Pinnen kan vanaf mei bij elke geldautomaat 'Aardgasmarkt ziet er hartstikke goed uit' Ploegendienst voor oranje Economie ïjers niet onder de druk van VVD-plan Beschermde titel van makelaar verdwijnt Hoogovens ontkent bod op Poolse staalfabriek Explosieve toename handel via Internet Aantal ontslagaanvragen op historisch laag niveau Transavia en Air Holland azen op Nepal IDERDAG 16 APRIL 1998 [dior gaat Italiaanse markt op «rdami Vedior gaat de Italiaanse uitzendmarkt op. Als de iste vergunning binnen is opent het concern vier vestigin- in Milaan, Bologna, Vicenza en Turijn. Binnen een jaar wil jornaar tien vestigingen in Noord- en Midden-Italië. Vedior daarna nog enkele tientallen vestigingen in Italië te ope- om een landelijke dekking en een substantieel marktaan- ie bereiken. De stap naar Italië is mogelijk geworden door bidden 1997 een nieuwe wet van kracht is geworden, die larticuliere ondernemingen toestaat uitzenddiensten aan te inst Compaq bijna verdwenen yqrk» De winst van Compaq is als sneeuw voor de zon ver- ^£f! jjen/s Werelds grootste pc-producent meldde gisteren dat erste drie maanden van dit jaar een nettowinst van 33 mil- weekj gulden hebben opgeleverd, tegen een winst van 414 mil- in dezelfde periode van 1997. De omzet nam wel toe, van it 11,8 miljard gulden. Voor het lopende kwartaal voorziet de ememing geen winstverbetering. Die zal in het derde kwar- 'gje m wel weer optreden na een grootscheepse verkoopcampagne ndcrer, lus dat bedrijfscomputers. Die is bedoeld om de grote voorraden te linderen. In maart waarschuwde Compaq al voor tegenval- e resultaten. ■is iple klimt verder uit dal 8TINODe Amerikaanse computerfabrikant Apple gaat een nc js verder vooruit. Na twee jaar met grote verliezen boekte [rijf een positief kwartaalresultaat over de afgelopen drie zou b nden. De nettowinst kwam uit op 111 miljoen gulden, te- iver een verlies van 1472 miljoen in het eerste kwartaal van .De omzet zakte met 12,5 procent naar 2,8 miljard gulden, ral de grote vraag naar de Power Macintosh G3, goed voor ng- 'ei elft van de omzet, droeg aan het verbeterde resultaat bij. de tijdelijke terugkeer van mede-oprichter Steve Jobs en de ijpende kostenbesparingen bij Apple werkten positief. ger stroomverbruik tv en video rzoilki naar di vlynkei jel» Nieuwe tv- en video-apparatuur gebruikt in de stand- land voortaan zo'n twintig procent minder stroom. De Eu- se Commissie keurde gisteren de afspraken die zestien elek- icaproducenten daarover maakten goed. De producenten, ronder Philips, werken aan een verdere verlaging van het imverbruik in de wachtstand met nog eens 60 tot 80 pro- Dat kan er toe leiden dat tv-toestellen elk jaar nog eens één per uur minder gebruiken. Philips benadrukt overigens dat de va nvideo-apparatuur nog minder energie verbruikt door ze liep ea oon uit te zetten. In de wachtstand gebruikt een apparaat zeven tot acht watt per uur. Aan het akkoord werken ook Samsung, Toshiba en Grundig mee. Samen hebben zij 80 ent van de Europese markt in handen. rzet tegen overname Brocacef iaag» De overname van Brocacefs groothandel voor drogis- ;n door Internatio Müller stuit op verzet. De Nederlafidse zijn edingingsautoriteit (NMa) vindt dat beide bedrijven een iinning moeten aanvragen. Brocacef (voorheen ACF) maak- februari bekend de groothandel met een omzet van 90 mil- te willen verkopen aan Internatio Müller. NMa constateert le twee bedrijven samen aanzienlijk meer dan de helft van assagie iarkt voor zelfstandige drogisten controleren. Brocacef wilde ;eld uit de verkoop gebruiken voor modernisering en uit- ling van de medicijnenproductie. Internatio-dochter Dyna- die de groothandel wilde kopen, heeft een omzet van 432 pen. Het bedrijf, deels eigendom van DA Drogisten, telt ruim ckig di [werknemers. -ilijk nga nst Vilenzo onder de maat de au irc. Kledingconcern Vilenzo (Bad Boys, Salty Dog, Spigotty) tde winstprognose voor 1997 niet kunnen waarmaken. Het rsgenoteerde bedrijf boekte vorig jaar een nettowinst van 7,2 len gulden (1996: 7,4 miljoen), terwijl tien miljoen was be- Een voortdurende verslechtering van de Duitse markt, cherpte concurrentie in de sector baby- en kinderkleding en anale onrust in Madagascar heeft Vilenzo parten gespeeld. Mburgse concern heeft daar een fabriek, die ongeveer 20 tent van de totale productie voor fiaar rekening neemt. ,,Die -tip lek la zo'n zes weken stil en daar kwam nog een havensta- ij, achteraan, waardoor de geproduceerde kleding op de wal ni l [staan", licht woordvoerder Van Riel toe. Je rail reden wil goedkopere sigaretten iblik, I kholm» De Zweedse regering stelt voor de accijns op siga- n te verlagen, zodat de prijs van een pakje van twintig stuks sag kan van 44,5 naar 36 Zweedse kronen 9,35). Minister lanciën Aasbrink wil daarmee de sigarettensmokkel in- imen. In West-Europa zijn sigaretten in Zweden en Noorwe- het duurst. Dat bevordert de zwarte aanvoer uit met i lederli Europa. De douane krijgt meer bevoegdheid om vrachtwa- en post te controleren. Vorig jaar zijn er naar schatting 39,3 >en sigaretten Zweden binnengesmokkeld tegen zes miljoen eigenaar Atomic terug op skipiste hfï d. Dllf n die zt verlo c tani Qe 66-jarige Alois Rohrmoser, oud-eigenaar van het ski enken kAtomic, doet zijn herintrede met ski's onder de merknaam ïondei "1994 werd Oostenrijk opgeschrikt door het bericht dat Bic het niet meer op eigen kracht kon redden. In november werd het bedrijf voor 160 miljoen gulden verkocht aan het rgelijlï zc htsta econcern Amer. Het bedrijf had op dat ogenblik een schuld joen. Rohrmoser wil nog dit jaar 10.000 paar ski's en bij snowboardfabrikant Allaction in Bischofshofen. Ge- de felle concurrentie op de ski-markt bestaat er grote twijfel ihrmoser het zal redden. oeneninvestering in digitale snelweg [dam anpActieplan Elektronische Snelwe gen, die hij vorige week presen- noemt teerde. De VVD pleit onder 'er Wijers het plan van meer voor het wegnemen van amerlid Voute om 250 fiscale belemmeringen voor gulden te investeren in elektronische handel, een regio- tronische snelweg. Niet nale proef met telewerken en de hoogte van het be- een actievere rol van de over- '^j^: maar wegens het tijdstip heid bij het investeren in net- de partij met dit plan werken. .Vier jaar lang heb ik van Wijers geeft wel toe dat Ne- jw Voüte geen enkel ge- derland in Europa niet de kop- ïhoord over meer geld positie op de elektronische iformatie- en communi- snelweg inneemt die hij vier cluiolgie", aldus Wijers. jaar in gedachten had. „Maar VVD-Kamerlid presen- we bevjnden ons ook weer niet dezer dagen een plan om in een soort grijze middenmoot, land hoger op de ranglijst We zitten in een leerproces", zei Jen van landen die inves- hij gisteren tijdens een commis- de elektronische snel- sievergadering in de Tweede c inhoud komt volgens Kamer. Tot nu toe investeerde lister van Economische de overheid 70 miljoen in de di- echter allemaal voor in gitale verkeersader. djking van het Nationaal Gasunie-directeur Verberg ziet internationale kansen groningen cpd „Het ziet er hartstikke goed uit." Gasunie-directeur drs G.H.B. Verberg reageert door gaans ingetogen, maar gisteren klonken zijn woorden in een toelichting op het jaarverslag veel opgewektêr. Verberg refe reerde aan de positie van de Nederlandse Gasunie op de aardgasmarkt, waar het gasaan- bod de komende 25 jaar meer dan gewaarborgd lijkt. „Het is realistisch aan te nemen dat er toch weer meer gevonden wordt dan we nu verwachten. We hebben hiervoor ook signa len van producenten gekregen", aldus Verberg. Uit al bewezen bronnen komt 1850 miljard ku bieke meter gas beschikbaar, 300 miljard kuub wordt geïm porteerd en 325 miljard kuub bevindt zich in nog te ontdek ken velden. En dat terwijl maar 2075 miljard kuub (1225 bin nenlands verbruik en 850 ex port) nodig is. Ook over de positie van Gasunie op de Europese markt Gas unie voorziet in een kwart van de gasbehoefte in de EU is Verberg ondanks toenemende concurrentie optimistisch. Gas unie heeft door de mogelijkhe den om met capaciteit te spelen een unieke positie. Dat kwatn al tot uitdrukking in een contract met het Engelse Conoco. En er zit meer in het vat. „Uit de reac ties mogen we aannemen dat het niet bij dit ene contract blijft. Het is denkbaar dat we ook zoiets met het Russische gasbedrijf Gazprom gaan doen." Op de Engelse markt ziet Gas unie kansen, zo bleek wel uit de woorden van Verberg. Het in De titel makelaar is - als het aan het kabinet ligt - niet langer be schermd. Ook hoeven make laars geen eed meer af te leg gen. In plaats daarvan komt een certificeringsregeling en een on afhankelijke geschillencommis sie. Hiermee moet de doorzich tigheid van de markt voor de consument groter worden. De ministers Sorgdrager Qustitie) en Wijers (Economi sche Zaken) hebben hun voor stel gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Zij volgen de aanbevelingen van een com missie, die de vrije beroepen hebben doorgelicht. Het afschaffen van de be scherming past in de lijn om meer aan de marktwerking zelf over te laten. Eerder al werd de beëdiging van taxateurs ge schrapt. De huidige titelbe- scherming van makelaars biedt geen garantie voor het werk dat zij leveren, omdat er slechts een eenmalige toets op deskundig heid is. In een certificeringrege ling die de branche kan opzet ten, wordt geregeld op kwaliteit en deskundigheid getest. Overigens vindt het kabinet dat het plan alleen kan slagen als er daadwerkelijk sprake is van vrije marktwerking onder makelaars en bemiddelaars. De Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) onderzoekt een klacht van de Consumenten bond naar afscherming van de huizenmarkt door de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM). De NVM reageert weinig en thousiast op de plannen. „Het simpel opheffen van de beëdi ging komt de consument niet zonder meer ten goede", aldus een woordvoerder van de ma kelaarsvereniging. Volgens de NVM moet het kabinet met een certificeringsplan komen dat de huizenkoper een kwaliteitsga rantie geeft. 'Alleen interesse getoond' velsen anpgeen concreet bod uitgebracht. Hoogovens wil verder niet op de kwestie ingaan, „want wij hebben vanuit Polen nog geen bericht ontvangen". Het in Krakau gevestigde Hu- ta maakt op 30 april bekend met welke gegadigden verder wordt gepraat, waarna medio 1998 de Poolse overheid een keuze maakt. Naast Hoogovens zijn ook het Duitse Thyssen Krupp Stahl en Voest AJpine Stahl AG uit Oostenrijk geïnte resseerd. Volgens Poolse kranten zou ongeveer ruim 2 miljard gulden nodig zijn om de verouderde fa briek te moderniseren. In totaal werken bij het bedrijf 17.500 mensen. Vorig jaar maakte het bedrijf een kleine winst. Hoogovens heeft een bod uitge bracht op het gedeeltelijk te pri vatiseren Poolse staalbedrijf Huta. Volgens Poolse kranten is het Nederlandse concern één van de drie kandidaten. Tot ver bazing van de Vereniging van effectenbezitters (VEB) ontkent Hoogovens een bod te hebben gedaan. Op de aandeelhoudersverga dering vorige week zei de toen scheidende Hoogovens-topman Van Veen dat zijn bedrijf 'alleen interesse had getoond' voor Hu ta. Een woordvoerder van Hoog ovens houdt vol dat het Neder landse concern alleen interesse heeft getoond. „Wij hebben dus Meer dan 100 miljoen aansluitingen in VS Informatietechnologie, waaron der handel via Internet, groeit in de VS twee keer zo snel als de reguliere economie, zo maakte het ministerie van handel in Washington gisteren bekend. In de 'digitale economie' in de VS werken 7,4 miljoen mensen. Het Internetverkeer verdub belt iedere honderd dagen en de handel via Internet tussen bedrijven zal naar verwachting tegen het jaar 2002 de 600 mil jard gulden overstijgen. Vorig jaar kochten tien miljoen Ame rikanen en Canadezen iets op het World Wide Web met hun credit card. Het ministerie somt in een rapport de volgende feiten op: Internet groeit sneller dan welke andere technologie in het verleden ook. Het duurde 38 jaar voordat de radio 50 miljoen luisteraars trok en de televisie had er 13 jaar voor nodig. Het Internet passeerde de grens van 50 miljoen gebruikers binnen vier jaar. In 1994 waren drie miljoen mensen op het Internet aange sloten; eind vorig jaar meer dan 100 miljoen. Amerikanen die in de infor matietechnologie werken, ver dienen gemiddeld 46.000 dollar per jaar, vergeleken met een ge middelde van 28.000 dollar in de gehele particuliere sector. Werknemers in de software-in- dustrie verdienen met gemid deld 56.000 dollar per jaar het meest. Werkgevers hebben vorig jaar voor in totaal 49.790 werkne mers een ontslagaanvraag bij arbeidsbureaus ingediend. Dat is het laagste aantal sinds 1973. Dat heeft minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Verreweg de meeste aanvra gen hadden betrekking op indi viduele werknemers. Voor in to taal 3815 werknemers werd het afgelopen jaar collectief ontslag aangevraagd. Net als in 1996 werd vorig jaar voor werkne mers van 55 jaar en ouder op vallend vaker ontslag aange vraagd dan voor jongere werk nemers. Voor vrouwen werd in alle leeftijdscategorieën vaker ontslag aangevraagd dan voor mannen. Gratis dienstverlening van banken amsterdam rudolf kleun De chartermaatschappijen Air Holland en Transavia willen al lebei toeristen naar Nepal vlie gen, maar nu al staat vast dat slechts één van de twee daar toestemming voor krijgt van de Rijksluchtvaartdienst. Air Holland heeft een over eenkomst gesloten met reisor ganisatie Sunair waarvoor de maatschappij ook al naar Goa (India) vliegt. Uitbreiding rich ting Nepal ligt daarom voor de hand, vindt Air Holland. Trans avia wil een combinatie begin nen van een lijndienst en char ter, die reizigers in opdracht van Oad naar Nepal brengt. Beide maatschappijen zijn zeer be ducht voor een prijzenoorlog en vinden zelf ook dat er uiteinde lijk maar één van de twee moet gaan vliegen. Ze zien echter ook allebei de uitspraak van de Rijksluchtvaartdienst 'met ver trouwen' tegemoet. Transavia en Air Holland heb ben eerder ook al tegenover el kaar gestaan omdat ze allebei op Goa wilden vliegen. Toen dreigde wel even een prijsoor log. Transavia trok zich echter terug. De Rijksluchtvaardienst heeft inmiddels de beide partijen ge hoord. Volgens een woordvoer ster kan binnen enkele weken een uitspraak worden verwacht. Directeur ziet af van salaris londen dpa Nick Reilly, directeur van de Vauxhall-autofabrieken in Groot-Brittannië, ziet een jaar lang af van zijn basissalaris. An dere leidinggevenden van de onderneming gaan ermee ak koord dat hun salaris niet wordt verhoogd. Ze wollen op die manier een bijdrage leveren aan de pogin gen om de fabrieken in Luton en Eleesmore Port te behouden. Directeur Reilly levert ongeveer 545.000 gulden in. Vanaf half mei kunnen rekeninghouders van de Postbank geld opnemen bij geldautomaten van andere banken en omgekeerd gaat hetzelfde gelden voor bankrekeninghou ders. Daarmee komt een einde aan het jarenlange gekib bel tussen de banken over het gebruik van eikaars geld automaten. Vorig jaar al werd het zogeheten gastgebruik aangekondigd, maar dat is keer op keer uitge steld. Gisteren werden de ban ken het er definitief over eens dat het gebruik van eikaars au tomaten vanaf half mei moge lijk moet zijn. Voor de klanten is de nieuwe dienstverlening gra tis. Het kost geen geld om bij andere automaten geld op te nemen. De banken hebben evenwel onderling wel afspraken ge maakt over vergoedingen. De onenigheid daarover was een van de redenen waarom de on derhandelingen zo lang duur den. De banken eisten een ver goeding, omdat de Postbank klanten het meest profiteren van het 'gastgebruik'. De rijen wachtenden voor de Postbank automaten zijn meestal langer dan die bij de banken. „Wij willen onze klanten het zelfde serviceniveau bieden als wij nu gewend zijn", aldus een woordvoerder van ABN Amro. Hij wijst erop dat de ABN Amro 1300 automaten heeft voor drie miljoen rekeninghouders, ter wijl de Postbank slechts 1200 automaten heeft voor zeven miljoen klanten. De ABN Amro wil nieuwe automaten plaatsen als blijkt dat door de Postbank klanten ook rijen voor de ABN- automaat te lang worden. Daarom hebben de banken en de Postbank afgesproken om elkaar een vergoeding te beta len voor elke keer dat een klant geld opneemt bij een automaat die niet van zijn eigen bank is. Hoe hoog die vergoeding is, wil len de woordvoerders van de banken niet kwijt. Het zou om minder dan een dubbeltje per transactie gaan. De verwachting is dat deze afspraak de Post bank per saldo geld gaat kosten. dokkum Bij bakkerij Jorritsma in het koningsgezinde Friese plaatsje Dokkum wordt met dertig in plaats van de gebruikelijke achttien mensen in ploegendienst gewerkt aan de productie van speciale oranjekoe ken. Alles moet op tijd klaar zijn voor de komende Koninginnedag. foto gpd »peter wouda Geld uit de muur trekken kan vanaf half mei bij elke flappentap. foto dijkstra Jarenlang heeft Nederland twee banksystemen gekend: dat van de Postbank en dat van de „gewone" banken. De afgelo pen jaren is geprobeerd om de ze systemen te integreren. Zo is het sinds vorig jaar mogelijk om direct geld over te maken vanaf een Postbank-rekening naar een bankrekening. Het gastge bruik van de geldautomaten, waarvan er in ons land totaal ongeveer 6200 staan, is een an der onderdeel van het streven naar integratie. Een ander verschil tussen de Postbank en de overige banken betreft de elektronische porte monnee. De Postbank heeft de chipper, terwijl de banken de chipknip ter beschikking stellen van hun klanten. Ten aanzien hiervan wordt door partijen nog onderhandeld over verdere technische samenwerking. gebruik nemen oktober van de Interconnector, de pijplei ding die mijn perspectieven. Volgens Jnü Verberg is het aannemelijk dat er al over tien jaar een gas- stroom richting Engeland gaat. A Ég Gasunie verwacht daarbij een ÉfS ''Wtfét'-mF' A'JM belangrijk rol te kunnen spelen. - fB|.''- tm M liuËM Al of niet met een eigen trans- f f portleiding vanaf Den Helder j^B |L tÊM naar het Engelse Bacton. De jffjiff.' /flSB kostbare onderzoeken hiernaar I zijn nog niet afgerond. „Het is nog steeds de moeite waard om I geld in het onderzoek te inves- fc;*?'--'/-" 'Iv flP teren", zei Verberg. ,r?>7 A De beslissing is bemoeilijkt door het feit dat vrij plotseling II/'.\L**v aandelen in de Interconnector ""jig* te koop worden aangeboden. Gasunie zou zich daardoor ook m een eigen belang in de Inter- Directeur G. Verberg van de Gasunie geeft uitleg bij de cijfers die het bedrijf gisteren in Groningen presen- connector kunnen verwerven. teerde. foto anp »karel zwaneveld

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9