n m Studie naar light-rail is hard nodig I 1" Loe de Jong citeerde lustig uit werk van anderen 'Markerwaard beste plek voor nieuwe luchthaven' >lo 66 wil dit jaar toch geen tra vluchten Schiphol Binnenland Kamper Kogge herleeft Jomanda doet het rustig aan Compleet wonen stoutenbeek IDERDAG 16 APRIL 1998 iK rjminaliteit buitenlandse jeugd haag De regeringspartijen PvdA, WD en D66 hebben meer lover om jongeren van buitenlandse afkomst op het rechte te houden. Ze vinden dat het volgende kabinet daar extra voor beschikbaar moet stellen. In kortlopende projecten de 'paarse' partijen weinig heil. De partijen pleitten gister- id in de Tweede Kamer voor maatregelen die minstens een eratie meegaan. ach toffer steekpartij ook aangereden Iki De 54-jarige inwoner van Boxtel, die is aangehouden in iand met de gewelddadige dood van een evenoude plaatsge- t, heeft bekend dat hij het slachtoffer eerst opzettelijk met auto heeft aangereden. Daarna heeft hij de man meerdere >n gestoken. Dat alles gebeurde dinsdagmorgen vlakbij de m lingen van beide mannen. De twee, die familie van elkaar hebben al geruime tijd ruzie. ;per wil geen hoogleraar worden tfrdam Burgemeester Peper van Rotterdam wordt geen bij der hoogleraar aan de Erasmus Universiteit. Hij heeft dit per faan de universiteit laten weten, hoewel de benoeming rond Al twee jaar geleden is Peper door de sociale faculteit bena- Jom bijzonder hoogleraar te worden. Hij zou zich een dag week gaan bezighouden met sociaal-culturele en bestuurlij- laken van de grote stad. Over het motief om het ambt niet te aarden, kon Pepers woordvoerster vanmorgen niks zeggen. "IVO: Investeer in beta-toponderzoek haag» De Nederlandse organisatie voorwetenschappelijk lerzoek (NWO) houdt vast aan haar standpunt dat komende n alleen geld mag worden uitgetrokken voor toponderzoe- in de beta-wetenschappen. NWO trekt zich dus niets aan de kritiek uit de Tweede Kamer dat het geld voor toponder- ;ook naar alpha- en gamma-wetenschappen moet gaan. blijkt uit het advies dat de NWO gisteren aan minister Ritzen onderwijs heeft aangeboden. :en versnelde aanleg vijfde baan haag» De versnelde aanleg van de vijfde start-en landings- nop Schiphol gaat niet door. Het presidium van de Tweede ner heeft het onderwerp van de agenda afgevoerd op verzoek minister Jorritsma van verkeer en waterstaat. Jorritsma |«HÉeg de Kamer gisteren om uitstel van de behandeling van het ivoorstel over de versnelde aanleg. Door het uitstel zal over U wetsvoorstel pas na de zomer worden gestemd. [ert restaties bij witwassen misdaadgeld terdam Twee mannen, uit Frankrijk en Colombia, zijn giste- aangehouden op het centraal station in Amsterdam op ver- Icing van het witwassen van 1,2 miljoen gulden. Het geld is noedelijk afkomstig van de handel in verdovende middelen, hercheurs van het landelijk rechercheteam hielden samen t de spoorwegpolitie, de twee aan toen zij bij het grenswissel- toor Nederlandse guldens en Britse ponden omwisselden in eveer 600.000 Amerikaanse dollars. iveel wethouderskandidaten Bergen en De gemeente Bergen zoekt een informateur die de im- le in de collegevorming kan doorbreken. De naam van oud- gemeester Meijer uit Schoorl zoemt rond. Die maakte eerder einde aan bestuurscrises in de gemeenten Langedijk en imen. In Bergen is wel een gemeenteraad geïnstalleerd, met tijdelijk bestuur. Zij moeten de lopende zaken afhandelen, lesprekingen tussen de vier vorige collegepartijen CDA, ,PvdA en Gemeentebelangen liepen spaak door problemen de bezetting van de wethouderszetels. Bergen heeft drie ïouders maar alle partijen wilden er één leveren. erbazing van vriend en vij- heeft D66 gisteren alsnog nd genomen van het kabi- lesluit om Schiphol jaar- 20.000 vluchten extra toe te D66 vindt dat Schiphol t jaar tot de reeds goed- de 360.000 vluchten beperken. als de groei van de lucht- binnen milieugrenzen dijk goed is geregeld, wil instemmen met 100.000 vluchten in de periode tot De andere partijen in de le Kamer reageerden ver- op het standpunt van de ste regeringspartij. Tijdens iverleg in februari had D66 >00cc' »waar vraagtekens geplaatst juridische onderbouwing et kabinetsbesluit, maar duidelijk afwijzend stand- hadden de andere partijen zeker niet beluisterd. DDEI ANP Algemeen Nederla amsterdam aad luymes De historicus Loe de Jong heeft zich in zijn standaardwerk 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog' schuldig gemaakt aan misleiding. Ook schreef hij buiten landse collega's bijna letterlijk over zonder hun namen daarbij te vermel den. Dat stelt de historica Conny Kristel in een proefschrift waarin de ge schiedschrijving over de jodenvervol ging in Nederland centraal staat. Ze neemt daarbij Abel Herzberg (1893- 1989), Jacques Presser (1899-1970) en Loe de Jong (1914) onder de loep. Deze joodse geschiedschrijvers hebben met hun werk een belangrijke bijdrage ge leverd aan het naoorlogse beeld op de jodenvervolging in Nederland. Meer dan honderdduizend Nederlandse jo den kwamen om het leven. Al tijdens het schrijven van zijn uit veertien kloeke delen bestaande serie kreeg De Jong het verwijt dat hij nogal spaarzaam was met voetnoten. De kro niekschrijver zei toen dat het publiek niet geïnteresseerd is in voetnoten en dat het schrijven van zijn magnum opus anders veel te lang zou duren. Bo vendien zag hij het niet zitten om steeds het schrijven te moeten onder breken voor het aanbrengen van litera tuurverwijzingen. Hij haalde hierbij een citaat aan van de Amerikaanse ac teur John Barrymore, die over voetno ten zei: ,,Het is alsof je tijdens je huwe lijksnacht telkens de trap af moet om dat er gebeld wordt. De promovenda vindt de argumenten van de geschiedschrijver op zich legi tiem. Maar: „Desalniettemin is het ontbreken van noten vooral bij de be handeling van controversiële thema's problematisch en enigszins mislei dend. De Jong wekt de indruk eenvou digweg de feiten te presenteren of een probleem te verhelderen, zonder ande re visies zelfs maar te noemen." De promovenda doelt hierbij vooral op omstreden vraagstukken bijvoorbeeld of de joden zich nu wel of niet als mak ke schapen lieten afvoeren naar de concentratiekampen en de vragen rondom de collaboratie van de Joodse Raad met de Duitse bezetters. Hierover was al veel gediscussieerd en geschre ven door buitenlandse auteurs, maar De Jong verwees hier, evenals Presser in zijn boek de Ondergang, niet of nau welijks naar. Kristel vindt dit kwalijk omdat De Jong, die zichzelf zag als een volksopvoeder, archieffoto zich wel degelijk door visies van ande ren liet inspireren. Soms schreef hij zelfs hele passages bijna letterlijk over zonder de bron te vermelden. Zo wijst de promovenda op enkele frappante overeenkomsten tussen passages uit Het Koninkrijk en het boek The De struction of the European Jews van de Amerikaan Raul Hilberg uit 1961 Het gaat Kristel te ver om De Jong van plagiaat te beschuldigen, maar ze vindt wel dat hij door het ontbreken van no ten 'de lezer inzicht onthoudt in ande re visies. Bovendien wekt hij soms de indruk een eigen analyse te presente ren terwijl dit geenszins het geval is'. Volgens Kristel is De Jong ook sterk be- invloed door zijn tweelingbroer Sally die tijdens de oorlog evenals zijn zusje en ouders is omgekomen. Zijn broer werkte als arts in het kamp Westerbork en schreef een vernietigend rapport over de Joodse Raad. Het rapport 'De ondergang van het Nederlandsche jo dendom' belandde uiteindelijk in Lon den, waar De Jong werkzaam was bij Radio Oranje. Enkele zinnen uit Het Koninkrijk komen rechtstreeks uit dit rapport. De titel van het boek van Pres ser is, op voorstel van De Jong, ook ge baseerd op dit rapport. In het verleden is er al veel kritiek ge weest op het feit dat juist de overheid joodse historici de opdracht gaf de jo denvervolging te boekstaven. De drie door Kristel besproken historici had den zwaar geleden en zouden er emo tioneel te zeer bij betrokken zijn. Maar De Jong en Presser, wiens vrouw in een vernietigingskamp omkwam, meenden objectief te kunnen zijn. Wel presenteerden ze zich bewust niet als afstandelijke wetenschappers, maar als overlevenden en tijdgenoten die uit eigen ervaring konden meepraten. Ze zagen het als een plicht tegenover hun familie en omgekomen joden verslag te doen van de donkere periode. Ondanks haar kritiek meent Kristel toch dat het werk van De Jong en zijn collega's zeer belangrijk is geweest. Door hun inzet kwam de ge schiedschrijving over de vervolging in Nederland veel vroeger op gang dan in andere landen. Dat de Nederlandse overheid de opdracht hiertoe verstrek te, is volgens Kristel uniek. Elders in West-Europa en de Verenigde Staten bleef de geschiedschrijving van de jo denvervolging een particulier (joods) initiatief. De kennis over de jodenvervolging in Nederland is dan ook veel wijder ver breid dan in andere landen. Volgens Kristel is dat ook de oorzaak dat in Ne derland mensen die de holocaust ont kennen 'vooralsnog geen voet aan de grond hebben gekregen'. Paarse fracties willen extra inzet kabinet De regeringsfracties vinden dat er in een komende kabi netsperiode veel meer aandacht moet komen voor de ontwikkeling van light-rail, de tram- en metroverbindin gen tussen de grote steden. Volgens de fracties heeft mi nister Jorritsma (verkeer en waterstaat) de ontwikkeling van deze verbindingen niet voortvarend ter hand geno men. den haag gpd De fracties zijn het niet eens met de aanbeveling van een commissie, bestaande uit vier gerenommeerde planbureaus, die onlangs berichtte dat de ontwikkeling van light-rail niet rendabel kan Minister Jorritsma van ver- keet. en waterstaat uitte onver holen kritiek op D66-Kamerlid Van 't Riet. „Zo kunnen wij niet bestuurlijk omgaan met derden. Ik ga er altijd vanuit dat wij ver der kunnen werken aan ons be sluit, tenzij de Kamer duidelijk maakt dat het anders moet. Ik zet toch niet voor niets mijn ambtenaren aan het werk." - PvdA-Kamerlid Van Gijzel, die het compromis van het kabinet verdedigde, had aan één zin ge noeg om het standpunt van D66 te typeren: „Mosterd na de maaltijd." Wel erkende Jorritsma dat de luchthaven nog geen nieuw ge bruiksplan heeft ingediend, ter wijl het zomerseizoen al is be gonnen. „Zolang er geen ge bruiksplan voor 380.000 vluch ten is goedgekeurd, handelt de luchthaven geheel op eigen risi co", aldus de minister. kampen» Op een werf in Kampen wordt de laatste hand gelegd aan een replica van een kogge, een middeleeuws schip dat koopwaar vervoerde tussen de Hanze-steden. Zaterdag maakt de kogge een tochtje op de IJssel bij Kampen. De Stichting Kamper Kogge liet het schip bouwen naar het voorbeeld van het wrak, 'dat in 1981 bij Nijkerk werd gevonden. foto anp persburo melisse den haag anp Borst: 'Er komt onderzoek naar afkicken onder narcose' bat over hét drugsbeleid ook aan, graag een onderzoek naar marihuana voor medisch ge bruik te willen betalen. Wat nu precies het effect is van 'medi wiet' is wetenschappelijk nog niet vastgesteld. Sommige pa tiënten, onder wie kanker- en aidspatiënten, zijn erg enthou siast. Hun eetlust neemt toe en de misselijkheid verdwijnt. Sinds kort is er ook een pil ver krijgbaar waarin de werkzame marihuanastof THC zit. Minister Borst (volksgezond heid) wil dat er een landelijk onderzoek naar het afkicken onder narcose komt. In sommi ge plaatsen wordt hiermee ge- experimenteerd. Volgens de mi nister is nog onvoldoende be kend wat de effecten nu precies zijn. „Ik wil ook antwoord op de vraag hoelang iemand'daadwer- kelijk vrij blijft van drugs", aldus Borst. Zij gaf gisteren tijdens het de- tiel» gpdgeweest. Je mag verdorie nog niet eens ziek zijn." „Twee maanden geleden had ik al van boven doorge kregen dat ik die dag (afgelo pen vrijdag) op een stoel moest zitten. Vanwege de drukte dacht ik, maar nu weet ik waarom." Volgens het sein dat Jomanda van boven kreeg, moet ze het even rustig aan doen, omdat er onrwikkeloin- gen op komst zijn. Ze weet nog niet wanneer ze haar bij eenkomsten kan hervatten. „Op 5 mei ben ik jarig. Mis schien dat ik dan meer weet. Jomanda in Tiel heeft haar healings tijdelijk gestaakt. Het medium heeft 'een sein van boven' gekregen dat ze het even rustig aan moet doen. De berichten dat Jomanda stopt omdat ze ziek en over vermoeid zou zijn, doet de Lady of the light af als 'kul' en 'je reinste kolder'. Tijdens haar genezingsbijeenkomst op Goede Vrijdag had ze inder daad veertig graden koorts. „Dan ben je gammel, maar het is toch een fantastische dag 'Light-rail is voor ons wel degelijk een wezenlijk onderdeel van filebestrijding vloed heeft op het terugdringen van de files. Minister Wijers (economie), die het zogenoem de ICES-rapport presenteerde, zei op basis hiervan dat de ont wikkeling van light-rail 'geen prioriteit' krijgt. WD-woord- voerder Blaauw bestempelt de ze opmerking als een 'uitglijder' van de minister. Net als de andere twee rege ringsfracties, was ook de VVD 'verbaasd' over de ICES-bena- dering. „De ambtenaren van Verkeer en Waterstaat en van de ICES-groep hebben zich waar schijnlijk teveel vastgehouden aan alleen cijfermatig materiaal. Wij vinden dat light-rail wel de gelijk een heel wezenlijk onder deel is van de bestrijding van de files", aldus Blaauw. Ook PvdA en D66 menen dat dit vervoerssysteem noodzake lijk is om het autoverkeer te- rug te dringen en ook zij ma ken zich zorgen over de 'zeer trage voortgang van de ontwik keling van light-rail'. Bij het minis terie van ver keer en water staat zijn zes plannen voor een light-rail- project ingediend, die volgens een eerdere belofte van de mi nister verder zullen worden on derzocht. Het gaat hierbij onder meer om Randstadrail, een re gionaal openbaar-vervoersnet werk tussen Den Haag, Zoeter- meer en Rotterdam, het Rand- stadspoor in de regio Utrecht, de Rijn-Gouwelijn in de Leidse regio en light-rail KAN rondom het knooppunt Arnhem/Nijme gen. Los daarvan staat het plan van NS voor een stoptreindienst (met meer stations) in de Am sterdamse en Haarlemse regio. assale sloop in iagse spoorwijk jemeente Den Haag wil woningen in de Spoorwijk ÜD: de grond gelijk maken en er uurt in^on<der(d huizen voor te- fitten. Dat maakte de ge- nte gisteren bekend in het 3rt De Nieuwe Kaart van Haag. CEINI issen het jaar 2000 en 2005 gemeente de vroeg- rlogse wijk opwaarderen. uuri roningen zijn met een op- 30 uu '^te van vijftig vierkante te klein voor de eisen van imstige bewoners. Ook is weinig groen in de wijk. leidt ertoe dat veel Spoor- •ts hun buurt verlaten, op naar een beter gelegen wo- gemeente stelt nu voor de buurt van het NS-sta- Moerwijk sociale huurwo- ■n neer te zetten. Het uit- spunt daarbij is dat er zo- engezinswoningen als ap- tmenten voor ouderen ko- 0ok wil ze er grotere en dere huizen met tuinen ffin. Zo hoopt Den Haag frotere diversiteit te krijgen bevolkingsopbouw in de twijk. Wij (van Stoutenbeek) zijn altijd vreselijk nieuwsgierig naar hoe u eet, drinkt, slaapt, luiert, leest, luistert. Naar hoe u vrienden ontvangt, studeert, zingt, puzzelt en knutselt. Naar hoe u bezig bent. Omdat we alles in huis hebben om daar het ideale decor voor te bouwen. arnhem gpd Het plan om een tweede natio nale luchthaven in de Marker waard aan te leggen is terug van weg geweest. De futurologen en technisch tekenaars Rudolf en Robbert Das hebben het idee, dat zo'n vijftien jaar geleden in een diepe stoffige kast werd weggestopt, weer opgepoetst en vernieuwd. De luchthaven moet volgens de Dassen een plaats krijgen aan de dijk Lelystad- Enkhuizen. De Dassen baseren hun luchthavenplan op een aantal in hun ogen onontkoombare ont wikkelingen. „De verkeersstro men zullen blijven groeien en zich blijven ontwikkelen", aldus Rudolf. „Bovendien zal Neder land ook in de toekomst gecon fronteerd blijven met een stroom immigranten, die een graantje mee willen pikken van de Nederlandse welvaart. Je kunt die stroom niet indam men, je kunt beter werk creëren voor deze mensen. Door een luchthaven in de Markerwaard aan te leggen, sla je twee vliegen in een klap: je lost het Schiphol- probleem op en je schept een enorme berg werk voor tiental len jaren." Het plan heeft volgens de ge broeders Das veel voordelen. Zij gaan er vanuit dat de nieuwe luchthaven, die ze alvast Flevo International Ajrport gedoopt hebben, langs de dijk Lelystad- Enkhuizen wordt aangelegd. De aanvliegroutes komen boven water te liggen, zodat er geen gevaar of hinder zal zijn voor omwonenden. Tussen de nieu we luchthaven en Amsterdam moet een langgerekte polder aangelegd worden, begrensd door twee dijken. In de dijkli- chamen worden tunnelbuizen verwerkt, waardoor een hoge snelheidstrein rijdt. Het kunst matige eiland zou een woon-, recreatie- en natuurfunctie kun nen krijgen. De kosten van het plan zijn hoog: de gebroeders Das becij feren ze op 65 miljard gulden. Rudolf: „Dit bedrag kan echter over tientallen jaren uitge smeerd worden. Bovendien staat er een zeer hoog rende ment tegenover. Wat betreft de Betuwelijn is Rudolf Das cynisch. „In de eer ste plaats had die lijn nooit door de Betuwe aangelegd moeten worden, maar door Brabant, door de Peel. Die route is niet alleen gunstig voor Rotterdam, maar ook voor Antwerpen. Bo vendien sluit ze veel beter aan op het Ruhrgebied. De huidige lijn komt veel te noordelijk Duitsland binnen. Aan de Peel- route tenslotte hadden België en de EG ook mee betaald, om dat het een internationaal pro ject zou zijn." De vorm van goederenver voer over de Betuwelijn, een conventionele trein met wa gons, is volgens de Arnhemse futuroloog achterhaald. „In de Rotterdamse haven wordt volop geëxperimenteerd met elec- trisch aangedreven, onbemand vervoer van containers over een eigen baan, waar ook vrachtwa gens over kunnen rijden, de 'combiroad'. Dat systeem heeft de toekomst. In feite is de Betu welijn al bij haar geboorte ach terhaald."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5