Aardverschuiving in autoverkoop Paauw Saab komt terug op zijn woorden Weg en wiel M Auto Marestad Lente Oldtimerbeurs Autotron FASE EXCLUSIEF Extraatje voor carpoolers Kwart miljoen Oostenrijkse Voyagers O WE WERE IN A TOTAL STATE OF SHOCK! BUT THE CURE WAS QUICK AND PAINLES Etagestalling NS verdwijnt Nieuwe Skoda Felicia scheip geprijsi TT rJ VRIJDAG 17 APRIL 1998 Automobielbedrijf Hofweg 29 - 2253 AJ Voorschoten Beurten v.a. 125,- (j) Verkoop Inkoop 'C'°' KamsteeS) <4* Apk ƒ50,-(bij grote beurt gratis) <44 Reparatie - onderhoud Gratis haal en breng service Autoglasservice Showroom 071 - 576 22 20 Werkplaats 071 - 576 88 90 Auto Marestad uw Peugeot dealer Openingslijden: maandag t/m vrijdag van 8.00 - 18.00 uur zaterdag van 8.30 - 17.00 uur Op zaterdag magazijn en werkplaats geopend van 9.00 - 13.00 uur vrijdag koopavond tot 21.00 uur PEUGEOT Weversbaan 9 (Autoboulevard), 2352 BZ leiderdorp Tel.: 071-5411110 Dit weekeinde organiseert het Autotron de Lente Oldtimer beurs. Het is voor het thema park in Rosmalen de eerste beurs met klassieke auto's en onderdelen van het seizoen en de eerste na de 'winterstop'. Veel liefhebbers grijpen deze gelegenheid aan om nog even snel een ontbrekend onderdeel tje op de kop te tikken, een pot je poets te kopen of om gewoon in de stemming te komen. Er zullen zo'n 250 klassieke au to's in de open lucht worden tentoongesteld. In de Spykerhal en een speciaal daartoe opge trokken mobiele hal krijgen standhouders een plaatsje toe gewezen. Zij zullen de meest uiteenlopende onderdelen, boe ken, miniaturen en dergelijke uitstallen. De Lente Oldtimer beurs is zaterdag en zondag ge opend van 10 tot 17 uur. De en treeprijs bedraagt 19,50 gulden voor volwassenen en 17,50 gul den voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Voor meer informatie: tel. 073 5219 050. Exclusief voor uw Saab Officieel Saabdealer voor Alphen a/d Rijn, Leiden, Bollen-en Duinstreek. SAAB CURIEWEG 13, AUTOBOULEVARD ALPHEN A/D RIJN, TELEFOON 0172-492444. Werkgevers mogen hun car poolers dit jaar een extra belas tingvrije vergoeding geven van maximaal duizend gulden. Voor dit bedrag komen zowel be stuurders als meerijders (en dat is nieuw) in aanmerking. De ex tra vergoeding is wel afhankelijk van de reisafstand. Voorwaarde is dat er minimaal vijftien kilo meter samen wordt gereden ge durende ten minste 120 dagen per jaar. Wel komt de belasting vrije vergoeding van zestig cent per kilometer voor de bestuur der te vervallen. Verder blijven reeds bestaande regelingen van kracht. Het rijk wil op deze ma nier het individuele woon- In de zogenoemde Eurostarfa- briek in het Oostenrijkse Graz is onlangs de 250.000ste Chrysler Voyager van de band gerold. Dit aantal werd in een tijd van 6,5 jaar bereikt, wat een mijlpaal betekent voor Chrysler, dat im mers het concept van de ruim te-auto heeft bedacht. ,,Het is een opwindend moment voor Chrysler in Europa," aldus Ti mothy R. Adams, president van Chrysler Europe. In Graz werd in oktober 1991 met de productie van de Voya gers gestart. Chrysler ging hier voor een samenwerkingsver band aan met het Oostenrijkse bedrijf Steyr-Daimler-Pucji. De Eurostar-fabriek biedt werk aan 1.650 mensen. In 1997 werden in de fabriek 57.000 auto's ge maakt. De Voyagers uit Graz zijn bestemd voor Europa, het Midden-Oosten en Afrika. In Nederland is de Voyager al sinds het begin van de jaren '90 marktleider in het groeiende segment van de ruimte-auto's. De grote doorbraak kwam met het nieuwe model in 1996. Vorig jaar werden in ons land 2.000 Voyagers geregistreerd. De wa gen wordt geleverd met een rui me keus aan motoren, zoals benzineversies van 2.0, 2.4,3.3 en 3.8 liter en een 2.5 liter tur bodiesel. werkverkeer per auto terugdrin gen. Het effect laat zich raden: kortere files en een positieve uitwerking op het milieu. Zes procent meer verkocht De verkoop van auto's leeft op. In de eerste drie maan den van dit jaar zijn er 167.778 nieuwe personen wagens verkocht, bijna 6 procent meer dan in de zelfde periode vorig jaar. Dat meldt de RAI Vereni ging. Het leeuwendeel (40 procent) is van Duitse ma kelij. Koploper is Opel met een verkoop van 19.481 stuks, op de voet gevolgd door Volkswagen met 18.827. De vraag naar Franse merken neemt dui delijk toe. Hun marktaan deel was in 1995 nog geen 18 procent, nu is dat met bijna 36.000 auto's 21,4 procent. De Japanse mer ken zien hun gezamenlijke verkoop slinken. Het marktaandeel was in 1992 nog 27 procent. Nu 19,5 procent. Bijna 7 procent van de kopers kiest een Italiaans merk en 1,5 pro cent een Britse auto. Kleinere Duitsers halen grote broers in AMSTERDAM De verkoopcijfers van het eerste kwartaal, die de RAI net heeft verspreid, geven een ware aardverschuiving te zien in de top-10 van populairste modellen in ons land. De Opel Astra en Volkswagen Golf worden van hun troon ge stoten door hun kleine broertjes Corsa en Polo en Ren ault bedreigt met de Mégane beide Duitse marktleiders. Golf/Vento daar net boven op de vierde. De absolute nummer één is nu de Volkswagen Polo, waarvan er bijna 8.000 de deur uitgingen. Trotse tweede is de Renault Mégane, hiervan wist de Franse fabriek er bijna 7.000 te verkopen. En ook nog voor de Golf en de Astra staat de tegen hanger van de Polo, de Opel Corsa. Daarvan gingen er iets meer dan 6.000 de deur uit in de eerste drie maanden van dit Tot nu toe was het vrijwel altijd de Opel Astra en daarvoor de Kadett. die als bestverkochte auto uit de bus kwam. Alleen in 1995 en 1996 lukte het Volkswa gen met de Golf en de Vento (de sedan-uitvoering van de Golf die binnenkort weer Golf gaat heten) het verkoopaantal van de Astra te overtreffen. Vorig jaar nam de Astra weer zijn ver trouwde koppositie in. De eerste drie maanden van 1998 geven echter een nogal verrassend beeld te zien. De As- tra staat namelijk heel beschei den op een vijfde plek en de Stationwagon heel populair Opmerkelijk noemt de RAI 'de ongekende populari teit' van de stationwagon. Het aandeel van dit type auto in de totale verkoop is in tien jaar meer dan verdrievoudigd en be draagt nu ruim 20 procent. Deze auto's bieden veel ruimte en zijn nauwelijks duurder dan een hatch back of sedan, zo verklaart de RAI het succes van de stationwagon. jaar. De Opel Vectra, Volkswagen Passat en Ford Mondeo nemen dezelfde plaats in die ze in heel 1997 bezetten, respectievelijk zes, acht en negen. De Ford Escort zakte van plaats zeven naar tien. De Nederlandse Vol vo S40/V40 tenslotte verdween uit de top-10 ten gunste van de Peugeot 306, die als een komeet de lijst binnenduikt op plaats zeven. Uit deze cijfers zouden we kun nen afleiden dat Nederland kleiner gaat rijden, maar enige voorzichtigheid is geboden met deze conclusie. Want de drie verliezers in de top-10, Golf, As- tra en Escort, worden dit jaar al le drie vervangen door nieuwe modellen. De fraaie nieuwe Golf is er al, de verrassende Astra ook sinds vorige week en de veelbelovende nieuwe Escort, die Focus gaat heten, komt in oktober. Wat de Astra betreft lijkt het nu al zeker dat die weer de onbe twiste nummer één gaat wor-. den in 1998. Opel verwacht dat er dit jaar maar liefst 35.000 de deur uitgaan en de eerste teke nen wijzen erop dat dat best eens zou kunnen gaan lukken. En ook de Golf zal zich nog wel omhoog werken in de top-10, vooral als de stationwagon en Model 1. Volkswagen Polo 2. Renault Mégane 6.! 3. Opel Corsa 4. VW GolfA/ento 5. Opel Astra 6. Opel Vectra 7. Peugeot 306 8. VW Passat 9. Ford Mondeo 10. Ford Escort 6lnB c 4; P'aai 4^enin: t/m de sedan (voorheen Venta 'an komen. De Ford Focus ko wat aan de late kant, maaifc< die zal de verkoop nog we 10 positieve impuls geven. D ihmend lijk is in ieder geval dat heltvr" hete strijd wordt dit jaaro gunst van de autokoper. VIANEN GPD Toen Saab nog niet geregeerd werd door het grote General Motors en zijn dochter Opel, kon de kleine Zweedse autofa brikant zijn eigen koers bepa len. Uit die tijd stammen uit spraken als: 'Saab zal nooit een dieselmotor monteren. Nooit zal Saab met een 6-cilindermo- tor komen omdat wij meer zien in een 4-cilindermotor met tur bo'. Ook een stationwagon be hoorde tot de taboes. Onwillekeurig denk je aan al die beweringen als je in de nieuwe Saab 9-3 (spreek uit: negen drie) stapt. Er zit een 2.2 liter 4-cilin- der dieselmotor in, met turbo compressor, dat wel, en met vier kleppen per cilinder. De 6- cilindermotor is inmiddels ge meengoed geworden en de sta tionwagon op basis van de gro tere 9-5 (negen rijf dus) maakt op de autotentoonstelling van Parijs in de herfst zijn opwach ting. Hadden de Zweden vastgehou den aan hun principes, dan was Saab er zo goed als zeker niet meer geweest. Maar ook onder het bewind van GM hangt het voortbestaan (nog) aan een zij den draadje en om het bedrijf te redden moeten de Saabs het te genwoordig doen met veel Opel-onderdelen, waaronder de bodemplaat, motoren (zij het dat deze enigszins worden aan gepast) en andere zaken. Kortom, de opvolger van de Saab 900, de 9-3, heeft welis waar een Saab-gezicht maar ook een vrij hoog Vectra-gehal- te. Daar is overigens niets mis mee. Integendeel. De 9-3 is een zalige auto, zeker nu hij de stoelen van de 9-5 heeft gekregen. Dat geldt eveneens voor de dieseluitvoe ring, die ten opzichte van de oorspronkelijke 2.0 liter direct ingespoten dieselmotor van Opel met 200 cc is vergroot. Daarmee is hij sportiever en sterker. De direct ingespoten 2.2 liter turbodiesel (115 pk) laat de 9-3 in 10,9 seconden naar de 100 km/u sprinten. Op zijn top wijst de naald het getal 200 aan. Bij een koude start verloochent de machine zijn afkomst niet en 'nagelt' hij er lustig op los. Een maal warmgedraaid is er met het geluid te leven en is hij zelfs stil te noemen. Wel begint bij ongeveer 120 km/u de rijwind het motorgeluid duidelijk te overstemmen. Terecht zijn de Saab-impor- teurs in Nederland, Italië, Frankrijk en Duitsland verguld De 9-3 volgt de Saab 900 op. De fabrikant meldt tal van veranderingen aan het koetswerk, maar die zijn heel moeilijk te ontdekken. met de komst van deze diesel die ongetwijfeld veel klanten van andere merken zal aantrek ken. De vraag is of de echte Saab-liefhebbeïs daar ook zo over denken. De 9-3 is de opvolger van de Saab 900 en al wordt bij fabri kant en importeur opgewekt ge sproken over tal van verande ringen aan het koetswerk, je moet van goeden huize komen om de verschillen te zien. Die zijn er bij aandachtige beschou wing echter wel. De 9-3 heeft een nieuwe grille, bumpers die in de kleur van de carrosserie zijn gespoten, de kentekenplaat zit wat hoger en het sierpaneel dat daaromheen zat is verdwe nen. Meest opvallend zijn de flanken van de auto. Die zijn iets meer gewelfd, waar ze bij de 900 wat holler waren. Dat maakt de 9-3 tot een iets stoer dere auto dan de voorganger. Toch is de gelijkenis frappant. Saab verklaart dat de 9-3 gezien moet worden als een evolutie van de 900. Zowel ex- als interi eur zijn veranderd, er zijn tech nische verbeteringen aange bracht en er is een aantal nieu we ontwikkelingen toegepast. Dat rechtvaardigt volgens de Zweden ook een nieuwe naam geving en het spreken over een nieuwe auto. Mooi is dat de goedkoopste 9-3 nog net geen vijftig mille kost 49.950) en goed in zijn spul letjes zit. Zij-airbags en ABS zijn onder meer standaard. Jammer dat er voor die prijs geen dub bele airbag afkon. AJleen de be- f01 stuurder weet zich van zo luchtzak verzekerd en dat toch te min voor een meri veiligheid hoog in het vaa: heeft staan. De goedkoopste 3-deurs< kost 58.450 gulden. Voori deuren meer moet 2.5O0f worden bijbetaald. Bij de Convertible (cabriolet) ku de voorwielen alleen dooi benzinemotor worden aai dreven. Deze schoonheid vanaf 79.950 gulden (was 89.950). I TON VAN DER MEER 1 autoschade service! I TON VAN DER MEER autoschade service! FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De Nederlandse importeur van Skoda, Pon Mobiel in Leusden, heeft de prijzen bekendgemaakt van de onlangs vernieuwde Fe- licia-reeks. De goedkoopste is de 5-deurs hatchback LX met 1.3 liter motor (54 pk), die be gint bij 18.995 gulden. Dat is la ger dan voorheen, ondanks een uitgebreidere uitrusting. Voor de combi-uitvoering moet 2.500 gulden meer worden betaald en voor een iets sterkere 1.3 liter motor (68 pk) komt er 1.000 ■gulden bij. De volgende si uitrusting, de GLX-versie, 2.500 gulden meer. Eenvr met 1.6 liter motor (75 pk vanaf 23 mille en de 1 (64 pk) vanaf 26 mille. BLIK IN HET VERLEDEN I erenfiet- sen hoe ven straks niet meer boven in de rekken van de fietsenstallin gen bij stations, want de gewraakte etages verdwijnen. Dat is een van de nieuwe normen die de NS zullen hante ren bij het inrichten van nieuwe stallin gen. Andere normen zijn een minimale afstand van 37,5 centimeter tussen de fietsen en maximaal 200 meter loopaf stand tussen be waakte stalling en perron. Dit zijn af spraken uit de nieu we overeenkomst tussen het rijk en de NS voor de inrich ting van bewaakte en onbewaakte fietsenstallin gen. Het rijk zorgt voor de fi nanciën en stelt de voorwaar den, NS-stations bouwt en be heert, NS-Railinfrastructuur houdt toezicht. Over enkele ja ren moeten alle stallingen zijn aangepast. De NS gaan bezuinigen op veer tig onrendabele bewaakte fiet senstallingen. Van alle bewaakte stallingeirbij de stations is de helft verliesgevend. Het plan is om personeel te vervangen door automatische toegangshekken. Een praktisch spiraalkabelslot van Abus, 1,80 meter lang en 9,5 mm dik. Het kan niet slingeren, want het eind is met een houder bevestigd aan de staande framebuis. Het slot klikt vast zonder gebruik van de sleutel. Prijs 26,95. In combinatie met een degelijk ringslot is dit een redelijk betrouwbare manier om de fiets te stallen. foto abus 2.000 gulden niet in de kluis past op het station van haar woonplaats. Het stuur kan alleen door het deurtje als ze de fiets flink schuin houdt, maar daarna botst haar voorop be vestigde boodschap penmand tégen de binnenkant. De kluis blijkt van een afwij kend type te zijn dat alleen toegepast wordt bij weinig ruimte op stations. Voorlopig komen er geen andere kluizen in Bovenkarspel. Joke kreeg het advies de mand van de fiets te halen. De Fietsersbond ENFB waar schuwt dat het ontbreken van personeel in de stallingen slecht is voor de sociale veiligheid van stallers en overige treinreizigers. In de praktijk is op stations in de late uurtjes alleen nog in de fietsenstalling personeel aanwe zig. Te krappe kluis Fraaie fietskluizen kunnen ook wel eens te krap zijn. Joke Sinke uit Bovenkarspel merkte on langs dat haar nieuwe fiets van 'Oerendhard' Oerendhard, Wees voorzichtig en Ver keer is geen spel zijn titels van nieuwe kinderliedjes op de cd 'Kids in Traffic' van Veilig Ver keer Nederland. Er staan veer tien liedjes op die gaan over de risico's in het verkeer en hoe je daar als kind mee om moet gaan. De oudste kinderen in het basisonderwijs en deelnemers aan het verkeersexamen werden door Veilig Verkeer gevraagd liedjes te schrijven over ver keersveiligheid. De cd kost 14,95 en is onder andere ver krijgbaar in muziekwinkels. iÊÉC/P -*■ 1 Dit jaar bestaan verschillende grote automerken en modellen 50 jaar of zelfs een eeuw. Op de eerste Klassieke AutoRAI, die van 1 tot en met 3 mei in Amsterdam plaatsvindt, worden verschillen de van die verjaardagen gevierd. Een van de jubilerende modellen is de legendarische Jaguar XK die als tweezits roadster in het najaar van 1948 dé sensatie was op de London Motor Show. De XK- reeks is een van de beroemdste series van de fabriek in Coventry. Na de roadster kwam Jaguar in 1951 ook met een zogeheten 'drop head' (cabriolet) en een 'fixed head' (coupé met vast dak) op de markt. Ook werden er ver scheidene varianten gebouwd (XK 120,140,150) en een spe ciale geprepareerde versie (C-ty- pe) won tweemaal de 24-uii ce van Le Mans, te weten in 1951 en 1953. De 6-cilinder motor met twee bovenligge nokkenassen is nog altijd ei mooi voorbeeld van klassiek motortechniek. Opdefotoe van fraaie draadspaakwieler voorziene open Jaguar XK 1 uit het jaar 1955. FOTO RAI PIET&

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10