Liedbundel evangelisch werkverband bijna klaar» ,E Di k Muskens voorziet einde van 'westerse' RK-Kerl Kerk Samenleving Voetwassing in Jeruzalem m VRIJDAG 17 APRIL 1998 UDAC redactie dick van der plas,07] leiderdorp De Levensstroom Gemeente in Leiderdorp houdt vandaag, morgen en zondag weer drie genezingsdiensten onder leiding van evangelist Jan Zijlstra (foto). Tijdens eerdere dien sten werden mensen 'op ontroerende wijze totaal vernieuwd, werden gebroken relaties hersteld, werden mensen met hartzeer en innerlijke wonden geheeld en ontvingen velen de bevrijden de en genezende kracht van Jezus Christus voor ziel, geest en li chaam'. Jan Zijlstra spreekt mensen aan met: ,,Ga richting Jezus met uw nood, ga richting het wonder en verwacht een wonder van God." De plaats van samenkomst is Touwbaan 3 in Leider dorp, Aanvangstijden zijn vrijdag 19.30 uur, zaterdag 13.30 uur en zondag 19.00 uur. Ontmoetingsdienst in Alphen alphen aan den rijn. De Baptistengemeente Ichthus in Alphen aan den Rijn organiseert op zondag 19 april een ontmoetings dienst. Spreker is evangelist R. Speelman uit Almere. Het Ich- thuscombo begeleidt de samenzang. Extra muzikale medewer king komt van eigen talent uit de gemeente. De samenkomst wordt gehouden in de aula van de scholengemeenschap Groene Hart Lyceum, Hemy Dunantweg 1. Aanvang 18.30 uur. Spiritueel Café Leiden bij Moker leiden Het Spiritueel Café in Leiden staat het komend weekein de centraal in de radio-uitzendingen van Moker, het media- overleg tussen kerken in Rijnland en de Bollenstreek. Jan Jetse Bol, rooms-katholiek pastor in Leiden, verzorgt de overdenking. Moker zendt op zaterdag van 9.30 tot 10.00 uit en op zondag van 18.00 tot 18.30 uur via de frequenties FM 105.7 en FM 88. Dalai Lama opent kantoor in Taiwan taipei» De Dalai Lama, de Tibetaanse geestelijk leider in balling schap, heeft gisteren in de Taiwanese hoofdstad Taipei een bij kantoor geopend. President Lee Teng-hui van Taiwan woonde de feestelijkheden bij. De vertegenwoordiging van de Tibetaanse boeddhisten in Taiwan moet de onderlinge relatie tussen Tai wan en Tibet verbeteren en de Tibetaanse taal en cultuur be kend maken, zei KesangTakla, hoofd van het bureau en familie lid van de Dalai Lama. Lijkwade voor publiek te bezichtigen turijn» De lijkwade van Turijn - waarvan wordt gezegd dat het lichaam van Christus erin gewikkeld was nadat Hij van het kruis was gehaald - is komend weekeinde in Turijn voor het publiek te bezichtigen. Het met bloed besmeurde doek toont de vage af beelding van een man met een baard en schouderlang haar. foto reuters BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: door de generale syno de tot predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (protestantse geestelijke verzorging bij de in richtingen van justitie): A.C. van Brussel te Veldhoven. Bedankt: voor Moerkapelle: A.H. Veldhuizen te Wijk bij Heusden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuw Lekkerland: A.W. Mol te Nieuwendijk (N.Br.). Aangenomen: naar Stadskanaal M.M. Letters te Echtenerbrug- Oosterzee. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Rotterdam-IJssel- monde en Melissant: P. Blok te Kootwijkerbroek. OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen: te St. Philipsland, Er- melo, Dordrecht, Hardinxveld- Giessendan, Nieuw-Beijerland en Rijssen A. Kort, wonende te Put- Het Evangelisch Werkverband (EW) komt uiterlijk dit najaar met een eigen evangelische bundel met ongeveer vijfhonderd liederen. De vernieuwingsbeweging binnen de Samen op Weg-kerken ziet de uitgave bij Boekencentrum als een aanvulling op het bestaande en begin volgende eeuw te vernieuwen Liedboek voor de Kerken. wiebe van der hout/gpd Een alternatieve bundel was vanaf de oprichting van EW in 1995 een van de speerpunten van de beweging. „In veel gemeenten wordt geëxperi menteerd met andere liederen. Dat toont een behoefte aan evangelische liederen", aldus Tjitte Wever, gereformeerd predikant in Soest. Wever is voorzitter van de kernwerkgroep van zes personen, die twee jaar aan de samenstelling van de bundel heeft gewerkt. Zij kregen hulp van specialisten op gebied van vertalen van liederen, kinderverzen en dergelijke. Volgens Wever moet de uitgave als een aanvulling en zeker niet als een concurrent van het Liedboek worden gezien. „We zijn blij met het Liedboek, maar hopen dat we met onze keuze ook liederen aanreiken voor Liedboek 2000." De werkgroep heeft een zeer brede selectie ge maakt uit bestaand en bekend opwekkingsreper toire zoals dat van bijvoorbeeld Johannes de Heer en niet eerder uitgegeven werk. Er is niet alleen gekeken naar gezangen uit de evangeli sche traditie maar ook naar wat Wever 'evangeli sche kwaliteit uit andere hoek' noemt. Verrassend is bijvoorbeeld de keuze uit oud katholiek materiaal en ook het Huub Oosterhuis lied 'De steppe zal bloeien' duikt onverwacht op. Een aparte categorie vormen ook de Israël-liede- ren met bijvoorbeeld een joodse geloofsbelijde nis en vijftien hymnes uit de Franse kloosterge meenschap Taizé. Componist Het bleef niet bij het beste van het bestaande, want de samenstellers lieten ook verzen vertalen. Bijvoorbeeld een aantal titels van het Canadese evangelistenechtpaar Merv en Merla Watson, dat een kwart eeuw geleden veel indruk ma; Nederland. Opmerkelijk is ook het afdrukfo onberijmde psalmen op muziek van componist Willy Appermont. De bundel verschijnt in twee versies goedkoop meezingexemplaar van ongevt L gulden en een Liedboek-achtige uitgave n melodielijnen voor 35 gulden tot 40 guldi twee delen zullen volgend jaar en het jaar d de begeleidingsboeken verschijnen met menten voor zowel orgel als praiseband. Een voorpublicatie van 25 liederen woij gin volgende maand verspreid onder keil den om belangstelling te wekken. Uit dit bi tje wordt al driftig gezongen tijdens de jaar dering van het Evangelisch Werkverband mei in Zeist. es me teen :ttere nshe nfon 'an 1 g as lartkij Bisdom houdt gesprekken over welzijn pastores Met alle priesters en pastoraal werkers in het bisdom Rotter dam worden voortaan 'welzijns- gesprekken' gehouden. Door deze gesprekken wordt de kwa liteit van het werk en de moti vatie en het welzijn van de pas tores verbeterd. Dat stelt de priesterraad van het bisdom Rotterdam voor in de brochure 'Welzijn Pastorale Beroeps krachten', die op 31 maart is aangeboden aan mgr. A.H. van Luyn. De priesterraad is bezorgd over de toenemende werkdruk en spanning waarmee pastores te maken hebben. Enkele oor zaken voor deze werkdruk zijn het afnemende pastoresbe stand, de grotere verahtwoorde- lijkheid die de samenwerking tussen parochies met zich mee brengt en gewijzigde verhou dingen tussen professionele krachten en vrijwilligers. Door deze ontwikkelingen komt het geven van individueel pastoraat in de knel. Om pastores te helpen om te gaan met deze werkdruk en hun welzijn te bevorderen worden in de brochure enkele concrete voorstellen gedaan, waaronder het bieden van management ondersteuning en het invoeren van welzijnsgesprekken. Alle pastores moeten jaarlijks de gelegenheid krijgen een per soonlijk pastoraal gesprek te voeren met de deken, waarin oplossingen gezocht worden voor hun problemen met de toenemende werkdruk. .7 in® Gereformeei pleiten voor christelijker IKON leusden» anp Jeruzalem» Grieks-orthodoxe geestelijken verzamelen zich bij de Heilige Graf-kerk in Jeruzalem voor de traditionele voetwassing-ceremonie, als voorbereiding op het orthodoxe Pasen. foto era De gereformeerde den van de IKON willen Interkerkelijke Omroep land een duidelijker chi karakter krijgt. Dit schrij iri hun rapport voor de van de Gereformeerde die volgende week bijeen Naar hun mening m IKON menselijke g i,QOrc voortdurend met de _oc|jg woorden' van de Christel s y0 ditie in verband brengi kerkelijke omroep heefi euthanasiedebat voorti werk geleverd met de mentaire Dood op Maar het is de vraag 'inl re de vragen rond eutl voldoende vanuit een ch ke samenhang' zijn belid Hoe breed een 'vertak grondwoorden ook mo waaieren, de IKON heeft christelijk te herkennen schap. Dat houdt rapport ook in dat er bin IKON voldoende mense ten zijn die zonder gênei taling tot stand kunnen len brengen. „Als wij als belangrijl voor de kerk zien dat zij ster van de hoop' is, is interessante vraag of enl in de programma's IKON gestalte krijgt, hoop als norm gesteld zo mogelijk tot een inhoi toetsing van de progr; komen", vragen de meerde bestuursleden zit sloop Noo: breda »guido de bruin Voor bisschop Muskens van Breda is het einde van de eenvormige, westers georiënteerde Rooms-Katholieke Kerk nabij. Vooral de ontwik keling van de Kerk in Azië zal leiden tot 'meer va riatie in theologie en liturgie'. Muskens vertegenwoordigt vanaf zondag sa men met de hulpbisschop van Paderborn zijn Europese collega's tijdens de Aziësynode in het Vaticaan. De Aziatische katholieken leven als kleine minderheid temidden van de wereldgods diensten. Die positie stelt de kerkleiders ter plek ke voor grote vragen: hoe uniek is Jezus, hoever mag de aanpassing van het katholicisme aan de inheemse cultuur gaan, moet dialoog met andere godsdiensten in de plaats komen van bekering? De Aziëkenner Muskens weet het antwoord op die vragen niet. Eén ding weet hij wel. „De toe komst van de wereld ligt in Azië", zegt hij plech tig, wijzend op de kaart van het volkrijke conti nent in zijn studeerkamer. Ook de Kerk zal vol gens hem veranderen onder invloed van haar zelfbewuste Aziatische gelovigen. -,,Ik aarzel niet om deze tijd te karakteriseren als het einde van de RK-Kerk zoals die in de vierde en vijfde eeuw in het Westen is ontstaan." Voor Muskens is de synode een weerzien met oude bekenden. Hij studeerde en werkte van 1967 tot 1977 in Indonesië en heeft veel landen in Azië bezocht. Wat hij daarvan in ieder geval heeft opgestoken is het besef dat de rooms-katholieken daar heel anders zijn dan in Europa. „De grootste opgave in de dialoog is het leren leven met de zekerheid dat de ander in een ande Foto uit de archieven re cultuur hetzelfde geloof heeft, maar dat ik hem voor een groot deel niet kan begrijpen", aldus Muskens. „De Kerk wint aan vitaliteit als ze dat op kan brengen." Van de 3,5 miljard Aziaten is niet meer dan 3 procent katholiek. Behalve in de Filipijnen zijn ze in alle Aziatische landen een kleine minderheid. Het leven temidden van zo veel moslims, hindoes en boeddhisten stempelt hun theologie. Ze zien meer in dialoog dan in het verkondigen van de enige waarheid. In hun reacties op het Vaticaanse voorberei dingsdocument pleiten verscheidene Aziatische bisschoppen voor aansluiting van het katholicis me bij de eigen cultuur, respect voor andere godsdiensten, meer aandacht voor de armen 'en een nieuwe kijk op Jezus als Verlosser. „Als we te veel benadrukken dat Jezus de ene en enige Za ligmaker is, is er geen mogelijkheid va loog", schrijven de Japanse bisschoppen. Voor Muskens moet de unieke positie zus overeind blijven. „Jezus Christus is maar Hij is niet exclusief aanwezig in de li Katholieke Kerk." Sinds het Tweede Val Concilie belijdt de Kerk dat andere godsd ook waarheid bevatten. „Christus is he maar dat wil niet zeggen dat buiten de duister is." Voor de RK-Kerk blijft het uiteindelijked alle Aziaten Christus als hun Zaligmaker den, aldus Muskens. Hij gelooft echter bi de weg van de dialoog met andere godsdii aar n „Het ziet er trouwens niet naar uit dat al n voi does zich binnen afzienbare tijd laten zegt hij droog. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit): op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. L O F LEIDSCH DAÓBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ANN01898 Zaterdag 16 April WASSENAAR Door den R ijksveldwachter Van der Meijden is tegen een slager te 's Gravenhage pro ces-verbaal opgemaakt wegens het noodeloos kwel len van kalveren te Wassenaar. Volgens de meening van dien beambte zou die slager te veel dieren op zijn kar gehad hebben, al thans de koppen en meer hingen buiten dien wa gen, en een kalf kwam in aanraking met een der wielen en wel zóó, dat niet alleen het vel, maar zelfs het vleesch was weggesleten, zoodat het bloed langs de kar liep. Dat de slager onverschillig was of hij een bekeu ring kreeg, blijkt wel hieruit, dat de veldwachter hem had gelast onder Zoeterwoude eenige kalveren af te laden. Daar de veldwachter de overtuiging wil de hebben, of de slager aan dien last had voldaan, achtervolgde hij hem een uur later per rijwiel en zag toen, dat het nog erger was in plaats van beter. LEIDEN Een logementhouder op de Nieuwe Beestenmarkt alhier vertrouwde zijn zaak tijdens zijn afwezigheid voor een paar dagen toe aan zijn knecht, De Zeeuw genaamd, toe, doch kwam bij zijn terugkomst tot de ontdekking, dat deze met het ont vangen logeergeld en het nog in de kast aanwezige bedrag was verdwenen. De commissaris van politie alhier verzoekt zijn opsporing en aanhouding. ALFEN Het bestuur der Martha stichting heeft besloten een nieuw ziekenhuis en twee badinrich tingen met douches te bouwen, waarvan de uitga ven geraamd zijn op tien duizend gulden. ADVERTENTIE Spionnen, in het ovaal en vier kant met ronde hoeken, worden tegen concur- reerende prijs verkocht bij H.F. Hoosemans, Bree- straat 103. ANN01973 dinsdag 17 april VOORSCHOTEN Voorschoten heeft een oud en historisch cen trum. De dienst Monumentenzorg heeft daarom het centrum van Voorschoten aangemeld als be schermd dorpsgezicht. De Treubstraat heeft nog maar weinig bewaard van het oude. Vijf jaar geleden besloot de gemeen teraad het oude raadhuis af te breken. Het was lelijk, werd niet meer als raadhuis gebruikt en was geen monument. Het gemeente- pand ging tegen de vlakte en de naastgelegen winkelier J.C. Hey- mans kreeg een geschonden zij vleugel. De panden waren gedeel telijk aaneen gebouwd. Nu bijna vijf jaar later, probeert de heer Heymans nog steeds om goedkeu ring te verkrijgen om een verbou wing tot stand te brengen waar door o.a. de geschonden zijgevel hersteld kan worden. „Met de ge meente Voorschoten ben ik tame lijk snel tot een akkoord geko men, ik moest daarna tot overeen stemming komen met de Stich ting Oud- en Leefbaar Voorscho ten waarna de goedkeuring van het ministerie wel af zou komen. Het wachten is nog steeds op het ministerie," aldus de heer Hey mans. kantoor Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30 uur'en Zaterdag 1000-12.00 uur 071 -5128 030 directie B.M. Essenberg, W MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) Redactie: 071 Hoofdredactie: 071 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' hoofdredactie J.G. Majoor, f. van Brussel adjunct W.F redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (a per half jaar (a per jaar fa. let har ielukk Mes-< igarer et kei het automatisch afschrijven van het al»' ieninj geld, ontvangen 1,- korting per betel* per kwartaal (M) PERPt LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Ie n die moeilijk lezen, slee 9,50 g of blind zijn (of een andeiele (jem) is een samenvatting van het ij nieuws uit het Leidsch Dagblad beschikbaar Voor informabe 0486-48* «r v jr Gesproken Lectuur, Cm (e gin etGo' 'emo ie ooi Hier kijkt de bezoeker van de Treubstraat nu al vijf jaar tegenaan. De praktijk heeft uitgewezen dat de laatste en belangrijkste stem steeds die is van Monumen tenzorg, die zich laat adviseren door de Stichting Oud- en Leef baar Voorschoten. Deze stichting heeft een besloten karakter. De heer Heymans, die na vijf jaar proberen eindelijk binnenkort een kans krijgt om zijn winkel te ver bouwen en te ontdoen van de schade veroorzaakt door de af braak van een gemeentepand, meent dat veel extra kosten voor komen kunnen worden indien er meer overleg tussen alle partijen in een vroeg stadium, tot stand zou kunnen komen. Overleg tus- FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD sen de gemeente en de stichting is er weinig. De gemeente ziet de Stichting als een particulier initiatief, die bewezen heeft nuttig te zijn, maar die in praktijk wel eens remmend kan werken. De geschiedenis zal leren of het allemaal juist is. K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdlet Academisch Ziekenhuis, zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13,00 en vanaf woens 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord^geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord:tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071 -5269111 lop etwa -rooi. s 'Pe|c

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16