Spanning en sensatie in de bodem Feiten &Meningen ^qpTT^r Stempels Indische bevolking bekeken volgens blank clichébeel DONDERDAG 16 APRIL 1998 pp AM' IpGeer pegei kens ze^ Int geel Itmetd Hit, maf fmaanc UfcENTEEL SjjBsbëdrij ld gerae duw wa »'een; §g£ iervan de mot in het vi ff* orzaak jMG» I ale Om ïderzoi Inoemc Heven ki de kom tpsychi WORMEN /'T-e&j vepe^fFew f&suixw.' SMW W£ Pfci£$TÉ££EK|-CHEF-Koks DEMAALTlJf&fJ V l/fEM Heesew we. g,&ên qbwl n VAM VKSTEj^ltó /yi£Q2 IN E£K) WILHELM STÊRY^O^v^-^ZOf?fc|INfc]STOtÜI2B0, De Vereniging van Stempelmakers in Japan is een actie begonnen. Weg met de handtekening! Behoud de stempels! Het beroep van stempelmaker is be dreigd door de golf van dereguleringen in Japan. Voor meer dan 6500 docu menten is binnenkort geen stempel meer nodig. Sinds 1 april kan de Japanner een paspoort aanvragen zonder een rode stempel met zijn of haar naam erop onderaan het aanvraagformulier te drukken. De aanvrager kan het nu simpelweg met een handteke ning doen. „Verlies van de authentieke Japanse cultuur! noemen de stempelmakers dat. Verlies van hun brood, is echter een betere formulering. Want zo ty pisch Japans is het stempelen. Zegels werden in het oude Mesopotanië als een talis man beschouwd. Het gebruik van zegels is via China naar Japan gekomen. Oorspronkelijk werden zegels naar Chinees gebruik alleen op het hof en andere ambtenarijen gebruikt. Vanaf de dertiende eeuw kwa men, weer jn navolging van de Chinezen, persoonlijke zegels met monogrammen in gebruik. Het hebben van een gegraveerde zegel met naam gold als een teken van macht. In de zeventiende eeuw vond het gebruik van naamzegels voor commerciële transacties steeds vaker plaats. Nu kun je in Japan bijna niets meer zonder zegelstem pel doen. Een woning huren, een auto kopen, een bankrekening openen, geld gireren, een verzekering af sluiten, trouwen, zelfs een aangetekende brief aanne men van de postbode, de buurtcirculaire aan de buur vrouw overhandigen, of het doorgeven van interne post op kantoor gaat niet zonder het rode naamstempeltje. Tegenwoordig heeft iedere familie en ieder bedrijf een eigen zegel. Handtekening zetten kent geen traditie in Japan, vanwege de kans op vervalsingen, zo zegt men. Zeventig procent van alle 'hanko's', zoals de stempels in het Japans heten, worden machinaal uit rubber ver vaardigd. Je kunt ze voor twee gulden bij iedere kan toorboekhandel krijgen waar de meest voorkomende namen als Yoshida, Tanaka of Hashimoto, al in een rek klaar staan. Deze massaproducten zijn voor het kler- kenschuifwerk uitstekend geschikt. Voor hoogst officië le documenten heb'je echter een handgemaakte stem pel nodig. Deze officiële stempels worden ambachtelijk vervaar digd, vaak naar ontwerp van de opdrachtgever en uit edele, houdbare materialen als kersenhout, ivoor, jade of speksteen. Zo'n stempel laat je registreren. Wat op het stempel komt, is aan regels gebonden. Alleen een officiële naam van de stempelhouder of van het bedrijf of kantoor is toegestaan. Zo werd mijn stempel niet er kend voor registratie, want het droeg naast mijn initia len ook de eerste letter van mijn mans achternaam. In mijn Nederlandse paspoort staat de achternaam van echtgenoot nu eenmaal in een voetnoot, niet op de offi ciële naamplaats. Ik dus terug naar mijn stempelsnijder die er met een mes een letter uitwipte. Wanneer een document officieel moet worden 'onder- stempeld', haal je voor vijf gulden een 'stempelerken- ningsbewijs' op het gemeentehuis. Op dat bewijs staat een kopie van de stempelafdruk die dan - zeg door de notaris bij het afsluiten van een koopcontract van on roerend goed- tegen het licht wordt gehouden. De no taris legt de erkende kopie precies over de originele af druk van de stempel en wappert het blaadje met de ko pie heen en weer, eerst langzaam, dan steeds sneller, totdat de zwarte kopie en het rode origineel in één beeld overgaan: hét bewijs dat de stempel echt is en het niet om een vervalsing gaat. Nu dreigen door de dereguleringswoede van de rege ring een hoop mensen werkloos te worden. Per ge meentehuis kunnen minstens twee ambtenaren in rus te gaan, omdat ze geen stempelerkenningsbewijsjes meer hoeven af te geven. Om nog maar te zwijgen van de inkomsten die de gemeenten derven. Een notaris kan per dag twee maal zo veel contracten afsluiten wanneer het 'kopie-wapperen' achterwege kan blijven. En dan de stempelsnijders. Het ambacht kent een lange traditie, dat nu door de oprukkende automatisering en toenemende efficiëntie wordt bedreigd. De provinciestad Kofu, gelegen aan de voet van de Fuji- berg, is het centrum van de stempelkunst in Japan. Meer dan de helft van alle stempels worden daar ver vaardigd, een jaarproductie ter waarde van 135 miljoen gulden. Daar bevindt zich de Vereniging van Stempel snijders die fel ageert tegen de afschaffing van stempel- gebruik. Uit een onverwachte hoek hebben de stempel snijders steun gekregen. Enkele Japanse banken zijn ertoe overgegaan stempels van rekeninghouders in de computer op te nemen, sa men met de PIN-code. Net als een vingerafdruk is een afdruk van een handgemaakte stempel inderdaad een unicum. De rekeninghouder kan zich zo met zijn stem pel via de computerscanner identificeren en transacties uitvoeren. Zie je wel, dankzij de nieuwe technologieën kan de ou de traditie bewaard blijven, zeggen vol trots de stem pelsnijders. Het is een aardige geste van de banken, maar het lijkt toch een kwestie van tijd eer de laatste Ja panse stempelsnijder het licht van zijn atelier uit doet. JUDITH STALPERS CORRESPONDENT Geldgebrek speelt bodemreinigers in de kaart Eigenlijk hebben de ontdekkers van de 'stroom- truc' bodemverontreiniging wegwerken door grond onder stroom te zetten hun succes te danken aan een gigantisch geldgebrek. Honderd miljard gulden is nou eenmaal niet makkelijk te vinden. Die som geld zou nodig zijn om alle bo demvervuiling in Nederland op te ruimen. Het geld is er niet, de regels werden dus versoepeld en daarmee is sanering ter plekke vaker afdoende. „Vroeger moest je de vervuiling tot op de laatste microgram af vangen en daarmee was ter plek ke reinigen vaak niet mogelijk. Af graven en afvoeren dus. De over heid is pragmatisch geworden: ernstige vervuiling moet natuur lijk nog steeds weg, maar het is niet langer nodig om alles altijd spiksplinterschoon op te leveren. Het zou ook te gek zijn als wij, met onze techniek, honderddui zenden kilowatturen stroom zou den moeten spenderen om het al lerlaatste litertje dieselolie uit de grond te halen". Directeur R. Lageman past in zijn bedrijf Hak Milieutechniek/ Geokinetical al jaren de stroomtechniek toe, waarbij met ijzeren staven in de grond de bodem onder spanning wordt gezet. Aanvankelijk werd de techniek gebruikt om zware metalen (lood, kwik, zink) uit de grond te halen. Proeven in onder meer Zuid-Holland maken duide lijk dat de stroom ook kan wor den gebruikt om de natuur een handje te helpen. In de bodem komen van nature bacteriën voor die organische vervuilingen zoals zogenoemde poly-cyclische-aromatische kool waterstoffen (pak's) en minerale oliën opruimen. Pak's komen vrij bij de verbranding van fossiele brandstoffen (steenkool en olie) en bij afvalverbranding. Ook in uiüaatgassen en tabaksrook zitten pak's: de stoffen zijn kankerver wekkend en hebben waarschijn lijk ook invloed op de erfelijke ei genschappen van mens en dier. Vanwege deze schadelijkheid moeten pak's worden verwijderd. Vaak is de vervuiling echter zo omvangrijk dat het voor de bacte riën 'geen doorkomen aan is'. De stroomtechniek zorgt ervoor dat de vervuiling zó sterk wordt ver minderd dat de bacteriën het werk weer kunnen overnemen en afmaken. STOPCONTACT De techniek, officeel Elektro-re- clamatie geheten, lijkt ingewik kelder dan ze is. In de grond wor den meters lange ijzeren staven gebracht waardoor wisselstroom wordt gevoerd, afgewisseld met gelijkstroom. Bij wisselstroom gaat de stroom afwisselend de ene en dan weer de andere kant op, bij gelijkstroom loopt de stroom continu van A naar B. Het principe van Elektro-recla- matie berust op warmte en aan trekkingskracht. De warmte, ver oorzaakt door de wisselstroom, zorgt ervoor dat organische ver vuilingen los komen van de gronddeeltjes en in bodemlucht en -water terecht komen. De ge Een vervuilde plek wordt volgezet met elektriciteitsstaven en onttrekkingsputten. Dan de stroom erop en de grote schoonmaak kan beginnen. lijkstroom trekt zware metalen naar de staven. De stroom, of juister gezegd de spanning, komt 'gewoon uit het stopcontact' alleen moet de spanning 380 zijn in plaats van 220. Ook binnenshuis kan via elektro-reclamatie grond worden gereinigd. Na het uitzetten van onttrekkingsputten e elektriciteitsstaven kan de grote schoonmaak beginnen. De staven staan op een onderlin ge afstand van anderhalve tot twee meter, in een zeskant met in het midden een put met water en lucht. Naarmate het te reini gen oppervlakte groter is, wor den er meer zeskanten uitgezet. „In principe kan dat oneindig, maar in de praktijk is de stroom toevoer de limiet. We tappen bij voorkeur spanning af van het ge wone electriciteitsnet. Een gene rator betekent weer veel geluid- overlast voor de bewoners, zegt L. de Zeeuw, de bedrijfsvoorlich- ter. AARDE Door de staven (elektroden) wordt eerst wisselstroom ge voerd. De aarde warmt op, zodat organische verbindingen als olie en teer los komen van de klei- en zandkorrels. Via de put worden ze afgezogen. Ook oplosmidde len als Tri en per (afkomstig van chemische wasserijen) kunnen met deze techniek worden ver wijderd, al vertraagt dit de boel wel. De grond moet dan namelijk langzaam en slechts weinig wor den opgewarmd om te voorko men dat de middelen verdam pen. Per of tri in dampvorm zou immers in de huizen terecht kunnen komen (bij grondréini- ging in bebouwd gebied) of kun nen wegstromen via het grond water. In dat geval wordt het ver vuilingsprobleem alleen maar verplaatst. Tri is schadelijk voor lever, nieren en zenuwen en is kankerverwekkend, per bescha digt de lever. De wisselstroom wordt afgewis seld met gelijkstroom om de zwa re metalen in de grond 'af te van gen'. Zware metalen hebben een elektrische lading. Als de grond onder spanning wordt gezet, gaan de metaaldeeltjes naar een van de twee elektroden (de plus- of min pool). Om de elektrode zit vloei stof, het zware metaal komt daar in en wordt vervolgens afgezogen. Na verloop van tijd, dat kan zelfs na enkele jaren zijn, is door de 'elektricutie' de vervuilingsgraad van de grond voldoende gedaald en kunnen de van nature aanwe zige bacteriën de rest doen. Die organische stof afbrekende bacte riën worden dan wel een handje geholpen. KUNSTMEST De Zeeuw: „We geven ze eten in de vorm van kunstmest en zorgen ervoof dat er voldoende lucht in de grond komt, als het bacteriën zijn die lucht nodig hebben. Zij doen de rest." De techniek kan tot dentallen meters diepte worden toegepast. Complexe pak's (pak's die een in gewikkelde structuur hebben) zijn met deze techniek nog niet op te ruimen. „Zoals fluoranthaceen, een van de pak's in teer." Een voudige pak's komen makkelijk in het grondwater terecht zodat de vervuiling zich verspreid. De complexere pak's zitten vast in de grond: de vervuiling verspreidt zich dus niet. Viezigheid zit in zand minder sterk aan de bodem vastgeklonken dan in klei, maar daar staat tegenover dat in klei de HAAG» 1 grond beter onder stroonCl kan worden. „Voor-en re F/00 heffen elkaar op", conclu Zeeuw. WIM STEVENHAGEN Net als een vogel op eent Stelde spanningsdraad, lopend' oepkur nismen geen gevaar vooi stroom staan'. Alleen van twee meter lengte diil polen met elkaar in verbii zou brengen, overkomt zulke wormen zijn in Ne niet te vinden. Warmte noch elektrische ning doen kwaad, meent nema, hoofd afdeling bi mie en -ecologie van hetj zoeksinstituut Agrobiok bodemvruchtbaarheid: gen. „Door de stroom w grond zo'n veertig grade lijkt warm, maar in eem te braakliggende grondt temperatuur in de zon den ook behoorlijk op. wormen of kevers te we de voeten worden, danl altijd wat dieper gaan zit Oenema denkt zelfs date stroom uiteindelijk de btt vruchtbaarheid en hetztf gend vermogen van goede komt. „De natuuif Mag. cessen worden versneld' van Geleuken van de StidpP zlJn- Natuur en Milieu plaatst: kanttekeningen, „een ore! denspiraal in de grond ro uifpr techniek onwerkza'am",^ 4 in principe zeer positief. en vooi RHENEN MONICA WESSELINO, I.Zij tel tariswil ktijk tel Als Marja op een ochtend de klas binnenkomt ziet ze daar een 'vreemd, bruin kind' zitten. Die zal ik eens even flink wegpesten, denkt de Hollandse Marja en voegt de daad bij het woord. Maar gelukkig is het 'eind goed, al goed'. Bij het laatste hoofdstuk zijn 'het blonde meisje met de vlechten en het bruine exotische kind uit Indië' de beste vriendinnen. 'Marja en het bruine kind', 'Toen de Amboneesjes kwamen' en 'Bruintje, een verhaal voor meis jes'. Nu is het ondenkbaar, maar in de eerste helft van deze eeuw wa ren dit gangbare titels van lees boekjes over Nederlands-Indië. De blanke, koloniale Hollander die de inlandse bevolking beschaving moest bijbrengen was een beeld dat lange tijd het onderwijs over Nederlands-Indië domineerde. Het Nationaal Schoolmuseum besteedt hier aandacht aan in de tentoon stelling 'Bali, Lombok, Soembawa- ...Nederlandsch-Indië op school', die morgen in Rotterdam wordt Vanaf 1875 tot begin deze eeuw leerden kinderen op de lagere en middelbare school dat de Neder landers 'welvaart, rust, orde en ontwikkeling' in Indië brachten. 'Dit was wel een heel zware taak', zo meldde de leerstof, omdat 'de inlanders nog op een trap van lage ontwikkeling leefden De Haagse antiquair en Indië-ken- ner Hans van der Kamp bracht zijn eerste levensjaren door op Java en Sumatra. Samen met conservator Tijs van Ruiten stelde hij de expo sitie in Rotterdam samen. Van dei- Kamp: „De Nederlander was zelf genoegzaam. Achter het overbren gen van de Hollandse moraal zat het idee dat het voor de eigen best wil van de inlandse bevolking was. De overheid zag Nederlands-Indië als bezit van de Nederlandse staat. De bewoners van de eilanden wa ren in hun ogen 'in zekere zin' landgenoten, die moesten gehoor zamen aan het Nederlands gezag. Bovendien zorgde de handel in koffie, rubber en tabak voor enor me winsten van het Nederlandse bedrijfsleven. Het was dus bijzon der nuttig om een veilig en hygië nisch 'Nederland in de tropen' te creëren. Zo werd het aantrekkelijk voor werknemers zich daar te ves tigen." Aan het begin van deze eeuw be stond in Nederland de gedachte dat de Indische bevolking van na ture bereid was een meester te die nen. In het tijdschrift voor de ont wikkelde burgerij De Gids staat in 1929: 'De oosterling neemt liever geen risico eigen initiatief te tonen en onttrekt zich dikwijls aan finan ciële verplichtingen tegenover de Europeaan. Dit laat zich verklaren door zijn kinderlijke noties op eco nomisch gebied'. Het bekijken van de Indische be volking volgens dit blanke cliché beeld is Van der Kamp niet geheel vreemd. „Een cliché bestaat niet voor niks. Er zit een kern van waar heid in. De Indische bevolking was vóór het blanke gezag al vijfhon derd jaar lang gewend om Indische meesters te dienen. Dus van Hol landse slavendrijvers is volgens mij geen sprake." De meningen hierover zijn tegen woordig verdeeld. Maar tot 1949, toen Indonesië onafhankelijk werd, was propaganda in het onderwijs over de Hollandse 'successen' op Indië een geoorloofd middel om jongeren te werven. Schoolklassen in Nederland hingen vol met foto's van trotse, blanke plantage-eigena ren, idyllische plaatjes van Hol landse watenverken tussen de rijst velden en smetteloos wit geklede leraren die Indische kinderen de Nederlandse moraal bijbrachten. Mooie tekeningen van de inlandse bevolking, die rijst kookte, batikte of op olifanten joeg, moesten de Hollandse kinderen ervan overtui gen dat de Indiërs geen onbekend, vreemd en exotisch volk waren, 1 injesiad tij staai ieontst is kond' i-voorz n in c iterong Elector: •prem gelijkhi amopn maai' landgenoten die behoefte hadden aan de hulp van Neder land. Het museum velt geen oordeel over de manier waarop Nederlan ders zich op bijvoorbeeld Lombok en in de Atjeh-oorlog hebben mis dragen. Conservator Van Ruiten: „Het is niet de bedoeling een poli tieke boodschap uit te dragen. We laten zien dat scholen tussen 1875 en I960 veel aandacht besteedden aan Nederlands-Indië. Zelfs tijdens de politionele acties tussen '45 en irobeer '49 ging het over 'onze jongens die de onschuldige bevolldng moesten redden van bloeddorstige oproer kraaiers en zeerovers die het Ne derlands gezag tartten'. Wie na de jaren zestig op de lagere en mid delbare school zat, heeft weinig over dit onderwerp gehad. Het was erg beladen om het over dat deel van de Nederlandse geschiedenis te hebben. In de jaren zeventig kwam er veel meer kritiek los." 'Bali, Lombok, SoembawaNe derlandsch-Indië op school'. Te zien in het Nationaal Schoolmu seum aan de Nieuwemarkt 1 in Rotterdam van 17april toten met 20 september. ROTTERDAM JUDITH FLIER

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2