons heen. et was behoorlijk vol en een oot gezelschap domineerde et hart van het kleine vertrek, elukkig was het gezelschap sjes-dasjes nog niet aan de garen toe. keurige meisje van de be- atJietiing gaf ons na een drankje kaan en de keuze was snel smaakt: de menu's, 'Pieters' Ine gangen) voor 49,50 gul- lASSETTl in. 'Fabers' (vier gangen) :en,siec" 5,50 gulden en 'Gourmet' dem) voor 72,50 gulden, bo- ogenschij nlij k de meeste irvoor ons geld. -'e gingen voor het Fabers- en ft Gourmet-menu waarbij e mochten kiezen uit verschillende gerechten ie ook op de kaart stonden. Ik koos voor de ruwe tartaar van heilbot en tonijn met kreef- hdcd «vinaigrette, de kalfsbouillon met kalfsreepjes komkommerbolletjes was verplicht, en nam zeeduivelfilet in spek met mierikswortelsaus 5 hoofdgerecht. Toe bestelde ik een souflé van »d fruit-ijs. üjn tafelgenoot nam de gourmet-salade met frookte heilbot en zalm, gegarneerd met aard- >Pe'chips. Tussendoor wilde hij de ravioli met nsi fddestoelen en truffelsaus proberen en als t»ofdgerecht ging hij voor de lamsfilets'in knof- «k-dragonsaus. Een noten-baclava met ijs phtte hij een goede afsluiter. °uzijn wij van nature geen liefhebbers van out voedsel. Sterker nog, de zoutpot wordt Uit eten in de Leidse regio Restaurant Fabers, Kloksteeg 13, Leiden. Tel.: 071-5124012 Open van: maandag tot en met zaterdag vanaf 17.00 uur (Lunches op afspraak). Rapport Keuken.-goed A/lm? i!emng: correct ümh üitsebreid Ambiance: sfeervol rijs/kwaliteit: goed door ons zelden gebruikt. Wij geven de voorkeur aan smaakmakers als knoflook en verse kruiden. En hier zat 'm dan ook het probleem die avond bij Fabers. De gerook te vis in onze voorgerechten was flink zout. Omdat we de vis niet wilden wegspoelen met de lekkere fles Pinot Gris '96 (49,50 gulden), moesten we om een karaf water vra gen. Die is helaas nog geen standaardattribuut op de ta fels van veel restaurants. Daar bleef het niet bij: mijn kalfsbouillon was zouter dan gemiddeld en om me nog ex tra te kwellen was om de zee duivel, een stevige maar deli cate witvis, een korst van spek gewikkeld die de smaak van het beest in het niets (c.q. zout) deed verdwijnen. Mijn disgenoot had het beter getroffen. Na de weliswaar zoute want gerookte vissala de, kreeg hij als tussenge recht delicate ravioli met bo terzachte truffelsaus. „Daar van zou ik wel een heel bord opkunnen", zei hij enthou siast en overmoedig. Vervolgens kreeg hij lams vlees voorgezet dat zo zacht en mals was, dat kauwen bij na overbodig was. De kok had aan het vlees een 'wild- tintje' meegegeven met rode kool met rozijntjes op het bord. Als garnituur stond een bakje in de schil en kruidig gebakken aardappeltjes op tafel, maar dat bleef groten deels onaangeroerd. Ook over het toetje hadden wij niet te klagen, al hoewel mijn disgenoot het niet eens was met de benaming 'baclava' voor het pistache-amandel taartje op zijn bord. Ook de rekening viel mee: 188,25 gulden, inclusief een goede fles wijn, ex clusief koffie. Waarom geen koffie? We zaten bomvol, ze moesten ons bijna naar buiten rol len. En dat was de tweede kanttekening bij Fa bers: het was te veel. Maar verder niets te klagen over het restaurant dat fier staande blijft in het steegje dat wordt gedomineerd door de gebroe ders Versteegen. STELLA CARSON Allochtone vrouwen helpen oudere allochtone vrouwen LEIDEN •GERRYV Allochtone vrouwen gaan tivee jaar als intermediairs oudere allochtone vrouwen helpen bij het zoeken van zorgvoorzienin gen die zij nodig hebbenGis termiddag werd in het dien stencentrum De Rondedans aan de Julianastraat in Leiden het officiële startsein gegeven van het landelijke project 'Pen- dula'. Dat gebeurde door staatssecretaris E. Terpstra, Naast Leiden nemen ook Rot terdam (de wijk Feijenoord), Eindhoven, de Zaanstreek en Heusden aan het project deel. Het gaat veel loopwerk wor den, demonstreert een van de intermediairs door haar laarsjes te verwisselen voor sportschoe nen. De tien intermediairs, van wie er drie in Leiden aan de slaag gaan, stellen zich in De Rondedans voor en vertellen over hun werk. Vervolgens wordt een toneelstukje opge voerd, waarin duidelijk wordt gemaakt hoe de dagelijkse gang van zaken is. Huisbezoeken af leggen en naar de zorginstellin gen bellen of bij ze langsgaan om informatie te halen en vra gen en klachten te bespreken. De Thuiszorg komt er niet goed vanaf. Klachten over slecht schoonmaakwerk worden wat achteloos weggewimpeld en dat een mevrouw drie handdoeken gebruikt bij het douchen is dui delijk overdreven. Bij een ver zorgingshuis wil men niet aan aparte voorzieningen voor al lochtone vrouwen. „Voor ons is iedereen gelijk, wij maken geen onderscheid. De brugfunctie van de intermediairs is brood nodig. Niet alleen om aan al lochtone vrouwen de weg te wijzen, maar ook om er bij de zorginstellingen op aan te drin gen dat ze het aanbod aanpas sen aan de hulpvraag van deze groep". Mevrouw H. Beekhuizen, werkzaam bij de GGD Zuid- Holland geeft na afloop ruiter lijk toe dat het beeld wel klopt. „Ik vind dit een goed project. Er wordt al wel gewerkt met voor lichting door migrantenvrou wen zelf, maar nu wordt het meer ondersteund door de overheid en de instellingen sa men. Tot nu toe ploeterde ie dereen maar wat aan." Projectmedewerkster A. Bo- gaards van de Stichting Thuis zorg Groot Rijnland heeft het idee dat het probleem wel wat was uitvergroot. „Maar wij be seffen dat er de komende jaren een andere groep cliënten bij komt en daarom doen we ook mee aan dit project. Verder pro beren we meer allochtoon per soneel aan te stellen en dat lukt heel aardig." Filiz Dilmeci is de interme diair voor de Turkse vrouwen in Leiden. „Een huisbezoek kost gauw twee uur. Als je binnen komt met het idee dat je met een half uur weer weg wilt, hoef je geeii tweede keer te komen. De Turkse vrouwen leggen niet meteen hun probleem op tafel. Ze willen eerst van mij weten waar ik vandaan kom en wie mijn ouders zijn. Dan kunnen ze me plaatsen en willen ze wel hun verhaal doen." Silvie Narain werkt in het dienstencentrum Merenwijk. Negentien uur in algemene dienst en nu heeft ze er acht uur bij voor de Surinaamse oudere „Ik moet mijn contac- via-via opbouwen. Su- rouwen hebben meestal de Nederlandse natio naliteit en zijn dus niet in de bestanden van de gemeente te rug te vinden als Turkse en Marokkaanse vrouwen. Ik ken nu ongeveer 110 vrouwen. De taal is echt een van de grootste struikelblokken, maar ik ben meer dan een tolk." Voor complete grafische producties. Omk Print Kopieer I nas document kFACTORY Rooseveltstraat 74, Leiden, 071532 1101 St. Jorissteeg 22, Leiden, 071 514 6219 WIJKLADDF.R Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl BOS- EN GASTHUIS Bij wijkverenigingAktief kan vanavond vanaf acht uur worden gekaart en gesjoeld in het gebouw aan de Berlage- straat 2. Een half uur eerder is de zaal open. Voor deelname wordt een bijdrage van 2,50 gulden gevraagd. BOS- EN GASTHUIS De Leiderdorpse operettevereniging Belcampo treedt zondag op in het verzorgingshuis Rijn en Vliet. 55-plussers kunnen voor 2,50 gulden genieten van fragmenten uit operettes en musicals. De activiteit begint om half drie, de zaal aan de Aaltje Noordewierlaan 1 is een half uur eerder open. ROOMBURG Fietsvereniging Swifttoer heeft zondag de Veen- streekrit op het programma staan. Liefhebbers kunnen tussen half negen en twaalf uur vertrekken voor een tocht van dertig of zestig kilometer. Het clubhuis aan de Willem van der Madeweg fungeert als beginpunt. KOOI Het schoolplein van de Springplank verandert morgen in een mini-beestenspel. Van tien tot twee uur houdt de basisschool de jaarlijkse voorjaarsmarkt, die dit jaar in het teken staat van huisdie ren. 's Morgens geeft de politie een demonstratie met honden. De Kinologen Vereniging Rijnland laat 's middags zien hoe gewerkt wordt met 'gewone' honden. Kinderen kunnen hun huisdier laten keuren door een 'echte' keurmeester en er is een spellencircuit uit gezet. Met een loterij en de verkoop van hapjes en drankjes wordt geld ingezameld. Een deel van de opbrengst van de voorjaarsmarkt is gereserveerd voor het Koninklijke Nederlands Geleidehonden Fonds. De Springplank staat aan de Sumatrastraat 195. NOORDERKWARTIER In buurthuis 't Spoortje is zondag een koop- jesmarkt. Belangstellenden kunnen in het pand aan de Bernhard- kade 40 van tien tot half vier hun slag slaan. BINNENSTAD Op uitnodiging van de afdeling Leiden van de Ar cheologische Werkgemeenschap Nederland geeft dr. Laura Kooi- stra maandag een lezing over 'voedsel van veraf en dichtbij' in de middeleeuwse handelsstad Dordrecht. Aan de hand van historische bronnen en archeologisch onderzoek is veel bekend geworden over hel voedsel dat de Dordtenaren hebben gegeten in de veertiende en vijftiende eeuw. De lezing wordt gehouden in het gemeentear chief Leiden aan de Boisotkade 2a. Om acht uur begint Kooistra met haar voordracht. De toegang is gratis. BINNENSTAD Gert Jan de Bruyn spreekt vanavond in het Wandelca fé over de schoonheid van de duinen. De duinecoloog van de uni versiteit Leiden vertelt over het ontstaan van duinen en infiltratie- gebieden. Daarnaast richt De Bruyn zijn aandacht op de planten en dieren die in de duinen voorkomen. De lezing, die voor niet-Nivon- leden drie gulden kost, begint om acht uur. Het wandelcafé is in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85. STEVENSHOF Basisschool De Zweüuw houdt vandaag tussen vijf en acht uur een fancyfair. Met een rommelmarkt, de verkoop van hap jes en drankjes, rad van avontuur en een ballonnenwedstrijd hoopt de school geld in te zamelen om eenvoudige spelmaterialen en een 'ghettoblaster' te kunnen aanschaffen. Het adres is: Antionette IGeynstraat 8. MORS Speciaal voor kinderen van zes tot tien jaar houdt buurthuis Morschwijck zondagmiddag een kinderdisco. DJ's Vincent en Mi chael draaien van half drie tot vier uur de laatste muziektrends. De toegang kost een gulden. Morschwijck is te vinden aan de Topaas laan 19. Fred, de Meulder in Lisse bestaat honderd jaar LISSE PABLO CABENDA In Duitsland kopen ze veel nar cissen en moeten ze weinig van hyacinten hebben. In Frankrijk is het net andersom. En bij het Elzasgebergte, op de grens van beide landen, is de voorkeur in de narcis-hyacintverhouding weer in evenwicht. Het is on ontbeerlijke kennis voor een bloembollenexportbedrijf dat zijn afzetmarkt stevig heeft ver ankerd in Europa. De firma Fred, de Meulder in Lisse viert dit jaar haar honderdjarig be staan en weet waar de voorkeu ren in Europa naar uitgaan. Ita lianen gaan voor gladiolen, in Frankrijk geven ze elkaar op 1 mei lelietjes van dalen en Engel sen zijn zo tuingek, die vinden alles mooi. R. Schrama zit al acht jaar, sa men met drie collega's, in de di rectie. Hij houdt zich bezig met de commerciële kant van het bedrijf dat al werd opgericht aan de eind van de vorige eeuw, de tijd dat de bloembol nog een statussymbool was voor de ge goede burgerij. Nu worden al leen al aan tulpen in Nederland twintigduizend voetbalvelden vol gekweekt. Schrama - stropdas met gele en rode tulpen als bewijs voor de affiniteit voor zijn bedrijfs cultuur - heeft in zijn over zichtsboekje tot op de vierkante meter vermeld staan wat waar opkomt in Nederland. En ja, misschien hebben bloémbol- lenvelden hier in Nederland een wat suffig imago. „Maar dat was zestig jaar geleden ook al zo. Er wordt wel anderhalf miljard gul den per jaar geëxporteerd. En dan heb je toch echt geen ander imago nodig." Fred, de Meulder neemt van die anderhalf miljard zeker niet het grootste deel voor zijn reke ning. „Maar we draaien aardig mee in de middenmoot." Het bedrijf geeft ter gelegen heid van zijn honderdjarige be staan het boekje 'Aan de hand Vein de kameel' van Arie Dwars- waard uit, waarin de geschiede nis van de firma staat opgete kend. De ietwat cryptische titel slaat op het logo van het bedrijf: een met een last vol bollen be pakte kameel, die eigenlijk een dromedaris is en die wordt voorgeleid door een oosters ty pe met tulband. De uitbrei dingsdrift die het logo uitstraalt klopt niet helemaal meer want de bollen van de firma komen nu niet verder dan Oost Europa. Dat was anders aan het begin van deze eeuw. Het verhaal gaat namelijk dat Fred, de Meulder toen tenminste één klant had in het Egyptische Alexandrië. Vanaf 1898 breidde het be drijf, nadat de aandacht in eer ste instantie alleen op België en Frankrijk was gericht, zijn markt uit naar Duitsland, Noorwegen, Denemarken, Zweden en zelfs Canada. Oprichter van het be drijf Frederic de Meulder was zijn tijd in meerdere opzichten al ver vooruit. Begin 1900 besef te hij al de grote commerciële waarde van fotografisch pr-ma- teriaal en de mogelijkheid die te manipuleren. Tijdens de Tweede Wereld oorlog werd die grote afzet markt behoorljk gedecimeerd. „Frederic zelf stierf in 1936. Zijn beide zoons waren toen nog te jong om de zaak in zijn geheel over te nemen. Weduwe De Meulder loodste het bedrijf zo goed en zo kwaad als het kon door de oorlogsjaren met de hulp van 'onderbaas' Cornelis Kapiteijn." Daarna maakte het bedrijf onder leiding van de zonen Charles en Bernard zo'n sterke groei door dat er al gauw moest Onder het toe ziend oog van Frederic de Meul- der (staand met hoed op) wordt er gewerkt op de bollenvelden. FOTO FAMILIE-AR worden verhuisd van Lisse naar een groter terrein in Sassen- heim. Frankrijk en Italië werden grote afnemers. Ook al leverden de broers De Meulder geen troonopvolgers, indirect zette René Schrama de familietraditie een beetje voort. Zijn vader Jan Schrama was na melijk na het uittreden van Ber nard en Charles in 1984 samen met Jan Lommerse directeur van het Nieuwe de Meulder. Vanaf dat jaar richtte het be drijf, weer verhuisd naar Lisse, zich alleen op de export. Volgens J. Verloop, hoofd woondiensten van de woning stichting, zijn de normale pro cedures gevolgd en is er alles aan gedaan om te voorkomen dat omwonenden met asbest in aanraking zouden komen. Toen vorige week maandag de laatste bewoners hun huis verlieten, zijn er 22 monsters getrokken, waarvan er twee een gevaarlijke hoeveelheid asbest bleken te bevatten. „Dat was vóór donderdag nog bij niemand bekend", aldus Verloop. In de meeste sloop- panden was de aangetroffen hoeveelheid asbest zo laag dat die alleen gevaarlijk is 'als je erin gaat zagen of schuren of zoiets onverstandigs'. De woningstichting had de huizen van begin af aan dicht getimmerd en heeft vorige week donderdag ook hekken laten plaatsen en borden met waar schuwingen voor het asbest. „Maar kinderen trokken de hek ken omver, klommen via het dak naar binnen en stichtten daar brand." Om dit gevaar te gen te gaan heeft het sloopbe drijf het terrein sindsdien laten bewaken, meldt Verloop. Inmiddels is de asbest onbe schadigd verwijderd. Over twee- enhalve week moeten de wo ningen helemaal weg zijn. van een aantal wonin- aan de Scheveningsestraat gaat gepaard met onder bewo- week donderdag dat in twee wo- grote hoeveelheden as- waren aangetroffen. Hek- rond het terrein konden de kinderen echter niet houden. De afgelo- eu® i dagen had het sloopbedrijf zelfs een bewakings- ingeschakeld. Inmiddels asbest verwijderd, meldt Noordwijkse woningstich-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17