Verzet tegen nieuwe loterij Rode Kruis ïel GRATIS VAATWASSER GRATIS WAND-EN VLOERTEGELS Binnenland Kleuter in coma door stenengooier Eerste acties in zorgsector Examentips via Internet Aanleg nieuwe Maasvlakte loopt jaren vertraging op Kabinet trekt meer geld uit voor nabestaanden Jongeren in Drente zijn grootste drinkers De Groenen nu al luis in pels Borst: Alcoholprobleem systematisch onderschat KeuKenhof Kunstwereld: 'Politiek heeft weinig visie' DERDAG 16 APRIL 1998 strooi; en re Ijoenenschade bij brand Boxtel EL, Een uitslaande brand in een bedrijfspand in Boxtel heeft jopen nacht een schade aangericht van vier tot vijf miljoen en. Het vuur is vermoedelijk ontstaan in de directe omge- van de CV-installatie. Persoonlijke ongelukken hebben zich voorgedaan. In het pand was een bedrijf gevestigd dat ver- jjngsmateriaal maakt van een kunststof op oliebasis. erheidsinformatie gratis op Internet haag Staatssecretaris Kohnstamm (binnenlandse zaken) fvan de contracten met uitgeverijen voor de uitgave van tsstukken. Alle overheidsinformatie moet vanaf 2001 gratis evragen zijn via Internet. Wetten, wetswijzigingen en ande- [ficiële staatsstukken worden nu verkocht door de uitgevers jen Wolters. Kohnstamm: „Nederlanders worden geacht de ie kennen. Het is onaanvaardbaar dat ze daarvoor moeten jen." Het contract met Kluwer loopt tot januari 2001. Kohn- mn piekert niet over contractbreuk, maar de overheid zal de reenkomst in geen geval verlengen. :ent van ontucht beschuldigd jdam Drie oud-leerlingen van de Vrije Scholengemeen- jpGeert Groote in Amsterdam-Zuid hebben vorige week ijfte gedaan van seksuele mishandeling door een docent. De Kens zeggen in 1989 door de leerkracht te zijn misbruikt. De |ent geeft al enkele jaren geen les meer op de school. De on- jitmet de jongens leidde destijds tot ontslag van de leer- |ht, maar de directie deed echter geen aangifte bij de politie, jmaanden geleden besloten de jongens dat alsnog te doen. Jwonde door stofexplosie m.leeuwen» Een 47-jarige werknemer van een houtverwer- ISbedrijf in Beneden-Leeuwen is gistermorgen ernstig ge ld geraakt door een stofexplosie. Die deed zich voor in een jouw waar zaagsel van de machines wordt verzameld. Het ge- V een zogeheten motkamer, is ingestort. Een andere werk- Jiervan het Gelderse bedrijf schakelde de afzuiginstallatie Jde motkamer in. Vermoedelijk is daarbij een vonk ontstaan, In het verzamelde stof en zaagsel viel en daar de stofexplosie lorzaakte. |iderzoek landmijnongevallen De vaste Kamercommissie voor Defensie heeft de Na- jaje Ombudsman gevraagd twee ongevallen met landmijnen liderzoeken. Het gaat om incidenten uit 1983 en 1984 met de Inoemde AP-23-personeelsmijn, die bij elkaar acht mensen leven kostten. De Ombudsman zal aan het verzoek van de Ier gehoor geven, zo heeft een woordvoerster gisteren laten len. Het is de eerste keer dat de Tweede Kamer de Ombuds- |ivraagt een onderzoek in te stellen. schadevergoeding Defensie-personeel haag» De SP wil dat voormalige Defensie-medewerkers van commandocentrum de Cannerberg een schadevergoeding gen voor de knagende onzekerheid of ze op termijn een as- ju [ziekte oplopen. SP-fractievoorzitter Marijnissen verwacht de komende jaren nog veel werknemers zich zullen melden psychische klachten. De SP vindt een tegemoetkoming op plaats, omdat het wel dertig jaar kan duren voordat zich een al als gevolg van asbestbesmetting manifesteert. Veel steun gtde SP-voorman niet. PvdA, CDA .en D66 verwijzen naai" het >n| stelde asbestfonds waarop slachtoffers van besmetting een d oep kunnen doen. nderkunst op telefoonkaart de ba Marjanal Metselaar (13) en Lieneke van der Braak (4) het zé 'bende telefoonkaarten ontwerpwedstrijd van KPN Telecom c|eg; winnen. De wedstrijd had plaats ter gelegenheid van Konin- mnedag. De kunstwerkjes prijken op een van de zijden van de ciale telefoonkaarten die vanaf vandaag in heel Nederland te FOTO ANP M rntract beroepsmilitairen verlengen haag» StaatssecretarisMeijling(defensie)wilberoepsmili- en voor bepaalde tijd (BBT'ers) een langer contract aanbie- i.Zij tekenen nu in principe voor 2,5 jaar, maar de staatsse- aris wil dat voor de landmacht tot 4,5 jaar verlengen. In de ktijk tekenen veel BBT'ers nu al voor een extra periode bij, ilaarde Meijling gisteren in een overleg met de Tweede Ka- Hij verwacht dat een langere contractsduur meer jongeren de streep trekt om voor een baan bij Defensie te kiezen, teen langere contractsduur kan de krijgsmacht bovendien de ofte waarmaken dat jongeren een 'minüoopbaan' kunnen gen. ude coalitie Aruba wordt hersteld De Arubaanse Volkspartij en de Arubaanse Liberale tij staan op het punt hun oude coalitie te herstellen. In de co- ie ontstond in september een breuk toen de partijen het niet is konden worden welk van hen aanspraak kon maken op het ••voorzitterschap van het Arubaanse parlement. Na verkie zen in december bleef de samenstelling van het parlement 'ter ongewijzigd: Tien zetels voor de Volkspartij, negen voor Electorale Volksbeweging en twee voor de Liberale Partij. 1-premier Eman kreeg van gouverneur Koolman opdracht de gelijkheden van een nieuwe regering te onderzoeken. Hij Popnieuw bij de Liberale Partij uit nadat hij tevergeefs had •robeerd tot zaken te komen met de Electorale Volksbewe- Gratis geïntegreerde Pelgrim vaatwasser w-v. 1.500,-* bij aankoop van een complete keuken t.w.v. 1.500,-* bij aankoop van een complete badkamer KEUKENS BADKAMERS Adressen vindt u in de Gouden Gids CPD Geassociei hulshorst» gpd Een vierjarig meisje uit Hol- landseveld ligt in coma nadat ze in de nacht van dinsdag op woensdag werd getroffen door een steen. De steen is vermoe delijk gegooid vanaf een viaduct over de A28 (nabij Hulshorst). De kei ging dwars door de voor ruit van de auto waarin het kind zat en veroorzaakte bij haar een gapende hoofdwond. Het meis je zat in een kinderstoel voorin de auto, die richting Zwolle reed. Na de voltreffer reed haar va der naar een benzinestation, van waaruit het meisje per am bulance naar het Zwolse Sophi- aziekenhuis werd vervoerd. In middels blijkt de kleuter buiten levensgevaar. De politie zoekt mensen die de bewuste nacht rond half twee iets verdachts hebben ge zien bij één van de viaducten tussen Harderwijk en Nunspeet. Postcodeloterij dreigt met procedure De Postcodeloterij spant een juridische procedure aan als het Rode Kruis in Nederland daadwerkelijk loten gaat verkopen voor een mondiale loterij met een hoofdprijs van negentig miljoen gulden. De Postcodeloterij beroept zich op de Wet op de Kansspelen, die stelt dat buiten landse loterijen geen deelnemers mogen werven in Ne derland. De loten voor het mondiale kansspel zijn onder meer te koop via Internet en speciale agentschappen, zo heeft het Rode Kruis aangekondigd. rotterdam gpd Leeuwarden In Friesland zijn gisteren de eer ste acties voor een nieuwe zorg-CAO gehou den. De werknemers van de zorggroep Noor derbreedte (ziekenhuizen en verzorgings- en verpleeghuizen) zijn bereid om er hard tegen te gaan, zo lieten zij weten. Gisteren hadden de acties nog een vriendelijk karakter. Er wer den vooral posters en buttons uitgedeeld. De komende dagen zullen in heel Nederland op- warmacties worden gehouden, zo verwacht de AbvaKabo. Vandaag werd de actie gevoerd in de provincie Drente. Het echte werk begint pas vanaf 23 april. Vanaf dan zullen overal acties worden gevoerd. FOTO ANP PAUL VREEKER enschede»anp brandende vragen beantwoord te krijgen. In de babbelbox Exa- menchat kunnen ze over alles behalve de onderwijskundige waagstukken van het examen praten. De service van de uni versiteit is bedoeld voor vbo'ers, mavo'ers, havo'ers en vwo'ers. Als de examenperiode een maal is aangebroken, nemen de vakdocenten het van de studen ten over. Drie dagen voor elk examen helpen zij leerlingen van de middelbare school met hun grootste examenproble men. De docenten kunnen dan op meer specifieke wijze de wa gen van scholieren overal in het land beantwoorden. Scholieren die dit jaar eindexa men moeten doen krijgen hulp via Internet. Studenten aan de Universiteit Twente trekken vanaf 27 april dagelijks twee uur uit om alle wagen en proble men van de eindexamenkandi daten aan te horen. Ze geven dan tips en zo mogelijk ook op lossingen. Het is de bedoeling dat de scholieren via e-mail of een babbelbox {chatchannel) con tact leggen met de UT-studen- ten. Op iedere werkdag tussen zes en acht uur 's avonds mo gen ze een poging doen hun ROTTERDAM ANP Noordzee beschikbaar zijn in 2002. Volgens het Havenbedrijf wordt dat op zijn woegst 2004. Oorzaak zijn de verwachte ge rechtelijke procedures tegen de aanleg van het gebied. Zo heb ben met name omwonenden in Westvoorne al herhaaldelijk ge protesteerd. Zij wezen horizon vervuiling en geluidsoverlast van de bedrijven die zich op de nieuwe Maasvlakte zullen vesti gen. Versoepeling ANW kost 150 miljoen den haag gpd Het kabinet heeft volgens ver wachting besloten meer geld uit te geven voor een verdere versoepeling van de Algemene Nabestaandenwet (ANW). Voormalige AWW-gerechtig- den mogen, afhankelijk van hun inkomen, meer bijverdie nen zonder dat er op hun ANW-uitkering wordt gekort. Daarnaast wordt de bodem uitkering die zij mogen hou den, opgetrokken van dertig procent van het netto mini mumloon naar dertig procent van het bruto minimumloon. Dit scheelt hen maandelijks meer dan honderd gulden. Dê veranderingen gelden met te rugwerkende kracht tot 1 ja nuari dit jaar. De extra versoepelingen kosten 150 miljoen gulden, af lopend over een periode van vijftien jaar. Staatssecretaris De Grave zag op korte termijn geen andere oplossing dan dit te betalen uit het overschot op het budget voor de sociale ze kerheid. Eigenlijk was dit geld bedoeld voor het tekort in de gezondheidszorg. Het kabinet moet de komende maanden nog een oplossing zoeken om de rijksbegroting sluitend te houden. Het Rode Kruis wil in augustus beginnen met de verkoop van de loten. Het kansspel is be dacht door een stichting in Liechtenstein. De opbrengst komt voor bijna de helft ten goede aan de internationale hulporganisatie. Het Rode Kruis hoopt met de opbrengsten het dalend aantal schenldngen te kunnen compenseren. In totaal denkt de organisatie met de lo terij 'Millions 2000' twee miljard gulden te kunnen binnenhalen voor het Rode Kruis. Dat is circa 45 procent van de te verwach ten totale opbrengst van de lo terij. Wat de Postcodeloterij betreft kan het Rode Kruis de verkoop van loten in Nederland wel ver geten. ,,We wachten eerst af wat de organisatie in de praktijk gaat doen," zegt een voorlicht ster. „Maar de Wet op de Kans spelen is heel duidelijk. In de nota Kansspelen Herijkt stelt de regering dat er in Nederland géén nieuwe vergunningen voor loterijen worden uitgereikt. Het lijkt me uiterst moeilijk voor het Rode Kruis om hiermee in Ne derland te beginnen." Deelnemers aan de Rode Kruisloterij maken elke maand kans op een prijs van 120.000 gulden. Op 1 januari 2000 ligt er een superhoofdprijs van negen tig miljoen gulden klaar. Verder zijn er prijzen in natura te win nen. Na de trekking op de eerste dag van het nieuwe millennium houdt de loterij op te bestaan. Daarmee heeft de loterij vol gens het Rode Kruis een inci denteel karakter. Voor een der gelijke loterij kan volgens Justi tie in principe ontheffing wor den verleend, al wordt die wel streng getoetst. Het Rode Kruis stelt helemaal geen vergunning nodig te heb ben omdat het een internatio naal initiatief betreft. De inter nationale hulporganisatie raak te de laatste jaren tien miljard gulden aan particuliere bijdra gen kwijt. Gezien het onveran derd grote aantal brandhaarden in de wereld zit het Rode Kruis dringend om geld verlegen. Volgens woordvoerder P. Ge- ertsen van het College van Toe zicht op de Kansspelen (CTK) heeft de Postcodeloterij een re delijke kans om de komst van de loterij Millions 2000 tegen te houden. „Volgens de wet mag je deelname aan een buitenlandse loterij in Nederland niet bevor deren. Een openbare bekend making is ook uit den boze. Dat betekent dat advertenties en andere reclame-uitingen niet mogen. Verspreiding van loten is volgens de wet ook verbo den." assen anpgen die percentages op respec tievelijk 78 en 52. Het CAD is overigens niet ver baasd over de uitkomsten. Drente is ook een van de pro vincies waar volwassenen rela tief veel drinken. Uit het rapport 'Drokte om draank drugs' blijkt verder dat de jongeren die zowel drinken als drugs gebruiken, meestal een geïsoleerd bestaan leiden. Ze hebben beduidend minder contact met hun ouders, gaan niet meer naar school, hebben geen werk en voelen zich door de hulpverlening niet begrepen. Jongeren in Drente drinken veel meer alcohol dan hun leeftijd genoten in de rest van het land. Het gebruik van softdrugs door jonge Drentenaren is in lijn met het landelijke gemiddelde. Ze gebruiken daarentegen juist minder harddrugs. Dit blijkt uit onderzoek in opdracht van het Centrum voor Alcohol en Drugs (CAD) in vijf Drentse platte landsgemeenten, Volgens de re sultaten heeft 89 procent ooit alcohol gebruikt, terwijl 68 pro cent de laatste vier weken nog heeft gedronken. Landelijk lig- De werkzaamheden voor uit breiding van de Maasvlakte be ginnen minstens twee jaar later dan verwacht. Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam maakt dat vandaag bekend tijdens een seminar van de Kamer van Koophandel in de Maasstad over nieuwe goederenstromen. Aanvankelijk zouden de nieu we bedrijfsterreinen in de 'Paars belooft de hemel, wij bewaren de aarde Bidden en vasten voor verkiezingen heerde anp den haag anp Minister Borst (volksgezond heid) vindt dat het alcoholpro bleem systematisch wordt on derschat. Ze zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Een meer derheid van de fracties meent dat door de vele aandacht voor drugs alcoholverslaafden onder gesneeuwd raken. Borst hield de Kamer voor dat er 660.000 mensen dagelijks ten minste acht glazen drinken. De helft van deze mensen drinkt minstens twaalf glazen per dag. „Jaarlijks sterven er twee- a drieduizend mensen aan de ge volgen van alcohol. Door drugs gaan enkele tientallen mensen dood", aldus de minister. Ne derland telt ongeveer 30.000 harddrugsverslaafden. Volgens het GroenLi'nks-Ka- merlid Varma verloopt een al coholverslaving heel geruisloos. „Deze verslaafden veroorzaken ook veel minder overlast en val len dus veel minder op. Maar toch mag er niet minder geld naar hen toe gaan", aldus Var- ma. WD-woordvoerster Van Blerck drong bij Borst aan zo spoedig mogelijk met een plan van aanpak te komen. „Er moet iets gebeuren, maar ik wil wel inzicht krijgen in de effecten van de verslavingszorg", aldus het Kamerlid. Van 1401 tot 1436 behoorde de Keukenhof toe aan Gravin Jacoba v Beieren. Hier verzamelde zij de kniiden voor de kasteel keu ken. Nu is het de mooiste b wereld. Open: dagelijks t/m 24 mei. Van 8.00 tot 19 30 Kassa s tot 18.00. De mooiste lente vind je in de Keukenhof! den haag» anp Hij zit (nog) niet in de Tweede Kamer, maar lijst trekker Jaap Dirkmaat van De Groenen had gisteren bij de presentatie van lijst 15 reeds het nodige uit te leg gen. De partij, die de luis wil worden in de pels van de grote partijen, was dat vorige week vooral in de pels van de milieubewe ging. Toen immers stemde Martin Bierman, de een mansfractie in de Eerste Ka mer die daar mede namens De Groenen zitting heeft, tegen de wet die' de inkrim ping van de varkensstapel regelt. Liever geen wet dan een slechte en onrechtvaar dige wet, aldus Dirkmaat in een reactie op de kritiek van de Stichting Natuur en Milieu. De Groenen onderscheiden zich vooral van GroenLinks, doordat zij zich niet presen teren als een linkse partij. Lijsttrekker Dirkmaat stelt onomwonden, dat de 'eco nomische groei natuur en milieu in gevaar brengt'. Zo'n uitspraak lijkt borg te staan voor een marginale rol in de Nederlandse poli tiek. De Groenen jagen dan ook niet de regeermacht na, maar willen wel alternatie ven aandragen. Voor hen is al heel wat be reikt als ze met harde cijfers het falende (milieu-)beleid van de grote partijen kun nen aantonen. Dirkmaat hoopt kortom nog heel wat 'paarse feestjes' te kunnen bederven. Onder de leuze „Paars belooft de hemel, wij bewaren de aarde" koersen De Groenen aan op 6 mei. De bekendste vertegen woordiger van deze partij, ex-provo Roel van Duijn, heeft zich teruggetrokken in de Amsterdamse politiek en staat slechts op de vijfde plaats. De Groenen weten zich bovendien gesteund door 'bekende Nederlan ders' als Jos Brink, Marjan Berk en Henk Westbroek. CDA: Randstad niet voortrekken leeuwarden. anp De tien miljard gulden, die volgens het rapport - Langman nodig is voor de ontwikkeling van de drie noordelijke provincies, moet er komen. Dat zei de fractieleider van het CDA, Jaap de Hoop Scheffer, gisteren in Leeuwarden tijdens een bijeenkomst van zijn partij. Het kabinet wal volgens hem het noorden ten on rechte afschepen met vier miljard grilden, en in dat bedrag zitten dan ook projecten die vier jaar ge leden al zijn toegezegd. Voor het CDA is het bo vendien helder dat de Zui- derzee-spoorlijn (Amster- dam-Lelystad-Leeuwar- den-Groningen) er moet komen. „Vier jaar de Randstad voortrekken is meer dan genoeg geweest," aldus de CDA-leider. De leefbaar heid van het platteland staat of valt met werkgele genheid. Met het rapport- Langman zijn 43.000 ba nen gemoeid. En die kun nen er alleen komen als de noordelijke provincies goed bereikbaar zijn, al dus De Hoop Scheffer. Spreekbeurten 16/04 20 uur Gerda Verburg en Joop Wijn (CDA), Dorps huis, Badhoevedorp 17/04 Theo van den Doel (WD), werkbezoek aan Haarlem 17/04 19.30 uur begin cam pagne WD, Concertgebouw, Haarlem: onder anderen Frits Bolke- stein, Hans Dijkstal, Anne- marie Jorritsma, Joris Voor hoeve, Erica Terpstra en mu ziek van Guus Meeuwis 18/04 12 uur circus De La chende Tomaat (SP), Rivier plein, Haarlem Duizenden christenen in Ne derland bidden en vasten deze maand voor de Kamerverkiezin gen van 6 mei. Ze hopen op een geestelijke en morele verande ring in de politiek. Dat heeft co ordinator C. Vork van de inter kerkelijke stichting 'Op de Bres voor Nederland' gisteren ge zegd. Vork had gerekend op 100.000 deelnemers, maar hij schat het aantal bidders momenteel op ruim 10.000. De landelijke ge bedsactie, die vorig jaar sep tember begon, moet ertoe lei den dat de overheid zich in haar beleid meer op God gaat rich ten. den haag» anp De meeste politieke partijen to nen maar weinig visie op kunst en cultuur. Dat zeggen de Fede ratie van Kunstenaarsverenigin gen en de Kunsten-afdeling van de FNV. Ze hebben de verkie zingsprogramma's onderzocht op de plannen voor de kunsten. De kunstwereld zou waarschijn lijk niet treuren als er een Paars II komt, want PvdA, WD en D66 beloven repectievelijk 75, 60 en 50 miljoen gulden extra voor de artistieke sector. Het CDA is vaag over geld, maar be steedt wel meer aandacht aan de positie van kunstenaars dan de meeste andere partijen, zeg gen de onderzoekers.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3