Marine VS weet zich geen raad met voorraad napaln Chinese kunstwereld bloeit op na versoepeling van de censuur Buitenland Brazilië had tijdens de oorlog 'eigen Schindler' Bittere strijd rond zoet Belgisch 'plantje Koelte voor Cambodjaantjes DONDERDAG 16 APRIL 1998 Boven Diplomaat redde vele joden en communisten het leven Een Braziliaanse diplomaat heeft tijdens de Tweede Wereld oorlog honderden vervolgde Franse joden en communisten weten te redden. Dat meldt de Braziliaanse krant Jornal do Brasil. Luis Martins de Souza Dantas, de Braziliaanse ambas sadeur in Frankrijk ten tijde van de Duitse bezetting, wordt door de krant 'de Braziliaanse Schindler' genoemd, naar Oskar Schindler, de Duitse industrieel die 1.300 Poolse joden het leven heeft gered. Souza Dantas, zoon van een aristocraat en kleinzoon van een strijder voor de afschaffing van de slavernij, was al sinds 1922 ambassadeur in Frankrijk. Onder het pro-nazi Vichy-regi- me heeft hij tientallen visa voor Brazilië verstrekt aan joden en communisten. Dit ondanks het feit dat de toenmalige sterke man van Brazilië, Getulio Var gas, sympathiseerde met het fascisme. In 1938 had de ambassadeur strikte orders gekregen geen vi sa te geven aan 'personen van Semitische etnische herkomst', behalve als ze rijk en beroemd waren. Ook is gebleken dat het beeld dat Vargas niet op de hoogte was van de gruwelen in de nazi-concentratiekampen onjuist is. Souza Dantas blijkt in 1942 een brief te hebben ge schreven aan de toenmalige mi nister van buitenlandse zaken van Brazilië, waarin hij de con centratiekampen beschrijft als 'het inferno van Dante', waar joden 'echte 'slaven' waren, of 'werden uitgeroeid'. Souza Dantas is tot zijn pen sionering in 1944 ambassadeur gebleven. Tien jaar later stierf hij in Parijs op 78-jarige leeftijd. peking jan van der made correspondent Boekenlezers in Peking zijn in twee dingen geïnteresseerd: po litiek en sex. En als je goed zoekt, is er van allebei genoeg te vinden. Dat zegt Li Tade, een klant van boekhandel Xinhua in Noord-Peking, op een steen worp afstand van de hoofdste delijke universiteit. Xinhua (Nieuw China) behoort tot een keten die lange tijd het monop olie op de boekenverkoop in China had. Maar als gevolg van China's hervormingspolitiek wordt die positie nu bedreigd. Het management zag zich daar om gedwongen in te spelen op de eisen van de markt. De stof fige schappen met uitsluitend werken van Mao Zedong en Marx zijn naar achteren ver huisd. Bij binnenkomst zien po tentiële kopers nu een mooie tafel, met daarop stapels van de populairste werken. En deze week is dat vreemde mengel moes. Eén van de tophits is 'Titanic', het boek over de Hollywood- succesfilm die onlangs in Pe king in première ging. Op de omslag staat een commentaar van president Jiang Zemin zelf. Hij vertelt dat hij de film zó goed vond dat hij hem 'de ka meraden van het Politburo had aangeraden'. ,,De film heeft 200 miljoen dollar gekost, en tot nu toe bedragen de inkomsten al meer dan een miljard", voegt Jiang er aan toe. ,,Dat noem ik nog eens een riskante investe ring die zichzelf terugbetaalt." De officiële goedkeuring van Ti tanic vormt een scherp contrast met de nationalistische atmos feer van twee jaar terug, toen een schrijverscollectief in het boek 'China Zegt Nee' voorstel de Hollywood plat te branden om een 'culturele invasie' van de Chinese bioscopen te voor komen. Naast Titanic ligt de droge Compilatie van Documenten van het Negende Volkscongres, met alle toespraken die afgelo pen maand tijdens de zitting van China's parlement gehou den zijn. De verkoopcijfers zijn hoog, zo vertelt een meisje dat er tien tegelijk koopt, omdat 'bedrijven ze bestellen en aan de werknemers geven als stu diemateriaal'. Maar de absolute bestseller, die ook nog eens vrijwillig wordt gekocht, is een boek met de Or welliaanse titel 'Gekruiste De gens, Waarachtige Optekenin gen van Drie Maal Gedachten- bevrijding in het Moderne Chi na'. Het is een paperback van meer dan vierhonderd pagina's uit de serie 'China's Proble men', gebonden in een geel- paarse kaft met felrode karak ters. ,,We verkopen er twee do zijn per dag", aldus een ver koopster in de winkel. „Het boek geeft antwoord op vragen die mensen al jaren hebben." Gekruiste Degens is een politiek boek. Het handelt over de strijd die Deng Xiaoping en later Jiang Zemin hebben moeten leveren tegen de aanvallen van aanhan gers van de harde lijn binnen de Communistische Partij. Voor het eerst worden deze aanvallen in China in het openbaar gepu bliceerd, en krijgen lezers de ge ruchten die ze jaren hebben ge hoord zwart op wit. De schrij vers, Ma Licheng en Ling Zhijun, beide journalisten van het Volksdagblad, beschrijven niet aflatende pogingen van de linkervleugel van de partij om Dengs hervormingspolitiek te saboteren, de privatisering van de staatsbedrijven aan te vallen en het publiek te laten zwelgen in retoriek die gangbaar was tij dens de Culturele Revolutie. „Ik durf niet te zeggen dat de schrijvers honderd procent ac curaat zijn", zegt Liu Ji, vice- president van de Academie van Titanic is een kassucces in Peking. Ook president Jiang Zemin zag de film, die 200 miljoen dollar heeft gekost, en tot nu toe al meer dan een mil jard dollar heeft opgebracht. Jiang, in het Chinese boek over de film: „Dat noem ik nog eens een riskante investering die zichzelf terugbetaalt." foto reuters natalie behring Sociale Wetenschappen en ad viseur van Jiang Zemin in het voorwoord. „Maar als ze fouten maken, zijn het de fouten van pioniers die moeten gelden als lessen voor hen die volgen." In het boek krijgt Mao Zedong di rect de schuld voor de excessen van de Culturele Revolutie van 1966 tot 1976, die hiervoor hoofdzakelijk werd toegeschre ven aan de Bende van Vier, on der leiding van Mao's vrouw Jiang Qing. Linkse extremisten kregen vol gens de auteurs opnieuw een hoop speelruimte na 'de politie ke onlusten van halverwege 1989', zoals de studentende monstraties en het neerslaan ervan door het Volksbevrij dingsleger worden genoemd. „De atmosfeer in Peking in 1990 en 1991 was verstikkend", aldus Gekruiste Degens. Daarna wordt aan de hand van toen supergeheime documenten beschreven hoe Deng de felle aanvallen van de linkervleugel op de hervormingspolitiek weerstond, en uiteindelijk de overwinning behaalde. Hoewel er niet direct over het bloedbad zelf wordt gesproken, is nu de verkilling in het poütieke kli maat ema wel bespreekbaar. De auteurs lijken zich te bege ven op het gladde ijs van de jin qu, de 'verboden gebieden' die bewaakt worden door de Admi nistratie van Pers en Publica ties, de censuurcommissie die het recht heeft om elke publica tie uit de boekenstallen te ha len. Volgens waarnemers vormt Gekruiste Degens een testcase, en is het afwachten hoe lang het zal duren voordat het boek uit de winkels verdwijnt. De 73-jarige fotograaf Du Xi- uxian, die zestien jaar met poli tieke kopstukken als Mao Ze- dong, Zhou Enlai en Deng Xiao ping meereisde, waagt zich ook iets verder dan de meeste publi cisten. In februari publiceerde hij het boek 'Rode Lens', met honderden tot dusver ongepu bliceerde foto's van China's topleiders. Het laatste hoofd stuk gaat uitsluitend over Hu Yaobang, de ex-partijleider wiens dood in april 1989 de aanzet gaf tot de studentende monstraties. Hu was een voor stander van politieke hervor mingen die onder het huidige regime als taboe gelden. Sommige boeken overschrijden de grens van het toelaatbare. Zo werd vorig jaar de bestseller Tian Nu (De Woede Van de He mel) van de boekenplanken verwijderd. De roman ging over een 'fictieve' corruptiezaak in het bestuur van 'De Hoofdstad'. Details sloten naadloos aan bij bekende feiten van de corrup tiezaakwaarbij Pekings burge meester Chen Xitong en zijn naaste medewerkers waren be trokken. Chen, tevens lid van het machtige Politburo, werd in 1995 gearresteerd en wacht op *eve een vonnis dat naar ven ting vóór het einde vant greb» zal worden uitgesproken n eer wordt daarmee het hoo^ lod. E litieke kopstuk dat ooiti irsooi voor corruptie moest bo lod ai De Woede van de Heme >g rus waarschijnlijk verboden eg. Hi het boek te veel details p ins he over de interne werking >or in China's politieke appaia Op dit moment circulee' i boekje 'Zelfportret' van( Uij Xiaotong, zoon van Chei C|ERS tong. Chen junior werd* jaar veroordeeld tot vijft perj- gevangenis, ook in verb; uar- corruptie. In het boekw buitenechtelijke relaties meej jonge Chen tot in de det a schreven, en volgens hel ne er woord door hemzelf. „B niet echt door Chen Xiao |_en^ geschreven", aldus devs van een boekenstal. „He I truc van de uitgever. KJ"* over Chen Xitong en zij mag nu. Pas als je het blijkt het een seksrom zijn." Die, zo geeft de toe, als zodanig snel uit koop kan worden geh „Maar tot nu toe heb ik niets van gehoord." Feng Jicai, vice-voorzitt de Chinese Federatie vc ratuur en Kunst en schr een aantal indringende over het gevoelige ond van de Culturele Revol geeft toe dat publicati de laatste jaren is toeg „Maar er zijn een aant den waarop geen conc zullen worden gedaan Feng. „Schrijvers mog kritisch zijn ten aanzie regering. Maar je mag gaan tegen de 'grote b nen': je mag niet schrij Taiwan of Tibet onafh moeten worden. Je ma schrijven dat de Comni sche Partij haar macht geven. Voor de rest is gelijk." Canada gaat beren leren bij mensen weg te blijven toronto anp Canadese biologen gaan grizzlyberen leren weg te blijven van plaatsen waar mensen komen. Daarvoor gebruiken de trainers Kare- lische berenhonden. De biologen gaven vorige week in de provincie Alber ta demonstraties van de methode. Het aantal grizzly's in het gebied van de Rocky Mountains Alberta ligt aan de oostrand daar van neemt steeds verder af. In aangrenzende Ameri kaanse staten, zoals Mon tana en Alaska, behoren ze zelfs tot de bedreigde dier soorten. Op zoek naar voedsel komen ze steeds vaker in contact met men sen en vormen ze regelma tig een bedreiging. Tot nu toe was het de praktijk dat bosbeheerders de dieren verdoofden, ge vangennamen en honder den kilometers verder weer loslieten. Dat blijkt steeds vaker nodig te zijn. De Amerikaanse bioloog Car rie Hunt vond na jaren van onderzoek een methode, om beren te leren weg te blijven. De Karelische be renhond, een van oor sprong Fins ras, bleek daarvoor uitermate ge schikt. Na een aantal keren door deze honden te zijn ver jaagd, blijken de beren er van te leren en hun gedrag aan te passen door weg te blijven van plekken waar mensen zijn. De honden hebben een instinct om bewegingen van beren te voorzien en zo te voorko men dat de grizzly's hen aanvallen. Alberta wil het aantal grizz ly's vergroten. In het zui den van deze provincie zijn er nog maai- tegen de driehonderd, zo hebben biologen geteld. De hon- denlessen moeten daarbij helpen. brussel paul koopman correspondent In korte tijd is het plantje in Bel gië razend populair geworden. Veredeld door een professor van de Katholieke Universiteit Leuven en aan de man gebracht door inmiddels bijna veertig tuincentra heeft de Stevia Re- baudiana Bertoni een vaste plaats verworven op menige Belgische vensterbank. Maar daarmee is een belangrijke vraag nog niet beantwoord: is de stevia een plant, een kruid, een voedingsmiddel of iets an ders? Het probleem met de stevia is dat het een beetje van alles is: frisgroen en snelgroeiend, met decoratieve, licht gekartelde blaadjes: een plant. Maar wie een klein stukje blad in de mond stopt, proeft meteen iets intens zoets: een kruid. Volgens sommigen, de Belgische eet- wareninspectie voorop, is de stevia daarmee een voedings middel: de mensen zouden het plantje niet voor de sier kopen, maar om er stukjes van in de thee te doen als vervangings middel voor suiker of aspar- taam. En dat mag niet. Het ministerie van volksge zondheid vaardigde vorige week een onmiddellijk verbod uit op de verkoop van het succesvolle plantje, omdat het niet zou zijn toegelaten volgens de voedings richtlijnen van de Europese Commissie. De kwekers, verko pers en 'gebruikers' van stevia reageerden als door een wesp gestoken: was het de minister misschien ontgaan dat de Gua- rani-indianen in Paraguay het kruid al eeuwenlang als zoetstof gebruiken en de plant in Zuid- Amerika wijdverbreid is onder de naam 'honingblad' of yerba dulce (zoet kruid)? De Europese verordening novel food zou voor dergelijke traditionele produc ten een uitzondering maken. Het pleit moest vrijdag voor de rechter in Gent worden be slecht. De stevia-lobby won het kort geding: vanaf deze week is Verwerkingsbedrijf wil onder contract uit ichi £ange rdbev ïlding het populaire plantje da weer in Belgische tuincens. vinden. Vrijwel zeker zal plant zijn opmars ookr Nederland voortzetten, volgens de gebruikers is niet alleen smakelijker, r ook gezonder dan de zo; vangers uit een doosje. De ontdekker van de stefLpp botanicus M. Bertoni, nt al in 1899 dat het plantji 51 dertig maal zoeter is dan Sinds 1980 wordt stevia pan in honderden voedit; dukten gebruikt als zoel rjjen Meer info over stevia via n doe net:http://www.uconet stress or rus Als een boze geest blijft de verloren oorlog in Vietnam de Amerikanen achtervolgen. Nu duikt die geest weer op in de vorm van napalm, de geleiachtige substantie waarmee de Amerikaanse strijdkrachten delen van de Vietnamese jungle platbrandden. De Amerikaanse marine zit sinds de Vietnam-oorlog opgescheept met ruim tien miljoen kilo van dit spul. Ze wil er al sinds de late jaren zeventig van af, maar dat blijkt niet eenvoudig. washington john wanders correspondent Afgelopen weekeinde vertrok vanuit een wapenopslagplaats in Fallbrook, ten noorden van San Diego, een omstreden transport met bestemming East Chicago. Het ging om twee tankwagons gevuld met in to taal 45.000 liter napalm. De trein met de tankwagons is de eerste in een lange reeks die op weg is naar het afvalverwer kingsbedrijf Pollution Control Industries (PCI) in East Chicago. PCI had de marine toegezegd in ruil voor 24 miljoen dollar (50 miljoen gulden) de complete voorraad napalm over een pe riode van twee jaar op te zullen ruimen. Het spul zou door PCI worden ontdaan van een aantal riskante bestanddelen en ver volgens worden verbrand. Tweemaal per week zou er een trein vertrekken uit Fallbrook. Dinsdag liet PCI weten dat het onder het contract uit wil. De tankwagons met napalm door critici spottend aangeduid als de 'Napalm Express' zijn niet langer welkom op het be drijfsterrein van PCI. De advo caat van het bedrijf heeft de marine schriftelijk verzocht alle geplande transporten naar East Chicago af te gelasten en de reeds vertrokken trein terug te roepen. „Wij vinden nog steeds dat wij zijn toegerust met alle technische middelen om de na palm op een voor het milieu verantwoorde wijze op te rui men. Maar de politieke druk die op ons wordt uitgeoefend, is te groot", motiveert het bedrijf zijn beslissing. J. Hoelscher van de organisa tie 'Burgers voor een Beter Milieu', een belangengroep van bewoners in het Midden-Wes ten die de napalm niet in hun achtertuin wensen, is in haar nopjes. „Ik denk dat de trein nu weer moet omkeren", zegt ze opgetogen. Volgens haar heeft PCI zich bedacht omdat het contract met de marine onder meer tot gevolg had dat het be drijf onder het vergrootglas kwam te liggen van de federale milieudienst. Hoelscher: „Dat heeft PCI een hoop sores opge leverd, want ze namen het daar vaak niet zo nauw met de re- gels". Vanzelfsprekend is Hoel- schers organisatie blij met de jongste ontwikkelingen in dit slepende drama. De verbran ding van napalm houdt ernstige gezondheidsrisico's in voor de bevolking van het gebied rond de verbrandingsovens, zegt ze. „Wij willen die rommel hier dus niet. Volgens ons dient de mari ne te wachten tot er een tech niek ontwikkeld is die het mo gelijk maakt de napalm op te ruimen zonder dat er verbran ding aan te pas komt. Ik begrijp Op de wapenopslagplaats in Fallbrook liggen honderden kratte palm te wachten op transport. foto ^boi igvar dat dit een nieuw offer vraagt beslissing zal vallen van de bevolking van San Diego County die al 22 jaar wacht op een oplossing van het pro bleem." Regionale motieven Het gesol met de voorraad na palm geeft een aardige blik in de keuken van de Amerikaanse politiek, die traditioneel sterk wordt ingegeven door regionale motieven. De congresleden uit California hebben het ministe rie van defensie onder druk ge zet om het transport naar PCI hoe dan ook door te zetten. De congresleden uit de staten In diana en Illinois wendden daar entegen al hun invloed aan om het transport richting East Chi cago tegen te houden. Een woordvoerder van de marine zei gisteravond dat er snel een vraag wat er nu gaat met de dit weekeinde ken 'Napalm Express', bevindt zich halverwe Diego en Chicago. Het transport is vol marine absoluut veilig, is volgens het ministerie fensie minder explos benzine. Het brandbare waarschijnlijk altijd g mom eerd blijven met de his mpat foto van de naakte, ernfndid; brande, 9-jarige Phan Phuc, die huilend ha akt.A ontvlucht na een Ani; bombardement met De foto stond model voi 'HlS tale mislukking van de die de VS gedurende i zestig en de beginjaren; in Zuidoost-Azië voerde dh en Hun Sen acht maanden geleden met elkaar in gevecht raakten. Hoewel er in juli verkiezingen in Cambodja zijn waaraan beide kemphanen deelne men, is het nog onzeker wat er met de vluchtelin gen in de kampen gaat gebeuren. foto ap» thaksina khaikaew surin» Het is in Thailand momenteel bijzonder warm en daarom zoeken deze Cambodjaanse vluchtelingetjes verkoeling in een meer bij hun tij delijke woning in een kamp. Thailand herbergt nog altijd duizenden Cambodjanen, die op de vlucht sloegen nadat troepen van de co-premiers Ranarid-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6