eiden Regio 'In 2005 bouwen op Valkenburg' In het ergste geval moeten ve ze de straat opsturen' 2! Merendeel Leidse volkstuinders voelt niet veel voor verhuizing ok onafhankelijk tiderzoek naar foorderstraat' De bloemen zitten bij Rijnsburger Marco van Egmond in het bloed eugdbende opgerold Hoogste punt jAN preenen. 071-5356414. plv.-chef herman joustra, 071-5356430 Poelweyde si q Hetopleidingsinsti- I -7 tuut voor de ge zondheidszorg Poelweyde in Oegstgeest verhuist de ze zomer naar Leiden. Tweesprong De Treffers en Ex- JL I celsior hopen vol gend jaar hun intrek te ne men in de uitbreiding van De Tweesprong. moti - eric-jan berendsen politie heeft de afgelopen weken negen jongens uit stgeest in de leeftijd van 14 en met 17 jaar gearres- J. Zij worden ervan ver- it betrokken te zijn ge- st bij 14 misdrijven in en de Leidse Hout. De ben- chrok niet terug voor kle- jroof, autodiefstal, diefstal een kluisje en tasjesroof, twee gevallen werd door lachtoffers (nog) geen aan gedaan namelijk van een ng tot tasjesroof aan de Boerhaavelaan in Leiden waar een oudere vrouw het slacht offer was en een poging tot tasjesroof aan de Rijnsburger- weg. De politie hoopt dat de slachtoffers alsnog aangifte doen. De zaak kwam aan het rol len toen eind vorige maand een 15-jarige jongen uit Oegst geest valse aangifte deed van mishandeling. Na verhoor bleek dat hij die mishandeling had verzonnen maar zelf wel betrokken was een aantal ge pleegde misdrijven. 'Glorieuze avond' voor wethouder Van Rij Vervolg van voorpagina Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening en huisvesting) gaat er zonder meer vanuit dat Leiden vanaf 2005 kan gaan bouwen op Valkerhout, waar nu nog het vliegveld Valkenburg is gevestigd. „Minister De Boer heeft er steeds op aangedrongen dat als Leiden geen ruimte meer had voor nieuwe woningen maar naar Haaglanden moest uitwijken. Die passage is nu door de Kamer en het kabinet geschrapt", aldus Van Rij. leiden jan preenen rag/leiden herman joustra ve de provincie zelf. gaat en onafhankelijk bureau lezighouden met het ond t naar de gang van zaken de bodemsanering in de Noorderstraat. Dat is gis- bekendgemaakt. Op dit ;nt neemt de afdeling ho mering provincie Zuid- nd de kwestie reeds onder ;p. „Maar op het moment i controlerende instantie, nvincie, moet onderzoe- oe het met het toezicht op lering gesteld was, ligt het de hand dat iemand an- jat gaat bekijken", aldus oordvoerder. was aanvankelijk de be- ig dat het hele onderzoek 'olgende week al zou zijn md. Naar verwachting dat nu enkele weken lan- 'e Leidse milieuwethouder ichtold is niet verontrust Ie nieuwe ontwikkelingen, liet de uitkomst nog steeds [veel vertrouwen tegemoet, er twijfel bestaat bij welke dan ook, dan is het goed een onderzoek wordt uit- Jerd. Ik wil gewoon dat Lei- Tan alle blaam wordt gezui verd. En stel, met de nadruk op stel, dat er wat mis is gegaan, dan is dat zeker niet de fraudu leuze opzet geweest van de ge meente. In het ergste geval zou de fout bij de aannemer kunnen liggen. Maar ook daar ga ik voorlopig niet van uit." Begin deze week kondigde Pechtold verheugd aan dat de provincie een onderzoek naar de gang van zaken zou begin nen. Hij was alle beschuldigin gen over mogelijke giffraude van de gemeente flink beu. Hij liet toen al weten alle aantijgin gen te kunnen weerleggen met rapporten, bonnen en vracht brieven. De kwestie werd recent weer aangekaart door het provinciale statenlid C. "van Laar (Groen- Links/De Groenen). Die betichtte Leiden ervan bij de bodemsanering in de Noor derstraat, die nodig was om wo ningbouw op die plek mogelijk te maken, geknoeid te hebben. Zo beweerde zij dat op papier meer grond was afgevoerd dan in werkelijkheid vanaf die plek mogelijk is, omdat een gemeen te de kosten van de sanering kan declareren. leiden eric-jan berendsen Zijn oudste broer is kweker, zijn jongste broer studeert nog voor tuinarchitect en zijn opa was de grondlegger van een bedrijf in potgrond. De bloemen zitten bij de fami lie Van Egmond uit Rijnsburg in het bloed. Gisteren opende de 24-jarige Marco zijn bloemenkiosk in het voormalige theehuisje aan de Doezastraat naast de ingang van het Van der Werfpark in Leiden. Daarmee werd een droom werkelijkheid. Want hoewel Van Egmond in Rijnsburg al een atelier heeft waar hij bloemstukken maakt voor huwelijken, begrafenissen, beurzen en tentoonstellingen, een winkel bezat hij nog niet. Het mes snijdt nu dus aan twee kanten, wat de inkoop op veiling Flora in Rijnsburg iets makkelijker maakt. ,,Ik mag niet via de klok kopen, die is voor de groothandel. Ik ben gebonden aan com missionairs, tussenpersonen", legt Van Eg mond uit. „Vroeger kon je de bloemen nog per bosje kopen maar nu gaat dat al per 100 stuks. Het liefst zien ze op Flora dat je een kar met 1800 bloemen koopt." Dat is nog steeds een beetje te veel van het goede, maar hij kan zijn aankopen nu in elk geval spreiden over zijn beide vestigingen. Zich zelf opdelen kan hij echter niet waardoor hij voor 36 uur een personeelslid in dienst heeft genomen. Van Egmond specialiseert zich aan de Doezastraat niet in speciale bloemen. „Kwaliteit en voor elk wat wils", zo om schrijft hij zijn plannen. „Daarnaast kan ik op het terras naast de winkel mijn bloemen en tuinplanten mooi uitstallen. Ik zit hier aan een straat waar veel mensen voorbijko men, dus er moet aanloop genoeg zijn." Dat een aantal voorgangers van hem in het zelfde pandje faalde, deert hem niet. „Die verkochten koffie, ik doe in bloemen. Vanaf eind februari ben ik bezig geweest met dit winkeltje en ik geloof er in." Bang voor concurrentie met Bloemsier- kunst David Nieuwenburg die ook aan de Doezastraat is gevestigd, is Van Egmond niet. „Je houdt elkaar wakker en je houdt el kaar scherp. Daarvan kan de klant alleen maar profiteren." Volgens Van Rij kan Valkerhout voor Leiden dan ook niet meer stuk: .Alleen als de WD op 6 mei de absolute meerderheid behaalt, dus 76 zetels krijgt, wordt alles weer teruggedraaid. De WD heeft er immers nooit een geheim van gemaakt tegen bebouwing van het vliegveld te zijn. Ook giste ren is dat in het debat weer be nadrukt. De li beralen willen het terrein openhouden voor Defensie. Maar het is na tuurlijk uitge sloten dat de WD op 6 mei op die manier de macht zal grij pen. Daarom durf ik te stellen dat het wel goed zit voor Lei den." Van Rij heeft zich jarenlang ingezet voor het bouwen van huizen door Leiden op het vliegveld, om daarmee te kun nen voorzien in de grote be hoefte van Leidse woningzoe kenden. Tot gisteren leek de wethouder met dat streven op dood spoor te zitten. Of zoals de Zuid-Hollandse gedeputeerde T. Jansen (WD) vorige week nog opmerkte: „Je bent een na- ieve vreemdeling als je nu nog inzet op Valkenburg. Dat is een dood paard, dat weten we al lang." Jansen reageerde daar mee op de beslissing van het kabinet om vliegkamp Valken burg niet op te doeken, ook al was er ook toen al een meerder heid van CDA, PvdA, D66 en GroenLinks om wel tot woning bouw op deze locatie over te gaan. Gisteravond hield minis ter De Boer aanvankelijk voet bij stuk. „Des te ver baasder was ik dan ook dat zij en dus het kabinet omging. We hadden gisteravond ingezet op steun van de Kamer. Dat het kabinet nu is omgedraaid, maakte het voor mij tot een glorieuze avond. Ik vind het jammer dat uiteindelijk geen stemming meer is gehouden over het tota le bouwbeleid in Nederland, waarvan Valkenburg een onder deel is, maar ik kan me niet voorstellen dat het kabinet nog maals van mening verandert. Daarom ben ik blij dat er nu nog vóór de verkiezingen een duidelijke uitspraak van het ka binet ligt." .geren Krisisinterventie Centrum (JKL) aan Oude Vest moet sluiten 15,-. 1.9 wt keur Drofitj ër' U m< 1 11.4 Mn ldi »k thomas erdbrink negen bewoners van het igeren Krisisinterventie Cen- m (JKL) aan de Oude Vest komen wellicht op straat te an. Volgens Vincent Maas, ecteur van Stichting De re die het centrum beheert, er geen alternatieve plaat- om de jongeren onder te ngen. „In het ergste geval leten we ze de straat op stu- week besloot de agse rechtbank dat het cri- centrum moet verhuizen. buurman had geklaagd ir geluidsoverlast en hang- igeren. Daarnaast ondekte dat het centrum er volgens bestemmingsplan helemaal mocht zijn. De rechter gaf n gelijk en de gemeente Lei- verhuurder van het pand, iet nu het centrum uiterlijk 4 laten ontruimen. )at betekent grote proble- n voor de negen bewoners i het pand. De jongeren die het centrum onderdak krij- zijn allemaal tussen de tien en achttien jaar. Ze ver ven doorgaans niet langer zes weken in het centrum, dens de opvang wordt er ge- ibeerd een oplossing te vin voor de problemen die de voners hebben. „Die spelen h allemaal af in de huiselijke r. Denk aan mishandeling, waarlozing en gezagspro- ~ien", zegt Ria van der Plas, nanger van het centrum. Ie twee zijn het er over eens alles moet worden gedaan te voorkomen dat de jonge- op straat komen te staan. dit moment is de gemeen- lard op zoek naar vervan- 'de huisvesting, maar ze 'ben nog geen geschikt al- natief gevonden", vertelt is samen met Van der aan het onderzoeken of de geren ook individueel kun- worden ondergebracht in lere opvanghuizen. Omdat 'ter overal wachtlijsten zijn de MARE 1 wm w -sS-m -~ Tphtf n -i~ •-ff- -- "s& t iS£ Sa* Jft leiden Aan de stadskant van de Schipholweg worden de laatste gaatjes volgebouwd met kantoren. Het business center Keypoint van De Raad Bouw uit Katwijk bereikte daar gisteren het hoogste punt. De drie kantoorgebouwen aan el kaar herbergen straks de nieu we hoofdvestigingen van de NBBS, de Rabobank Leiden en het bedrijf Simantec. Vervol gens blijft er nog zo'n 5500 vierkante meter kantoorruimte te verhuren. Om het bereiken van het hoogste punt van het zeven verdiepingen tellende gebouw te vieren liet de bouwer een betonnen plaat met de tekst Hoogste Punt naar het topje van het gebouw takelen, op een hoogte van zo'n 23 meter. Wethouder T. van Rij (PvdA/r- uimtelijke ordening) gaf per portofoon de opdracht aan de kraandrijver om met het take len te beginnen. FOTO HIELCO KUIPERS kan dat moeilijk worden. De lange wachttijden zijn een tweede onderdeel van het pro bleem. Niet alleen is er geen vervangend onderdak voor de jongeren die nu in het JKL wo nen, ook voor de nieuwe geval len is er geen plaats. Hoevéél jongeren er wachten op een plekje kunnen Maas en Van der Plas niet zeggen. „We krijgen ongeveer tien aanvragen per dag, dus ga maar na", zegt Van der Plas. De huidige bewoners weten volgens de manager van het centrum niet echt wat hun bo ven het hoofd hangt. „Ze ver trouwen erop dat ze elders worden ondergebracht. De meesten kijken niet verder vooruit dan een paar weken. Hun toch al onzekere toekomst wordt nog onzekerder", denkt Van der Plas. Omwille van privacyredenen mogen de bewoners van het pand niet worden geïnter viewd. leiden heino walbroek Of de contacten tussen wethou der A. Pechtold en de Leidse Bond van Amateurtuinders over enkele weken nog zo amicaal zijn als gisteren, valt te bezien. De wethouder en het bestuur van die bond tekenden een convenant waarin de gang van zaken rond een eventuele ver huizing van ongeveer 425 Leid se volkstuinders binnen de Oostvlietpolder wordt geregeld. Pechtold kwam uit zichzelf met die 'nare boodschap': „Binnen kort verschijnt een nieuw plan voor de Oostvlietpolder. Met een baggerstort, een nieuw in dustrieterrein en ook een plekje voor de volkstuinen. Maar hoe en waar, daar kan ik u nu niets oververtellen." De volkstuinders willen dat juist aan die onzekerheid nu eens een einde komt. Toch was bondsvoorzitter H. de Groot niet onverdeeld ongelukkig met de boodschap van Pechtold. „Zo komt er in elk geval schot in de zaak en weten wij ook waar we aan toe zijn. Bovendien heeft de gemeente, ook door de opstelling van dit convenant, la ten blijken dat ze ons goed ge zind is. Dit voor ons belangrijke document, dat onder andere re gelt dat we zeker een één-op één-compensatie van vierkante meters krijgen en een vergoe ding voor de oplevering van on ze oude tuinen, lag er binnen enkele weken." Jaap van der Zwart (82) heeft sinds 1961 een volkstuin op het Roomburgcomplex. Een jaar la ter werd hij voorzitter van de vereniging op dat complex en die functie oefent hij nog steeds uit. „Ik vind het convenant een goede zaak en we blijven waar schijnlijk in de polder. Maar de onzekerheid leidt ertoe dat je als vereniging geen concrete plannen kunt maken voor de toekomst. Nieuwe leden zien een investering in de grond als een risico. Maar het grootste probleem is de leeftijd van onze leden. De meeste bezitters van een volkstuin zijn zestig jaar of ouder en- die hebben geen zin een verhuizing. Dan moeten we alles opnieuw gaan opbouwen, wat voor velen te veel gevraagd lijkt. De ouderen worden daar om de dupe van deze ontwikke lingen." Collega J. Straathof van volks tuinvereniging OTV beaamt de woorden van Van der Zwart. „Er zijn voldoende mensen die al jaren wachten op een plekje, maar die moeten maar zien waar ze nu terechtkomen. Ik verwacht daarover voor 2001, als ons huurcontract afloopt, ei genlijk geen concrete uitlatin gen van de gemeente. En we staan natuurlijk niet enorm sterk. We worden gedoogd, om dat er geen bestemmingsplan was, maar dat kan in de nabije toekomst allemaal veranderen." Daar zal Van der Zwart overi gens niet al te veel mee zitten: ,Als mijn gezondheid het toe laat, ga ik op de nieuwe locatie verder. En anders heb ik altijd mijn schooltuin nog, waar ik ongeveer 160 schoolkinderen de beginselen van het tuiïlieren bijbreng." KUNST- ANTIEK- en INBOEDELVEILING KIJKDAGEN Zaterdag 18 en zondag 19 april van 11 00 tot 17.00 uur Veilinghuis Oude Gracht Oudegracht 26 -1811 CL Alkmaar Tel 072-5154206,1» 072-5116011 Tel 06-534529360, privé 023-5270519 L Register Veilinghouder R G Schift j Het terras van het theehuisje is veranderd in de 'etalage' van de gisteren geopende bloemenkiosk aan de Doezastraat in Leiden. FOTO HIELCO

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15