Oranje-orde negatief over Iers akkoord at* tje 1 31 De 'Grote Krokodil' blijft alle vluchtwegen afwijzen Tsjechië heeft Havel nog te hard nodig Broadway Sóul Jam. 1 Taco's S ^Tortilla's Buitenland Moeders iri de Spotlights Boze bloemkoolboeren r 'Stroomhek' kostte 3.000 levens Belgische ambtenaren gaan op bierrantsoen NDERDAG 16 APRIL 1998 >ni, nc ilantje is daif itevic voediti szoel ri /iavia :onet; st ichte aardbeving treft Los Angeles anc.eles Los Angeles is gisteren opgeschrikt door een lichte [dbeving met een kracht van 3,2 op de schaal van Richter, ildingen van gewonden en schade zijn er vooralsnog niet. Vol- is een woordvoerder van het California Institute of Techno- y in Pasadena was het een nieuwe aardbeving, en geen na- iok van de zware Northridge-beving, die in 1994 vijftig men- i doodde en een enorme ravage veroorzaakte. De materiële iade bedroeg toen meer dan 80 miljard gulden. De Northrid- beving heeft tot nu toe gezorgd voor ongeveer 14.000 na- ïokken. herapeut helpt bij belastingaangifte rington Weinig zaken zijn in de Verenigde Staten zo gehaat belasting betalen. Het wordt gezien als een door.de wet ge- ia nctioneerde manier van beroving. Vandaar dat therapeuten !eren bij sommige postkantoren hulp verleenden aan de lan- lijen belastingbetalers die tot de laatste dag hadden gewacht, it doet een kwart van de Amerikanen. In Boise (Idaho) konden stresste wachtenden rugmassage krijgen en zorgde een orkest or rustgevende muziek. In Memphis (Tennessee) konden de rgers zich afreageren door op een oude Buick te slaan. Arling- (Virginia) had een bluesband en Glenn Falls (New York) zak;- iken om de tranen te drogen. kerncentrales Bulgarije nog even open pia» De Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling BRD) stemt er mee in dat Bulgarije de stillegging van vier ver- iderde kernreactoren uitstelt, omdat het land anders elektrici- tekort komt. De Bulgaarse regering had in 1993 beloofd de ir reactoren aan het einde van dit jaar stil te leggen, in ruil ir financiële steun. Het gaat om vier van de zes reactoren van kerncentrale van Kozlodui. Ze zijn tussen de 16 en 24 jaar d, en worden door het Internationale Agentschap voor oomenergie in Wenen bestempeld als een 'groot veiligheidsri- jo'. Kozlodui voorziet in 40 procent van de elektriciteitsbe- efte van Bulgarije. )rugkartels zien markt in WK '98' ;niNGTONInternationale drugkartels willen West-Europa de- zomer met verdovende middelen overspoelen, om zo te pro- ;ren van de massale toeloop van voetbalfans naar het WK itbal in Frankrijk. Dat zei Pino Arlacchi, directeur van het VN- igagentschap, gisteren in Washington. Volgens Arlacchi wer- i de kartels steeds vaker samen om alle afzetmogelijkheden te buiten. Zo zouden Colombiaanse drugkartels en de Russi- ie maffia de handen ineen hebben geslagen om een 'maxima- jpbrengst' uit het voetbalfestijn te halen. Gevraagd naar zijn in verwees Arlacchi naar politie in Colombia. Dat Midden- ierikaanse land staat bekend als een van de grootste centra georganiseerde drugmisdaad ter wereld. Vd-minister: Ik pleeg geen zelfmoord jsiisKOUDe voormalige Wit-Russische minister Vassili Leonov left de inwoners van zijn land opgeroepen de regering niet te Wen als die zijn zelfmoord meldt. ,,Als officieel bekend wordt maakt dat ik mij van het leven heb beroofd, zou dat bekeke- n dat het regime zich opnieuw heeft ontdaan van iemand aan hekel had", aldus Leonov. De oud-minister van FOTO ïdbouw zit in de gevangenis op beschuldiging van verduiste- ïgvan overheidsgeld. Hij laat weten 'nooit van het leven af- jjen ind te doen', hoeveel druk ook op hem zou worden uitgeoe- pd. Leonov maakt zich ook ongerust over pogingen van justitie hem een rol toe te bedelen bij de moord op een persoonlijke end van de autoritaire president Loekasjenko. S volj 'eilig. isterie t ixplos dbare ijd ie his e, eri Phan d ha 'olitie Nigeria doodt demonstranten Am span» De Nigeriaanse politie heeft gisteren in de stad Ibadan t vuur geopend op een demonstratie tegen de militaire bevel- bber Abacha. Volgens ooggetuigen kwamen daarbij drie de- mstranten om het leven en raakten verschillende gewond. De g monstratie viel samen ijiet een bijeenkomst in Ibadan van isi mpadiis anten van Abacha, die hem ertoe willen bewegen zich ndidaat te stellen voor de presidentsverkiezingen van 1 augus- i. Volgens sommige berichten zijn beide groepen slaags ge- ïkt. Abacha wil nog niet zeggen of hij kandidaat zal staan. ritse politicus haalt ziek kind uit Irak gdad Het Britse parlementslid George Galloway heeft giste- n per vliegtuig een ziek kind uit Irak gehaald. Het meisje, de 4- ige Mariam Hamza, lijdt aan leukemie en zal worden behan- ld in Glasgow. Galloway had speciale toestemming voor de icht, omdat Irak volgens de VN-sancties geen luchtverbindin- ii met het buitenland mag onderhouden. Galloway is lid van Labourpartij en staat bekend als een tegenstander van de ncties. Eerder kwam al het doodzieke meisje Amal uit Irak lar Nederland. Zij overleed onlangs in het Amsterdamse AMC ihter toch aan haar stofwisselingsziekte. even doden bij schietpartij Kroatië greb» Een man heeft dinsdag het vuur geopend op bezoekers een restaurant in Oost-Kroatië, en daarbij zeven mensen ge- d. Dat maakte de Kroatische politie gisteren bekend. Eén soon raakte zwaargewond. De 51-jarige dader werd later io lod aangetroffen in zijn geëxplodeerde auto. De man had eerst )g rustig zitten drinken in het restaurant. Na een tijdje ging hij ;g. Hij keerde even later terug met een geweer en opende op is het vuur op de andere gasten. Daarna ging de dader er van- irin zijn auto, en blies hij zichzelf op. urgemeesters Algerije moordden mee giers De burgemeesters van twee plaatsen in het westen van gerije zijn gearresteerd op verdenking van moord. Dat hebben gerijnse kranten gemeld. De burgemeesters werden al in fe- uari gearresteerd en worden nog verhoord, aldus de onafhan kelijke krant L'Authentique. De krant Liberté schreef dat de bur- imeesters betrokken zijn geweest bij de moord op zeker zestig irgers. Volgens Liberté gaat het om de burgemeesters van Reli- ne en het nabijgelegen Idiouia. In Relizane werden vorig jaar oedbaden aangericht waarvan militante moslims de schuld van optredens in o.a. Musical Café, Broadway ^eater en Comedy Club. |a||VB>|l# Zelf meezingen in het I1 'tls H'cr Fantasties Café. >4, Alle moeders ontvangen een leuke verassing! 1005000) http://www.showbizcity.nl KAAPSTAD PETER TER HORST CORRESPONDENT Onbuigzaamheid was het handels merk van president P.W. Botha. Toen de hele wereld zich'tijdens de jaren tachtig tegen zijn bewind had gekeerd, en sancties de Zuid-Afrikaanse econo mie verlamden, bleef Botha de weer barstige schutspatroon van de apart heid. Dreigend zwaaiend met zijn wijs vinger las hij als premier en president elf jaar zijn critici de les, of ze nu uit Washington kwamen of in Soweto de barricades opgingen. P.W. Botha is nu 82, oud-president, en nog steeds dezelfde. Met karakteristie ke stugheid bleef hij zich de afgelopen dagen verzetten tegen de oproep om voor de Waarheidscommisie van aartbisschop Tutu te verschijnen. Deze Commissie voor Waarheid en Verzoe ning onderzoekt de misdaden van de staat en de bevrijdingsbewegingen tij dens de apartheidsjaren, en kan am nestie verlenen aan de daders. Persoonlijke interventies van president Zorftiag io mei vajj 18.00 - 00.30 uur Mandela, een toegeeflijke opstelling van Tutu, urenlange onderhandelin gen tussen zijn advocaten en die van de Waarheidscommissie: niets mocht baten. P.W. Botha, bijgenaamd 'de Grote Krokodil', koos er liever voor om voor de zwarte rechter te ver schijnen dan voor de Waarheidscom misie, die hij minachtend 'een circus' heeft genoemd. Na meer dan 24 uur touwtrekken be gon gisteren in zijn woonplaats, het kuststadje George, de rechtszaak tegen de oud-president. Botha is ten laste gelegd dat hij een dagvaarding om voor de Waarheidscommissie te ver schijnen heeft genegeerd. De wet ver plicht iedereen die wordt opgeroepen voor de commissie te verschijnen. Toen Botha bleef weigeren, besloot justitie tot vervolging over te gaan. Bo tha kan twee jaar cel of een boete krij gen. Door deze gang van zaken moet de Waarheidscommissie het doen zonder dé kroongetuige uit de apartheidsja ren. De commissie had Botha willen ondervragen over het werk van de Staatsveiligheidsraad, die hij in de ja ren tachtig leidde. In deze raad smeed den leden van de regering en de top van leger en politie plannen om anti- apartheidsgroepen als het Afrikaans Nationaal Congres te bestrijden. De commissie wil onder meer vaststellen van wie precies het bevel kwam om activisten uit de weg te ruimen. Politici van de blanke Nasionale Party, die het land sinds 1948 regeerde, heb ben voor de commissie volgehouden dat misdaden van soldaten en politie mannen het werk waren van individu en, die daarvoor geen opdracht 'van boven' hadden gekregen. Maar de voormalige hoofdcommissaris van po litie, generaal Johan van der Merwe, heeft verklaard dat Botha zelf de op dracht gaf om het hoofdkwartier van de Zuid-Afrikaanse Raad van Kerken in Johannesburg op te blazen. Botha heeft in ruim 1.700 pagina's schriftelijk geantwoord op de wagen van de Waarheidscommissie, naar ei gen zeggen omdat Tutu hem had be- Botha kwam gisteren aan bij het ge rechtsgebouw in George. FOTO EPA ANNA ZIEMINSKI loofd dat hij dan niet zou hoeven te verschijnen. Een publiek verhoor heeft hij van het begin af aan geweigerd. Hij noemde het werk van de commissie 'een heksenjacht' op blanke Afrika ners, en een bedreiging voor de ver zoening in het land. Maar de commis sie kon Botha volgens veel zwarten de grootste misdadiger van allemaal niet ongemoeid laten, terwijl populaire zwarte leiders als Winnie Madikizela- Mandela dagenlang werden onder vraagd. Mandela heeft er alles aan gedaan om een confrontatie voor het gerecht te voorkomen. Hij probeerde Botha per soonlijk te overtuigen, en schakelde zelfs diens kinderen in om hun vader op andere gedachten te brengen. Tutu bood de oud-president aan dat hij achter gesloten deuren zou worden verhoord. Botha bleef echter alle vluchtwegen afwijzen. ,,Ik spreek al leen met president Mandela en aarts bisschop Tutu persoonlijk", zei hij gis teren bij het betreden van de rechts zaal. m inm wnii nmi 11 'iï morlaix» In het Bretonse Morlaix hebben boze Franse bloemkooltelers gisteren een snelweg geblokkeerd met grote delen van hun oogst en stapels brandende kratten. Voor veel van de boeren dreigt een snel faillisement, omdat de marktprijs van bloemkool in Frankrijk al enige tijd la ger is dan de kostprijs. De telers eisen daarom subsidie van de regering in Parijs, maar die heeft na een week van protesten nog geen krimp ge geven FOTO» AP» FRANCK PREVEL HAMBURG Rtr Een lang hek onder hoogspan ning tussen Nederland en Bel gië heeft tijdens de Eerste We reldoorlog 3.000 mensen het le ven gekost. Dit staat in een on derzoekrapport dat vandaag is gepubliceerd in het Duitse weekblad DieZeit. Volgens historicus Alex Van- neste van de universiteit van Antwerpen bouwde Duitsland het 180 kilometer lange hek om te voorkomen dat spionnen het bezette België zouden binnen komen. Nederland was neutraal in de Eerste Wereldoorlog. Ook wilden de Duitsers .smokkel- praktijken voorkomen. Het hek stond onder een spanning van 2.000 volt. De voor die tijd enor me hoeveelheid energie werd betrokken uit plaatselijke fa brieken en petroleumgestookte generatoren. Deskundigen zetten vraagte kens bij het-bestaan van de 'do- denzone', die zich uitstrekte van Vaals tot Brugge. Vanneste zegt echter te beschikken over foto's en documenten uit Duit se en Belgische archieven, die het bestaan van het hek bevesti gen. Hij publiceert zijn volledige rapport in de herfst, na een stu die van zeven jaar. Volgens Die'Zeit is het moei lijk na te gaan hoeveel mensen de dood vonden door het hek, omdat het onduidelijk is wat er met de lichamen is gebeurd. Vanneste keek naar het doden tal in een bepaald gebied, en bepaalde aan de hand daarvan het totale aantal slachtoffers. Erg goed lijkt het hek overi gens niet te hebben gewerkt. Vluchtelingen, smokkelaars en spionnen sprongen volgens Vanneste met een polstok over het hek of kropen door lege ton nen die ze in de afscheiding duwden. Restanten van het hek zouden nog altijd te vinden zijn in het grensgebied tussen Ne derland en België. Er zou ook een verborgen monument be staan om de slachtoffers te her denken. Van den Broek en VS oneens over toetreding Turkije WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Eurocommissaris Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren in Washington zijn zorg uitgesproken over de visie van de Amerikaanse rege ring op een mogelijke toetre ding van Turkije tot de Europe se Unie. ,,Als de VS en de EU verschillende boodschappen af geven aan Ankara, dan lossen we het probleem rond Cyprus niet op", zei Van den Broek. Washington dringt al langer aan op snelle toetreding van Turkije tot de EU. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Het nieuws dat president Havel opnieuw ernstig ziek is, is in Tsjechië als een bom ingesla gen. Alle kranten van het land besteedden gisteren zeer uitge breid aandacht aan de toestand van de president, die in januari voor een nieuwe ambstermijn van vijfjaar werd herkozen. In cafés en andere openbare gele genheden was Havels ziekte het gesprek van de dag. Havel, die met zijn vrouw Dag- mar vakantie vierde in de Oos tenrijkse Alpen, werd dinsdag middag in allerijl naar het zie kenhuis in Innsbruck overge bracht, nadat artsen een acute darmperforatie hadden gecon stateerd. Tijdens een ruim drie uur durende operatie verwijder den chirurgen een deel van zijn dikke darm. Gistermorgen, amper twaalf uur later, legde Havel alweer volop belangstelling voor de Tsjechi sche politiek aan de dag. Tegen over het Tsjechische persbu reau CTK sprak hij zijn vreugde uit over het feit dat het Tsjechi sche parlement gistermorgen vóór het NAVO-lidmaatschap stemde. Havel noemde dat 'een belangrijk moment in onze ge schiedenis'. Volgens het persbu reau klonk zijn stem 'langzaam, maar redelijk krachtig'. Behandelende artsen noemden de toestand van Havel 'buiten gewoon goed', gezien de zware operatie die hij ondergaan heeft. Ze wezen er echter tevens op dat het gevaar voor zijn le ven nog niet geheel geweken is. De artsen vrezen vooral infec ties, omdat Havels algehele ge zondheid erg zwak is. De presi dent onderging eind 1996 een operatie wegens longkanker. Hij moest sindsdien diverse malen worden opgenomen met long ontsteking of bronchitis. De 61-jarige voormalige dissi dent en toneelschrijver is nog 1 altijd veruit de populairste poli ticus van het land. Maar Havel I is meer dan 'slechts' geliefd. Veel Tsjechen en buitenlandse waarnemers zien hem niet al leen als het morele geweten van de Tsjechische politieke klasse. Sinds de val van de oppermach tige premier Vaclav Klaus en de ernstige economische crisis van vorig jaar geldt Havel ook als het enige resterende symbool van stabiliteit in Praag. Hoewel de president volgens de Tsjechische grondwet slechts beperkte macht heeft, is Havels X -«iV ^LIITSis1 x Show http showbizcity.nl Afwijzing flinke tegenslag voor Trimble De ruim 30.000 man sterke protestantse Oranje-orde in Noord-Ierland heeft gisteren het vredesakkoord van vori ge week verworpen. De afwijzing door de invloedrijke or de is een klap voor David Trimble, leider van de grootste partij van Noord-Ierse protestanten, de Ulster Unionist Party. De orde beheerst een kwart van de stemmen bin nen zijn partij, en Trimble moet het akkoord komend weekeinde door zijn 700-koppige partijraad zien te krij gen. BELFAST ANP-Rtr De Oranje orde is ook verant woordelijk voor de 3.000 mar sen die protestanten in Noord- Ierland jaarlijks door katholieke gebieden houden. Zij wil eerst opheldering over de vrij lating van gevangenen, het inleveren van wapens en een hervorming van de politie. Dominee Ian Paisley, de meest radicale protestantse te genstander van het akkoord, begon gisteren een campagne voor afwijzing van het akkoord in het komende referendum van 22 mei. Paisley, die niet deelnam aan de onderhandelin gen, is bang dat het akkoord zal leiden tot Ierse hereniging, om dat Dublin middels een nieuwe Noord-Zuidraad invloed in het noorden krijgt. Paisleys cam pagne heet dan ook Vote no to Dublin Rule, Zeg nee tegen Iers bestuur. De Britse premier Blair riep de Noord-Ieren gisteren op geen aandacht te schenken aan sceptici als Paisley. „Luister lie ver naar degenen die een suc cesvolle toekomst willen voor Noord-Ierland", aldus Blair. Hij kreeg steun in de vorm van een opiniepeiling, waaruit blijkt dat een grote meerderheid van de Noord-Ieren het vredesakkoord steunt. De uitkomsten zijn vandaag gepubliceerd in de Britse krant Dominee Ian Paisley hief gisteren een waarschuwende vinger tegen het vredesakkoord. FOTO AP» PAUL McERLANE The Guardian en de Ierse Irish Times. Volgens het onderzoek wil 73 procent van de 500 on dervraagde Noord-Ieren vol gende maand 'ja' stemmen. Slechts 14 procent wijst de overeenkomst af. In de Ierse Re publiek wil 61 procent van de ondervraagden instemmen met wijziging van de grondwet. Vol gens het akkoord moet Dublin de aanspraken op Noord-Ier land uit de constitutie schrap pen. Daarover wordt in het zui den van het eiland een referen dumgehouden. invloed duidelijk toegenomen. Hij bemoeide zich in december vorig jaar eerst nadrukkelijk met de politieke crisis die tot de val van premier Klaus leidde, en vervolgens met de vorming van de interim-regering van premier Tosovsky. Politieke analisten voorzien dat Havels rol de komende maan den alleen maar belangrijker zal worden. De parlementsverkie zingen van juni leveren naar verwachting geen duidelijke meerderheid op, zodat de for matie van een nieuwe, stabiele regering een moeizame aange legenheid dreigt te worden. ,,Ik zie niet wie die rol kan verviillen als Havel er onverhoopt niet zou zijn. Hij is de enige met de vereiste morele autoriteit", meent Jonathan Stein van het in Praag gevestigde Oost-West Instituut. Datzelfde besef lijkt ook in bre de kringen van het Tsjechische parlement te heersen. Klaus, bepaald geen politieke vriend van Havel, zei gisteren dat hij het 'verschrikkelijk' vindt dat de president opnieuw ernstig ziek is. Pavel Dostal van de sociaal democraten ging nog een stapje verder. ,,Ik ben niet gelovig, maar ik bid vandaag dat de pre sident snel beter wordt. Als het slecht afloopt, dan zou de de stabilisatie van het land vol maakt zijn.' tHIi',"»',f. (K* ««fthttp://www.showbizcity.nl dat zij na twee glazen bier of wijn overschakelen op alcohol vrije dranken. Gisteren publiceerde de wet houder een reglement, waarin Serraes omschrijft welke 'uiter lijke kentekenen' een beschon ken ambtenaar vertoont: 'De betrokkene heeft bloeddoorlo pen ogen, verhit gelaat, schuim op de lippen en de hik. Hij ver toont sporen van braaksel, heeft een onvaste gang en zoekt naar een breed steunvlak'. Hij 'spreekt met dubbele tong, kleverig, lawaaierig', en 'weet hij niet goed waar hij zich bevindt.' BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Gentse ambtenaren die tijdens werkuren te veel pintjes achter over slaan, lopen straks het risi co naar de politie gestuurd te worden voor een ademtest. Bij meer dan 0,8 promille volgt een werkverbod voor de rest van de dag. De 'schepen' (wethouder) voor personeelszaken van de gemeente Gent, Guy Serraes, wil op deze manier het alcohol misbruik terugdringen. Volgens Serraes mag van ambtenaren worden verwacht

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7